A.RC: HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN EERSTE KAMER. Amerikaanschen Oorsprong ZATERDAG 28 APRIL 1928 VIJFDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De Kluif. (Naar het Fransch). Zy noemden hem Domino. Waarom? Omdat deze goede hond een witte huid had die bedekt was met een twaalftal zwarte ronde moppen Hii was het dotje van een zeer antieke dame van 103 jaar, die op haar verjaardag stierf. De minst begunstigde van de erfgenamen was zonder twijfel Domino. Dne gene raties neven en nichten en achtenne- ven en achternichten bekeven den in boedel en deelden net zoo lang tot liet huisje op een woestijn geleek. Zelfs de haaibaiege dienstbode was met haar deel en haar bundeltje vertrokken zon der ook maar één gedachte te schenken aan .diet dotje". Domino bleef achter, als een ziel in benauwenis, in het leege huis. En toen, zich door iedereen verlaten voelende, kreet hy zijn harteleed en zijn wanhoop uit. Bij het vallenvan ae duisternis zwierf hy rusteloos door de leege woning, jankend als een ..echte" hond. Twee dagen later begaf een de putatie uit de bewoners van de straat waarin het verlaten hujsje stond, zich naar den burgemeester van het dorp. .Meneer de burgemeester", zei de wel sprekendste. „wij komen uwe hooge edel achtbaarheid een gunst afsmeeken „Verklaar u nader", antwoordde de gewichtige man minzaam, „en gaat u allemaal zitten". ..Het gaat om een hond meneer de burgemeester, de hond van madame Mi taine, van wijlen madame Mitaine". „Wat duivel, de honderd drie jarige? Dat hondje zal ook niet jong meer zyn". „Met uw permissie meneer de burge meester. 't Beest is nog vrij jong, want Madame Mitaine had het alleen in haar laatste levensjaren: maar tegenwoordig nu hij zonder meesteresse is. dwaalt hy door het leege huis en door de straten en 's nachts zingt hy zoo welluidend, dat wy er niet van slapen kunnen!" „Wel", zei de burgemeester, „stuur hem naar een circus als 'ie zingen kan", (want de burgemeester was een geestig mensch). „Ha ha ha ha", lachte de welspre kende. En de commissie uit de straat viel onmiddellyk in: Ha hahahaha! „De burgemeester wil schertsen", ver volgde de woordvoerder, maar de burge meester begrijpt ook wel dat toen ik van zingen sprak, ik eigenlijk erbarmelijk gehuil bedoelde!" „Nu wat dan", viel de burgemeester een beetje ongeduldig uit, „is het mis schien een bruikbare jachthond?" „O nee, meneer de burgemeester, 't Is een hond van niks. O ja als 't een hond was zooals de dog van meneer den burgemeester, als het zoo'n mooie dog was als Roland van den burgemeester, ja dan zou misschien nog wel om hem getwist worden „Inderdaad", zei de burgemeester ge vleid, „Roland is een prachtbeest. Bui tengewoon sterk. Wee hem die hém nadert. Ik ben maar wat trotsch op Ro land. Als myn hond dood gaat. dan krygt'ie een standbeeld Maar komaan, medeburgers en medeburgeressen, het gaat hier om een lastig beest, mijn ant woord is kort en eenvoudig: ..Iedereen zal rustig slapen vannacht". Hy zei het met waardigheid en deed zijn woorden vergezellen van een Napoleontisch ge baar. De deputatie vertrok, geheel ge rustgesteld. Toen de burgemeester alleen was. 6tond hy op en deed eenige passen heen en weer door zyn bureau. zooals Alexander de Groote dat gedaan moet hebben by het bepeinzen van een ge niaal strategisch plan. Plotseling open de hy de deur en riep een naam. On middellyk verscheen een door een uni formpet gedekt hoofd om den hoek. Dat van den agent van politie Boisec. „Boisec". commandeerde de burge meester. „ken jy den hond van wijlen madame Mitaine?" „Zoo goed als ik u ken meneer de burgemeester. Het is een ellendig dier. dat zich op onhygiënische wijze voedt met het vuil van de straal cn een be smettingsgevaar oplevert voor de ge meente". „Goed. volg daarom myn instructies. Koop op kosten van de gemeente een vette kluif. Begeef je met dien vetten kluif naar den apotheker opdat deze er een dosis doodelijk vergif aan smèere. Dit is de maatregel die je op myn ge zag moet nemen tegen den hond in kwestie. Je begrijpt me? Denk er Vlug en met geheimhouding". „Meneer ae burgemeester kan d'er van op aan". De hoofdagent ging dus naar den slager. „Geef my een goed been. met veel vleesch er om. order van den bur gemeester, voor rekening van de ge meente", „Cm een lekker scepie van te koo- ken?" vroeg de slager ondeugend. „Dat gaat je niks an. botterik", snauwde de hoofdagent. Eenige klanten keken hevig geïnteresseerd van den agent naar den slager. Agent Boisec kreeg een vette kluif, waar minstens een half pond vleesch aan hing en waar het bloed van af droop. De mysterieuze beul nam het in een bruin papier gewik kelde been. en begaf er zich mee naar den overkant van de straat, waar de apotheker gehuisvest was. De winkel was leeg. ,.Hé", schreeuwde agent Boisec, ..kom voor den dag in naam der wet". De kromme magere apotheker snelde naar voren en vroeg met bevende stem wat hy voor de gemeente doen kon. „Zie hier een been met vleesch". zei Boisec griezelig, „je moet dit object voor rekening van de gemeente voor zien van een flinken dosis zwaar ver gif en voegde hy er fluisterend aan toe 't is maar voor een viervoeter." Ah. merkte de apotheker begrypend op Hy dacht „*t Zal wel zyn om d§ ratten, die aan het gemeenteiyk ar chief knagen, te verdelgen", en hij voor zag de lekkere vleezige kluif van een ongehoord groote dosis strychnine. „Asjeblieft meneer Boisec. een dier dat er ook maar een greintje van snoept zal dood neer vallen op de plaats". Tevreden met dit verbluffende re sultaat ging Boisec grinnikend verder om het moordenaarswerk te voltooien. De straat waar wyien madame Mitaine had gewoond was verlaten, maar daar voor het leege huis lag in de goot en in de zon slapend een smerig hondje: Domino! Domino droomde van de oude vrystcr toen hij plotseling door een schop in zyr. lenden gewekt werd. Hy hoorde de stem van zyn beul die met geniepige vriendelijkheid sprak: Kom vrindje, je zult wel honger hebben. Hier Ls een' lekker kluifje. Boisec was een verstandig mensch. Hij gaf het been niet dadelijk. Hij lokte de arme Domino mee naar een grasveldje.waar hy straks rustig na het genoten eetfeest zou kun nen crcpeeren. Op het oogenbük dat Boisec by het plantsoentje datgene wat zyn slachtoffer zou moeten dooden zoo ver mogelijk weg wierp, schoot er echter een tweede hond achter het hek van het plantsoentje vandaan. En snelde als een peil uit een boog naar den lokken- aen kluif die ook Domino zich tot doel wit gekozen had. Boisec geloofde zyn oogen niet. Hy dacht een oogenbllk dat hy plotseling scheel geworden was en daarom twee honden zag. Maar hy had gauw zekerheid: één van die twee dolle vechtende honden wasRoland van den burgemeester. De arme afgetobde Domino koos al gauw eieren voor zijn geld. De sterke dog zou hem zeker ver scheuren en dat had ie er niet voor over. Roiand wierp zich met een over- winnaarskreet op het verleidelyke been, met het bloedende vleesch „Dat is een verduiveld beroerd zaak je". bromde Boisec toen hy vyf minu ten later Roland met alle vier zyn poo- ten in de lucht, op het grasveldje zag liggen. Domino ging er viervoets van door. Den treurigen aanblik van den ver- schnkkelyken dooden dog van den burgemeester kon hij met zyn zwak ze nuwgestel van een oude vrijster niet ver dragen. Domino was zoo onder den in druk van het gebeurde, dat hij dien nacht zweeg. Hierdoor werd de straat verteederd cn een andere oude vrijster nam den volgenden morgen Domino tot zich, Roland werd opgezet cn als een stand beeld geplant in de hal van het stad huis. Want dat verdiende hy. En er staan wel leelijker standbeel den in stadhuishallen. 27 April. De Waterstaatsbegrootmg. Spoorwegpersoneel, vragen. De onbewaakte overwegen. Er komt een commissie van onderzoek. De classificatie-motie- Moltmaker wordt verworpen met 16—15 stemmen. Verschillende kleinere begrootingen aanvaard. De Arbeidsbegrooting aangevangen. Rustig kabbelde het polderslootje, waarmede dezer dagen de Waterstaats- begrooting werd vergeleken, voort. De heer v. d. Lande deed een goed woord voor de hangbrug, die bij Nijmegen ko men zal. de heer Smeenge voerde hei pleit voor een AmsterdamRijnkanaal, voor een spoedig aanvangen van het Twenthe-Rynkanaal,- voor behoud van de Arembergersluis en voor een vlucht- haven in den Stoofpolder. Dc heer Jans sen hield een betoog, waarvan de bedoe ling was. de bepalingen van de collec tieve contracten in de bouwbedryven ook geldig te verklaren voor de Water staatsbestekken. Toen, om 12 uur eindeiyk kwam de minister van Waterstaat aan het woord, om een heel langdurige rede te houden. Dat kan ook niet anders. De minister van Waterstaat begon zyn rede terecht met ironisch op te merken, dat als hij welgeteld had. een tiental sprekers een honderdtal onderwerpen hadden ter sprake gebracht. Hy zeide er van overtuigd te zUn. dat aan zyn beleid vele fouten kleven, maar, wanneer hy jreel beloven zou cn niets zou doen, dan zou hy dat eer. ministerieel vergrijp noe men. De minister belooft, niets wat hy niet houden kan. De crltlek van de Ka mer richtte zich ten slotte niet tegen het beloven maar tegen het doen! Mr. v. d. Vegte deelde mede. 't wette- ïyk regelen van de contactcommissie in de mijnen te hebben overwogen, maar geen reden daartoe te hebben gevonden. Is dat verkeerd? vroeg de bewindsman. Een wetteiyke regeling is niet mogeiyk om voor de particuliere mynen. En tot beslissingen moet de Contactcommissie niet in staat gesteld worden, tot een zoo danige volledige medezeggenschap ge ven de staatsmynen niet he: materiaal, betoogde hy. De contactcommissie moet naar des ministers meening adviescollege zyn en biyven en met moet vertrouwen in de vertrouwensmannen hebben. „Voor de goede stemming" zegde de minister toe. dat hy de kwestie van den misthoorn te Breskens zal overwegen, evenals wat er te dpen is aan de haven van die gemeente, ten einde de ferry boat goed tc kunnen ontvangen binnen de havenarme». Ook de kwestie van de reorganisatie van den Rijkswaterstaat zal de minister overwegen. Als steeds beloofde hij veel te overwegen. De bewindsman meent, dat het Twen- the-Rijnkauaal niet maar zoo „holder debolder" kan gegraven worden. Tac tisch en practisch wordt spoed betracht. Het eerste onteigeningsontwerp heeft des ministers departement verlaten. Dat klinkt goed. Mr. v. d. Vegte noemde het autobus- vraagstuk buitengewoon moeilyk. Wan neer hij, als was 't door middel van een handigheidje, dat onderwerp by een van zyn collega's had kunnen onder brengen. dan had hy 't niet gelaten. De moeiiykheid van het vraagstuk wordt vergroot door allerlei kleinigheden cn plaatselijke omstandigheden. Eén iyn te trekken werd onmogeiyk geacht. De mi nister deelde mede, dat er nog pl.m. 350 beroepen moeten afgehandeld worden. Voor afschaffing van de borgstelling by aanbesteding is de minister voorloo- pig nog niet geneigd, maar overwegen wil de minister het wei by de herziening der A V. Over ae tarieven van het steenkolen- vervoer liet Waterstaat zich niet uit: de onderhandelingen tusschen de mynen en de sporen zyn nog gaande, die de minis ter niet wilde beinvloeden. Mr. v. d. Vegte legde dan vast, dat de politieke omroeporganisaties niet verge ten zuilen worden by de verdeeling van de zenduren. Hy echter achtte het wen- schelyk de nieuwe omroep-organisaties niet te doen deelnemen aan de in gang zynde besprekingen tusschen de organi saties en daarom doet hy de aanvra ge der Liberale party even rusten. Voor alles wat de keer Smeenge vroeg, zeide de minister zyn aandacht toe. Ook voor de opmerking van den heer Franssen: hy hoopte een volgend jaar- een duidely.,e verklaring te kun nen geven over wat gene vroeg. Wat de mynen aangaat, betoogde Mr. v. d. Vegte, dat de toestand daar vry goed is. Natuurli..k gebeurt er wel iets dat verkeerd ls, maar leder wil medewer ken om ook dat weg te nemen. Hy. wees daarby op de groote brteekenis van ae vakbeweging ter verbetering. Men moet niet altyd alleen klagen! riep hy uit. Voor de enquête zag de minister geener lei aanleiding: ook in de huid.gen crisis tijd zal aandacht aan de sociale belan gen worden gegeven. Dan kwam na de pauze de minister tot de vragen van den heer Moltmaker over het spoorwegpersoneel De bewinds man betoogde, dat het personeel mede zeggenschap heeft in den personeelraad. Die medezeggenschap is een kostbare plant, die moet geholpen worden op te greeien. Daarom riep de bewindsman ieder op, de waarde van wat er is, te erkennen, en meer en meer ingang te doen vinden. Een commissarisplaats wenschte de minister niet open te stelien voor het personeel. Voorts was hy niet van meening, dat het werk van den wagenvoerder te zwaar is. Van gelijkstelling van deze categorie me: den machinist, wat arbeidstyd aan gaat, wilde de minister niet weten, maar wel deelde hy mede, dat zy.i arbeidstijo zoodanig geworden ls, dat hy nu staat tusschen de conducteurs cn de machinis ten in. Eenige uitwerking had de rede van den heer Moltmaker dan toch. De werking van de bestaande regeling van de dienst- en rusttyden is in on derzoek bij een commissie. Tydens dat onderzoek liet ae minister zich over e.v. verbeteringen niet uit. Wat de salarisre geling van het personeel aangaat, wil hy doen wachten op den afloop van de tech nische herziening van de salarieering van het Rykspersoneel. Minister v. d. Vegte acht zich niet ge rechtigd aan de stakers van 1903 van de H.S.M. het recht op uitgesteld persioen cat die van ce S. S. hebben gekregen, te erkennen. Daar is geen recht, betoogde hy. Maar. wanneer in den Personeels- raad de directie kan overtuigd worden, dat ook aan de H.S.M.-stakers een uit gesteld pensioen moet geschonken wor den, dan zal de bewindsman daaraan by de uitvoering niets in den weg leg gen. De minister beklaagde er zich over, dat de heer Moltmaker zyn argumenten tegen diens classificatie-rede van het vorige jaar volkomen negeerde. En daar om wenschte hy den heer Moltmaker op zijn herhaalde redevoering niet te ant woorden. Eén ding begreep de minister nie:: er is gelegenheid geweest voor den Personeelsraad om de classificatie met de directie te bespreken, maar die gelegenheid is niet «aangegrepen. De minister begreep ook niet, waarom de overweg bij Rilland—Bath „berucht" ls geworden. Deze overweg is al sedert Dec. 1923 niet bewaakt. Terecht, want daarvoor was alle reden. Immers van Dec. 1923 tot Febr. 1927 gebeurde daar niets. Op 19 Febr. reed een auto een ;rcm aan. En nadien is er weer niets gebeurd. Waarom spreekt men nu toch van „berucht" vroeg minister v. d. Vegte. Hy wilde het overwegenvraagstuk zien als een onderdeel van liet groote ver- kcersvraagstuk. En de straat :s meen de de bewindsman veel gevaarlijker dan de spoor: die maakt geen bokken sprongen als veel van het verkeer, dat de steden d:-rdringc. Warneer de chauffeurs dezelfde voor zichtigheid betrachten by de onbewaak te overwegen als zy in de steden in ach; nemen, dan zag de minister g?en buiten gewoon gevaar. Maar hoe dit alles nu ook wezen moge, hü deelde mede, dat hy spoedig een commissie zal instellen, om een onderzoek te doen naar de gevaar- lykheid van onbewaakte overwegen. Vooraf en speciaal zal hy die commis sie vragen te overweg:» de veiligheid van de overwegen te Rffi and-Ba tb, te Kethe! en te Accrum. Het personeel zai in dc commissie een plaats krijgen. De motie-de Muralt noemde de miniis tor overbodig. Tijdens het onderzoek worden geen nieuwe opheiflngen van bewaking doorgevoerd, dat zou voor die commis sie niet aangenaam zyn. De heer de Muralt kan natuur'.yk ->a zulke toezeggingen zyn motie nie: hand haver.: hy trok haar in. Niet alzoo dc heer Moltmaker. Maar. toezeggingen als de heer ae Muralt ontving, vielen den heer Moltmaker niet ten deel. De heer Moltmaker wijzigde zyn motie, maar materieel bleef zy geiyk toen zy luidde: „De Kamer van oordeel, dat eenzelfde systeem van classificatie als voor he* Rijkspersoneel geldt, ook voor het spoorwegsysteem moet worden toege past, noodigt den minister uit spoed.-' in overleg te treden met de directie. Nadat ce heer de Vos van Steenwyk verklaard had. nooit motoes te ondertee kenen of aan te nemen, en de heer Jans sen meer heil zag In een opnieuw openen van het overleg van de directie met den Personeelsraad. werd de mor.e-MoIttna- ker verworpen op het kantje! met 1615 stemmen. Oe soc.-dem. de vrijs, dem. en de liberaden stamden voor. EigenlUk was de motie aangekomen, want de voorzitter stemde voor. en toen hy bemerkte zich vergist te hebben spoe dig tegen. In de Tweede Kamer zou die stem hebben medegeteld. Maar in oiis Hoogerhuis gaat alles veel gemoede lijker. De Kamer heeft óaama zonder vee! discussie ook de Postbegrooteng aan vaardt. De minister nam een misver stand by den heer Hermans weg over het maximum-gewicht voor pestbee tel lers. De begroeting voor de Staatsmy nen deed den heer Landeyer vragen om een internationale conferentie over de kolenproductie de minister voelt «r ook voor. maar ors land kan het ini tiatief met nemen, meen: hü. Dan ratelde de hamer voor zoover in den Senaat een hamer ratelen kar. heen over de begroeting voor het Staatvisschershavenbedryf, en over een vyftal ontwerpjes tot grondonteigening, die noodig is voor wegenaanleg in Zee land, Zuid-Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant. Monger. op Zaterdag! gaat de Senaat aan de begrooting van Arbeid. INT* MTJS. 1NOEZONDEN MEDEDEELINGEN Sö CENTS PER REGEL. DE STELENDE GRONINGSCHE POLITIE-AGENTEN. VOOR DE RECHTBANK. Onder groote belangstelling is Don derdag voor de rechtbank te Groningen de zaak behandeld tegen de drie politie agenten, die zich hebben schuldig ge maakt aan herhaalde insluipingen in twee percee'.en, te Helpman, by Gro ningen. gepaard met diefstal van sigaren en sigaretten. Verdachten legden een volledige be kentenis af. De officier achtte een zware straf noodzakelijk. Daarom eisch- te hy tegen twee hunner twee jaar ge vangenisstraf en tegen den derde één jaar en zes maanden. De drie verdedigers gewaagden in hun pleidooien van verveling, die uit den nachtdienst in stille buitenwijken kan voortkomen, zy vestigden er de aan dacht op dat lec-gheid des duivels oor kussen is. Wanneer een burger dezelfde daad zou hebben gedaan, zou het niet zulk een sensatie hebben verwekt. Pleiters vroe gen clementie te betrachten. FELLE BRAND TE EDE. TWEE BOERDERIJEN VERNIELD. Donderdagavond omstreeks 6 uur brak brand uit in de boerdery van den heer E. van de Kraais te Ede. In een oogenbllk stonden schuren en hooibergen in" lichtelaaie en deelden de vlammen tioh ook melde 3 2 n de aangrenzende boerdsry van J. Pyper. Voordat de brandweer aanwezig was. was de bcer- dery van Van der Kaats geheel en die van Pyper gedeeltelijk afgebrand. Het vee werd gered. Oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade, meldt het Hbld. HET BRANDENDE VEEN. IN DE BUURT VAN EMMEN. In de Drentsche venen zyn gisteren op verschillende plaatsen weer veen branden uitgebroken. Te Emmer-Erf- scheióerveen, Emmercompascuum. Ros winkelerveen en omgeving woedt het vuur op verscheidene plaatsen in het kurkdroge veen. Een felle Oostenwind werkt de uitbreiding van het vuur zeer in de hand. Groote rookwolken zUn uren in den omtrek zichtbaar. De brandweer uit Emmen is met al haar materiaal ter hulp vertrokken, en vele hand- en stoom spuiten uit het gebied der branden zyn reeds sedert vanmorgen werkzaam. Het vuur wordt zoo krachtig mogelijk, bestre den. doch by de huidige weersgesteld heid moet gevreesd worden voor sterke uitbreiding. IN WEINIGE WOORDEN. Aangestoken door het voorbeeld van al de navolgers van Phileas Fogg, die thans rond de aarde snellen, zyn vol gens het Volk dezer dagen twee jongens uit Velp inplaats van naar school ce gaar. op een fiets gestapt om "n wereld reis te maken. De Leidsche politie pikte de jongens echter een dag later reeds op, om ze naar huis terug te brengen. Voor de vacante plaats van onder- wyzer aan de Ohristeiyke School te Vooi'burg heeft zich maar één sollici tant aangemeld, die na benoeming bo vendien nog bedankte. Is er nu wel of geen overvloed van onderwyzers. Of is er iets met die school, met woning- of andere toestan den niet in orde in Voorburg, vraagt het Hbld. Donderdagmiddag is op den onbe- waakton overweg te Nicuw-Schcemda (Gron.) de doofstomme arbeider Stend door een trein gegrepen en gedood. BLOEMENDAAL. UITVOERING ONDERLING KUNSTGENOT. Op 27 September 1927 is hier opgericht door een groepje jongelui een muriek- ensemble onder leiding van den heer A. J Grootegoed, „Onderling Kunst genot". Ambitieuse amateurs, die nu Dinsdag avond een uitvoering hebben gegeven in Vreeburg. He: spreekt van zelf dat uit de uitvoering duidelijk het korte bestaan viel :e constatecrer. en toch zouden we de jongelui willen aanraden op den in geslagen weg voort te gaan, omdat zij A.RC. producten zijn de kampioenen in betrouw- baarheid en kwaliteit. Alle producten verkocht door de zijn zooals steeds van u American Petroleum Company. Gebouw Petrolei». Den Haag iets brengen, wat we in Bloemendaal steeds hebben gemist. En wellicht groeit het clubje en wordt de muziek door by- voeging van nog enkele instrumenten wat voller. Voor ce pauze werd ten gehoore ge bracht: Afscheid der Gladiatoren, Lust- spiel ouverture, Grossmütterchen, Char- maine en Intermezzo uit de Oavalleria Rusticana en na de pauze Deutsch- lands Waffenehre, Sonja, Love's La- ment, Ball Errinnerung. Suite Oriëntale en de Finale, terwijl een tweetal voor drachten ter afwisseling waren inge voegd. Het niet zeer talryke publick toonde zich zeer voldaan. HET STATIONSPLEIN. Het stationsplein dus een der toe gangen van onze gemeente is nooit een sieraad geweest v°or ons mooie Bloemendaal Herhaaldelijk zyn er plan nen geweest by het Gemeentebestuur ter verbetering en ook by de afdeellng Bloemendaal van Tuinbouw is het leelijke plein herhaaldelijk een punt van be spreking geweest. De hoofdfout is. dat de gemeente niet tydig beslag heeft gelegd op de aan grenzende gronden tusschen Zuider- en Noorder Stationsweg. Nu zyn deze be bouwd en zal mer. nooit een goede op lossing krijgen. Om het aanzien eenigermate te ver fraaien wordt thans in het midden een rond bloemenperk aangelegd. Het zal ons benieuwen, of hierdoor in dc bocht het verkeer niet te gevaarlijk wordt. In :eöer geval zal het entree van onze ge meente er by winnen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stel! Je Redactie zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie der mzender niet teruggegeven. DE EMM ABLOEM - COLLECTE. Het Comité voor de Emmablocm-col- lecte betuigt haar oprechte dankbaar heid voor den grooten steun zoo spon taan van alle zUden ontvangen by de gehouden collecte. Dit ts wel dc reden waardoor zoo'n schitterend resultaat is bereikt. Door de inwoners van Haarlem cn Bloemendaal is wederom een prach tig bewys geleverd van hun offervaar digheid. wanneer het geldt nooden tc lenigen en een mooi bewys van sympa thie voor ons streven. Zelfs na d;-n bloemendag ontvangen wy nog bewijzen van belangstelling voor dezen dag cn wei in het bijzonder van de bekende Tooneelvereeniglng H. T.. die wil trachten ons tc brengen tot ons ideaal, nl. 10.000 als opbrengst der collecte. Maandag 30 April aal door deze Vereeniging worden opgevoerd ..MllUoraiair tegen wil en dank" ln den Jansweg-schouwburg. Het batig saldo komt ten voordeele van de Emmabloem- collecte en daar dien avond toch met millioen gegooid wordt, zal dc opbrengst zeker belangrijk zyn. Wie hieraan wil medewerken, verzuime niet zoo spoedig mogeliik kaarten te nemen: het wordt niet alleen een avond van weldadigheid, maar tevens een avond van goede too- neelspeeikuns? en gezonde humor. Namens het Emmablocmendag- Comité, Hoogachtend. Uw dienstw. G. v. WAARD, Secretaris Hooggeachte Redactie. Wy lazen het antwoord van den Heer J. B. Schuil op ons stukje in het orgaan van de Vereeniging ..Kunst aan het Volk", in uw blad. Het heeft geen zin over den cigcniyken inhoud hiervan in uw kolommen dóór te praten maar wel stellen wy er prijs op te verklaren, dat wij var. de sympathiebetuiging van den Heer Schuil met hc». streven onzer Ver eeniging goede nota namen. Ofschoon het ledental met den dag groeit kunnen wy toch een vriendschapsbetuiging als die daarin is vervat, uitermate goed ge bruiken al was het alléén maar om meer bekendheid te geven aan het bestaan van .Kunst aan het Volk" waarvan ve len nog nooit hoorden en anderen een totaal verkeerde voorstelling hebben. Met gevoelens van hoogachting. AUG. M. J. SEVENHUIJSEN. Voorzitter .Kunst a. b, Volk". BEGRIJPELIJK ONGEDULD DER RIJKSAMBTENAREN. Ongeveer vier maanden geleder, werd bekend gemaakt, dat de regeling der ambtenaarssalarissen in liet Georgani seerd overleg zou worden behandeld door de vertegenwoordigers van de Cen trale organisaties. Sindsdien werd nagenoeg geen enkel tee ken vernomen of dit georganiseerd c\crieg a! dan niet wordt voortgezet, of dat de hceren wellicht zijn ingeslapen. In ieder geval mag nu toch eir.deiyk wel eens bekend worden gemaakt waaraan het toe ls te schryven. dat tot nu toe geen enkel resultaat werd bereikt. Waartoe al die geheimzinnigheid? Mogen dc ambtenaren zelf niet meer weten op welke wijze hun lasthebbers hunne belangen behartigen? Zelfs ls d:? vraag gewettigd, óf hunne belangen wel worden behartigd. Naar de rr.eenlng der ambtenaren is er maar één goede oplossing, n l. volledig herstel der salarissen zooals d:o in 192) zijn geregeld en waarvan de Regeering zelf heeft verklaard, dat die niet te hoog waren. De toestand der F.yksfinanclën kan daarvoor toch geen beletsel zifn. En dat' dit herstel noodig is zal toch zeker wel door elk ambtenaar worden onderschreven, zoodat een éénstemmig advies direct klaar kan zijn Hoe lang zullen de ambtenaren do onbegxypeiyke houding van hunne ver tegenwoordigers nog to'.creeren en wan neer rullen de sa menwerkende organisa ties tot besluit komen, dat hel nu maar eens gedaan moet zUn met overleggen en nog eens overleggen met het cenlg resultaat, dat de leden van hunne orga nisaties. de belanghebbenden, meer cn meer verarmen. RIJKSAMBTENAAR. Naar aanleiding van dit ingezonden stuk hebben wy informaties ingewonnen by het Rijksbureau voor voorbereiding van ambtenaarszaken. De wn. directeur van dat bureau deel de ons mede. dat er van een resultaat voor den buitenstaander voorloopig nog wel niets te merken zal zijn: de werk zaamheden zullen nog maanden vergen. Maar ln de commissie van georganiseerd overleg wordt hard gewerkt, 3 dagen per week van 9-30 tot >30. de overige da gen wordt uitgewerkt wat besloten werd. De vertegenwoordigers der organisaties, zoo werd ons medegedeeld, klagen niet over den slechten voortgang: zy weten, hoe veel omvattend het werk ls van de technische herziening van het salaris- beslui: Alle groepen personeel moeten in onderling verband worden bezien: do bedoeling is op een eenigszlns breette wUzc plooien weg te stryken. Onze llaagsche correspondent teekent hierbij aan: De a bon ré vergist zich wanneer hy denkt dat in het georganiseerd overleg slechts eer. terugkeer Ls te bepleiter, tot de cijfers van 1920. In de eerste plaats zou op die wijze \oor dc ambtenaren niets bereikt worden, want dc regeerlng zou dan al spoedig zeggen: op dien grondslag kunnen wil niet overleggen. In de tweede plaats mag niet vergeten worden, dat in de regeling van '20 ook verkeerde onderlinge verhoudingen za ten. die by de eerste technische her ziening ten deelc zyn weggewerkt. De werkzaamheden van thans hebben niet alleen ten doel enkele onderlinge ver houdingen te verbeteren, maar ook. waar de klap der bezuiniging te hard aan kwam. redres te bewerken. Dat dit alles veel tijd vordert wegens het ontelbaar aantal ambtenaars-groepen is duidelyk. Evenzeer, dat een terugkeer tot '20 bij verschillende ambtenamsgrocpcn een stormpje zou verwekken die na de laat ste herziening erop achteruit zou gaan. Van het overleg kan niets worden medegedeeld vóór het geheel gereed is, want telkens zal weer op kleinigheden gewijzigd moeten worden. Het georgani seerd overleg is samengesteld uit ver trouwensmannen Deze moeten ver trouwd worden, zoolang ze werken in het overleg. Anders moet men zc niet aanwijzen. Maar dat dc belangen der ambtenaren ln het mocliyk overleg be hartigd worden staat vast. Vergeten mag niet worden, dat het overleg zich be weegt binnen het raam. dat dc re?co ring stelde: een technische herziening, waarby de grenzen van het bedrag, dat daarvoor ter beschikking is gesteld, nu niet bepaald stringent zUn vastgelegd. Hier wii minister De Geer. blijkens zijn verklaringen in dc Kamer, yxpcihcid betrachten.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15