H. D. VERTELLINGEN BINNENLAND. FEUILLETON De vier gedenkwaardigs jaren der familie Van dar Velde UIT DE OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 14 MEI 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De bank. (door EDUARD GOURNIER). Als men gepensionneerd wordt heeft men kans zioh nog 25 a 30 jam- tot stervens toe te vervelen. Zoo zag me neer Frigousse het in. Op zijn geboorte grond. in Chaaitepie genoot hij die veel betekenende rust die eindelijk naar hot graf leidt. Maar hij had nog één vreug de, een bijna hartstochtelijke vreugde. Zijn bank. Want hij had zelfs niet op zün ouden dag de aanspraak van een vrouw. Meneer Frigousse was een ver stokt vrouwenhater. Maar die bank verlichtte zijn laatste levensdagen. Hy genoot lederen dag weer als hij zich daarop zette. Zij stond in do schaduw der platanen en men had er een prachtig gezicht van het boschje uit op de horizon. Een horizon met kleine heuveltjes cn schapenwolkjes. En van deze levtnsbasis uit, de bank. de horizon, beschouwde meneer Frigousse alles. De monschen die kwamen en gin gen van en naar het station en alle vraagstukken van den dag die zijn oude versloten hersens nog interesseerden. Zond ei* die bank zou zijn leven niets meer geweest zijn. Niets. Zij was voor liem een fauteuil d'orchestre in het theater van het leven- en de natuur, waarvan hij een eenzaam toeschouwer was. Zonder clle bonk zou hij van lou ter spleen gestorven zijn. Dus stel u de onbeschrijfelijke en die pe verontwaardiging van meneer Fri- gousse voor boen hij op zekeren dag zijn bank, z ij n bank. bezet vond door een oude dame die breideHij kreeg een hartklopping en zette zich wezen loos naast de dame. Want er was plaats genoeg voor twee. Toen hij wat bij kwam, drong hot bewustzijn tot hem door dat hij zich naast dat vrouwelijke wezen erg geneorde. Hij voelde zich al lesbehalve op zijn gemak en genoot geenszins van de horizon en al het ove rige. Wat drommel, d'er waren hier toch banken genoeg. Waarom moest dat ouwe mirakel nu juist hier komen zitten. Hy was gewend aan deze bank, aan dit uitzicht, aan dezen gezichtshoek op het dagelijkscii tafereel van het leven. Hij kon geen ander panorama van een andere bank meer velen. Had hy ze niet alle geprobeerd? Maar waarom moest dat wijf nu ook juist hier terecht ko men. Hy hoopte vurig dat het maar een toeval was. Helaas. Den volgenden mor gen zat zy er weer. En breide. En alle volgende -dagen was ze er. Er was niets meer aan te doen. De oude juf frouw had zyn bank uitverkoren om er dagelijks weer crp te zitten. Meneer Frigousse kwijnde weg en zon op mid delen om weer in het bezit van zijn fauteuil d'orchestre te komen. Hij was gelukkig een weinlgje philosoplxiseh aangelegd, en hU besloot toen lüj zag dat er niets aan te doen was er het beste van "te maken. Daarom sprak hy haar aan. De oude dame scheen er niets voor te voeten om met hom te discussioeöen. zy antwoord de droog met een ja of een neen. Het was om gek van te worden. Had hij daarvoor zijn innigen afkeer tegenover dit vrouwelijk wezen overwonnen? wat moest hij nu den volgenden keer doen? Weer in stilzwUgen vervallen? Dat ging toch ook niet. Nee, o hemel, voortaan zou hy een béte gelegenheids- conversatie moeben voeren van „goede morgen Juffrouw, mooi weer hè, beter dan gisteren, hoe maakt u het?" .enz. Deze idee maakte hem schier waan zinnig. Dat kon niet, nee dat kon niet. Dan maar geen bank. dan maar dood. Dood? Ja deze idee maakte zich van hem meester. Dood, hy had er nog nooit aan gedacht. Maar nu zou het moeten! Hy zou zelfmoord plegen! Maar meneer Frigousse was nooit een held geweest Hy zag wel erg tegen den dood door geweld op. Hy dacht. Hy dacht den heelen nacht. Kon geen mid del vinden om prettig te stenen, maar had zich wel een anderen uitweg be zonnen. Den- volgenden morgen sba-pte hij naar de bank. Zij zat er als lederen dag. En breide. Hij stevende recht op haar af. Bedwong zijn afkeer en vroeg haar ten huweiyk. Zy zei ja. Zij had een huisje en was gepensiomneerdNet als hij. Meneer Frigousse voelde zich voor het eerst van zUn leven een held. ZU trouwden. Zy vijfenzeventig. Hy zeventig. In allen eenvoud. Maar op dat uur kwam meneer Frigousse weer in liet bezit van zyn bank. Want mevrouw Frigousse had het te druk in liaar huis houdentje om nog in het bosch te kun nen breien, En de doorgewinterde, ver stokte celibatair, deze harde vrouwen hater verdroeg gaarne de kwelling van zich 's nachts in tegenwoordigheid van een vrouw te weten, nu liy overdag weer genieten kon ven de bank, de ho rizon. de schapenwolkjes en de men- schen die kwamen en gingen van- en naar het station. VROUW IN HET WATER DE A.V.R.O. VERGADERT. GEWORPEN. GEHEIMZINNIG GEV\L TE AMSTERDAM. Vo-ydagavond aan den Omval te Am- feterdam plotseling hulpgeroep, Twee brandwachts die in- de buurt waren hoorden het m snelden toe en vonden een vrouw die in het water lag, en zich krampachtig aan een ducdalf vasthield. ZU werd er uitgetrokken en aan de po!it:? deelde zy mede, dat een man haar in het water had gegooid. Spoedig bleek. zoo meldt de Tel., cat aan deze gesdhiedenis nog meer vastzat. Het schijnt namelijk, dat tus- Rchen deze vrouw en den fcewusben man een liefdesbetrekking heeft bestaan. Zy spraken samen af en wandelden dikwijls dn het. donker daar in de buurt. De man zelf gehuwd heeft haar voorge steld haar financiën te beheeren, althans financrieeie transacties voor haar uit te voeren. Hierop is de vrouw ingegaan en Vrijdagavond bracht zij op zijn verzoek een bankbiljet van f 1000 mede. Hier voor zou hy, zooals afgesproken was, een effect koopen. ZU gaf hem dit teen zy op het paadje tvaby de spoorbrug van den Omval wa xen. Nauwelijks had hy het geld 'm zyn be zit of hy gaf haar een duw, waardoor dj in het water terecht kwam. De dader nam, zoo verklaarde zy verder, dadelijk de vlucht. Stellig zou zij verdronken zijn, indien niet de belde brandwachts op haar geroep waren gekomen. In verband met deze verklaringen is de man. zekere J. W, H„ aangehouden die in financieele moeilijkheden, verkeert Hy ontkent echter alles doch wordt in arrest gehouden. TEGEN SECTARISCHE OMROEPEN. Zaterdagmiddag is te Amsterdam on der voorzitterschap van oud-minister E. P. Westerveld de eerste algemeene ver gadering van de A.V.R.O. gehouden. Besloten werd den heer W. Vcgt te be noemen tot directeur van het omroep bedrijf van de A.V.R.O. waarby door een minutenlang gejuich en applaus de vergadering van liaar instemming blijk gaf. Er weiden eenige wijzigingen in statuten en huishoudeiyk reglement aangebracht- Een lid uit het, Zuiden, de heer Van Gent uit Waalwijk, w-ensclïte te getui gen van de groote waardeer ing beneden den Moerdijk voor het werk van de A. V. R. O. Hy wilde een bestuur, dat van zich af weet te by ten tegen de aanval len van de sectarische omroepen. Het was hem heel goed bekend, dat er tac tische fouten gemaakt zyn, doch het be stuur heeft door deze vergadering uit te schrijven bewezen, dat het de leden achter zich wil hebben. De rede van den heer van Gent werd aanhoudend onderbroken door luide teekenen van Instemming; hij oogstte een ovatie en bleek hiermede namens a.lle aanwezigen te spreken, toen hij de hoop uitsprak, dat de A.VR.O. de be schikking zou erlangen over een eigen zendvergunning. Een ander lid, de heer Kater, zeide op 30 April naar de V.A.R.A. uitzending geluisterd te hebben en dat hy hierin voor hem niets kwetsends gevonden heeft. Hy vond het jammer, dat de re dactie van de Radio-Bode geen pretest heeft deen hooren tegen de opzette!yke storingen (genereeren) op d'en avond. Alweer gaf de vergadering door applaus haar instemming te kennen, aldus lezen wy in do N. R. C. De brandweren gehuldigd. Op de vragen van den heer Schaper betreffende liet instellen van een onder zoek naar de oorzaken van de branden in de Drentsche venen hebben de mi nisters Dormer, Slotemaker de Bruine en Kan geantwoord, dat zij hebban ken nis genomen van de ernstige vermoe dens, dat de branden in de Drentsche venen opzetteiyk zijn gesticht, en op gezette tijden worden gesticht, door personen, die zich daarmede onmiddel lijk geldelijk voordeel trachten te be zorgen. Minister Donner had bereids naar aanleiding van een onderzoek van mi nister Kan een onderzoek gelast. De ministers stellen zich voor, de re sultaten van dat onderzoek ook uit an der dan strafrechtelijk oogpunt te be zien. De Minister heeft den commandant der brandweer te Amsterdam en den hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage een brief gezonden, waarin hy schryit dat nu mag worden aangeno men dat de veenbranden in Drente ba- dwongen zyn, het hem een behoefte is den hoofden van de brandweer in Am sterdam en Den Haag de verzekering te geven van zyn bijzondere erkentelijkheid voor de wijze waarop zij wel gevolg heb ben willen geven aan zijn telegrafisch uit Emmen gedaan verzoek. In ongeloof lijk korten tijd waren hun mannen ter plaatse en zy hebben hun uiterst zware taak verricht met een toewijding bo ven allen lof verheven. Ongetwijfeld is het. zoo schrijft de minister verder, aan dit krachtig optreden, in samenwerking met dat van andere brandweerkorpsen te danken, dat de ramp niet den omvang heeft aangenomen, die aanvankelijk dreigde. In de Groningsche brandweerkazerne zijn de mannen die in de afgeloopen week by de blussching der veenbranden- gewerkt hebben gehuldigd door ge meentebestuur en directie van de ver veenderij jKlazienaveen". De Rooie Schipper. De Haagsche brandmeester-inspecteur C. Otten heeft aan het Vad. een en an der verteld over de ervaringen der Haag sche brandweer in de Drentsche venen. Van vele kleinere verveners werd, zoo zeide hy, niet de medewerking on dervonden, welke men had mogen ver wachten. Hlerby dient in het oog te wor den gehouden, dat de marktwaarde van de turf op liet oogenblik gering is, en de bedragen, waarvoor de turf tegen' brand is verzekerd, die waarde thans wel met 40 pet. overtreffen. De dagwerken turf stapelden zich den iaatsten tijd sterk op. de afneming was gering. In die om standigheden ontstaat dan bij sommigen zoo niet velen, een mentaliteit, welke zich uit in bewoordingen als: -.De rooie schipper neemt het zaakje wel mee"'. Wie die ..rooiö schipper" is, zal ook de onin gewijde thans wel begrijpen. Zoo gebeurde het dan ock "dat ver veners wel, zoolang de brandweer hen onder controle had, meehielpen de bran den te bcst-ryden, om zoodra zy zich on bespied gevoelden, in tegenovergestelden zin te werken en „den rooden schipper" een handje te helpen. Een woord van hulde komt volgens den heer Otten toe aan de firma Seholte, die niet slechts een krachtig aandeel in het blussahingswerk heeft gehad, maar die ook de brandweermannen ruimschoots heeft voorzien van al wat voor den in- wendigen mensch noodig is en daarbij voor versnaperingen zorgde. In het geheel heeft, de Haagsche brandweer in het veen ongeveer 6.000.000 liters water verspoten. DE ELECTRISCHE TREINEN. VERANDERDE LEIDING. Nu door den Raad vatn Commissa rissen der Nederl. Spoorwegen in de plaats van prof. Ir. I. Franco, tot chef van den Dienst van Materieel en Werk plaatsen, ir. W. Hupkes, hoofdingenieur is benoemd, zal tevens een reorganisatie van cï:n dienst plaats vinden, meldt de Msb. Tot nu toe ressorteerden nl. de electri- sche spoorwegen en de eleot-iifioatie der iynen waarvan ir, J. J, W. van Lceraen Martinet, hoofdingenieur, chef van de electrïsdhe tractie, de leiding had, on dergebracht by den Dienst van Materieel en Werkplaatsen dus ender prof. Franco. Daarin zal thans verandering komen a deze tak van dienst zal worden on- door JAN VAN MERLENSTEIJN.. 3) ,,Zoo. Ga nu precies zoo slaan als ik daarstraks. Het hoofd in den kogel, door den cylinder kun je dan de deur zien. Pak nu met je rechterhand den regelingshcfboom aan den versterker vast. Concentreer je gedachten cn je wil op den wcnsch den klink neer te druk ken. Draai dan langzaam en gelUkma- tig den versterkingshefboom naar linies. Op hot oogenblik da-t de klink naar beneden is, mag Je den hefboom niet verder draaien, maar dan moet je de eerste gedachte door de tweede, n.l, dat de deur zich openen mag. laten volgen. Wanneer dan ac werking n'.et direct ln- treedt-, kun Je de versterkingshefboom nog oen beetje naar links draaien Maar wees voorzichtig. De versterking loopt snel op. En laatje niet door an dere gedachten van je taak afleiden. Het gevolg zou verrassend kunnen zijn1." Ik stond mei het hoofd in den kogel. In de rechterhand had ik den verster kingshefboom en door een cirkelvor mige opening zag ik het grootste ge deelte van het tuinhek voor my met in hst midden van het gezichtsveld het slot daarvan. De temperatuur in den bol was hoogcr dan in de werkplaats maar in het geheel niet onverdra gel fik. Plotseling hoorde ik Gerards stem schijnbaar ver verwijderd maar toch scherp gaccentueerd als een militair be vel: ,De klink neer, de klink neer neer" Dat gaf mU mijn tegenwoordigheid van geest terug. Ik concentreerde uit alle macht myn wil op dit geval. In het toestel begon het zachtjes te zoemen. Dan draaide ik den hefboom naar links. Op hetzelfde oogenblik hoorde ik een doffe slag en Gerands luide uitroep: „Halt" en voelde hoe hy mijn hand met den hefboom naar rechts nikte. De klink aan het slot van de deur was uit het ge zichtsveld verdwenen. Ik trok vlug myn hoofd uit den kogel terug en yide raar het venster. Op den grond by het deur tje lag de Ijzeren klink, finaal afgebro ken. Gerard die hard naar buiten ge- loopsn was raapte haar op en het vol gende oogenblik stond hy met schitte rende oegen voor my. „Nu Dirk, ben je overtuigd?" En hy gaf my het Stuk Ijzer met de glinste rende breuk in de hand. Ik staarde er naar. „Je hebt den hefboom te vlug naar links gedraaid. Waarschynlijk was een 2000-voudige versterking voldoende ge weest. Je bent tot 25000 gegaan. Maar NA DE VEENBRANDEN. VOOR 1.000.000 GULDEN TURF VERBRAND. Wat de veenbranden voor schade heb ben aangericht moge blijken uit onder staande gegevens in de N. R. Ct. Ver brande huizen 27; aantal dooden 1 (deze is, zooals men weet, door verdrinking om het leven gekomen), gewonden onge veer 20; schade door verbranding van turf en ontglnbaar veen pkm. 1 mil- lioen gulden. dat geeft niets. Het bewijs is gelukt. Het toestel werkt ook met wilsgolven van andere personen, niet alleen met de myne. En dat is de hoofdzaak." „Heb je al vastgesteld, of de golven- overbrenging ook mogelijk is, wanneer zich tusschen het doelpunt en het appa raat een vast lichaam, een hindernis bevindt?" Gerard kceik mij een oogenblik aan en lachte dan luidop: „Dirk, ik zie met genoegen, dat je nog niet heelemaal van de eerste schrik be komen bent. Anders had je zeker 't feit niet over het hoofd gezien, dat. het raam waardoor je de klink gebroken hebt,... gesloten was. Maar in elk geval heb je met je vraag in een ander opzicht ge lijk. Het glas Ls een doorzichtige hinder nis en in zooverre een uitzondering, omdat de meeste hindernissen niet door zichtig zyn. Niettemin kan ik ook door ondoorzichtige hindernissen heenwer ker.. Ik moet slechts in het algemeen de richting van het object weten. Dan stel ik het toestel in deze richting in. Het'* zal Je wel niet ontgaan zyn, dat, zoodra de wilsgolven zich beginnen te concentreeren, een zwak zoemen te hooren is. Dit zoemen is myn wegwijzer Op het moment, dat d? golven het doe! bereikt hebben, wordt het sterker en stijgt in toonhoogte. Ook jy zult na kor te oefening dit gebruik van den Concen trator beheerschen. Zoo heb ik nl. myn apparaat by gebrek aan een beteren I dergebracht by den Dienst van Tractie, waarvan ir. II. E. Hoekstra cflief van Dienst is. Aanvankelijke plannen ooi', evenals 'dat voor de fusie der Spoorweg-Maat schappijen riet geval was, 'beide diensten anede uit een oogpunt van bezuiniging, weder samen te voegen, zyn niet doorge gaan, omdat de daaraan verbonden be zwaren te groot bleken te zyn. Althans in de eerstkomende jaren zal van een samenvoeging geen sprake zijn. DE KONINGIN MET VACANTIE. NAAR HET NOORDEN. Naar het Hbld. verneemt is de Ko ningin voornemens, op 16 Juni aa, voor de gebruikelyke vacaotiereis naar Zwe den en Noorwegen te vertrekken. Zy stelt zich voor 1 Aug. d.a.v. te Soestdijk terug te komen. Evenals vorige jaren zal de Koningin een strikt incognito op deze reis bewa ren. MOLENMUSEUM TE KOOG AAN DE ZAAN. De opening van het Molenmuseum te Koog aan de Zaan. gesticht door de Vereeniging „De Zaansehe Molen" zal plaats hebben op Donderdag 24 Mei a.s. 's middags half drie. ZICH. de Prins der Nederlanden heeft zich bereid verklaard de openingsplech tigheid te verrichten. IN WEINIGE WOORDEN. Naar liet „Berliner Tageblatt" meldt, is de bekende schilderij „Het zieke kind" van Gabriel Metsu, dat door den heer Mensing is gekocht, voor het Rijksmu seum te Amsterdam bestemd. De rijksbemiddelaar próf. mr. P. J. Aalbers? heeft partijen, betrokken in het conflict, dat dreigende is in het lithografisch bedrijf, bijeengeroepen in een conferentie op a.s. Dinsdag, op het departement van arbeid. Prins Hendrik zal Dinsdagmorgen te genwoordig zyn by de ontvangst door ,De Amsterdamsche Pers" van haar gas ten, de buitenlandsche journalisten, die in verband met de Olympische Spelen naar ons land komen. 24 Mei zal prins Hendrik te Koog aan de Zaan het Molenmuseum openen. De burgemeester van Groenlo heeft aan een polïtie-agent ontslag gegeven uit den gemeentedienst wegens diefstal met inbraak in het gebouw der R.-K. Arbeidersvereenig Lng. DE VOLMAAKTE ECHT GENOOT Bestaat, er ter wereld een volmaakte echtgenoot? Onze lezeressen zullen waarschijnlijk bereid zijn deze vraag in koor ontkennend te beantwoorden. Maar in Engeland woont een man, ka nonnier van beroep, die voorgeeft recht op dezen- titel te- voeren. Ziehier zyn argumenten: Ik sta 's morgens altijd het eerst1 op en zet thee, Ik maak myn eigen ontbijt, klaar, redder de keuken en maak de bedden op. Eiken Zondag maak ik het middageten klaar, terwijl myn vrouw uit wandelen gaat, Als zy thuis komt, staat er een kop thee voor haai' klaar. Eiken Vrytiag. als ik mijn soldij ontvang, doe ik de Lnkoopen bij den kruidenier en geeft de rest van het geld tot den Iaatsten cent aan myn vrouw. Deze vrouw nu, en vandaar 's man6 verklaring, heeftechtscheiding aan gevraagd. De rechter heeft haar deze echter niet verleend. Het is jammer, dat, wy de argumenten niet kennen, die zy te berde bracht, maar zou het kun nen wezen, dat zy het samenleven met een dergelUk ideaal van een man ten slotte. in het algemeen gesproken, toch niet kon volhouden? Het geval doet ons denken aan dat van een zekere Miss .Baker, een Ameri- kaansche, die tien leefregels voor den trouwlustigen jongen man heeft opge steld. Ze zyn als volgt; Ge moet tot uw huweiyk geheel rein leven. Ge zult voor de helft deelnemen aan de huishoudelijke plichten en werk zaamheden. Ge zult nooit iets doen dat de jaloe zie van uw vrouw kan opwekken. Gesult geen geheimen voor haar heb ben en haar toestaan uw brieven te ope nen. Ge zult geen alcoholische dranken ge bruiken en niet rooken. Ge zult u stipt aan Iedere afspraak houden. Ge zult uw vrouw begeleiden naar schouwburgen, dansavonden en op vi sites. naam genoemd." Ik overdacht zijn antwoord en voor myn geestesoog ontrolde zich het reu zen beeld van de racgeiyisheden die in het apparaat sluimerden. Ik meest voor een oogenblik myn oogen sluiten. Het perspectief was te geweldig. Hoevee! ge luk en hoeveel ongeluk kon de uitvin ding van mijn gemalen broer in de we reld brengen. Was hjj zich de ver strekkendheid ervan bewust? Was hy karaktervast genoeg om de macht, die hij daarmede in handen had, niet te misbruiken? „Weet vader al iets van de zaak af?" vroeg ik hem. „Neen, Dirk. Jy bent de eerste. Ik had het vader wel graag het eerst verteld. Maar je kent hem. Hij is Immers een van de grootste constructeurs van ons land. Jy zou zeker ook niet gTaag met een zaak bij hem aankomen, die niet af is. Hy is een scherp criticus. Na de huldig? experimenten ben ik zoover. Nu moet hy het weten." „Ja, maar heeft hy dan tot nu toe niets gemerkt? Hy moet het toestel toch al gezien hebben." „Dat is mcgeiyk.. Maar hy weet niet waartoe het dient. Buiten hem heeft niemand een sieutel van het laborato rium. En ik heb hem verzocht niet aan het apparaat to komen. Dat heeft hij ook belcofd." .Dan heeft hy het ook niet gedaan, Gerard," Ge zult er aïtyd keurig gekleed uit zien. Ge zult uw vrouw helpen by de op voeding der kinderen. Ge zult uw slecht humeur te allen tyde bedwingen en uw vrouw steeds een glimlachend gezicht toonsn. Er zijn hier regels bij dl? zeer zeker redelijk gesteld kunnen worden, andere die wel wat veel gevergd lijken, terwijl het opvalt dat de jonge vrouw zich tot niets verplicht en dus wel jalc-ezie mag opwekken, wel geheimen kan hebben, wel mag rcoken, niet op tyd volgens afspraak lioeft te komen, niet met hem mee hoeft te gaan naar schouwburgen, geen goed humeur hoeft te hebben en niet altijd behoeft te glimlachen. Wat dat laatste betreftNeen, laat de gelukkig? man die mat mejuf frouw Baker mag trouwen in dit op zicht geen gelijkheid eischcn. Want wat is vreeseiyker dan een levenslang sa menzijn met iemand, dl? altijd, maar dan ook altijd, glimlacht? HET TOONEEL. „HERMAN HEYERMANS". Er schijnt in de vereeniging .Herman Heyermans" meer belangstelling voor de tooneeluitvoerlngen dan veor de „in tieme avonden" te zijn. Zaterdag al thans zaten wij met een wel heel klein aantal dn het benedenzaaTtje van het Concertgebouw en die er waren leken my meer voor het „bal na" dan voor den intïemen avond gekomen. Nu was het programma ock wel wat al te mager ccn publiek te trekken: een humorist, een deelantatrioe en een klein eenactertje, dat was alles! „Zijn laatste Meidag", dat eenige leden der vereeniging opvoerden, kan eigenlijk moeilijk den naam van 10 one els tukje dra gen. Het -geeft een jongen, zieken man te zien, die op den eersten Meidag vcor het venster van zyn kamer de optrek kende arbeiders ziet voorbijgaan en hoort zingen, en die zich beklaagt omdat hy er niet bij kan zijn. Esn vriend komt hem troosten en een jonge arbeidster brengt hem roode rozen, en verder ge beurt er niets. Voor het toosneel is dat wel wat ai te weinig, vooral wanneer er nog zoo mat wordt gespeeld en de rollen onvoldoende worden gekend. De heer P. de Vos, die als .humorist" voer het komische deel van het program ma had te zorgen, deed tenminste moeite om het publiek eens aan het lachen te krijgen en ik vermeed, dat deze pogingen door de jongelui, die op het „bal na" waren afgekomen, diet meest gewaardeerd werden, Mej. Eva Jansen toonde moed door daarna nog „Te Wapen" van Adama van Sohelteina en „De Lente" voor te dragen. Zij deed dat met blijkbare overtuiging en althans „Te wapen" niet vuur. Dat de resul taten daarmee geheel in overeenstem ming waren zou ik niet durven beweren Voor het declanieeren van zulke verzen is nog iets meer noodig dam overtuiging en vuur. Toch komt mej. Jansen een woord van lof toe, omdat zy met een goedkoop succes blijkbaar niet tevreden was en op zoo'n avond ook eens een an deren toon durfde laten hooren. J. B. SCHUIL. AARTSHERTOG JOHANN SALVATOR. Ren van de meest romantische figuren uit het tcch al zoo romantisch aange- legde Habsburgsohe vorstenhuis, dat j zoolang over Oostenryk Hongarije re geerde, was Aartshertog Johann Salva- Lor. Hy was de zoon van den groother tog van Tosoane en neef van den Iaat sten keizer der dubbel-mon archie Franz Joseph. Op een dag was hij het strenge hofleven te Weenen zco volkomen beu, dat hy besloot, zijn koffers te pakken en als een gewoon sterveling de handen uit do mouwen t? staken; Natuurlijk liet hy ztjn titel varen en noemde zich ver der simpel Johann Orth, Eerst pro beerde hij zyn geluk in Bulgarije, waar hij landbouwer wilde worden. Dit gaf hij echter spoedig weer op. Daarna, ver trok hy naar Londen, deed er het exa men voor kapitein ter koopvaardy en vertrok in 1890 aan boord van hot zeil schip St. Margaret naar Buenos Aires. Europa zag dus, min of meer geïnte resseerd Johann Orth naar Amerika vertrekken, maar niemand zag hem daar ooit aankomen. Niemand heeft ooit ge weten, wat er van Johann Orth gewor den is en het Ocstenrijksche Hof aan vaardde. na een langdurig onderzoek, of ficieel het overlijden van den aartsher tog en schrapte hem uit de troonsopvol ging. Een nieuv,-gierige wereld nam echter mot deze officieele verklaring maar niet zonder meer genoegen en "liet gevolg v/as, dat er allerlei legenden om de ge heimzinnige figuur van Johann Orth geweven en geschreven werden. Men vertelde dat hy zich in Chili had geves tigd en daar landbouwer was geworden. In 1924 meende men in een medicus, die op zijn sterfbed te New York lag. den vermiste te herkennen. Men kwam „Daar ben ik vast van overtuigd." Op dit oogenblik hoorden wy den toe ter van Corry's auto. Vader was terug- gekee.rd. Wij keken elkaar aan en toen zei ik: „Gerard. nu is het oogenblik gekomen om met vader te spreken. Kom. laten wU geen tUd verliezen." HU knikte. Wy stonden op en gingen hen tegemoet. Het onderhoud dat wy met vadesr hadden zal ik nooit verge ten. Ook hy stond in het begin een beetje ongeloovig tegenover or.ze mede- deelingen. Dezen weer was het voor Ge rard weliswaar gemakkelyier. omdat ik hem als vakkundige en geloofwaardige getuige teroijde stond. Het bewUs dat vader van Gerard verlangde, was onge twijfeld veel sterker dan het myne. De tuin dsr villa was buitengewoon groot en gedeeltelyk met oeroude boomen bezet. Op een grasveld in het achter gedeelte stond tamelijk in het mid den een honderdjarigee linde, die van het Jor/rste onweder veel te lUden had gehad. Eerst had de bliksem has- getroffen en de halve kroon afgebrand. Toen bad de storm neg in de rest huis gehouden en groote takken eeknakt. Het was nu nog maar de ruïne van een boom en moeder had er zich al meer malen over uitgelaten dat ze den stam wilde verwyderen en op het grasveld bloembedden zou laten aanleggen. Men kon den boom van uit de werkplaats niet zien. Vader begaf zich ongemerk* ér zelfs toe. te veronderstellen dat h!J dienst zou hebben genomen in het pansch? leger, aaar alle rangen doorlcopen en dat de vermaarde mi&. schalk Yamagata niemand anders va dan Johann Orth, En ziedaar ho? dezer dagen een It$. llaansche journalist d? oude, door groj. ter gebeurtenissen nu wel haast uit hu geheugen verdrongen romantiek w«r oprakelt met de verklaring, dat hij het uiterste Zuiden van Zuid-Amerf^ een graf heeft gevonden, waarin Jo hann Orth in 1922 onder den naam vtn Stuber meet zijn begraven. Om het nog wat aantrekkelijker te maken wordt c. bij vermdd, dat dit graf behalve de kir met het stoffelijk overschot van de- aartshertog een koffer vol kostbare do. cumenben moet bevatten. Maar het graf zwijgt en het juiste via de historie zal wel nooit bekend worte- VELSEN. CENTRAAL DRANKWEER COMITê In de deze week gehouden vergadering van liet Centraal Drankweer Comité werd medegedeeld, dat de nieuw op°e- richte afdeeling IJmuiden-Oost van den A. N. G. O. B. zich bij het Centraal Drankweer Comité heeft aangesloten. Da vergadering besloot, krachtig deel te nel men aan de Blauwe Week-actle. De be kende blauwe bloempjes zullen weer ten verkoop worden aangeboden, 7000 Blau we Week-kranten en 50 groote platen zyn besteld. Woensdag 16 Mei zal van. school H een propaganöa-fietstoeht worden ge. houden, verder zal op Zaterdag 10 Mei een colportage-tocht van het Velserduin. plein af naar Velsen en Velsen N. wor- den georganiseerd. Voor dezen tocht is de medewerking van een muziekcorps gevraagd. IJMUIDEN. „IJMUIDEN'S BLOEI" Door de Vereeniging „IJmuiden's Bloei" zullen a.s. Dinsdag eenige banken wor den geplaatst aan den kop van de Vis. schershaven. Het zyn sierlyke rustban ken, vervaardigd door de leerlingen van de Nijverheidsschool. De banken worden bij voorbaat in de bescherming van hei publiek aanbevolen. Men gelieve dus te willen toezien, dat ze niet door de jeugd beschadigd worden. Als de proefneming gelukt, zullen er door genoemde vereeni ging op verschillende punten nog ecu aantal geplaatst worden. BLOEMENDAAL. HULDEBLIJK VOOR DE KONINGIN MOEDER. Voor het huldeblijk voor het jubileum voor de Koningin-Moeder zyn te Bloe- mendaaJ en omgeving vele handteeke- nicgen en giftten ingekomen. De be langstelling was zeer groot. Dank zij den ijver der verschillende dames is er in totaal f 2500 bijeenge bracht. HILLEGOM Ondertrouwd: H. P. Herfst en M. v. Houweninge; A. van Zanten en A. C. J. Warmenhoven; L. Woning en A.E. Woltemath; G. J. van Vuuren en H. Gyzenberg. Getrouwd: M. Renne en M. C. J. Hulsebosch: B. P. Mense en P. Onder water; J. Th. Suykerland en A, C. Warmerdam; J. C. Hagedoorn en S.. van Houten. Bevallen: A. P. Huisman—van Eg- mond z. W. B. WalterDegenaars d. B. van VlietGaastra z. G. E. H. van Maris—Staats z. G. M. Jonkheer- Overleden: J. J. Azier, 2 jaren, vr.r K. R. Aeilkema, 63 jaren, m.; H. A. van Teylingen, wed. P. Hopman, 80 Ja ren, vr. IIA ARLEMMERMEER BevallenA. M. Merkiesvan Lil, zoon; M. van LammerenBakker, zoon A. R. BaxKnibbe, zoon; J. Koster- van Moorsel, 2 zoons (tweeling); D. de LangeBalder, zoon. Ondertrouwd: H. Jolink en M. M. Karstens; C. J. Lievaart en J. Hart man; J. G. Blonk en C. Breure; A. Bax en J. Fieman; A. van der -Maarl en G. GodefroUE. van Klaveren en M. de Haan; J. A. H. Ulrich en o. C. W. Franck. Gehuwd: G. S. Schreurs en J. G, Hartjes; J. Duinkerken en A. Schut te; G. Wilderom en F. Knol; H. Bak ker en M. Roest; J, van der Leden en B. Krijgsman; A. D. Dol en M. K. den Hollander; N. G. BniUnis en H. van Elderen; C. van der Knijff en M. C, van 't Kof. Overleden: Romke Romkema, 83 j„ echtgenoot van D. J. Floris. naar den tuin om de werking gade te slaan en bovendien te verhinderen, dat iemand toevallig in de nabyheid van den altijd nog Inyponeerenden stam kwam. Gerard en ik gingen op het apparaat toe. Hy stelde het in en begon de wils golven uit te zenden. Kort daarop hoor den wij in de verte een doffen slag, die zelfs neg in de werkplaats den vloer zachtjes deed meetrillen, Wy ylden naar buiten en vonden vader voor den om gevallen boem staan. De geweldige wor- telknot was er uitgerukt en in het gras veld gaapte een gat- van mansdiepte met den diameter van ongeveer 3 Meter. Toen vader ons hoorde aankomen draai de hy zich om. Hij zag Gerard met een blik vol diepen trots en ernstige be zorgdheid aan. Ik had hem nog nooit ui zoo'n stemming gezien, wy gingen alle drie weer naar binnen. Eerst stelde va der Gerard neg een reeks teohnische vragen en toen hadden wU het erover wat wij met het apoaraat zouden aan vangen. Het onderhoud duurde, met eenige ondsnbrekingen tot laat In d*n avond. Vader telefoneerde naar rré'n chef in Amsterdam en deelde hem mede, dat hij my neg eenigen tUd noodig had. Ik kreeg nog drie dagen verlof, dlc echter praciisch vier weiden, omdat de laatete verlofdag op een Zaterdag viel. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6