TWEEDE KAMER. H.» ^M'S DAGBT.AP DONDERDAG ID MEI 19?» BINNENLAND 9 Mei. Nog eens de wegenbouw. Veel critiek op den minister. Verbindingen ven Noord naar Zuid. Een Wegenraad? Een verkeersweg buiten Haarlem om. De heer Braat heeft zijn interpellatie aanvrage toegestaan gekregen. Wij zul len hen: dus spoedig hooren klagen over het optreden van een belastinginspecteur te Dordt. Ka dit buitengewoon korte praeludium zette de Kamer ach zelf weer midden in dc wegenklachten en de wegenderat-a. Opnieuw hebben daarover een beduidend aantal volksvertegenwoordigers hun licht doen schijnen: vandaag 13 sprekers, n.l. de heeren Ketelaar, Bakker, Braat, v. d. Tempel, Beumer, Bierema. Hermans, Krijger, v. d. Heuvel, van Aalten. Schaper var. Rijckevorsel en van Rappard. De eerste, de Amsterdamsche wet houder had niets anders op zijn hart cl:n de wensch, dat de weg van Schip hol naar den Haag nummer één op de lijstt der uitvoeringen zou komen te staan. De heer Bakker uitte Friesche wencchen. Een der hoofdverkeerswegen ln Friesland, de weg van Marssum naar Leeuwarden n.l. werdt een niet-gefun- deerde klinkerweg en dat terwijl de mi- cister ongefundeerde klinkerwegen ver afschuwt. De heer Bakker wenschte ook schade vergoeding voor gemeente-wegen, wan neer deze schade hebben geleden door het versterkte gebruik, dat gevolg is van de onmogelijkheid om in herstel zijnde rijkswegen te berijden. En ten slotte acht te deze afgevaardigde een pleidooi voor de motie-v. d. Waerden overbodig, nu de minister den Postraad zoo krachtig ver dedigde. De heer v. d. Heuvel allerminst een voors:;r.der van de motie: een Wegen- raad kan alleen belemmerend werken op de .uitvoering van de plannen. Wat da heer Beumer volkomen met hem eens is. De Ncord-Boilf '?r v. d. Heuvel, heeft evenals de heer v. d. Waerden sterk aan gedrongen op den bouw van een grooten weg buiten Haarlem om, om het ver keer op te vangen van Noord Noord- Holland naar het Zuiden, omdat z.i. Haarlem te nauw* bestraat is, om dat verkeer te leiden. Wensohten de heeren van Aalten en van Rijckevorsel met den meesten spoed het traversen vraagstuk tot oplossing te zien gebracht, de heer v. d. Tempel brak. daarin gevolgd door den heer Hermans füie overigens bij vernieuwing over ach terstelling van Limburg klaagde) een lans voor het inschakelen van de Neder- landsche metaal-industrie by den brug genbouw. Hij klaagde over de te groote plaats van de buitenlandsdhe metaal industrie hier in Nederland en wilde, om den bruggenbouw hier te lande te hcuden en dan goed te organiseeren, een soort gemengd bedrijf tot stand brengen, van verschillende metaal-nijveren mett den Staat, waardoor regelmatig goed werk kan tot stand kernen voor de over brugging der grootere rivieren. De heeren Bierema en Krijger klaag den de klacht over gebrek aan voort varendheid bij de weg-verbetering, De heer Krijger was wel het meest scherp. Betoogde de eerste, dat van decentrali satie naar de provinciën van de weg- ver be tering een tempo-versnelling het gevolg zal zijn, de laatste begreep niet waarop 's ministers' voldaanheid, die in de Memorie van Antwoord tot uitdruk king kwam. rustte: er wordt, zei I-.5J. nog lang niet genoeg gewerktt. Hy erkende de noodzakelijkheid van studie, maar dan moet de juiste methode gevolgd worden, door de wegenstudie te centraliseeren. „Laat de minister toch jonge technici aannemen" „dan zal het werk, wan neer zy in de wegentechniek worden opgeleid, spoedig voortgang hebben, dan is ook voor later veel te verwachten". De heer Krijger heeft ook gepleit voor overbrugging der groote rivieren, voor allesalles van het Hollandsch diep by de Moedyk. Hy achtte Zeeland. Limburg en Noord-Brabant onvoldoende mat het Noorden verbonden en vreesde daarvan ook politieke gevolgen, als schuilen ter men ir. een sterker oriënteeren van de provincies naar België. De heer Van Ryokevorssel sloot zich bij hem aan. Voor de motie-v. d. Waerden pleitte de medr-onderteekenaar Krijger van zelf sprekend. Zijn lange redevoering moest de heer Krijger wegens de rantsoeneering af breken. Hit liet zyn ple-.dooi voor klln- kerbr-rrating glippen. Maar had het voerdeel, dat zUn opvolger Schaper dit onderwerp ogenblikkelijk aansneed Deze pleitte voor hei gebruik van het bak- sV-en-materiaal, dat Nederl. Industrie lfv?ren kan. En wees op de gevaren van Leerwegen voor het toenemen van longkanker in ons land. De he.r van Rappard zette zyn schou ders ook al onder den bruggenbouw. En de heer Braat was ten slotte de eenige werrdvoerder. die den minister in be- soherming n3m; hij vond dat de minis ter voortgang genoeg maakte, een mi nister kan nok niet heksen. En van die ..renbanen", die men overal wilde maken de heer Braat meest ..'r niks van heb- be". Hit was alles snelverkeer, van auto's en motoren, het was fietsenverkeer wat de klcksloeg. Aan de voetgangers dac* k niemand. Behalve de heer var. den Tempel Maar hy vreesde, dat binnenkort op v:rrohi!J-nde wegen het bordje ecu staan: „Verboden voor honden en voet- grnrers". V/is praat er ook ln 1928 nog over voetgangers? Dat is tooh een uitstervend ras? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Stofzui^erhuis MAERTENS BARTELJO ÏISSTRA AT 16 TELEF. No. 10756 5 HOBBY VLOERWRIJVERS f125.- EERSTE KAMER 9 Mei. De Indische begrooting. Dubbele zending. De toe komst der volkeren. Na tuurreservaten. Jan Fu selier. Suriname. On gedachte spoed. Onze lezers Vierirmeren zich nog wel, dat ten vorigen jare de heer Blomjous met zwaar geschut tegen den minis: er van Koloniën is opgetreden by de be handeling van de Indische begrootir.g. Ten vorigen jare, niet waar. dreigde de heer Blomjous met het uitbrengen var. zün stem tegen de Indische begroo ting. wanneer niet een eind kwam aan de werking van art. 177 der Ind. Staats regeling, welke de volkomen zendings- vrijheid belemmert. De heer Blomjous toch pl6itte voor een volledige zen- dingsvryheid, zooals alle R.-K. doen. De regeering heeft daartegen bezwaar, om dat zy vreest voor gevaren voor de goede orde, wanneer twee kerkgenootschappen op hetzelfde gebied zending dryven. De heer Blomjous werd van 't jaar natuuriyk voor de vraag gesteld of hij al dan niet zou moeten tegenstemmen. Nu hebben wy van opheffing van art. 177 Ind. St. Regeling niets gehoord, maar de heer Blomjous zi:enkele practische wyzigingen in het standpunt der regeering. door het toestaan van het bouwen van een missiehuis te Bar.- gay. En daarom zou de heer Blomjous stemmen vóór de begrooting. Wat hy vandaag nog doen kon. De heer Blomjous heeft nog eens ge poneerd als een niet te weerspreken eisch der Kerk, dat zy zendingöryven moet. waar zy wil. Onbelemmerd. En dus opnieuw den eisch gesteld der mo gelijkheid van dubbele zending. Hy wees daarbij op den orde-bewerkenden in vloed der zending. De tweede spreker was de heer Men- dels die naar zyn aard breedvoerig was maar geestig en dus nimmer verve lend. Hy ving aan de „oonaervatievendie de nationalistische beweging in Lidië bejegenen alsof de aanhangers daarvan tweede-rangs-menschen zyn naar het woord van Barlayroont: „Het zijn slecht® Geuzen", te hekelen. Om daarna uitvoerig het West-Suma- tra-rapport onder handen te nemen en daaruit de bewijzen te putten voor zijn standpunt, dat de onlus'.tn ernstig zijn in de hand gewerkt door het beleid van regeering en ambtenaren. Door een fou tieve belastingpolitiek, door de salaris sen der Indische volksehoolonderwfjzers eerst na 6 maanden uit te betalen, door het niet-onderzoeken van klachten, door aldus ae heer Mer.dels „de bevol king te negeeren en te p. sten", waar door volgens het rapport de agitatie slechts werd opgevoerd. Hy sprak van de hooghartige stomme toon van door machtswaanzin bezeten bestuursambte naren, als de kapt. Korsen, die de ver houdingen noodeloos verscherpt. Hier bracht de heer Mendels ook de interneeringen ter sprake, de intemee- ring der communisten in Boven-DigoeL Hij maakte er bezwaar tegen, dat deze menschen in volledige wildernis waren geplaatst, in volledige onmaatschappe- ïyke omstandigheden en verklaarde dit in tegenspraak met de Indische wet geving. Lang sprak de heer Mendels. Dit bracht hem voor de pauze nog even in conflict met den president. Deze toch dreigde met spreektydranteoeneering wat in den Senaat riog nooit vernomen is. De heer Mendels maakte 't dan ook wel heel lang! Op zyn mondje gevallen is hy niet. want bij de presidiale waar schuwing merkte hy op. dat zyn rede voering niet zoo sllm-lang was. Immers, de heer de Muralt, die ingeschreven stond was niet verschenen Al is deze opmerking nu wel kras elke tydbesparing moet welkom zijn een feit was 't. dat de heer de Muralt niet verscheen. Mede daardoor hebben de Indische debatten van dit jaar heel kort geduurd. Nog geen dag was er noo- dig! Want na den heer Mendels hebben alleen nog de heeren Polak en Verkoute ren gesproken. De eerste om uitsterven de diersoorten te beschermen, om de jacht te beperken en de dieren te be schermen en om uitgebreide natuurre servaten in het aanzijn te roepen. De tweede om een goed woord te doen voor de levensomstandigheden van Jan Fu selier. De minister wees den heer Polak er op. dat er in Indlë reeds uitgebreide maatregelen genomen zyn ter bescher ming van dieren en dat er reeds groote reservaten zyn afgepaald, reservaten zoo groot als Nederlancsche provincies, één zelfs aoo groot als Nederland in het geheel. En wat Jan Fuselier aangaat de minister wees er op. dat de oorspron kelijke pensioenen eerst met, 40 en daar na nog eens met 16 pet. verhoogd zyn, waardoor zij volkomen geiyk geworden zijn aan de huidige pensioenen. Ook wees hy op Bronbeek, dat eenigen te kwader ure verlaten hebben, maar waarin ver schillenden toch ook weer dankbaar zyn teruggekeerd. En tenslotte meende c? minister, dat van sommige ellende zy zelve ook wel eens de schuld dragen. Toch de minister van Koloniën ver klaarde zich bereid te overwegen, wat incidenteel voor de meest, behoeftigen gedaan kan worden. De minister moest ook antwoorden op een vraag van Mr. Mendels of hy dan denkt, dat de Nederlanders ten eeuwi gen dage in Indlë biyven moeten. De minister ontweek een oorenb'.ikkeiyk antwoord door te zeggen, dat voorloo- nig Nederland uit Ir.dië nog niet weg kin. Maar dat gedurende de Nederland- sche aanwezigheid ons land opvoedend en onbouwend arbeiden moet. Ook vroeg de heer Mendels naar het ontwerp betreffende de Inlandsche meerderheid. De minister antwoordde, dat het spoedig bij de Tweede Kamer ingediend zal worden. De minister ontkende niet, dat by de onlusten ook economische factoren heb ben medegewerkt, maar ós hoofdzaak werd door de communistische agitatie bewerkt. Vandaag werd Indlë nog afgedaan. Zoo vlot ging t nooit. Stemming over de Indische begroo ting was niet noodig. „Suriname" leverde niets op. Dat het noodzakeiyk is. dat het particuliere ka pitaal zich voor Suriname interesseer:, is zoo langzamerhand van algemeene be kendheid. De heer de Jong pleitte voor geiyk- stelling van Openb. en Bijz. OnderwUs. INTIMUS UIT DE OUDE PARLEMENTAIRE DOOS. (Door onzen Kamercorrespondent). Het is altijd een aantrekkelijke bezig heid den gemoedstoestand van men schen waar te nemen, die voor hc: eerst een vergadering van de Tweede Kamer bijwonen. Men leest van him gelaat nooit bewondering af. maar altijd gren- zenlooze verwondering. Het is zoo dui delijk waai- te nemen, met welk on terg zy het Binnenhof zyn opgekomen, welk een indruk by ban de bewustheid ach ter liet. dat. zy straks dan toch maar niet alleen het gebouw waarin de volks- vertegenwoordiging hare gewichtige beraadslagingen houdt in het belang van den lande, aouden binnentreden. doch zelfs met eigen ooren zouden kun nen aanhooren de wyze redenen, die daar zouden vloeien over de lippen der afgevaardigden, waarnaar ministers en Kamerleden in opperste aandacht zou den luisteren. En wat is de werkelijkheid, waarvoor zy zyn komen te staan? De werkelijk heid. die zooveel verwondering te voor schijn riep. verwondering die maar ai te spoedig tot teleurstelling wordt? Moeizaam is de bezoeker de hoogs trap opgeklommen, de bode heeft met een zeker decorum de overtollige kleeding- stukken afgenomen, de bezoeker is ge voerd langs het „placcaet", waarmede hy gewaarschuwd wordt zich van tee kenen Van goed- of afkeuring te ont houden alsof hy 't zou wagen de plechtigheid te storen! de bode opent een smal deurtje en wanneer men holperend en stolperer.d een benauwd wenteltrapje heelhuids is afgekomen staat men voor het lang verwachte „spectacle".... Wat valt dat tegen! Daar staat een afgevaardigde te spre ken. Maar voor wie? Voor een minister? ach, neen, die wordt vriendelijk be ziggehouden door een Kamerlid dat de belangen van zijn grietenU bij den be windsman op een minder ofücieele, maai- mlssclüen meer succesrijke wijze voordraagt. Voor den voorzitter mis schien, Al evenmin: deze. heeft t druk met de griffiers over een moeiiyke plaats in het reglement van orde of wordt zeer geanimeerd beziggehouden door den ouden parlementariër Nolens, die met sprekend gebaar den eenzamen orator „daar hoog ln de lucht" op zijn werkeiyke waarde taxeert. Voor ae le der. dan toch zeker? Dat wordt spoedig wel anders üuideiyk. De opvolger op bet sprekerslijstje is de eenige, die luistert of zUn collega reeds aan zyn laatste zin toe is. De anderen, althans de aan wezigen schrijven brieven: het biyvend gedeelte, de onzichtbaren zitten in bi bliotheek of koffiekamer. Dat ls de eentonige zitting. Er zyn ook andere. Men kan 't ook treffen, dat er een de politieke heeren meesleepenri onderwerp •s. Dan wordt er geluisterd, van alle kanten, nauwkeurig gelet op zwakhe den in het betoog, die evenveel redenen bieden kunnen voor den scherpen aan val var. straks. Maar een beeld van plechtstatige orde biedt de Kamer dan zeker niet. Samengedrongen rond het spreclcgestoeite luisteren en interrum- peeren de Kamerleden, wordt de waarde der argumenten gewogen: de Kamer loopt warm. Het toppunt dei- ontgoocheling weet de Kamer te bereiken vlak na een recés. wanneer er een half uur lang niets dan formeele dingen worden afgedaan. Dan loopt alles-en-nog-wat zoo grillig moge- iyk door elkaar en maakt den indruk, die men van een Moorsche markt ver wacht. De indruk, dier. de Tweede Kamer maakt op den niet-ingewijde is dan vol maakt ontgoochelend. Toch rr.en doet verkeerd met plecht statigheid te verwachten. Vergeten mag immers niet werden, dat de Kamerleden, by wie er zyn. die tien, twintig, Vertig iaron het Kamergebouw als hun tweede thuis beschouwen, niet steeds het uiter lijk decorum bewaren kunnen, dat de outsider zoo gaarne verbindt aan de ge wichtige taak, die op het Binnenhof vervuld moot worden. En dan men gaat elkaar zoo goed kennen, van haver tot gort, en weet elkaar zoo spoedig op het juiste gewicht te taxeeren, eikaars woorden en eikaars argumenten. In dit opzicht reageert de Kamer ontwyfelbaar nauwkeurig: geen arrogance, geen ulter- ïyk vertoon biyft ongecritiseerd. Aan nauwkeurigheid ontbreekt het de Kamer nooit. En, nietwaar, de onder werpen zijn ook allemaal niet éven zwaarwichtig. Er wordt veel geklaagd over de Ka mer. over verlaging van het peil der debatten, over verlaging van het peil dei- onderlinge wellevendheid, over een minder hoogen stijl der parlementaire omgangsvormen. Naar de oorzaken van deze klachten zullen wij thans geen onderzoek doen V/y willen slechts constateeren. dat de klachten over het parlement al zeer oud zijn. Evengoed als over het politieke leven. De bekende staatsrechtgeleerde Buys begint een vlugschrift, uitgegeven tijdens de verkiezingen, die de Kamerontbinding na KeucherJus' motie noodzakeiyk maakte, aldus: .Een geheimzinnige, on zichtbare hand waart dezer dagen rond in alle steden en dorpen ran het lieve vaderland, zoekende naar uwe neuzen, o kiesgerechtigden van Nederland, er. pogingen docr.de hare uiterste spitsen tusschen duim er. wysvinger te plaat sen. Past op uwe neuzen, zeg ik u. gy vooral, die lange neuzen draagt". De parlementaire vormen, de gedra gtngen der afgevaardigden, wekken cr! ttok. Er was te het verleden vee! cchoons 1 en goeds, maar voomckUghead in oordeel is ook geboden tegenover h. n verleden. Immers constateert Buys in '88 niet moedeloosheid en afmatting? Klaagt Jonckbioe; in '64 niet over den onbeta- melijken, alle perken van fatsoen te bui ten gaanden toon in de Tweede Ka mer? Onverkwikkelijke momenten ontbra ken zeker niet. Van Weideren Reogers ln zijn „Parlementaire geschiedenis" schrijft van 1S64 (over den strijd van ZuylenThorbeckeler scheen in de vergaderzaal der Tweede Kamer een wedstrijd te zijn geopend, waarbij ae prijs zou worden uitgeloofd aan hem, crie de hatelijkste verdachtmaking of de scherpste beschuldiging aar. zijnen staatkundigen tegenstander wist toe e voegen". De minister van buibenJandsche raker, ln het tweede ministerie-Tharbecke. v. d. Maesen de Scmbreff werd in '63 naar aanleiding ven ee:i Interpellate over Rusland's antwoord op de Poolsche nota bejegend met een grofheid. die zelfs een bewindsman uit onzen tijd den schrik op het lijf zou jagen. Ook ministers gingen zich wel eens te buiten. Bekend is het geval (1S56> van den minister van oorlog Forstner van Sambenoy ci.: door den Kamerpresident wegens zijn verdachtmaking der leden tot de orce werd geroepen op een wyze. die een civiel bewindsman zou doen blozen. ;n de „incidenten" waren ook toen niet van de lucht. Het was reeds in 1846. dat het regie- ment van orde moest gewijzigd worden, om hot spreken van beleedigende woor den tegen te gaan. In '79 werd zelfs het voorstel gedaan, aan een der meest vooraanstaande leden, die zich te bui ten ging, het woord te ontnemen. By het incident Wintgens—Moons in 18S knalde 't van interrupties: „Ha. Na. lafaard, laaghartige!". En in 1S46 ston den eenmaal een minister en een Ka merlid met gebalde vuisten tegenover elkander, maar inplaats van oogenblik- kelljk de daad bij de vuist te voegen, was een duel er hot gevolg van. Er mankeert wel eens wat aan de parlementaire orde. we ontkenner, he: niet. Maar de klacht is oud HUISVESTINGSBUREAU OLYMPISCHE SPELEN. IN HET CENTRA AL-STAT ION. In een dei- groote lokalen van het cen- iraai-Station zijn thans de kantoren ven het Officieele Huisvestingsbureau Olym pische Spelen 1928 ondergebracht en Dinsdagmiddag in gebruik genomen. 0.a. waren aanwezig de burgemeester van Amsterdam, vertegenwoordigers van het N. O. C.. eenige leden van de K v. K. te Amsterdam en andere autoriteiten en be langstellenden. Burgemeester de Vlugt opende met een toepasselijk woord de kantoren en hy sprak er zijn voldoening over uit, dat de Vereeniging het Koggeschip de zorg ge nomen heeft voor de hulsvesting van de vreemdelingen die tydens deOlymptsche Spelen naar ons land en naar Amster dam in 't bijzonder zullen komen. De heer van Dellen, directeur ran het bureau gaf eer uitvoerige uiteenzetting van de wc '-.wyze van het bureau, nu Amsterdam „vol" is zullen ook omliggen de gemeenten hun deel ln het vreerr.de- iingenbezoek krygen. Ten slotte deelde hy mede. dat er massa-kwartieren inge richt worden en dat er tezamen in de steden Amsterdam, Utrecht, den Haag, Amersfoort, Alkmaar en Haarlem 50768 slaapplaatsen besóhikbaar zijn. VREESELIJKE MISDAAD OP EEN UTRECHTSCH DORP. RIJKE BOER VERMOORD, HET LIJK VERKOOLD. In het kort meldden wij gisteren reeds, dat by het Utrechtse he dorp Maartensdijk het huis ran den land bouwer Floor afgebrand is en dat men naast de puinhoopen het verkoolde lijk van den boer vond. Er bestond het ver moeden dat hier een misdaad gepleegd was, het onderzoek door de politie gis teren ingesteld heeft aan het licht ge bracht dat men dit met zekerheid mag aannemen. Toen de brandweer uit de Bilt ter plaatse kwam. opperde men het ver moeden, dat de eigenaar van de boer derij nog wel in zyn huis kon zyn. Er werd gezocht en spoedig vond men het ïyk dat door de politie in beslag geno men Ls. Hot bleek dat, de schedel een ernstige breuk vertoonde. Het geldkistje van den boer die cr warmpjes inzat. werd opengebroken er. van z!jn inhoud f beroofd in de puinhoop::: geve: Ook vermoedt men. d3t de bedryver van den moord het huis ir. braad ge stoken heeft. De boer had geen vijanden, weet liet blad voorts te melden. Hy kreeg b dagelijks bezoek van een vriend. Bruin gchceten. die den laats ten tijd in geldverlegenheid zat en zyn koeten reeds had moetan verkoopen. De burgemeester van Maartensdijk, die met de politie het onderzoek leidt, heeft gisteren in den loop van den morgen zeven personen een verhoor af genomen onder wie ook de vriend van den ver slagen?. Er bleken echter voor- lootïig geen aanwijzingen te zyn. die er toe konden leiden een vermoedeiyken dader in hechtenis te nemen. He* ia thans nog een raadsel van wie hc: gevonden jachtgeweer is. voor zoo i-er bekend bent de Bruin er geen. IN WEINIGE WOORDEN. In de mtynen Willem Sophie en Staats mijn Hendrik kwamen Dinsdag twee mijnwerkers om het leven. Te Wageningen bestaan plannen om een grafmonument op te richten voor wyien prof. dr. J. Ritzema Bos. Te Leiden is een 74-jarige vrouw aan gereden door een wielryder. ze viel met haar hoofd op de steenen en is over leden. De laatste dagen zyr. ongeveer vier ton aardbeden per vliegtuig uit ons land naar Engeland vervoerd. RADIO-PROGRAMMA. VRIJDAG 11 MEI. HILVERSUM, 1060 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio Grcn: nevoid. 3-30—7.15 Concert door het Omroep orkest. Sophie Byleveid, piano. 7.157.45 Boekenpraatje door E. d'Ollviera. 8-058.35Schlppersles door L. K. A. v. Duuren: Ketels a. b. v. binnenvaar tuigen 8 35 Kamermuziek, Het Hollandecho strijkkwartet. H. Leydcnsdorf le riool, J. Röntgen 2e viool. B. Mendels. a'.:, Tli. Canivee, cello. Jeannette Walen plano. 9.15 Lezing door H. J. Voorvaart: Reddingsmiddelen ter zee. De Reddings boot van Schuttevaer. 9-45 Vervolg Kamermuziek. Daarna dansmuziek door het dansorkest Rent meester HUIZEN 340.9 M. (Na C uur 1870 M.) 12-30—1.30 KRO. Concei t door hot Trio .Winkels". 3.064.00 KRO. Vrouwenuurtje door mevr. KillIer—'Wigman 4-605.00 NCRV. Gramefoonmuziek 5.0'>—6.15 NCRV. Concert. Mevr. L Kruithof v. Diggelen, sopraan. Mej. M Schouten, viool. Mej. D. Appeldoorn, piano 7*00-7-30 KRO. Cursus Gregoriaansch door Prof. J. C. W. v. d Wiel. leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heem stede 7-3 VPRO. Sprs.: Ds. J. v. Dorp. Dr. K F, Proost. Vocaal kwartet onder lei ding ran C. Höweler. Mej, A. M, Dudok v. Heel. sopraan. Mevr. C J, Kroeze, alt, W. Snoeks. tenor. F Kroeze. Das Het Amstel strijkkwartet. J. ten Winkel riool. W. Lanfermeyer, riool. J. Sluis altviool. L. J. Jordaan. cello. D. Kroes, orgel. 7.35 Mededeelingen. 7.4 i Beethoven-cyclus (slot). Kwartet op. 95. 8.15 VPRO. cursus. Ds. J v. Dorp: Het Rijk van Christus (De Mensch). 9.00 Elcgtscher Gesang (vocaal- en strijkkwartet). Ave Verum (vocaal- strijkkwartet en orgeri 9.20 VPRO-cursus. Spr. Dr. K. F Proost: Onze kyk op het nieuwe Testa ment (het ontstaan der Evangeliën). DA VENTRE 1600 M. en LONDEN 361 AL 9.35 Kerkdienst. 10-2011-20 Gramofoonmuziek. 11.21 Concert voor riool en piano 11.50 Orgelconcert 12.20 Orkestconcert. 12 50 Golf wedstrijden. 1.05 Orkestconoert. 2.20 Geograf causerie. 2.45 Muziek 2.50, The Merchant of Ver.k-' speare. 32)0 Muziek. 4-05 V. Browne, sopraan 4.20 Causerie. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orkestooncert. -i.50 Ni: UY liter. 6-05 Muziakcntiefc. 6-20 Gciiwedstrijden 0.35 Pianomuziek van Choptai. 6.45 Leetng: Social purpose 7.05 Vaudeville. Dans orkest en solis ten. 84)5 O ultaarconcort- S-20 Nimrwsbor. s 35 iyaing: Nicaragua. 8.50 Nieuwsber. 8-55—1020 Symphonkconccr: Ver sterkt orkes: en H WiUlams. bariton, 10-20—11.20 Dansmuziek PARYS „RADIO.PARIS", 1750 M. 9*50-10-00 Muziek 11.50—1.10 Orkestconcert 3.054-05 Liter, en muzlfc matinee. 7-50—10.3) Opora- en sympho :e- orkestconcert. LANGENBERG, 469 M. 12 20—1.50 Orkestconcert. 5.20—6.15 Orkestconcert. 7.35 Robert Koppel avond. Orkes: -n Robert Koppel, humorist. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN. 1250 ML (ZLESEN). 11 204.20 Lezingen. 4 20—5.20 Orkestconcert. 5-20 —9-20 Lezingen Daarna persber. Geen muziek v c ui- ma's avonds, HAMBURG 395 M. 4.20 Sprookjesvertellen. 5,20 Orkestconcert o. 20 Orkestconcert. 7.20 Cart Hauptmann-avoiKi aottfM over zyn leven en werker. 1>iar o: tot U .20 her-uitzending van buit-nl. ru 'oe stations. BRUSSEL, 509 M. 4-20—5-30 Trioconcert. 7.359-35 Orkestconcert Mile. Badal, zaxigeres. INGEZONDEN MEDEDEF.L1NGEN 60 Cent» per regel. cSLMto°rHtdSrr!C^^ HAMEL ROOI a, MAPMENS> Engros bijFa C. H. S. Heilker, Haarlem SCHEEPSBERICHTEN Abbekerk 9 Mei te Duinkerken. Austra lië naar Rotterdam. Amsterdam passeerde 8 Mei Azoren. Amsterdam naar O!'!. Benziekoin. 8 Mu te Callao. Amster dam naar Cliili. Biydendijk 8 Mei 230 mijl Z.West van Valen;ia. Rotterdam naar Boston. Buitenzorg 8 Mei van Padang, Bata via naar Rotterdam. Edam 8 Mei ran New Orleans naar Rotterdam. Gorontalo, 8 Mei te Pondicheny van Bataria. Gclria 12 Mei van Buenos Ayres te Amsterdam verwacht. Ga roet 9 Mei van Rotterdam naar Londen. K&mbangan 7 Mei van Singapore. Ba tavia naar Amsterdam. Medan perseerde 9 Mei Kaap del Arml Batavia naar Rotterdam. Mapia. 7 Mei van Belawan DeK naar Singapore. Nieuw Amsterdam 9 Mei van Rotter dam naar New-York. Nijkerk passeerde 7 Mei Dakar. Beira naar Rotterdam. Pa trui passeerde 9 Me! 4 uur. Oues- sant 10 uur n.m. van Batavia te Rot terdam verwacht. P. C. Hcoft, 8 Mei van Sabang. Am sterdam r.r.ar Efttavla. Radnorshire 8 Met van Seatle naar Rotterdam. Salawatl, passeerde 8 Mei Oueesant Batavia naar Amsterdam. Siantar. 8 Mei 19 uur te Belawan. Rotterdam r.aar Amsterdam. Saparoca. 8 Me. van Belawan Del! n. Pcr.ang. TJlsaroea. 7 Mei ran Sjanghai naar Java. IJselkerk 9 Mei te Suez. Br.-Indië n. Rotterdam. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN XNAGELIJNTJE. VOOR DE KINDEREN. De diender» hangen al aar. het touw.Neen maar, wat zullen ze me dadelijk een ruk geven. Daar zijn geen tralies tegen bestand, ai hebben menschenhande» z« ook gemaakt. Labber- nockas ziet vol spanning toe..— Daar daalt het zwaard van den geduchten Emir. Othman ben Bibberschrik en zijn atein schalt:drieHa, nu zal het gebeuren. Achteruil, asjeblieft, tegen zulk een ruk is niet? op aarde bestand. Natuurlijk vliegt de hccle kooi in pulver....

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11