GARAGE BRINKMANN SMEDESTRAAT 22 VRIJDAG 11 MEI A.S. ELZE's - V W ■1 MAISONF.TUPKER 73 ZIILSTRAAT 73 HET INTERN LEERFILMCONGRES EN DE INTERN, FILMTENTOONSTELLING. GEMENGD NIEUWS MARKTNIEUWS. ^LLE GEËMAILLEERD MANTELS EN JAPONNEN VOLDAAN Philips Radio De Haarlemsche filmfabrieken kwamen goed voor den dag. TL. Nog al te veel werken in ons land de verschillende schoolbioscopen zonder be hoorlijk contact; vereenigd zouden zij gewichtige wenschen naar voren kun nen brengen betreffende de fabricatie van goede films en practische toestellen; een actie zou kunnen worden opgezet ter verkrijging van vermindering van in voerrecht; nog steeds moet in ons land 'n keurlngerecht van 4 ct. per M. worden betaald voor de lcerfilm juist als voor de „speelfilm", iets wat de productie van goede onderwijsfilms tegenwerkt. Zien we naar het buitenland, dan is men ons daar ver vooruit. In de Cana- deesche provincies bestaat een filmar chief dat een netto-winst per jaar van 5000 a 6000 dollar heeft; in Zweden, Oos tenrijk en Duitschland bestaan bloeien de scholen ter opleiding en voorberei ding van onderwijzers aan de respectieve schoolbioscopen, in Tsjecho-Slowakije en Hongarije eveneens; in Amerika neemt de Kodak Mij. een grootsche proef. Men iheeft een aantal films gemaakt omtrent Natuurkunde, Hygiëne en. Geographic, en deze worden sinds 1926 vertoond aan een groot aantal leerlingen terwijl een evengToot aantal leerlingen van scholen uit hetzelfde milieu geen filmonderwijs krijgt. Na een prooC^yan 2 jaar zal men dit najaar nagaan de verschillen in ont wikkeling en kennis der leerlingen, ten einde nog eens weer op deze wijze te demonstreeren het nut van dergelijk on derwijs. Talrijke goede films werden tijdens het congres vertoond en het doet ons genoegen juist van de beide Haarlem sche filmfabrieken te kunnen zeggen, dat ze uitstekend voor den dag gekomen zijn. De N. V. Polygoon had groot succes met de vertooning der Indische film, die In technisch en onderwijskundig opzicht ver boven vele builenlandsche uitstak. Zoo mogelijk nog grooter succes hadden die van de N. V. Multifilm (dir. J. C. Mol), die voor de meeste aanwezigen een verrassing waren; de ongelooflijk mooie opnemingen verleidden het congres van tijd tot tijd tot een spontaan applaus. Vertoont werden opnemingen uit de be kende van Leeuwenhoek-film, Zeitraffer opnemingen (versnelde) en eenige mi- crobenfilms; uit het applaus sprak de waardeering voor het moeizame weten schappelijke werk, dat van zeer hooge waarde voor 't onderwijs is en slechts tot stand komt na zeer groote moeite en met een ontzettend goduld. Hetzelfde kon men zeggen van de koekoek-film van den bekenden vogelkenner, den heer A. Burdet uit Overveen, over welke film een 12-tal jaren werd gewerkt, voor ze of was. Tegenover dit schitterende Hol- landsche werk stak dat der Rotterdam- sche schoolbioscoop wel sterk af. Met een uitstekende collectie kwamen de Hongaren voor den dag; vooral in dit land staat de leerfilm op hoog peil en wordt op hoogen prijs gesteld, in den winter 1927'28 zijn 2500 lessen gegeven voor ouderen. Reeds nu stelt Hongarije kosteloos al haar films beschikbaar voor andere landen of verkoopt haar films tegen kostprijs, een voorbeeld ter na volging. Het nabijgelegen Oostenrijk handelt evenzoo, is het niet beckenend i dat in Weenen het Urania-Volksbil- dunghaus een bioscoop is, waar alleen ,.cul huurfilms" draaien, waarvan dc Urania er honderden bezit, die alle uit stekend zijn. De staat Tsjecho-Slowakije verplicht zelfs haar bioscopen om pl.m, 10 pet. van haar films opvoedkundige te deen zijn. In alle landen zien wc dus groote be langstelling voor de onderwijsfilm in al zijn vormen, dat overal de wetenschap het groote belang er van is gaan inzien, is ook wel gebleken uit de vele medici nale films die vertoond werden. De met het toestel van Dr von Rothe opgeno men films gaven liet verloop van ver schillende operaties weer en in combi natie met de sprekende film zullen deze voor studeerenden een onontbeerlijk hulpmiddel worden. Beide systemen: sprekende film, Ku- chenmelster en Tri-Ergon, werden ver toond en liet effect is verrassend: hoe wel slechts in uitvoering en niet in prin cipe verschillend, is toch het systeem Tri-Ergon nog meer natuuriyk, zoowel in modulatie als in het weergeven van gecompliceerde geluiden. Zelfs in zijn beginstadium overtreft het alle verwach tingen en belooft zeer veel voor de toe komst. Samengestelde geluiden, als het aankomen van een trein, het aan- en uitgaan van een fabriek, werden uit muntend weergegeven, terwijl een medi sche film met explicatie van een Duit- schen professor het nut bewees, dat de sprekende film jJv^uvii kan voor het academisch onderwijs. Terwijl de bloed- vaben sterk vergroot werden geprojec teerd klonk duidelijk de stem van den dokter, die het besmettingsproces ver klaarde. Hier ligt een procédé dat een tijdperk van enorme mogelijkheden te gemoet gaat. Tot een van de voornaamste wenschen van het Intern. Leerfilm Congres be hoort de oplossing van het vraagstuk van de smalle film. De industrie staat een invoering ervan in den weg door voort te gaan met steeds nieuwe for maten te scheppen 9,v13, 16 en 17 mJM. Indien de fabrikanten het eens worden over één formaat, ligt daarin voor de toekomst een groote belofte, vooral daar de smalle film in het gebruik veel goed- kooper is. We mogen dit verslag niet besluiten, zonder te gewagen van den uitsteken den stand van het R.-K. Filmarchief te Rotterdam, die een ganschen wand op de I. T. F. beslaat. Men vindt overzich telijk bijeen een volledigen leergang voor het geven van filmlessen aan leerlingen van het 4e. tot het 6e leerjaar, in de vakken geschiedenis, aardrijkskunde, na tuurkennis en godsdienstleer, benevens talrijke modellen bij die lessen te ge bruiken. Deze stand laat zeer duidelijk zien, dat de film vaak beter dan het woord kan dienen tot het bijbrengen van de juiste begrippen. Tot het bijbrengen van de Juiste be grippen omtrent de leerfilm hebben meer dan 200 menschen vijf 'dagen .an hun best gedaan. Moge het ons iets dichter bij het ideaal hebben gebracht: de film in dienst van het onderwijs. J. PANMAN. De roman van meneer Micaber. Mr, Micaber was een jonge schrijver in New York. Hij hield zich, zooals alle jonge schrijvers zullen begrijpen, voor buitengewoon bagaafd. Maar hij stand, en dat was het. wat hem de meeste zor gen baarde, met die meening „heele- unaal alleen". Hij had kort geleden een roman gepubliceerd „de vaart naar den dood". Een roman met zulk een ti tel moest, meende hij op het publiek een bijzonderen indruk maken. Doch ook hierin werd hij teleurgesteld En zoo ging hij, cp een voormiddag, in diepe gedachte, mot ,,de vaart naar den dood", netjes gebonden, onder der. arm, in een eenzame buurt van New York wandelen. Voor hem ging een man eenigszins vergrijsd, m'dden op straat. De man had niets opvallends aan zich, maar meneer Micaber liep achter hem en sloeg hem gade Hij had zoo het gevoel alsof deze man, op welke wijze dan ook. eenigen invloed op zijn leven zou hebben. Dichters hebben nu een maal dergelijke voorgevoelens. Daar kwam een auto Het ding toe terde. De oude heer ging rustig verdei' alsof er be New York geen auto's zijn. En weer werd getoeterd, de man hoorde niets. De wagen had kunnen uitwijken, maar deed het niet. De chauffeur ge loofde waarschijnlijk dat de man door zijn herhaald toeteren wel voldoende zou zijn gewaarschuwd. En zoo als het meer gebeurt, een seconde later lag de oude heer naast den auto De wagen had hem op zij geworpen. Oogensohijnlijk had hU geen letsel gekregen. Maar hij lag daar met verwrongen gelaat, steun de, greep naar zijn borst, stem i nog eenmaal en toen bleef hij bewcgeloos lissen. De schrik een hartaandoening had hem gedood. Mr. Micaber was toegesneld. Hij boog zich over den doode. Over het algemeen was het in deze straat niet druk, maar nu, na het auto-ongeluk, kwamen van alle kanten nieuwsgierigen. En toen kwam hij op een gelukkige gedachte. Hier was een buitengewone gelegenheid voor hem en zijn roman, om bekend te worden. Wanneer het goed ging, was hij binnen eenige dagen een beroemd man. En bliksemsnel legde hij onder den doode het exemplaar van zijn roman. Weldra was de plaats van het onge luk door een groote menigte omringd. IJverig besprak men het geval. Wie had schuld? De chauffeur stond er bij. verlegen. Hij begreep nog niet. hoe het ongeluk was gebeurd. Maar toen trad Mr. Micaber op. Hij riep hard, zoodat iedereen het kon hooren: „Neen, de chauffeur heeft geen schuld. Ik heb het ongeluk gezien. De oude heer liep over de straat, alsof hij alleen op de wereld was. In de hand had hij een boek en daarin las hij. Waarschijnlijk was het boek ongemeen boeiend en nam zijn gedachten geheel in beslag. Hij hoorde het toeteren van den chauffeur niet en las rustig verder. En toen was het ongeluk gebeurd. Zoo als gezegd, het moet een belangwek kend boek zijn geweest, waarin hij las. Daar is het Mr. Micaber haalde het boek ondei heb lichaam van den doode vandaan en sloeg het, open. „O, nu begrijp ik hei. het is „de vaart naar den dood", zeide hij toen hard-op. „Van Alfred Micaber Ik ken het boek, ik heb het ook gele zen.... een ongemeen spannende ro man.... het is werkelijk geen wonder dat de man de signalen van den auto niet heeft gehoord. Bij het lezen van zulk een roman vergeet men alles". En den volgenden morgen las men in alle New Yorker bladen van een eigen aardig auto-ongeluk, dat werd veroor zaakt doordien een oude heer op de straat een pas verschenen roman met zulk een belangstelling had gelezen enz. enz. En sommige bladen schreven: „Het is wel eigenaardig dat de zoo spannende roman, welke de eigenlijke oorzaak was van het ongeluk, den man overkomen, den titel heeft van „De vaart naar den dood", Mr. Micaber, de schrijver van den roman moet, toen hij van het on geluk hoorde, zeer geschrokken zijn ge weest". En toen was er geen boek dat in den laataten tijd, zooveel werd gevraagd ais ,,de vaart naar den dood". En Mr, Mica ber was binnen. De hoekhuizen. (Van onzen Londenschen correspon dent.) Met de hoekhuizen bedoel ik de „Corner Bouses" van de firma Lyons. Centraal Londen is er juist een rijker geworden. Het zijn ontzaglijke eetpalei- zen voor de millicenen die slechts schra le beurzen bij zioh dragen. Aan het uiterlijk dier Corner Houses is niet te zien dat zij gelagen zetten voor de nede riger. Het schittert er van verguld en Icristal, Marmer bedekt wanden en pla fonds. Liften van glanzend mahoniehout jagen de klanten op en neer van „base ment" naar tweede, derde en vierde ver diepingen. Op alle hoogten is muziek, goede muziek. Op alle hoogten zijn de heldere eettafeltjes met glanzend ge rei bezet door grage eters en drinkers. Op alle hoogten spoeden zich de „Nippies" (dat is de naam voor de Lyons-kellnerin) voort in haar dartele zwarte jurken met witte schortjes en kap jes cp de geshingelde hoofden. Zij zijn als even zooveel charmante dienende geestenook al zijn zij wel eens wat overstuur en daarom kort aangebonden vanwege de drukte. Zoo zijn de „Corner Houses", paleizen van licht en muziek, waar spijs en drank u in ontstellende variaties wordt voortgezet, waar ge even goed voor drie stuivers als voor drie rijksdaalders kunt consumeeren in een bijzonder opwekkende omgeving. En nu is er dan weer zulk een marmeren paleis bijgekomen, op een druk punt, waar Oxford Street en Tottenham Court Read elkaar kruisen. Deze huizen hebben zeer bijgedragen tot veraangenaming van het leven der bescheiden middenklasse in de metropool. Zij hebben duizenden menschen geleerd zoo nu en dan eens buitenahuis te eten en de huisvrouwen te ontlasten van de eentonigheid van het. avondmaal en zijn bereiding thuis. Vaak zijn de Corner Houses het doel van een avondje-uit met een heel gezel schap, een afwisseling voor de bios coop of de revue of het variété-theater. Dank zij de aardige muziek (geen jazz) zijn deze eettorlchtingen een goed sub stituut voor andere inrichtingen voor openbare vermakelijkheid. Aan deze in richtingen en aan de duizend kleinere „tea shops" van de firma schrijft men ook het zeer verminderd bezoek aan „pu blic houses" (bars voor bier en sterken drank) toe. De stichter van de firma Lyons, Joe Lyons en zijn opvolgers van dezelfde familie hebben het simpele res taurantbedrijf tot een ware kunst ver heven, die bovendien financieel uiterst welvarend is. De firma heeft de laatste jaren gemiddeld 520 millioen maaltij den per jaar opgediend. Bovendien zijn al haar eethuizen ook tevens winkels. De voorzalen der Corner Houses zijn bijna afschrikwekkend in haar vertoon van hoog opgestapeld lekkers in allerlei vorm. Daarnaast is de firma eigenares van een drietal hotels, de modernst ingerichte van de stad. En ook exploiteert ze een paar mondaine restaurants van een klasse, die boven haar specialiteit uitgaat. Het afgeloopen jaar verkocht de firma 400 millioen pak jes thee. Op zoek naar den oermensch. De door het Amerifcaansche natuur historisch museum te New-York toe geruste centraal-Aziatische expeditie, die zioh tot taak heeft gesteld, in het binnenland van Mongolië naar de sporen van den oermensch te zooken, is onder leüding van Roy Chapman An drews, die ook de vroegere expedities van dit museum heeft geleid, dezer dagen uit Kalgan in de Ohineesche provincie Tsjili vertrokken. Zij bestaat uit tien ge leerden en zes-en-twintig Mongoolsche en Ohineesche tochtgenoten. Cmder do geleerden bevinden zich, behalve de dierkundige Andrews, twee palaeontolo- gen, een geoloog en een arohaeoioog, een filmopnemer en een arts. Voor het ver voer van de wetenschappelijke instru menten, uitrustingsvoorwerpen en de voor zes maanden voldoende levensmid delen doen acht vrachtauto's en 125 ka- meelen dienst. Om zich te beschermen tegen de aanvallen van rooversgespuis, dat een ware plaag is voor de karava nen, heeft de leider met den beruchtsten rooverhoofdman van het gebied een overeenkomst gesloten .volgens welke de bandiet de expeditie tegen een vast ho norarium zijn bescherming tegen aan vallen van roovers waarborgt. Om ge heel zeker van zijn zaak te zijn, heeft. Andrews het intusrehen gewenscht ge oordeeld, zjjn contractant slechts de eene helft van het overeengekomen hono rarium uit te betalen, de rest zal de roover pas ontvangen, wanneer de ex peditie weer behouden te Kalgan zal zijn teruggekeerd. Het is de vierde expeditie, die An drews in. opdracht van het New-York- sche museum uitvoert. Van de laatste braoht hij als de kostbaarste vondst de vermaarde dinosauruseieren mede.Dezen keer is net doel naar de overblijfselen van den oermensch te zoeken, die ouder is dan de skeletoverblijfselen van den phitecantropus, den menschaap, dien Dubois in het jaar 1891 op Java heeft gevonden. De aanleiding tot de nieuwe expeditie van Andrews gaven twee men' schentandeh, die in 1926 op twaalf mij len afstand van Peking waren gevon den. Een derde tand werd vervolgens vn den zomer van het vorig jaar door Dr. Davidson Black van het Rocke feller- instituut in Peking gevonden. Dit is dezelfde geleerde, die een uitvoerige verhandeling heeft geschreven over den Sinanthropus of „Pekingmensch". Vol gens Andrews is deze tand het belang rijkste overblijfsel van den oermensch, dat bestaat. Hij is zeker zoo oud als die van den aapmensch van Java of eenige andere van de ons bekend geworder overblijfselen uit den oertijd. De ouder dom van den tand kan men afleiden uit de geologische samenstelling van het terrein waar hfj werd gevonden, zoowel als uit de fossiele resten, waarmede hij was vermengd. „Deze Pekingmensch", verklaarde dr. Andrews, „heeft zonder twijfel een ouderdom van een millioen jaren. Maar daarmede stellen wij ons niet tevreden. Wij kijken uit naar esi mensch, die tweemaal zoo oud is," INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cent* per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTR A AT 16 TELEFOON No. 10756 5 Apex Electrische Waschmachines f 275 Een „interview" met Clemenceau. Eten Parijsch weekblad kondigde onlangs met eenige ophef aan, meldt het Hibid. dat in zijn nummer van 3 Mei een interview met Clemenceau zou ver schijnen. En inderdaad verscheen. Clemenceau edhter heeft een nijdas- serigen brief aan den directeur van het weekblad gericht, waarin hij de waarde van het interview niet hoog blijkt aan te slaan. .Ben onbekende" zoo zegt hij .heeft zioh inderdaad bij mij ver voegd om antwoorden te erlangen op vragen, die het hem behaagde mij te stellen. Over al deze punten, en over nog vele andere, wensch ik echter het stil zwijgen te bewaren, en mijn bezoeker gaf blijken dit te weten. Ik heb hem dit bevestigd, zoodat hij geen verontschul diging heeft. Ben ik dan genoodzaakt aan eiken bezoeker den toegang te weige ren? Of ben ik veroordeeld mijn ge dachten misvormd te zien door personen die mijn deur forceeren om fragmenten van zinnen te interpreteeren in een zin welke hun belangen dient?" Een riskant beroep. In Kevelaer is de leeuwentemmer Chum tijdens esn voorstelling van het curcus- gezclsohap Hagenbeek-Althoff door een leeuw, den greotsten van een zestal aan gevallen. Het woedende dier gaf den temmer vier beten en drie slagen met zijn klauwen. De zwaar gewonde temmer wist zich nog cp te richten, doch wea'd ten twe,eden male door den leeuw neer geworpen. Het gelukte tenslotte een tijgerterrumer, den leeuw in de kooi te drijven. Pelletier d'Oisy. Fel^etier d'Oisy, een van Frankryks groote vliegers, gaat een nieuwe gvcote tocht ondernemen. Twee van zijn vrien den, de vliegers Gouin en Carol gaan mee Over Boekarest, Klein-Azië, de Perzische golf zal het naar indië gaan; dan ever Indo-China naar China en Japan ~n terug over Siberië. PURMEREND. COÖPERATIEVE EIERVEILING. Aanvoer 232630. Eendeneieren f 4.804.90. per 100. Broedeieren f 4.805.30. Kippeneieren 99528. ÏO'IOO K.G. f 6.50—8.40 65 66 K.G. f 6.30—6.50: 63/64 K.G. f 5.90—6.30. 60/62 K,G. f 5.60—6.10; 58'59 K.G. f 5.50—6.—; 56/57 K.G. f 5.40—5.60; 53'55 KG. f 5—5.40; 50'52 K.G. f 4.90—5.10. illlllllllillllllllllllllll II Jlandef'maahchappfj R.S.STOKVIS&ZONEN ROTTERDAM AMSTERDAM GRONINGE1* ERRES (öjo\ STOFZUIGERS^ ELECTRAPPAPATEN munten uit door kwali teit en volmaakte coupe U zult er over zijn. MANTELMAGAZIJN 22 KENAUSTRAAT 21 TEL. 11025 H. RAYMUND WILDERMUTH Gr. Houtstraat 29 (ing. Anegang) Telefoon 12827 Engelschman, Leeraar M O Engelsch OPLEIDING VOOR EXAMENS i i if Dameskapper Haarwerker Telefoon 12784 schuin tegenover Haarl, Bank Specialiteit in betere Haarwerken toegepast volgens het nieuwste systeem voor over en onder het haar te dragen, HAARVERVEN BLIJVENDE HAARGOLF ONDULEEREN MANICURE MASSAGE Nieuw model, weinig gebruikt, I maand proef toegestaan 125.—. Garage MAASS, Zijl'weg 9. 6

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12