HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN LAATSTE BERICHTEN. PUROL De vier gedenkwaardige jaren der familie Van der Velde WOENSDAG 16 MEI 1928 VIERDE BLAD (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Bob. HANS VAN DUIN. „Elly**, zei Herman Veers, .ik had je eerder moeten ontmoeten. Dan zou ik niet, ais de dwaas d;e ik nu eenmaal ben al m'n geld hebben opgemaakt en dan zouden we nu kunnen trouwen". „Dat kunnen we toch wel!" vond Elly. Maar Herman schudde energiek zün hoofd. JCk denk er niet aan. En jij zeker doorgaan met van 's morgens tot des avonds teekeningen te maken voor bla den die slecht betajen? En moet ik daar eoms van meeleven?" „Je kunt ook een betrekking zoeken, wanneer we eenmaal getrouwd zijn", op perde Elly. „Ik ging veel liever dood", zei Herman. Elly keek hem aan met oogen die wat melancholiek waren in tegenstelling met haar glimlachje dat ondeugend was. „Waarom lach je? Geloof je niet dat ik het meen? En denk je. dat ik er niet komen zal? Maak je niet ongerust. Ik heb alle eigenschappen om te slagen in de wereld. Ik bezit geen enkel diploma, heb een auto maar geen geld en een groote dosis zelfvertrouwen en gezond verstand". Elly nam hem op. Ja, het was zooals hij zei. Hij was een van de soort men- schen die niet mislukken. Maar had zij zichzelve ook niet altijd daarvoor ge houden? En bepaald geslaagd was ze tot nu toe niet. Ze verdiende haar brood en daarmede uit. En te denken wat voor een leventje zou kunnen hebben als ze wou. Voor haar peinzende oogen rees een groot huis, een mooie tuin, een streng, oud gezicht, de heele jeugd van een meisje, opgevoed door een goeden maar wat ouderwetschen vader, en, na haar meerderjarigheid met een scène het huis uitgeloopen om „zelf haar brood te ver dienen". Dat was vier jaren geleden. Ze had op armelijke kamertjes gewoond en was nooit in verleiding geweest, terug te keeren naar haar eigen mooie kamers thuis. Ze had alle misèretjes van goed koops pensions, slechit-betaald werk en karige maaltijden leeren kennen zonder dat een keer öe gedachte bij haar op kwam: laat ik terugkeeren. Maar nu kwam de verleiding en fluis terde in haar oor. Want als ze terugging dan zou ze een gefortuneerd meisje zijn. En haar vader zou gemakkelijk Herman kunnen voorthelpen en dan Ze schudde haar hoofd alsof ze iets van zich afgooide. „Weet je. Herman, ik ben in U. gebo ren. Ga daar eens heen, misschien kun je er wat krijgen, het is een drukke handelsstad". „Goed. jouw geboorteplaats kan me niet anders dan geluk brengen". Elly glimlachte voor zich heen. „En zul je me niet vergeten?" infor- jneerde Herman. ,,Neen, natuurlijk niet. Ik zal je een eouvenir meegeven dat je steeds aan me zal herinneren". „Een portret?" „O. je kimt een portret krijgen, maar dat bedoelde ik niet. Ik meende Bob". Herman ontstelde een beetje. Bob was Elly's witte poeaeltje, een lief maar erg levendig diertje. Bron van twisten tus- schen EUy en haar hospita's. Herman kon zich een minder lastig geschenk voorstellen. ,,Je wilt hem toch wel hebben?" vroeg Eliy. Herman bedacht dat zij hem het liefste gaf wat ze, na hem, bezat. Voorts bedacht hij, dat het weinig rid derlijk zou zijn te weigeren, dus zei hij enthousiast: „Ik vind het schattig van Jc'. „Je mag me wel een kus geven om me te bedanken", zei EUy. „Mijn dank is nauwelijks uit te druk ken". haastte zich Herman te verzeke ren. Toen hij eindelijk uitbedankt was nam EUy afscheid van hem en Bob en keek beiden na voor haar venster staan de met dezelfde wat weemoedige uit drukking in haar oogen en hetzelfde wat ondeugende lachje om haar lippen van voorheen. Herman reed naar U. Het bleek een aardige plaats maar minder bedrijvig dan hij zich had voorgesteld. Al etend in een klein restaurant vloog hij de lo cale bladen door zonder iets er in te vin den dat hem aanlokte. Zuchtend be sloot hij dat EUy's geboorteplaats blijk baar toch niet het juiste begin was. De eenige arbeidslievenden die men hier blijkbaar verlangde waren keukenmeis jes en hoewél hij bereid was, heel wat aan te pakken terwiUe van ón huwelijks ideaal, tot coteletbes bakken en andere culinaire prestaties voelde hij zich niet in staat. Tenslotte betaalde hij zijn rekening en besloot. U. te verlaten om den vol genden dag zijn geluk eens ergens an ders te beproeven. Hij bezat neg net ge noeg om op die manier een week uit te zingen. Natuurlijk kon hij zijn auto ver- koopen, maar betrekkingen zoeken leek hem heel wat minder sportief te voet dan per auto. Hij stond op en riep „Bob!" Niets bewoog zich. Herman floot. ..Bob!" De kellner begon te zoeken. „Hij is zeker naar buiten geloopen, meneer", merkte hij op. Herman verliet het restaurant en zocht, al fluitend en roepend. Maar geen Bob verscheen. Mistroostig besloot hij, zachtjes den omtrek te gaan afrijden, in de hoop, den vluchteling dan nog ergens op te diepen. Door straten en lanen, tenslotte door een stille buitenwijk, gleed de wagen, in slakkengang. En telkens floot de jongeman of riep: „Bob! Bobby!" Maar geen wit hondje verscheen. Het werd avond, als hij zijn kamers nog bereiken wilde moest hij nu wegrij den, maar hij kon er niet toe komen. Dat hij den eersten dag den besten El ly's geschenk verloor, hinderde hem vreeselijk. Het leek hem al een heel on gunstig teeken. De nacht viel over de stiBe lanen, de mooie villa's in deze buitenbuurt. Her man stopte zijn auto en stak een sigaret op. Hij overdacht ernstig wat hem te doen stond. Terugkeeren, dan zou Bob verloren voor hem zijn. En wat zou EUy zeggen? Er bleef dus niet zoo heel veel anders over dan naar een hotel te gaan zoeken. Hij gaapte en zuchtte. Hst was heel stil om hem heen. De nachtwind suisde door de boomen. sterren schitterden aan den hemel en zoete geuren zweefden uit tuinen rond hem omhoog. Langzamerhand raakte hij in doezelige, tevreden stemming. Het was een warme zomernacht. Als hij niet het landerig ontwaken in den vroegen morgen, zonder thee. zonder bad in de buurtwat werd hij gaperigals hij dat niet gevreesd haddan zou hij best hier hebben willen slapen, zoo in dien koelen nachtwind.... onder de stenen.... enalles stalElly Bob., morgen.. EUy.. EUy.. EUy.. Hoelang had hij geslapen? Lang ge noeg om huiverig te zijn geworden. Het was doodstil en toch had hij de sensa tie dat het even tevoren niet zoo stü was geweest en hij daardoor was ont waakt. De lichten van den auto besche nen hel den weg. Niets te Óen voor hem. Maar dicht naast hem, uit den tuin van een der villa's meende hij ge rucht te hooren. En hij trachtte zich te herinneren waardoor hij toch ontwaakt was. Had hij niet gedroomd? Ja, van EUy natuurlijk en van Bob. Dat hij hem vond en dat hij hem juist wilde roepen toen iemand een steen naar den hond gooide, zoodat deze wegvluchtteen toen was er opeens een ruwe stem ge weest, die heesch fluisterde: „Vervloekt je hebt gezegd dat er geen hond wasen een andere stem die ant woordde „Ik heb 'm al bij z'n strot zal 'em geluidloos moUen". Met een verwonderlijke vlugheid was Herman over het portier van zijn auto gespronken. Bliksemsnel begreep hij al les. EUy, de steen, dat was droom ge weest, maar dat laatste niet. De stem men waren er geweest en, nu herinnerde hij liet zich fel-duidelijk, voordat ze er waren had een hond aangeslagen, een maal. dadelijk gesmoord Het hek over de villa, de tuin.... zwarte gedaanten, een half binnen een venster. Herman had geen andere wa pens dan zijn vuisten, maar de voordee- len van de verrassing en een zekere animo die werd aangewakkerd door het zielige, witte lijfje van een kleinen hond op een tuinpad. Drie tegen een was geen partij. Maar voordat er twee kans zagen weg te ko men en Herman's auto daartoe te ge bruiken, terwijl de derde naast het wit te hondelijfje bleef liggen, was het hee le huis gealarmeerd. Het eerste wat Herman weer zag er begreep was een oude man die óch be zorgd over hem boog en iets warms op zijn afhangende hand. Het was Bob die hem likte „Ik dacht dat hij dood was", zei Her man en trachtte overeind te komen. De oude heer duwde hem zachtjes te rug. Blijf kalm liggen. Bent u goed ge noeg om een paar inlichtingen aan de i politie te geven? Herman leunde terug in de kussens van een sofa en gaf de gewenschte in lichtingen. Toen dronk hij een glas wijn en voelde óch aanmerkelijk opgelucht hoewel er iets raars scheen te zijn met zijn rechteroog, zijn lip, zijn neus. zijn achterhoofd, zijn linkerschouder en zijn rechterarm. Toen ze alleen waren gebleven vroeg dc oude man: Is Bob dan uw hond? Ja. betuigde Hermar. EortUk gekre gen cn hier verloren. De oude man bukte zich naar Bob die kwispelde als een bezetene toen hU hem streelde. Mag ik dan weten wie hem u gaf? vroeg hij zacht. Herman verwonderde zich een beetje, maar hij antwoordde vriendelijk: Een lief meisje dat ik hoop te trou- enzoodra ik een betrekking heb gevonden. De oude man streelde nog steeds der. hand. KJ keek niet op maar toen hij eindelijk sprak klonk zijn stem vreemd. - Moet voorlooplg hier blijven misschien kan ik dan wat voor u doen is het niet liet beste dat ik uw meisje even telegrafeerdan kan ze naar u komen Óen.. Den volgenden dag kwam EUv Ze glimlachte, met vochtige oogen. Herman sperde ójn eene gezonde oog open en zijn gezwollen mond toen ze den ouden heer om z'n hals viel, een deuntje huilde en eindelijk lachend zei: - Dat het zoo sensationeel zou wor den had ik niet gedachtmaar ik was er wel zeker van dat Bob naar zijn oude huis zou terugkeeren als hij een maal hier was. en dat Heiman niet zou rusten voor hij hem had gevonden. Ze bukte zich en streelde den hond. Haar vader deed hetzelfde en Herman, toen hij eindelijk den samenhang wat begreep, klopte hem op z'n kop en mompelde „Goeie Bob". Bob had geen staart genoeg om te kwispelen VAN ADMINISTRATEUR TOT LIJNWERKER. EEN TEKORT VAN 2700.— ONTDEKT. In een dezer dagen gehouden raads vergadering van Heerhugowaaid. werd volgens de Tel meegedeeld, dit bij het eïectriciteitsbedruf een kastekort van f 2700 bleek te beslaan. Met algemeene stemmen besloet öe raad der. betrokken administrateur te ontslaan, doch hem te handhaven als lijnwerker. Jaarlijks zal van zün salaris f 300 worden ingehouden om het tekort aan ie zuiveren. HET CONFLICT BIJ DE SCHELDE. EEN ULTIMATUM ZAL GESTELD WORDEN. In de Maandagavond te Vlissingen ge houden vergaderingen der verschUler.de metaalbewerkersbonden is met zeer groote meerderheid besloten een ultima tum aan de directie van „De Schelde" te stellen, meldt de Tel. FILMS OP EERSTEN PAASCHDAG VERTOOND. LEIDSCHE BIOSCOOP HOUDERS TEEKENEN VERZET AAN. Naar V. D. verneemt, hebben de bios coop-exploitanten te Leiden, die door den kantonrechter aldaar veroordeeld zijn tot een boete van één gulden wegens het ge ven van openbare bioscoopvoorstellingen op eersten Paaschdag zonder dat B. en W. daartoe toestemming hadden ver leend, hooger beroep aangeteekend JHR. MR. F. K. VAN LENNEP. Onder zeer groote belangstelüng heeft gisteren te Vorden plaats gehad de be grafenis van jhr. mr. F K. van Lennep, oud-lid van de Tweede Kamer. Te vo ren leidde de oudste broer van den over ledene, jhr. dr. M. F. van Lennep. een plechtigen lijkdienst op het huis Het En- zerinck. Op het kerkhof waren volgens de N. R. C aanweóg mr. dr. D. A. P. N. Kooien, minister van Staat; graaf R. J. Schim- melpenninck. adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin, jhr. mr. E. van Lennep, lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Holland: Mr. W. Arriens, burge meester van Vorden; Jhr. W. de Beau fort, E. L. baron van Hardenbroek van Lookhorst, jhr. Otto van Lennep. gepens. kapitein ter zee; jhr. A. S. C. Stoop en vele anderen. Op verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken. Echter werd een korte godsdienstoefening gehouden, waarbij wederom jhr. dr. M. F van Len nep voorging. De oudste zoon van den overledene, jhr. W. I. van Lennep, lcga- tiesecretaris te Konstantinopel, dankte namens de naastbes taanden voor de be wezen eer. 18 MEI VOLKENBONDS DAG. EEN „BOODSCHAP" VAN DEN SECRETARIS-GENERAAL VAN DEN VOLKENBOND. Dc „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" heeft den Secretaris-Generaal van den Volkenbond te Genève. Sir Ene Drunmond. bereed gevonden om, ter ge legenheid van den jaarlljkschen 18 Mci- Volkenbondsdag. ó:e door deze Vereeni ging in zooveel mogelijk plaatsen in Ne derland wordt herdacht, een „Bood schap" te zenden aan die Vereeniging, uiteraard bestemd om in zoo ruim mo gelijken kring in Nederland te worden verspreid. Deze boodschap luidt: Aan de Vereeniging „Voor Vol kenbond en Vrede", s-Graven- hage. Ik maak gaarne gebruik van de ge boden gelegenheid om op den dag van de door uwe Vereeniging te organiseeren 18 Mei-herdenking door uwe bemidde ling eenige woorden te richten tot het Nederlandsche volk. Ik doe dit met des te meer genoegen, daar ik vernomen heb. dat het de herinnering aan de eerste Haagsche Vredesconferentie is ge weest, die u bü de keuze van een datum voor uw Volkenbondsdag heeft geleid. Inderdaad, het wezen van den Volken bond en de verwachtingen, die de menschheid gerechtigd is op hem te bouwen, zün niet op hunne Juiste waar de te schatten, zoolang de stichting va;, ons instituut als een op zichzelf staande gebeurtenis wordt beschouwd zonder eenig verband met het verleden. In wer kelijkheid heeft de Volkenbond een lan ge voorgeschiedenis en tot zün ontwik keling hebben o.a. de twee Haagsche Vredesconferenties voor een belangrük deel bügedragen. Op zijn beurt bereidt de Bond de geschiedenis der toekomst voor. Deze evojutie schijnt thans een punt te hebben bereikt, waar de ongeor ganiseerde en somtijds chaotische be trekkingen, die sinds eeuwen tusschcn de staten hebben bestaan, een gestadige neiging tot meer systematische ontwik keling vertoonen, waarvan de kem is te zoeken in den Bond. Helaas schünt bü velen nog de mee ning te heerschen, dat met het ont staan van den Bond een volledige waar borg voor onverstoorbaren vrede was gegeven en deze zün nu bitter teleurge steld door de twisten, die nog steeds Je volkeren verdeelen, door de legers, die nog steeds paraat worden gehouden °n door de oorlogsvloten, die nog immer tot uitvaren gereed liggen. Ik ben dan oo.-: stellig overtuigd, dat een groot deel van het pessimisme ten opzichte van den Bond meer zün oorzaak vindt in de overdreven verwachtingen, die in den aanvang overal in de wereld van hem werden gekoesterd, dan in de evolutie, welke het instituut zelf doormaakte en die, niettegenstaande onvermijdelijke inzinkingen, over het geheel een stijgen de lijn vertoont. Het behoort tot de moeilijke taak van een vereeniging ais de uwe de openbare meening in dit op zicht voor te lichten, en zoodoende draagt ge het uwe bü tot de politieke opvoeding der menschheid. „Wie den vrede wenscht, hij bereide dien voor!" Dit is het leidende beginsel van hen, die bewust werken voor een beter geor ganiseerde internationale gemeenschap. Bü dit werk, dat de volle aandacht ver- eischt niet alleen van ons tegenwoordig geslacht, maar ook van vele toekomstige generaties, is de actieve en toegewüde medewerking van een land als Holland met zijn lange ervaring der Internatio nale samenleving onmisbaar. De aan hangers van den Volkenbond óen dan ook vol vertrouwen naar uw land als een voorbeeld van deze toewijding op elk ter rein van zü'n werkzaamheid. Hierbij denk ik niet slechts aan de Nederlandsche vertegenwoordigers te Genève. die zoo zeer de algemeene achting hebben ver worven voor óohzelf en hun land. maar tevens aan het groote publiek. Men ver- lieze toch nimmer uit het oog. dat de nuttige werking van den Bond grooten- deels afhankelijk is van den moreelen in vloed der openbare meening; zonder dien steun is hü machteloos en niet meer dan een ziellooze machine. Mag ik tenslotte de verwachting uit spreken, dat de werkzaamheid uwer Vereeniging er toe zal bijdragen de be langstelling, die reeds voor den Volken bond bü het Nederlandsche volk be staat. nog te doen toenemen. ERIC DRUMMOND. Secretaris-Generaal. Genève, 4 Mei 1928. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 60 Cents per regel. Doorzitten Stukloopen 1 RAADSVERGADERING Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 16 Mei 1928 des namiddags ten 1.30 ure In de Oude Raadszaal ten Stadhuize Voorzitter de Burrcmeester de heer C Maarschalk. Afweóg zijn bü het be gin der zitting de ieder. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen siukkcr. Op verzoek word: verleend eervol ontslag als onderwüzeres aan school no. 6 aan ir.ej. M. S C. E. Nix en als on derwijzeres in de gymnastiek aan mej. A. ZantsLra. De volgende agendapunten werden z. h. st. aangenomen: PUNT 7. Voorste! van E. en W. to* goedkeuring van de balans enz. der Woningbouw- vereeniging .Eigen Haard" per 1 De cember 1927. PUNT 8. Voorstel van B. en W. inzake aan vaarding van voor straat bestemden grond aan dc Hcdsonstraai. PUNT 2. DE DANCINGS. Interpellatie van den heer Van Llemt inzake openbare dansgelegenhe den. De navolgeriüe motie is ingediend: De Raad der gemeente Haarlem: Gezien het verzoek van het Dage- lüksch Bestuur der Federatie van Jeugdwerkbesturen te Haarlem en van anderen, betreffende het vraagstuk de' openbare dansgelegenheden; Gehoord de tc dezer zake gevoerde besprekingen; Overwegende, dat in die besprekin gen is gebleken, dat door den burge meester als hoofd der politie gestreefd wordt naar behoorlük toezicht op de openbare dansgelegenheden, doch dat desniettegenstaande dergelijke gele genheden een gevaar kunnen opleve ren voor het zedelijk en maatschap pelijk welzün vn jeugdige en andere personen; noodigt- den burgemeester uit: 1. gemeld ttoeóchtt onverzwakt te handhaven en maatregelen :e beramen welke er toe kunnen leiden, dat in amu sementsinrichtingen en dansgelegenhe den die voorzorgsmaatregelen van politie- wege worden genomen, dat gevaar voor het in gedrang komen der goede zeden tot een minimum worde beperkt en derhalve zooveel mogelijk de nachtper missies aan openbare dancings in te perken door het sluitingsuur als regel te stellen uiterlijk 12 uur: 2. in de toekomst uitsluitend slechts dansvergunnlng te verleenen aan d:e gelegenheden, waarbü men var. een goede en behoorlijke exploitatie verzekerd kan zijn en waaraan tevens een ter goeder naam en faam bekend staand hotel, café en/of restaurant verbonden is. (get.) J. Ph. H. OAHTRICUM. G. WOLZAK Hzn. F. A. BIJVOET. W. VAN I.TKMT. De heer Van Liemt stelt den voor zitter voor de plaatsing van de interpel latie op de agenda. De Voorzitter deelt mede dat de contróle nu reeds 5cherp is en dat die nog scherper zal worden. Vooral zal op den leeftijd een scherp toezicht gehouden worden Moer heeft spr. nu niet mede te deelen. Er is reeds genoeg over de zaak gesproken. De heer Van Liemt had gedacht dat het beter was geweest dat aan de Jeugdfederatie een meer gemotiveerd antwoord was gegeven. Dan was men eerder tot elkander gekomen. De Voorzitter antwoordt dat in dien hU een meer gemotiveerd ant- woord had gegeven, dat dan weder aan leiding had gegeven tot een repbek van de jeugdfederatie. Dat was onnooöig. De heer Castricum licht de motie toe. Spr. laat er nadruk op vallen dat inzonderheid het tweede deel der motie ge wenscht is aan te nemen. De heer Gerritsz zegt dat de raad den voorzitter dankbaar mag zün. dat alleen een vergadering is gehouden voor raadsleden om de zaak te behande len. Gebleken is dat de verordeningen scherp worden toegepast. Verder kan men niet gaan in dien men niet de per soonlijke vrüheid wil aanraden. Te Haarlem gaat men ver genoeg en kan men niet verder gaan. Stel eens dat Haarlem een academiestad was. Dan kon men toch niet dien kant opgaan. Indien de raad iets van de motie aan nemen wil, laat men dan niet verder gaan dan tot gemeld toezicht onver zwakt te handhaven. (De zitting duurt voort.) (Ongecorrigeerd.) MAKELAARS. Bü de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken is Ingekomen een verzoek van de Arrend is- scrnents-Rechtbank te Haarlem om ad- Vio. uit te brengen betreffende dc be- eediging van de navolgende personen als makelaar :r. c.c achter hun naam ver melde vakken 1. A. P. Winnubsis te Haarlem. Scho- terwqg 214. als makelaar in onroerende goederen; 2. C Visser Hzn.. te IJniuiden, Pre* Krugerètraat 44. als makelaar in on roerende goederen, meubilair en hypo theken; v J H. C. van de Pol te Haarlem, Rijksstraatweg 176. als makelaar ui onroerende goederen. MARKTN1EUWS. COcP. CENTRALE E IER VEILING, Purmerend. Aanvoer 223.345. Eendeneieren per 100 4.75 a i 5. Brocdeicren per 100 4.90 a 5.80. Kippeneieren 91.718 7090 KG. f 6.30—f 7.90; 65—66 KG. f 6.20—f 6.50; 63—64 KG. 1 6—f 6.40: 60—62 KG. f 5-60—f 6.20 58—59 KG. f 5.40-f 0 56—57 KG. f 5.30—f 5.70; 53—55 KG. f 4.90—f 5.30: 50—52 KG. f 4.80—f 5. Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nat Cankvcreenlging WOENSDAG 16 MEI 1928 1.30 uur 1.45 uur Staatslceningrn 5 Ned. 1923 6% Ned. 1919 101 Scheepvaart Oidt Yaart 80 L Scheep*. Unie™ 214.4 Hol!. Lloyd 58 Paketvaert 241H Oude Boot 93 L Nicvelt.. 118*4 Rotierd. Lloyd.. 192 StoomT. Ned 202V Marine Comm.. 6K Marine Pref™... 43*4 Industrieën Ned. Knastxgde. 561 561 Msrkubee 2C9 -210 401* 209V* Holt. Kunstzijde. 240- 241 241 258** Onde Philips 753 Gew. jnrgens™. 190 Centr. Suiker™. 81H 1 'd. Ood. Bnileol. Anaconda copper 1464 SM c—- 164'4 Bank Kol Bank 267 2681. Indische Baak 185 1834 b. O Hand. Mij. 191 Petroleum Pendawa 234 Gee. Heil. Petr. 230 Kon. Petroleum. 400 4C0—402 Geld 4% - Cnltnar Mg. H.V.A. 767 762 767 Java Cultuur 4*8 Cull. Vorsten!.. 192 1. Dito Actions 175 L Katiredjo 115 Poerworcdjo - 124 b T.hak Deli Mg. 463 468 euembab 518'/» 5184 Deli Batavia™.. 5424 5444 Oostkast 206 2C6 Rnbher Amst. Rubber... 241 233 - 235 Lampong Som... 150 Wei Snmatra.™ 206H 1314 1314 Silau Snmatra... 116 Deli Bat. Rubber 160 Serbadjadi 190— .95 192 195 lalercont. Rubb. 13 Amerika Southern Rails.. Wahaah.... 93* - FEUILLETON door JAN VAN MERLENSTEIJN. Het karakteristieke en deze safe was, dat zelfs wanneer een onbevoegde zich na groote moeite toegang ertoe ver schaft had, hü toch nooit het apparaat in handen kon krijgen. Het toestel was namelijk m het achtergedeelte van de safe tegenover de deur geplaatst en wel in eon groote porceleinen bak. Het kwam er r.iec op aan. waar de deur of een muur gelo: rd werd. want in iéder geval trad c. dan tegelijkertijd een ap paraat in werking, dat uit een reser- v boven den porceleinen bak een groo te iic-eveelheid zeer snelwerkend zuur hierin goot, zoodat de Concentrator in - enkele seconden in zün chemische bestanddeelen werd opgelost. De dief zou dan van den Concentrator slechts r.r„ maar de zeer weinige deelen vinden die aan he: zuur weerstand hadden kunnen bieden. En deze mochten hem gerust in handen vallen daar zü hem toch niets meer van de oorspronkelijke constructie konden verraden. Het geheel was zeer vernuftig verzonnen en kwam mij veel sympathieker en voor dit spe ciale geval doelmatiger voor dan de voorzorgsmaatregelen van bepaalde banken, die hun safes beveiligen door verdoovende, ja. zelfs doodeliike gassen. Wü waren onderling overeen gekomen dat. het apparaat nooit, hetaü direct, hetzü indirect het leven van andere menschen in gevaar mocht brengen, of het moest zün dat alleen hierdoor een nog grooter onheil kon afgewend wor den. Vader en Gerard hadden ook bü den bouw van den safe aan dit prin cipe zich gehouden. Bijna tegelük met de voltooiing van de safe had ook de te waterlatir.g van het nieuwe jacht plaats. Aan Corry viel de eer te beurt het te mogen doopen, waarop ze buitengewoon irotsch was. Zij deed hei heel goed en sloeg de champagneflesch krachtig te gen de boeg van het schip, dat bü deze gelegenheid de naam ..Zwaluw" kreeg. De tewaterlating ging zor.der moeilijk heden in zün werk en den volgenden dag werd een aanvang gemaakt met het aftimmeren. Het schip had een Inhoud van 2400 ton, het was 94 M. lang en 12 M. breed. Het behoorde dus tot de groot ste particuliere jachten, die over het al gemeen gebouwd worden en verschilde van deze hoofdzakelijk hierin, dat de machinerieën zoo volmaakt uitgevoerd waren, dat een bemanning van niet meer dan 26 man voldoende was, terwül andeie schepen van gelüke grootte tus- schen de 40 en 60 man noodig hebben. Eenige weken later hadden de proef vaarten plaats en vader glimlachte te vreden. toen wü vaststelden, dat het jacht 53 1/2 knoop, dus bijna 100 Kilo meter per uur liep. Dat was ongeveer 3 1/2 knoop meer dan hü verlangd had en het maakte het jacht tot een van de snelste sohc- pen der wereld. Zijn opvolger op de scheepswerf, de nieuwe hoofdconstruc teur, was bü een der proefvaarten aan wezig en vroeg vader na afloop: „Nu. mijnheer Van der Velde, wan neer begint u den strijd om het trans atlantische snelheidsrecord?" De goede 'man had er geen flauw idee van dat dit in ieder geval met gemak door ons kon worden geslagen. omd3t wü immers de motorkracht van h«»t jacht tijdelük door den conoentra: geweldig konden versterken. Om hc: jacht dichter bij huis te hebber., liet va der het in de haven van Rotterdam brengen. Van daar uit maakten wü in het begin eenige kleine tochtjes en op een mooien Zaterdagmiddag waren wij allemaal naar de Er.gelsche badplaats Folkestone gevaren om daar het week end door te brengen. Wü waren om 2 uur de monding van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam gepa^ rd en nauwelijks drie uur later lagen wij voor Folkestone. Wü waren tot 's avonds laat aan 't strand gebleven en pas even voor vien naar de „Zwaluw" teruggekeerd. Toen wü aan boord waren aangeko men, gaf onze marconist vader een paar telegrammen, die hü in den loop van den middag had opgevangen. Vader las ze door. zei niets cn stak ze in zijn zak. Wü bleven r.og een poosje op het dek zitten, dan trokken moeder. Corry en mademoiselle zich in haar hutten terug. Direct daarna stond vader op en ging naar de kaartenkamer onder de com mandobrug. waar wü hem eenige oogen- blikken later met den eersten stuur man over een kaart gebukt zagen staan proten. Wü wandelden nog een beetje heen en weer en bespjraken de experi menten. die wü den volgenden morgen vroeg met den concentrator wilden ma ken. Wü hadden nl. het apparaat, spe ciaal voor dit doel mee aan boord ge bracht. Hier was het zeker even veilig als thuis, want een der hutten was even eens tot safe ingericht, die dezelfde voor zorgsmaatregelen vertoonde als thuis. De hut was bovendien groot genoeg om den concentrator in alle richtingen te kunnen bewegen, zoodat het niet noo- dlge was het toestel buiten het vertrek te brengen. Wü hadden van de bc- mar.ring g^en stoornissen te vreez°n en van de dames vos het niet te verwach ten, dat ze reeds wakker zouden zün op het vroege uur, dat wü de proeven wil den nemen. Om dezelfde reden zochten wü ook onze hut op, terwül wü vader aan zün gesprek met den eersten stuur man overlieten. Wü lagen juist in bed en hadden het licht uitgedraaid, toen wü plotseling tot onze groote verrassing voelden dat de scheepsmotoren begonnen te werken. Ik richtte mü op mün elle bogen op en draaide het kropje van het electrische licht weer om. Gerard keek knipcogend op. ..Draai dat licht tooh uit, Dirk! Ik wil slapen!" „Ja, maar voel Je dan niet, dat we vooruit gaan? En we zouden toch tot morgenavond hier blüven liggen?" „Welnu, en op lie: ooger.b'.ik varen we. Dus blüven we klaarblükelük niet liggen." „Maar interesseert het Je dan heele- maal r.iet, waar we zoo plotseling heen gaan?" „In het minst niet, bes'e Dirk. Da: merk ik morgenochtend we! en dat Is vroeg genoeg. Vader zal nog een andere badplaats willen 'v^ichtigen. Daar we melt het hier aan dc kust van. Draai het licht nu weer uit. Dirk. Ik ben moe en wil s'.3pen." Wat moes' Lk doen? Gerard had eigenlük gelijk. Dc draaide het licht weer uit en ik herinner mij dat ik vóór ins1!"') aan het rhythrr.e van de ma chine ken merken, dat wU met volle kracht vooruit gingen. Welk doel wilde vader met zooveel haast bereiken? Ik schrikte plotseling wakker, daar Iemand niU bü den schouder schudde. Het licht in dc kamer was aan. Vader stond voor mü met Jas aan en pet op. „Jammer, dat ik je wakker moet ma ken. Dirk, Maar het helpt niets, je moet er uit," Met deze woorden ging hü naar Gcrards bed en wekte ook hem. Slaapdronken vroeg ik vader, lioo Laat het was. ..Bijna 1 uur. In een kwartiertje moet Jullie klaar zün. Gerard kan óch aan- kleeden. zooals hü wil. M: ir Jij. Dirk moet Je warme ondergoed aantrekker.. Het beste is alles dubbel of driedubbel. Ik keek verbaasd rondom en Gerard zei: „Ik weet hot al. Vader is vannacht naar de Noordpool gevaren en JU moet vooruit gaan om hem te zoeken." Hoewel Ik nog niet hcelcmaal wakker was. moest ik toch met het lachen van vader instemmen, die toen verklaarde: „Zoo erg is het nie*. Maar Dirk s.U moeten :kcn. Maak da: Jullie gauw klaar bent en komt dan bij m'J ln de kaartenkamer. Daar zullen Jullie warme koffie vinden en ik zal je alles verkla ren. Wij hebben nog een groot werk voor ons." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13