ATHLETIEK GOLF De Zaterdagmiddag- competitie HANDELSBLAD HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 8 MEI 1928 SPORT EN SPEL. SELECTIEWEDSTRIJD NED. ATHLETEN TE HAARLEM. 150 deelnemers ingeschreven. Alle Olympische Candida ten aanwezig. Verschillende records in gevaar •=PQOPWF.q TRAf-IM/E.q. DE ROUTE. Voor de Zondag 13 Mei a.s. op het Haarlem-terrein te houden Nat. selectie wedstrijden, in verband met de samen stelling van de Nederlondsohe ploeg, heb ben ziclh in totaal 150 deelnemers aan gemeld. Een voor de wed's tr Ijd®evende vereeniging even onverwacht als schit terend resultaat. Daarenboven Is de bezetting' op elk nummer van dien aard, dat men van te voren met geen mogelijkheid den vermoedelijken winnaar zou kunnen aanwijzen, -behalve dan misschien op de 100 M., verspringen, en kogelslingeren. Daar men evenwel by een selectie meer heeft aan een resultaat dan aan de plaats, is de bezetting van de eerste -drie plaatsen van even groot belang, tenzij het onderlinge verschil tusschen de nos. 1 en 2 cn 2 en 3 opvallend groot is. In dat geval heeft de prestatie echter weinig ujt te staan niet het begrip resul taat, zooals van een Olymiptschen can- dld-aat drie maanden vóór de Spelen ver wacht mag worden. Onder deze omstandigheden aal het leder duidéLijk zijn, dat er, in figuur lijken zin gesproken, a.s. Zondag aan den Schoteiweg door de 150 athleten „gevochten" zal worden! Daarom zijn eerrige verrassingen even min uitgesloten. De langdurige voorbereiding onder .trainer Kreigsman maakt het bovendien waarschijnlijk, dat sommige Ned. records dien lomgsten tijd hebben bestaan. Daar om heeft de vereemginig Haarlem zich de medewerking verzekerd van een uit- gebreAden staf competente juryleden, met als wedstrijdleider den heer G, A, Bur ger en als scheidsrechter den. heer J. W. Meijer. Hieronder volgen de namen mn' een aan tal vooraanstaande athleten op de ver schillende nummers, die voor het Haar- lemsohe pulbliek zeker geen onbekenden meer zijn. 100 Meter (27 deelnemers). v. d. Berge en Bemz (Haarlem), Broos '(Eindhoven), Boot (Wormerveer), Hen- nings (Amsterdam), Söhoonheim (den Haag), Kok (Amsterdam), v. Tongeren (Rotterdam), van Raad en Both (den Haag). Het nummer gaat in 5 series, 2 halve beslissingen en een finale. De strijd om.de eerste vier plaatsen mede in verband met de samenstelling der Olympische Estafette, belooft zeer belangrijk te worden. 400 Meter (20 deelnemers). Hoogerwrf en Noolj (Haarlem), Nieuw- land (Rotterdam), Prins (Amsterdam), Gerritse (Dordrecht), Veen (Hélder) Kok (Amsterdam), Huybers (Rotterdam) Visser (Rotterdam), en v. d. BuTg (Nij megen) Dit nummer gaat In 5 series, 2 halve beslissingen en een finale. Als prijs op de 400 M. 'staat voor den Winnaar vermeld: „een plaats in de Olympische Est. ploeg 4 x 400 M." De overige plaatsen in de ploeg zijn 'Inmiddels al toebedeeld aan Pauleru v. d. Berge en Broos, die om deze reden dan ook ndet uitkomen op dit num mer. We zijn er van overtuigd, dat Hooger- werf een goede kans maakt, doch erg gemakkelijk zullen zijn tegenstanders het hem ndet maken. Vooral Prins. Veen en v. d. Burg zijn gevaarlijke concur renten. 800 Meter (9 deelnemers). De strijd Paulen contra A. Zeegers vraagt ons aller aandacht. Beide hebben een ernstige, langdurige training achter den rug en vooral de Haarlemmer is momenteel in betere conditie dan ooit te voren. Een nieuw record hangt in de luchitl 1500 Meter. (10 deelnemers). Effern cn Peper (Haarlem). J. Zeegers en Stuyfzarad (Amsterdam), Biiff (Rot terdam), en Kuilenburg (Utrecht). De deelneming van Zeegers is nog niet zeker, in verband met een beenblessuur. Effern zal goed doen met van den aan vang af een snel doch regelmatig tempo te onderhouden. Een eventueel© afvaar diging hangt geheel van het resultaat af niet van de plaats! 3000 Meter (20 deelnemers). Met deelnemers als Klaase en Bleijen- berg (Haarlem), Gerbrands (Amster dam), Wolf (den Haag), du Hen (Dor drecht). Reuter (Rijswijk) en Timmers (Delft) Is de kan6 op een nieuw record zeer wel mogelijk. Als winnaar van deze race wordt Du Hen genoemd, met Klaase en Gerbrands als gevaarlijke concurrenten. Wij voor ons zagen hieraan nog gaarne Wolf toe gevoegd, die samen met Du Hen betere vechters zijn dan de twee andere candi dates Hoe het zij, 't is een spannend nummer, waarbij verrassingen ndet zijn uitgesloten. Zooals men wellicht weet is Klaase houder van het Ned. record met een tijd van 9 minuten 17 1/5 seconden. 4 x 100 M. Estafette. 8 ploegen w,o. V. en L., Pro Patria, A. V. 1923, A. A. C. en „Haarlem". Het nummer gaat in 2 series en een beslissing. 110 M. horden. (6 deelnemers). Spel (Amsterdam), Brits tra (Utrecht) en Kaan (Haarlem) zullen onderling hebben uit te maken wife hunner de meeste kans heeft om in de Olympische ploeg te worden opgenomen. Hoogspringen met aanloop. (6 deelne mers). Een interessant nummer tusschen: Bührmann (den Haag), Thesing (idem) en Kamstra (idem). De laatste is een door Kreigsman ont dekte springer, naar wiens eerste wed strijdresultaat met belangstelling wordt uitgezien. Verspringen met aanloop (10 dccl- neimors) Behalve den recordhouder De Boer, vinden we nog als deelnemers vermeld: Peters (Zwolle), v. Welsenes, Nooij cn Schenk (alle Haarlem), Britstra (Utrecht en KronShorst (Delft). Alïleen sprongen boven de 6.60 M. heb ben voor die selectie waarde. Mogelijk zelfs dat nog een beter resultaat word' bereikt. Een warme dag is hier goud waard. Hink-stap-sprong (5 deelnemers). Vier deelnemers zijn ongetwijfeld goed voor sprongen boven de 14 M. Om deze Candida ten wat meer op hun gemak te zetten, heeft Kreigsman dien record houder niet ingeschreven. Peters is im mers toch al verzekerd van zijn pl'aats in de ploeg. Van de pretendenten Rohliwg en van Musscher (Haarlem), Lamorée (Goude rak) en Blankere (Amsterdam), bezit eerstgenoemde de beste sprinigcapacitei- ten. Waar echter Blankere zijn aanloop corecter en vaster is, geven we hem de mee9te kans op de eerste plaats. Polshoog (9 deelnemers). Daar slechts één springbak beschikbaar is, wordt des middags uitsluitend finale gesprongen. Het nummer wint daardoor mede aan belangrijkheid. Met v. d. Zee, Hartman, Borkent (Haarlem). P-asma (Ede), Nollen (Eind hoven) en v. d. Most (Rotterdam), mankeert geen der polsstokspringei's op het appèl. Mogelijk dat de 3.56 M. wordt gehaald. Speerwerpen (9 deelnemers) Met Knol (Amsterdam) als favoriet en v, d. Deü (Amsterdam"), Boot. (Rotter dam) en Hoogenbirk (den Haag) als ge vaarlijke „outsiders" voor den versten worp, meenen we dat Zondag as. hoewel het de eerste wedstrijd van het seizoen is, de 50 Meter zal worden gepasseerd. Discuswerpen (9 deelnemers). Wie zal de 40 M. passeeren? Alle discuswerpers zijn aanwezig t.w.: Solman, Postma. v. d. Berg (Amsterdam), Kamer beek (Eindhoven). NoWen (idem), en Eijsker (Haarleim). Reeds de vraag of Selman op de derde plaats zal belanden is voor de training van Kreigsman van groot 'belang. Kogelslingeren. (5 deelnemers). De recordhouder Kamerbeek heeft hier alle belangstelling en neemt onder de deelnemers een aparte plaats in. Om een nieuw record te vestigen, moet de 45 M. worden overschreden. Maar die vervelen de wedstrijdkoorts. Zoo mogelijk wordt de finale op het middenterrein gehouden. De kogel, met intoegrip van staaldraad en handvat wegen 7,25 K.G. Dit om een beter be grip ran den afstand te krijgen. De Marathon (13 deelnemers). Ten slotte vestigen we nog eens de aandacht op deze monsterrace (42 fDM. 195 M.) .waarbij vertrek en aankomst zich op het „Haarlem"-terrein bevin den. Vergissen we ons niet, dan zal de strijd voornamelijk gaan tusschen v. d. Steen (Amsterdam) en Sprong (Rotter dam). De winnaar wordt binnen drie uur na liet vertrek op het terrein terug ver wacht. Gedurende den loop, wordt het publiek op do hoogte gehouden van den stand op de verschillende posten. LAWNTENNIS T. E. D. II—GOOD LUCK (6—1) Heerensingle Ramaker verliest van Randag 64, 57 36. TUsseling slaat Tulleken 64, 75 Damessingle: Mej. Verster slaat mej. Bijlmer 63. 8G. Heerendouble: Tysseling en Ramaker slaan Randag en v, d. Knuyf 62, 64 Damesdouble: Mej. v. Laar en mej. Verster slaan mej, Bijlmer en mej. Schmitz 6—3, 5—7, 6—1, Gemengd dubbel: Mej. Verster en Tijsseling slaan mej. Schmitz en Randag 61, 6—2 Mej, v. Laar en Ramaker slaan mej. Randag en Tulleken 63, 6—3. ADVANTAGE I—SWIFT (4—3) Heerensingle: Jongeneel verliest van Mr. de Roos 61 68, 57. Dr. Eysvogel slaat Addicks 6—4, 6—4. Damessingle: Mevr. Veldhuyzen verliest van mej. Kamstra en Addicks 36, 6—3, 12—10. Gemengd dubbel: Hr. en Mevr. Eysvogel slaan mej, Plak en Kroon 6—2, 6—3. Heerendouble Jongeneel en Dr. Eysvogel verliezen van dr. de Roos en Kroon 63, 79 10—12 Damesdouble Mevr. Veldhuyzen en mevr. Eysvogel slaan mej. Kamstra en mej. Plak 7—5, io—a. T. C. S. B. II—A. L. T. C. II (34) Heerensingle Nieman verliest van de Sitter 36, 10—12. Moes slaat Jordan 64. 6—1, Damessingle: Mej. v. d. Haar verliest van mej, Brandt 6—8, 36. Gemengd dubbel: Mevr. de Crauw en Niemann verliezen van mevr, Enderling en de Sitter 46, 64, 26 mej, v. d. Haar en Moes slaan mej. Hehnink en de Vrieze 6—1, 64. Heerendouble Niemann en Stoet slaan de Vrieze en Jordan 64, G1. Damesdouble Mej. v. d. Haar en Mevr. de Crauw ver liezen van mej. Brandt en mej. Helminck 5—7, 3—6. TOPSPIN—TERRl' (5—2) Heerensingle De Ruiter slaat Klauwers 36, 75, 64. Dunzelman slaat Melsen 61, 6—2. Damessingle: Mej. Dunzelman verliest van mevr. de Ruiter 4—6, 3—6 Gemengd dubbel: Mej. Dunzelman en IJzer slaan heer en mevr. de Ruiter 64, 5—7, 6—3. Mej, Rijnierse en Klauwers slaan mevr. Mel sen en Melsen 62, 63. Heerendouble IJzer en Dunzelman slaan de Ruiter en Melse 9—7, 7—5. Damesdouble Mej. Rijnierse en mej. Dunselman slaan mevr. de Ruiter en mevr. Melse 6—1, 6—1, T C. H. n—STEEDS VOORWAARTS (6-1) Heerensingle Borgerding slaat Raaymakers 6—2, 6—1. v. Rcnesse slaat Levy 61. 6—2. Damessingle: Mej. Vorstman slaat mevr. Leverington 6—2, 8—6. Gemengd dubbel: Mej. Vorstman en Tuin slaan mevr. Leverington en Raaymakers 36, 75, 86, Mej. v. d. Stadt en J. Kotte slaan mevr. de Wilde en C. de Wilde 57, 6—2, 6—3. Heerendouble: J. en F. Kotte slaan de Wilde en Levy 6—3, 6—0. Damesdouble: Mej. Vorstman en mej. v, d. Stadt, verliezen van mevr. Leverington en Mevr. de Wilde 6—4, 4—6, 7—9. T. E. D. in—Deuce (1—6) Heerensingle: Reyenga verliest van Tjo 46, 26. v, Hezel verliest van Kaufmann 46, 26 Damessingle: Mej, Grimberg verliest van mevr. Rap pange 6—4, 3—6, 46. Heerendouble Aanstoot en Vos verliezen van Kauf mann en Rappange 16, 36. Damesdouble Mevr. Tijsseling en mej. Dollekamp verliezen van mevr. Doorrubosch en mevr, Rappange 63, 46, 26. Gemengd dubbel: Mej, Grimbergen Reyenga verliezen van men. Rappange en Tjo 46, 63, 40. Mevr. Tijsseling en v. Hezel slaan mej. Doornbosch en Rappange 64, 75 BAKKUM II—ADVANTAGE II (1—6) Heerensingle: Bijvoet verliest van v. Keeken 1—6, 26. Dr. v. Beers slaat Martens 62, 61. Damessingle: Mej. M. Povel slaat mevr. v. Keekem 8—6, 7—5. Gemengd dubbel: Mej." J. Povel en Alland slaan Mevr, en Rr. v. Keekem 7—5 11—7. Mej. M. Povel en Dr. v. Beers slaan mej. Zijlstra en Martens 6—0, 6—0. Heerendouble Bijvoet en Alland slaan Martens en Saai 3—6, 6-4, 6—4. Damesdouble M. en J. Povel slaan mevr. Keekem en mej. Popp. 6—1, 6—3. ATHLETIEK. De Vondelpark-estafette. Deze estafette wordt élk jaar in Mei gehouden en staat in het middelpunt van de balangstelling der Amsterdam- sche athleten. Zoowel deelneming als publieke belangstelling worden elk jaar grooter en het was dan ook Zaterdag middag weer een geweldige drukte in het Vondelpark te Amsterdam. Het aantal deelnemende ploegen was 25; elke ploeg bestond uit tien man, zoodat dien middag 250 sportlui in actie wa ren. Overal langs de ruim 5 K.M. lange baan stonden de menschen in rijen, maar vooral bij den start en de finish was dc drukte overweldigend. De poll- He had veel moeite om bij de finish de baan vrij te houden. Er was dan ook maar een uitloop van nauwelijks eenige meters, zoodat de laatste loopers allen in volle vaart op het publiek in liepen. De deelnemende ploegen waren in twee groepen verdeeld: een A af deeling voor Amsterdamsche vereenigingen, die uitsluitend athletiek beoefenen en een B afdeeling voor alle andere Amster damsche vereenigingen. Voor de A afdeeling startten A. V. 1923, A. V. A. C. en A. A. C. elk met twee ploegen Tot op de helft van het parcours was het een nek aan nek race tusschen A. V. 1923 I en A. V. A. C. I, maar daarna 'nam 1923 de leiding om die niet meer af te staan. De uitslag luidde: 1. A. V. 1923 13 min. 57 3/5 sec.;2. A. V. A. C. 14 min. 8,3 sec.; 3. A A. C, 14 min. 27,4 sec. Voor de B afdeeling bestond gewel dige belangstelling. Niet minder dan 19 ploegen verschenen aan den start. Op de eerste banen raakte de favoriet J. O. S. leelijk achter. Ook de sterke ploeg van „Zeemacht" liep aanvankelijk op de negende plaats. Beide ploegen be schikken over uitstekende midden-af stand loopers, zoodat J. O. S. spoodig de leiding nam, met Dolfijn op de tweede plaats en Zeemacht cn Amster damsche Turn Bond vlak daarachter. De voorsprong van J. O. S. werd steeds grooter, terwijl de andere ploegen on derling een feilen strijd leverden. Op de laatste 100 M. behaalde Zeemacht nog een mooien voorsprong, doordat het overnemen zeer vlot geschiedde. De uitslag luidde: 1. J. O. S. 14 min. 0.6 sec.; 2. Zeemacht 14 min. 47,2 sec.; 3. Dolfijn 14 min. 52,2 sec.; 4. Vole- wijekers; 5. A. T. B. I; 6. S. L. T. O.; 7. Z. R. C, Na afloop werden de prijzen uitge reikt in het Melkhuis. Zoowel A. V. 1923 als J. O, S. wonnen voor de tweede maal een fraaien wisselbeker, terwijl de overige prijzen bestonden uit zilve ren kransen en een groot aantal me dailles. Het was een mooie propagandft- middag voor de athletiek. NederlandBelgië (53) In Den Haag had Zondag de jaar- lijksche wedstrijd tusschen de beste Nederlandsche en Belgische golLpelers plaats. De ontmoeting werd o.a. ook bijgewoond door den Belgischen ge zant, den heer Maskens. Van de drie foursomes, welke in de ochtenduren werden gespeeld, wonnen onze Iandgenooten er twee, terwijl de Belgen een punt maakten. De uitslagen der singles, welke te ruim twee uur aanvingen, waren: G. M. del Court van Krimpen wint met 4 en 3 van F. Gevers; Jhr. E. M2- chiels van Verduynen wint met 2 up van W. du Vivier; Jhr. A. M. Snouck Hurgronje speelt all square tegen E. Solvay; K. G. van Leyden wint met 2 up van Hagelsteen; B. Heldring ver liest met 2 down van P. Hamoir; J. Salberg verliest met 4 en 3 van J. Wittouck. De totaal uitslag was derhalve: Ne derland wint van de negen partijen vijf, België drie, een partij onbeslist. (De Crt.) T ramvo gelsGas - Electra- comb. (41) De „Geeltjes" brengen den bal aan het rallen, doch G.E.C. maakt zich er moester van en onderneemt eenige goede aanvallen, echter zonder succes. De linksbuiten en middenvoor der G. E. C.'ers zenn een doorloopend gevaar voor de Tra-mvogels-aohterhoede. Wanneer één der Tramvogels-backs hands maakt in het beruchtegebied, voltrekt de mid denvoor der G. E. C.'ers het vonnis en maakt er 01 van. Weinige minuten nadat weder aange vangen is, brengt de Tramvogelslinks- binnen de partijen op gelijken voet. ter wijl dezelfde speler kort hierop, uit een goed genomen corner er 21 voor Tramvogels van maakt. G. E. C. ver plaatst dan eenigen tijd het spel, doch laat eenige egcede kansen verloren gaan. De Tranivogels linksbinnen maakt er dan 31 van. Wederom maak1, één der Traanvogels-backs hands In het beruch te gebied. De strafschop wordt echter keihard naast geschoten. Kort voor het einde benut de Tramvcgels—Iddenvoor een hem geboden kans (41). OM DEN BEKER. IJ. F. C.Kennemerland (2-1) De finale om dezen beker had Zater dagmiddag plaats op het E.D.O.-terrein. De Velseroorders wisten ten tweede male beslag te leggen op den beker. In de eerste helft wisten beide partijen het niet verder te brengen, dan tot een bui tenspel-doelpunt. zocdat de rust met blanken stand kwam. Na de hervatting wierpen beide ploegen zich met veel enthousiasme in den strijd. IJ. F. C. heeft het succes bij een algemeenen aanval (10). Kennemerland gaf nog niet gewonnen; spoedig wist zij dan ook met behulp van de IJ.F.C.-keeper ge lijk' te maken (11). Als een ieder denkt, dat de strijd zal eindigen met een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cents per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. - - ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alp. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 gelijk spél, weet de IJ. F. C.-linksblnnen in de laatste seconde met een kopbal den winnenden goal te maken (21). HEEMSTEDE. De R.-K. Voetbaldag. Zondag werd op het H. B. C.-terrein te Heemstede de Roomsche Voetbaldag gehouden met een tweetal wedstrijd, ril. tusschen de junioren en senioren van de districten Leiden en Haarlem. Te half één werd aangevangen met een wedstrijd tusschen de junior-elftallen. Haarlem was in den aanvang iets pro ductiever, en reeds na tien minuten kopt Ten Boom een fraaie voorzet van Martin in doel. (10), terwijl Martin een corner fraai inkopt. (20). Voor rust weet v. Diest voor Leiden tegen te scoren. Rust 2—1. In de tweede helft is Leiden iets ster ker; kort achter elkander scoren Hoo- man en Verhoogt, zoodat Leiden de lei ding heeft. Nog vóór het einde maakt Goosens onhoudbaar er 33 van, waarmede de ze strijd eindigde. Te drie uur werd begonnen met den sen ioren - weds tr ij d Ha arlem—Le iden Al direct is Haarlem in den aanval. Na verschillende aanvallen belandt het leder via een back in het Leiden-doel. (1—0). Haarlem blijft sterker; Vos benut een voorzet van Juffermans, terwijl Drayer er vóór rust 3—0 van maakt. Na rust een klein overwicht van Lei den maar dan gaat Haarlem weer ten aanval en in korten tijd is het 6—0. Dan komt Leiden geweldig opzetten; in de resteerende 30 minuten gelukt het Leiden, den achterstand tot 6—5 te ver kleinen. Onder groote spanning komt het einde. SCHERMEN. DE HAARLEMSCHE DEELNEMERS AAN DE OLYMPIADE. Mevrouw Admiraal-Meijerink en Paul Kuntze zullen Haarlem vertegenwoor digen bij de floret-scherm wedstrijden op de a.s. Olympiade. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „HAARL. DAMCLUB". Ook om het clubkampioenschap der 2de klasse wordt in de „Haarlemsche Damclub" hevig gestreden. De stand luidt thans: <n o a 1 W. van Daalen 10° 7 3 0 17*1.70 2. C. Gastelaars 10 5 4 1 14 1.40 3 G. A. Ottolini Jr. 3 5 0 3 10 1.25 4 Joh. Bijster Jr. 6 2 3 1 7 1.17 5 J. C. van Waard 8 3 3 2 9 1.13 6 J. Wielenga 9 3 4 2 10 1.11 7 W. J. Bosman 3 1113 1.00 8 P. Mollema 6 1 3 2 5 0.83 9 W. v. d. Eijnde 11 2 4 5 8 0.73 10 W. J. A. Matla 7 1 3 3 5 0.71 11 J. Balk 8 0 5 3 5 0.63 12 J. Merte 8 2 1 5 5 0.63 13 J. Otter 8 2 0 6 4 0.50 W. van Daalen gaat in deze afdeeling ongeslagen aan den kop en zal vermoe delijk ook wel het clubkampioenschap 2de klasse toehalen. Hij is definitief gepromoveerd naar de hoofdklasse. Theoretisch hebben de Nos. 2 t m, 8 nog promotiekans. Gaste- laars heeft nog slechts 2 punten noodig om definitief te promoveeren; de ove rigen echter zullen nog een zware taak hebben om de vereischte 16 punten te behalen. Nog acht spelers verkeeren in degra datiegevaar, want om in de 2e klasse te blijven moeten minstens 9 punten be haald worden. STADSNIEUWS CHRISTELIJK-HTSTORISCHE JONGEREN, Zaterdagmiddag hield \de federatie van C.-H. Jongerengroepen te Amster dam onder leiding van den heer N. G. J. van Schouwenburg' haar tweede jaar vergadering. Mr. Dr. J. Schokking. oud-minister en voorzitter der C.-H. Unie sprak op deze vergadering, die verdei- aan huis houdelijk en arbeid was gewijd een in leidend woord. In de avondvergadering sprak Jhr. Dr, J. W. H. Rutgers van Rozenburg, oud lid der Tweede Kamer over Gezag en Vrijheid, welk probleem hij aan de hand van het gelijknamige werk van Jhr. A. F. de Savornin Lohman, in verband met de huidige verhoudingen belichtte. DE SPOORWEG-ONTHOU- DERSVEREENIGING. DE JAARVERGADERING TE HAARLEM. Op 9 en 10 Mei houdt de Vereeniging van Geheelonthouders onder Neder- landsch Spoor- en Tramwegpersoneel te Haarlem haar algemeene vergadering. De afdeeling Haarlem heeft naar aanlei ding daarvan een keurig programma boekje uitgegeven, dat met tal van foto's verlucht is. Op het programma voor Woensdag 9 Mei vinden wij vermeld een samenkomst in Hotel Excelsior aan dén Jansweg, vanwaar te 12 uur vertrok ken zal worden naar het Stadhuis. Op het Stadhuis ontvangt het Gemeentebe stuur de vereeniging te half een. Twee uur begint in „Zang en Vriendschap" de algemeene vergadering, zes uur 's avonds wordt in restaurant v. d. Berg, Koning straat 54. een gemeenschappelijke maal tijd gehouden, 's Avonds half acht begint de onderlinge feestavond voor afgevaar digden, leden en introducés in „Zang en Vriendschap". Voor dezen feestavond staat op het programma optreden van den humorist J. P. Burlage en zang van de heeren A. F. Slebos en D. A. Löwensteyn en voorts nog verschillende attracties, gemeen schappelijke zang en muziek. Donderdag 10 Mei wordt per extra- tram een tocht naar de Bollenvelden ge maakt, en een gezamenlijke wandeling, door Haarlem en Omstreken, met eéi) samenkomst in Hotel Excelsior, MANNENKOOR PROZA EN POcZIE. Optreden van „Tonevo". In den geheel gevuld en Schouwburg aan den Jarisweg gaf het Mannenkoor .Proza en Poëzie". Zaterdagavond een soirée. Voor een mannenkoor een soirée van blonderen aand. want de werkende leden der vereeniging behoefden thans niet zelf op te treden diar het bestuur van „Proza en Poëzie" zich voor dezen avond de medewerking had verzekerd van een zustervereeniging; de zoo gun stig bekend staar.de Haarlemsche TooneeOivereenh-ng TONEVO. Deze bad zich bereid verklaard het blijspel .Baron, von Haoerniks" van Otto Schwarz en G. Lengtoatooh te komen opvoeren en ze ker zal geen der schouwburgbezoekers van Zaterdagavond spijt hebben gehad van zijn gang naar den. Janswos. Nadat de voorzitter van „Proza en Poëzie" de aanwezigen met een kort woord had welkom geheeten en hun een prettigen avond had gewenscht (welke zeer zeker in vervulling ging) begon het stuk met het optreden van Riek, de huishoudster en Anastasius, den Kamer dienaar en even later van den fabrikant Aug. Schulze, zijn typiste Lena en Ileinrich, Graaf von Rabenau: den Baron von Haberniks. Meteen daverde de lach door de zaal en zoo bleef het den geheelen avond. Het publiek viel van den eeenen ladh in den anderen; na elk bedrijf klonk luid applaus en een bloemenhulde werd ge bracht aar. ds dames - ui tvce renden Het was dan ook vermakelijk de lot gevallen gade te slaan van den jongen- fabrikant Schulze, die eerst in de neb ten is verstrikt van den pedanten ouden, armen Graaf van Rabenau, wlen het er om te doen is door middel van zijn dochter rijke sohconzoons te vangen, die zijn voorvaderlijke bezitting kunnen be wonen en beheeren en hem de genegen heid verschaffen, er met zijn dochter op te blijven wonen, bediend door zijn kamerdienaar van den ouden stempel: Anasta/tius. De dikwijls heel goedkoope aardighe den en onwaarschijnlijkheden van het Duitsohe blijspelletje en de doorzichtige verwikkelingen deden het hem toch nog wel door de vlotte vertolking die „T. O. N. E. V. O." van het stuk gaf. Vooral den heeren Th. en W. van der Have en niet te vergeten den heer Pollé komt een bijzonder woord van lof toe voor de wijze waarop zij Schulze, zijn oom: den fabrikant The ede or Boller- bach en den „Baron von Habenniks" uibbeekidden. Vooral de heer Pollé was in volle kracht; hij was de oorzaak van menig lachsalvo. De heer Th. van der Have, die menig goed ocgentolik had, hoede zion voor het „vallen" over eenigs- zins lange woorden, als: gelegenheid enz. Van de dames gaf Lena, de typiste, een uitmuntend volgehouden type; Paula de nicht van BoHerbadh, later mevrouw Schulze, had losser kunnen zijn. Olympia de dochter van den „Baron" was soms totaal onverstaanbaar. De „dierentemmer" Frans Sperling was vóóral in de kirschwasserschène niet on vermakelijk. Na afloop was er bal onder leiding van den heer Warmer en bij muziek van Warmer's Band. De goede stemming die er door de aar dige opvoering al was ingébracht zal er tijdens het dansen wel'niet minder op zijn geworden. MUZIEK. IIAARLEM's OPERETTEKOOR „EXCELSIOR". „De Geisha". Wie ooit den naam Sidney Jones ontmoette, trof dien allerzekerst aan in gezelschap van The Geisha; het is een onscheidbare samenstelling geworden; zoo goed als die van Mascagni en de Cavalleria; Alkmaar en de kaasmarkt; radio en luchtstoring; de Haarlemmer hout en 't Hildebrandmonument; Stap horst en het Boertje; of inniger nog: Adam en Eva; allerinnigst: „Excelsior" en Jan Overhuys. Het is zoo al meer dan 30 jaar tus schen The Geisha en Sidney Jones. Sla eens een muziektijdschrift op uit die dagen toen deze Japan-operette haar zegetocht begon over alle schouwburg- tooneelen van Europa. Zelfs de als feuil leton bedoelde stukken hadden tot op schrift: The Geisha, of: de dans der Geisha's, of: de Geisha en het tooneel; de dubbeltjesroman die men 's morgens in de bus vond, voerde tot titel „de Geisha van Nagasaki" en 't zou ons niet verwonderen of de Geisha werd gehou den, een even belangrijke rol te spelen In de politiek dier dagen voor Japan, als een Rasputin voor Rusland in den vóór oorlog. Aan wereldschokkende gebeur tenissen evenwel dachten wij allerminst, toen wij Zaterdagavond in het Bron gebouw de lieve Mimosa (Jopie Keizer) en haar bevallige vriendinnen met de tyn-geteekende wenkbrauwen en het teere handgebaar belangstelling zagen betoonen om beurten aan Reginald Fair fax (W. A Hensen), markies Imari (P. Steenkist), Wunhsi (J. Dammiaan) of zich zagen uitbuiten in 't brengen van goed tegenspel met Ratana (H. Land- wert) of Takomini (M. van Zoelen). Het verliep alles meestal vlot. zooals wij dat by regie en directie van Excel sior" gewoon zyn. Een enkele maal moest een scène worden herhaald, wanneer men, zooals aan de finale van I veel eer bewees door een niet-eindend applaus. Andepe gedeelten, zooals het duo van de kus in 1 hadden zeker een herhaling gerechtvaardigd, zoo deze on derbreking hier om technische redenen niet vrywel onmogeiyk was geweest. Zoo waren er meerdere scènes die zeer de belangstelling gaande hielden, en dat de dames J. v. d. Horst, T van Waart, A. v. cl. Horst, A. Scheffer, E. de Lange (om slechte by de hoofdfiguren te blij- -ven) hierin een belangryk aandeel had den in de haar goed en meermalen zelfs uitstekend toevertrouwde rollen, vermel den wy volledigheidshalve. Men be- grypt dat er weer veel gevraagd werd van de slagvaardigheid van den dirigent Jan Overhuys, die de allereenvoud.&ste bezetting van het orkest ziel en leven inblies. Voor al dit harde werken was het jammer dat de zaal niet beter bezet G. J. KALT

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12