H. D. VERTELLINGEN GEMENGD NIEUWS HET INTERN. LEERFILMCONGRES EN DE INT. FiLMTENTOONSTELLING. SCHEEPSBERICHTEN MARKTWIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 8 MEI 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Een parelsnoer. "Eveline's ouders hadden het met leede oogen aangezien, hoe Bert Rosdijk zich in het hart van hun eenige dochter drong. Ze had zooveel betere partijen kunnen doen. Niet alleen dat Bert geen geld had, dat zou het ergste bezwaar niet zijn geweest. Maar hij had een slechten naam. Eveline was echter blind en doof, zooals alle verliefden. „Och moeder, mijn goeie Bert! Ieder jongeman heeft wel eens dwaasheden gedaan Zuchtend moesten de ouders toe stemmen, Eveline was cenig kind. Haar ouders, hoeweel niet rijk, konden haar toch een aardige som nalaten. En de wijze waar op ze het jonge paar inrichtten was zeer onbekrompen. Ook bleef haar va der een maandgeld geven. Iets, wat wel noodig was. Bert had een tijd gestudeerd maar daarvan was niets terecht gekomen. Hij was er, door protectie van zijn schoon vader, echter in geslaagd, in den han del een betrekking te vinden. Het was ongeveer een Jaar na haar huwelijk dat ze een-; met haar moeder alleen was en deze haar Juweelenkistje openend, daaruit een parelsnoer nam. een geschenk dat zij zelf eens van haar moeder had gekregen, die het weer als bruidsgeschenk ontving van haai- man, „Eve, ik draag liet parelsnoer nooit ....we leven zoo teruggetrokken, daar om heb Ik besloten ze je maar te geven voor je aanstaanden verjaardag". „O. moedeertje Ze viel haar moe der om den hals op haar nog meisjes achtige wijze. De oude vrouw zuchtte, toen ze het snoer om den hals van haar dochter deed. „Moge het je geluk brengen", zei ze stil, „Men zegt wol. dat parelen tranen bcteekencn maar dat is nonsens. Ik heb ze «redraf-m als jongevrouw en was ge lukt*. IA hangt niet ar van de stee- nen ale mm draagt!" Ze wilde er nog iets bijvoegen maar zweeg. Ook Eveline was even stil. Ze wist wel, waarop haar moeder doelde, maar ze wilde er niet lang over nadenken. Onzin, ook zij was gelukkig. Mijn hemel, Bert was een beetje luchthartig, hi) deed wel eens dwaasheden.... maar gelukkig was ze toch. Ze herhaalde het koppig in zich zelf, maar een schaduw lag in de mooie oogen, die haar uit den spiegel aanke ken. Heclemaal zoo mooi was het geluk met. als ze eens gedroomd had. Pein zend gleden haar vingers langs de glanzende parelen. Misschien brachten ze haar werkelijk geluk.... het volko men geluk.... Een paar jaar vergingen. Eveline droeg haar parels bij iedere gelegen heid, Haar moeder was gestorven en het geschenk was haar nu dubbel dier baar geworden. Maar toch was er bijna altijd dezelfde schaduw in haar oogen als die eerste maal toen zij ze droeg, als zij in den spiegel zichzelf er mee bezag. Geluk hadden ze haar nog niet ge bracht. Neen. Haar leven was een roes geworden. Pretjes, mondaine vermaken allerlei amusementen.... Bert stortte zich van het een in het ander en zij volgde. Maar werkelijk geluk bracht dit alles niet. En het voerde onontkoombaar tot allerlei moeilijkheden. Bert had steeds meer geld noodig, en ze verdacht er hem van, dat hij met ongeduld wachtte op de erfenis van haar vader die sinds den dood van zijn vrouw erg sukkelde. Een tijd later stierf haar vader. Het geld dat hij naliet stelde Bert in staat, ziin wilde levenswijze voort te zetten. Maar slechts voor enkele jaren. De dag kwam dat hij voor de ruïne stond. Toen werd hi) ziek. Op een morgen had hij zware koortsen en Eveline liet een dokter komen. Sinds maanden was de verhouding steeds meer verkoeld tus- schen haar en Bert. Slechts loyauteit weerhield haar, van hem weg te gaan. Het ging hem niet goed meer, zijn za ken liepen in dc war. hij had in de laatste tijden ongeloofelijk veel geld uit gegeven, zooveel dat zij het niet begrij pen kon, m weerwil van hun veel te luxueuze leven, Toon hij ziek was riep ze dr. Huisman. Hij was him dokter sinds jaren en hun vriend. Of eigenlijk alleen de hare. Hij was vrijgezel, een wat stil, terugge trokken mensch, heel bemind bij zijn patiënten, hard werkend. Bert vond hem vervelend. Tusschen de jonge vrouw en den dokter had zich, heel langzaam aan en buiten hun wil en weten, een teeder- heid geweven, die zij beiden bestreden. Toch was de dag gekomen dat Eveline zich afvroeg waarom zij eigenlijk streed. Bert scheen haar zoo weinig meer noo dig te hebben! Het leven aan de zij van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. smaakt als room. ziel er smakelijk en aantrekkelijk uit; de uiterlijke vorm is do weer- spiegeling van den zuiveren, verfrisschenden smaak. Engros bij: Fa C. H. S. Heilker, Haarlem Huisman leek haar een oase van stil geluk na den roes van leeg pleizier vol verbeten teleurstellingen, die haar hu welijksleven met Bert was geweest. Maar nu haai- man ziek was vergat zij alles. Ze hoorde bij hem, nooit zou ze hem in den steek laten nu hij haar zoo noodig had, ziek en aan den rand van een ruïne! „Hij moet zeer goede verzorging heb ben, cn naar hot Zuiden, voor een hee- len tijd". Hulsman keek de jonge vrouw niet aan, terwijl hij het zeide. Hij kende hun omstandigheden, Aarzelend voegde hij er bfj: „Als ik somsmet iets.... ik aLs man alleen „Neen, dank Je beste vriend". De zachte beslistheid van haar toon voor kwam ieder aandringen. Alleen gebleven bepeinsde ze wat hij gezegd had. Naar het Zuiden.... en voor een heelen tijd Waar zou ze het geld vandaan halen? Ze hadden zooveel schulden, als ze haar huisraad verkocht zou ze die niet eens kunnen afbetalen.en dan het Zui denvoor een heelen tijd. Zij dacht niet aan zichzelve. Haar eigen weg gaan. werken, leek haar geen droevige toe komst. Maar de zieke Ze ging naar zijn kamer. Hij had weer zware koorts, herkende haar niet. woelde rusteloos heen en weer. Zij ging aan zijn bed zitten ver- frischte telkens de Ijscompressen op zijn voorhoofd, steeds peinzend over het moeilijke geldprobleem. De zieke be woog zich, gooide zich om, mompelde brokstukken van zinnen, onsamen hangend, kwamen over zijn lippen. Toch, hoe verward ook, voor haar kre gen ze, na eenigen tijd, maar al te veel duidelijkheid. ,,Coraje moet niet zoo veeleischend zijnAlweer schulden? Maar Cora.. nu, hier heb je den ringCora, als lk failliet ga draag jij de schuld., alles komt door joumaar ik geef het je graagmijn vrouw verveelt me. Was ik maar ryker" De naam Cora keerde telkens terug. Eveline luisterde, onbeweeglijk, de han den ineengeklemd. CoraEen vage herinnering kwam in haar op. Had ze niet eens, wandelend met een vriendin, haar man ontmoet met een vrouw die haar vriendin „Cora Laperk" noemde, een actrice? Dus daaraan was het vele geld ge gaanDaarom was er nu niets meer, daarom zonk dus hun bestaan in elkan der. Nu kwam-wrok in haar op. Daaraan \vas het geld van haar ouders besteed ....o, als ze het beleefd hadden! En zij, die uit plichtsbesef en mede lijden naast hem was gebleven in den ondergang, terwijl haar het lieve geluk wenkte met een ander! „Eve!" Hij was «wakker geschrikt uit zijn koortsdroomen. Ze trachtte onbevangen te kijken. Hij was ziekdit was geen moment voor verwijten! „Wat heeft de dokter gezegd?" Zijn vermagerd gezioht stond angstig. Hij hechtte gretig aan het leven, vrees de ziekte, dood. Ze voelde een vage minachting voor hem! Niet in staat tot trouw cn liefde en ook nog laf. Maar sussend zei ze: „Het is niets..., maar je moet naar liet Zuiden....". De man wendde zijn hoofd af. lachte bitter, „Wie zal dat betalen?" En hij vloekte tusschen de tanden. Die vrouw die hem zco gek gemaakt had, nu zou se geen van haar sieraden, die ze van hem had, willen offeren voor zijn redding. Maar in Eveline was een reddende gedachte opgekomen. Ze stond op en ging naar haar eigen kamer En daar nam zij den parelketting uit haar juweelenkistje. Langzaam liet zij het snoer tusschen haar vingers doorglijden. Het laatste wat zij bezat, de lieve her innering aan haar mosder. Heet welden de tranen in haar oogen. Dan, vastbe sloten. verzocht ze het meisje op den zieke te letten en ging naar dr. Huis man, Er werden niet veel worden tusschen hen gewisseld. Op haar verzoek hield hij het snoer 0111 het door experts te laten taxeeren. Alleen op voorwaarde dat bij net snoer als pand zou aannemen, wilde zij geld van hem accepteeren. Den volgenden middag boog zij zich over den zieke en zeide, glimlachend: „Alles is in orde. Je gaat naar het Zui den. Dr. Huisman heeft mü geld ge leend cp het parelsnoer van rr.oeder. Bert keek haar strak aan. Hij zweeg een tijd én daar zij meende dat hij toch berouw voelde cn schaamte nu zij dit offer had moeten brengen, praatte ze er snel verder over, vertelde dat het snoer bulten verwachting hoog ge taxeerd was, dat ze voorloopig geen zor gen behoefden te maken. Een jaar later stierf Bert. Het Zuiden had hem niet kunnen redden, daar hij niet verstandig had kunnen leven. Maar in zijn laatste uur werd zijn hart ein delijk week en zwaar van berouw. Eveline zat aan zijn bed. Zij had veel geleden in dit jaar. Het was bitter hier te leven, ver van den man. dien zjj lief had en van wien zij alleen door brie ven hoorde. „Eve". fluisterde de zieke. Zij nam zijn hand en boog zich naar hem toe. „Wat is er Bert?" ,,Hqt parelsnoer", fluisterde hij. Zij drukte zijn hand. „Maak je daarvoor geen verwijten het is gebeurd l-lij schudde het hoofd. Dat is het niet.... maar Huisman heelt je bedrogen. Het kan nooit hoog getaxeerd zijn door experts, het was niets waard". Eve meende dat hij ijlde. Kalmeerend legde ze haar hand op zijn voorhoofd, maar hij vervolgde, met inspanning sprekende, terwijl schaamte het bloc-d naar zUn gezicht dreef: „Ik verkocht hetal Jaren geledenomdat Ik gela noodig haden liet een imitatie makenZijn hoofd zonk terug in het kussen. Zij zat onbeweeglijk. Hij fluisterde nog: „Vergeef me", maar zij verstond het niet. Zij dacht slechts aan den ander, aan zijn leugen, zijn liefde. En zonder wrok sloot zij dc oogen van den doode.... De Scheepvaartwet van Jones Het Representantenhuis heeft de scheepvaartwet Jones-White goedge keurd, die bestemd is de in particuliere handen zijnde Amerikaansche koop vaardijvloot tot ontwikkeling te brengen, o.a. door uitbreiding der bepalingen van het staatsfonds voor scheepsbouw- voorschotten, waardoor een voorschot zal worden gegeven van drievierde dei- kosten. Dit fonds wordt van 125 op 250 millioen dollars gebracht. Verwacht wordt dat de wet door beide Hulzen zal worden aangenomen na overweging door een gemeenschappelijke commissie uit beide Huizen. Op een handkar naar Parijs. Dagelijks treden er, in Dultschland niet alleen in Amerika, nieuwe record- Jagers op schrijft de Tel. Nadiat koetsier Hartmann met zijn trouwe paard en af gedankt wagentje den rit Berlijn— Parijs heeft ondernomen, beeldt thans de „Vörw&rte" een tweetal af, dat het steede> toch maar vurig begeerde einddoel Parijs op andere, zonderlinge wijze wil berei ken. Een Berlijnsch sinjeur heeft zich n.l. tot taak gesteld, een trawant op ccn handkar maar de Fransche hoofdstad te duwen, en dat in veertig dagem. „Auf mach Paris!" staat op een bord boven de handkar te lezen. Uit Corinthe's verleden De verwoesting van Corinthe door aardbevingen .vervult ons met schrik, want met den naam Corinthe is voor ons een voorstelling van oud-Griek - schen glans, Heleensohe kunst en schoonheid verbonden. Hier werd de elegante vorm van de zuil geschapen, die wij nog tegenwoordig als de Corin thische zuil kennen. Hier ontwikkelde zich in den aanvang de dramatische kunst en de rijkste stad van het oude Griekenland is ons steeds als een won der van pracht beschreven. Zeer zeker, het nieuwe Corinthe, dat thans zoo zeer heeft geleden, heeft met de oeroude stichting van Sisyphos niets te maken. De stad werd ongeveer vijf K.M. van het oude Corinthe gebouwd, nadat een aardbeving, juist zeventigmaal- geleden, het na vele inzinkingen weer bloeiend oord had vernietigd. Zooals in het leven van volken en in een men- schenleven zoo vaak voorkomt is het „gelukkige Corinthe", zooals het vroe ger werd genoemd, ook meermalen door ernstige ongelukken getroffen. De stad is in den loop der geschiedenis vaak in een puinhoop veranderd, maar dank zij haar gunstige ligging heeft zij zich al tijd weer weten te herstellen. De ge schiedenis van Corinthe verliest zich'in de duisternis der sagen. De stad werd eerst Ephyra genoemd, door Ioniers, Aeoniers en tenslotte door Doriers be woond en wordt eerst in de geschiede nis genoemd onder de heerschappij van de Bacchiaden, die door den tyran Kypselos werden verslagen. Zijn zoon Periander was de beroemdste onder de tyrannen van het oude Griekenland en werd tot de zeven wijzen gerekend. On der zijn neef Psamethich eindigde de heerschappij van 'het geslacht van Kyp selos. In de zevende en zesde eeuw vcor Christus bevond Corinthe zich op de hoogte van zijn roem en zijn grootheid. Tot de derde en tweede eeuw blijft het, ondanks alle nederlagen, de grootste en rijkste stad van Griekenland. De gunstige ligging tusschen twee zeeën, de moeilijkheid om den Pelopo- nesus om te varen en de gemakkelijk heid, waarmede men de handelswaren over de landengte kan vervoeren, maak ten Corinthe tot een der belangrijkste handelsplaatsen. Daarbij was dc stad ook een belangrijk industriecentrum, waar in fijne en mooi gekleurde weefsels, aardewerk en metaalwaren door duizen den van arbeiders werden vervaardigd. Corinthe had 300.000 inwoners, die in hun vaderstad zelf. in de koloniën en op de vloot meer dan 500.000 slaven bezaten. Talrijke koloniën werden van hier uit gesticht. De schilders en de toondichters van Corinthe waren beroemd. maar nog meer was beroemd de luxe. welke hier werd tentoongespreid. De jeugd der stad verkwistte de rijkdommen door zwelg partijen. De vereering van Poseidon was hier inheemsch, met wiens eeredienst de Isthmische spelen waren verbonden. Toen door den bloei van Athene een concurrent van Corinthe ontstond, poog den de rijke handelsheeren hun mede dinger door een oorlog te vernietigen, maar ze leden de nederlaag. Toen kozen ze de partij van Sparta en de tegenstel ling Athene-Corinthe leidde daarop tot den Peloponnesisehen oorlog. Sinds dien werd de stad voortdurend afhankelijk van het oorlogzuchtige Sparta, kreeg dan, onder de heerschappij der Macedo- niërs, een sterke bezetting en stond in den laatsten strijd om de onafhankelijk heid van Griekenland, in de eerste rijen. Daarvoor heeft de stad na de verove ring door den Romeinschen consul Mummius zwaar moeten boeten. De veroveraar Het Corinthe in de vlammen opgaan, nadat hij eerst een onmetelijke buit aan schatten en kunstwerken naar Rome had laten vervoeren. Een eeuw later maakte Julius Caesar deze bar- baarschc daad weer goed, doordien hij hier onder den naam van Colonia Julia Corlnthus een kolonie van veteranen stichtte, die snel opbloeide. Met liet einde van het Romeinsche keizerrijk zonken ook Corinthe's geluk en 'handel ineen. Door de Gothen en Alarick in de derde en vierde eeuw geplunderd, door de Slawen in de achtste eeuw verwoest, werd de stad in 1205 door de Franken veroverd, dan door de Byzantijnen, Tur ken, Venetlanen en dan weer door de Turken overheerscht en toen de stad zich na haar bevrijding van 1822 een weinig had hersteld, viel zij ais slacht offer van de aardbeving van 1858, zoo dat op de plaats, waar eens het beroem de oude Corinthe stond, nu nog slechts een dorp met wat ruïnen is te vinden. De man-uit-één-stuk. Iemand by de Porte-Maiilot te Parijs riep een taxi aan en gaf dan chauffeur het adres op van een bekende krant. Zeer verwonderd was hij teen de be stuurder een afwijzend gebaar maakte en verklaarde niet te zullen rijden. Op een vraag van dien passagier dteeüde de chauffeur mede dat hij weigerde zich te begeven naar een blad. dat den vorl- gen dag ter gelegenheid van de 1 Mei staking der taxis zich op onheusche wijze over de taxichauffeurs uitgelaten had.' (Hbld.) Muiterij. De krijgsraad te Marseille veroordeelde d'e deelnemers aan de muiterij in de kazerne te Calvi op Corsica tot gevan genisstraffen, varieerende van vijf jaar tot dxie maanden. Het drankverbod Dokter Hindede. een Deensche geleer de, zeer bekend en hoog geschat in ge heel het land, is door zijn regeering, naar de Vereenigde Staten gezonden met een speciale zending, nl. om ter plaatse de ernstige kwestie van het drankverbod te bestudeeren. Na zijn te rugkeer te Kopenhagen heeft Dr. Hin dede de resultaten van zijn onderzoek gepubliceerd. Hij is ten zeerste tegen het drankver bod. Dit z.g.n. droge systeem bestaat in werkelijkheid niet, dat is ook het oor deel van al de Amerikaansche autoritei ten, die belast zijn met de toepassing van de wet. Iedere Amerikaan kan zich welke likeur ook en onverschillig welke kwaliteit verschaffen, eenvoudig door ze per telefoon te bestellen. En zijn tele fonische bestelling wordt geregeld en zonder vertraging uitgevoerd. En men hoeft daarbij niet bang te zijn, dat men niet welkom bezoek van de prohibitie ambtenaren krijgt. Men kan zijn bestel ling thuis krijgen of op zijn bureau, wat men wil. Dr. Hindede voegt er aan toe: „De Amei-ikanen der hoogste en middelste rangen -weten eigenlijk niet, wat het woord prohibitie beteekent. want ze heb ben nimmer in de noodzakelijkheid ver keerd zuiver water te drinken. Wijn, whisky, sterke dranken, champagne kunnen ze zooveel krijgen, als ze willen. Men vindt die dranken in alle clubs, in de groote hotels en restaurants. De heele wereld spot met het drankverbod. En de eenige uitwerking van het drank verbod is, dat jonge lieden, zelfs kinde ren al meer en meer de gewoonte aan nemen alcohol te drinken, om de wet op het verbod belachelijk te maken. Mijnramp. In de East Rand Proprietary-miynen bij Johannesburg zijn dertien inboorlin gen gedood en vijf ernstig ge-wond, door dat een liftkooi van een hoogte van 45 M. neerstortte. Vliegen in de oudheid Bij onderzoekingen over de voorge schiedenis van de luchtvaart is het den Dusscldorfer Prol". Dr. Riohard Hentoig gelukt een reeks van weinig of in het geheel niet bekende vluchtpogingen in de oudheid en in de Middeleeuwen vast te stellen. Hij deelde in de Rijnlandsche Maatschappij voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, heelkunde cn techniek mede. dat de oudste poging in de geschiedenis bekend, die is onder kei zei- Nero ongeveer einde September van het jaar 67 te Rome. De berichten daar over zijn uiteraard uiterst onzeker en slechts door combinaties van allerhande letterkundige overleveringen van hei- öensche en christelijke schrijvers Is het gelukt, eenig licht te brengen in een voorval waarvan Sueton, de geschied schrijver van Nero alleen bericht: „Een Icarus is bij zijn eerste vlucht in het Circus uit de lucht naast de loge van den keizer gevallen". Hier heeft men niet te doen. zooals men aanneemt, met een mislukte cir cusvoorstelling. maar met een echte vluchtpoging. Niet alleen maken de Romeinsche schrijvers Lucianus en Ju- venalis er melding van, maar ook een zeer groot aantal oud-Christelijke schrijvers. Volgens Prof. Hennig had liet volgende plaats: „De door de geschie denis der apostelen, hoofdstuk S, beken de magiër Simcn, een soort fakir en avonturier, kwam in den tijd van Nero naar Rome en wist zich in verbinding te stellen met Nero. die zich voor de magische kunsten zeer interesseerde. Om de gehate Christenen te vernederen kreeg Simon de opdracht of het bevel of bood zich daarvoor aan, om de he melvaart van Ohristus na te bootsen. Als een echte marktschreeuwer kondig de hij aan, dat hij uit het Circus naar den hemel zou vliegen en liet ook Pe trus, het hoofd der Christen-gemeente, met geweld als toeschouwer halen. De vlucht mislukte en Simon werd ernstig gewond. De gevangenneming van Petrus en Paulus zou door den vertoornden Nero zijn bevolen, omdat hij geschrokken was over de mislukking van Simon". Verder wordt verteld van negen on bekende vluchtpogingen van de negende tot de zestiende eeuw. Prof. Hennig be handelt aan de hand van documenten uit die dagen die vluchtpogingen. No. vluchtpoging van een Arabier Adoel Oasim in Cordova in 880. No. 2. door een onbekenden Arabier in Nisohapier in het jaar ]C(>2. No, 3. door een zekeren Oliver uit het klooster Mahnesburg in het jaar 1065 of 1066. No. 4. van een Sarazeen Agasenus in Constantinopel in 1160 of 1161. No. 5 door een anonymus in Engeland, die in een werk van Roger Baco in het jaar 1256 wordt vermeld. No. 6 geschiedde door een Neurenber- ger van wieii niets verder bekend is Met was omstreeks 1490 No. 7 was van een Italiaan Giambat 'Isa Danti in Perugia in 1496. No. 8 was eveneens van een Italiaan Damiani, die abt van Tungland was in September 1507. No. 0 geschiedde- door niemand min der dan Leonard da Vinei, uit wiens ge schriften blijkt, dat hij omstreeks 1506 zich met practischc vluchtpogingen bc- ,zig hield. De ontwikkeling van ket leerfilmwezen. 1. Gedurende de afgeloopen weken heeft Den Haag wel in „het teeken" van de film gestaan, want behalve het tweede Internationaal Leerfïlmcongres en de Internationale Film ten toons telling werd eind April in de Witte Brug tevens nog het Internationaal Filmcongres voor Katholieken gehouden. Reeds dadelijk dient vermeld dat Den Haag in alle op zichten een zeer gewaardeerde gast vrouw is gebleken te zijn en de talrijke buitenlanders, die o.a. het Leerfilmcon- gres bijwoonden, hebben dan ook van Den Haag en van Holland een schitte ren indruk meegenomen. Het vorige Intern. Leerfïlmcongres was eind 1927 in Bazel gehouden en tij dens dit congres, dat de eerste poging tot internationaye samenwerking was op dit gebied, heeft men gesticht de Baze- ler Leerfilmkamer. een instituut dat zich bezig zou houden met de leerfilm in al zijn vormen, zoowel populair als wetenschappelijk, staande buiten de po litiek cn den godsdienst en waarvan de kosten zouden worden gedragen door de aangesloten regeeringen en vereenigin- gen. Het spreekt vanzelf dat een enkel congres niet vermocht een ideale inter nationale samenwerking tot stand te brengen, temeer daar het leerfilmwezen in de meeste landen aan het opkomen is en een vruchtbare samenwerking eerst internationaal mogelijk is nadat deze zaken nationaal meer dan tot nu toe hun beslag hebben gekregen. Toch lijkt het alsof de zaak van de onderwijsfilm in dat eene jaar een ontwikkeling van tientallen van jaren heeft doorgemaakt-, want in bijna alle staten van Europa is thans het bewust zijn doorgedrongen, dat de juiste en doeltreffende aanwending van de film bij het onderwijs reeds tot een onont- beeriyke factor in het cultureele en maatschappelijke moderne leven is ge worden. In Den Haag waren dan ook de vrien den en baanbrekers van de leerfilm sa mengekomen uit Rusland. Polen, Scan dinavië, Denemarken, Tsjecho-Slowaküe, Italië, Zwitserland. Oosteru-yk, Honga- rye, Frankrü'k, Duitschland, België. Amerika. Engeland benevens een 3-tal afgevaardigden van den Volkenbond en talrijke Hollanders. Deze laatsten be vonden zich nu juist niet in de prettig ste positie, want in büna alle landen is de stand van het leerfilmwezen verder dan in ons land en de ijver van velen, hunner kan niet verhelen dat nog veel te weinig op dit gebied in Holland is tot stand gekomen. Wanneer wy bij voorbeeld zien naar het kleine Oosten- ryk, valt ons het meespreken erg moei- lyk, want wat daar reeds is bereikt, komt hier nog in geen jaren. De laatste 10 jaren heeft het filmbeeld een ongekend grooten invloed op de menschel yke samenleving gehad en voor de toekomst zullen de stoutste ver wachtingen, mede door de sprekende film, ongetwijfeld nog worden overtrof fen. Met de onderwijsfilm' gaat het in tegendeel minder snel en het schijnt, alsof men op dit ocgenblik in ons land ondanks groote moeite, toch niet vooruit kan komen. In enderwyskringen is men allerminst van meening, dat bü invoe ring van filmlessen. de leertijd bekort of.' de leerstof uitgebreid kan worden, daar tegenover is het onjuist den invloed van de film absoluut te verwaaxloozeneen goede onderwysfilm en deskundige toe lichting er bij kunnen van zeer grooten invlced zijn by het verwerken van de leerstof. Een speciale studiecommissie heeft tijdens het congres zich met dit vraag stuk dan ook langen tyd bezig gehouden, onder voorzitterschap van Dr. Lindberg uit Stockholm. In het bijzonder kwam in deze commissie ook ter sprake de nationale organisatie: iets waaraan in ons land nog heel wat ontbreekt in ver gelijking met andere landen. Het is waar, er bestaat een vereen Iging voor- onderwijs- en ontwikkelingsfilms, waar van onze wethouder van onderwijs, Mr. A. Bruch ondervoorzitter is, (deV.O.O.Fh welke vereeniglng zal oprichten een Filmcentrale van goede onderwysfilms, die dan door haar bemiddeling zullen kunnen worden gehuurd, doch, ofschoon zij meermalen optrad als adviseur, zoo wel van de regeering als van gemeenten, een bepaalde propagandiste voor film- onderwijs kan zy uit den aard van hare samenstelling niet zyn. Toegegeven moet echter worden dat men in onder- wyskringen ook neg niet altijd de waar de van een goede film weet te taxee ren en juist daardoor zy'n de vorderin gen van de leerfilm in ons land zoo ge ring. Goed ingerichte Centrale School bioscopen hebben den Haag, Rotterdam, Arnhem, Amersfoort, Enschede en neg enkele meer en al zal het geen moeite kosten uit enkele der bovengenoemde plaatsen de stom van een ontevredene te laten hooren, over afschaffen denkt nie mand en in de onderwys kringen daar is men zeer zeker overtuigd van het groote nut, dat een filmles hebben kan, mits cp de juiste vrij ze en met goede films gegeven. We memoreeren hier nog even het Arnhemsche en het Rotterdaonsche sys teem. In Arnhem kent men geen ves ten explicateur; de onderwijzer, hetzij van de openbare-, hetzij van de büzon- dere school geeft les aan zijn eigen kinderen in Rotterdam huurt men geen films, maar onder leiding van den directeur worden ze opgenomen en op eigen ateliers verder afgewerkt. Dit laatste systeem biedt wellicht het voor deel van een beteren leergang, doch de films waan-an er enkele werden ver toond, stonden in technisch opzicht zoo ver achter bü andere schoolfilras, dal een navolgen van dit systeem geen aan beveling verdient.. J. PANMAN. Sandino's plunder tochten. Generaal Juan José Estrada, gewezen president van Nicaragua, heeft den steun der federale regest ing gevraagd voor de slachtoffers van de jongste aanvallen van Sandino's troepen in de mijndistric- ten. Tal van dorpen waar de troepen van Sanddno zyn doorgetrokken', zUn leeggeplunderd en alle vee. levensmid delen en koopwaar is gestolen. Hoeveel honderd jarigen? Uit nadere door de Moskousche „Prawda" gepubliceerde gegevens om trent de jongste volkstelling in Rusland blijkt, dat het aantal person on in de geheele Sovjet-Unie. die 100 jaar en ouder zijn in totaal 29.507 bedraagt, van wie 12.349 mannen en 17.158 vrouwen. Hot kantal inwoners van *80 tot 89 jaar kon op circa 700.000 wonden gesteld en dile van 90 tot 99 jaar op, ongeveer 35.000. In geheel Rusland woonden volgens de laatste volkstelling 146.964.366 menschen van wie 71.010.659 mannen en 75.953.707 vrouwen, zoodat het vrouwelijke element met bijna vijf milljoen in de meerder heid Is. (Tdletgjraaf) HET GRONDWERK AAN DEN SPAARNDAMMEliWEG. Een mooi terrein. Een aantal werklcozen werd enkele maanden bewerk gesteld voor het leggen van de rioleering in het terrein der ge meente tusschen den Ryksstraatweg en den Spaarndaramerweg. Daarmede is men thans klaargekomen. Een spinne- web van rioolbuizen met kolken als knooppunten ligt over het terrein uit gespreid. Nu is men bezig dat terrein bouwrijp te maken, waartoe het onge veer 80 c.M. moet worden opgespoten. De graszoden worden opgestapeld tot kee- ringsdykjes. waarbinnen het op te spui ten zand biyven moet. Dan kunnen eeni ge straten worden aangelegd en zullen er enkele doorgetrokken worden. Dit laatste is van belang voor tot nu geïso leerde huizenblokken, waarvan de stra ten dcouloopen op het gemeen te ter- rem, dat ongetwijfeld een meer regel matige bebouwing en aaneensluiting van complexen zal bevorderen. AANGEREDEN. De 5-jarige J. van H. wonende aan den Burgwal stak Maandag plotseling de straat over, teen een auto naderde, die het klr.d aanreed Met de zelfde auto ls het naar hei St. Elisabsthsgast- huis vervoerd, waar bleek, dat het eenige onbeduidende kneuzingen had aan den rechter voet, en een hoofdwondje. De jongen is verbonden en met dc auto naar zyn huis vervoerd. HET KUBAN-KOZAKXENKOOR. Wij vestigen nog eens de aandacht op het optreden van het Kuban-Kozakken- koor. Woensdagavond in den Stads schouwburg. De muzikale prestaties van dit inte ressante koor zyn een bezoek overwaard. Het koor zal onder meer voordragen: Dich lobsn wir, o Herr, van Borinjansky, Lobet den Namen des Herrn, van Dol- schansky. Der Ehnvürdige Josef, van Tuvfchaninof, Signalmarsch, van Kolo- filin, Die 12 Rauber, eine alte Kloster- legende, Die gefangenen Kosaken van Nischinsky, Wolgalied, Der Kuckuck und die Nachtigal, van Abt en enkele Russische Volksliederen. Abbekevk passeerde 7 Mei Ouessar.t, Sydney naar Rotterdam. Breedijk 7 Mei te Rotterdam van Bal- timore. Enggano 6 Mei te Genua, Amsterdam naar Batavia. Grotdus 7 Mei van Suez, Genua naar Batavia (verb.) Johan de Witt 7 Mei van Sabang, Batavia naar Amsterdam. Kota Inten, 7 Mei te Soerabaya van Rotterdam. Karimata, 8 Mei 8 uur van Batavia te Amsterdam verwacht. Palembang passeerde 7 Mei Perim, Batavia naar Rotterdam. Polydorus 6 Mei van Belawan Deli, Amsterdam naar Batavia. Rotterdam 6 Mei 14 uur, van Boulog ne, 22 uur voor den Waterweg verwaht, New-York naar Rotterdam. Rietfcntein, 7 Mei van Amsterdam naar Z.-Afrika. Ryperkcrk passeerde 7 Mei Gibraltar, Beira naar Rotterdam. Sembilan 7 Mei van Batavia naa^' New-York. Zaanland 7 Mei 14 uur te Antwerpen van Hamburg. BEVERWIJK. Noteering van den 7en Mei 1928. Spinazie per kist 0.050.35. Posbein per kistje 0.80. Raapstelen, 100 bos 46. Radijs. 10 Obos 6—8. Wortelen, 100 bos 2730. Asperges per bos wit 0.550.70. Asperges per bos bl. 0.300.55. Asperges per bos dun 0.15^—0.30. Aardappelen, klei, per K.G. 0.13— 0.15. Id. zand, per K.G. 0.12. Bloemkool per 100 f 3545. Uien per K G. 0.24. Sla per 100 krop 3—12. Rabarber per 100 bos 8f 12, Pieterselie per bos 0.14. Selderie per bos 0.08. Appelen per Kilo 0.30—0.50. Peren per Kilo 0.28—0.32. Brusselsch lof per Kilo 0.14—0.24,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6