Het veen brandt! ABONNEMENTEN per week f 0.27J4, met geïllustreerd Zondagsblad 032; per 3 maanden; Voor Haarlem en dc dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3371/3- Franco per post door Nederland /3-S7J4-Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken /0-57J4francc p. post ƒ0.65 Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. ADVERTENTIENVan l tot 5 regels ƒ1.75; iedere regel meer 35 cents- Reclames 60 cents per regel P-J abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentièn van Vraag en Aanbod van 1 lot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant: buiten het Arrondissement dubbele prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P- W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Bijkantoor voor Santpoort, Vt...n, Velscn-Noord, IJmuiden, Bevcrwyk enz. Driehuizerkcrkwcg 2, Vclscn, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA ZATERDAG 5 MEI „Bloemhof": Arb Tooneelver. Voor uitgang. Brand in de Jonge Jan". Cinema Palace: „Mijn officieele Vrouw"; ..Carnaval", 2.30 en 8 uur. Luxor Theater: „Verdun"; „Gestolen Koem", 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „De Schaduw van het Verleden". Tooneel: Rotundus. 79; 9.1511.15. Matinée 2.30 uur. Scala Theater: „De laatste Minuut". Tooneel: Trio Timm. „Heb je mijn Pukkie al gezien". 2.30 en 8 uur. Cabaret Modern, Raaks: Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. ZONDAG 6 MEI Schouwburg Jansweg: „De Voddenra per van Parijs". Gem. Concertzaal: Nat. Zangwedstrijd Liedertafel „Haarlem's Zanggenot". 2.30: "e afd. A. Mannenkoren. 7.30: 2e afd. Mannenkoren. Cinema Palace: „Myn officieele Vrouw"; „Carnaval". 27 en 8 uur. Luxor Theater: „Verdun"; „Gestolen Rcem", 2.30 en 8 urn1. Rembrandt Theater: „De Schaduw van het Verléden". Tooneel: Rotundus. 2—4.15; 4.30—6.45 7—9; 9.15—11.15. Scala Theater: „De laatste Minuut". Tconeel: Trio Timm. „Heb je mijn Pukkie al gezien". 2.30 en 8 uur. Cabaret Modern, Raaks, Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gi. Markt: Cabaretvoor stelling. Dreefzicht: Middag- en Avondconcert. MAANDAG 7 MEI Schouwburg Jansweg: ,,De Voddenra per van Parijs" Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern, Raaks: Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. RADIORUBRIEK. De radio-vragenrubriek zal in ons nummer van Maandag worden opge nomen. OM PRECARIO-RECHTEN GEEN VRIENDELIJKE ONTVANGST. Elders in dit nummer deelen wij mede, dat ons gemeentebestuur reeds in con flict ligt met het rijk over het betalen van precariorechten voor het hebben van opritten bij de kazernes aan den Schoterweg en den Koudenhorn. Maar ook met verschillende ingezetenen zijn moeilijkheden gerezen over cl2 toepassing van de verordening op de precariorech ten. In het bijzonder met geannexeer- den van voormalig Schoten. Daar be stond geen verplichting om aan de ge meente rechten te betalen voor het hebben van reclameborden aan perceelen Een der ambtenaren met het toezicht 'op de naleving van de precario-verorde- ning belast, heeft den laatsten tijd in Haarlem-Ncord voor veel aanslagen ge zorgd. Dezer dagen is het volgende gebeurd: Een heer op een fiets komt aange reden. Hij stapt af voor een huis in Haarlem-Noord. Met een duimstok gaat hij eenige borden die aan een perceel bevestigd zijn opmeten. De bewener komt naar buiten. Hij herkent den ambtenaar van de Haar- lemsohe belasting-controle en vraagt: „Wat meet dat beteekenen". De ambtsnaar zegt: ik meet uw borden op, want daarvoor moet u preoario be talen. De bewoner was daarmee niet inge nomen. Hij wijst een bord aan en vraagt: „moet ik daarvoor betalen?" Het ant woord is ,.Ja". Maar meteen bestaat glas en het bord niet meer, want de bewoner heeft een zwaar voorwerp genomen en de straat ligt bezaaid met glasscherven. Alleen het bordje met een reclame voor de eigen zaak van den bewoner blijft gespaard, omdat caarvcor geen precario rechten verschuldigd zijn De bewoner zegt tenslotte: wat hebt u nu met uw optreden gewonnen. Als u aangebeld had en gezegd: „in het ver volg moet er, omdat het een Haarlem- sche verordening is, voor borden pre cariorechten betaald worden, welke borden wilt u houden", dan zou ik kalm overwogen hsbben voor welke borden ik het geld over had. maar om zcnde.r iets te zeggen de borden te gaan opmeten, cm me dan daarna een aan slagbiljet thuis te sturen, vlr.d ik niet juist Bovendien Haarlem heeft neg niet het recht om in voormalig Scho ten prrcario-rechten te vorderen, want c? gewijzisde verordening is nog niet ko- nmkl'.jl: goedgekeurd. Wij hebben niet gehoord wat de be trokken ambtenaar daarop gezegd heeft. DE ACTIE IN HET LOODGIETERSBEDRIJF DINSDAG a.s. STAKING? We hebben reeds medegedeeld dat door de samenwerkende organisaties van de werknemers in het loodgietersbedrfjf (namelijk door den Algemeenen Neder- landschen Metaalbewerkersbond. den Ned. R.K. MetaalbewerksrsbondC den Chr. Metaalbswerkersbond en de Land. Fed. van Bouwvakarbeiders) besloten is, om in de steden Amsterdam. Rotter dam, den Haag en Haarlem aan dc- werkgevers een ultimatum te zenden. Hier ter stede waren de werknemers met een cvergroote meerderheid tot het verzenden van dit ultimatum besloten. Het gaat om de invoering van een va- cantieregeling, waarvoor reeds jaren lang door de werknemers geijverd is. De werkgevers hebben geweigerd hierover te confereeren, vandaar da; men, direct na het beeindigen der oude overeenkomst op 30 April het ultimatum verzond, waarvan op Maandag 7 Mei a.s. de termijn verstreken is. Door de samenwerkende organisaties wordt/ op dien dag, Maandagavond 7 Mei een vergadering gahouden, waar dan door de besturen dei stand van zaken zal worden uiteengezet en tevens zal worden medegedeeld welke werkgevers of inmid dels het contract geteekend hebben. E? zijn namelijk al een aantal werkgevers die zich tot het verstrekken van va- canfcie bereid verklaarden en daarom d: overeenkomst met de organisaties van werknemers aanging. Bij de werkgevers die de overeenkomst vóór de te hou den vergadering niet zijn aangegaan, zal, aldus deelde men ons van werkne merszijde mede, het werk Dinsdagoch tend niet. worden hervat en de staking worden geproclameerd. De te houden vergadering is uitgeschreven door alle organisaties en zal plaats vinden in hei gebouw De Centrale. AANVARING IN HET KANAAL. GRIEKSCH SCHIP GEZONKEN Het hulpschip van de Engelsche oor logsmarine „Bacchus" heeft heden In het Kanaal het Grieksche stoomschip „Joan- nis Fafallos" geramd. Het Grieksche stoomschip zonk zeer snel. Da beman ning die ongeveer 20 koppen telde, ge raakte te water, maar kon gedeeltelijk door het Engelsche schip gered worden. De „Bacffhus" werd bij de botsing zeer zwaar beschadigd. Een kruiser en tal rijke hulpschepen zijn naar de plaats van het ongeval gezonden. Een later be richt deelt nog mede. dat da bemanning van de „Bacchus" het schip te zamen met 11 overlevenden van het gezonken Grieksche stoomschip heeft verlaten. EEN AANSLAG TE WARSCHAU. Op den leider van dc Russische handclsvcrtegcn woordiging. WAR-S CHAU, 4 Mei (V.D.) Heden- miiddag is op den leider van de Sovjet- Russische handelsdelegatie te Warschau, Lizarew, door een Russisch emigrant een revolveraanslag gepleegd. Blijkens de tot dusverre binnengekomen berich ten is Lizarew aan de hand en in de zij gewond. De dader is de bekende leider van de Russische emigrantenbewegmg in Polen, Wcjcischowski, een broeder van den uitgever ran de Emigrant en-Agen- fcur Russ-press. De aanslag vcr.d plaats cp een oogen- bük, teen Lizarew in een open auto :n het centrum van de stad door een drukke straat reed. Teen daarop de auto een zijstraat insloeg, sprong Wojeischowski toe en vuurde twee schoten af in de rich ting van Lizarew. Blijkens mededeelin- gen ran ooggetuigen bleef Lizarew eenige ccgenblekken bewusteloos. De chauffeur wist hem evenwel spoedig weer tot bewustzijn te brengen, waarop de auto in r.sellen vaart naar het Sovjet- gezantschap reed. Het gezantschap heeft daarop bekend gemaakt, dat Lizftrew niet dcor schoten doch door glasscherven is gewend. De emigrant liet zich na den aanslag, zonder zich te verzetten, arres teeren. Wat den dader tot deze daad heeft gebracht, :s niet bekend. Lizarew berindi zich slechts neg maar korten tijd in Warschau. Dit is reeds de derde aanslag binnen 2 en jaar. welke op sovjet-ambten aren is gepleegd. MINISTER KAN IN DE BOLLENSTREEK. ONTVANGST TE LISSE. Op uitnoodiging van de afd. Lisse van de Ver. voor Blosmbollencuituur zal Mi nister Kan op Maandag c-n bezosk bren gen aan de bloembollsnbedrijven te Lisse Hij zal door het afdeelingsbestuur ont vangen worden in de directiekamer van het Hollands Bloemfcollenhuis. Dc Minister zal het gebouw van Hoba- ho bezichtigen, daarna het H. B. G en vervolgens eenige kweekerijen o.a. die van de firma M. Veldhuizen van Zan ten. EEN RAADSEL OPGELOST Vader zocht al vele uren, Heel het huis door naar een boek, Brommende doorzocht hij kasten. Maar het bleef hardnekkig zoek; Pa's gemoedsrust-equilibsr. Was reeds lang finaal verstoord, Dit kwam af en toe tot uiting. .In een wel wat krachtig woord; Pa zei: is het niet het toppunt. Dat ik 't (krachtterm) boek niet vind Waar is dat (u weet wel) boek nou. Ma zei: pa. denk om het kind; Pa begon te razer. over Verregaande slordigheid. Van (daar hij voor ma ontzag had) Die (geschrapt-Redactie) meid; Teen pa nog een uur gezocht had, Met zijn neus en met zijn mond, Kreeg hij eindlyk de belooning, Dat hij 't boek tenslotte vond; En teen Pa een tijdje later, Weer zijn rust hervonden had. En in stille overgave, In zijn stoel te peinzen zat, Zei hij: 'k zou wel willen weten, Wat zoo onnaspeurlijk lijkt, Hoe het komt dat je een voorwerp. Steeds vindt, waar je "t laatste kijkt En toen zei h:t kind des huizes Met een kleur op haar gelaat: Kan 't niet zijn, omdat u daarna Niet met zoeken verder gaat? j P. GASUS. DE PERSONEELS BELASTING VERLAGING DER AANSLAGEN. Dezer dagen is men begonnen met de uitreiking van de aanslagbiljetten voor de Perscneele Belasting voor het jaar 1928. Zcoals men weet is de kinderaftrek voor deze belasting ray belangrijk verhoogd. De belangrijkste vermindering voor veie ingezetenen is evenwel gelegen in de ver laging van de gemeentelijke opcenten. Vroeger waren die 50 tot- 150. Do ge meenteraad heeft evenwel in het najaar van 1927 beslist, dat in het vervolg niet meer dan 50 gemeentelijke opcenten worden geheven. Vooral veer de bewoners van huizen rast hooge "huurwaarden is de verlaging die daardoor verkregen is, zeer aanzienlijk. Voor vele aanslagen bedraagt de ver laging ongeveer 1/3. HET VERKEER OP HET STATIONSPLEIN EEN TRAM-TUNNEL? Het verkeer op het Stationsplein neemt geregeld toe. De politie heeft indertijd door het invoeren van een verkeersrege ling en het laten maken van eenige vluchtheuvels wat orde gebracht, maar op den duur zal een ingrijpende verbe tering toch niet kunnen uitblijven. Toen het station gebouwd werd en de viaducten de oude overwegen vervin gen, was de vooruitgang geweldig. Maar daarna is het verkeer minstens ver dubbeld. Het gevolg is. dat de viaducten feitelijk te smal geworden zijn. Als zij nu nog gemaakt morsten worden, zouden ze zeker breeder ontworpen worden. Er zou zeer veel gewonnen worden wanneer de viaducten niet meer ge bruikt behoefden ;-e worden door ce tram. De tram JulianapleinHeemstede passeert den Jansweg, de trams Haarlem ven-een en HaarlemBloemend aal dein Kruisweg De oplossing zou gevonden kunnen worden wanneer de tram van het Kennemcrplcin door een te maken tunnel, die dan alleen voor de tram bestemd zou zUn, naar het Sta tionsplein kenden rijden. Nu de nood woningen weggebroken zijn is daarvoor voldoende ruimte beschikbaar. Ven tech nische zijde werd ons verzekerd, dat de kosten voor het maken van zoo'n tram tunnel niet buitengewoon hoog zullen zijn, omdat met een betrekkelijk smalle tunnel volstaan zou kunnen worden.Een lijn voor Haarlem-NoordHeemstede en een lijn vcor de trams naar Bloe mend aal en Overveen zou zeker vol doende zijn. Ongetwijfeld zou daardoor een groote verbetering verkregen kunnen worden, die uitstekend zou aansluiten cp de ver- keersverbctering van het Kennemerplein verkregen door den bouw van de nieuwe Kcnnctnerbrug. DE OLYMPISCHE SPELEN. VREEMDE GASTEN TE BLOEMEN- DAAL AANGEKOMEN. In Hotel Duin en Daal te Bloemen daal zijn aangekomen de Argentijnsch: deelnemers (Athleten en Voetballers) voor de Olympische Spelen, in totaal 42 man. Zij. en de Britsch-Indiers mogen zich in de de groote te groote bc'ar.T- stelling van de j-v gd verheugen. die met de Engelsch sproken co Indiërs al druk converseert, maar uit het Spaansch van de Argentijnen niet veel wijzer wordt. Emmer-Erf scheiderveen door een ramp getroffen. Reeds één doode? Vuur, rook en puinhoopen. Amsterdam komt te hulp. (V.n Onze verslaggever seint uit Emmen: De zon neigt reeds naar den purperen einder, wanneer ik Vrijdagavond door de eindeloos-schijnende veenstrec-k naai- Em men fiets. Als een donkere baan spant van horizon tot horizon een rookstreep den gouden avondnevel. Een uur later, terwijl het reeds don kert, word ik op den weg van Emmen naar Emmer-Erfscheiüerveen aangehou den. door marechaussees en ik moei mijn pijp opbergen, want ik ben in ce verba- den-ie-rooken-streek en aan opeens, bij een kromming van den weg, ligt het veen wijd open; tegen den hemel sty gen rook wolken op en langs den horizon ligt een reep van gloeiend vuur. Ik nader; in den lichten maan-nacht is de geheele omgeving vrij goed te over zien. Het is onzegbaar mooi, overal lek ken tegen de lucht vurige tongen op Op vijf plaatsen zijn geweldige vuren, die rose rook doen wolken en overal in het donkere veen, waar je ook kijkt, kronkelen vlammen, vlammen, die oplek ken en neerslaan, die voortgaan, in de stuwing van den wind. Ik zie opzij; als rennende spook-paarden vliegen groote stukken brandend veen over de heide, ze springen op. slaan neer en spatten uit een, om n.euwe vonken verd"- te zenden, Hej, stuift door het donker voort, en aan alle kanten brandt het veen, Het is een schitterend, mooi schouwspel, doch angst aanjagend en verschrikkelijk. Zie, nu danst het naar tien hei-heuvels, een klomp vuur blijft hangen in een den, vlammen laaien op, en het alles vernie lende vuur woedt weer verder. De heele wereld om mU heen staat in brand, meer naar het Noorden is er een zee van vlammen, daar ligt Valthermond, waar reeds een twaalftal hulzen verbrand is, voor mi) uit, zijn de puinhoopen van de Christelijke School van Emmer-Erf- scheidenveen, die met een bewaarschool, 13 huizen en een aantal keeten en en schuurtjes. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur in brand geraakt en welke 15 ge bouwen weldra instortten. En in 't Oos ten en Zuiden zijn de geweldige vuur massa's van Klazienaveen en Bargercom- pascuum, die als een roode kuif op den denkeren horizon staan. De wind zit er achter. Zoo gaat het door, den ganschen nacht de wind zit er achter en jaagt de von ken steeds verder over het droge veen. Er is geen ander geluid dan het ron ken van de motorspuiten. Overal liggen slangen, die water werpen op de gloeien de aschhoopen. Doch het helpt niet, overal zit het vuur decimeters diep in den gTond, er is niet tegen te werken. Met een der Groningsche auto-brand spuiten welke evenals dien uit Veen- dam. Beilen. Hoogeveen en Nieuw-Am- sterdam te hulp geroepen zfjr.. maak ik een tocht over de stille wegen door het brandende veen. Uren gaans ver strekt he* zich vit- naar schatting smeult en brandt het thans op de verschillende plaatsen over een oppen-lakte van een goede 200 H.A. Kilometers ver rUden wy door gloeiende heide, en overal stügt rook op, hier in kleine spiraaltjes, daar in dichte wolken. Fyne asch, van de tur ven. die bij millioenen verbrand zyn, stuift laag over ren grond. BU Klazlena- veen-Noord wordt de Groningsche brand spuit opgesteld, en als de morgei) licht over het landschap en ffjn de berken opsteken tegen den Oostcrhemel, wer pen zeven stralen enorme watermassa's op het veendat even rustig door blyft gloeien. Regen kan alleen redding brengen. De wind steekt feller op, en laag over den grond rollen blauwige rookwolken als sluiers over de bruine heide. Maar de brandende perceelen zijn veel te groot; als er een stuk of twintig s:erke motorspuiten op korten afstand van elkaar het vuur aantastten was het misschien te beperken. Te dooven zal het eerst zUn na dagen van onafgebroken blusschings- werk, of als Pluvius eens fiksche regens stroorr.en laat. Dichter wordt de rook, grauwe stre pen liggen langs dc lucht, de motoren gonzen, het water sist. En het blijft branden. Het moet een vreemde gewaarwording voor de Amsterdamsche brandwachts zijn geweest, toen gisterenmiddag om zes uur gealarmeerd werd: Bror.d in Emmen". Een autospuit Is direct daarop vertrok ken en arriveerde hier vannacht tegen half twee: per trein kwamen hedenmor gen om half twaalf de stoomspuiten „Hy eigen verslaggever Zie ook do fotopagina.) dra" en „Triton" met bedienend perso neel naar dit dorp aan den Hondsrug. In het veen is den geheelen nacht ge waakt bij de huizen; voor zoover beker.d is. zijn er niet nog meer een prooi van het vuur geworden, doch men verwacht, dat nu ce wind weer opsteekt de vlam men niet te stuiten zullen zijn. en men vreest, da*, verschillende huizen, die zt-er gevaarlijk liggen, toch niet behoudan kunnen werden. Burgemeester J. L. Bcuma van Emmen heeft de leiding van hei blusschingswerk, dat echter to: nu toe geen noemenswaard resultaat heeft gehad. Dit is te begrijpen, als men weet. dat vroeger al groote branden zooais die in 1917, waarbij twintig mcnschcn om het leven kwanten verscheidene weken duurden. Wij hebben met Em- men's burgervader, die dag en nacht in da weer is een onderhoud gehad, over de waarschijnlijke oorzaken van de bran den opzet of onvoorzichtigheid dorh hiervan zullen wij een en ander mede- deelen in een volgend varslag. Nader seint onze verslaggever: Minis ter Kan is gisteren hier geweest om eens te kijken naar het merkwaardige schouwspel van het brandende veen. Het gerucht doe- ronde, dat bij Val thermond een man omgekomen is. MU werd verteld, door verschillende perso nen, dat de machinist van een der bU het veenderUbedrijf veelvuldig gebruikt wordende locomobielen gisterenavond dcor hét. vuur werd ingesloten, en in een kanaal is gesprongen om zwemmende naar den overkant te'komen. De man zou verdronken zUn. Officieele bevesti ging heb ik nog niet kunnen krijgen. Gelijk een hel. De corresjoondent ran het persbureau Vaz Dias te Emmer Compascuum telefo neerde Vrijdagmiddag: Thans kan zeker van een noodtoe stand in de Drentsche venen gesproken worden. De wegen in het gebied van den brand worden onbegaanbaar. De politie heeft Vrijdagmiddag het verkeer tusschen Emmen Erfscheiderveen en Emmen stopgezet. Wij mochten niet verder dan dc Christelijke School. De tenen zUn ge- ïyk een hel en er kan zeker van een ramp gesproken worden. Uit verschil lende plaatsen is assistentie van blusch- materiaal gevraagd, daar, indien er niet meer materiaal komt en het niet gaat regenen, de brand niet te sluiten is en steeds grooter oppervlakte z-1 verwoes ten, Men vreest dat het grootste ge deelte der huizen te Emmen Erfschei derveen zal worden verwoest. Ook te Barger Compascuum is de toestand kri tiek. Hier werken drie spuiten, doch zij kunnen tegen het vuur, dat door den feilen wind aangewakkerd wordt weinig uitrichten. Overal langs den weg ziet men huis raad en andere eigendommen van de gevluchte bewoners. Het ligt in de be doeling vluchtelingen den nacht te doen doorbrengen in de kerken, die buiten het gebied van den brand staan. Te Odoom is de toestand ook zeer critiek. Minstens staan vier huizen daar in lichtelaaie, de rookwolken zUn even wel zoo dik, dat vermoed wordt, dat nog meer huizen door het vuur zUn aange tast. De bewoners uit de geheele Valther Kyl zUn weggevlucht. Te Valthe is een arbeider aangekomen, die met vyf an dere arbeiders uit het veen moest vluch ten. Waar de vijf andere arbeiders ge bleven z(jn kon hU niet meedeelen. zy werden vermist en ten gevolge van den geweldigen rook en het vuur kon geen onderzoek worden ingesteld. De dorpen Exloo, Valthe en Odoom zyn in een dichten rook gehuld. Ook te Exloërveen en in Exlodrkyl zijn branden uitgebroken: ook daar worden de huizen ernstig bedreigd. De schepen in de wUken, die niet weg gehaald konden worden, worden onder water gezet om ze van het vuur te red den. De Commissaris der Koningin van Drenthe is hedenmiddag tegen halfdrie te Odoom aangekomen en is met den burgemeester van Odoom. den heer Vriend, naar 't terrein van den brand vertrokken. De toestand is zeer angstwekkend. Volgens een later bericht zyn van d' vermiste 5 arbeiders 4 terecht. Zy zyr. met brandwonden overdekt te Valther mond aangekomen, waar zij door Dr Mulder uit Mus::!kanaal zUn behandeld. De vyfdc. ce machinist Muller, wordt nog vermist. Men neemt aan. dat hy by zyr. vlucht in het kanaal is geraakt en verdronken. De Burgemeester van Odoom heeft de stoomspuit van Hooge veen geroquircerd. Dc torstand is nog zeer ernstij. Vele huizen loopen -gevaar een prooi der vlammen te worden. 80 hulzen zijn ontruimd. De inboedels zUn op schuiten weggevoerd. De huizen van den heer J. Lu:*, en de weduwe A. Haag in het Valtherkvl zyn een prooi der vit m me a ge worde n Te Emmer-Erfscheldenv-sen icopen rcruchten. dat een kind verdronken is. Hieromtrent kon evenwel geen bevesti ging worden verkregen. Wat het bestryden ven het vuur be treft. ken worden meegedeeld, dat ce spuit uit Groningen te zwaar is geble ken voor de bruggen in het veen. Zy is op wsg naar Klazlna-veen-ücord ach ter Emm erErfscheidenveen door een brug gezakt. Amsterdamsche hulp. Men zal trachten haar langs een an deren weg naar de plaats van bestem ming te vervoeren. De eerste motor brandspuit uit Amsterdam werd niet voor VrUdagmiddernacht verwacht. La ter zUn nog twee stoomspuiten per trein gezonden. De bemanning uit Amsterdam is mee gegaan. De spuiten gaan naar Emmen. Te Valthermond is het schip van sch'pper Glab verbrand, terwijl schip per Otten uit Makkum zijn schip heeft laten zinken om hot voor het vuur to beschermen. Te Emmen is oen particuliere bewa kingsdienst in het leven geroepen ter bescherming van de Emmer dennen, die aan het brandende gebied grenzen en ook craar loopen. De Dedemsvaartsche tram heeft haar dienst cloor het brandende veen gestaakt. Te Barger-Compascuum zyn Vry- dagmiddag twee schuren en een houten gebouw een rooi der vlammen gewor den. Te Valthe: 2nd zUn vier huizen afge brand. Nog een groot aantal huizen loopt gevaar. Minister Kan In de geteisterde streken. Vrijdagmiddag te 5 uur arriveerde te Emmen minister Kan, in gezelschap van den Commissaris der Koningin m de provincie Drente, mr. J. Th. Llnt- hprts Homan en diens ambtgenoot van Overysel. baron van Voorst tot Voorst, voor een bezoek aan het terrein van den veenbrand. Alvorens uit Emmen te vertrekken heeft de minister uit het Gemeentehuis assistentie gevraagd van de brandweer van Den Haag en Amsterdam. De stoomspuit uit Groningen arri veerde Juist, toen de minister aankwam. Hot gezelschap is per auto uit Emmen vertrokken via Barger Oosterveld naar Klaz.enavecn-Noord. Hier verstrekte de pastoor van Barger Oosterveld do eer-v. heer van Schaik den minister inlichtin gen over den brand, die hier zoo'n era- stlgen omvang heeft aangenomen. De stoomspuit uit Veendam, alsmede eenige particuhore spuiten on de spuit van Nieuw-Amsterdam werken hior op volle kracht. De toestand laat zich aLs eiken avond, minder ernstig aanzien dan overdag. Toch loopen nog tal van huizen ernstig gevaar. Van Klazienaveen-Noord werd door het brandende gebi.d gereden naar Emmen Erf scheiderveen Te Emxner-Erfscheldcnrecn zijn Vrij dagmiddag 13 woonhuizen en dc alge- mcene Christelijke school een prooi der vlammen geworden. Dc huizen werden bewoond door F. Kroon, H. Mulder, A. Grooters, XV. Veens Ira, P. Zuid, H. Steenkamp, A. van Vecnen, K. van Veenen, J. Stcrkenhurg, B. van der Tuuk, K. de Vries, H. Oud en F. Veen. In het schoolgebouw hadden verschil lende bewoners hun inboedel geborgen In dc hoop dat zU daar veilig zouden zyn. Alles is evenwel verbrand. De brandweer was Vri(dagavond bez'.g de woning van het hoofd der school, den heer W. van Veen. te be-ch-rmen De bewoners der verb-ar.de tv'zen worden in de omgeving onder dak ge bracht Te Emmen Erfscheiderveen werken op het oogenbllk de brandspuiten uit Em- roen. Bellen en eer. pear spuiten vafc het veenschap, tcrwyi ook de stoomspu:: uit Groningen hier te werk zal worden gesteld. wy hadden gelegenheid even met mi-

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1