BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 MEI 1928 DERLE BLAD KENTERING IN CHINA? Sensationeel telegram van T sjang Tso Lin. DE WAPENS NEER.... En samenwerking regeering gerezen quaestte over den voorrang der rechters, komt andermaal op de agenda voor. De heer Scialoja zal rapporteeren over den stand der onderhandelingen tus- schen beide partijen. De Raad zal ver der van 6 petities, voor het meerendecl afkomstig van den Deutschen Volksbund over de Duitsche minderheden In Opper- Silezië, kennis moeten nemen. Van de overige onderwerpen zijn nog te noe men: de benoeming van een lid In de commissie voor intellectuele samen werking ter vervanging van prof. Lo- rentz en een lid in de mandatesveom- missie ln de vacature, ontstaan door het overlijden van mevrouw Bugge Wicksell. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cent* per regel. Een foto uit Tsi nan Foe. Het station met het hotel Santa Railway T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Chineesche vraagstuk heeft thans een bijzonder interessant stadium be reikt. Eensdeels door de Japansche In terventie, anderdeels door hot opzienba rende telegram van Tsjang Tso Lin, die naar alle deelen van het land een be richt heeft gezonden waarin hij zegt den burgeroorlog van zijn kant te zullen staken, en verzoekt tot samenwerking over te gaan tegen hot Bolsjewistisch gevaar en de internationale incidenten. Is dit de eerste verstandige Chineesche daad ofde kat die in het nauw zit en een krommen sprong maakt om zich er uit te redden? Niemand kan daar op t oogenblik een antwoord op geven Dooh de veron derstelling is logisch dat Tsjang Tso Lin. die teruggedreven is tot den Noordelijk- sten hoek. met als basis Peking, niet meer bij machte Is om zich te handhaven Toch kan men ook hiertegen bezwaren opperen. Immers Tsjang Kai Sjek wordt nog steeds vastgehouden in Tsi nan foe. waar de strijd met de Japanners in omvang toeneemt instede van te worden bijgelegd. Men stelt wanhopige pogingen ln het •werk om den Zuidelijken bevelvoerder de gelegenheid te geven zich los te ma ken en zijn opmarsch naar het Noorden te kunnen voortzetten. Men neemt echter ook aan dat de demoncralisatie onder de nationalistische troepen zoo groot is, dat er van verderen opmarsoh geen sprake meer is. Dit zou dus een reden te meer voor Tsjang Tso Lin moeten zijn om vol te houden. Er moet dus nog een andere veronder stelling voor de hand liggen. En die is er inderdaad: De Japansche interventie Tokio heeft zeer scherpe militaire maat regelen genomen. Als een wig schuiven de beste Japansche troepen China bin nen. De eisohen die de Japanners stel len zijn ongemeen brutaal en zullen ze ker niet ingewilligd worden. Men ver wacht daaromtrent dan ook nog veel geharrewar en veel bloedvergieten. In Sjanghai en Hongkong beginnen de gemoederen zich te roeren. Tsjang Kai Sjek wordt aan den éénen kant aan gespoord om zijn tocht voort te zetten, aan den anderen kamt verguisd, beschul digd van lafheid en baateucht. Als ooit het psychologisch oogenblik rijp is geweest om samen te werken, dan is het toch wel nu. En waarom zou Tsjang Tso Lin, die nu al anderhalf jaar passief in Peking zit niet de eerste zijn om dat in te zien Tenslotte kan toch alleen van samen werking heil verwacht worden! Een jaar geleden was er nog een onoverkomen- lijken hinderpaal tusschen de beide Tsjangs. Tsjang Kai Sjek de discipel van Dr Soen Yat Sen was Nationaal Com munist en werkte samen met de bolsje- wiki, Tsjang Tso Lin was de groote be strijder van het communisme. Later echter heeft Tsjang Kai Sjek een einde gemaakt aan de valsohe interpre tatie die de Russische heeren in China ten eigen bate van het Chineesche com munistisch ideaal gaven; Tsjang Kai Sjek scheurde zich los van Moskou dat de- structivisme en wereldrevolutie propa geerde. verdween een tijdje van het tooneel, en dook spoedig weer op als zuiver nationalist van vreemde smetten vrij. Communist in Nationaal ideëelen zin. Met den nadruk op nationaal. Door alic verderfelijke invloeden van buiten af hebben zich langzamerhand de verschillen tusschen Noord- en Zuid geëffend. Er zal toch wel eens een tijd komen dat de vele Chineesche belan- gen-groepen inzien dat er maar één uit weg is. Hoe dan ook verklaard, de voorstellen van Tsjang Tso Lin om den strijd tusschen Noord en Zuid te staken zijn ongemeen belangrijk en hellicht de eerste schrede naar een beter Chir.a. 't Is nu de groote vraag, hoe Tsjang Kai Sjek zal ageeren. Ook hij zit in het nauw. Doch hij is eerzucht:: cn heerschruchtig en 't valt nog te betwijfelen of hij geneigd is om met zijn groote tegenstander samen te wer ken. P. A. Maniu tam. Volgens de bladen heeft de leider der Roemeensohe nationale boerenpartij, Maniu, besloten, bij den regentschaps- raad geen audiëntie aan te vragen voor het aanbieden der motie, die op het congres van Alba Julia is aangenomen. De betreffende motie zal zonder meer ter kennis van den regentschapsraad worden gebracht. Ten huize van Maniu vond gisteravond een zitting van het kleine comité der Roemee nsdhe nationale boerenpartij plaats, die door verschillende vooraan staande leiders werd bijgewoon<L Tezelf dertijd werd onder voorzitterschap van Bratianu een zitting van het kabinet ge houden, waarin men zich met het congres van Alba Julia bezighield. Maatregelen werden besproken om de mondelinge of schriftelijke verspreiding van onjuiste berichten te verhinderen. Voorts werd besloten elke agitatie te onderdrukken. Gaat Rothermere vrij uit Na de misluktte romantiek van prins Carol, die door de lucht .zijn volk" wou komen redden, heeft men in Engeland een deel van de schuld aan de voorbe reiding van 's prinsen plan geschoven op Lord Rothermere, aldus de Tel., die den amoureuzen eerzuchtige zou hebben gebruikt voor zijn pro-Hongaarsche campagne De .Daily Mail", het hoofdorgaan van den avontuurlijken Lord. vindt het dan ook noodig te vertellen, dat Rothermere niets te maken heeft gehad en niet te maken wilde hebben met Carol's plan nen. Herhaalde malen, zoo lezen wij in ge noemd blad, hebben afgezanten van den prins zich tot Rothermere gewend met het verzoek, Carol's proclamatie te druk ken en de vliegmachines te charteren, die ze naar Roemenië zouden brengen. Een verslaggever van de „Daily Mail" zou dan megen meevliegen en alleen dit blad zou gerechtigd zijn, verslag uit te brengen van de wederwaardigheden der expeditie. Lord Rothermere weigerde echter zelfs de afgezanten te ontvangen en liet hun weten, dat hij dagblad-eigenaar was en geen pamfletdrukker, en dat hy met de hecle expeditie niets uitstaande wilde hebben. De Daily Mail" vertelt dan echter in één adem verder, dat prins Carol zoo po pulair is in Roemenie, dat hi) nog best eens koning kan worden, en het blad maakt een vergelijking met Louis Na poleon, die ook werd uitgelachen ttoen hij ln 1840 met 56 man en een tammen adelaar te Boulogne landde, en die in 1848 president der republiek was en in 1852 Fransch Keizer. (Napoleon III). Agenda der 50ste Volkenbondsraads zitting. Op de voorloopige agenda der 50ste Raadszitting, die 4 Juni as. begint, komt o.a. voor de mitratlleursaffaire van Szent Gothard. Jhr. Beelaerts van Blokland zal namens het comité van drie den Raad verslag doen van de be sprekingen. die onlangs te Den Haag zijn gevoerd. Als rapporteurs voor de Poolsch-Litausche quaes tie zal de heer Beelaerts van Blokland den Raad op de hoogte stellen van de onderhandelingen te Koningsbergen gevoerd, aldus het Hbld. De vertegenwoordigers van Roe menië en Hongarije zullen den Raad hun beslissing meedeelen over de aan beveling. die hij ln Maart aan beide par tyen heeft gedaan inzake het optanten geschil. Biyft Roemenië weigeren de be noeming van twee neutrale rechters m de Honga&rsch-Roemeensche gemengde rechtbank te aanvaarden, dan is het :e hoopen. dat de Raad niettemin tot di: benoemingen zal overgaan. Op verzoek van de regeering van Albanië is de quaes tie betreffende de bescherming van Albaansche eigendommen en min derheden in Griekenland op de Raads- agenda geulaatst. De tusschen de reen ters van het InternationaaJ Gerechts hof te Den Haag en de Nederlandsche Al SPECIAL 20 voor 30 20VOOR25 tli&HUM&Mct "STANDARD "ALTIJD EERST IN KWALITEIT GEMENGD NIEUWS Oók Hyde Park Men weet dat onlangs twee agenten in burgerkleeding in Hyde Park sir Leon Money en een juffrouw Savage wegens onwelvoegeltjke gedragingen in hechte nis genomen hebben en dat dit geval veel opschudding gewekt heeft, omdat bleek dat de politie een schromeiyke vergissing, had begaan, aldus meent de N. R. Crt. In het Lagerhuis zyn aan Sir Wil liam Joynson Hicks, den minister van binnenlandsche zaken, over deze zaak vragen gesteld, meldt de NJt.Crt. Hy antwoordde dat hy den ernst van het geval erkende en reeds bezig was te onderzoeken of er tegen de agenten een vervolging wegens meineed ingesteld moest worden. Een ander lid vroeg daarna waarom op de naleving van de verordeningen voor het park niet gewaakt werd door agenten in uniform in plaats van door stille dienders en of het het doel der politie was, als censors van de zeden op te treden dan wel te verhinderen dat fatsoenlijke menschen in Hyde Park overlast ondervonden. De minister antwoordde dat er van de 21 agenten in Hyde Park slechts twee in burger rondliepen. Het is geen kwestie van zedelijkheid, vervolgde hij. maar de politie heeft te waken dat de openbare parken niet gebruikt worden op een wij ze die niet alleen aanstoot geeft, maar ook een schande zou zijn. Voorts verklaarde de minister dat het verbeteren van de verlichting zeer nut tig zou zijn en dat hy deze zaak onder de aandacht van de in dezen bevoegde autoriteiten zou brengen. Een lading oetans. orang- Te Londen is uit Sumatra de grootste bezending orang-oetangs aangekomen die daar ooit gelost is. Zy hebben de reis in ihun stevige kooien goed vol bracht en eiken dag drie maaltyeten ge bruikt. 's Ochtends: brood, tien pisangs en zes appelen's middags gekookte ryst, scheepsbeschuit en droge mals. La ter op den dag: lauwe thee. uit gieters toegediend. Vier gezinnen, bestaande, zegt de N R. Ct., uit mannetje, vrouwtje en een jong, zyn te Rotterdam, dat de boot aandeed, verkocht, de overige 46 zyn aan een Londenseh dierenhandelaar ge leverd. Enkele ervan zullen nog eens de zee oversteken naar Amerika. Fascisme contra catholicisme. De Katholieke padvindersorganisaties zijn thans in geheel Italië ontbonden, weet de Tel. te melden. De paus heeft het centrale bestuur der organisaties door karainaal-staats-secretaris Gas- parri persoasiiyk zyn dank doen uit spreken „in het treurig oogenblik, waar in de Katholieke padvinders hun vaan dels en uniformen moeten neerleggen". Een „natte" zege voor AU. De democraten en republikeinen ir Calif ornië hebben thans hun ros pec tie ve candidaten gekozen voor de nationale conventies te Houston en Cansas City De democratische veldslag is geëindigd met de volledige overwinning van den gouverneur van den staat New York, ..Al" Smith By de republikeinen heet Hoover, die trouwens geen enkelen con current had. alle stemmen op zich ver eenigd. schryft de Tel. De nederlaag, die Alfred Smith zijn beiden ..drogen" concurrenten. James Reed, senator van Missouri en Thomas Walsh, senator van Montana, heeft be zorgd, heeft groote sensatie gewekt, t: meer daar Galifornië tot dusver als een der bolwerken der prohibitionistcn gold Dit en de felle campagne, door den democrater.leider Mac Adoo tegen hem gevoerd, ten spijt, heeft de populaire gouverneur van New-York 115 000 stem men gekregen, tegen Reed 48.000 en Walsh 37.000. Een ander opmerkelijk feit is. dat in Californië. evenals een. week geleden in Massachusetts, vele kiezers, die gewoon - iyk de republikeinen aanhingen, dezer keer met de democraten hebben mee gestemd op Alfred Smith. Maar nieuwe kousen had ze noodig! Als om te bewijzen dat datzelfde Ame rika dat men zich autorijdend voorstelt, ook nog wel loopen kan, heeft een Bos- tonsch meisje Maandag 120 K.M. afge legd in 17 uur en 15 minuten, met een rustpoos van slechts 25 minuten, schryft de Tel. Het is miss Elconora Sears, een krach tige aihletische Jongedame, een bekende tennisspeelster en goed wandelaarster. Vergezeld door drie kennissen. heeren die orn beurten met haar opliepen, ge volgd door een auto, waarin haar dienst meisje nieuwe kousen gereed hield, en voorafgegaan door een anderen auto, die den weg door steden en dorpen voor haar vrij maakte, vertrok miss Sears uit Newport (Rhode Island) by het krie ken ran den dag er. arriveerde om 12 uur 's middags te Taunton. Na een rust aldaar stopte ze weer op en hield een tempo vol van soms 9 12 KM., maar nooit minder dan 6 1/2 K.M. per uur. ondanks geaccidenteerd terrein, ondanks wind en regen. By de finish gekomen het huis van kennissen, snelde ze met veerkracht igen tred door de wachtende menigte heen en rende, blijkbaar totaal niet vermoeid, de trap op. Pilsudski ziek en geheimzinnig. Uit Warschau wordt gemeld aan het Hbld., dat de gezondheidstoestand van Pilsoedski nog steeds veel te wenschen laat. Wat hem scheelt is niet bekend: er loopen allerlei geruchten, die niet te controleeren zijn. Gisteren zyn langdurige besprekingen gehouden in een ministerraad onder leiding van den staatspresident, alsook in hooge militaire kringen. Met stelligheid verluidt, dat de doc toren Pilsoedski hebben geadviseerd zich eenige maanden uit de politiek terug te trekken en tot herstel zijner gezond heid naar het buitenland te gaan. In parlementaire kringen verluidt, da: er een reorganisatie van de regeering aanstaande is. Wee den woekeraar. De nieuwe Engelsche geldschieterswet, die 1 Januari van kracht is geworden, beperkt niet alleen het tarief van de u-ettelijk geoorloofde rente, maar ver biedt den menschen die hun beroep ma ken van het verleener. van voorschotten ook. om circulaires per post te verzen den en te adverteeren. Volgens de Daily Mail, heeft de nieu we regeling een noodlottige uitwerking gehad op het beroep der geldschieters. Velen hunner sluiten hun kantoren ln het West-End. Een aantal hunner zyn zaken begon nen, waar men allerlei artikelen in huur koop kan krijgen en zyn tot de slotsom gekomen dat daar nu meer geld mee te verdienen is. (N. R. C.) Hoe Lorre (170 j.) sneuvelde. Te Brighton is onder de wielen van son kar een papegaai aan zyn eind gekomen, die heeft toebehoord aan maarschalk Masséne een van Napoleons meest vermaarde getrouwen, aldus de Tel. Het dier was, naar het schynt, meer den 170 jaar oud. Het was de laatste jaren het eigendom van kapitein Chris tian Roosing. dien men vaak met den vogel op zijn .schouder door de stad kon zien wandelen Er was hem reeds een maal 1200 pat. 14ói» gulden) voor lorre geboden, maar hy had geweigerd afstand van zyn hlstorischen lieveling te doen. De papegaal is, in de dagen van het Eerste Keizerryk, herhaaldeiyk door Na poleon aangehaald en was het eenige overgebleven wezen, dat nog „met den groeten keizer had gepraat" Het koude Zwarte Woud. In het Zuideiyk deel van het Zwarte Woud is de temperatuur plotseling sterk gedaald, aldus de Tel. In den afgelooper. nacht viel zij van plus acht graden tot minus 6ö graad. De nieuw gevallet) sneeuw is eenige centimeters dik. Ook in de dalen en in de Rynvlakte is de thermometer met ongeveer tien graden cdaald. Sedert Maandagavond valt voorts veel sneeuw in de hooger gelegen gedeelten van het Reuzengebergte Op de topper ligt de nieuw gevallen sneeuw 10 c.M dik. Hedenmorgen vroor het er vyf gra den. In de dalen heeft het herhaaldelijk geregend He: gebergte is weer geheel met sneeuw bedekt. KORT EN BONDIG. Naar uit Prisjtina wordt gemeld, heeft een onbekende eenige revolversoh aten ge lost op den voormaligcn Mchamme- iaanschen afgevaardigde Nazirn Gafier. Deze is daarop aan de bekomen verwon dingen overleden. Van der. dader ont breekt ieder spoor. Te Virgina Water is het lijk geschouwd van een man van veertig jaar die be zweken bleek te zyn. nadat hy een kop kokende thee had leeggedronken. Uit Dyor. wordt gemeld, dat aldaar een vyfjarig meisje, dat me: een speel kameraadje van zes jaar by den oever van het verbicdlngskanaal speelde, het evenwicht verloor cn in het water viel De zesjarige Jongen sprong haar even wel moedig na en het gelukte hem haar te redder. De bevolking bracht den jeug digen menschen redder een geestdriftige oratie. Men weet. dat de Italia by de lan ding op Spitsbergen en by de b-rrtr.g '.n de baüonloods a very heeft gekre gen. Ook de toeschouwers zyn er niet hcekmaa! zonder kleerscheuren afge komen. U:t Spitsbergen wordt tenminste draadloos gemeld, dat by de aankomst een filmoperateur en een matroos vry ernstige vrieskwetsuren opliepen. SPORT EN SPEL. MET HET BRITSCH-INDISCHE HOCKEY-TEAM NAAR DUITSCHLAND (BUrondere oorrcspondenlie). Zondagmorgen stoomde de D-trein Amsterdam uit met 14 gelukkige Indiërs in een gereserveerder, wagen begeleid door de heeren Col. Turrsbull. Major Rickits. Roser. Wyt en Broe.se ran Groenou ce laatsten als tolken er. gid sen. Gelukkige Indiërs, want ze hebben zooveel van Duitsokland gehoord, zc willen Beriyr. zien en beter kennis ma ken met de Dultschere dan ae in Folke stone deden. Maar allengs begon htm enthousiasme te tanen, al gauw verveelde het landschap en na de lurxh sliep ieder behalve de wachters, die het programma voor de volgende dagen te bespreken hadden. Een groot aantal nieuwsgierigen stond aan het station Hannover, vele onver staanbare namen werden gemompeld en spoorslags verdwenen de gasten in hun hotel. Of men de Deutsche Hockey Club Hannover het genoegen wilde doen in het clubhuis te komen eten? Deze in vitatie werd aangenomen cn met auto's bereikte men al spoedig het Troegerc koninklijke park waarin de club gelegen is. De tulbanden verwekten groote be langstelling by de quasi tennis spelende dames, die zeer teleurgesteld bleken dal Dhian Chand en Shaukat AH nice mee gekomen waren. Dezs lagen namelijk ziek te bed. ze hadden kou gevat m den trein en de tweede had er nog lichte bronchitis by. De spelers gingen vrceg naar bed oer. den volgenden dag fit te zOn. Al vroeg was Dr. Fiedler de voorzitter van d: Duitsche elftal commissie in het Hotel om hec team te begroeten. Eenige lief talige chauffeuses hadden voor een aar dig programma gezorgd langs de beziens waardigheden var. Hannover die niet veel anders zUn dan paleizen van vroegere keurvorsten. Een tocht door een Hol- landsch landschap werd besloten met een Erdbeeren mi: ScWagsahr.e waarna de lunch in hat hotel gebruikt werd. Om vier uur begon de muziek op het D. H. C. veld, dat zich langzamerhand met -een vrooiyke menigte vulde. De en tree der spelers wordt luid behandklapt, fotografen doen hun#werk. vergemakke- lykt door heldere zonneschijn. Om half zeven begint dan de wedstrydHannover— All-India comb, voor "een uitgezocht pu bliek van meer dan 2000 menschen. De Indiërs in hun blauwe shirts met witte mouwen stellen zich als volgt op: Allen. Rocque, Hammond, Norris Cullen, Keht Singh Gateley, Feroze, Dhian Chand, Marthlns, Seamen. De Hannoveranen hebben zich met eenige Internationals versterkt en ver schijnen in rood hemd en zwarte broek met de volgende combinatie Freckman. Heimsoth, Woeltje. Irmer (Bremen), Thies, Sprengel, Haverbeck. Luehmann (Hamburg) Lockemann. Hoebe.n, Woell- ner (Leipzig). Scheidsrechters Brocsc van Groenou en Rheiberg (Hamburg). De Duitschers hebben van het begin tot het einde niets in te brengen ge had, ofschoon ze zich den geheelen wed- stryd afsloofden en den moed niet op gaven. Zelfs hebber, ze eenige kansen ge had. die Lockemann en Dr. Luehmann m hun onstuimigheid om zeep brachten De Indiërs speelden ais nooit te voren. Ze combineerden dat het een lust was. schoven den bal van links naar rechts. Feroze geeft tot drie maal toe haarzuiver aan Marthins, precies op den rand van den cirkel, de Duitschers dekken Dhian Chand en floep een pushstroke goal. Nu hebben de Duitschers toch al geen notie van push en scoopsiagen. maar deze kee per zwichtte voor elk van deze slagen, r'eroze en Marthins helpe Dhian Cnano er met de rust 80 van te maker- Het publiek Juicht, maar aou nog meer reden tot Juichen krygen in de tweede helft. Do Indiërs die er niet op gerekend liadden zoo'n groote overwin ning te behalen, waren buitengewoon tevreden en wilden niet door een te groote overwinning hunne tegenstanders grieven. Ze demonstreerden een samen spel zooals nooit te '.oren. vertoonden buitengewone handigheden, die het puöilek zeer bewonderde, bene ovatie voegde echter toen Dhian Chand op een wyze, zooals hij alleen maar kan, den bal van het midden van het veld mee nam, drie. vier tegenstanders passeer de en ten slotte den keeper niet een rustigen push. Tien tegen nul kregen do Duitschers klop. waarmede weer eens te meer gc- Dleken is. dat de Indiërs voor hunne Europecsche tegenstanders te sterk zyn Na deze nederlaag zal niemand meer willen tegenspreken, dat Britsch Indic de Olympische Hockeyspelen gaat win nen. mot eene meerderheid zooals het zelf wil bepalen, by wijze van spreken. Een vrcciyke avond met hartelijke speeches van de hoeren N&rjo en Col, Turnbull volgde. Woeltje, de in Holland bekende Du-tschc internationale back en Yoessouf bedachten een Eurasiati- sche dans, anderen zongen Indische lie deren. Toch was het parool vroeg naar bed. want den volgenden morgen. Dinsdag ging de trein reeds om half acht naar Berlijn. Dc mooie stad aan de Sprce werd om halt twaalf bereikt. Weer stonden vele Duitschers aan den trein, wicn de mare ran de groote nederlaag in Hanno ver reeds ter oore was gekomen. Hoe heel anders zou deze dag verloopen dan de vorige. Het hotel Russischer Hof was gelukkig heel wat beter dan het hotel in Han nover, zoodat de lunch met genoegen gesavoureerd werd. OnmiddcllUk daarna gmgen enkele Duitschers met de goed in plaids ingepakte Indiërs in een tou- ringqir de stad door. Bewonderende blikken van allen voor de schitterende gebouwen cn de heerlijke parken me: jong groen en vele standbeelden. Een paar uur slapen cn dan om ha'f zes naar het veld. Zoo goed de Duit schers meestal organiseeren, zoo slecht was het thans. Eep groote menigte was voor don ingang gepakt, zoodat de reemdclingen geen kans zagen binne te komen., dan via de keuken van hel clubhuis. Daarna volgde teleurstelling op teleurstelling. In de eerste plaats he: verkieed'.okaai. ja anders was het niet t-j noemen, een soort bootenhuis. zonder douche of iets. vervolgens het veld, waarop zooveel aanmerkingen te maken waren, dat veie handen aan liet werk gewet werden. Niettemin was aan den deplorabelen toestand van het veld ni«: te veel te veranderen, maar de lijnen waren nu althans te zien. Voor een goede 8000 toeschouwers stellen de lichte Indiërs zich met een gewijzigde half- backlinie op. waarin thans Youssouf, Plinger en Cullen tegenover een Brur.- decbu.-gseh elftal, of liever een BerlUn- schc combinatie versterkt roet Hauss- raann, Heidelberg. Lincke, Franzkowial:. Haussmann K ruïne tv. Heyman. Zonde', Sohmidt, Muller, Boche, Stranzen, Scherbarth. De Duitschers pakken direct ferm. een beetje te ferm. aan, waar de Indiërs vreemd van opkeken. Hunne gewon; handigheid verlaat her. echter met, zoodat zc de zware Duitschers van links naar rechts laten loopen. Aangevuurd door het publiek beginnen ze wild tr spelen, duwen en dringen dat het eer aard heeft, waardoor talrijke vrUe sla gen en zeer veie straf corners ontstaan. Haussmann en nog twee anderen loopen waarschuwingen op. hetgeen het pubhek niet bevalt, zoodat de scheidsrechter tea slotte het publiek moet waarschuwen cn met on:running der tribunes of met sta ken van den wedstrijd moet dreigen. Ge lukkig werd het daarna een beetje kal mer. doch de Jongenstribune bleef roe rig. De geïntimideerde Indiërs maakten voor rust slechts een goal. daarna art- ten zy de tanden opeen, speelden een ruim spel, zonder tot open spel over te gaan waarna de score langzaam rees, door toedoen van Marthins. Dhian Chand (3) en Seamen. De laatste had een leelyke tik opgeloopen, doch speelde toch dcor. Zyn goal was er des te ver dienstelijker om, hoewel deze hoofdza kelijk het wexk van Marthins was, ile beide backs naar zich toetrok. Toen de stand 5—0 was kregen de Duitschers een korte bevlieging, waarin zU een strafcomer door Hau&sman lie ten nemen, die echter voor Cullen te langzaam was. Toch maakte Scherbarth uit een voorzet van rechts een fraai doelpunt dat met gelo.i begroet werd. Do Duitschers zijn èn met hunne methode van spelen én met hun publiek op den verkeerden weg. Hun spel was dezen middag geen hockey, alle techniek ontbrak. Eenige van hun internationals moeten straks op de Olympische spelvn heel anders spelen en leeren dat re hun mond moeten houden. De een maart den ander zenuwachtig, terwyi ze niet het risico mogen loopen dat ze den geest van de Olympische spelen te schande make.n door onsportieve dingen, die te vens Dultschland's goeden naam zouden bevlekken. Gisteren zyn dc Indiërs teruggereisd na een buitengewoon gczelligen a vend ln Berlijn te hebben doorgebracht, Fe roze hinkt wat. Shaukat All la nog niet geheel fit. Seaman heeft pyn aan zyn lip. maar nu ze weer in Blocmcndaal zUn. waar ze zich thuis en gelukkig voe- is alle verdriet vergeten en spreken ze nog alleen over de prettige herinne ringen van de reis Charmante eenvoudige Jongens, be scheiden en voor elkaar goede vrienden. Zij die met hen hebben gereisd kunnen niet anders dan vriendschap voelen voor hen en voor hunne harteHJke lei ders. Good luck to all of you in Brus sels and Ir. the Olympic Games. B v. G. DE OLYMPISCHE EED HARRY DENIS ZAL HEM UITSPREKEN. Naar de Tel. verneemt is Harry Denis, de aanvoerder van het Nederland- sche elftal, ge- tffl&i. T kozen om by de offlcleele opening van de Olympische Spelen op 28 Jul! den Olym- pischen ecd ult te spreken. Deze keuze zal wel aller Instemming hebben. Denis la een onzer meest populaire sportalul en speelde reeds 40 internationale voet balwedstrijden. KOLONIëN MEER PROVINCIES OP JAVA SPOED MET DE BESTUURS- HERVORMING. De Indische regeering heeft thans de finitief besloten om de bestuurshervor- mtng op Java op de daarvoor vroeger reeds aangekondigde tijdstippen voort te zetten, zoodat met 1 Juli Ingesteld zul- 'cn worden de gouvernementen MSdden- Java en Oost-Java alsmede de beide gouvernementen ran de Vorstenlanden D Jok Ja en'Solo. Deze gouvernementen dienen als voor bereid1 ns: voor de instelling van de pro vincie Midden Java en Oost-Java resp. met ingang ran 1 Januari 1929 en 1 Jan. 1930. ff [GEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL. FOTOGRAFISCH ATELIER GROOTE HOUTSTRAAT 169 I TEL. 13472 - HAARLEM .RICH E"

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9