PARIJSCHE MODE. ZOMERSTOFJES. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 16 MEI 1928 OVER EEN STIPPENJURK EN NOG IETS. ELEGANTE ZOMERMANTELS No. 183 Is een eenvoudige zomerman tel van zwarte mantelzijde in tailleur - stijl. De voorpanden sluiten tegen elkaar en worden vastgehouden door een smal ceintuurtje. Het zeer moderne raglan- model zal aan zwaardere figuren een bijzonder slank effect geven. Een knip patroon is verkrijgbaar in de maten 42. 44. 46 en 48. onder opgave van no. 183. Kosten 70 cents. No. 184 is een meer sportief model van Engelsche stof vervaardigd. De voorpan den sluiten met twee rijen knoopen en hebben een tailleurskraag. Dit eenvou dige mede) kan ook heel goed van kasha, de heden zoo geliefde zomerstof gemaakt worden. Een knippatroon is verkrijgbaar in de mater 42. 44. 46 en 48, onder opgave van no. 184. Kosten 70 ets. ZOMERLINGERIE. \/tfS Bovenstaande ohemise-enveloppe If een eenvoudig model voor jonge meisjes en kan gemaakt worden van batist, kunst zijde crêpe de ohine etc. De zoomen van boven en onderkant zijn met ajour-rand- jes versierd. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42 t.m. 4g onder opgave van no. 185. Kosten 55 ets. VAN ALLES WAT. BEHANDELING VAN GESCHROEID LINNEN. Linnen dat geschroeid is kan men door behandeling met het volgende mengsel meestal nog weer bruikbaar maken, mits men niet al te veel tijd na het schroeien verloren laat gaan. Natuurlijk geldt dit niet in geval het linnen bepaald ver brand is, want hiertegen is niets te deen. Men perst uit een geschilde ui het sap, hetgeen men vermengt met oen kwart liter azijn, een ons voliersaarde en ongeveer een kwart ons zachte zeep Al deze ingrediënten voege men samen in een pan. welke men voor enkele minu ten te koken zet. Na het koken moet het mengsel eerst weer geheel afkoelen en daarna kan hst op de geschroeide plaat sen worden gesmeerd. Het mengsel blijft op de geraakte plaatsen gedurende twee of drie uur. waarna het met schoon water zooveel mogelijk verwilderd wordt. Ten slotte wasoht men het linnen weer op de gewone wijze. ..IETS OVER HET GEBIT. Voor een belangrijk deel hangt een goede spijsvertering en daardoor na tuurlijk ook een goede gezondheid af van het gebit. De tanden toch zijn be stemd om het voedsel dermate te be werken. dat het geschikt is om verder naar de maag gebraohtt te worden en iedereen zal het belang hiervan dus dadelijk lr.zien. De tanden echter zullen hun voornaam werk niet kunnen ver richten, indien wij nalaten het gebit degelijk te verzorgen. BU een slechte spijsvertering kan men onmogelijk een goede gezondheid verwachten en dat is toch wél de voornaamste wensch van alle mensehen. Het is heel verkeerd cm de maag als het ware te forceeren, het werk te verrichten, dat de tanden be- hooren te doen en dit is feitelijk het geen men gewoonlijk onbewust doet, als de toestand der tanden niet is zooals deze zijn moet. Het is niet genoeg als wij geregeld de tanden voor en achter poetsen en mond water gebruiken, maar ook behoorde iedereen van tJjd tot tijd een bezoek aan den tandarts te brengen. De kosten van dergelijke bezoeken zullen natuurlijk bij velen een punt van ernstige overweging uitmaken, maar men moet bedenken, dat de betrekkelijke kleine doktersrekening niet opweegt tegen de verliezen, welke men lijden kan, indien landziekten niet tijdig genoeg voorkomen worden. De tandarts kan wel maagkwalen voor komen, maar niet genezen, laat een ieder dit ip gedachte houden. WONDEROLIE kan smakelijker ge maakt worden door ze te vermengen met het wit van c-en ei. EEN THEELEPEL GLYCERINE inge nomen na lederen maaltijd, voorkomt 'ndigestie. EéN DEEL BORAX op twee deelen glycerine is een uitnemend middel voor een rauwe keel. WANNEER DE HANDEN ERG VUIL ZIJN wascht men ze eerst met een wei nig parafine, voordat men zeep en water gebruikt. SATIJN wascht men in water, waaraan -en weinig benzin* is toegevoegd. Daar door krijgt de stof een prachtlgen glans. SCHUUR DE ZOLEN van de nieuwe schoenen van uw kinderen af met een stukje schuurlinnen. Daardoor voor komt men. dat ze uitglijden op pas ge wreven vloeren. EEN NUTTIGE WENK KOMT ALTIJD VAN PAS. Bang voor muggen- en andere beten? Wrijf armen, handen en geziöht dan in met een beetje azijn met water. Dan bijten ze u niet. Is de melk aangebrand? Dien onaange- namon smaak kunt u van de melk weg nemen, door de pan of melkkoker in een kom met koud water (waarin een paar handjes zout) te zetten en een paar mi nuten daarin te laten staan. Zet Thermosflessohen nooit weg met de kurk erop. Anders worden ze duf. Met benzine maakt men vetvlekken uit, doch men heeft water en zeep noodig. of een zwakke oplossing van ammonia in water noodig, om vlekken weg te krijgen waarin op eenigerlei wijze suiker zit. Wanneer men een klont soda oplost In het water, wanneer men kleeren na spoelt, zal voorkomen worden, dat er eenlge blauwe vlek in het goed achter blijft. Laat soep niet koken, doch zachtjes zeuren, Anders gaat er veel van de vloeistof in damp verloren en daarmee het beste van de geur. Men kan eieren een heelen tijd versch houden dcor ze niet olijfolie in te smeren en dan, met de punt naar beneden in een houten kistje gevuld met zout te begraven. gom bijgekomen was, verklaarde hij ons dat hij vroeger een stotteraar was ge weest maar schitterend genezen was. De opgewondenheid van de trouwpartij had echter schijnbaar zijn oude kwaal weer naar voren gebracht. Op het moment dat een andere brui' degom zijn jas uittrok en over een bank legde, boog zijn bruid zich tot mij over en fluisterde „Er is een vergissing be gaanik ben weduwewilt. u dat invullen' De bruidegom scheen het woord we duwe te hebben gehoord en hij eischte opheldering. Toen de bruid hem alles zoo goed mogelijk had uitgelegd riep hij be- leedigd: „Niks voor mij!" en verliet de zaal. Het laatste voorval dat de moeite van het beschrijven waard is werd nooit op gehelderd. Achter dit tragische voorval moet een geheim verscholen zijn ge weest, maai- geen der ambtenaren van den burgerlijken stand heeft het ooit kunnen ontdekken. Toen zekere bruid en bruidegom voor den ambten aai stonden vroeg de man: „Welnu, worden wij het eens of niet? Dit is de laatste kans!" „Nooit!" antwoordde het vrouwtje met opgeheven hoofd, waarop de bruidegom een bankbiljet op tafel legde ter vergoe ding van de kosten, een buiging maakte voor de bruid en wegging zonder nog een woord te U wilt toch zeker niet beweren dat u geen stippenjapon heeft? Want sinds de groobe modehuizen de stoffen met stippen groot en klein, erwten en pas tilles, invoerden, behoort het zoo'n bee tje tot den goeden toon. dat we alle maal toch minstens één stippenjurk er op na houden. Speciaal voor een stap penjurk werd het patroon op bijgaande beekening dan ook gemaakt. En voor een normale maat (44) is er 4 meter stof van 1 meter breed noodig. De voorkant van deze japon is uit versohillende stuk ken samengesteld. Eén deel vormt een soort schortje, dat in een smalle strook naar boven loopt tot aan den hals. Twee andere pandjes (rechts en links) zijn de zij pandjes van het lijf, die aan de taille door een paar heel kleine naadjes zijn ingenomen, waardoor het lijf een weinig bloezend wordt. De rug is met een paar kleine plooitjes aan de taille voor het bloezen, terwijl de rok van achteren een beetje ruim is aangezet. Het hoefijzervormige stuk voor den hals loopt tot aan de schouders, waar het weer aan den rug wordt gezet Dit wat de stippen betreft. Of de mode dit seizoen nu werkelijk veel ver anderd is? Op de vele modeshows, bin nen- en buitenshuis ziet men dezelfde soberheid va.n lijn, jmet dezelfde zorg voor de ingewikkelde en bewerkelijke doch heel mooie détails. Veel bedrukte stoffen, die een fleurig, vroolijk zomer seizoen voorspellen. Veel „tweed" ziet men voor taileurs en mantels; de rokken zijn nog wel kprt, maar zonder die overdrijving, die in vorige seizoenen tot smakeloosheid leidde. De ruimte is dik wijls van voren of op zij bijeengebracht door plooien of fronzen Veel in- en opgezette stukl.cn veel stiksels Hier en daar ziet men een lint de taille aange ven; of cm da manchetjes, langs den hals. of Ln een cocarde als garneering Maar groote veranderingen? Neen, dij geloof ik niet voor dit zomerseizoen te kunnen verwachten MADELEINE. MISLUKTE HUWELIJKS. PLANNEN. Merkwaardige gebeurtenissen vinden soms plaats op dat critieke ©ogenblik, waarop een huwelijk zal worden voltrok ken/Gebeurtenissen, die op dit huwelijk een blijvend stempel van voor- of na- deeligen invloed zullen drukken, of ooi: wel gebeurtenissen, die den voortgang van het voorgenomen huwelijk tijdelijk verhinderen oi voor goed onmogelijk maken. Van de laatste vooral vertelt in een Eugelsch blad een ambtenaar van den burgerlijken stand typische voorbeelden. Men bedenke bij het lezen daarvan wel. dat over het algemeen' het trouwen in Engeland niet zoo ceremo nieel geschiedt als in ons land, „In mijn zeventienjarige werkzaamhe den op een registratiekantoor", a'dus de ambtenaar, „zijn zes-er.-twintig pa ren bij mij gekomen om te trouwen en weer ongetrouwd weggegaan. Een bruidegom vertelde mij: „Wij zijn een beetje vroeg, de getuigen zullen wel dadelijk komen". En hij nam zijn hoed af. Maar met zijn hoed kwam ook per abuis een pruik los en van het kale hoofd, dat de bruid op die wijze ont dekte, schrok zij zóó dat zij wegholde en haar bruidegom haar niet meer terug heeft gezien, „Lieve help! Die heb ik vergeten!" riep een andere bruidegom uit. toen ik hem vroeg zijn bruid den trouwring te geven (dit is gewoonte in de Engelsche registratie-kantoren). Ik vertelde den ontdanen bruidegom dat hij een gouden ring kon koopen bij een juwelier, die een paar straten verder woonde. Samen gingen zij er heen. maai- ik heb hen nooit meer terug gezien. Later sprak ik den juwelier, die vertelde: „Het meisje vroeg een ring van zes en dertig gulden en de bruidegom wilde er slechts een geven van tien gulden. Toen kregen zij woorden. Zij verweet hem dat hij dom vergeetachtig en gierig was en als vijan den verlieten zij den winkel. Een ander paar kwam zonder getui gen, denkende, dat de burgerlijke stand voor getuigen zorgde, lk lichtte den man in dat dit niet ging en gaf den goeden raad even naar bulten te gaan en een paar personen aan te spre ken met het verzoek of zij wilden getui gen, Het bruidspaar gaf gevolg aan mijn wenk, maar ook zij kwamen niet meer terug. Een paar dagen later verscheen de bruidegom, die mij de zaak wilde uit leggen en excuus kwam ^vragen voor hun wegblijven. Hij had op straat een heer aangesproken om te vragen of hij wilde getuigen. Deze heer bleek echter een vroegere minnaar van zijn bruid te zijn. Toen de bruid hem herkende barstte zij in tranen uit, viel hem om den hals en verklaarde dat het een tee- ken van den hemel moest zijn dat zij elkaar nog net ontmoetten voor het te laat was om alles goed te maken. De bruid ging nu weer met haar vroegeren vriend en de bruidegom wikkelde te leurgesteld de zaken af. Een tragisch geval was dat van den biuldegom, die hopeloos begon te stot teren toen hij zijn belofte moest afleg gen. Het meisje maakte zich hierover zco kwaad dat zij uitriep: „Denk je dat ik een stottsrenden man wil trouwen?" en opgewonden wegliep. Toen de bruide- LIEFDE CONTRA TROUW. Een schooljongen schrijft ons: Ik heb een studiebeurs gewonnen welke mij in staat stelt aan een universiteit te gaan studeeren, maar zij is niet toereikend, om er de levenskosten ook van te beta len. Mijn moeder stelt nu voor haar oude vak van hoedenmaakster weer op te nemen, opdat ik deze prachtige tegenheid zal kunnen aannemen. Zij wil probeeren geld te verdienen om mij te steunen. Mag ik haar dat laten doen? Het zou haar pijn doen als ik het niet deed en het kan noodlottig voor haar zijn als ik het wel doe want zij is zwak en kan misschien niet meer tegen hard wei-ken. Het gouden boek van gansch de we reld zou volgeschreven kunnen worden over de opofferende liefde van moeders. Het zal wel nooit geschreven worden, omdat de wereld de verhalen der moe derliefde zoo zelden hoort en zij zouden deze ook niet vertellen als men haar daarom vroeg. Bovendien: moeders be schouwen de groote opofferingen welke zij zich voor haar kind-er-en getroosten niet ais opofferingen. Menige jongen heeft geleefd op enkel brood, terwijl hij werkte voor zijn acte. Hij zou anders een te zware last ge weest zijn voor zijn ouders. Wij hebben er een gekend voor wien de grootste bractatde was een zure haring I Waar zulk een toewijding aan den eenen kant en zulk een liefde aan den anderen kant bestaan zou het jammer zijn als beiden niet hun hartewensch .vervuld zagen. De zin in bovenstaand briefje welke het meest pakt door waarheid is die, waarin de jongen zegt: het zou moeder pijn doen als ik haar voorstel niet aan zou willen nemen. Een moeder leeft hoofdzakelijk voor haar kinderen. Als het hun goed gaat is zij er trotsch op en verheugt zich erover; als het slecht gaat lijdt zij het meest. Haar liefde be dekt vele zonden en als de moeder het opgeeft voor haar jongen, dan moet die jongen al heel wat bedreven hebben. Maar hier is een jongen, die lijkt een goeden zoon ie zijn, niet alleen doordat hij leert en zijn best doet, maar ook door zijn karakter. Zijn moeder gaat vooraan in zijn gedachten. Hij is bereid om werk te zoeken en zijn veelbeloven de toekomst op te geven, zijn nuttige op leiding, die hem voor vrijwel alle pos ten van bet-eekenis in de wereld zal klaarmaken. Zal hij het doen? Zal de trouw aan zijp moeder vechten tegen haar liefde voor hem? Wij gelooven dat hij zijn moeder haar zin maar moest laten doen. Drie jaren zijn gauw om. Zij zal gelukkig zijn met zijn brievan en met hen vooruitzicht dat hij in de vacantle thuis komt. Zij zal t-rotscli op hem zijn. Zij zal met buren en kennissen over hem praten. Werken zal haar licht vallen omdat haar hart licht is. Ja. dat is de goede weg. Wij eeren den jongen omdat hij zijn moeder eert. maar hy moet gaan Beiden zullen er op den duur wel bij varen. Menigeen haalt den neus op voor een uni ver si tei ts-opleiding en wijst op mislukten, die ook afgestu deerd waren. Maar zy zyn de uitzonde ringen die den regel bevestigen, dat een goede opleiding een waardevol bezit is m het leven. En bovendien: als deze jongen de kans welke hem thans geboden wordt niet aangi-ypt. zal hy altyd spijt hebben. En die zou hU niet alleen hebben, want ook zyn moeder zou het nooit vergeten en zy zou er misschien nog meer onder ïyden dan hy. zy zou het gevoel heb ben dat zy zijn carrière in den weg ge staan had en zy zou het zichzelf nooit kunnen vergeven Wonderlijke moeders! EEN KAMERJASJE. Bovenstaand model is een kamerjasje voor kleine jongens van 4 tot 6 jaar en is gemaakt van geruite kasha, doch kan ook heel goed gemaakt worden van dun laken of zydsn damassc. Een knippatroon is verkrygbaar voor Jongens van vier tot zes jaar op der op gave van den leeftyd en no. 186. Kosten 55 cents. Als de weerprofeten nu ditmaal eens geiyk krygen, en er komt een mooie zomer met veel zon, veel warmte, weinig regen en weinig kou, dan dient onzê zomergarderobe daar wel eenigszdns op ingericht te zyn. Men zou byna neiging krygen om te zeggen: de laatste paar zomers waren zoo koud en guur, dat onze winter- garderobe net zoo goed voor den zo mer kan dienen. Maar er zyn tweo belangryke redenen die dat vrijwel tot een onmogelykheid maken: ten. eer ste de zachte, maar niettemin volhar denden drang van ieder die by den verkoop van dameskleeding is betrok ken, en ten tweede de vrouwen zelr. Wy houden nu eenmaal over het al gemeen wel van een veranderingetje in onze kleeren, en het denkbeeld van hetzelfde costuum in den winter als ln den zomer, zooals de mannen het toch meestal hebben, ïykt ons allesbehalve aanlokkeiyk. Die neiging tot veranderen, die ons vrouwen dan zoo eigen is, en boven dien de koude der laatste zomers heb ben waarschyniy'k het ontstaan ge geven aan twee nieuwe zomerstofjes: wollen crêpe de chine en wollen crêpe georgette, beiden zeer dun en fyn, maar iedere vrouw zal zich kunnen voorstellen, hoeveel warmer deze bel den zyn dan hun zyden tweelingzusjes Kasha in alle mogeiyke lichte, fleu rige zomertinten viert ook al triomfen doordat het zomersch-vroolyk is, licht in het dragen en toch warm. Maar wy komen op ons uitgangs punt terug en zeggen weer: als er nu eens een mooie zomer komt, dan is het toch wel heeriyk om ook een paar fleurige, dunne japonnetjes te heb ben, die we dan eindeiyk eens kun nen dragen, zonder dat we er huiverig en armoedig van de kou in behoeven te zyn. En dan is het parool: geen effen! De dunne wolletjes voor zomerklee- ding mogen effen zyn, de warmweer- stofjes zooals dun katoen, voile, kunsit- zy, crêpe de chine en crêpe georgette in zijde moeten bedrukt zyn en in vrooiyke tinten, meestal met lichten ondergrond en het patroon in éen frls- sche kleur, soms ook in twee kleuren, en ook wel een donker fond met een lichtkleurig patroon. Wie de japonnetjes klaar koopt-, zal niet zooveel moeite hebben met het uitzoeken van kleur en patroon: als het costuumpje goed staat, zyn kleur en patroon vanzelf goed, het model doet dan de rest. Maar hebt ge ook weieens ln ver- bystering voor een toonbank in een winkel gestaan, waarop alle mogeiyke kleurige stofjes waren uitgestald en wat nu? Ge drapeert eerst jets dat u wel bekoort in bevallige plooien over uw rechterschouder tusschen twee haakjes een manier van beoordeelen die niets zegt, want zoo draagt ge het goed in de werkelijkheid in der eeuwigheid nooit doet dan op de zelfde wyze met een andere lap over uw linkerschouder en beschouwt met zwaar-critisch Oog. het effect. Als het verschil niet zeer opvallend is, wordt gé er meestal, n tets wyzer van, en ge begint yeer opnieuw. Al heel spoedl& raakt ge in de keuze verbijsterd en zoekt tenslotte iets uit, waarvan ge geen flauw idee hebt of het u zal RECEPT. Botercake. Neem hiervoor op 2 ons boter, 2 ons suiker, 1 3/4 ons tarwe bloem, 5 eieren en Vi theelepeltje bak poeder. De eieren worden met de sui ker een minuut of tien op een laag vuur door elkaar geklopt, zoo luchtig mogeiyk Terwyi men biyft kloppen, wordt de pan van het vuur genomen, waarna men cte boter smelt. De gesmolten boter wordt, onder voortdurend roeren, by de eieren met suiker en bakpoeder gedaan, tenvyi men ten slotte de gezeefde bloem erbij voegt; 30 minuten bakken in een matig warmen oven EEN SMAKELIJKE OMMELET. Neem 4 eieren, 2 gewone rauwe aard- .ppelen, peper, zout, 2 eetlepels melk, 4 eetlepels geraspte kaas, 2 platte eellepels boter en 1 theelepeltje maggi's aroma. De geschilde aardappelen snijdt men in kleine dobbelsteentjes en maakt die licht bruin en gaar in de heetgemaakte boter. Onder tusschen klopt men de eieren m-et peper en zout, roert de melk, de maggi's aroma, en de geraspte kaas er door en giet het mengsel dan op de aard appelblokjes ln de pan. Nu bakt men deze ommetette aan den onderkant goud bruin en keert ze met een deksel om, ten einde ook den anderen kant te bak ken. Laat de ommelette heel en dien haar op, op een ronden sohotel. Deel er bij voorkeur van in punten. EEN VRIENDIN ALS VEILIGHEIDSKLEP. Ofschoon de vrouw haar besten vriend feitelijk in haar man zou moeten bezit ten is dat een ideaal dat maar zelden in het huwelijk voorkomt. Het klinkt zoo ongeveer alsof wy zouden zeggen: We moesten feitelijk allemaal rijk en geluk kig zijn". Èn toch heeft een vrouw een besten vriend (of béter gezegd: een beste vrien din) noodig. Zoo'n vriendin fungeert als veiligheidsklep om overtollige gassen te laten ontsnappen als er een gespannen toestand in het gemoed optreedt. Er zyn talryke gehuwde mannen, wier kwali teiten va-rteeren van overdreven goed tot afschuwelijk slecht, maar -er zyn er geen Men op de honderd dié voor hun vrouw een „beste vriend" zyn, een veiligheids klep. Er zyn duizenden mannen die hun vrouwen adoreeren, duizenden die vrien delijk zyn, zaoht en edelmoedig. Er zyn mannen die met waar Jobsgeduld de kuren en nuksken verdragen van korze lige prikkelbare vrouwen en anderen, die zenuwzieke vrou-wen verplegen en dok tersrekeningen betalen zonder ooit een klacht te uiten. Sommige mannen wer- kleuren of niet. En daarna voelt ge u een week lang ongelukkig by het voorbyioopen van allerlei andere stof- jes die u veel beter aanstaan. Er dient eenig systeem te zyn ln het uitzoeken van stof voor een japon. Ge moet beginnen met ongeveer te weten, wat ge hebben wilt, en dan zeker ook welke soort van stof. Dat schakelt direct al heel veel anders uit en het begeeft zich op een beperkt ter rein. Daarna vraagt ge u af, welke tinten ln het geheel niet by uw type passen, zooals bijvoorbeeld fraise by een blondine, rood by een andere met rossig haar en zoet-blauw by een zware, donkere vrouw. Ten slotte is het patroon bij deze zomers tof jes ook nog van veel belang: groote, ron.de ballen zyn niet voor de dlkkertjes, ter- wyi opvallende horizontale strepen ook niet voor haar bedoeld zyn, wel ech ter verticale strepen, die nu weer minder geschikt zyn voor lange vrou wen Zoo kan elke vrouw naar haar eigen type van tevoren al eènlge pa tronen uitschakelen, hoewel een uit zondering natuuriyk mogelyk is. Is het goed eenmaal gekozen, dan is de helft van het werk gebeurd, de andere belangryke helft is het knippen 'van de japon. Het afwerken is voor ieder die wat van naaien afweet, dan niet moeiiyk meer, men kan zich hoogstens eens ver gaven. maar dat is altyd wel weer te herstellen. Wie haar eigen japonnen naait, zal wel by ondervinding weten dat zy, zoodra zy aan het naaien begonnen is, het gevoel krygt: nu moet het binnen zoo en zoo veel uren af wat meestal zeer kort is en als het kleedingstuk dan goed en wel klaar is, moet het aan ook. Daar be ginnen we dus nu voor dé Pinksterdagen, maar als het dan koud is, laat u niet tot dragen verleiden: beter een warme, oude jurk by guui weer, dan een nieuw snufje, waarin ge loopt te bibberen! MENU. Varkenshaas. Postelein. Aardappelen. Sinaasappelvla met Room. De varkenshaas moet gedurende veer tig minuten per pond braden. Postelein wordt dikwijls afgemaakt, door het nat te binden met aangemengde sago. Daar de groente dan echter spoe dig te lymerig wordt, is het smakelyker om ze lang op het vergiet te laten uit lekken en ze dan korten tyd enkel met een stukje boter te stoven Ze mag ech ter in het vergiet niet uitgedrukt wor den, want dan zou alle smaak er af gaan. De sinaasappelvla bestaat uit: 5 si naasappelen, 1 citroen, 125 gr. suiker, 3 blaadjes witte gelatine, 1/4 L. slagroom, 1 eiwit, 2 tablet-suikertjes. Van een schoongemaakte sinaasappel wordt de schil met de tablet-suikertjes stevig afgewreven, waarna de appels alle uitgeperst worden. Het sap wordt daarna verwarmd met de tablet-suiker, de kris talsuiker, waarna de in koud water ge weekte en goed uitgeknepen gelatine erin wordt opgelost. Als het sap ;-taat te be koelen waarby er zoo nu en dan in geroerd moet worden, wordt de room met het eiwit zeer styf geklopt, en hier dan het afgekoelde sap doorgeroerd. De vla wordt in een vlasohaal opgediend met onge vulde soezen op een schaal erbij. E. E. J.—P. ken zich dood voor spilzieke vrouwen en anderen doen weer anders, Oh er zyn ontelbare mannen, die alles voor hun vrouw over hebben ma3rdie geen „vriend" kunnen zyn. Vriendschap is iets anders dan liefde en velen die uit liefde trouwen-, tiwisten soms bitter. Maar de kern van goede vriendschap is geestverwantschap, vrede en harmonie. Als vrienden zoeken wy liefst die uit, die denken zooals wy zelf en die houden van datgene, waar wy van houden. Er is geen verplichting bot vriend schap. Mannen en vrouwen doen tegen over elkaar hun plicht omdat zy die op zich genomen hebben en omdat zy zich ervan bewust zijn, dat zy Ln eere ver- plichfct zyn zulk een belofte na te komen, maar wat wij oneen vrienden schenken is een offer uit vryen wil. wy zoeken hun gezelschap omdat zy ons onderhouden en amuseeren-; dit scort mensohslijk ge zelschap heeft iedereen noodig, maar hoe weinig vrouwen krijgen het van haar man? Misschien hébben de echtgenooten voor hun vrouw een dieper gevóél dan dit, maar menige man. die zijn leven zou wagen om zyn vrcuw voor verdrinken te behoeden, zal noet de moeite gillen nemen om te probeeren haar een aA'ond gezellig bezig be houden, Dikwy-ls vertrouwt een vrouw teveel op een vriendin en vertelt dingen, waar van zy later zal bsgrypen, dat zy beter haar tong had kunnen afbyten dan deze dingen te vertellen. Maar de vriendin was op dat moment als een „veiligheids klep". Vrouwen kunnen zioh schadeloos stel len voor byna alle onrecht en py-n door praten. De vrouw, die een goede be kende heeft aan wie zy al haar teleur stellingen en verdriet kan mededoelen gaat opgievroolijkt en opgelucht naar huis. Het is de stille, alles opkroppende vrouw die de smart opsluit in haar eigen hart en die geen-vriendin heeft die 'enslobte instort. Een vrouw heeft vrien dinnen noodig. daar zy onverschil lig hoeveel zy van haar man houdt, of hy van haar beiden tientallen leven dige belangen hebben, welke de ander niet deelt, zy beiden hunkeren af en toe naar het gezelschap van hun eigen sexe. Sla de menschen eens gade op een plaats, waar zy hun eigen zin kunnen doen. zy splitsen zich in twee groepen; mannen en vrouwen; de vrouwen praten over mode en huishouding, de mannen over zaken en sport. Iedere normale vrouw zal hét leuk vinden om met een vrlend:n groote magarijnen door te wandelen om te ky- ken naar dingen die zy nooit aal koopen en te lunchen met benbons, maar u kunt zich niet haar echtgenoot voorstel len een en al verheuging dat hy met haar mee mag op zulk een tocht. Ieder vrouw moet vriendinnen heb ben en dit doet geen afbreuk aan de gevoelens voor haar echtgenoot. Integen deel, het komt daaraan juist ten goed«i

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10