RUBRIEK VOOR VRAGEN OveSESSSSs HAARI.EM'S DAGBLAD WOENSDAG 16 MEI 1928 Duidelijk gestelde Vragen van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad, worden dooreen specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mo gelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven reda-ctiegeheim RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik verhuurde «en bergruimte 03:1 een handelaar in meubelen, die mij evenwel de huur schuldig is gebleven. De laatste meubelen staan er nog in. 1. Heb ik recht deze te verkoopen om aan mijn geld te komen? 2. Zoo niet, moet ze dan maar steeds bevaren? 3. Hoelang moet ik ze bewaren? ANTWOORD: 1. Neen, dat kan pas r a verkregen vonnis. 2. Neen. 2. Zie onder 2. Gij künt den man sora- mceren binnen een zekeren tijd zc ",veg te halen onder mededeeling ze naders op straat te zullen zetten. VRAAG: Mijn man is invalide. Mijn minderjarige stiefzoon wil niet oppassen Z-Ijn patroon .heeft hem wegens wange drag ontslagen. Hij is thans zwervende. 1. We'.ke verplichting heb ik tegen over hem? 2. Kan ik hem in een verbetcringsge- sebt krijgen? 3. Hoe moet ik dat aanleggen? ANTWOORD: 1. Uw man is veiplioht voor hom te zorgen. 2. Eerst, kunt gij onder-toczichtstelling vragen en vervolgens plaatsing in een gesticht. 3. Wend' u tot den voogdijraad, Ged. Oude Gracht 60. Haarlem. VRAAG: Wij hebben een zoon van ri'm 30 jaar, die met onze toestemming ir een andere gemeente gaat trouwen. Ziiu wij nu nog verplicht mede te gaan? ANTWOORD: Neen. Uw tof stemming is niet meer vereischt. BELASTINGZAKEN. ■VRAAG: 1, Op mijn aanslag grond- l\ lasting staat aangegeven: belastbare opbrengst ongebouwd 5-17 e«n gebouwd 814, bedragen resp. 0-50 en 90-24. Op welke wijze worden deze getallen knok end? Stelt het getal 844 de ge- fn'v'.tte huurwaarde voor? 2. Hoe bereken ik de huuwaarde van mjn woning voor het beschrijvingsbü- jet voor dï ink. bel.? .1. Ls hot geoorloofd belastingen en onderhoud ln mindering te brengen en tot welk percentage dat laatste? Het nuis is met hypotheek bezwaard; doet dit iets ter zake bij hot berekenen der huurwaarde? ANTWOORD1 Ja, de belastbare op brengst is de huur- of pachtwaarde, -oóols die ruim 30 jaar geleden golden. Ket percentage voor de belasting (op centen Inbegrepen) is voor gebouwd en ongebouwd ongeveer 10 pOt. 2- Ge moet daarvoor opgeven de huur waarde voor dc personeel© belasting, 3. Ge moogt van de huurwaarde af trekken rente van hypotheek, grond- en straatbelastiing en dc werkelijke uit ven voor jaariyksch onderhoud. VRAAG: J. Wordt de inkomstenbe lasting te Bloemondaal, evenals te Haar lem, door het Rijk behandeld of door de Gemeente zelf? 2- Wanneer wordit het nieuwe kohier van de inkomstenbelasting te- Bloemen- daal afgekondigd? 3. Ls het mogelijk inzage te krijgen van den aanslag van een inwoner? Be doeld wordt niet de aanslag van den aanvrager. maar van een ander. ANTWOORD: l. Evenals te Haarlem dcior de R ijksadmin istratie 2. Dat- is niet vooraf te bepalen, .1 Neen. VRAAG: Ik las uw antwoord aan. iemand die 8-10 per week verwoonde --n voor huurwaarde 21 nioast betalen. Ik ben verleden jaar gehuwd en heb oen huis gehuurd van 30 p. m. en ben over 1927 aangeslagen voor 24 huurwaarde. Dit klopt natuurlijk niet. K-m het ook zijn. dat hot door u ge malde 1928 betrof en wordt dus mijn aanslag over 1923 ook lager? ANTWOORD: -Ja, dat betrof het jaar 1928. Uw aanslag voor dat jaar wordt voor huurwaarde 1 (j-50 in hoofdsom VRAAG: Hoeveel bedraagt de aanslag in de personeele belasting 1928 bij een huur van 5.40 p. w.? ANTWOORD: De lasting huurwaarde 7.50 in hoofdsom. Daarbij komt de be lasting naar meubllairwaarde. benevens 80 opce-nten. VRA* Gik bewoon een woning van Patrimonium, huur 8.60 p. w. Mi]n personeele belasting '27 was: huurwaar- di 20-50, meubilair 4.50, opcenten 22 50. totaal 47-50. Thans, na de belangrijke verin ging ben ik aangesla gen ais volgt: huurwaarde 22-50; meu bilair 4.50; opcenten 21-36: totaal -18.06. nlzoo in totaal nog 56 cent. iiooger Kunt u mil ook uitleggen hoe dit mogelijk is? ANTWOORD: In vorige jaren werd do huur van bedoelde woningen gesteld op 350.--. omdat de werkelijke hum- te hoog werd geacht in verhouding tot andere dergelijke woningen Thans is dc belasting ongeveer naar de werkelijke huur berekend n.1. naar 417. VRAAG: Hoe hoog is de huur ge taxeerd als dc aanslagen voor huur waarde bedroegen in 1926'. S 30-50'. Sn 1927 43 en ln 1928 38. ANTWOORD: In 1926 op 425. In 1927 op 550- In 1928 op 575. TOCHTJES. VRAAG: 1. Is het Muiderslot op He melvaartsdag te bezichtigen een op wel ke uren? 2. Zijn er kosten aan verbonden? 3. Aan welk station kon men het baste uitstappen, om het slot .spoedig te bereiken? 4. Kan dat op een doorreis naar Hil versum geschieden? ANTWOORD: 1. Het Muiderslot is van Juni tot Sept. dagelijks geopend van 10 tot 5 uur en van Oot. tot Mei van 10 tot 4 uur; op Zon- en feestda gen van 1—5 uur. 2, Kosteloos. 3, Te Amsterdam en dan met de Gooische stoomtram naar Muidien. 4, Van Muiden zult ge vermoedelijk wel met een autoous naar Hilversum kunnen komen, anders zoudt ge naar het' statical Weesp of wel naar Naar den Bussum moeten gaan (van Muiden naar Weesp is 3-6 K.M.). VRAAG: Hoeveel KM. zijn de volgen de tochtjes? 1. Haarkam, Heemstede. Bennebroek, Hillegom. Lisse. Sassanheim, Oe&st- geesfc, Leiden, Alten, Boskoop, Waddinx- veen. Gouda, Stolwijk, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudrlaan, Govinchem, As- peren, Leerdam, Schoonewoerd, Hage- stein, Vianen, Vreeswijk, Jutphaas, Utrecht, Maarssan. Breukelen. Loenen, Loenersloot, Ouderkerk, Gembrug. Die- merbrug, Amsterdam, Halfweg, Haar lem. 2. Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Die- merbrug, Muiden. Naardan, Laren, Eemnes, Baarn, Soestdijk, Soest, Amers foort, Hamersveld, Lunteren, Ede, Arn hem, Elden, Eist, Nijmegen, Afteren, Oehten, Kestcren, Rhenen, Eist, Ame- rongen, Leersüm, Doorn, Driebergen Zeist, Bunnink, Vechten, Utrecht, Maarssen, Breukelen, Loenen, Loener sloot, Ouderkerk. Gembrug, Diemerbrug. Amsterdam, Halfweg, Haarlem. ANTWOORD: 1. 185.5 K,M 2. 247-8 K.M. VRAAG: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Nieuwersluis? Hoe ver is het? ANTWOORD: Haarlem, Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude. Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis. 40 K.M. VRAAG: Wat is de beste Rotsweg van Haarlem naar Hilversum? Hoeveel K M-? ANTWOORD: Haarlem, Amsterdam, Duivendrecht. Abcoude. Baambrugge, Loenersloot, Vreelaaid, Kartenhoef, 's-Graveland, Hilversum. 4*) K.M. VRAAG: Ln de tweede helft van Juni willen wij naar Lochem. Kunnen wil die reis van Amsterdam uit ook per boot maken en tot waai- (Zwolle?). 2. Hoe is de dienstregeling? 3. Hoe zijn de prijzen voor personen en rijwielen? 4. Hoe lang duurt de reis? 5. Hoc is de weg van plaats van aan komst tot Lochem en hoe ver is dat? ANTWOORD: 1. Over Zwolle is een heel eind om. Ge kunt dan beter met de boot van Amsterdam nar Harder wijk gaan. 2. Van 16 Sept. tot 4 Juli vertrekt de boot dagelijks behalve Zondag, des mid dags om 4 uw, van steiger B, de Ruy- terkade te Amsterdam en des morgens 8 uur van Harderwijk. 3e. Ie klasse 1-50 en 2e klasse 1.—: rijwielen 30 cent 4, Ongeveer 3/i uur. 5 Harderwijk, Leuvenum, Staverden, Uddelermeer. Aardhuis. Apeldoorn. Voorst, Zutphen, Wamsveld. Lochem, 66 K.M. Na 4 Juli worden meerdere bootd ien- stem ingelast. RECEPTEN. VRAAG: Miin verveloos linoleum wenschte ik te kleuren Ik dacht met een goede bewerking met soda de wryf- was te verwijderen en tevens gevoelig te maken voor een soort verf. waarmede ook kleeding geverfd wordt. Zoudt u mij voor groen of rood de juiste of een an dere geschikte manier willen geven? ANTWOORD: De was kunt- ge er al leen goed afkrijgen, als ge het met am monia afwrijft. Maar linoleum wordit toch niet verve loos; het gekleurde pa-troon zit er ge heel doorheen, dus zal het zeil zijn, wat ge bedoelt, maar hce wilt ge dit kleu ren, effen, of mot een patroon or in? Vermoedelijk ml het zeil deze behande ling niet kunnen hebben on verstikt het als het niet met olie of was behan deld wordt en de verf sluit het zeil hier van af. Wilt ge het toch probeeren, dan i: anilineverf vermoedelijk het beste. Kleedingverf zal er direct ufgeloopcJi zijn, VRAAG: 1, Hoe maakt men boeren jongens op brandewijn en sherry? 2. Hoe boerenmeisjes op brandewijn en sherry? ANTWOORD: 1 Breng een pond rozijnen zonder pitten met een ons kandij en ongeveer 2 kopjes water langzaam aan de kook. Voor den smaak temt ge er een paar kaneelpijpen bij doen. Laat niet doorko ken! Als het bekoeld is, in een flesch met wijde hals overgieten en sherry of brandewijn naar smaak bijvoegen, ieder geval moeien de rozijnen onder staan. Het spreekt vanzelf dat de rozij nen vóór ze op het vuur gezet worden, goed schoon moeten zijn. 2. Voor lx>erenmelsjes is noodig 1 pond abrikozen. Als het droge abriko zen zijn moet ge ze eerst laten weeken. Verder 1 1/4 ons suiker en ongeveer 2 kopjes water en een vanillestokje. Ge bereidt ze als boerenjongens. VRAAG: 1. Hoe krijg ik een vetvlek uit een kasha jurkje? Uitwasschen helpt niet. 2. Hoe groene verf uit een kasha tra vers jurkje. Terpentijn helpt niet. ANTWOORD: 1. Roer rauwe stijfsel met koud water tot een gladde massa en leg van deze dikke pap een flink laagje op de vlek, die ge te voren enkel en gladuit over een schoonen in vieren ge vouwen handdoek hebt gelegd. Laat stil drogen, haal dan voorzichtig de harde stijfsel er af en schuier na. 2. Wij nemen aan, dat het olieverf is. Drenk een in vieren gevouwen fil- treerpapier in terpentijn, leg hier de vlekken op en daarop een in vieren ge vouwen droog filtreer-papier. Druk hier op met een koude strijkbout. Deze be handeling herhalen tol de vlekken verdwenen zijn. VRAAG: Hoe verwijdert men koffie- vlekken uit wit casimir? ANTWOORD: Bet de vlekken met een schoon stuk wa-tten, gedrenkt in wa terstof superoxyde. Als de vlekken er uit zijn mot een schoon doekje een beetje droog wrijven. VRAAG; 1. Hoe kan ik een witte peau de suède riem het beste schoonmaken? Ik heb het met, citroen geprobeerd, maar dat helpt niet. 2, Hoe verwijdert men een ijzerroest- vlek daaruit? ANTWOORD: 1. Wrijf de ceintuur af met schuurpapier (geen schuurllmnen) no. 00, schuier af en bestrooi met mag nesia. Na een uurtje bulten afkloppen. 2. Met een goede rceststift, verkrijg baar bij den drogist. VRAAG: Hoe verwijdert men inkt vlekken uit een covercoat rijbroek? ANTWOORD: Met een mktstift, ver- krfigbaar bij den drogist; de gebruiks aanwijzing staat er op. VRAAG: 1. Hoe wordt de patentsteek gebreid? 2. Hoe wordt een licht grijze bont kraag, die vettig is schoongemaakt? ANTWOORD: l. De patentsteek wordt gebreid als een rechte steek, maar in plaats van de voorste kant der steek op de pen te nemen, neemt ge voor de patentsteek de achterste kant der steek iop de pen. Daarna draad omslaan, doorhalen en afgooien. 2. Doe in een aarden of ijzeren pan roggesemelen, maak die onder gestadig roeren zoo heet, dat ge er de hand nog juist in kunt houden. Strooi hot 000 heet op het bont en wrijf dit er sterk mee Daarna uitkloppen en naschuieren, VRAAG: In mijn rood zijden nieuwen hoed zijn vlekjes van regenspatten. Hoe zijn die te verwijderen? ANTWOORD: Doop een dun zacht schoon doekje in koud water, maar zoo dat het niet te nat wordt. Wrijf hiermede de zijde voorzichtig af, zoodat de geheele hoed vochtig wordt en laat daarna stil drogen. Dit is de cenige ma niet om de spatjes te verwijderen, maar het moet 'vlug en handig gebeuren. DIVERSEN. VRAAG: 1. Mag een gepcnsionncerd onderwijzer tegen belooning bij ziekte van het personeel van een openbare school tijdelijk invallen? 2. Zoo ja, wordt zijn pensioen dan verminderd of ingehouden voor zoolang die tijdeliike waarneming duimt? ANTWOORD: 1. Ja, in Haarlem is dat meermalen geschied. 2. Pensioen en bijverdienste mogen in dit geval niet. meer worden dan 20 pOt. boven de vroegere verdienste. Het meer dere wordt ingehouden. VRAAG: Waar kan ik inlichtingen krijgen omtrent analistenbetrekkipgen in Indië? ANTWOORD: Ons is daartoe geen speciaal adres, bekend. Mogelijk aan het Pharmaceulisch Laboratorium der Rijks Universiteit te Utrecht. Oatharijnesin- gel 56. of wel aan het Deprr sment van Koloniën te den Haag. VRAAG: Is het waai- dat het plan voor een viaduct aan de Leidsche straat definitief doorgaat? ANTWOORD: Zoor zoover ons bekend is zijn de onderhandelingen tusshen de betrokken Gemeentebesturen cn de Ned Spoorwegen nog niet geëindigd. VRAAG: Mijn dochter wil naar Ame rika in betrekking. Welke formaliteiten moet zij vervullen en tot wien moet zij zich wenden? ANTWOORD: Dat hangt er van af. naar welk gedeelte van Amerika zij wil. Schrijft, u eens, maar dan met ver melding van volledige inlichtingen, aan de „Emigratie Centrale Holland", Mau- ritskade 3, den Haag. VRAAG: Bestaat er een Olympiade - vlag? Welke zijn de kleuren? ANTWOORD: Ja, witte grond, waar op 5 Ineengevlochten ringen, 3 rechts en 2 links. De kleuren zijn van boven af: links geel en groen en rechts blauw, zwart en rood. Zij zijn reeds in enkele winkels hier ter stede geëtaleerd als rijwielvlagge tjes. VRAAG: Waarom spreekt men altijd van Holland, als men Nederland be doelt? ANTWOORD: Hot graafschap Hol land laad vroeger in de toenmalige re publiek zoodanig overwicht, dat buitens lands meestal over Holland gesproken werd, als men de geheele republiek be doelde. Toen ons land onder Lodewijk Bonaparte (18061810) een Koninkrijk werd, werd dit dan ook het Koninkrijk Holland genoemd. Sedert spreekt men in het buitenland nog meestal van Hol land, als men geheel Nederland bedoelt, VRAAG: omtrent een zilveren munt van 1752- ANTWOORD: Verschillende van de door u gemelde letters konden wij niet lezen, terwijl wij een sterk vermoeden hebben, dat zy hot randschrift niet juist weergeven. Gaat u eens met de munt naar den heer Kan, Barteljorisstraat 2. Deze zal u wel inlichten. GEMEENTERAAD VAN VELSEN. De vragen van den heer Vermeulen betreffende kinderen van raadsleden in Gemeentedienst. Scherpe critiek op de werkwijze van B. en W. Een opgewon den debat over directeuren en boekhouders van Gemeentebedrijven. Persoonlijke kwesties. Die door een commissie van onderzoek en advies zullen worden onderzocht Dinsdagavond vergaderde de Raad de- 1 ;;er gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Rijkens. De raad is voltal lig. Vastgesteld werd het kohier van de hondenbelasting, dienst 1928 en sup- pletoire kohieren der straatbelasting. Ingekomen stukken en me- deelingen. Een adres der Oudercommissie der O. L. school J. te IJmuiden betreffende de reorganisatie. Dit onderwerp valt buiten de bevoegdheid van adressante volgens B. en W. Mevrouw Van Veen wil het advies va/n B. en W. becritiseeron. Het heeft den schijn alsof B. en W. de bevoegdheid der oudercommissie zoo klein mogelijk wil doen zijn. De inhoud van dit adres bewijst dat het adres wil aangeven enkele punten ter overweging. En men vraagt slechts by eventueele be sprekingen met die punten rekening te willen houden. Het betreffende artikel geeft de oudercomrnissie het recht aldus te advlseeren, In de Kamer is door Min. de Visser gezegd dat de bevoegdheden der oudercommissies zoo vaag mogelijk zouden worden omschreven, opdat die bevoegdheden zoo ruim mogelijk zouden zijn. Waarom zou in Velsen van de prac- tijk worden afgeweken? De ïaad heeft daartoe niet het moreele recht. De Voorzitter zegt dat hij op zijn oude standpunt zal blijven staan. Hij heeft dit in vorige raadszittingen reeds uiteengezet. Wil men de zaak ter gelegener tijd eens uitvechten, welnu dan moet men dat maar doen. De heer de Nobel sluit zich bij mevrouw van Veen aan. B. en W. hebben een te formalistische opvatting te dezen opzichte. Hier zijn bovendien zeer interne schoolkwesties mee moeid. Beloften der ouders zijn niet in gelost. Het betreft hier de scholen A. en J. De heer Vermeulen kan uit dit adres niets anders lezen dan een tijdsbepaling en een verzoek om op ze ker tijdstip rekening te houden met zekere wenschen der oudercommissie. Spr. vraagt B. en W. him standpunt te herzien of anders een princlpieele be slissing uit te lokken. De heer Groeneveld zegt dat het hem spijt dat het betreffende K. B. niet verder gaait. Er moet meer samenwer king zijn tusselien B. en W. en de com missie. De heei- De Nobel merkt op dat het adres naar aanleiding van huiswerk is. Is dit een interne quaestie of niet? Wethouder Tusenius wil ook wel eens een debat over deze zaak hooren. Maar dan een goed voorbereid. De oudercommissies trachten zich telkens in te dringen op een terrein waar zü niet hooren. Mevr v. Veen wil er over gestemd hebben of de ouderoommissie niet het recht heeft over interne quaesties advies te geven. De heer Groeneveld wil de zaak uitstellen. Over dit voorstel wordt ge stemd. Het wordt verworpen met 13 te gen 12 stemmen. Het gewijzigde voorstel van mevrouw v, d. Veen bedoelt thaias het voorstel van de Oudercommissie in behandeling te nemen. Ook dit voorstel wordt met 13 tegen 12 stemmen verworpen. Kinderen van Raadsleden in gcmcentcbelrekkingen. Een verzoek van den heer F, P. Ver meulen om vragen te mogen stellen be treffende de eischen die B. en W. mee- nen te moeten stellen om in aanmerking te kunnen komen voor een benoeming in een gemeentebetrekking. Men zal zich herinneren dat het hier om de vraag handelde of een kind van een raadslid in een gemeentebetrekking mag worden benoemd. B. en W. hadden namelijk aan hoofden van gemeente diensten een brief gestuurd waarin op deze vraag ontkennend wordt geant woord. Het antwoord van B. en W. op de vragen van t' a heer Vermeulen luidde: „Het is juist, dat door Burgemeester en Wethouders aan de Directeuren van de bedrijven te kennen is gegeven, dat het hun „niet gewenscht" voor komt. dat kir''eren van Raadsleden in dienst der gemeente worden genomen." Bedoelde kennisgeving van B. en W was gericht tot de Directeuren van de bedrijven Openbare Werken, Reiniglngs- en Ontsmettlngsdienst en Gas en Water. De heer Ve r meu 1 en doet nog eenl- ge aanvullende vragen. Betreft de inhoud van den brief al leen employés van Openbare Werken, Reinigings- en Ontsmettingsdienst en Gas- en Waterleiding of maken B. en W. een uitzondering ten opzichte van de secretarie, en van Politie? Zijn er bii degenen die nu in dienst zijn, perso nen in tijdeiyken dienst die in aanmer king kunnen komen om in vasten dienst be worden gesteld, doch die uithoofde van het standpunt van B. en W. niet aldus behandeld zullen worden? B. en W. hebben geantwoord dat er in de practljk aanleiding was om aldus op te treden. Willen B. en W. zich niet nader verklaren? Is het getal van kin deren van raadsleden die in Openbaren Dienst kwamen zoo hand over hand toe genomen? Heeft één dier kinderen al eens Iets misdaan? En geldt dat mis schien ook voor de ouders dier kinderen? Er moet maar eens openiyk over ge spreken worden! De Edelachtbare heeren behoeven zich niet een zeker stempel te laten aanleunen. Of heeft één onzer di recteuren van diensten zich misdragen? Ook daarover dient klaarheid te komen. Waarom is verder deze brief geschre ven midden, in de behandeling van sol licitaties? Dat geeft aan de zaak een zeer persooniyk karakter. Spr. vraagt verder of in de toekomst geadviseerd zal worden aan de diverse joart.yen by een volgende verkiezing niet hun stem te geven aan vaders of moe ders van kinderen in gemeentedienst. De Voorzitter zegt dat hy maar enkele vragen zal beantwoorden. De laatste moet de heer Vermeulen maar in zyn kiesverceniging opwerpen. De Burgemeester yantwoordt xer- der dat de brief alleen gericht was tot de bedryven. De tydelyken die er zijn komen heusclx wel als zy voldoen in vasten dienst- Directeuren ren bedrij ven hebben zich in geen enkel opzicht ergens aan schuldig gemaakt. Het tyd- st-ip viel ongelukkig samen met sollici taties. Het probleem kwam ter sprake toen een zoon van een raadslid, die niet één van de besten was, kwam solli- citeeren. „Toen hebben wy de knoop doorgehakt. Verder zal ik geen woord over dit geval spreken". De heer Vermeulen ziet niet im dat de toestand zóó ernstig was dat der- geiyke maatregel geoorloofd was. Juist omdat het 'kind in kwestie niet in aan merking zou komen was de brief over bodig. Ik vraag niet waarom een bepaald per soon niet is benoemd, ik vraag waarom B. en W. een zekere categorie van de burgery uitsluiten, De gemeentewet zegt in welke gevallen ambten niet met elkaar vereenigbaar zijn. Dat is afdoen de. Is het vaderschap niet vereenigbaar met een bepaald ambt. Velsen zou zich belachelyk maken Dit is een oer-conser- vatief standpunt! Er moet alleen ge vraagd worden of iemand geschikt is. Het is in het belang der gemeente dat overwegingen als die van B. en W. te dezen aanzien achterwege blijven. Bo vendien is er tusschen de secretarie en een bedrijf principieel geen verschik Het trekken van een scheidingsiyn is niet rationeel. B. en W. hebben gezegd dat terdege moet nagegaan vrerden wat oirbaar is en wat met. B. en W. doelen hier klaar- blijkelyk op corruptie die aan de orde van den dag is. Daar heb ik hier echter nog nooit iets van gemerkt in dit ver band. Waarom moet hier .gestopt" wor den by de kinderen van Raadsleden? Waarom begint u dan niet aan een an deren kant van het probleem? Ik kan 100 gevallen opnoemen op geheel ander terrein, die niet oirbaar zyn. Hebben B. en W. nu weifcelyk ge meend dat zy door deze aanschrijving de verhouding tusscshen college en Raad zouden verbeteren. Hoe hebben zy zich dat dan gedacht? Waarom hebben B. en W. den raacl niet de eer gegeven om, wanneer het ooit noodig mocht zijn, de situatie te redden. De Burgemeester antwoordt dat slechts de wensch te kennen is g iets na be laten. De gemeentewet is niet aangerand. Op een ander terrein zal wellicht ook wel iets in de toekomst gedaan moeten worden. Het gaat hier niet tegen raadsleden. De heer Visser zegt het volkomen met den heer Vermeulen eens te zyn. „Er wordt een blaam op de raadsleden gelegd. Uw ontkenning nemen wy aan, maar die blykt niet uit het raads stuk". Wanneer een directeur sterk staat, dan behoeft hy zich niet af te vragen wie er achter zyn employé staat. Alle raadsleden zyn zich bewust dat het college zich tegen de raadsleden wil verzetten. Dat is niet de manier. De Voorzitter ontkent ten stellig ste dat hier iets ten nadeele van raads leden is verricht. De heer de N obel zegt dat ook hy gevoeld heeft dat de Raad hier een lesje krijgt. De Voorzitter zegt dat dit al meer ge zegd is, en dat de heer de Nobel den raad niet moet ophouden. De heer de Nobel vindt dat voor het vaststellen van een algemeenen regel de raad geraadpleegd had moeten wor den. Wethouder Tusenius had verwacht dat B. en W. zich geheel zouden vereeni gen met deze quaestie. Nu dit niet het geval is moet de zaak maar eens uitge sproken worden. De heer Bosman zegt dat B, en W. geiyk zou hebben gekregen als zij den Raad hadden gehoord- Het recht van het kind moet echter ongeschonden biy- ven. Doch natuurlyk moet een raadslid geen invloed uitoefenen. Het college heeft zeer verkeerd gehandeld. De heer Groeneveld zegt dat de brief raadsleden aanklaagt die kin deren hebben die ouder zyn dan 15 jaar B. en W. hadden een geheel ander: weg moeten bewandelen. De heer Vermeulen zegt: Wie heeft de zaak naar buiten gebracht? Dat heeft die kwaje Vermeulen weer gedaan. (Geroep: „Je bent zoo'n kwaje niet!" De heer Vermeulen vervolgt dat hy bly is dat hy het gedaan heeft, omdat hier in het geheim een maatregel tegen raadsleden is genomen, Het is te bar dat er strafmaatregelen tegen ouders en kinderen worden genomen om dat be drijf shoof den zwakke momenten kunnen hebben. Spr. wil geen stemming uitlokken. Hy wil dat B. en W. zich ernstig rekenschap geven van wat geschied is. De klap bedoeld of niet bedoeld in het gelaat van den raad is aangekomen. De heer R o e 1 s e wil dat de mededee- ling terug wordt genomen dat nog meer van dergelijke aanschry vingen zullen vol gen. De Voorzitter: Ik heb slechts ge zegd „als het noodig mocht zyn". De heer Bosman is zeer fel en vindt de houding van B. en W. niet fier, en vindt dat B. en W. de bedxyfshoofder. niet hoog aanslaan. De discusses worden gesloten. Vastgesteld' werd de 6e suppletoire be grooting dienst 1927. Aan de orde is de aanvulling van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de Vleesch keuringswet. B. en W. vir.den heb noodig. dat voor geschreven word't. dat bevroren vleesch niet voor versöh mag worden verkocht en het af te leveren bevroren vleesch ge wikkeld wordt in papier bedrukt met de woorden „Bevroren vleesch". De heer Dalmeyer vraagt hoe de controle zal worden uitgeoefend. Hier wordt de mogelijkheid tot allerlei con- ficten en last geopend. Wethouder Tusenius zegt dat hier het odium van minderwaardigheid ge drukt wordt op bevroren vleesch. Waar om zou men dat? Spr. citeert een des kundig verslag waaruit blijken moet dat het tegendeel waar is. De heer Vermeulen vindt dat het •niet noodig is dat iedereen met papiertjes over den weg loopt wa-arAn bevroren vleesch staat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEl* a 60 Cent* per regel. De Voorzitter memoreert bet verschil tussohen beide soorten. De con sumenten willen dat dit verschil uit komt. Voorgesteld wordt door den heer Tusenius, de betreffende alinea te laten vervallen. Dit voorstel wordt verworpen. Boekhouders en directeuren. Een netelige kwestie. Vaststelling van nieuwe instructies voor den boekhouder voor gas en water en den boekhouder van de bedryven openbare werken en reinigings- en ont- mettingsdienst. Volgens de bestaande instructies héb ben de directeuren der bedryven geen zeggingschap over de .boekhouders en de administratie. Dit komt B. en W. on- gewensoht voor. De directeuren bebooren ook voor het administratief gedeelte verantwoordelijk te worden gesteld. Daarom zyn nieuwe instructies ontwor pen, die B. en W. ter vaststelling aan bieden. De heer Groeneveld zegt dat in Georganiseerd Overleg de instructies moeten worden behandeld. Spr. wil dat dit als nog geschiedt. De heer Visser sluit zich hlerby aan. De heer de Nobel twijfelt er ook aan of dit de methode was, die gevolgd diende te worden. .Het is imeer dan voldoende gebleken dat hier wijziging van rechtstoestand geëischt wordt. En daarbij zyn de belangen van de ambte naren betrokken. Dus moet de geschie denis in Georganiseerd. Overleg bespro ken worden. De heer Baar da vindt het niet juist dat hier de macht aan den directeur ge geven wordt. Hier worden twee onder deden van een bedrijf in één hand ge legd. Duidelijk blijkt dat hier een per soonlijke kwestie aan ten grondslag ligt. Die kwestie moet eerst bekend zijn voor spr. zyn stem aan het voorstel geven kan. De heer Maas zegt dat de heer Baarda gelijk heeft doch dat dit niet uitsluit dat de directeur de baas is. In ieder bedryf staat de boekhouding on der, en niet naast de directie. Spr. heeft den boekhouder voor gas en water by zich gehad. Deze heeft hem de oogen ge opend. Spr. heeft vragen gesteld die hjj in 't openbaar mag herhalen. Hy vroeg: Hoe is de verhouding tus schen u en den directeur? Het antwoord was: wy leven eigenlijk naast elkaar. De directeur voor gas en water „negeert den boekhouder straal", De heer Maas heeft zich tot den di recteur gewend en 'hem gevraagd': „waar om wenscht u de wyziging" De directeur antwoordde dat hij op technisch en administratief gebied zeggingschap eischte. Verder heeft de directeur verklaard dat genoemde boek houder geregeld een uur te laat op zyn werk komt. De direoteur ontkende per tinent „dat hy den boekhouder straal negeert". Het is ook gebeurd dat de di recteur overwerk eischte en de boek houder het personeel naar huis stuurde. Bovendien bleef de boekhouder wei eens een middag weg, zonder den directeur daarvan in kennis te stellen. Het is duidelijk aldus de heer Maas - dat hier iets hapert. Het is hard tegen hard. Spr. acht echter de maatregel van B. en W. in heb belang van het be drijf. De heer Ten Broeke wil van B. en W. hooren of een en ander juist is. De heer Roelse denkt dat de heer Maas met ,,te sterken verve" den toestand heeft geschilderd. Ook spr- heeft beide belanghebbenden gepolst. Hy meent dat er een andere methode gevolgd kan wor den die meer resultaat zal hebben. Wethouder Schilling zegt dat htJ geen bezwaar had om de zaak in G. O. te brengen. Hy vond het echter niet noodig. Toen de boekhouder zich op het standpunt ging stellen dat hy eisolite, weigerde de heer Schilling omdat er ge legenheid bestaatt tot beroep op het col lege van B. en W. of den Raad. Als men het betreffende artikel anders wil uit leggen moet men dat maar weten. Op die gronden is van G. O. afgezien. De Raad kan ons weer niet opleggen naar G. O. terug te keeren, want het college heeft de verstrekkendste conpetentie om een artikel uit te leggen, De heer Vermeulen zegt het ge voel te hebben dat de betrokken boek houders gedegradeerd worden. Er moet dus wel veel op het spel staan! Spr. wil daarom van B. en W. duidelijk hoorer. welke overwegende reden B. en W. in hun gedachtengang geleid heeft. Mocht er sprake van schuld zyn, dan dient die schuld vastgesteld te worden. Voorts vindt spr. het noodzakelijk dat een hoofd van een groot bedryf op de hoogte moet zUn van de administratie Verder moet uit de boekhouding een aantal gegevens voortkomen waaruit de leiding van het bedryf kan zien wat er schort en wat gedaan moet worden. Als de technische dienst daardoor geprikkeld wordt: des te beter. Spr wil dat dit zoo blijft. Aan alle bedryven. Wethouder Tusenius zegt dat hy zich tot den directeur van het bedryf heeft gewend. Hy heeft een vreemden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cent* per regel. A1 SPECIAL 20voo„30 20voot:25 Uiüiuui&xcl "STANDARD" ALTIJD EERST'IN KWALITEIT

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14