DATUMSTUKJES EEN VERKOOPING WEGENS BELASTINGSCHULD '45e Jaargang No. 13757 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 25 April 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per wenk f 0.2754, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ30754- Franco per post door Nederland ƒ3.8754-Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken ƒ0.5754franco p. post ƒ0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Dij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke r^gel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 1C600 en Directeuren: J. C PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enz. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA ZIE TWEEDE PAGINA Haarlem 25 April. Op het Amstelveld. Het Amstelveld, beroemd geworden door Cocadorus, mag een merkwaardig oord heeten. Het ligt niet aan den Am- sLel, maar aan de Prinsengracht, en het is geen veld, maar een plein. Een ty pisch Amsterdamsch plein, als gemaakt voor een markt. Waarschijnlijk is het er dan ook mee ontstaan, er als het ware mee opgegroeid. De markt wordt alleen 's Maandags gehouden. Mogelijk is 't deze omstandig heid die haar kooplui aanleiding geeft om zooveel spraakzamer en luidruchtiger te zijn dan hun collega's op het Water- looplein en de Nieuwmarkt, die er eiken dag staan. En dan is er de machtige invloed van de politieke afdeeling. Het Amstelveld bezit zijn openlucht-sprekers evenals het Londensche Hyde Park. Maar ter- w.jl men hen daar van allerlei richting vindt, schijnen ze hier alleen de uiter ste opvattingen te huldigen. Andere heb ik tenminste bij twee bezoeken, met vele maanden tusschenruimte, niet gehoord. Voornaamste orator was natuurlijk de heer Zuurbier, anarchist, oud-lid van den Raad van Amsterdam, colporteur van De Vrije Socialist. Hij betoogde tot een dicht-aaneengesloten menschen- massa van zeer heterogene samenstel ling. Er waren mannen in boezeroen en mannen met bontkragen. Zij schenen allen tamelijk aandachtig, en ook allen lichtelijk geamuseerd. De heer Zuurbier draagt een zwarte sombrero en spreekt zonder geestdrift, met een zekere loome ironie. Het zou slaapwekkend van eentonigheid zijn zon der de ironie. Hij trekt te velde tegen het kapitalisme, tegen den oorlog tegen de geestelijkheid, tegen vele personen die hij met name aanduidt. Hij is zeer bit ter over Mussolini. Er bestaat volgens hem een internationaal kapitalistisch complot om hem, Zuurbier, en zijn me de-anarchisten ten gronde te richten. Maar de samenzweerders sliepen blijk baar op dat uur, want er kwam zelfs geen politie-agent luisteren. Ik zag ook nergens een rechercheur. Het vrije woord werd hem ben volle gelaten. Het was een zeer rustige betooging, en Zuurbier ironiseerde maar door, loom en einde loos, met tamelijk veel fantasie en hu inor die niet fijn mocht heeten. De goede Oude Wel viel het mij op dat er in de bij groepen zooveel meer opwinding heersch te. Die waren blijkbaar ontstaan in en afgescheiden uit de massa die Zuurbier omgaf. Er waren er op dat moment drie, en in iedere groep voerden en paar lie den een vrij hevig en nogal verward dispuut over het kapitaal, de democratie, arbeidsvoorwaarden, de schuld aan den oorlog, den Volkenbond en verscheidene andere probleempjes die men niet in tien minuten grondig kan behandelen. Zy werden dan ook niet grondig be handeld. Zoo ergens, dan vindt men hier het bewys hoe moeilijk het is om een logisch-opgebouwde politieke rede te houden. Het verbaasde mij dat al deze men- schen zooveel tijd hadden, ofschoon lang niet allen werkloozen geweest kun nen zijn. en er ook zeer weinig rente niers by leken te wezen. Er was een oud man, met spierwitte lokken onder een platte pet van ouderwetsch model, en een gelaat dat vriendelijkheid en mensohenllefde naar alle kanten uit straalde. Het was onmogelijk om op de zen man bcos te worden. Hij sprak zon der ophouden, en verkondigde niets dan waarheden-als-koeien, zoo in den trant yan..Ja, maar er moest toch geen oori log zijn"en: „ja, maar er hoorde toch nergens honger te worden gele denen ..ja, maar er zijn menschen die langer dan acht uur per dag wer ken". Af en toe trachtte de een of andere nieuw-aangekomene hem te stuiten. Het was niet mogeiyk. Hy praatte door. met vriendeiyke, luide stem. Dan poogde de nieuw-aangekomene het op boozen toon. Een blik vol goedheid uit de kinder lijke, onschuldige gryze oogen trof hem. en hij smolt. Dat is te zeggen: zün toorn versmolt. Als sneeuw voor de zon. En hy onderging het verder, met de overi gen. My verbaasde 't het meest dat zy allen bleven luisteren naar dezen goeden oude. die niets te zeggen had en veel te vrien- deiyk vair aard was om in de politiek te zijn. Toch deden zij het. en als hy zooveel vrijen tyd heeft moet het een uitkomst voor zün familie en vrienden zyn. «Vermoedelijk is hy Amstelveld- figuur geworden onder hun invloed. Er zyn van die tactvolle oplossingen. Dicht by Zuurbier, den anarchist, staan de vogelkooplui en verkoopen duifjes en kippetjes. Het is alles vrede en rust en lifeelykheid. Niets werkt zoo goed als een stevig contrast, zoodat deze nabuurschap vermoedelijk de belangen van beide groepen bevordert. En or wo nen ook witte muizen in een raar knut- sel-bouwwerk met veel laddertjes en trapjes. Als je er te lang naar kijkt kost het geld. Tusschen de politiek en de duifjes-kippetjes-muizen-hoek vormen augurken en andere zuurheden de „mis sing link". Maar aan de Prinsengracht-zyde tiert het onvervalschte marktgeraas in volle kracht. Daar heb ik geluisterd naar een man in smoking, met eer. slappen zwar ten hoed van vreemd model en een groo- ten bril. wiens universeele ger.resmiddel de gansche menschheid in een minimum van tijd van de meeste harer kwalen zou ontslaan als zU slechts wist.... als zy slechts, in al haar mWloeneh, queue maakte by zijn kraampje op het Am- steldveld. tlkel: bretels. Pas toen hy tot vijfen zeventig cents zakte voor een „pracht van een zyden band", en op alle manie ren verlies begen te lijden, kwam er wat kooplus:. Zyn taal herinnerde my lich telijk aan he: Depót van de 7e Brigade. Entos-terrein, overzijde van het IJ, anno 1916. Maar des te meer zaken deed de man in yspepermunt. die een complete mise- en-scène voor elkaar had gebracht. Hij vas omringd door leege doozen alle maal uitverkocht en liet zich af en toe volle brengen door een handlanger die al den heelen dag op en neer liep naar „de boot", ergens aan „de kade". Deze handlager kwam in ernstig ver zet. Hy protesteerde hevig. Hy begon aan uitputting te lyden. Dat was geen werken meer voor een fatsoenlijk mensch. Hy moest met goeie woorden overge haald worden om zyn taak te blijven voortzetten en verdween, nog hevig na- mopperend, weer in de richting van de boot en de kade. Dan was er „oome Willem", zeer oud en tandeloos, in wiens breed-glimlachen- den en blij-mummelenden mond de man- in-yspepermunt telkens en telkens weer zyn product stopte. Dan ging oome weg. diep zyn hoed afnemend, maar werd weer teruggeroepen om opnieuw gevoed te worden, tot in het eindeloze. De man in smoking H zeide dat hij zijn product voor vyf gulden zou kunnen verkoopen maar dit niet deed omdat het hem onmcgelyk was, als mensch tegen mensch. Je echte altruïsme! De groote fabrieken van ge patenteerde geneesmiddelen volgden evenwel een gansch andere politiek. Die trachtten zooveel mogelijk geld te ver dienen en zetten de belangen der menschheid niet voorop, zooals hy. de man-in-smokir.v-en-dwe pershoedje, Hy lichtte dit verder toe door de chemische samenstelling van verschei dene bekende geneesmiddelen met groote vlotheid te ontleden en te critiseercn, en sprak eenigszins bitter over Sloo-aan's Linimènt en diergelijke Hy betoogde dat men rheumatiek. dewelke in het bloed en de zenuwen zit, niet kan genezen door smeerseltjes die de huid branderig ir- riteeren. maar alleen door een genees middel voor inwendig gebruik, zooals her zyne. HU gaf een populaire verhande ling ten beste over het bloed, de zenu wen, de gewrichten en de rheumatiek. die ongetwijfeld nieuwe gezichtspunten opleverde, en waarvan menig my be kend medicus onverholen genoten zou hebben. HU zei. deze man-in-smoking, dat hy genezing garandeerde en dat hij niemand bedroeg, want wie na zes weken niet ge nezen was kon zyn geld terug krygen. Hoewel er een zekere tegenspraok in deze verklaringen zat. wat de garantie be treft, scheen die niemand te hinderen. De man gaf verscheidene „personen van naam, in openbare functies" die door zyn middel genezen waren, met naam en qualiteit op. En er waren een inspec teur van politie, een stationschef van een «Joomtram. een rechercheur, een stoomboolkapitein en een leeraar in het Fransch by. Het was een goede markt-rede, en hij verkocht. Ditzelfde kan ik niet zoozeer getui gen van een dikken heer in een blauw costuum met rose streepje, hardrose hemdsmouwen, gele schcer.er. en een nogal geprononceerden Aziatischen trek in zyn gelaat. Er was meer belangstel ling voor zijn betoog dan voor zijn ar- Mise en scène Dit was een goede by rol. Maar als het kleine jongetje, dat on willig was en norsch tegen den verkoo- per. zei: ..Nou wil ik niet meer vreet ze zulluf op." ook tot de mise-en-scène behoorde, dan maak ik dezen zakenman mjjn compliment. Hy heeft de finesse der modernste reclame tot in haar diep ste diepten doorgrond. Hy heeft Henry Ford begrepen, en hy voelt ook de waarde van het contrast, van de ver rassende wending, van de scène-a-faire. Hij moet een man zyn met gevoel voor tooneel. ZUn betoog was geweldig, krU- schend, uitbundig, niet zonder humor cn non-stop. Tenslotte zat er de schoenmaker, er gens in een verren uithoek van de markt. Een typische Kelt een Zeeuw dus, waarschyniyk. Hy had een of ander smeersel dat hy verkocht. Het was niet zeer duidelyk of hy van schoenlappen of van liet smeersel bestond. Niets was heel duidelyk. Want deze man schreeuw de niet, acteerde niet, sprak zelfs niet Hy fluisterde alleen, telkens vriendeiyk glimlachend, tegen den klant die naast hem stond. Hy fluisterde steeds maar door, al smerend op die schoenen, en af en toe keek hy op en vroeg met een uit- noodigenden blik om de instemming van het zwygende publiek. Daarna ging hy tot een ander fluisteren. ONZE BELASTINGEN. DE OPCENTEN OP DE RIJKS INKOMSTENBELASTING. In ons nummer van VrUdag deelden wy mede, dat binnenkort een voorstel van B. en W. te verwachten ls Inzake de vaststelling van het percentage voor de gemeentelijke inkomsten-belasting (de evenredige heffing). De ■verwachting is dat dit jaar weer volstaan wordt met 112 "r. evenals over de afgeloopen jaren. Er is evenwel nog geen besluit in het college van B. en W. daarover geno men. Bekend is. dat de wet op de Rfjksln- kostenbelastir.g gewijzigd is. De per centages der belastingen zyn namelijk met 1/ 5 verminderd. Als tot heden f 100 Rijksinkomsten-belasting betaald werd. zal dit nu f 80 worden. De gemeente hief iot heden (behalve de eigen heffing van 11/2%) 100 opcenten op de Ryksinkom- stenbelasting. De wet is nu zoo gewij zigd, dat de gemeenten 125 opcenten mogen heffen, om daardoor te bereiken dat de gemeenten hetzelfde bedrag uit de opcenten halen als voorhoen. Wil Haarlem dus uit de opcenten het zelfde bedrag halen, dan moet het aantal opcenten op 125% gebracht worden. Ook daarover moeten B. en W. nog een beslissing nemen. HET PALEIS VAN JUSTITIE. OVER VERHUIZINGEN. Het zal over eenige dagen het was namelijk 1 Mei 1838 90 jaar geleden zyn, dat de gemeente Haarlem eenige huizen in de zyistraat gekocht heeft om daar een gerechtsgebouw te stichten. Dit was op de plaats waar het vroegere post kantoor gezet werd, dus op den hoek van de Nobelstraat 1 October 1839 werd deze zetel van het gerecht plechtig geopend. Lang hebben de getogaöe heerer. daar evenwel niet getroond. In 1887 werd het terrein in de Jansstraat (waar te voren een school stond, maar de kinderen wer den wen tydelijk naar het Proveniers huis gestuurd) voor f 24.000 door het RUk van de gemeente gekocht. In 1888 nu juist 40 jaar geleden werd begonnen daar het tegenwoordige Paleis van Ju stitie te bouwen. In 1890 kwam de mi nister van justitie naar Haarlem om het gebouw plechtig in te wyden. Het terrein van het oude gerechtsge bouw in de zyistraat werd door het ge meentebestuur overgedragen aan het ryk om daar een post- en telegraafkantoor te stichten. De gemeente kreeg van het ryk in ruil het terrein in de Smede- straat waar nu het politiebureau staat en nog f 11.000 bovendien. Nu is het Post- cn Telegraafkantoor al weer jaren verplaatst naar het nieuwe gebouw hoek zyistraatGcd. Oude Gracht—Raaks. In het oude kantoor hebben nu de ambtenaren van de tabaks belasting hun intrek genomen. Het voor 40 Jaar gebouwde Paleis van Justitie in de Jansstraat is ook te klein geworden. Het is daar al jaren woekeren met de beschikbare ruimte. Als het vol gende jaar de Provinciale Griffie uit de Jansstraat naar het Paviljoen „Wel gelegen" in den Hout verhuizen zal, wordt het Kantongerecht overgebracht naar het oude Gouvernementsgebouw. Dan komen voor de "rechtbank nog extra disponibel een kleine rechtszaal, een getuigenkamer en drie kamers die nu in gebruik warer. by het Kantongerecht. Het huisvestings- vraagstuk voor de rechtbank is dan voor den eersten tyd weer opgelost. Groote belangstelling in de Wilhelminastraat. De filmacteur Zijn methode was: het Mysterie. Er stond een dichte groep om hem heen, die niets hoorde maar vol belangstelling was, die staarde naar zijn mimiek en waarvan ieder lid ongetwyfeld wachtte op zyn beurt om befluisterd te worden. Neen, dit was geen acteur Dit was de modespste aller verkoo- pers: de man met het filmgezicht, of de film-ster. als u wilt. Het duurde mU te lang. maar de vol gende maal zal lk m(jn flulsterbeurt eens afwachten om te weten te komen of h(] heusch wat zegt. Nu was dit het slot van de Amstel- veld-impressies. H. P. DE WEGEN IN HAARLEM-NOORD. EEN BETERE TOEGANGS WEG NAAR DE VOGELBUURT. De Vogelbuurt vindt men aan den Oostkant van den Ryksweg Haarlem— Velsen. even ten Noorden van de Jan Gdzenvaart. Alle straten hebben daar vogelnamen. Er is een Vinkestraat, een Nachtegaalstraat, een Zwaluwstraat, een Leeuwerikstraat, enzoovoorts. Geen van onze gevederde vrienden is vergeten. De Vogelbuurt heeft thans een heel slechte verbinding met den Ryksstraat- weg. Vogels kunnen hun weg door het luchtruim kiezen, maar zoolang de be woners van dit kwartier er nog geen vliegmachines op na houden, moet een doortocht gezocht worden langs de reeds lang onbewoonbaar verklaarde krotten. Er zal evenwel spoedig verbetering ko men. De krotten, die door de jeugd al half afgebroken zyn. worden gesloopt en dan komt er een flinke breede toegangs weg. Er zal binnenkort ook een autobus- verbinding tusschen dc Vogelbuurt en de komen. Verwacht wordt, dat die al over den nieuwen weg zal kunnen ryden. want al verleent de raad in de verga dering van Woensdag 2 Mei concessie dan zal het toch nog wel eenige weken (maanden?) duren voor de autobussen -yden. NED. KINDERBOND. Opbrengst bazar. Men deelt ons mrde dat de bazar ter. ba:e van den Neder'.sndschen Kinder- bond een netto saldo heeft opgeleverd van f 1175] TIJDENS DE VERKOOPING. De belasting-ambtenaren vervolgen de achterstallige belastingplichtigen met harnekkigheid. Er hebben den laatsten tyd dan ook veel verknopin gen van gelieele of gedeelteiyke in boedels plaats om den rijks-ontvanger zyn geld te bezorgen. Heden had ook zoo'n verkooplng In de Wilhelminastraat plaats. Men weet. dat in de Wilhelminastraat bU de ZUvest een blokje eenvoudige arbei dershulzen staan die geheel buiten het karakter van de omgeving vallen. De bewoner van een dezer huisjes had niet op tyd zUn belasting betaald. Het was ongeveer 15 gulden, maar er wa ren heel wat vervolgingskosten bijge komen. zoodat de verkooplng nu ruim 40 gulden moest opbrengen. Tegen die verkooplng hadden de vrienden van den bewoner een actie op touw gezet, die geleid werd door het raadslid von dc Anti-Stemdwang- party George Oversteegen Voor het huis was een groot bordpapier gehan gen waarop met groote letter» te le zen was: Wie hier koopt is misdadig. Om half tien stonden de deurwaar der en eenige andere ambtenaren en helpers voor het perceel, zy werden door den bewoner niet door dc huis deur binnen gelaten. Het raam van de voorkamer stond open geschoven. De bewoner en zyn vrienden meenden, dat nu aan den letter der wet vol daan was en aan den deurwaarder „gelegenheid Begeven was om het huis te betreden". Door liet geopende raam stapten de deurwaarder en zyn helpers binnen, 't Ging gemakkeiyk want de huisjes zijn laag, het raamkozyn vanzelf ook Om 10 uur begon de verkooplng. Er stonden toen heel wat belangstellen den voor het huisje. Deze werden door den heer Oversteegen ingelicht water gebeuren ging. Dringend werd elk door hem aangeraden om toch niets te koopen. Het eerste stuk dat In wiling kwam was een wrak tafeltje met een waschJ baar kleedje. De deurwaarder vroeg: wie biedt er geld voor? Twee centen werd uit het publiek geroepen. De deurwaarder negeerde dot bod evenwel. Een zijner helpers bood een gulden. Zoo werden alle meubeltjes door do belastingambtenaren opgekocht, inetr de bedoeling de goederen later voor rekening van den staat op ee>n ver kooplng in een verkooptokaal te bren gen. 't Was een eenvoudig inbocdeltje. alleen een groote spiegel getuigde van eenige vroegere weelde. Die bracht 4 gulden op. Eenige vrienden van den belasting schuldige kochten oen kirdrrledlkant- Je voor 20 cent, een paar stoelen voor 25 cn nog eenige kleine voorwer pen. Toen alles wat verkoopbaar was ver kocht a-as het huisje was toen vrij wel geheel leeggehaald was het geld nog niet geheel bij elkaar. Wat de ambtenaren gekocht had den werd op een handwagen geladen en weggereden. Twee agenten hadden gedurende» den verkoop toezicht gehouden, dat geen wanordelijkheden voorkwamen. Na de verkooping riep het raadslid1 Oversteegen: er mag niet gecollecteerd worden voor het slachtoffer, maar wij laten het raam open staai^ wie wal? voor hem over heeft, kan het naar binnen gooien. Veel geld hebben «Q evenwel niet hooren rammelen. Nader deelt men ons mede. dat door een dame uit het publiek f 3.96 voor het gezin verzameld ls. TWIJFEL (van een pas verloofd jonkman). Daar Ben ik nu verloofd geraakt cn 'k voel mc heel gelukkig, Wat trouwens niet meer is dan in d' omstandigheden past. Maar 't valt niet te ontkennen, één gedachte doet me peinzen, Zij leidt me zelfs twijfel, cn een twijfel, die steeds wast. Mijn meisje is een schattebout, dat moet u goed begrijpen, Zij ii het liefste meisje, zonder twijfel, dat ik ken. Ik heb mijn keuze nuchter en zorgvuldig overwogen. Maar 'k vrees alleen, dat ik hierin niet vol ervaring ben. Mijn levenszee tot nog toe. was zoo kalm en onbewogen. Geen golven hebben mij gebeukt, geen stormen mij gekweld. Tot eensklaps twijfel aan een daad mij drukt met zware zorgen» F.n ik mij voor den last van 't vdgend vraagstuk zie gevleid Zijn er meisjes in Kamschatka. die het mijne overtreffen, Woont mijn ideale levensgezellin soms in Japan, Zou ik 'i waar geluk slechts vinden, met een blondje in Chicago, Of ccn zwartje in dc hergen van het ver Afghanistan Mis ik soms mijn beste kansen in subtropisch Honolocloe. Waar misschien ccn Hawaiiaanschc met haar ukulele wacht. Woont de liefste vrouw op aard wellicht in Spanje cf in Zweden, Leeft in China soms mijn droombeeld van het vrouwelijk geslacht? Ach ik weet wel dat het vreemd is. om juist nu in zorg te zitten, lk besef ook dat ik feitelijk zooiets niet zeggen mocht. Maar als ik denk hoe schoon ze is, mijn meisje en hoe teeder. Dan vraag ik mc toch ook weer af.... hel» 'k lang genoeg gezocht? P. GASUS. DE TULPEN BLOEIEN. CORINTHE ALS POMPEJI. A.S. ZONDAG BOLLEN- ZONDAG. Men schrijft ons uit Hülegom: Het weer is na weken van wind. regen sneeuw en hagel, eindelijk verbeterd. Er is hoop voor bestendiging van heerlijke zonneschyn en een zachte lente-tempe ratuur. Dat moedigt aan om mee te deelen. dat de tulpen in de bloembollen streek thans volop in bloei staan. Wie nu hierheen komt. kan genieten van tie nog restende narcissen en hyacinthen. en borer.dier. van de schitterende kleuren der tulpen, waarvan de bloemen op het oogenblik in massa ontloken zUn. Het bezoek aan de bloemenvelden was tot heden gering: het mooie weer en de tulpen deen thar.s de verwachting ont staan op een. wel is waar laat maar nog druk bezoek. Di a& Zondag kan nog een tulpen- Zondag worden. De ellende in Bulgarije VREES VOOR EPIDEMIEëN. De ministers van Binnenlandsehc Za ken en Justitie, die een bezoek aan Co- nnthe hebben gebracht, deelden mede. vólgens de Teldat dc ramp een zeer rrooten omvang heeft aangenomen. De stad h?eft het aanzien van Pompcjl. Van de drieduizend huizen staan cr ricchU dertig nog overeind en ook deze zijn beschadigt In Loetraki. Kal am aki cn andere plaatsen is ongeveer tachtig pro cent der huizen Ingestort, slechts enkele hotels te Loetraki zijn niet beschadigd Te Corinthe werden alle bakkerijen verwoest, zoodat hongersnood dreigt, in verband hiermrxJo z'Jv. uit At hen - twin tigduizend kilogram brood ter voorzie ning in de «etste behoeften naar Corin the gezonden. Ook troepen en hulpirei- ncn zün naar deze plaata gedirigeax^

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1