BEURSKR0NIEK MIJNHARDT'S HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 12 MEI 1928 EEN ONTWIKKELINGS- EN ONTSPANNINGSREIS VL De laatste dag in Syrië. De Acropolis. Het einde van de reis dwars door Palestina en Syrië. Smyrna. De stad valt tegen. Op weg naar Constantinopel. De laatste dag in Syrië is aangebro ken, Om 6 uur vanavond aal de „Pierre Loti" ons in Beyerarvth aan boord ne men en andermaal het ruime sop kie zen. Reeds vroeg rijden de auto's voor cn voeren ons met bekwamen spoed de stad uit. De weg dien we gaan, stof rit, os uitstekend, de entourage overigens schitterend. We gaan de Anti-Libanon over in enorme zig-zag'-wegen met ge vaarlijke scherpe hoeken. Halverwege slaan we af. We gaan naar Ba'albek, het oude Heliopolis, naar He lios, den Griekschen zonnengod. (Naar de Romeinen gesproken: tempel voor Jupiter). Deze Acropolis is het minste dat ik ooit van mijn leven gezien heb op dit gebied. Mercurius en Venus wer den hier aangebeden. Ook Bacchus. De Duitschers hebben op aansporing van Wilhelm n de opgravingen ver richt. Een trap van 3 meter breedte vervangt de oorspronkelijke van 50 meter breed. Grieksche. Roemclnsche, Arabische bouworde en bouwkunst wisselen elkaar af. Zware pilaren van Egyptisch rood graniet, enorme blokken steen, prachtig bewerkte architraven, groote poorten, nissen waaruit alle beelden natuurlijk in den loop der eeuwen verdwenen zijn. Mozaïken, bassins, een monumentale poort, prachtig beeldhouwwerk in blad motief, opengewerkte plafonds in kalk steen. Bogen-altaren van steen met groeven waardoor het bloed der men- sohen- en dieroffers kon afloopen. De G zullen, die de vlakte waar Ba'albek een maal stond, beheerschen, zijn enorm van omvang. De steenen die gebruikt wor den ter constructie voor de muren, tellen exemplaren ter lengte van 20 Meter met een geschat gewicht van 850.000 K.G, Het Hjkt ongeloofelijk. De tempel van Bacchus is een der- best bewaarde en mooiste monumenten van het oude Syrië. De naar binnen staande nissen op de buitenzijde van den ronden tem pel aangebracht trekken de aandacht. Bewerkt en gebeeldhouwd zijn ze bo vendien. Het geheel is enorm, de indruk is on vergetelijk, alleen dit bezoek zou de reis hierheen loonend maken. Ook aan deze bezichtiging komt helaas een eind. We lunchen in het Hotel Palmyrc. De terugrit begint. We door- kruisen het allervruchtbaarste deel van Syrië, dat tusschen den Anti-Libanon en Om-Libanon prachtige akkers, veel landvolk aan het werk. We stijgen en stijgen, daar naderen we reeds de sneeuw-grens. Hooger en hoo- ger zig-zaggen we. We rijden door holle wegen en passen; aan beide zijden sneeuw. Dan gaan we weer dialen. In de verte doemt Beyranth op. We zig-zag gen de stad in. De haven komt in het zicht, We stappen uit. De „Pierre Lota" ligt in de kleine ha ven. De barkas van het agentschap, de Fransche vlag op. brengt ons aan boord. De „Pierre Loti" licht zijn ankers en zet zich statig in beweging. Onze landreis dwars door Palestina en Syrië is geëindigd, van nu af zullen wij de stoomer niet anders dan voor een bezoek aan Smyrna, aan Pireaus, Constantinopel en Napels verlaten, a. b. S. S. „Pierre Loti" vóór Smyrna. We hebben gevaren van Beyrouth af door de eilanden van den Tonisahen Archipel, alleen van Rlhodus hebben we duidelijk iets kunnen zi'en. Ben berglandschap, moskeeën, kerken, een alleraardigst beschut haventje met zeilschepen, een oude lange muur met fcanlteelen. Om vijf uur 's morgens draaien wc dien grooten landtong van klein Azië om en de vuurtoren zendt ons zijn 3 achtereenvolgende welkomststralen tege moet. We naderen, doch mogen volgens Turksdh voorschrift, niet vóór 6 uur voorbij. De „Pierre Loti" vaart dus in een kringetje rond en prompt 6 uur slaan met volle kracht de machines weer vooruit en varen we de Golf van Smyrna in, Ter weerszijden niet hooge bergen, nog donker gekleurd. Tusschen 2 toppan, i zwart, is de hemel; oranje de naderen de zon, die kort daarna rijst. Eenvoudig schitterend. Dan tegen 8 uur Smyrna, in een kom van de golf gelegen tegen bergen. Op den achtergrond de de stad bckeersChende berg. Pagus, bekroond door een oeroude ruïne van een fort. De „Pierre Loti" komt te meeren in het liliput-haventje, waar, behalve eeni- ge zeilscheepjes en een klein stoom bootje, nog 2 zeebooten en een miniatuur oorlogsscheepje liggen. De usantieele formaliteiten, dan zwermt op een sein met de stoomfluit, een heir leger roei bootjes aan, die ons aan de Kade zullen brengen bij het passenbureau, alwaar onze documenten moeten worden afge geven. Vrijwel de góheele handel van Smyrna schijnt zich. af te spelen op of bij de kade; althans daar bevinden zich de groote handelshuizen en banken. Een zielig paarde-trammetje, knapjes armoe dig, rijdt over de kade. Een aantal rij tuigen staat gereed voor een rit door de stad, waarvan het groote deel een ruïne ia tengevolge van de verovering der stad in 1922 door de Turken, die eerst de hulzen der Grieken, het meest wedvarende deel der bevolking, plunderden en vervolgens de roodle haan op het dak plaatsten. We rijden voorbij de post, de Ottomaansche Bank, een buitengewoon armoedig vies station, de Fransehe en Amerikaansche school, door de Turksche en Joodfèdhe wijken win keltjes met uien, slangenradijs bloem kool, prei, zoetigheden, enorme koeken, bezems. Van dit laatste artikel schijnt veel noodig. Bosjes schoenpoetsers met keurige met koper beslagen bakken. Klaarblijkelijk geldt het als een schande met ongepoetste erf bestofde laarzen aan te tippelen. Nauwe straten, enkele gesluierde schoone jonkvrouwen, heel veel alles behalve appetijtelijke wezens. We gaan den berg Pagus op. Een weg vol kuilen, gaten; elk moment dreigen we onderste boven te gaan-; de rossinanten hebben zelf de grootste moeite op de been te blijven. Nagenoeg geen ezeltjes meer, bruine geiten instede van de zwarte, die we tot nu toe steeds ontmoet hebben. Een karavaan-serail: op de binnenplaats de aangebonden dieren. Wijnteelt op de hellingen van den berg. Diverse korren op zijn Hindelfoopensch beschilderd, be spannen met een kleurig getuigd paard. Een Romeinsch aquaduct nog steeds in gebruik, een kleine waterval; dian wordt de weg zóó Slecht, dat het meerendeel van het gezelschap uitstapt om de dieren te sparen. Was het plaveisel in die stad allerslechtst geen woorden zijn voldoende om te beschrijven hoe het er buiten was. We passeeren de diverse kerkhoven op de hellingen van den berg, het Turksche met steenen palen met steenen knob bels er op op de graven, het Armenische, het Duitsche, het Israëlietlsche. het R.-Kathoheke en ook het Hollandsche kerkhof. Een eenvoudig ijzeren hek sluit het af, daarop een Pransche inscriptie. In de ornamentatie van het hek de woorden Mortius Batava Buis". De huizen in het geheel® stadsdeel dde ge spaard werden, verdienen geen beteren naam dan krotten; de vensters hebben latwerk-nissen waarachter de vrouwen zich verbergen, de bazars zijn van nage noeg geen beteekenis. Boven op dien berg is het uitzicht schitterend, de golf, de haven, de veelkleurige daken, de ber gen. Dan frappeert het eerst, d'at de eenige boomen, die men ziet. cypres sen zijn. We gaan langs een anderen weg naar beneden. De kwestie „to be or not to be" noopt te voet te gaan, de koetsiers kunnen nauwelijks de paarden met de ledige tijtuigen houden. Niemand 'betreurt het wanneer we weer naar boord terug gaan; het gezicht op de stad van dek af is aardig ge noeg, doch daarmede houdt het aantrek kelijke tevens op. Dan woxdlt het anker gelióh't en we gaan op weg naar Constantinopel Th. STADSNIEUWS BIOSCOOP Luxor-Theater. jyr op of d'r onder" en „Rex, het Dulvclspaard". Zigoto (Larry Scmin) doet ons weer lachen, in het eerste hoofdnummer. Wat zeg ik: lachen?'Neen. het is schateren cn zoo nu en dan ook brullen. Dat doet een mensch weer eens echt goed om zooveel plelzier te hebben. En het mooi ste van al is dat de man die aller lach spieren zoo in beweging brengt zelf geen spier vertrekt. Het geheel leent zich niet om zoo maar eens te vertellen, maar dat kunnen we nogmaals zeggen: dat het een heerlijk, amusant nummer is, dat wel in den smaak zal vallen. .Hex, het duivelspaard" is de geschie denis van een paard en daarom voor liefhebbers van dieren het aanschouwen ten volle waard. Wat het meest te be wonderen? Het verstand van het mooie dier of de haat die het heeft aan de Indianen omdat die het waren die liet als veulen het eerst mishandeld hadden. Het begin van deze film toont ons de moedige kolonisten, die een plaats in het Verre Westen zochten om zich daar te vestigen. BU één van die ka ravanen bevond zich ook Dave Garson, die in het bezit is van een veulen. De karavaan wordt door de roodhuiden overvallen en Dave en het veulen zijn de eenigen die ontkomen. Later zien we hem terug als verkenner op een der for ten. Als hij het paard ziet herkent ook dat hem en ze worden de grootste vrien den. Door deze geschiedenis is ook nog een andere gevlochten, die maakt dat èn Dave én Rex hun gaven kunnen ten toon spreiden. Ook hier is het: eind goed, al goed. Een prachtige film met veel mooie natuurgezichten en voorts zien we ook vele Indiaansche gewoonten die voor de meesten van ons geheel vreemd zUn. „Weet je nog wel?" is een komische twee-acter, waarin Harry Langdon op zijn best is. Van de Pathé-revue noemen we vooral de schitterende Mode-revue, Ook het Luxor-Nieuws bevat weer veel actueels en moois. We kunnen een bezoek aan het Luxor Theater ten zeerste aanbevelen. Rembrandt Theater. In „Variété Geheimen" de hoofd film deze week in 't Rembrandt Thea ter maakt Norma Shearer een prach tige creatie van de hoofdrol. Dolly Haven, een meisje met matige ont wikkeling, een knap gezichtje en figuur en een flinke dosis zelfvertrouwen, om neit te zeggen zelfoverschatting, graat uit haar kleine stadje naar New York. om daar een betrekking te zoeken. Als zij solliciteert naar de betrekking van steno-typiste by den variété-impressa- rio Sam Davis, komt ze in aanraking met den danser Johnny Storm, die. bekoord door haar uiterlijk en lieve maniertjes, haar als partner enga geert voor een van zijn dansnummers. Op de repetities blijkt al spoedig, dat Dolly in het geheel geen danstalent heeft Johnny komt nu op de geluk kige gedachte er een z.g. toekijk-num- mer van te maken. Het wordt, dank zl) johnny's doorzicht een prachtig succes. Dolly wordt steeds meer over 't paard getild en al spoedig verbeeldt ze zich. dat het succes aan haar te danken is. Ze vergeet dat ze alles op tooneelgo- bied aan Johnny te danken heeft, en verlaat haar partner voor een anderen danser, Wallace King. Nu blijkt al gauw, dat zij zonder Johnny niets be- teekent, de kritiek is allerslechtst en de impressario wil het engagement van deze nieuwe combinatie niet vernieuwen Na eenige vernederingen besluit ze ten einde raad een ondergeschikte rol in een ballet aan te nemen. In het Variété, waar dit ballet danst, treden ook Johnny en zijn nieuwe partner op en het messenwerppaar, die vrienden van Johnny zijn. Even voor dit paar moet optreden, missen ze hun vierjarig dochtertje, dat in de Kerstweek bij lien in het theater is 's avonds. Tijdens het niuruner wordt het kind, dat van een groote hoogte gevallen is, gevonden en dood opgeno men, De ongelukkige moeder merkt, door het geroezemoes achter de cou lissen, dat er iets vreeselijks gebeurd moet zijn. Gedurende een kleine pauze snelt ze van het tooneel en ziet daar haar doode schat. Daar de moeder na dit ontzettende niet in staat is haar nummer af te maken, biedt Dolly zich aan, in haar plaats te gaan. Voor al ien op het tooneel en achter de cou lissen zijn het vreeselijke oogenblikken De messenwerper is zich zelf niet meester na het verschrikkelijke ge beuren, zijn hand is onvast en Dolly zou, door het laatste zwaard zeker ir het hoofd getroffen zijn, wanneer ze niet even te voren van de emotie flauw was gevallen. Dolly en Johnny vinden nu elkaar voor het leven. Marcel Barger, voor ons Haarlem mers, geen onbekende, zingt een paar Spaansche liederen en een Neder- landsch. Het is aangenaam naar zijn mooi beschaafd geluid en prettige voordracht te luisteren en te zien, ter wijl hij bijzonder verdienstelijk op de vleugel begeleid wordt. Cinema Palace. Neem: een wit paard, een ridderlijke ruiter in het genre van Tom Mix, een stel huifwagens, wat schurkachtig ge schminkte filmacteurs, de noodige hec taren heuvelachtig terrein een helling die steiler schijnt dan zij is en een zeer kordaat meisje, dat er nog al erg lief en onschuldig uitziet, en dat zes acten lang zal wachten voor ze in de armen ligt van den ridderlijken ruiter in het genre van Toon Mix. Dan hebt ge een film uit de Par Wild Weet, waar volgens de hee- ren van Fox en First National de roman tiek nog leeft. Doch let wel: ge hebt een film. En dat is het groote voordeel van deze rol prenten waardoor zij tevens vaak heel wat beter zijn dan de verfilmde comedic- stukjes die in zoo grooten getale over den Oceaan komen. En ze zijn span nende, deze ..kojbow"-films. Ze boeien steeds van begin tot einde. Zoo ook de eerste rolprent die in de Cinema Palace gedraaid wordt en die een prachtig beeld geeft van 'n trek met groote kud den vee door een verlaten land, De tweede film „Gravin Maritza" laat zien dat men niet straffeloos een voor hei tooneel geschreven stuk tot een film kan maken. Bovendien is er te veel sentimentaliteit en te weinig karakter in spel en personen. En toch doet zoo'n film het, misschien we! voor een heel groot- deel door de muziek die buiten gewoon goed verzorgd is en doordat de fotografie in deze film onberispelijk ls. Scala. De eerste tafereelen die in Scala deze week pp het doek komen, doen aan den onbezorgden vacantietijd denken. We zien namelijk toeristen op reis ln Noord- Amerlka, waar zij de schitterendste plekjes bezoeken. Na de klucht in twee acten „Adam en Eva" komt het eerste hoofdnummer, ge titeld „Tot de tanden gewapend". Do titel verraadt reeds, dat we met cow boys, wilde paardenrennen en schiet partijen te doen zullen krijgen. De hoofdfiguur Fred Randall, die den dood van rijn vader wil wreken, speelt uitste kend. Hij wordt in verschillende gevech ten gewikkeld, waarbij hij zelfs met zijn tegenstander in een afgrond rolt, maa' hij wordt toch overwinnaar. Prachtige staaltjes van paardendressuur kan men hier bewonderen. Na de pauze komt het tweede hoofd nummer, genaamd „Eerbied voor het moederschap", een drama in zeven acten. Ook dit is een goede speelfilm waarin op heel kiesohe wijze de gevol gen gedemonstreerd worden, als men de natuur wil tegenwerken en tot zee.' strafbare handelingen komt. Het is een oorlogsverhaal. De jonge luitenant Hel mut Enzenberg moet naar het front en laat zijn verloofde Anne-Marie,, die jj een ondergsechikte betrekking bij zijn moeder was, in kommervolle omstandig heden ac-hter. De oude Enzenberg had het meisje tot een ernstige misdaad wil len brengen, door haar nog ongeboren kind te laten dooden, maar dit weigerde zij fier. Zij geeft aan haar zoontje den naam van Helmut en moet met hard werken haar brood verdienen. De oude Enzenberg, die zich ook misdadig tegen over zijn eigen vrouw gedragen heeft er. die'veel verdriet krijgt over het verlies van zijn zoon in den oorlog is genegen om zijn kleinkind te adopteeren, waarin Anne-Marie na véél strijd eindelijk toe geeft. Het vergevingstafereeltje, waarin de kleine Helmut een groote rol speelt, is zeer aandoenlijk. Deze film heeft in derdaad een goede strekking. NED. VER, VAN HUISVROUWEN. De Hulsvrouw in Zuld-Af.dca Maandag 14 Mei houdt voor de afda ling Haarlem der Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen mevrouw A. H. van GentKesler uit Rijswijk een le zing met lichtbeelden over „De Huis vrouw in Zuid-Afrika en hare dienst boden". De lezing wordt 'smlddags ge houden in het gebouw „Zang en Vriend schap." Donderdag 14 Juni wordt een geza menlijke tocht georganiseerd naar de Oost- en West-Indische tentoonstelling te Arnhem. OVERPLAATSING In de vergadering van 28 December 1927 benoemde de raad den. onderwij zer W. R. Jansen tot Hoofd van School No. 29. Ter voorziening in de hierdoor aan school No. 17 ontstane vacature stellen B. en W. voor den onderwijzer aan school No. 5, G. C. van der Haar. over te plaatsen. DE LOODGIETERS- STAKING. HET STANDPUNT VAN DE PATROONS. De voorzitter van de Loodgietenspa- troonsvesreeniging „Onderling Belang", afd. van de Loodgieters- en fitterspa- troonsver. in Ntderland, de heer H, Harmeijer, heeft aan een vertegenwoor diger van het Hbld. het standpunt van werkgeverszijde uiteengezet. Bij de be sprekingen over het conceptcantract 10271928 is reeds de quaestie betref fende de vacantiedagen ter sprake ge komen. Om verschillende redenen wa ren de patroons reeds destijds niet ge negen vacantiedagen contractueel te garandeeren. Bij de besprekingen over dit contract hebben de werknemers, toen zij op een der vergaderingen ver namen dat de patroons den eisch van vacantie niet wilden inwilligen, de pa troons verweten dat zij noodeloos tijd hadden gevergd van de werknemers. Nu bij de conferenties over het contract 19281929 wederom de vacantiedagen werden geeischt en het standpunt van de werkgevers ongewijzigd was geble ven, hebben deze laatsten aan de werk nemersorganisaties doen weten dat be sprekingen over deze aangelegenheid overbodig zouden zijn. Geweigerd is een bespreking nimmer. De werkgevers beschouwen het be drijf als behoorende tot het bouwvak- bedrijf en niet tot da»t van de metaal arbeiders. De loodgieters genieten een loon van 0-80 per uur, de metaalar beiders daarentegen van 0.65. De pa troons meenen dat him bedrijf te nauw aan het bouwvak is verbonden, dan dat vacanties verleend kunnen worden. De bouwvakken zelf kennen immers geen vacantie. Het gevaar dat aannemers dan eventueel onder het loodgieterscon tract loodgieters zouden aannemen zou te groot worden. In de scheepvaart wer ken loodgieters voor 0-65, waardoor de eigenlijke loodgieters uitgesloten zijn van den scheepsbouw. Li een brief van 11 April j.L heeft de werkgeversorganisatie haar stand punt aan de vier metaalbewerkersban- den bekend gemaakt. Een antwoord kwam op dit schrijven niet, maar er zijn aa,n de verschillende loodgieters in dividueel contracten ter teekening aan geboden. By deze contracten werden verschillende voorstellen kenbaar ge maakt. Op 28 April nadat de contracten hadden gecirculeerd kwam antwoord op den brief van 11 April. In dit schrij ven werd met ingang van 8 Mei staking afgekondigd, indien de contracten niet werden gecontinueerd, zooals ze dooi de werknemers werden voorgesteld. 2 Mei antwoordden de werkgevers. Zij wezen er op nimmer een conferentie te hebban geweigerd, maar hi, waren na dere besprekingen overbodig. Tenslotte zei de heer Harmeijer nog dat de lood gieterspatroons een contract willen zon der vacantie. Zoodra de bouwvakken ook een vacantie kennen, dan kunnen deze zaken worden besproken en bepleit. VRÏJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE, De Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie houdt de algemeen® verga dering Zondag 3 Juni te Amersfoort. Be halve het uitbrengen der jaarverslagen vermeldt de agenda de benoeming van een lid van den Raad van Advies in de vacature prof. dr. H. A. Lorents. Het advies van het Hoofdbestuur luidt: prof. mr. C. van Vollenhoven. Voorts wordt bespreken de jongeren-vredesactie, het lustrum van de organisatie en zal wor den overgegaan tot de bestuursverkie zing. Het Hoofdbestuur adviseert de ver kiezing van dezelfde candid a ten, als die welke door de afdeeling Haarlem gesteld zijn, nJ. als voorzitter de heer A. H, Güntfoer Jr. en als secretaresse mej. Net'ty van Vloodorp, beiden te Haarlem, voor welke functies zij ook door de af deeling Zwolle zijn Candida at gesteld. De overige candidaten voor bestuurs functies behooren tot andere afdeelïn- gen. JEUGD - VREDES-BOND Er wordt een bijeenkomst gehouden op Dinsdag 15 Mei in „Hotel van Ree", Camplaan te Heemstede ter oprichting van een Jeugd-Vredes-Bond. Ieder is welkom, zoowel de Heemsteedsche als de Haarlemsehe jeugd. Spreker is de heer Beentjes uit den Haag. Verder zal mevrouw C. Meeter- Negry'n declameeren. ONTSLAG ONDERWIJZERES Mejuffrouw Nix, M. S. G. E., ver zoekt den Raad in verband met hare afkeuring eervol ontslag als onderwij zeres aan school 8 Leidsche Plein 36 met ingang van 1 Juli a.s.. Mej. A. Zandstra, onderwijzeres in de gymnastiek aan Openbare La gere Scholen verzoekt eervol ontslag tegen 1 September a.s. MAILVERZENDING VAN 14—20 MEI 1928. Ned. O.-Indië, Zeepost vig Rotterdam 10 Mei, 2.05. Mail via Genua 15 Mei 15.05. 16 Nazending 16 Mei 15.05. 2e Nazending 17 Mei 3.10. Aruba, Bonaire, Curacao via Amster dam. 15 Mei, 13,30. Via Southampton 18 Mei 9.20. Via Cherbourg 18 Mei 18.30. Saba, St. Eustatius, St. Martin: vla Plymouth 15 Mei 9.20. Amerika (V.S. van). Mexico, Canada: via Cherbourg 14 Mei 18.30. Via Plymouth 15 Mei 9.20. Via Havre 15 Mei 18.30. Via Southampton 18 Mei 9.20. Brazilië. Rio de Janeiro, Santos, Uruguay, Chili: via Bordeaux 17 Mei 2.05. via Lissabon 18 Mei 18.30. Egypte, via Napcis 15 en 16 Mei, 12.20 via Brindiso 17 en 20 Mei 2.10. via Brindisi 18 Mei 12.20. Aden. Britsch*Indic, Ceylon» Siam, Australië. Nieirw.-Zeeland via Mar» seille 17 Mei 12 20, Singapore als Ned.«0.*lndië (Mail). China. Japan, vijl Sibcric 16 cn 19 Mei 17.35. Zuid»Afrika via Southampton 17 Mei 9.20. Gestadige stijging van het koersen-indexcijfer. Verbetering van onze nijverheid. Conjunctuur- verbetering in Dpitschland. Stabilisatie in Europa. De Amsterdamsche Beurs. Amsterdam, 10 Mei. De jongste statistieken betreffende de indexcijfers van koersen van aandeelen tooneu duidelijk aan, hoe na het eerste kwartaal van het loopende jaar de ver betering in de Nederlandsohe nijverheid in het algemeen, alsook op ander gebied van het economisch leven zich verder heeft voortgezet. Dit komt tot uitdruk king in een niet onbelangrijke stijging van het indexcijfer van de koersen van aandeelen voor de groepen Nijverheid, Bank- en Credietinstellingen. Andere Ondernemingen en Indische fondsen. Om begrijpelijke redenen geeft de groep Petroleum een daling te zien ten aan zien van Febr., Maart, April 1927, terwijl Scheepvaart een dalende tendenz ver toonde binnen beperkte grenzen. Op merkelijk is evenwel de bijzondere stabi liteit die het totaalindexcijfer voor Fe bruari. Maart en April 1928 vertoont. De statistiek geeft dan het volgende interes sante beeld: 2S S C.O 104 2 89 101 148 103 Mrt. 105 104 s 91 102 148 106 Fet 101 O 106 SS 144 107 3 P 1 s :ipi ;flj S i> T3 Het Duitsche bedrijfsleven heeft, te oordeelen naar de diverse gegevens uit de thans voorhanden zijnde jaarversla gen der groote Duitsche banken over 1927, voor de eerste keer sedert het einde van den oorlog en sedert het herstel van een normale valuta-positie, een jaar achter den rug, dat een effectieve stap vooruit, voor den algemeenen economi- schen toestand beteekent De voornaam ste punten zijn de stijging van de pro ductie en van den goederen omzet vernieu wing en verbetering der productie-mid delen, vermindering der werkloosheid alsmede versterking van de consumptie- capaciteit. De banken stonden daarbij voor het groote vraagstuk, om de finan- cieele hulp voor de doorvoering an deze veranderde conjunctuur te verschaffen. In tegenstelling met 1926 bestond de voornaamste werkzaamheid der banken uit het verleenen van credieten op lan gen termijn aan de industrie. Zooals be kend had de buitengewoon sterke beurs- hausse van 1926 door den z.g. Zwarten Vrijdag, midden Mei 1927 een voor vele fondsenbezitters noodlottige afloop. De wijd en zijd geleden verliezen waren zoo groot, dat de beurs niet weer genoegzaam deelname in de kringen van het beleg gende en speculeerende publiek kon vin den, Waardoor de emissie-bedrijvigheid dei' banken na net eerste kwartaal in kromp, om eerst weer tegen het einde van het jaar op te leven. Een bijzondere mijlpaal op den weg der verbetering van de conjunctuur wordt gevormd door het feit, dat de Spaarbank-inlagen in het vo rig jaar weer een stijging van 1500 mil- lioen Mk, vertoonden. Als een nieuwe stap in de richting van economische stabilisatie in Europa kan worden aangemerkt het feit, dat een Euröpeesc'n zin kk ar tel tot stand kwam op de conferentie te Brussel. Hierdoor wordt de zinkmarkt geregeld, door middel van een op te richten statistisch bureau en zoo noodig, verlaging der productie, Ook Nederland is erbij aangesloten. 95 pet. van de Europeesche productie is in het kartel opgenomen. Het werd opgericht naar het voorbeeld van het koperkartel en trad per 1 Mei j.l. in werking. Van de nieuwe emissies noemen wij: f 500 000 gew. aandeelen N.V. Ned. Aan- neming Mij v.h. FaF. H. Boersma, uitsl. v, aandeelh. a 160 pet., f 2.150 000 gew. aand. N.V. Nat. Bez. v aand. Ned. Ind, Gas Mij a 200 pct„ Mk. 5 millioen gew. aand. Norddeutsche Wollkammerei Sc Kammgarnspinnerei a 203 pet, en f 300.000 aandeelen Noord-Eur. Hou than- del Mij a 105 pet. De 41/2 pet. leening Dordrecht van f 2.375.000 werd vrijwel geheel geplaatst. De beurs vertoonde in de achter ons liggende overzichtsperiode een weinig ge animeerd voorkomen, waarbij dan een uitzondering dient gemaakt te worden voor enkele speciale fondsen, die om be paalde redenen van zekere zijde uit de markt werden genomen. Vrij algemeen had de markt overigens te UJden onder een flauwe stemming. De handel was over het geheel genomen beperkt, waar bij het publiek dikwijls tot wlnstneming overging. In verband met het onzekere karakter van de beurstendenz was het koersverloop nogal verdeeld. Banken ga ven slechts geringe verschillen te zien. De Surinaamsche Bank Keert 9 pet. (v.J. 81/2 pet.) dividend uit. De industrieele afdeeling zag opmerke lijke koersfluctuaties. Allereerst lag Cen trale suiker zeer flauw en kwam dienten gevolge tien punten lager af ten slotte, Holl. Drake lag vast en gold ca. 10 pun-' ten hooger. In kunstzijde-waarden werd belangrijk geopereerd, dikwijls voor bui- tenlandsche rekening. Enka boekte al dus een avans van niet minder dan 60 pt. op 584, ten gevolge van aankoopen voor buitenlandsche, naar men gelooft Duitsche, rekening, welke beoogen het buitenlandsohé belang b j de Enka te vergrooten. Dan trokken de aandacht de operaties in Holl. Kunstzijde, die meer dan 40 punten stegen op één dag, ten gevolge van voortgezette aankoopen, naar men meent, van de zijde van het Bestuur der maatschappij. Daar er wei nig aanbod was, kon de koers zoo veel nionteeren. Niet minder belangrijk was de stijging van Philipslampen. die per saldo ruim 80 punten stegen, ook al ón der invloed van buitenlandsche vraag. Voorbijgaand vonden hierin natuurlijk ook wel reacties plaats. Ned. Ind. Gas was vast en hooger op den claim. Jurgens min of meer verwaarloosd en een tien punten lager. Oliewaarden waren aanvankelijk willig en flink hooger, waardoor Koninklijke de 400 kon passeeren. Later trad een reac tie in op winstnemingen en brokkelde de koers weer af tot c a.390, wat toch nog een punt of vijf boven vorig peil was. Rubbers aanvankelijk in reactie, on danks de vermindering der Londensche voorraden, herstelden zich later, waarr.a een vaster stemming ded overhand kreeg De toekomst wordt niet meer zoo pessi mistisch beoordeeld als voor kort. Men blijft voortdurende afneming der Lon densche voorraden verwachten Seröad- jadi kwam per saldo bijna 20 punten bo ven vorig peil uit, Sumatra Rubber 14 punten. Andere eveneens eenige pun ten beter Scheepvaarten gaven niets bijzonders te zien en verlieten de markt met slechts fractioneele verschillen. Suikerwaarden legden aanvankelijk een vaste houding aan den dag, doch la ter trad een reactie in, zonder bepaalde reden. Althans geen reden die verband hield met de positie van de suikercultuur Een technische reactie dus. Waardoor Bed jong en H. V. A. bijvoorbeeld ten slotte een punt of tien inboetten. Groot waren de overige verschillen niet. In tabakken ging nogal wat om, waar bij zich soms aardige vraag ontwikkelde voor Senembah, die een goede 10 punten wist te monteeren. Arendsburg 20 punten hooger, Oostkust 10 punten ter wijl Deli Batavia en Deli Mij. iets inboetten. De directie van Arendsburg beoordeelt de vooruitzichten voor de tabakscultuur gunstig, doch die voor de rubbercultuur niet zoo bijster. Er wordt totaal 60 pet. (onvJ dividend uit gekeerd. De Deli Mij betaalt totaal 28 pet. (v. j. 26 pet.). BEURSMAN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten ,60cl Zenuw-Tabletten 75ct Staal-Tabletten 90ct Maag-Tabletten 75cl 11 Bij Apoth. en Drogisten NIEUWE UITGAVEN. Romantisch Amsterdam. BU „De Waelburgh" te 3!arlcum is verschenen: „Romantisch Amsterdam". Het is een collectie van 37 afbeeldin gen, die inderdaad een uitstekend denk beeld geven van de romantiek die op vele plaatsen nog leeft in onze hoofd stad: in de Jordaan, in de Jodenbuurt, in zoovele schilderachtige hoekjes van de oude stad, in zoovele typische volks buurten. De burgwallen ziet men hier afge beeld en de krachten, die Amsterdam's roem zUn, de oude torens en de nauwe stegen zoowel als de statige, oude koop manshuizen. Het boek is voorzien van een inlei ding van Arnold van Lottum. Deze in leiding is vertaald in het Fransch, Duitsch en Engelse^ ONTVANGEN BOEKEN. Di vin a Comedia in de vertaüng van pater Fr. Chr. Hond, 2e, 3e en 4e aflevering. Verschenen zijn de volgende drie maandelüksohe afleveringen van Pater Fr. Chr. Kops' O.F.M. Vertaling van Dante's Divina Comedia.. De indruk indertijd over het eerste deel der vertaling door ons neergeschre ven kunnen wij zonder voorbehoud handhaven. Klare, duidelijke taal. Beknoptheid. Eenvoud. Zeggingskracht en bovenal zooveel in de omstandigheden doenlijk is, benaderd den geest van den Divina Oomedia. Dit is een uitnemend werk. vooral voor leeken om zeer dicht het meester werk te naderen, om er de essence uit te proeven. Daartoe helpen niet in het minst de overzichtelijke verklaringen onder den tekst, die onmiddellijk zonder veel om haal van woorden tot den kern gaan. niet afleiden van het gedicht en toch leerende waarde bezitten. In de doelen drie en vier komen weet twee dier merkwaardige prenten voor van Charles Eyck die opvallen doo.- kracht en uitbeeldend vermogen. Zij zUn een lust der oogen en Illustratief, van groote beteekeni*.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20