BUITENLANDSCH OVERZICHT voetbal; gymnastiek. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 16 MEI 1928 DE JAPANSCHE EISCHEN. De Noordelijken blazen den aftocht TSJANG TSO LIN NAAR MOEKDEN. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In een kabinets-zitting heelt de Mi. ïiister-President Tanaka mededeeling gedaan, omtrent den toestand in Cliina. Het Kabinet nam daaTop het voorstel aan om 10 millloen yen beschikbaar te stellen voor het onderhoud van de troe- pen in China. Tot nu zijn 29 mülioen yen voor de Japansche troepen beschik baar gesteld. In ieder geval zullen de Japansche troepen tot September van dit jaar in China blijven. Voorts Is de gezant van Japan te Peking er van in kennis gesteld, zich met generaal Peng telegrafisch in verbinding te stellen, teneinde zooveel mogelijk te bereiken dat de bezetting van de stad eon der bloedvergieten sal verloopen. Verder heeft het Japansche ministe rie van Oorlog zijn eischen gesteld in zake het incident te TsLnanfoe. Tsjang Kai Sjek zal zijn verontschul digingen moeten aanbieden en de vijan delijkheden en de an tl-Japansche pro paganda zullen binnen eon strook van 20 mijl van den Tsinan-Tientsinspoor- weg moeten worden gestaakt. De door do Japanners gevangen genomen Chi- ncezen worden in hechtenis gehouden, totdat op bovenstaande elschcn een be vredigend antwoord is ontvangen. Deze korte berichten geven in duide lijke lijnen aan wat Japan wil en bewij zen dat Japan van zijn kracht bewust ls. Inmiddels trekken de Japanners steeds verder naar het Noorden op omdat het thans een feit is dat Tsjlng Tso Lln het geheele gebied rondom Peking en ver daar buiten achter zich heeft gelaten. Do Noordelijke veldheer is met zijn ge trouwen naar Moekden uitgeweken. Ook de Noordelijke troepen trekken zich steeds verder terug. Klaarblijkelijk zal de strijd zioh dus in het vervolg hoofdzakelijk beperken tusschen de Zuidelijke legers en de Ja pansche invallers, 't Is niet aannemelijk dat de geschillen tusschen deze harts tochtelijk opgezweepte machten zich in pais en vree zullen oplossen. Merkwaardig is het dat men den naam van Tsjang Kai Sjek sedert het incident te Ts.nanfoe niet oneer hoort! De groote leider van den Zuidelijken opmarsch schijnt thans generaal Peng te zijn. P. A. Kellogg' s pactvoorstellen. JPp, Am^rikaansche voorstellen betref fende een multilateraal vei drag, waar bij dc oorlog wordt uitgeschakeld als in strument van de nationale politiek wer den heden in het Koogerhuls besproken. Het debat werd ingeleid door den Marquess of Heading, een der leiders der liberalen en vroeger onderkoning van Indië. Heading stelde een resolutie voor, behelzende, dat het Huis met in stemming de voorstellen van de regee ring van de Vcreenigde Staten begroet om den oorlog af te schaffen; met er kenning van het verlangen der Britsche regeering om mede te werken tot de be veiliging van den vrede spreekt het als zijn meening, dat deze voorstellen spoe dig In gunstige overweging moeten wor den genomen en dat de Britsche regee- ring aan de regeering van de Vereenig- deState nmoe-t verklaren, dat zij de in deze voorstellen neergelegde beginselen aanvaardt. Vervolgens hield Lord Reading een rede, waarin hij de verdiensten van de voorstellen van Kellogg prees en er op •wees, dat ook in het Lagerhuis diens pact-voorstel door vertegenwoordigers van alle partijen werd begroet. In het bijzonder legde spr. ock den nadruk op de beteekenis van het feit dat Amerika thans zelf ock deelneemt aan het inter nationale streven naar den vrede; hier door is het vertrouwen sterk toegeno men. Weliswaar wordt het voorgestelde pact door velen beschouwd als iets wat geheel van zelf spreekt; doch er is nog wel verschil iets vanzelfsprekends en een plechtige verklaring, welke door zes groote mogendheden wordt afgelegd, dat zij van nu af hun geschillen steeds langs vreedzamen weg zullen oplossen. Lord Parmoor, die Groot-Brittannië in den Volkenbondsraad heeft vertegen woordigd tijdens de Labour-regeering, steunde de resolutie. De volgende spreker, Lord Cushen- dun, de tegenwoordige Britsche gedele geerde in den Volkenbond, antwoordde namens de regeering. HIJ zclde, dat de regeering geheel accoord Icon gaan met hetgeen Reading had gezegd betreffen de de Amerikaansche voorstellen; even wel ontraadde hü de aanneming van de resolutie en hij verwees in dit verband naar de verklaring, welke Chamberlain in het Lagerhuis heeft afgelegd. Daarna legde ook Viscount Cecil of Chelwood. vroeg er Britsch gedelegeerde bij den Volkenbond een verklaring af, waarin hü do resolutie steunde Do aartsbisschop van Canterbury, die deze voorstellen als de merkwaardigste in de beschavingsgeschiedenis be schouwde, verklaarde het zeer ongeluk kig te achten indien deze motie zou worden teruggetrokken. Hierop ant woordde Lord Cushcndun, dat hij in gccncndcele had bedoeld, dat Lord Rea ding diens resolutie zou terugtrekken. Hij was dan ook geheel en al bereid lm ar namens de regeering te aanvaar den. Met nlgemeene stemmen werd daarop de resolutie van Lord Reading goedge keurd. De waarde van de Duitsche Oceaanvlucht. Terwijl de DuSLsche bladen de Oceaan- vliegers voor zij hun tocht aanvaardden „Hasardeure der Lult" noemden, werd van technische zijde de stellige overtui ging uitgesproken, dat het Junkers- land vliegtuig voor dit doel „ondeugde lijk" was. Men noemde den tocht een nuttelooze, uitsluitend sportieve waag halaerJJ. Na het slagen van de vlucht i de directeur van het Duitsche lucht vaartdepartement iets milder in zijn oordeei geworden. Althans, hij heeft nu verklaard: ,,Men moge de daad van Köhl voorloopig alleen als sportieve pres tatie waardeeren, dergelijke prestaties hebben altijd den weg gebaand voor grootere daden". Het is inderdaad juist, dat de tocht een sportieve daad van de eerste orde is geweest. Sport is strijd en uit den zwaarsten strijd met de elementen zijn de vliegers als overwinnaars ie voor schijn getreden. De meest krasse ont kenning van de mogelijkheid van het sla gen van de vluclit klonk de vliegers voor hun ,ertrek onophoudelijk in de ooren en er behoorde onwrikbaar ver trouwen in Junkers and vliegtuig en in Junkers motor toe benevens een gewel dige mate van zelfvertrouwen, om het geloof aan het welslagen van den tocht niet te verliezen. Hadden Köhl en Hü nefeld de raadgevingen opgevolgd van degenen, die in overweging gaven een ander toestel dan het Junkersvliegtuig te gebruiken, dan zouden zij wellicht een slachtoffer van de golven zijn ge worden. Geluk hebben zy gehad, zoo heet het thans. Ja. s'tel'lg. geluk hebben zij gehad, het geluk, dat de sterken en de bekwamen gunstig is. En waren niet hazardeurs van de lucht al degenen, die in den eersten tüd van het vlieg wezen machines bouwden, die er nooit tevoren waren geweest, die zich. zonder ooit te hebben gevlogen, terstond er mede in de lucht waagden? Behalve in de sportieve daad ligt ech ter de waarde van de vlucht op tech nisch en wetenschappelijk gebied. In de eerste plaats is zij natuurlijk van groote waarde voor de fabriek, die deze toestel len vervaardigt en in de tweede plaats kan de tocht er toe bijdragen, het ver trouwen in het luchtverkeer in Europa ■te vergrooten, In het algemeen heeft Fitzmaurice er voorts den nadruk op ge legd, dat in de toekomst de Noord-At lantische vliegtuigen een paraffine-over- trek mee ten h ebben, gelijk men het de Junkersmachines heeft gegeven. Daar door wordt de fjsvorming verhinderd, d:e het gewicht van de machine zeer verhoogt en de snelheid vermindert, wijl de aërodynamische toestand slechter wordt. Dit alles moet natuurlijk nog ver der onderzocht worden. De ijsvonning hangt af van de temperatuurverschillen van de vochtige lucht en het vliegtuig, welke verschillen door de vliegers op dezen tocht nauwelijks konden worden vastgesteld. Verder is het medenamen van een cirkelcompas onontbeerlijk, daar het gewone compas tengevolge van mag netische stormgen, die het gevolg waren van groote ertslagen op New-Foundland, heeft gefaald. Het grootere gewicht van het cirkelcompas moet op den koop toe worden genomen; het wordt ook ge compenseerd door de veiliger navigatie en de vermijding van omwegen, die ben zine kosten. Het vertrek van Europa moet aldus worden gekozen, dat New- Foundland des morgens wordt bereikt, zoodat de moeilijkheden en gevaren, die de nacht voor do piloten kan veroorza ken, overwonnen kunnen worden. Ook heeft Fitzmaurice een radiotoestel on ontbeerlijk genoemd, opdat de plaats, waar het vliegtuig zich bevindt door radiopeiling kan worden bepaald. Of de draadlooze in deze gebieden betrouw baar werkt, zullen verdere proefvluchten eerst leunnen bewijzen. De vraag, of in de toekomst land-, dan wel watervliegtuigen moeten wor den gekozen, is wellicht ook nog niet opgelost. Dezen keer heeft het resultaat gesproken: met een watervliegtuig van de tegenwoordige typen zouden de vlie gers zijn omgekomen. Van belang is in dit opzicht de meening van Prof. Jun kers. die zegt: „De vraag land- of wa tervliegtuig kan bij den tegenwoordtgen stand der techniek alleen ten gunste van het landvllegtuig worden beantwoord". Hij motiveert deze zienswijze hiermede, dat een landvliegtuig aanzienlijk meer brandstof kan meenemen dan een water vliegtuig, verder heeft het. landvllegtuig gunstiger aërodynamische omstandighe den. „De veronderstelling, dat binnen af- zienbaren tüd vliegtuigen zullen worden gebouwd, met welke men op iedere plaats van den Oceaan en bü iedere weersge steldheid, noodlandingen zal kun nen maken en op hulp wachten, wordt niet door alle vakkundlgen gedeeld. Ik geloof, dat wü eens groote vliegtuigen van 100 ton vlieggewlcht met misschien 40 pet. nuttige lading zullen hebben. Maar de weg daarheen is stellig nog lang". Men vrage eens aan ervaren zeelieden of een vliegboot wel ooit een storm lan ger dan tien minuten kan troteeeren. Zou inderdaad de Hünefeld' aangeboden vliegboot, door Köhl bestuurd, tot het gebied van New-Foundland zün geko men en had ze in den storm op zee moeten dalen, dan zou zij het niet lang hebben gehouden. Wetenschappelijk-technisch is het re sultaat, dat alleen piloten, die gewoon zijn des nachts en bij mistig weer te vliegen, tegen de moeilüke taak zün op gewassen. Köhl is een van de meest er varen. misscliien wel de bekwaamste nachtvlieger van Europa. En voor de meteorologische wetenschap is de vlucht van groote beteekenis geweest- Wel weet men iets van de New-Foundland-nevels. wel weet men, dat de zee daar vol is met groote ijsbergen maar van de naar het schünt. daar in het voorjaar en den winter hèerschende stormen en hun kracht kon men niet veel weten, omdat schepen in dit gebied alleen ln den zo mer komen; de bewoners van Greenly- Island hadden sedert den herfst geen schip gezien. Alleen het vliegtuig maakt meteorologisch onderzoek van deze ge bieden mogclük. Daarom zijn. ook verdere «luchten voor de wetenschap van nut. GEMENGD NIEUWS Wat de kleederen vertellen. Uit het ontstaan der kleeding en de verandering der mode is een stuk ge schiedenis der menschheid te lezen. In de eerste tyden was de kleedij niet anders dan bescherming tegen koude en hitte. Zoo laten ons de ld eederdrachten van de in de koude zóne levende vol keren nauwsluitende kleeren uit bont vervaardigd zien, terwyl de kleederen van Zuidelijke volkeren wijd - uitgesneden en lucht doorlatende zün. Onafhankelijk van de beschermende kleeding vormde zich een voorliefde voor het pronken met wapenen, versierselen en Jachtfcropheeën. Zulke tropheeën wa- •en de halskettingen uit de tanden van gevaarlijke roofdieren, waarvan het be zit den drager als een moedig man deed schijnen. Reeds in de vroegere tyden voegde menschelijke IJdelheid aan de kleederdracht meer en meer onnoodige dingen toe. Een. voortdurende verande ring van de mode begon eerst in veel latere tüden, zy het dan ook, dat een enkele:? wat nieuws toedacht, dat gelei- delük navolging vond. Eeuwenlang droegen de volken in de woestün hun gewaden, zooals ze nu nog dragen, omdat ze als doeltreffend wer den beschouwd. Uit de karakteristieke oud-Egyptische papyrusteekeningen is duidelijk te zien, hoe de kleeren van de nomaden en der verschillende Afrikaansche volkeren uit de derde eeuw voor Christus nog op heden weinig zün veranderd. Ieder volk heeft zijn eigen vormen van kleeddie passen by de producten van het land. Het heete klimaat beperkt de benoodigde stof, terwyl het gebruik van versieringen daartoe toeneemt. Menige negerhoofdman is slechts met metalen sieraden „gekleed". In den loop der tijden vormde iedere stand zijn eigen klecderdrachten, verschillende beroepen eischten verscheidenheid in kleeding. Des te hooger het beroep was des te meer werd de kleeding versie-a Was in vroegere tijden de vorm van het gewaard duizenden jaren geleden ge bleven. in de eeuwen na Christus ge schiedde de verandering van vorm in een sneler tempo; de kleeding werd meer en meer -een weerspiegeling van de bescha ving. Een poosje werd ook ten noorden van de Alpen de antieke dracht gedra gen, maar geleidelijk ook als een ge volg van het koude klimaat en afwyken- de levens wijze der kol on isee rende stam men had een verandering plaats en smolt de antieke kleederdracht. met die der noordelijke ineen. Er werd een nieuw Europeesch kleedingtype gescha pen, welke den p--ndslag van onze he- dendaagsche klee»y vormt. Noordsch is toijv. de beenkleeding, die het eerst bij de Scandinavische volkeren werd gebruikt en voortkomt uit hun kil en koud klimaat. Onder de kieeding- stukken, die men in de houten doodkis ten bij de 2000 jaar oude Jutlandsche vcengraven vor.d, bevonden zich zulke beenbekleeding, verder een muts en een pelerine, waar gespen, wa.pens, lederen, schoenen met veters enz. Volgens be-' richten uit de, tyden der wikings is het ontstaan van den ouden vorm der vlag gen ontstaan, doordien eens een wiking zün beenkleed aan den bovensten rand van een lans bond en deze ten teeker. van de overwinning over de schans liet1 wapperen. De meer en meer toen emend e kas te- geest van het Middeleeuwsch Europa, vormde nieuwe kleederdrachten voor de standen en de ambachten. Namelijk de laatsten werden voornamelijk door de kleederdracht gekarakteriseerd. De om hullende sobere kleederdracht der nonnen was reeds omstreeks 1200 vastgesteld en bleef tot heden gelijk. Zoo zien wy nog in het gewaad der nonnen in onze dagen de vrouwenkleding der 13de en 14de eeuw. Oude muurschilderingen uit dien tyd toonen duidelijk aan, da.t ook de burger lijke vrouw zich omhulde, zooals wy nu nog bü de nonnen zien, vooral wat betreft de vormen van de huif. Ook in het gewaad der geestelijkheid blüft een zeer oude, ja bijna antieke kleedingtype bestaan. Tot op de dertiende eeuw waren man nelijke en vrouwelijke kleeding weinig of in het geheel niet van elkaar ver schillend. Eerst- in de laatste helft van de dertiende eeuw begon er onderscheid te komen. Tegelijkertijd begon een verandering in de mode op te treden. Dat', was een gevolg van het contact door de kruis tochten tusschen de Europeesche bewo ners met die ran het Oosten. Het Oosten zelf kende wel is waar geen verandering van de mode, maar het gaf er-aanleiding toe in Europa, doordien het daar, sinds de lie eeuw stoffen van allerlei aard in voerde. Ook de vrouw had reed in die tüden plezier in het nieuwe, bonte en reemdsoortige. Zü was het, büv. de vrouw van den bemiddelden stand, die de verandering van de kleederdracht meer en meer verhaastte, doordien zij telkens weer nieuwe stoffen droeg en het prettig vond, door nieuwe invallen en schikkingen de cogen der menigte op zich te vestigen. Maar evenals vroeger bleven de meeste lagen der bevolking door de modeveran- derlng onberoerd. Ze moesten het wel blijven, daar zü noch iets zagen of hoor den, in hun eenzaamheid van het plat te land. van de liixe, welke uit de Zui delijke landen tot die van Europa door drong. Alleen de hoogste klasse, ridders en de dames, minnezangers, kooplieden waren de dragers der veranderde mode. En deze verandc-ring had eerst in een langzaam tempo plaats, daar de vorm van de kleeding. de coupe misschien eerst na honderd jaar veranderde. Maar de snelle veranderingen namen toe. Tot de 15e eeuw bestond tusschen de dracht dei- voorname lieden en der boe ren alleen het onderscheid, dat de laat ste meer grovere, minder kleurige en minder nauwsluitende kleeding droegen. Van de 16e eeuw af begint de boersche dracht ai meer en meer te verschillen met die, door den voornamen burger ge dragen. Van de 17e tot de 19e eeuw had bijna Iedere landstreek zün eigen dracht, terwül de „dames cn hceren" in dien tyd, over geheel Europa, gelijk gekleed gingen. Van het midden der 19e eeuw begint onder den invloed der spoorwegen, die overal de goedkoope fabricksgocderen brachten het plotselinge verval van de boerenkleeding. En dat kan men des te meer be tremen, omdat de verdwüning van de hoeren dracht symboliseerde de langzame ver dwijning van den echten-, cenvoudigen boerenstand. MichaelTerry's broer. Jack London heeft de wakkere terriers Jerry en Michael tot titelhelden van twee romans gemaakt. Twee hondenro- mans dus. wanneer men wil. maar door- trild van het avontuurlyke gelijk steeds. Het ruwe avontuur alleen trekt London niet aan. Hü bésohrüft vluchtig een muiterij, maar daarentegen onvergely- kelük en hardnekkig, hoe de dorst de mannen krankzinnig maakt. Een detail als het volgende vergeet men niet; „De honger kwelde en de dorst maak te ons schier krankzinnig. Om het wa ter begon het. Want, ziet u, wij waren gewoon de dauw van riemen, roeiban ken en binnenplanken te likken. En ieder van ons had zich het eigendoms recht van bepaalde deelen van de opper vlakte, waar de dauw opkwam voorbe houden. Zoo behoorden de roerpen, den roerkop en de halve achterbank aan stuurboord den tweeden officier toe. Geen van ons had zoo weinig eergevoel, dat hij dat niet zou hebben gerespec teerd. De derde officier was een jongen van slechts achttien jaren, een brave, moedige jongen. Hy deelde met den tweeden officier de stuurboordplank. Zij trokken een streep om de verdeeling aan te geven en wanneer zij zich laafden aan de weinige dauw, die des nachts was gevallen, viel het geen hunner in, de lijn te overschryden en op het gebied van den an dei- te komen. Daartoe wa ren zü te eerlük. Maar de matrozen die niet. Die vochten om de dauwvlakken en juist den nacht te voren was er een doodge stoken, omdat hü dauw had gestolen. Toen ik echter dien nacht er op wachtte dat de weinige dauw op de plekken die my toebehoorden rijkelijker zou worden, hoorde ik, dat iemand achter aan de bakboordralling de dauw lekte. Deze railing was myn eigendom. Hü naderde meer en meer myn ge bied en ik kon hem zacht hooren zuch ten en geluiden uitstooten, terwyl hü het vochtige hout likte. Het was alsof ik luisterde naar een dier, dat des nachts op een weide graasde en telkens nader bij kwam. Toevallig hield ik een lat in de 'hand om het beetje dauw, dat er op zou kunnen vallen, te behouden. Ik wist niet, wie hy was, maar toen hij de grenslijn overschreed en steunend en zuchtend mijn dauwdruppels oplikte, sloeg ik toe. De lat trof hem op den neus het was de bootsman, en de muiterij begon. Het mes van den boots man was het. dat door myn wang werd geduwd en mijn vinger afsneed. De der de officier, do achttienjarige jongen, vocht dapper naast mij en redde mij en eer hü in zwüm viel, wierpen wij bei den het lük van den bootsman over boord". Jack London drenkt dezen roman met een hartstochelüke tendenz tegen die renmishandeling. het misbruik vaft. die ren voor tegennatuurlijke dressuur. „Wij zouden", schrijft hij, „bloed en zilte tra nen schreien, wanneer wij de onvermij delijke wreedheid en brutaliteit van de dierendressuur leerden kennen". Deze .Michael'" komt op zijn odyssee ook by een circustroep terecht, nadat hü op een traject van twaalfduizend mijlen in een kist heeft gelogeerd. De geschetste dres- suur-ellende is werkelijk allerdroevigst. Er zijn kenners, die Jack London van overdrijving beschuldigen. Maar is iets dergelijks te fantaseeren? Er zou geen hond langer zoo willen leven als deze hond Michael, dien zij het leven letter lijk uit het lyf zouden willen ranselen, tot zü zy'n geheim ontdekken, dat hij kan „zingen". Jack Londen schrijft een paar zoo aangrüpende bladzijden over den zingenden Michael, dat men het gezang van het dier schier niet meer kwijt raakt. .Michael" heeft tot de stichting van de bekende Jack Londen-club geleid, die zich het lot. van de arme dieren wil aantrekken. De roman 'heeft tot nu toe meer succes gehad dan de club. SPORT EN SPEL DAMMEN. COMPETITIE 4de KLASSE. Dinsdagavond speelden te Haarlem voor de 4de klasse-competitie van den Ned. Dambond: Haarl. Damcl. IV Chr. Damvereen. Amsterdam IV. Bord Nr. 1. J. R. KuijkR. P. Riemer 20 2. J. FabelL. H. v. Leeuwen 0—2 3. P. A. Nooij—W. Stevens 1—l 4. J. L. VerstegP, Heuveling van Beek o—0 5. Jac. Fr. v. Garderen—G. Ottes 11 6. A. KooremanP, Vissers 20 7. H. v. Lunenburg Jr.W. G. Sanders 20 8. P. G. M. Ottolinl Sr.—W. Koehler o2 9. C. J. RoestE. Ch. Bagnay 02 10. F. W. de PaterJ. Bolderdijk 0—2 Totaal Amsterdam 12, Haarlem 8 WERELDKAMPIOENSCHAP 1928 Woensdagavond 23. Mei vangen in het lokaal dhr Damc'Aib „Haarlem", café Roodenberg, Spekstraat 8, de Haarlemsche selectiewedstrijden 2de klasse voor het wereldkampioenschap 1928 aan. Voor deze wedstryden hebben inge schreven: Ph. F. Anvelung, P. R. Meure, J. Wielenga, G. Eising, J. W11- lemse en P. Mollema (allen van de Haarlemsche Damclub; H. A. v„ Abn en J. van Berkum (beiden v&n de Damclub Haarlem); H. van Gastel en F. Knape, SELECTIEWEDSTRIJDEN le klasse. De inschrüvlng voor de selectiewed strijden le klasse is thans ook open gesteld. Inschrüvingen worden tot en met 31 Mei ingewacht by den lsten secretaris van den Districtsbond Haar lem en omstreken, J. SIngeling, Klei ne Houtstraat 42 „WITTE JAN" SPEELT ZIJN LAATSTEN WEDSTRIJD. J. BLINKHOF. Morgen speelt Stormvogels II een ontmoeting voor de „Stormvogels"- seriewedstrüden. Dit zou op zich zelf niets bijzonders wezen, ware het niet, dat één der productiefste en popu lairste spelers, die Stormvogels ooit gehad heeft, dan tevens zijn laatsten wedstrijd speelde. In al de jaren, dat Blinkhof voorde Stormvogels achter het „bruine mon ster" heeft gedraafd, heeft hü de goals bij tientallen gemaakt. Da.t hü dan ook een werkzaam aandeel in Stormvogels' promotie heeft gehad, la te begrijpen. Dit seizoen heeft hy slechts korten tijd voor liet „eerste" gespeeld. Jan kon niet meer, zooals hy zelf graag wou, en zooals zijn medespelers en het publiek het van hem gewend waren. Er is nu eenmaal een tijd van komen en een tüd van gaan. Deze laatste ls nu morgen ook voor „Witte Jan" aan gebroken. Nog één wedstrijd en dan behoort ook hü tot de „veteranen". Maar zyn naam zal nog menigmaal genoemd worden, als men het heeft over bekende voetballers. H. F. C.—R. C. H H. F. C. speelt Donderdag (Hemel vaartsdag) op haar terrein aan de Spanjaardslaan een wedstrijd om den N.V.B.-beker tegen R.C.H. HAARL. VOETBALBOND. WEDSTRIJDEN OM DEN „OUDS BEKER". De jaarlyksche wedstrijden om bo vengen oemden beker zullen Donder dag (Hemelvaartsdag) op het terrein van „Stormvogels" plaats vinden. Zooals bekend is, doen aan deze wedstryden de Amsterdamsche-, dc Noord-Hollandsche-, de Leidsche- en de Haarl. Voetbalbond mede. De lo ting heeft uitgemaakt, dat de Haarl. Bond den eersten dag reeds den zwaarsten tegenstand ontmoet. De Amsterdammers, die den beker reeds tweemaal wisten te winnen, moeten op Hemelvaartsdag den stryd aanbin den tegen de Haarlemsche jongens. Laatstgenoemden worden voor een zware taak gesteld. Het A, V. B.-elftal behoort de laatste jaren tot de sterk ste ploegen. Het. programma voor Hemelvaarts dag luidt als volgt.: 1 uur2l/i uur: Noord-Holl. V. B. Leidsche V. B. 2y.4 uur: Amsterdamsche V.B.— Haarl. V. B. HET AFGELOOPEN SEIZOEN. Nu het seizoen voor de gymnastiek- uitvoeringen is geëindigd (zomer-de- monstraties worden door de vereeni- gingen nog te weinig gegeven), zullen wy enkele korte beschouwingen-houden. Bestond er al eenige onzekerheid om trent den afloop in verband met het voor ons nieuwe openbare optreden van dTie jonge vereerügingsleiders, erkend moet worden, dat het resultaat on danks uiteraard ontbrekende routine in zooveel opzichten bevredigend was, dat geen teruggang is te vreezen. Mede daardoor stonden de winter-uitvoerin- gen over het algemeen op vrij hoog peil. Als wij de tegenwoordige demon straties vergelijken met die van 10 a 20 jaren terug, dan blijkt toch wel veel verbeterd. Naar den „goeden, ouden tijd" zal wel niemand meer verlangen. Gedu rende dien tyd is het gymnastische peil van de dames, meisjes en jongens ge stegen, iets, dat wij ten opzichte vaa de hoeren niet gaarne zouden beweren. ofschoon hier en daar in Kennemerland eenLge opleving merkbaar is. Stonden vroeger gymnastiek uitvoe ringen qua amusement (en daarom was het publiek het toch te doen) bü velen niet zeer in tel. vooral de laatste jaren is daarin wijziging ten goede gekomen. Tegenwoordig zyn de demonstraties korter en vlotter, en vooral: de num mers zijn op zichzelf veel aantrekkelijker geworden. Het oude dat toch waar- 1 ijk niet te verwerpen is verscheen in een nieuw, kleed, en voorts kwam op ve lerlei gebied het waarlyk nieuwe. Door een en ander steeg niet slechts het ge tal beoefenaars, maar ook het getal toeschouwers. By de uitvoeringen van dezen winter trof ons meer dan anders het gebruik, dat leiders maakten van buitenlandsche voorbeelden. Zelfs vrije oefeningen en rhythmisch gedachte dansen werden uit de desbetreffende litteratuur over genomen. Maar ook Nederlandsche voorbeelden werden gevolgd. Door een en ander kwamen de uitvoeringen meestal op hooger peil te staan. De Uefhebbery voor Niels Bukh leek ons niet zoo groot als vorig jaar. Het nut, dat de nieuwe Deensche oefeninger zouden hebben als training voor toe- stelturnen, is zeker aanvechtbaar, maar zonder twüfel geven de Niels Bukh-vor- men een uitmuntende bewegingsgym- nastlek. Ondanks dit wordt niet zelden de Deensche gymnastiek ondanks haar levendigheid minder animee- ïcnd gevonden, uitsluitend wegens aan- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. J. H. W. WESTHOF Oud-Inspecteur der Gem. belastingen. Lid der Commissie van Aanslag Rijks inkomstenbelasting, Lid der Schattings- commissic Amsterdam IX. Alle Belastingzaken Heemstede Spaarnzichtlaan 32 Telefoon 28283 10 hankelijkiheid aan het oude. Maar vooral geldt hier, dat het sterk vermoeiende van de Bukh-oefeningcn fnuikend werkt op het toes tel turnen, de kern van de vercenigingsgymnastiek. De nieuwe vormen voor de dames zijn in Kennemerland nog niet bijzonder in geburgerd. In deze richting werd, met meer of minder succes een en ander be proefd. Betreffende de adspiranteri ten slotte wordt steeds meer de klassikale vorm toegepast.. Wel een verbetering met b.v. 5 jaar geleden, toen deze aantrekke lijke wüze van „Vorfiihrung" vrÜwel al gemeen slechte goed werd geacht voor de schoolgymnastiek! In de volksdansen kwamen twee op vattingen tot uiting: sommige leiders trachtten daaiin soepelheid van De we eing te brengen, terijl anderen den volksdans zonder meer als zoodanig ver kiezen. Voorts zagen wy deelen van volks dansen uitgebreid tot rhythmisch ge- dachtedansen. Een min of meer scherp geaccentueerde overgang van volksdans naar onze dansen in de balzaal van 20 jaar terug was soms verrassend, doch niettemin logisch, daar de laatste toch dikwijls uit de eerste ontstond. In de meeste gevallen was by de winteruitvoeringen de muzikale verzor ging slecht. Veelal ontbrak muziek, waar zij geboden was, maar vooral bleek er dikwyls weinig of geen overeenstemming tuschen de oefeningen en de haar bege leidende muziek, Meestal bleek eerst de oefening gemaakt en daarna de muziek gekozen, terwyl toch de omgekeerde weg de eenig juiste is. Wat werkruimte aangaat, waren er, zooals gewoonlijk uitvoeringen in de zaal en op het tooneel. Geven eerst bedoelde uitvoeringen meer gelegenheid tot demonstraties op groote schaal, laatstgenoemde hebben meer het voor deel van verrassing en intimiteit. Alleen de kwaliteit van de uitvoering bleek hier 'weer beslissend. Voor enkele vereenigingen was het bezwaarlyk, de zaal voldoende met be langstellenden gevuld te krijgen, Een daarin reeds door aanwending van bij zondere nummers met een voor den leek duidelijke bedoeling. Wel werd daarby soms de zuiver gymnastische weg verlaten, maar dit schijnt ons geen bezwaar voor vereenigingen. die zuivere gymnastiek kunnen laten zien en dit dan ook geregeld doen. Bedoelde nummers ..spraken" tot het publiek en hadden dan ook het meeste succes. Een vinger wijzing! De Kennemer Turnkring gaf voor het eerst een zaal-uitvoering, waarvan het resultaat noch buitengewoon, noch min derwaardig was, hetgeen in overeen stemming is met het middelmatige peil van het Kennemer Turnleven. De Christelijke en R,K. vereenigingen zijn vanwege het betrefckelyk gering ledental geen van beide georganiseerd als Kennemer of Haarlemsche organi satie. Daarentegen werd een der Chris telijke vereenigingen lid van den Ken nemer Turnkring. Bepaalde isolatie straalde zeer zeker in de demonstraties door, zonder dat dit overigens tot min der resultaten leidde. DE BONDSFEESTEN TE UTRECHT. Het definitieve programma voor de met Pinksteren in Utrecht te houden feestelijkheden ter gelegenheid van het i-jarig bestaan van het K. N. G. V. luidt als volgt. Vrijdag 25 Mei. 4 uur: Ontvangst door de Regelings commissie van de officials in Hotel des Pays Bas. 6 uur: Gemeenschappelijke maatijd. 8,30 uur: Eere-avond, aangeboden door Kracht en Vlugheid. Zaterdag 26 MeL 9—5 uur: Adspirantenfeest. bestaande uit wedstrijden (gymnastiek, spelen en volksdansen) op openbare pleinen. 11 uur: Officieele ontvangst door het Gemeentebestuur in het Stadhuis, al waar in de hal een gedenkplaat zal wor den aangebracht. 16 uur: Wedstrijden voor turnsters en turners in oefeningen naar eigen keuze op het Hercules-terrein. 24 uur: Gala-gymnastiekuitvoering door turnsters in den schouwburg. 4.15 uur: Receptie door het Bonds- bestuur in het Jaarbeursgebouw ter ge legenheid van het 60 jarig bestaan. 7 uur: Adspiranten-optocht met 8 mu ziekkorpsen (2500 adspiranten) 7.50 uur: Optocht voor turnsters en turners (2400 in getal) evenals de adspi ranten naar het 2e Administratiegebouw der Nederlandsche Spoorwegen. Plechti ge -opening van het feest. 9.30 uur: Optocht van een lichtstoet. Zondag 27 Mei. 71 uur: Wedstrijden op het veld aan de Thorbeckelaan en daarna op het Her cules-terrein (gymnastiek- en ^athletiek- driekampen, klassikaal toestelturnen, veteranen-wedstrijden) 10 uur: Bioscoop-voorstelling op sport gebied in Scala. 1 uur: Uitvoering op het Hercules-ter rein (algemeene vrije oefeningen, bui ten- en binnenlandsche keurploegen) 4.30 uur: Optocht, waarin o.a. histo rische, cultureele en historische groe pen, 8.30 uur Tweede eere-avond (in Ti- voli) Maandag 28 Mei. 7—12 uur: estafette-loop en spelwed- strüden op het Hercules-terrein 10 uur: Bioscoopvoorstelling op sport gebied in Scala. 2 uur: Bonds-ultvoering op het Her cules terrein (2500 deelnemers). 4.30 uur: Uitreiking der prijzen. 7.30 uur: Officieel diner. Derde eere avond. Feestavond. Dinsdag 29 Mei. Uitstapjes o.a. per boot op de Vecht, per auto-car naar Wageningen cn naar Amersfoort, per extra-tram naar Zeist, en per trein naar Soestdijk en Baam. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6