TWEEDE KAMER. RADIO MOORS HAARLEM'S DAGBLAD V/OENSDAG 9 MEI 1928 NEDERLANDSCHE GROENTEN EN FRUIT. yVadeelige invloed van het Duitsche invoerrecht. NEDERLAND EXPORTEERT DE MEESTE TUINBOUW PRODUCTEN. Het Jaarboek van het Centraal Bu reau van de vellingen in Nederland, het eerste overzicht van de werkzaamheden van het Centraal Bureau der Groenten- en Fruitveilingen in Nederland over 192G en 1927 levert een reeks van be langrijke gegevens, waarvan een klem gedeelte langs dezen weg onder de aan dacht van den lezer gebracht moge worden. Hierbij dient er speciaal op gewezen te worden, dat in dit overzicht tuin bouw alleen slaat op: groenten en fruit, zoodat de tulnbouw-cij fers ook alleen slaan op export van groenten en fruit. De bebcèkenis van dit centraal bureau mag niet onderschat worden, getuige de naamlijst der aangesloten veilirugsver- eeniglngen, waaruit blijkt, dat dit aantal voor de verschillende provincies in ons land bedraagt: Zuid-Holland: 3(5, Noord-Holland: 35, Noord-Brabant: 7, Limburg' 9. Zeeland: 5, Gelderland: 10. Utrecht 4, Overijssel: 5, Groningen m Drente: 5, Friesland 12. De omzetcijfers der bij het Centraal Bureau aangesloten vel 1 ingsvereenijgingen varieercn tusschen f 84.490.473.31 in 1925 en f 48.384,675.89 ln 1923. Neemt men de omzetten der aange sloten veilingsvereeniglngen ln de vier belangrijkste provincies, dan staat Zuid- Holland op de eerste plaats, daarna volgt Noord-Holland en vervolgens ko men Noord-Brabant en Limburg, niet tegenstaande het aantal vereeniginge-: in Gelderland (16) en Friesland (12) grooter is. De totaal-omzet van 1925 was ruim 3 mlllioen gulden hoog er dan in 1927, zoo dat de groote uitbreiding. welke de tuinbouw ln de laatste jaren in ons land beeft ondergaan in het bijzonder de glascultuur ln de opbrengst over 1927 in geen enkel opzicht tot uitdrukking is gekomen. Wel zijn de prijzen van vele tuinbouwproducten in 1927 hoog geweest maar d? kwaliteit was dikwijls slecht als gevolg van het koude natte en zon- locze zomerweer. Daarbij kenmerkte ie tuinbouw zich in 1927 door velerlei z'ec- ten, zocdat het vraagstuk van do ziek- trnbestrijding een levenskwestie is ge werden. Toch heeft de tuinbouw kracht'g me de::'werkt om de positie van onze han- dc": balans op 31 December 1927 gunsti ger te doen zijn dan in de laatste 20 jaren het geval was. De waarde van den tuinbouw-export bedroeg in 1926: 67.730.000 tegenover 77.237.000 in 1927; dus een toeneming van ruim 14 pet., toch bleef zij nog onder de waarde van 1925. toen zij 83.227.000 beliep. De waarde van den uitvoer van ver sche vruchten nam in 1927, vergeleken met 1023, toe met 28 pet., die van vruch- trnpulp met 8 en die van versche groen ten en versche aardappelen met 13 pet., de waarde van den uitvoer van inge maakte groenten verminderde met 3 pet. Ons land is een tulnbomv-exportcen- trum van groote beteekenis. Geen enkel land ter wereld exporteert meer tuin bouwproducten dan Nederland. Maar ook voor ons eigen land is de tuinbouw /eer belangrijk, omdat er, na de zuivel industrie, geen tak van bedrijf in Ne derland bestaat, welke een grooter aan deel heeft in den Nederlandschen ex port. dan juist de tuinbouw. De uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland ondervond in 1927, evenals ln het voorafgaande jaar de mee il ijk heden der nieuwe Duitsche in voerrechten, welke in hoofdzaak ten aanzien van de mindere kwaliteiten be lemmerend werken, aangezien deze In voerrechten worden geheven als een vast bedrag per gewicht en r als een percentage van de waarde. Vooral met betrekking tot het product.' rapen 's de ongunst'ge werking der invoer rechten goed vast te stellen. Bedroeg toch de uitvoer van rapen voorheen naar Duitschland ongeveer 7 millioer K.G. per Jaar, ln 1926 daalde deze ex port tot beneden de 2 mlllioen K.G. waarna bet Centraal Bureau, na onder handelingen er in slaagden dit invoer recht ongedaan te maken met het ge volg dat in 1927 bijna 12 mlllioen K.G. rapen raar Duitschland werden uitge voerd. De totale waarde van den tuinbouw- export naar Duitschland bedroeg in: 1925: f 53.359.000. 1926: 36.410.000. 1927: 43.718.000. Vergeleken bij 1926 is de uitvoerwaar de gestegen met circa 20 pot., zij bleef ruim 18 pet. onder de waarde van 1925. Oogenschijnlijk zou men kunnen mee- nen, dat de export van tuinbouwpro ducten naar Duitschland geen nadeel heeft ondervonden van de Duitsche ta riefwetgeving. Die conclusie is evenwel onjuist. Imniers, de totale waarde van onzen groen ten-export naar Duitschland vermeerderde van 27.4 mlllioen gulden in 1926 tot 29.9 millioen gulden in 1927; derhalve met 2.5 millioen gulden. Dit is precies het bedrag, waarmede de toma- tenuitvoer naar Duitschland gestegen is en tomaten zijn juist het artikel, waar van, dank zij het Duitsche handelsver drag met Italië, een zeer laag invoer recht geheven wordt. Ten aanzien van bijna alle andere artikelen heeft het Duitsche invoerrecht wel degelijk een zeer nadeeligen invloed op onzen ex port doen gelden. Ds Duitsche kwee kers laten intusschen niets onbeproefd de bestaande Invoerrechten te verhoo- gen. Ten aanzien van aardappelen is dat gelukt; maar de „Landbund" eischt thans dat het bestaande handelsverdrag met ingang van 2 December 1928 wordt opgezegd. Wat den uitvoer naar Engeland be treft kan worden opgemerkt, dat de in 1926 begonnen pogingen tot het verkrij gen van beschermingsmaatregelen voor de Engelsche cultures krachtig zijn voort gezet in het afgeloopen Jaar. Daar bij diende het motief van besmetting om meerderen drang op de Engelsche re- geer'ng uit te oefenen, waarbij aardap pelen, versch fruit, versch Vleesch en andere producten als de werkelijke of mogelijke overbrengers van mond- en klauwzeerbacillen werden aarsgewezen .Het overbrengen van typhus door sla en van meeldauw door Kruisbessen hebben daar na de gemoederen in Engeland bezig ge houden. Gelukkig toonen de uibvoer- cüfers naar Engeland een stijgende lijn, al is de progressie uiterst gering. De to tale waarde van den tuinbouwexport naar Engeland bedroeg in 1925: f 23.(359,000; 1926; f 24.493.000; 1927: f 25.085.000 Een vergelijking tusschen de cijfers, aangevend <Ie totale waarde van onzen export en de cijfers, aangevend de waar de van onzen export naar Duitschland en Engeland, wijst uit, dat Ln 1925 ruim 64 van onzen geheel en export voor Duitsche rekening is gekomen, in 1926 slechts 53% en ln 1927: 56%-. Engeland nam In 1925 ruim 28%, in 1926 36% en in 1927 circa 33%. Al namen Duitschland en Engeland 39% van de totale waarde van oneen export in 1927 tot zich, toch moeten de andere landen van belang voor onzen uitvoerhandel zeker niet uit het oog verloren worden. Hooge invoerrechten, ten deele in 1927 ln het leven geroepen hebben onzen export zeer bemoeilijkt. Noorwegen deed zulks om. ten aanzien van kool, peen, rapen, appelen, peren, en tomaten; Frankrijk o.m. voor roode kcol, winterpeen en uien. MOLLERUS. 8 Mei. Een woord van deenm met Drenthe. Conclusies. Het Wegenfonds. Om een Wegenraad gevraagd. - Weggebruikers-klachten. Een rumoerige stemming ter opening. Een echte eemte-vergaderingsdag na een recès. Het begin was sympathiek. De voorzitter staande daarbij aange hoord door de leden plaatste de Kamer met hare gedachten midden in de Drentsohe ellende, waarvan de Jongste berichten doen vermoeden, dat de ellende der veenbranden nóg nietgeëindigd is. En hij zeide te spreken namens heel de Kamer, wan-neer hfj zijn deernis uitte met de slachtoffers van de ramp. Hfj f y. r.k woorden van waard coring uit vooi ben, die naar hun beste krachten zich Inspannen om de gevolgen van de ramp te lenigen voor de daardoor getroffenen. Teokenen van instemming volgden op deze rede. De minister van Koloniën sloot zich namens de regeerlng aan bij deze woor den. Hij beloofde namens haar de maat regelen te zullen nemen, die zoo goed mogelijk tegemoet komen aan den nood in de venen. De regeling van werkzaamheden bracht de belofte, dat de motie-Sannes t. z. van de verzorging van ouden van lagen, spoedig op de agenda zal staan. En het besluit dat de motle-v d. Waerden, die een Wegenraad bedoelt in te stellen, tegelijk zou behandeld worden met de bevrootlng voor het Wegenfonds. Deze begrooting was de hoofdzaak van de discussies van vandaag, na de pauze, dje noodig was om de afdeelingen van presidenten en vice-presidcnten te vooralen. De hoofdzaak. Immers over het verder vanmiddag doorgohamerde viel geen woord! Niet over de definitieve vaststelling van het slot der rekening van Ned. Indië over 1923 (let wel: 1923!) noch over een zevental conclusies, noch over het ontwerp tot goedkeuring van het tusschen Nederland en België gesloten verdrag, ten dool hebbende, de toepas sing van de maatregelen van het sani tair toezicht op de scheepvaart meer af doende en minder hinderlijk te maken Het Wegenfonds, Allereerst de motle-v. d. Waerdfen, tot het instellen van een wegenraad,. De heer v. d. Waerden verdedigde haar natuurlijk met vuur. Evenzeer als de andere onderteekenaar Kortenhorst. En de (hoeren Ebels en van Gijn zetten er hun schouder mede onder. Waarom zoo vroegen zij den minister wilt ge todh peen wegenraad? Waarom ziet ge niet het nut van instanties als de mijn- raad. als de Zuiderzee-raad en die voor da drinkwatervoorziening? Hebt ge niet enkele weken geleden zelf de instelling van een Postra-ad verded'gd met de op merking, dat naast de ambtelijke voor lichting, ook die der 'belanghebbenden noodig is. Hetzelfde is eisch zoo zei den zij bij den Wegenraad. Ook hier ral het Inschakelen van het advies der belanghebbende de vlotheid va.n werken vergroeien. Geen wan,trouwen onder- -,troepte de heer v. d. Waerden jegens den minister, geen wantrouwen jegens rijn departement. De heer Kortenhorst aohtte een we genraad nocdig, omdat hU de Kamer niet het college achtte, dat nu precies deskundig de goede besteding der gelden zou kunnen nagaan en toetsen., Daarom moest de Kamer hebben een orgaan, bulten het departement, dat de detail kwesties kon onder de loupe nemen. Zulk een wegenraad zal ook het. vertrouwen onder de weggebruikers doen toenemen, werd betoogd. Waarom weert ge vroeg de heer Kortenhorst voorts 'toch de A.N.WJ3., de K.N_A.C. waarom teefh een deskundige als de Ir. de Bruyn, die zco dikwijls orae-adviseerde? c De heer Van Gijn, die van „naden" niet veel moet hebben hij spreekt altijd over ons land als over een raden republiek Is toch vóór een wegenraad. omdat de weggabniikers een debouché moeten hebben en omdat de vlotheid van uitvoering der wegemverbstering er dcor zal bsvorderd worden. Dit was de heer Ebels geheel met den heer van Gijn eens. De minister vreest1 van een We genraad nu wel vertraging, maar zeide de heer Ebels thans wordt ook on dershands wel advies gevraagd bij A. N. W. B. enz. en waarom centraliseert en systematiseert gij nu die adviezen niet? Er waren over den wegenbouw van thans vele parallelle opmerkingen. De klachten klonken eensgezind. Een zeer belangrijke opmerking, juister gesproken een zeer belangrijke klacht gold het verbeteren van de we gen, zooals dat thans plaats vindt zoo wel de heer v. d. Waerden als de hee- ren Kortenhorst waren bevreesd, dat thans veel in het wilde weg verbeterd wordt, omdat over eenige jaren duidelijk aan het licht zal treden, dat wegen voor doorgaand verkeer noodig zijn buiten de kommen om, die parallel loopen met reeds gebouwds wegen, wat niet anders is danhet toegekende geld mindeT juist gebruiken. De heer v. d. Waerden wees op het verkeer door en langs Haarlem en als duidelijk omschreven voorbeeld op den weg van Velzen naar Cksürlcum. Vrij algemeen drong men er bij den minister op aan, vooral de heer van Voorst tot Voorst spoed te betrach ten met den bruggenbouw, want zonder bridgen be teekenen de wegen niets. En de heer v. d. Waerden noemde brug genbouw een nationaal belang, omdat de bruggen over de groote rivieren Noord en Zuid te zam-en brengen. Ook de hee- ren van Gijn en J. ter Laan spraken een hartig woordje over de noodzakelijk heid van bruggenbouw. De heer Ebels heeft aangedrongen op uitbreiding van het aantal dergenen, die zich met de wegenverbetering be zig houden. Een aanverwante scherpe klacht klonk uit 's heeren Kortenhorst's mond. Deze toch wees op de veel en velerlei instanties, die zich bezighouden met den wegenbouw en drong aan op een centraal bezien van alle wegenver betering, wat den voortbouw in heel het land slechts alleen ten goede kan ko men. Waarom zoo vroeg hij wordt er niet één directeur benoemd voor we genbouw. In het algemeen had de Kamer wel waardeering voor het meerder geld, dcor den minister uitgetrokken. Alge meen echter drong men ook aan op een sneller tempo ln den wegenbouw. De heeren Ebels en van Gijn hebben de noodzaak van een sneller tempo in hel der licht gesteld. Zij wilden de wegge bruikers doen zien, dat de wegen ver beterd worden. Algemeen ook wilde de Kamer een oplossing voor het traversen-vraagstuk. En evenzeer pleitte men voor een groo- tere breedte van de wegen, dan de mi nister heeft vastgesteld. De heer van Voorst tot Voorst pleitte voor 6 M., de heer v. d. Waerden voor 9 M. minimaal. De heer Ebels ten slotte stelde de vraag of er wel overleg plaats heeft met de beheerders der provinciale wegen. Er komen nog veel meer sprekers. Een gemakkelijke taak heeft minister v. d. Vegte morgen niet! In den laatsten tijd gaat 't liem toch niet al te zeer voor den wind. Morgen wordt ook beslist over een verzoek van den heer Braat om den mi nister van Financiën te mogen inter-pel- leeren over het optreden van een be lastinginspecteur te Oordt. EERSTE KAMER 8 Mei. De vergadering van de Eerste Kamer van hedenavond was kort van duur. Een regeling van werkzaamheden. En het uitluiden van den overleden c.-h. Senator de Vries, aan wiens nageda<$i- tenis de voorzitter eenige gevoelvolle woorden wijdde. De heer van Voorst tot Voorst sprak ongeveer als volgt: „Nauwelijks ls het graf gesloten boven het stoffelijk overschot van den heer van Na geil van Ampsen of het moet weer geopend worden voor het stoffe'Ijk omhulsel van den heer de Vries. De heer de Vries was een verdienstelijk lid: bij verschillende gelegenheden voerde hij het woord. Hij was een ijverig en wel willend man. Zijn Friesche afkomst ver loochende hij nooit, zijn „ja" was ja en zijn „neen" was neen. Hij heeft den zegen van den hoogen ouderdom genoten zijn nagedachtenis zal bij de leden in hooge eere blijven. In persoonlijk ge sprek heeft de overledene mij wel eens gezegd: „de Friezen dat zijn kerels", Zoo'n kerel was de heer de Vries". Morgen de Indische begrooting, INTIMUS. FAILLISSEMENTEN. Door de Haarleansche rechtbank zijn in staat van falliissment verklaard: G. P. Roest, pianist te Haarlem, Lan ge Annastrnat 12 c., ourator Mr. F. A. Bij roet, alhier. 2, J. van Murunen Jr., meubelfabri kant te Zand-voort dr, Metegerstraat. 37; curator Mr. F. A. Bijvoet; 3, J. Windhouwer, bakker te Oostzaan. curator Mr. S. Groen, alhier. Rechter-commissaris Jhr. Mr. Strick van Llnschoten. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. F. Berkemeijer, bakker te Haar lem, van 't Hoffstraat 28; curator Mr. J. A. P. C, ten Bokkel alhier. 2. W. C. Post, bloemist te ÏJrmiiden. curator Mr. A. W. Hellema te IJmulden. HET NUT DER TAND- EN MONDVERZORGING. LEZING VAN DEN HEER STEFFENS. Voor de leden der Vereeniging tot be vordering van het Onderwijs in Kinder verzorging en Opvoeding (afd. Haarlem en Omstreken) en verdere belangstel lenden, onder wie eenige Haarlemsohe tandartsen, hield Dinsdagavond de heer O. Steffens, tandarts alhier, een lezing met lichtbeelden over het onderwerp, „Het nut. der tand- en mondversorging in verband met de algemeene gezond heid." De lezing werd gehouden in een der lokalen van school 4, aan de Boter markt, waarin gevestigd is het „Huis voor Ouders" van bovengenoemde vereeniging. Na een korte inleiding begon de spre ker dadelfik met het vertoon der licht beelden, waarbij hij gelegenheid vond de aandacht te vestigen op het groote belang van een „tandheelkundige opvoe ding" van het volk. Vooral is het noodig dat de onderwijzers weten welk een grooten invloed zieke tanden en kie zen hebben op den algemeenen gezond heidstoestand. De aanstaande moeder behoort zich niet alleen onder contröle van den huis arts, maar ook onder contröle van den tandarts te stellen en van het jonge kind moeten ook de melktanden gecon troleerd worden» Gedurende de wisselperiode is het kind vaak lastig en ziet bleek; soms klaagt het over oorpijn. In het laatste geval is samenwerking tusschen den neus-, keel- en oorarts en den tandarts zeer noodig. Spreker toonde verschillende normale en abnormale gebitten. Defecten in den vorm van liet gebit worden vaak veroorzaakt door verkeerde gewoonten van het kind: het slapen met den gebal- den vuist tegen het gelaat; voortdu rend de tong uitsteken enz. Niet goed vermalen van het voedsel is dikwijls oorzaak van maagziekten. Het regelma tig gebruik van een dagelijksohe kleine hoeveelheid levertraan bevordert ten zeerste de ontwikkeling van een normaal tandstelsel. De tandenborstel moet oor deelkundig gebruikt worden: in verti cale richting. Verkeerde ligging van de zoogenaam de „verstandskies" kan allerlei mfectie veroorzaken. Tandsteen moet geregeld verwijderd worden; het is dus noodig dat men re gelmatig door den tandarts zijn gebit laat onderzoeken. Het gebrek aan samenwerking tus schen den tandarts en den gewonen me dicus is zeer te betreuren. Van den huis arts, die van zooveel zaken op de hoogte moet zijn, is niet te verwachten dat hij oak nog het geb.eele gebied „bestrijkt' dat meer speciaal dat van den tandarts ls. Wij moeten onze tanden beschou wen als ens kostbaarst bezit en de be handeling er van vooral niet toevertrou wen aan een tandtechnicus. Zeer interessant was wat de inleider, naar aanleiding van schitterende Rönt genfoto's waarvan het jammer was dat zij niet scherper konden geprojecteerd worden, mededeelde over den wij mogen wel zeggen: geweldigen in vloed die chronische wortelvllesontste- Idng op den geheelen gezondheidstoe stand van "sn patiënt kan hebben. Die ontsteking kan oorzaak zijn van allerln afwijkingen: hoofdpijn, ooi-pijn, ocgbe- zwaren, abcessen (tot zelfs in de her senen), rheumatiek, keelontsteking, ge heugenverlies. Een paar der belangwekkendste door spreker genoemde gevallen willen wij hier kort vermelden. Een achterlijke jongen die aan toe vallen lijdt, en altijd spierwit ziet, wordt door den huisarts zonder succes voor bloedarmoede behandeld. De heer Stef fens maakte van den patiënt ,tn zes weken een normalen, gezonden Jon gen door een ontsteking ln zijn kaak te genezen. Deze ontsteking kon alleen ontdekt worden door het maken van een Röntgenfoto, want uiterlijk was het ge bit van den jongen gezond. Een meisje van 14 Jaar heeft voortdu rend hoofdpijn en keelontsteking. Geen der behandelende geneesheeron kan ie oorzaak ontdekken. Haar keel wordt voortdurend door een specialist aange stipt, zonder succes. Nadat de heer Stef fens een verettering in haar kaak had behandeld, genas zij geheel. Een dame had zes jaar lang een ver lamden rechterarm en huiduitslag op den boven-arm. Een Röntgenfoto toonde weer, een verettering in de kaak aan. Na behandeling daarvan kon de arm in drie dagen gebruikt worden; de huid uitslag genas in vier weken. Een dame was van haar 16e tot haar 40e jaar onder behandeling. Zij leed aan toevallen, had een maagzweer, chroni- schen uitslag, leed aan de nieren, had dikke voeten en scheef gezicht, was door 40 artsen en beroemde professoren behandeld en opgegeven en werd ten slotte in een kranl^innigengestioht op gesloten. Door toevallige omstandighe den kreeg de heer Steffens haar ln be handeling, constateerde door Röntgen foto's "eweldige verzweringen en veret- terln^a in de kaak; die hij genas. Thans is diezelfde vrouw geheel gezond en zangeres in Antwerpen. Mevrouw De VoegtDe Vogel dankte namens K. en O. den heer Steffens, dat hij geheel belangeloos zijn tijd voor het houden van zijn belangwekkende en nuttige lezing gegeven had. SCHEEPSBERICHTEN Amsterdam 6 Mei 2 2u. 20 m. 1200 mijl Z. West van Land's End, Amster dam naar Chili. Aiwaki 7 M iete Montevideo, Rotter dam naar Buenos Aires. Aldabi, 6 Mei te Santos, Buenos Ayres naar Rotterdam. Aludra passeerde 7 Mei Finisterre, Rot terdam naar B.-Ayres. Amazone, 6 Mei te New-York van W.- Indië. BiTiton passeerde 8 Mei Vlissingen, Antwerpen naar Amsterdam. Baralt 5 Mei van Cristobal, naar Co lumbia-Scuador. Bilderdijk 8 Mei van Port Said, Ran- gaan naar Rotterdam. Bovenkerk 7 Mei te Rang aan, Cal cutta .naar Rotterdam. Burgerdijk, 6 Mei te Philadelphia van Rotterdam. Commewijne, 7 Mei 21 u. van Havre, 8 Mei 19 u. van West-Indië te IJmui- den en pion. 23 il te Amsterdam ver wacht. Drechtstroom passeerde 7 Mei Fini sterre, Amsterdam naar W.-Afrika. Eemland 6 Mei te Buenos Ayres van Rotterdam. Gemma 7 Mei te Sjanghai van Rot terdam. Insulinde 8 Mei 11 u. van Tanger, Rot terdam naar Batavia. Jason 7 Mei te Curasao vertrok 9 Mei naar Cristobal Karimoen 6 Mei van Newport News van Amsterdam. Kamtoangan, 7 Mei te Singapore, Ba tavia naar Amsterdam. Krakatau 5 Mei van Sabang, New- York naar Batavia. Karimata, 8 Mei te Amsterdam van Java. Kertosono 7 Mei van Port Said, Rot terdam naar Batavia. Kota Radja, 8 Mei te Soerabaya van Rotterdam. Leerdam 7 Mei te Bilbao, Rotterdam naar New Orleans. Modjokerto, passeerde 3 Mei Kaap Carvoeiro, Batavia naar Rotterdam. Meliskerk 7 Mei te Beira van Am sterdam. zNias, 7 Mei te East Londen van Dur ban. Noo: ierdUk, 6 Mei te Cristobal, Paci- fickust naar Rotterdam. Ocstkerk 8 Mei van Antwerpen naar O.-Azië. Pollux 7 Mei van Cartagena (Col.) naar S. Pedro de Macoris. Patria passeerde 8 Mei vm. Finister re, Batavia naar Rotterdam. Rotterdam 8 Mei te Rotterdam van New-York. Rietfontein 8 Mei te Antwerpen van Amsterdam. Randfontein, 7 Mei van P. Soedan naar Mombasa. Rhea 14 Med te Havre verwacht, W.- Indië naar Amsterdam. Springfontein 8 Mei van Bremen n. Hamburg. Spaarndam 7 Mei van Santander, Tampico naar Rotterdam. Tasman 7 Mei te Sydney van Bris bane. Tjiliwang 5 Mei te Chinwangtao van Samarang, vertrok 6 Mei naar Dairen. Ternate 8 Mei v.m. te Rotterdam van Hamburg. Veendijk passeerde 7 Mei Gibraltar, Rotterdam naar Calcutta. Waaldijk 7 Med van Bahia, Amster dam naar B.Ayresa IJstroom 6 Mei van Port Harcourt naar Lagos. Almelo 8 Mei n.m. van Rotterdam n. Hamburg. Bandoeng 8 Mel run, van Rotterdam naar Batavia via Antwerpen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Specialisten. Konings«raat27, Telef. 14609 Philips, Telef unken en R. M. Toestellen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. ÏUel\»ot' y.©6 3 81) alia RADIO-PROGRAMMA. DONDERDAG 10 MEL HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunch muziek door het trio Groeneveld. 34 Uurtje voor wees- en zieken huizen O-l.v. mevrouw Ant. v. Dijk. 67.15 Dinenmuziek doctr het Trio Rentmeester. 7.15—7.45 De A.VJR.O.-reiaen en Olympladel-essen, door Fred. Fry. 8.058.35 Duo Paul Collin en Henk Stuurop in hun repertoire. 8.35 Operette fragmenten: Hélène Oals, sopraan. B. v. d. Bosch Schmidt, sopraan. Jules Moes, tenor, Ed. v. cL Ploeg, bariton. Fragmenten uit „De Kleine Hertog", van Oh. Lecocq. Mej. v. Bovene declamatie. Daarna „Hart en Hand", van Lecocq. Fragmenten uit „Zigeainerliefde", Léhar. HUIZEN, 1870 (tusschen 4.00—6.00 340.9 M.). (N.C.R.V. uitsluitend.) 12,301.45 Concert. I. Mulder-Belser, altmezzo. L. v. Mourik, piano, J. H. E, Wittpen, fluit, 77.30 Cursus Boekhouden. 7.308.Spr. H. J. Vermeulen, secr. Nat. Vakgroep v. Christ, Handelsreiz. en Agent.: De kunst van verkoopen. 8. Concert. To v. d. Sluis, Sopraan, B. Renden, piano. Rede door Ds. K. Schil der: De Christelijke Verwachting om trent den Hemel. DAVENTRY 1600 M. en LONDEN 861 JL 9,35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoonmuziek. 11,20 Gershom Partington kwintet. 12,201.20 Gramofoonmuziek. I,50 Causerie. 2,20 Vesper in de Westminster Abbey. 3.05 Lezing. 3.20 Orkestconcert. 4.20 Concertorgel bespeling. 4.35 Kinderuurtje 5.2ó Landbouwpraatje. 5.35 Landbouwberichten. 5.40 Muziek. 5.50 Nieuwsber. m 6.05 Plechtigheid in de Westminster Abbey. 6.20 Muziekbespreking. 6.35 Pianomuziek van Ghoptn. 6.45 Lezing. 7.05 „Sex of one", of „Deceivers Ever", schets van Pollock. „Followers", scène van Grighouse. 7.50 Planoduetten. 8.20 Nieuwsber. 8.35 Lezing: The way of the world. 8.50 Nieuwsber. 8.55 Chariot's uurtje. Muziek en zang. 9.5511.20 Dansmuziek. ?ARYS „RADTOsPARIS", 1750 M. 9.5010.Muziek. II.501.10 Werken van Puccini m Guiraud. 3.054.0-5 Kinderuurtje. 7.5010.20 Galaconcetr. Opera's eri symphonieconcert. LANGENBERG, 469 M. 12,251.50 Orkestconoext. 5.206.15 Concert voor alt en piano- begel. 7.309.— Lichte muziek. Wera/gorkest en Hi-. Mittmann, viool. Hr. Feldln, cello Hr. Wessel harp. 9.0510.25 Concert. Werag-onkest, We- rag-koor en H. Holwe, bariton. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. K5NTGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 11.20-4.20 Lezingen. 4 205.20 Orkestconcert. 5.207 05 Lezingen. 7.50 Concert. Orkest, C. Lauf, sopraan, 9.50—11.50 HAMBURG 395 Pd. 3.35 Gediohtenvoorlezing. 4.20 Orkestconcert. 7.20 „Mascottchen", operette in 3 ac- ten van Okowski. Daarna tot 11.20 Ra dio-cabaret. BRUSSEL 5r M. 4.205.70 Kinderuurtje. 7,359.35 Orkest- en solistenconcert v. blinden. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. VOOR DE KINDEREN. Klaar, allemaal? Jij, derde muis rechts, sta niet tc suffen, of ik geef je zes keer achter» een nachtdienst.... En jij, vierde muis links, begin niet te vroeg, want anders zit er wat voor je op.... Luister goed.... ik ga tellen.... De strenge Emir, Othpian ben Bibberschrik, beft zijn zwaard en zijn linkervoorpoot op, ter» wijl zijn knevels vanzelf omhoog gaan staan. Hij ziet er uit om bang van hem te wor. den en zelfs de dikste tralies zullen wel van hem geschrokken zijn. Dan opent hij zijn mond en roept met barsche steméén J

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10