HERINGA &WUTHRICH DATUMSTUKJES LOTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 30 APRIL 1928 PHILIPS' 5 RADIO-TOESTELLEN (Adv. Ing. 'Med.) zoeken aan het Bisschoppelijk Paleis worden afgewacht. Ook de Internuntius, Mgr. L. Schioppa zal dezer dagen in de ohapelle arden te een H. Mis komen opdragen. De Eerw. Zusters Thereeianen, Wa rande te Schiedam, zullen Maandagoch tend het Dooden office hidden voor den overleden Bisschop, waarna te 8 uur een plechtige H, Mis van Requiem voor zijr.e zielerust zal worden opgedragen. De jurisdictie van het Bisdom berust bij het gdheele Kathedrale Kapittel van Haarlem. Het Hoogwaardig Kapittel zal iemanl aanwijzen om het Bisdom ad interim te besttiren. Woensdag tc 12 uur. a.s. zal het stoffelijk overschot van wijlen Mgr. Callicr naar dc Kathedrale kqrk St. liavo worden overgebracht. Dc rcquicuumis zal aldaar Don» derdag te half 11 wordcu opgedragen door den Aartsbisschop van Utrecht. Hierbij zullen tegenwoordig zijn de Bisschoppen van Nederland, alsmede andere kerkelijke autoriteiten. Plaatsvervangend bisschop. Tot plaatsvervangend Jbisschop is benoemd Mgr. H. J. M. Taskin, presi» dent van het Groot»Scminaric tc Warmond. Rouwbeklag. Dc Commissaris der Koningin in Noorddlolland. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, heeft een brief van rouwbe» klag gezonden. Dc burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, betuigde heden» morgeni persoonlijk zijn 'deelneming bij een bezoek aan het Bisschoppe» lijk Paleis. Voor dc Katholieke Vcrccnigingcn bestaat heden, Maandag cn Dinsdag gelegenheid in het Bisschoppelijk Pa» leis langs het lijk te delilcercn. A. V. R. O. EN V. A. R. A. DK RADIO-UITZENDING VAN HILVERSUM OP HEDEN AVOND. Tuschen de A, V. R. O. en de V. A. R. A. is een conflict gerezen over de uitzending van den Hilversumschen Omroep op hedenavond. De V.A.R.A. heeft, volgens het Volk, indertijd met den A. N. R. O. een overeenkomst getroffen, waarbij zij o.a. recht kreeg op een aantal zend- dagen per jaar boven den Zaterdag avond en Zondagmorgen, welke dagen gebruikt zouden worden voor uitzen dingen van meetings, van program ma's hoogtijdagen der sociaal-demo cratische arbeidersbeweging en op de vooravonden daarvan. Hieruit volgt, dat, nu dc A. V. R. O. in de plaats is gekomen van de A. N. R. O., en omdat 1 Mei als een „hoog tijdag" van de sociaal-democratische arbeidersbeweging beschouwd mag worden, de V. A. R. A. op den eersten Mei en op den avond daarvoor, dus Op 30 April, de beschikking krijgt over den Hilversumschen zender, dit is volgens genoemd blad ook besproken bij het vaststellen van de overeen komst. Bfj de correspondentie tusschen bel de vereenigingen blijkt nu door de A. V. R. O. op vragen van de V. A. R. A. over de uitzending op 30 April niet geantwoord te zijn. Echter ver scheen ln de Radio-bode. het orgaan van de A. V. R. O. een nationaal pro gramma dat ter gelegenheid van den Prinscssedag was samengesteld en hedenavond uitgezonden zou worden. Het geschil werd daarna voorgelegd aan het hoofdbestuur van dc Poste rijen en Telegrafie, onder welks toe zicht de overeenkomst tusschen de A. N. R. O. en de V. A. R. A. indertijd ls opgemaakt. Het hoofdbestuur be sliste. dat de overeenkomst nageko men diende te worden, zoodat heden avond door de V. A. R. A. een wij dingsavond van het Religieus Socia listisch Verbond, waar ds. W. Banning spreekt, uitgezonden zal worden. BANKETBAKKERIJ GUSSENHOVEN De Banketbakkerij van den heer B. Gussenhoven is bij de Haarlem mers goed bekend. Zij was immers reeds vele jaren gevestigd in het huls in de Kuisstraat waarin nu de H. E. M. A. gekomen is. Na een periode van stilstand ln liet bedrijf is de zaak heropend in oen huis Groote Houtstraat 126. Een paar kleine maar verleidelijke etalages nooden den voorbijganger een keus te doen in den winkel, die van binnen ook wel niet groot is, maar genoeg bevat om iemand tc doen watertan den. Bovendien ziet de winkel er in moderne schildering keurig uit. Een verdeelige gasoven brengt al het heerlijks voort, dat in de ruimte ach ter den winkel tot verdere ontwikke ling komt. en Zaterdag den dag der opening, reeds druk aan den man ge bracht werd. VERDUISTERING TE SOERABAJA. RUIM DRIE TON. Voor zoover het accountantsonderzoek heeft, uitgewezen moet het bedrag, het welk ten nadeele van de firma H. G Th. Crone te Socrabaja werd verduisterd zijn gestegen tot .>(>>000. Voor zoover kan worden nagegaan, zal hiermede on geveer het totaal bereikt zyn Dc ac countants zijn nog immer met het on derzoek bezig meldt het Hbld, Haarlem, 30 A-pril. Bellettrie. Een jonge maar reeds bekende en on dernemende Amsterdamsche journalist heeft zich gevestigd, als uitgever. Aan velen die hun arbeid met de pen ver richten, ook aan mij, heeft hU dit heuglijk feit medegedeeld per gedrukte circulaire, keurig uitgevoerd. De inhoud Ls kort.maar duidelijk, en de slotzin luidt: „Elk manuscript, dat ter even- tueele uitgave wordt ontvangen, zal ten volle de aandacht krijgen, die het ver dient". Menig auteur zal, deze phrase mede-verwerkend bij zijn ochtendeitje, er om geglimlacht hebben, of gegrim lacht, naarmate hij minder of meer on derhevig was aan de kwaal die men ont- bljitstemming heet. Heel jonge schrijvers en schrijfsters, die nog al te vaak de briefjes in hun bus vinden waarin leed wezen wordt uitgedrukt, zullen eenige bitterheid hebben gevoeld. Iemand die inet wetgevenden arbeid te maken heeft zou zulk een zin betite len als „het blanco artikel". Zij verplicht tot niets. Zij laat .alle mogelijkheden open. Als deze jonge en ondernemende ex-collega haar uitvoerig had willen toelichten, zou hij o.a. hebben kunnen zeggen: „Ik bedoel natuurlijk de aan dacht, die het manuscript volgens mij verdient. En ik heb het druk. Laat ons dat voorop stellen. Als ik derhalve kopij ontvang van, een mij onbekend scribent, die in den eersten zin al begint met den stijl van tante Betje toe te passen (voorbeeld: „Wij gingen een autotocht maken, en troffen wij het prachtig met het weer") dan leg ik dat terzijde, roep mijn typiste en formuleer mijn leedwe zen. Het werk heeft de aandacht ge noten die het volgens imij, bij mij, van mij en zonder u verdient. Als er een komt waarin de gevaren dei" beeldspraak bij herhaling worden geïllustreerd, ge schiedt vrijwel hetzelfde. Ik vergeef de eerste ontsporing als een mogelijken on- willekeurigen lapsus, begin aan iets an ders te denken bij de tweede, en geef het op bij de derde. Ik ben een mild man, zooals u ziet, en vol sympathie jegens mijn schrijvende medemenschen. Daar ben ik uitgever voor, en zelf schrijver. Ik weet hoe moeilijk het is. Een vak waarvoor je talent moet hebben, zooals voor de meeste, maar dat je iniet op een school of universiteit kimt leeren, zooals vrijwel alle andere. Een vak waarin je niets eens een diploma kunt halen, en nog minder een titel, ofschoon het tot de moeilijkste behoort en in dit land aan alle moeilijke studies diploma's en liefst ook titels zijn verbonden. Een vak dat, zacht gezegd, niet best .betaalt. Een vakenfin, wat een vak! Maar blijf er maar eens af als je er toe bent voor bestemd, als het schryversbloed in Je kriewelt, soms gist, ja.... bij tijden bruist. Dat lap je hem niet. Je kunt het verwenschen, met al zijn ap- en depen denties, in de eerste plaats ons, uitge vers. Je kunt een duren eed zweren dat je je tijd er niet meer aan verbeuzelen zult, en alleen maar ambtenaar of wijn handelaar of leeraar of wat-dan-ook wezen. Met eenige plechtigheid kun je besluiten om de vulpen aan de wilgen te hangen (voorbeeld van mislukte beeldspraak). Maar het zal niet baten. De schoone fee, Lorelei of wat u wilt laat ons haar Bellettrie noemenzal blijven lokken, en opnieuw zult gij aan haar .ten prooi vallen. Diegenen onder u, die deze beproevin gen moeten doorstaan, interesseeren my, uitgever het meest. Aan uw werk zal ik het volste van mijn bovengenoemde volle aandacht schenken. Als liet ten minste goed is. als u er aan gewerkt hebt met de overgave die er in tot uiting moet komen, aJs de fee Bellettrie u dus geïnspireerd heeft, als het vooral geen akelig maakwerk is met geen andere gedachte dan om er geld mee te ver dienen. Want. daar kijk ik dwars cn on barmhartig doorheen. Mjjn bankiers zijn die-en-die en ik zet het op mijn brief papier, maar dat wil niet zeggen dat ik van plan ben om u ooit een cent te veel te betalen. Geenszins. Ik ben uit gever, en geen filantroop. U werkt in dienst van de fee, en ik ben zakenman. Dat is het verschil. Ik wü daar niets on aangenaams mee zeggen, en vertrouw dat u er niets onaangenaams in zult zien. Het staat er niet in. Voor het ove rige wensch ik u allen het beste. Dat de geest tot u kome! En geen gebundelde korte verhalen, want die gaan niet in Holland, uok geen roman waarin de vroiiw later dan pagina 20 haar intrede doet, want die gaat in geen enkel land. De drukker en myn nieuwe prullenmand wachten ter eene en ter andere zijde. Ik heb gezegd". Zoo ongeveer zou de nieuwe uitgever het hebben kunnen toelichten. Maar hij is korter geweest. En diplomatieker. Geiyk heeft hü. Ze zullen het wel merken.... R. P. PERSONALIA De heer C. J. Hoogerheide, gediplo meerde van de afdeeling Electrotechniex; der M. T, S. te Haarlem, is benoemd tot assistent van de directie der Nederl. Gasaccumulator Maatschappij te Am sterdam, met ingang van 1 Mei. Morgen 1 Mei is het 25 jaar gele den dat de heer J. van Cittcrt in betrek king kwam als huisknecht bij den heer G. A. van der Vliet op Vaart en Duin te Overveen. EERSTE KAMER Zaterdag is de Eerste Kamer ge reed gekomen met haar langdurige bcgrootingsdiscussie. Dc hceren Danz. de Muralt, v. d. Hoeven. Reymer, de Veer, Hecrkens Thijssen, Wibaut, Hermans en de Wit sloten de bespre kingen. BLOEMEN GESTOLEN Door een agent van politic is Za» terdagavond aan het bureau gebracht ccn 45.jarige los werkman» wonende to Velscn, die in het Kenaupark van aldaar staande rhododendrons!ruiken bloemen had afgesneden. JAARWEDDEN DIREC TEUREN EN HOOGERE AMBTENAREN. EEN MEERDERHEID VAN B. EN W. STELLEN EEN ALGEHEELE HERZIENING VOOR. In verband met de bij de behandeling der gemeentebegrootlng ingediende voor stellen van de heeren Wolzak c.s. om de jaarwedde van den Commissaris van Po litie met f 1000 te verhoogen en dus op f 8000 te brengen en van de heeren Klein Schiphorst c,s. om de jaarwedde van den directeur van Bouw- en Woningtoezicht op f 8000 te brengen, hebben B. en W. nagegaan of met behandeling uitsluitend van bedoelde voorstellen kan worden volstaan, dan wel of een algeheele her ziening der jaar wedden-regeling voor hoofden van dienst ir. overweging meet worden genomen. Naar hun meening behoort dit laatste te geschieden, waar om zij aan de Commissie van bijstand voor arbeidsaangelegenheden hebben verzocht ter zake van advies te dienen. Blijkens het door die Commissie uit gebrachte rapport is het ook haar over tuiging dat onderscheidene factoren dwingen tot algeheele herziening van bovenbedoelde wedden-regeling, waarvan zy een ontwerp aan B. en W. heeft *n~ gezonden. De meerderheid van het College van B. en W. kan zich met de daarin ge noemde cijfers vereenigen. De minderheid in het College acht be handeling dezer aangelegenheid niet ge- wensoht. Zij m'eent dat het thans geen tijd is tot een verhooging van wedden, als nu wordt voorgesteld, te besluiten, afgezien nog van de gevolgen, welke een eenmaal tot stand gekomen wedde-ver hooging voor een bepaalde groep, wel licht zal hebben. De meerderheid van B. en W. stelt voor- I. Zich te wenden tot H. M. de Ko ningin met verzoek, de jaarwedde van den Commissaris van politie, te rekenen van 1 Januari 1928 af te willen vaststel len op f 6000 tot 7500, II. in te trekken zijn besluit van 13 Ja nuari 1928, en aan Gedeputeerde Staten vn Noord-Holland te verzoeken de jaar wedde van den Secretaris te rekenen van 1 Januari 1928 af, vast te stellen als volgt: bij een diensttijd van minder dan 2 jaren f 7000, 2 tot 4 jaren f 7625; 4 tot 6 jaren f 8250, 6 tot 8 jaren f 8875; meer dan 8 jaren f 9500. De jaarwedden van de hierna te noemen hoofdambtenaren worden gere geld als volgt: Directeur van openbare werken, te vens Directeur van het gemeentelijk grondbedrijf f 7000 tot f 10.000. Directeur van het gemeente-gasbedrijf f 7000 tot f 9000. Directeur van het gemeente-electrici- teitsbedriJf f 7000 tot f 9000. Directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst f 7000 tot f 9000. Directeur van het bouw- en woning toezicht, tevens Directeur van het ge- meentelyk woningbedrijf f 7000 tot f 8500. Directeur der gemeentelijke duinwa terleiding f 6000 tot f 7500. Directeur van den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem f 6000 tot f 7500. Directeur van het openbaar slacht huis f 6000 tot f 7500. Directeur der gemeente-reiniging, ont- smettingsdienst, centraal vervoer cn marktwezen f 5000 tot f 6500. Directeur van den dienst van den Hout en de plantsoenen cn algemeene begraafplaats f 5000 tot 6500. Directeur van de stads-bibllotheek en leeszaal f 5000 tot f 6500. Schoolarts f 5000 tot f 6500. Hoofd van den Incassodienst, bene vens stortings- en ophaaldienst f 4500 tot f 5500. Directeur van den gem. dienst der werkloosheidsbestrijding f 4000 tot f 6000 Inspecteur voor de lichamelijke op voeding f 4000 tot f 6000. Archivaris f 3500 tot f 4500. Directeur van den Stadsschotiwburg f 3500'tot f 4500. Directeur van het Frans Halsmuseum f 3000 tot f 4000. Derecteur van Havenwezen f 3000 tot f 4000. Het maximum der bezoldiging wordt in den regel bereikt in 10 jaren met twee-jaarlijksche verhoogingen. Dienst jaren in gelijke betrekking elders door gebracht tellen mee. De Directeur van het openbaar slacht huis geniet boven zün in artikel 1 ge noemde jaarwedde, vrije woning, vuur en licht; de inspecteur voor lichamelijke opvoeding geniet boven zijn jaarwedde vrije woning. IV. Aan J. A. A. Ochtman, zoolang hy de functie van Directeur van het ge meente-gasbedrijf dezer gemeente ver vult, een persoonlijke toelage toe te kennen van f 1000 per jaar. VERKEERSONGELUKKEN Tc Heemstede. Op den Binnenweg werd een voor een melkwagen gespannen paard aangereden door een auto, waarbij het paard aan den kop werd verwond een van de auto een glasruit werd verbroken en een lan taarn werd beschadigd Op den Heeremveg werd de wielrijder K., wonende te Amsterdam door een samenloop van omstandigheden aange reden door oen auto, waardoor het rijwiel van K. werd vernield en de kleeding van K. werd beschadigd. Per soonlijke ongevallen hadden hierbij niet plaats. Op den Binnenweg reed de heer T., wonende te Amsterdam met zijn auto achter een in de richting Haarlem rijden de tram. Toen hij die tram ter hoogte van het Res Novaplein wilde passeeren kwam juist uit de tegenovergestelde richting ook een tram. De heer T. stopte doch doordat de tram reeds te dicht was genaderd was een aanrijding onver mijdelijk. De auto werd niet ernstig, het tramrytuig werd niet beschadigd. Te Ooslcrbeek. Vrijdagavond is te Oosterbeek efn wielrijder op dc tramrails geslipt. Hij sloeg achterover cn kwam juist voor de wielen van een Arnhemschen auto- sproeiwagen, die niet meer kon stoppen. Ken wiel ging over liet hoofd yan den Jongeman. De dood trad onmiddellijk ln. Tc Voorschoten Zaterdagochtend is te Voorschoten de 70-jarige koopvrouw K. uit Leiden, die bij het naderen van de Noord-Zuid-Hol- landsche tram uit de richting Lelden over de rails liep door de tram gegre pen en een eind medegesleurd. Ernstig verwond is zij naai" het Academisch zie kenhuis te Leiden vervoerd, waar zü spoedig na aankomst is overleden. Tc Dordrecht. Zondagmorgen, kwam de 57-jarige J. uit Wieldrecht, met zijn motorrijwiel op d- Dokbrug te vallen. Met zware hoofdwonden werd B. in een nabij ge logen woning gedragen, en voorloopig verbonden. Vervolgens werd B. naar het Ziekenhuis vervoerd waar hij des mid dags overleed. Te Oegstgeest. Zaterdagavond reed te Oegstgeest een auto van een tot dusver onbekend per soon een motorrijwiel aan waardoor de berijder H N. M. uit Marken, ernstige verwondingen kreeg. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. UITGAAN Fritz Hirsch Operette. Tot besluit van het winterseizoen, zal de Fritz Hirsch Operette op Maandag 30 April in den Stadsschouwburg nog een voorstelling geven van de succes operette Grafln Marlza ln de bekende oorspronkelijke rolverdeellmg, met eigen décors, costuums en orkest. Medewerking wordt wederom verleend door da Zigeunerkapel ouder leiding van den voortref fel ijken Primas Kalman Toth. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN Terug te bekomen bij: Witkamp, Nassaulaan 25, halsketting; Bur. van Politie, Smedestraat, duimstok; Ken nel „Fauna", Parklaan: grijze kat, gebracht door J. Bos, Nieuwe Gracht 86 zw.; grijswitte kat gebracht door v. d. Wal. Parklaan 24 a; witte kat gebracht door C. Heij, Lange Vlaming staat 12 J; Rapenburg. Elzenplein 13, kindermantel; J. Ruigrok, Korteweg 6, damespotemonnaie m. inh.; Bur. v. Politie. Smedestraat, jongenspet, grijze pet; J. Hage, Obistraat 3, jon genspet; Nieuwland, Joh. v. Vlietstr. 81, kinderportemonnaie m, inh C. Sluis, KI. Heiligland 72 rd., bos staal draad; v. d. Haak, Maasstraat 23, bockcntasch: G. Binnink, Saenre- damstraat 94, damestasch met in houd; T. v. Tongeren, Kleverparkweg 36, paar voetbalschoenen; Mers Ab- bing. Crayonesterlaan 24, zakmes; A. Jaerfbs, Rijksstraatweg 86, jute zak; J. Plevier Ramplaan 15, riiwielbelas- tingmerk in étui; W. Jansen, Kloos terstraat 85, rijwielbelastingmerk in ui; J. Mertens, Gasthuislaan 117 a, hwialbelastingmerk in étui; N. Jen sen v. Galen, Madocrastraat 30, rij wielbelastingmerk in étui; J. W. v. Vliet, M. v. Heemskerkstraat 77, ro zenkrans. PROF. NOYONS EN UTRECHT. HET LABORATORIUM WORDT GEBOUWD. De Leuvensche hoogleeraar Pro'. Noyons zou onlangs ziin inaugural:» rede te Utrecht hebben uitgesproken. Hij heeft echter een benoeming aan do Utrechtsohe universiteit aanvaard, op voorwaarde, dat hem een goed modem laboratorium ter beschikking gesteld zou worden Aan den bouw hiervan is men neg niet begonnen, daarom wei gerde Prof. Noyons zijn inangurale rede tc houden. Zaterdag heeft hy een onderhoud ge had met minister Waszink over zijn be zwaren. De minister deelde deze be zwaren en heeft toegezegd, dat spoedig althans nóg dit jaar, met den bouw van het laboratorium zal worden be gonnen. IJMUIDEN. VAN DE PIER GEREDEN. Zondagmorgen is het voor de zoo- veelste maal gebleken hoe gevaarlijk het is op de pieren te IJmuiden te fiet sen De 15-jarige A. C. W. uit Amsterdam reed met eenige vriendjes op de Zuid- pier. Hij had het ongeluk bij het uit wijken van de pier te rijden en van een aanzienlijke hoogte op de blokken te vallen. Eenige omstanders hebben hem met moeite weer op de pier gehaald. Dr. Bekker constateerde ernstige inwen dige kneuzingen in de maagstreek en achtte operatief ingrijpen noodzakelijk De jongen is daarop naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Naar wij hedenmorgen vernamen, is zijn toestand bevredigend. Het wordt hoog tijd, dat van re- geeringswege een verbod wordt uitge vaardigd tegen het fietsen op de pieren. VERJAARDAG PRINSES JULIANA. Ket Chr. Fanfarecorps „Wllhelmi- na", directeur de heer D. Klut geeft hedenavond, ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana een concert in de muziektent op het Wil- lemsplein. GROOTE AANVOER VAN VISCH Hedenmorgen waren tc IJmuiden niet minder dan 33 stoomtrawlers aan den afslag, waaronder twee Duit» sche IJslanders. Deze laatste had» den elk ongeveer 000 manden viscli. Dc beschikbare ruimte aan den af» slag, ongeveer 450 meter was niet groot genoeg dat alle booten vandaag konden lossen. Een zestal moet tot morgen wachten. SANTPOORT. 1 MELFEEST Het 1 Meufeest wordt alhier door de afd. SantpoortBlocmendaal der S D.A.F. Dindsagavond a.s. in café „Zomcrlust" gevierd. Als spreker zal optreden de heer A. de Vries, uit Zaandam. Dc zangvcrccniging ,.Mor» genrood" cn de minstreel Geert DiJa erlccnen hun medewerking. WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 April medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. de Bildt. Hoogste barometerstand 771.5 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 748.3 m.M. te Brussel. Verwachting tot den avond van 1 Mei: Matige, Zuid-Oostelijke tot Noord- Oostelijken wind, tijdelijk opklarend, la ter waarschijnlijk regen of onweer, wei nig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 755 m.M. De barometerstand is achteruitgaande. Firma A. FEDERMANN. Optische Industrie, Gr. Houtstraat 37, Haarlem, TeL 11059. THERMOMETERSTAND 30 April Hoogste gisteren. V F. 63 Laagste hedennacht F. 55 Hoogste heden 12 uur F. 57 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. GR. HOUTSTRAAT 5a TELEFOON 10771 voor Stoomen en Verven BURGERLIJKE STAND HAARLEM 30 April. Bevallen: 20 April: C. B. A. H, A. Stall—Veenman, z.. 27 April: M. Bon- gersFontijn, z., A. C. Pel—Bruinsma, z., 28 April: J. J. v. Bruggen—Bakker, d. E. P. RondeMeijer, z. Overleden: 26 April: J. W. Holman, 68 j., Kenaupark, 27 April: J. W,, 21 mnd., z, van J. W. Bom, Bakenesser- gracht, 28 April: J. Boersma, 18 j. Vaartstraafc. 'TELEGRAMMEN DE DUITSCHE OCEAAN- VLIEGERS. (Zie ook elders in dit nummer) BERLIJN, 30 April (V.D.). Naar de „Montag" meldt, hebben do Duit- schers te New York een buitengewone ontvangst gehad. Na een korte be groeting werden zij naar het Ritzcarl- hotel geleid, waar door de stad New York eenige kamers voor hen waren gereserveerd. In de met vlaggen ver sierde hal stelde de oceaanvlieger Chamberlin die juist een jaar. gele den naar Dultschland was gevlogen dc Duitschc oceaanvliegers en hun lerschen kameraad aan de New York- sthe autoriteiten voor. Koehl heeft ook nng in de Duitsche taal bedankt voor de prachtige ont vangst; von Hühnefeld en Fitzmau- rice spraken Engelsch. In het byzonder waren de aanwe zigen verrast, toen Koeh! mededeelde, dat hij en zyn kameraden' van plan waren om de Bremen binnen 10 da gen naar New York te brengen, om van hieruit een vlucht over den Oceaan naar Dultschland te onder nemen. Fitzmaurice's plannen. LONDEN. 29 April (VD.) Naar de „Sunday Chronicle" meldt, koestert majoor Fltzmaurice het plan, zijn functie als chef van de Iersche lucht strijdkrachten neer te leggen teneinde in dienst te treden van de finan- cieele groep, die plannen uitwerkt voor een trans-atlanfcische luchtver- binding. RAZZIA. RABAT 30 April (BT.A.) Noma denstammen uit Riodeloro die er in geslaagd waren een razzia aan te rich ten onder de kudden van hun stamge- nooten die de streek bewonen op 135 K.M, afstand ten Z.O. van Tarcudant, werden dcor deze stamgenooten achter volgd en lieten acht dooden achter. HULDE AAN MUSSOLINI. ROME, 29 April (B.T.A.) Tiendui zend werklieden uit Milaan kwamen hulde brengen aan het hoofd der regee ring. De manifestatie had plaats op het Colyseum waar een onmetelijke menschemmassa was byeengestroamd. Mussolinuie werd op geestdriftige wijze toegejuicht. Na hulde te hebben ge bracht aan het fascistische regiem ver klaarde hij zich er over te verheugen, dat deze manifestatie een spontane uiting was der deelnemers. Het doel waarnaar hy met alle krachten streefde was, den arbeiders werk te verschaffer., hun welzijn te bevorderen, en hen mo rel en geestelijk te verheffen. Tenslotte wekte hij dc arbeiders op, om wanneer zy in hunne fabrieken zullen zyn terug gekeerd aan him kameraden te zeggen dat tegen het fascisme niets bestand is. GESCHENKEN VAN MUSSOLINI. ROME. 29 April (B.T.A.) Museo- lini stelde een miliioen lire ter be schikking van de Grieksche slachtoffers der aardbeving en eveneens een miliioen voor de Bulgaarsche. DRAADVERBINDING VAN 4000 K.M. MET SUCCES BEKROOND. GENèVE, 30 April (Zwitsersch Te- legraaf-Agentschap). De telefoni sche verbinding tuschen Genève en Kiruna (het Noordelijkste de^ van Zweden) is met succes bekroond. De afstand tusschen deze beide plaatsen bedraagt 4000 K.M. Dit is de langste draadverbinding, die tot nog toe in Europa tot stand kwam. DE GEZONDHEIDS TOESTAND VAN PILSOEDSKI. ONRUSTBARENDE GERUCHTEN. WARSCHAU 29 April (V.D.) Pil- soedski heeft niet aanwezig kunnen zijn. bij de ontvangsbplechtigiheden van ko ning Amanoellah, daar hij nog steeds aan het ziekbed wordt gekluisterd. Wel iswaar heeft hy sinds twee dagen hec ziekenhuis verlaten, doch hij is nog nie t naar de Belvédère teruggekeerd. Voor loopig ligt hij in het gebouw van de le- gerinspectie, waar een appartement voor hem in ingericht. Van verschillende kanten wordt het gerucht vernemen, dat de ziekte van Pilsoedski niet van voorbijgaanden aard is; het schUnt dat hij een aanval van beroerte heeft gehad, waardoor hij ge- deeltelyk werd verlamd. Tot dusverre werd echter geen bevestiging van dit bericht ontvangen. DE OVERSTROOMINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. 13 DOODEN. LONDEN. 29 April. (V. D.) Het aantal slachtoffers van de over stroomingen in Amerika is blykens berichten uit New-York tot 13 gestegen. Aan de kust van den Atlant. Oceaan vallen hevige slagregens. Bij de kust scheepvaart op de Atlantisolien Oceaan zijn talrijke ongevallen voorgekomen, waarbij ook vele mensohenlevens zijn te betreuren. Ook in het zuiden van het land werd groote schade aangericht. Tengevolge van de sneeuwstormen van de laatste dagen is een groot deel van de katoen aanplant in Alabama verloren gegaan. DE AARDBEVINGEN. LONDEN, 29 April. (V. D.) Naar gemeld wordt,, werd hedenmor gen te 11 uu 45 een tamelijk sterke aard beving te Athene waargenomen. De Grieksche ministerraad besloot gister avond 1000 tenten naar Corinthe en 400 tenten naar Lutrati en andere door de aardbeving geteisterde plaatsen te zen den. Verder heeft de ministerraad be sloten tot vorming van een commissie van mannen van de wetenschap, die een onderzoek moet instellen naar de mogelijkheid van wederopbouw van Oo- rinthe. De wederopbouw zal dan, met behulp van een buiterüandsche leening, met Grieksche staatsgarantie, ter hand genomen worden. BOEDAPEST, 23 April (V.D.) De Ge meenteraad van Boedapest heeft 20.000 Pengö gevoteerd voor de slachtoffers van dc Bulgaarsche aardbevingsrairap. LONDEN, 29 April. (V. D.) Koning George heeft aa.n den president van de Grieksohe republiek een tele gram gezonden, waarin de Koning zyn deelneming betuigt met de slacthtoffers van dc aardbevingsramp in Grieken land. tiftoRADO, 29 April (V.D.). Heden werden in geheel Joegoslavië aardschokken waargenomen. NIEUWS UIT INDIë. Sportongeral BATAVIA, 29 April (Anueta.) De lG-jarige den Daas,, leeriing aan de Koning Willem ni-school, heeft bij het bas eballspelen een bat tegen het hoofd gekregen. Hy kreeg een ernstige her senschudding en is kort daarop overle den. Doodgestoken. PALEMBANG, 30 April (Aneta). Te Lahat heeft een inlandsch verpleger we gens een kwestie mot vrouwen den zie kenoppasser Rodinson doodgestoken. Vreemd geld en cheques (Medegedeeld door de Nation. Banhvereen. te Haarlem) Koersen tot hedenmiddag 12 uur MAANDAG 30 APRIL 192S Biljetten Berlijn- 59 20 —59 40 Parijs. 9.72 9 85 Belga34 40 34 90 New-York2.45 2 49 Londen....12.09 12.13 Chèquea Berlijn59.28 —59 36 Parijs9 72 9 80 Brussel33.60 —33 70 ZUrich47 77 -47.87 Londen12.10 1Z.124 Rome 13 02 —13 13 Madrid41 10 -41 25 Weenen 34 85 —35 00 New-York (Cable)2 474 - 2 484 Kopenhagen66 45 66 62 Oslo66 27 —66 45 Stockholm66.47 -66 65 Praag7.30 —7.40

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2