De Aardbevingsrampen in Bulgarije Geteisterd Philippopel Ook Griekenland slachtoffer Corinthe zwaar getroffen COSTES, LE CIUX EN E0XAN0WSKI. HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD DINSDAG 24 APRIL 1928 KONING BORIS CO, SOFIA, 23 April (VJ5.) De aardschok ken, welke heden wederom werden ge voeld, waren hoewel kort van duur, toch hevig In hun uitwerking. Wederom was het Philippopel, welke stadhevig werd geteisterd. De enkele huizen, welke nog overeind waren blijven staan, stortten nu in; tot dusver kon worden vastgesteld, dat 8 personen werden gedood en tal rijke anderen gewond. Dat er zoo be- trekkeilijk weinig slachtoffers zijn te be treuren, is te danken aa nde omstan digheid, dat de bevolking nog steeds in de buitenlucht bivakkeert. De meeste ministers bevinden zich in het gteisterde gebied. De hulp, welke het Joegoslavische Roode Kruis aan het Bulgaarsche volk heeft verleend, werd met vreugde en ge noegdoening aanvaard. De aardbeving in Griekenland ATHENE, 23 April CV.D.) De aardbe ving te Corinthe heeft het leven gekost aan zeven personen, terwijl er zes ge wonden zijn, maar men vreest dat er nog meer slachtoffers onder de puin- hoopen bedolven liggen. De aardbeving heeft een aardverschuiving van 80 Meter veroorzaakt. De Minister van Financiën heeft reeds een erediet van 5.000.000 drachmen ter beschikking van het reddingswerk ge steld. Het staat vast, dat het Kanaal van Corinthe intact is gebleven, hoewel men de scheepvaart door dit kanaal uit voorzichtigheidsoverwegingen voorloopig heeft gestaakt. Te Corinthe en Loetraki zijn uit de puinhoop en dertig dooden of gewon den te voorschijn gehaald. De materieele schade, welke door de aardbeving is aangericht, bedraagt verscheidene mil- lioenen. Reizigers uit Corinthe ver klaarden, dat de inwoners der stad bij het voelen der eerste schokken om ne gen uur 's avonds onmiddellijk hun hui zen verlieten en gelukkig nog allen op straat waren, toen drie kwartier later de hevige sahok volgde. Het aantal dakloozen, die al hun be zittingen verloren, bedraagt ito, totaal 16.000, waarvan 10.000 te Corinthe. On der hen heerscht het nijpendste gebrek. President Kondoeriotis heeft als eerste geteekend op een inzamelingslijst voor de slachtoffers. Bevestigd wordt, dat te Corinthe geen huis bewoonbaar is. Tal van huizen staan op het Pmit in te storten. Aldus meldt de Tel. (Zie ook de fotopagina) i Behalve Corinthe en Loetraki zijn ook de dorpen Kalamatsji en Amazdebris geteisterd, waar 2000 personen dakloos zijn. Veertig procent der huizen is in deze plaatsen vea*woest. Te Corinthe zijn de door het instorten der gevangenis bevrijde gevangenen door het instorten der gevangenis be vrijde gevangenen aan het plunderen ge slagen. Sinds gisteravond 9 uur 15 tot heden, ochtend 10 uur werden door het saismo- grafisch instituut te Athene 47 aard schokken geregistreerd. De directeur van het instituut heeft verklaard, dat sinds 1918 in het Middellandsohe Zee-bekken een aardbevingsperiode heerscht. De aardbeving te Smyrna heeft ziioh naar Bulgarije, Saloniki, Patras en Corinthe voortgeplant. Thans is zioh een even wichtstoestand aan het herstellen, waar door nieuwe schokken op den Balkan worden veroorzaakt. Met pijnlijke regelmatigheid bereiken ons de laatste 10 dagen voortdurend, telegrammen omtrent de aardbevings rampen in Bulgarije en thans ook in Griekenland- Hierboven kunt u lezen dat in Corinthe zoo goed als geen huis meer overeind staat en dat deze stad door nijpend gebrek geteisterd wordt. Behalve het stadje Tsjirpan in Bulga rije dat met den grond gelijk gemaakt is de onderstaande foto geeft er een afschrikwekkend tafereel van zijn Phillippopel en verschillende landstreken ongemeen zwaar bezocht. De Bulgaren zijn een gezond, ste vig, vredelievend volk. De mannen en vrouwen zijn klein van bouw, doch bui tengewoon gehard, zoodat zij zware phy- sieke beproevingen kunnen weerstaan. Dit is dan ook de reden dat het ras. dat dikwijls zeer zwaar getroffen werd door verschillende rampen, (overheersching, gebrek, hongersnood aardbevingen) zich heeft weten te handhaven. Zoowel in taal als in karakter onderscheiden de Bulgaren zich van hun zuiver Slavische buren. Zij zijn werklustiger en geduldi ger, stiller en trotscher. Zij verzwijgen hun zorgen, liever dan dat zij klagen, en schijnen zich terdege zekere superioriteit bewust te zijn. 'Na zijn bevrijding was Bulgarije één der eerste Balkan-landen, die zich modern wisten organiseeren, zoowel op militair als op administratief gebied. Het is een bekend verschijnsel dat dronkenschap bij de Bulgaren zoo goed als nooit voorkomt. Daartegenover staat dat alle vormen van sport, zooals jacht, paardenrennen, voetbal, enz. in Bul garije in discrediet zijn. De jongelieden amuseeren zich met de beoefening van den nationalen boerendans en met het zingen bij de nationale instrumenten van landelijke- en volksliederen. Dank zij het hooge moreele peil waarop het Bulgaarsche volk over het algemeen leeft levert de Bulgaarsche stad en het Bul gaarsche dorp gemeenlijk bij avond en nacht een zeer rustigen aanblik op. Het artistieke element in het karakter dear bevolking als het dan al bestaat, komt hoofdzakelijk tot uiting in de cos tumes, die woiUc-lijk zczx veelkleurig en bijzonder aantrekkelijk zijn. De vrouwen dragen een eigenaar dig lang ..shirt" dat op de borst met schier ontelbare kleuren geborduurd is. Het haar wordt op een zeer bij zondere manier opgemaakt en van allerlei versierselen voorzien. De vrouwelijke jeugd draagt het haar laag. tot over het middel, en versiert het met munten, 's Winters dragen mannen en vrouwen over hun gebor duurde zomerkleed ing een blauw-roo- den wollen mantel. Zij gaan in het koude jaargetijde ook niet zooals in den zomer, barrevoets. Integen deel dan dragen zij dikke sokken, met vreeselijk schoele en vloekende kleu ren, en sandalen. Ook de mannen dragen 's zomers een geborduurde shirt en witte pan talons, met zwarte banden om de kuiten. Het koninkrijk Bulgarije is op Albanië na, het kleinste land van den Bal kan, Roemenië ligt er noordwaarts van, Yoego-Slavië Westwaarts, Grie kenland Zuidwaarts en de Zwarte Zee Oostwaarts. Bulgarije is tamelijk bergachtig. Het telt vele bergketens en berggroepen waarvan de belang rijkste is de Rila Plantna ten Zuiden van Sofia en de Rhodope Balkan. Toch is het land ondanks zijn hoog vlakten voor het gezicht vrije vlak en eentonig. Men ziet er niet de ge beeldhouwde vormen der Apenijnen, en evenmin de duizelingwekkende pie ken van de Rocky Mountains. Dit neemt niet weg dat sommige vlakten en bergtoppen, een hoogte halen van bijna 10000 voet. Die hoogten culml- neeren echter meer in breede stompe ruggen, dan in puntige pieken. Wat elders chaotiscsh is en ruw stroomt In het Bulgaarsche bergland in een tot regelmatige lijnen van machtige effen bergruggen en diepe valleien waar door stroomen loopen of spoorwegen ge leid zijn. De stroomen vormen op vele punten watervallen. Het klimaat is dat van het vasteland doch dikwijls met felle con trasten en uitersten. Men moet er wel eens tropische hitte ondergaan, byvoor - beelidin de Maritza-vallei, terwijl het in denzelfden tijd by voorbeeld in Sofia, door regenval koel. en 's nachts bepaald koud kan zyn. De winter is kort maar streng. In de hoogere gedeelten begint de sneeuwval in November te vallen, en biyft vallen tot April. De vogels trekken aan naar het Zuiden, de huisdieren, die men dan „kleedt" piet wollen lappen, worden in de stallen opgeborgen, de telegraaf- en telefooniynen breken en de diensten zyn in die tijden zeer dik- wüls gestoord. Treindiensten ondervin den enorme vertraging of worden als de lynen geheel ingesneeuw zyn, geheel opgeheven. Doch welvarend Bulgarije dat in goe de. weldoortimmerde huizen woont, amu seert zich 's winters. De sneeuw is droog als poeder. Ecu schitterende zon staat gemeenlijk aan den staalblauwen he mel, iedereen sleet: en ook de boeren bevolking doet aan primitieve winter sport. Door het groote verschil dat zich dik- wyis tusschen zomer en winter open baart zyn de meeste rivieren niet be vaarbaar, en kunnen hoogstens gebruikt worden voor de houtvlottery. Een enkele maal ziet de reiziger een watermolen, doch over het algemeen heeft de landbouwende Bulgaar geen notie van de kracht die het stroomend water in zich bergt. Misschien dat het jonge geslacht, dat ook onder den in vloed st3at van evolueerende gedachten, die vooral door Italië geïmporteerd worden, straks deze macht zal gebruiken om Bulgarye's welvaart te verhoogen. De wegen die door Bulgarije loopen zyn in tegenstelling met die van andere B.V.kanstaten ncgal goed. In 1878 telde Bulgarye 300 mijlen spoorlyn. Dit aan tal is in den loop der jaren gestegen tot 1500 mülen. 5 maal zoo veel dus! En daarby moet de lezer in aanmerking nemm, dat in den winter van 1920 1921 by voorbeeld, toen den toestand op de Balkanspoorwegen werkelijk afgryse- lijk was. de Bulgaarsche treinen vry egelmatig liepen en minder duister, min der koud en minder smerig waren dan die der nabuurstaten. Boris III die nu tydens de rampen, dag en nacht in de geteisterde gebieden en by de gewonden is, en actief mee doet aan het reddingswerk, leeft in een eenvoudig paleis, en omringt zich door een kleine staf hovelingen. Hy wydt zyn geheele leven aan wat men de Ko ninklijke plichten zou kunr.en noemen, en doet geen pogingen om zich al intri geerend een deel der heerschappij te verzekeren over zUn land. Werkelijk, men kan zeggen, dat by dit volk dat door Turksche overheer sching gedurende 5 eeuwen, byna totaal ten gronde werd gebracht, ware broeder schap en gekjkheid heerscht. Hoe zon derling zyn de wegen van het noodlot Want juist Bulgarye's geschiedenis :s voor een groot deel een ïydensweg. Philippopel dikwijls geteisterd. Philippopel. tr. het Turtech Fillbé geheeten, de hoofdstad van het dis trict Philippopel, ligt aan beide oevers van de Marl tea en aan den spoorweg van Konstantinopel naar Belgrado in een schoone. vruchtbare streek, 165 m boven de oppervlakte der zee. De Bul garen noemen haar Plovdivi, dd. uit- zichtspunt. In den laatsben tyd zijn er nieuwe straten aangelegd, waarby ver scheidene oude moskeeën verdwenen zyn, nieuwe gebouwen en een nieuw stadsprak zyn ontstaan en de waterlei ding is verbeterd. De stad heeft nog vele houten hulzen, onderscheiden Christeiyke kerken, een museum, een nationale bibliotheek, karavanserais, badhuizen en andere openbare gebou wen, zijde-, laken- en katoenfabrieken, looierijen. tab3kskerverijen, een leven- digen handel. In 1910 had de stad 4S000 inwoners, waaronder 4C0 Joden. 3000 Turken. 3000 Zigeuners. 2000 Ar meniërs, 2000 Grieken en KMX) vreem delingen, Na dien tyd zal het aantal Turken en Grieken verminderd, dat der Armeniërs vermeerderd zyn. In den omtrek verbouwt men veel rijst, wyn, moerbeziën, en ooft. Een Russisch ge denk teeken herinnert aan de overwin ningen van 1S78. Philippopel is de zetel van een Bulgaarschen. een Griekscher. en een Katholieken bisschop. De stad heette vroeger Eumoipias; naar Philip- pus van Macedonië werd zij Philippo- polis genaamd. Omdat zij op 3 heu vels gelegen is, weid zy ook wel Tri- montium genoamd. Ln 1363 viel zy in handen der Turken. In 1818 werd zy door een aardbeving byna geheel ver woest. Weldra deed in tusschen de han del haar weer bloeien, zoodat zy zich voorspoedig ontwikkelde, hoewel zy in 1846 nogmaals geteisterd werd door een feilen brand. In 1878 werd de stad na den vrede tusschen de Russen en de Turken de hoofdplaats van de nieuwe autonome provincie Oost-Roemenië, die echter na de revolutie van 1S85 met1 Bulgarye vereenigd werd. V erkiezings-propaganda. TUMULT. (Var. onzen correspondent). Er zyn twee gebeurtenissen welke mo menteel de publieke opinie bezig houden: de verkiezingen en de raid van Costes en Lc Brix. Oogenschynlijk heb ber. die beiden feiten niets me: elkaar te maken, maar wanneer mer. de dessous hoor: dan zou men onwillekeurig ge neigd zyn om te zeggen dat het niet is buitengesloten dat de beide kranige avia- teurs hun tocht over Azië en Europa forceerden om eens even af te rekenen met den man die hen thans op al hun tochten vergezelt, die mede buigt wan neer d« verzamelde enthousiaste men.g- te Costes en Le Brix toejuicht: Boka- nowski, minister van Handel en minister van Luchtvaart. Het is geen geheim meer dat Costes in New York aangekomen, heeft uitge roepen: als ik in Frankrijk terug ben dan ga ik het eerst van «lies Bokancwski op z'jn"gezicht" slaan. Weinig eerbicd:ge woorden tegenover een mi nister. De oorzaak van die woede is deze: toen Costes en Le Brix. daags na het jammerlijk verloren gaan van Nungesser en Coll htm voornemen te kennen gaven om ook een peging te wagen den Oceaan over te steken achtte de minister van Luchtvaart het een plicht om dat af te raden. In een uitvoerig schryven zeg: hy dat de tocht wel zou bydragen to: den roem van de Fransche aviatiek, maar dat een mislukking een desastre zou zyn. Met aviateurs zooals gy moeten we zui nig zyn. zoo besluit hy. Het mag. nu de tocht geslaagd is. wat akelig bange lijk lijken, maar de voorzichtigheid is geen zonde. En wat zou de minister te hooren hebben gekregen wanneer Costes en Le Brix op hun beurt verongelukt waren! Dan zou men van medeolichtig- heid van den bewindsman hebben ge sproken, van een schadelijke onverschil ligheid om het leven van de aviateurs -e hebben gewaagd etc. etc. Toen de avia teurs behouden in Buenos Ayr es waren aangekomen op flet toestel dat hun door Painlevé en Leygues, minister van Oor log en Marine die het wel voor hen aan durfden was gegeven, ontvingen ze van Bokanowski een offtcieele missie. Na in aP.e Zuid-Amerikaansche landen te zijn geweest vlogen ze naar New York en daar wachtte hun een telegram van Bo kanowski: uw offïcieele missie is thans volbracht, ik gelast u ln overeenstem ming met Oorlog en Marine om u in te schepen en terug te keeren. Maar Costes en Le Brix hadden het in hun hoofd gezet om via Azië en per vliegtuig terug te keeren. Andermaal, nu toch reeds iets schitterends was volbracht toonde Bo kanowski een voorzichtigheid enom de aviateurs te overtuigen verzon hy dat dit een order was van de beide militaire chefs van Costes en Le Brix Vandaar de woede van Costes toen bleek dat Bokanowski zich aan een leugen had schuldig gemaakt. De eerste die Oostec en Le Brix om helsde toen ze in Le Lourget aankwa men was de minister. Kon hy ook an dere in zyn functie? Overal waar de aviateurs zich vertoonden zag men hen vergezeld van Bokanowski- Men vond het sympathiek, tot het nieuwe dagblad ..La Rumeur" ruchtbaarheid gaf aan deze dingen, weldra overgenomen en „uitgewerkt" door de overige pers. Boka nowski heeft zich goed willen praten ln een officieel communiqué, Costes en Le Brix zyn demonstratief naar Nantua ge gaan om daar Painlevé een bezoek te brengen en zijn verkiezing daar te ver zekeren, Bokanowski heeft een Kabl- nets-directeur naar de aviateurs gezon den om hen een verklaring af te dwin gen dat de minister hen niet had tegen gewerkt. hetgeen Oostes heeft geweigerd te teek enen, de minister heeft hen uit genood igd eens op het ministerie te ko men praten maar de aviateurs zUn eenvoudig niet gegaan en hebben den minister laten zitten wachten. De algemeene bewondering voor Costes en Le Brix is zoo groot, dat men wel iedereen die het niet ln alles met hen eens is. al hoeft men ook een geweldige bewondering voor htm presta tie, zou willen vermoorden. En dat nu merkt Bokanowtasi op pijniyke wUz'-. nu hy in de plaats myner inwoning. Asnières. staat ingeschreven als Kamer- candidaat. Eergisteren zat de brievenbus vol met groote papieren: burgers, geeft niet uw s:em aan den Jood Bokanowski. Katho lieken van Asnières Bokanowski is een vertapte VriJ-Mctselaar. En gisteren was de straat bezaaid met papieren: Katfcol.eken van Asnières. stemt allen voor Bokanowski. Hy is de man van Or de en Monseigneur Kardinaal Dubois gebiedt u voor hem te stemmen. Een bewys dat Bokanowski het al hand te verantwoorden aou hebben, zelfs zonder deze. vliegtocht-geschiedenis. Gisteravond nu zou Bokanowski een verkiezlngsreöe houden in Asnières. We hebben al heel wat van zulke bijeen komsten meegemaakt maar die van gis teren is toch al eenig ln de geschiedenis De politie had by zonde ne maatregelen genomen om te voorkomen dat de mi nister eventueel in het gedrang zou ko men. Met ongeduld, op elkaar gepak' als haringen in een ton. wachtten onge veer tweeduizend kiezers op het monvr.i dat de geachte candidaat op het podium zou verschynen. Eerst nam het bestuur achter de groene tafel plaats en toen ging andermaal de deur open en de lange gestalte van Bokancwski ver scheen. Een ontzettend geschreeuw ont stond. Hé. lange Elf feitoren, wat koen je doen? klonk een stem. Maak plaats voor de aviateurs, Een veertigtal Jonge kerels, allen tn leeren Jassen, worden naar voren ge schoven. Het is een machtige delegatie uit Le Bourget; aviateurs die speciaal naar deze vergadering zyn gekomen om aan Bokanowski te zeggen wat ze den ken van het Costes—Le Brix-schandaal. Maar ze zullen niet tussciier.be 1de hoe ven te komen, want als de minister het woord wil nemen ontstaat eerst het eigenlijke tumult. Bandiet. Lange Janus. Dief. Mbor- denaar. Huichelaar. veertig jaren in de woest-Un voor den kerel. aa- botage-pleger, uitbuiter. Het is een hrtdensch spektakel. Te vergeefs tracht de minister een woord te zeggen, het geschreeuw verdubbelt. Hu. hu. Poincaré zou niets lie ver willen dan Je overboord gooien, leu genaar. Weg met Boka. En daar wordt in de zaal een groot aanplakbiljet rondgedragen, een biljet dat 's nachts op alle muren van Asnières werd aangeplakt: ..De Vereeniging van Fransche Avia teurs waarvan Costes onder-voorzitter is. is de mcening toegedaan da. Boka nowski. minister van Luchtvaart bewe ren heeft niet voor zyn taak te zijn be rekend. De vereeniging plaatst zich niet op politiek terrein, maar wil alleen do belangen van de Luchtvaart verdedigen Ze rekent op de bevolking van Asnières om aan den minister alle stemmen te onthouden teneinde zoo de Luchtvaart te behoeden voor ondergang. Als bewys van de absolute ongeschiktheid van Bo kanowski noemen we het Costcs-sclian- daal; door uw stem te weigeren levert ge het bewys dat de gevolgde politiek van den minister misdadig is voor onze industrie en voor de werkers van de Fransche Luchtvaart." Minister Bokanowski heeft het maar wijseiyk geacht om niet verder aan te dringen toen de vergadering met gewel dig applaus desze verklaring begroette.... en hO verdween haastig door een ach terdeurtje. Costes en Le Brix zelfs al zou Bo kanowski toch worden herkozen be leven in alle opzichten wel plezier van hun overhaasten terugkeer. Maar. was hot alk* nog niet mooier geweest zonder dit weinig ver heffende party-goknoei? HENRY A. TH. LESTURGBON. WERELDSNELHEIDSRECORD AUTO-RIJDEN GEBROKEN. NEW YORK. 23 April (V.D.) Do Amerikaansclie automobilist Ray Recch slaagde er in. mot zyn 36-cyllnder-wn- gen in Florida een nieuw snelheidsre cord te vestigen. Hy bereikte een snel heid van 312 K.M. per uur. waarmee hy liet record van den Engclschm&n Oampbell met 3 kilometer geslagen heeft. Eén der eerste foto'» van de aardbevingen in Bulgarije. Vele »teden en dorpen zijn bijna gebeel met den grond gelijk gemaakt, terwijl honderden menachen het slachtoffer geworden zqn van deze ontzettende nataarverschüaeelen. Bi' de tweede aardbeving werd het overgebleven gedeelte van T*jirpan totaal verwceit. De overblijf telen van een ze» verdiepingen hoog bankgebouw in dit stadje.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9