BUITENLANDSCH OVERZICHT De vier gedenkwaardige jaren der familie Van der Velde HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 MEI 1928 OPKLAPBARE BEDDEN. ZALESKl EEN GOED DIPLOMAAT Zijn laatste politieke uiteenzettingen. TEN AANZIEN VAN KELLOGG'S PLANNEN. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zaleski Is een goed diplomaat. Hij geeft Polen een plaats, een cachet. Zijn diplomatiek is weloverwogen en gesle pen. Zijn wapenen zijn fijn en zijn mid delen handig. In Genève heeft hij ge lukkig gespeculeerd op de vredesldee en met pathos Woldemaras de broeder hand gereikt. Zooals Graaf Bethlen brengt hij bezoeken aan Rome en an dere diplomatieke centra. Hij zit er werkelijk in. Heeft goede relaties. Het geen tusschen twee haakjes een prach tige reclame voor Polen in het buiten land is. Woldemaras daarentegen mist ai die eigenschappen. Hij scheldt gauw, is openhartig, onbetrouwbaar, (en dat- is heel wat anders dan stiekum onbe trouwbaar) en heeft al heel wat voor de Litauers bedorven. In de Landdagcommissie voor Buiten- landsche Zaken heeft Zaleski nu weer eens één van die speeches gehouden die een groote allure hebben, die door een Briand of een Stresemann gesproken zou kunnen zijn. ,.De Poolsche politiek is gericht op de handhaving en consolida tie van den vrede". (Eerste gemeen plaats) en gebaseerd op een loyale inter nationale samenwerking en steun aan den Volkenbond (tweede gemeenplaats) Belangrijker is Zaleski's standpunt ten aanzien van Kellog's plannen. Polen koestert te dien aanzien de vol gende wenschenr I. geen tegenstrijdig heid tusschen het nieuwe pact en het Volkenbondsverdrag; 2. het pact mag geen verdedigingsmaatregelen in geval van agressie onmogelijk maken; 3. het pact dient een bepaling te bevatten, welke de onderteekenaars van hun ver plichtingen krachtens het pact ontslaat, in geval van het openen van vijandelijk heden met agressieve bedoelingen door welken anderen staat ook. Minister Zaleski verklaarde overtuigd te zijn, dat zijn standpunt door Kellogg j wordt gedeeld. Wanneer echter de twee. de alinea van het ontwerp In zake de regeling van geschillen op vreedzame wijze nauwkeuriger omlijnd zou wor den zou Polen zijn toetreding het pact afhankelijk moeten stellen van een duidelijke verklaring, dat ar bitrage en verzoening alleen zullen wor den nagestreefd volgens de reeds be staande verdragen. Terloops zij hierbij opgomerkt, dat Kellogg's anti-oorlogspact toch de inter nationale kopstukken aan het denken heeft gezet, dat duizenden zich met deze plannen des vredes hebben bemoeid. De goede invloed zal daarvan niet uitblij ven. Het is toch al zoo dikwijls, ook in dit blad uiteengezet dat de verbreiding van de vredesgedachte minstens even belangrijk is als één of andere vage anti-oorlogs resolutie van Genève. F. A. De auto- en Colmaristen. Bij hot voortgezette geding tegen de autonomisten verklaarde Rossé, ant woordend op beschuldigingen, tegen hem ingebracht door getuigen Riehl en Bourgoin, dat de werkstaking van amb tenaren in 1926, waarvan hij een der aanstichters' was, geen politiek karakter had. Kanunnik Muller, senator voor het departement Haut Rhin, geeft in een lange verklaring een historische uiteen zetting van de Elzassische quaestic. Hij verklaart dat hij sterk Franschgezind Is, doch hij keurt de krenkingen af. die plaats hadden sedert de bezetting .en voortkwamen uit het ideaal van een streng doorgevoerde centralisatie, door de regeering der republiek gekoesterd. Volgens den kanunnik lag de oplossing van het probleem In regionalisme, een administratieve formule, gevraagd door eminente mannen, tot alle partijen be- hoorende. Intusschen had het hoogo commissariaat van Frankrijk in den El- zas tot zekere hoogte voldoening aan dit gebied gegeven. De opheffing ervan en de leekenwetten van 1924 riepen de autonomistische beweging in het leven. Naar de meening van getuige moest de Elzas, die Fransch wil blijven, dienen als trait d'unlon tusschen Frankrijk en Duitschland. Daarom moest dit gebied tweetalig blijven. De kanunnik uitte zijn vertrouwen in Polncaré. in de hoop dat hij een groot regionalistische her vorming zou ondernemen. Hit ver klaarde dat hij de artikelen in de ,.Zu- kunft" afkeurde als te heftig, doch hij meende dat zij niet een hof van assizen voor den schrijver verdienden. Hü be sloot met clementie ln te roepen en hield een lofrede op dr. Ricklin, die vroeger een even loyaal Elzasser was als hü thans een loyaal Franschman was. In de middagzitting werd kanunnik Muller opnieuw aan even verhoor onder worpen. In antwoord op een vraag ver klaarde hij. dat naar zün meening de autonomisten idealisten waren en nooit de bedoeling hadden een vreemde mo gendheid te dienen. Brogly, afgevaardigde voor Mulhouse, beschreef de constltueerende büeen- komst van den Heimatbund, waar hij aanwezig was. Dr. Ricklin openbaarde zich daar duldelük als Franschgezind; hü deed uit de verklaring van den Hei matbund enkele woorden, lichten, waar aan men een dubbelzinnige beteekenis zou hebben kunnen toekennen. Getuige wees erop dat hy en zün vrienden on der het bewind der Dultschers naar on afhankelijkheid streefden, terwijl zij thans slechts autonomie vroegen in het kader van Frankrijk. Franklin Bouillon steunt Poincaré metterdaad. Ongeveer 300 Kamerleden zijn onder voorzitterschap van Franklin Bouillon bijeengekomen om de formatie te bespre ken van een groep, die bekend zal staan als de Gauche Unioniste. Deze groep zal steunverleenen aan Poincaré. Op de bijeenkomst is de volgende resolutie aan genomen: „Geloovende, dat alleen de nationale repu.bllkeinsche unie de regeering in staat kan stellen de financieele recon structie ter hand te nemen en dat alleen deze unie de voltooiing kan bewerkstel ligen van die reconstructie, evenals den internationalen vrede van het land en de uitvoering van een program van econo mische en sociale hervormingen in het binnenland, hebben de stichters van de Gauche ünioniste besloten, voor het be houd van de nationale unie te werken gedurende de vier jaar van het huidige parlement en een loyalen wapenstilstand te bewaren tusschen alle partyen ,die de verantwoordelijkheid van de macht op zich zullen nemen en te zullen vech ten tegen revolut-ionnaire demagogie, voor de redding van het land". Vüf andere politieke partijen zijn eveneens heden bijeengekomen om haar politiek vast te stellen, aldus de Tel. Rothermere triumphator in Hongarije. Harmsworth, de zoon van lord Rother mere. heeft zün intocht te Boedapest gehouden. Een overwinnend velcliheer kan zich geen grootscher en geestdrif tiger ontvangst droomen, aldus de Tel. Het was een triomftocht, waaraan naar voorzichtige schatting minstens 500.400 personen hebben deelgenomen. Te Boe dapest alleen waren 150.000 personen ter verwelkoming van Harmsworth op de been. In alle steden en dorpen tusschen Oedenburg aan de Hongaarsche grens tot Boedapest, op alle landwegen was het een gedrang van menschen. die Harmsworth wilden huldigen. Overal waren vertegenwoordigers der autoriteit ten aanwezig en eerepoorten opgericht. Schoolkinderen wierpen bloemen naar den auto van Harmsworth; in alle ste den en dorpen waren vlaggen geheschen en borden met irredentistische opschrif ten opgehangen. Boedapest had zich voor de ontvangst van Harmsworth in feestelyke vlaggen- en bloemen tooi gehuld. Op het groote plein voor het hotel Geilert, waar de officieele ontvangst plaats vond, was de menigte minstens 50 a 60.000 personen sterk. Harmsworth werd met minuten lang eljen- en hoerageroep ontvangen. Daarna defileerden circa 30.000 personen w.o. tal van studentenorganisaties en irredentistische Levente-afdeelingen voor bü den Engelschen gast. Vier muziek korpsen speelden om beurten marschen. Het défilé duurde 2 1/2 uur. Ongeveer 60.000 personen verdrongen zich langs den 3 K.M. langen weg van het plein voor hotel Gellert naar Hotel Rite, waar Harmsworth zün intrek had genomen. Om negen uur *s avonds gaf de cen trale organisatie der irredentistische vereenigingen een thee aan 500 personen. Met Harmsworth zün zes redacteuren van de Rothermere-bladen en een aan tal persfotografen te Boedapest aange komen, alsmede een der beide Hongaar sche secretarissen van Rothermere en voorts het Lagerhuislid Somerset Max well. Een der uitvindingen, voortgekomen uit den nood der tüden, is hot op klapbare bed, zeer practlsch voor kleinbehuisden. In Amerika wordt dit meubel veelvuldig gebruikt. Het is een gewoon ledikant dat na gebruik in een nis in den muur wordt opgeklapt en dan het ui-terlük van een paneel vertoont. Zoo kan de slaapkamer overdag ten volle dienst doen als zit kamer. Een echtpaar te Los Angeles heeft echter ondervonden, dat ook deze uit vinding nog niet volmaakt is. Toen zy zich op een avond nauwelijks te ruste hadden gelegd sprong plotse ling de veer van het opklapapparaat ln werking en het echtpaar werd met bed en al als vliegen tegen den muur geplakt met de boenen in de lucht. Zij moesten den geheelen nacht in deze benarde positie doorbrengen daar de buren hun hulpgeschrei niet hoorden. U kunt hierom lachen, maar zy de den dit niet en eischen thans een millioen dollar schadevergoeding, geen cent meer, van den fabrikant. UIT DE OMSTREKEN VELSEN. PERSONALIA. Tot tijdelijk opzichter le klasse bü het bedrü-f Openbare Werken is be noemd de heer J. Krün, uit Rotterdam. OUDERAVOND SCHOOL E. Een verzoek om de school niet op te heffen. In de Vrijdagavond gehouden Ouder avond van school E werden tot leden van de Oudercommissie gekozen de heeren Muusse, W. van Heyst en D. de Vries. Ter sprake werd gebracht het plan van het gemeentebestuur om de school met 1 September a.s. op te heffen. Dit plan werd algmeen betreurd. Besloten werd, namens de ouders een adres te zenden aan Gedeputeerde Staten met het verzoek den datum van de sluiting van de school uit le stellen, totdat de school moet worden gesloopt, DE UltUGUAYERS. De Uruguayers speelden Vrijdagmid dag een onderlïngen oefenwedstrijd op het Stormvogels-terrein. Er waren thans 21 spelers present. De vacante plaats werd ingenomen door onzen oud-inter nationaal Jan de Natrls, die in Velser- beek zyn oude tegenstanders van 1924 had ontmoet. Naar wü vernemen, zal de volgende training plaats vinden a.s. Maandag. BLAUWE WEEK-ACTIE. De bloempjesverkoop in deze gemeen te heeft opgebracht 349.1. De colpor- tagetocht. welke heden (Zaterdag) ge houden zou worden, is uitgesteld tot Zaterdag 26 Mei a.s. BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. Er wordt een Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op Donderdag 24 Mei 1928 te 14 uur ('s nam. 2 uur). De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvrage van een crediet voor aan koop materialenloods ten behoeve van Publieke Werken. 3. AanVraag van een crediet voor aan schaffing van een vlet c.a. en een ge bouwtje voor de reddingsbrigade. 4. Aanvraag van een crediet voor toe zicht op de terreinen bij het Brouwers kolkje. 5. Verhuur van grond naby het Brouwerskolkje aan H. A. Hraanberg. 6. Reclames tegen aanslagen in het vergunningsrecht. 7. Vaststelling 6e suppletolre begroo ting dienst 1927. 8. Beslissing Inzake toekenning van vacantietoeslag. 9. Herziening loonen werklieden. 10. Ontheffing bepalingen der Bouw verordening. 11. Voorloopige vaststelling uitbrei dingsplan voor Rljnegom. 12. Voorloopige wijziging van het uit breidingsplan voor Groot-Bentveld. OPTOCHT VOLKENBONDSDAG. Ter gelegenheid van den Volkenbonds dag werd Vrüdagavond een optocht met muziek gehouden, waarbü Sursum me dewerking verleende. De stoet werd opgesteld aan den Ter- hoffstedeweg. Het scheen eerst, dat de regen alles bederven maar gelukkig werd het droog. Eerst werden 3 coupletten van het Volken bondslied gespeeld en daarna zet te zich de stoet in beweging, die vooral uit kinderen bestond. Naarmate de optocht Bloemendaal nadert groeide hü aan. In het dorp bij het Postkantoor werden nogmaals drie copletten van het Volkenboncïslied ge- gpeeld en werden hoera's voor dit Insti tuut aangelieven. Daarop werd de tocht voortgezet door het dorp naar het Pan nenkoekenhuisje, waar de optocht werd ontbonden. BEVERWIJK. JAARWEDDE KEURINGSVEEARTS. De keuringsveearts in deze gemeente geniet momenteel een jaarwedde van f 2500 met vüf éénjaarlüksche verhoo gingen van 50 tot 2750. Het college heeft bij de herziening der jaarwedde voor andere ambtenaren, omtrent de herziening der wedde van dezen func tionaris geen voorstellen gedaan, in verband met de stichting Van een open baar slachthuis. DaaT de opening van het slachthuis later zal geschieden dan aanvankelyk gedacht was. stellen B. en W. voor, de jaarwedde thans te bepalen op 2500 met 5 één jaarlyksche ver hoogingen van 100 tot 3000, met te rugwerkende kracht tot 1 Juli 1927. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Getrouwd: Th. A. Mesman en J. M. van de Nes. BENNEBROEK Getrouwd: J. v. d. Aar en J. M. Teeuwen. HEEMSTEDE. Ondertrouwd Mr. L. J. Venhuizen en A. Kesseler; W. Spaans en W. Evers. Getrouwd: J. v. d. Linden en D. v. d Brink; A. de Vries en A. E. v. Zijl; A. Keppel en M. v. d. Walle; J. C. Krom en N. M. Erkelens. Bavallen: A. J, Sluyter—v. Oostveen d.: M. C. KramerNeeskens z.; G. Boek- wütLastdrager (d.). Overleden P. E. M. Wiegman 6 j., J Muller 59 j. HAARLEMMERMEER. Bevallen: A. Kampervan den Berg, dochter; A. Korstanjc—Troost Z00n', 9" kuiserBaartman. dochter; D. WcijBokhors, dochter; A. A. Spaargaren, zoon; .T. Nannlnga— Dyserinck, dochter: C. de Wifdt— Welborcn. zoon: C. H, Mulders—v. Zeijl, dochter: P. dc Waal—DinkeL man. dochter: J, HoogkamerMeijer, dochter; C. A. J. van LoonLeurs. dochter Overleden: Johannes Hcndricus Simon Ran, 5 jaren, zoon van P. G. Ran; Johanna Wilhelmina Holla, 63 j., cchtgen. van N. Vermeulen; Ma* ria Catharina Jongencclcn, 75 j., echt genoote van A. Roose. BLOEMENDAAL Bevallen: A. .1. ter Beestde Geus z. J. M. van der ValkDam d. K. van Laar'Bakker z. Ondertrouwd: D. Ch. M. Hotter* schij en G. J. van Kleffcns; P. S. Ruijgrok en M. M. Esswcin; A. R. J. de Bruin cn C. E. Kroner. Getrouwd: D. Kroon cn J. dc Kort; W. Langcreis en G. Koster; P. J. Braspenning cn J. G. W. v. d. Bunt. Overleden: H. H. Feldcrhof, 28 j„ overleden te Haarlem; C. J. G. Bon* tenbal 14 j,, IT. B. van Egmond, 56 jaar, BEVERWIJK. Ondertrouwd: P. Goedhart en C. van Lint. Getrouwd: J. J. Adriohcm en S. B. V esolovski; A. Bierenbroodspot en J. M. Hoogvorst; W. E. J. Ragctlie ei> A. Klmp. Bevallen: M. C. KorsmanDuim z. J. C. Kostervan der Linden z. C. KruiningRijke d. W. A. SmitWiL lems C. L. Tromp—Beentjes, 1c* venl. zoon. DE NIEUWE PREDIKANT DER GEREF. KERK. HET VERHAAL VAN DEN COMMISSARIS. Maxim Gorki, de vermaarde Russi sche schrijver vertelt in zyn jeugd herinneringen het volgende voorval: Op een dag werd ik in een klein district van tsaristisch Rusland ge arresteerd, zonder geld, zander domi cilie. De commissaris van politie be groette mü als volgt: Ah. dus jy bent die Gorki, die bekende vagebond. Je je schamen. Maar ik moet zeg gen. je schrü'ft aardige verhaaltjes. Hoor eens! Ik draag je geen kwaad hart toe en ik zal je je vrüheid terug geven op conditie, dat je nu een verhaal voor mü schrüft. Ik werkte twee dagen in mijn cel en toen was het verhaal af. Ik liet het aan den commissaris brengen en tien minuten later was ik een vrij man. En eenige dagen later las ik mijn verhaal in eeii plaatselük blad. De naam van den commissaris stond er als schryvor onder. Ds. A. M. BOEIJENGA. te Sassenheim. Zooals wy reeds medegedeeld hebben, heeft de Gereformeerde Kerk te Haar lem, in de plaats van Ds. Cremer aan wien om gezondheidsredenen emeritaat verleend moest worden, tot predikant beroepen (om te werken naast Ds. J. W. Sierteeana en den hulpprediker den heer de Boer) Ds. A. M. Boeüenga thans te Sassen heim. Ds. Boeyenga die in 1887 geboren is, studeerde aan de Vrüe Universiteit te Amsterdam. 26 April 1911 werd hy als predikant bevestigd te Koog aan de Zaan. Sinds 1919 dient hü de kerk te Sassenheim. Te Haarlem bestaat de verwachtin; dat Ds. Boeijenga die ook juist te Utrecht beroepen is het beroep naar hier zal aannemen Hü is de broer van den architect B, T. Boeijenga te Am sterdam, die de Gereformeerde kerk aan den Kloppersingel gebouwd heeft. PERSONALIA De heer J. E. van Deventer, gedi plomeerde van de afdeeling electro- techniek der M. T. S. te Haarlem, is benoemd tot eleetrotechnicus by de Bataafsche Petroleum Maatschappy. KANTTENTOONSTELLING. In het magazijn van dameshandwer- ken Gez, Ccrbière wordt op het oogenblik een kanttentoonstelling gehouden in een afzonderlijke lokaliteit op de eerste ver dieping. De firma organiseert elk jaar zulk een tentoonstelling en ook deze is een be zoek weer overwaard. Allerlei soorten kant filetkant, naald- kant, kloskant zijn er te bewonderen. Er zyn zeer mooie en groote werk stukken onder het tentoongestelde, als: stoelbekleedingen, spreien, autokleeden, verder kleedjes, kanten voor gordynen, enz. TOONKUNST. Deze dagen vergaderde de afdeeling Haarlem van de Maatschappy tot be vordering der toonkunst. De commissie, welke de boeken en be scheiden van den penningmeester heeft nagezien", verklaarde deze accoord te hebban bevonden en adviseerde den pen ningmeester onder dankzegging voor zijn uitstekend beheer te déchargeeren. De rekening werd daarop goedgekeurd. De punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Mij. gaven geen aanleiding tot ernstige discussie. De aftredende bestuursleden, de hee ren dr. G. E. A. Broese van Groenou en G. Warnderink Vinke werden by accla matie herkozen. Voor den heer W. F. Bloemendaal, die zich niet herkiesbaar stelde, werd dr. J. M. A. Smits benoemd. De heer P. Dyserinck legt zyn functie als secretaris wegens drukke werkzaam heden neer. Hy werd door den voorzit ter bedankt voor alles wat hü in deze functie voor de afdeeling gedaan heeft. Dr. J. M. A Smits werd thans met het secretariaat belast. Als afgevaardigden naar het hoofd bestuur worden de heeren mr. M. van Toulon van der Koog en dr. J. M. A, Smits benoemd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. VROUWEN IX VERWACHTING EN JONGE MOEDERS, bezorgt bet natuurlijke „Frans«Josef"*biter\vatcr een geregelde maag* en darmwerking. De hoofdfiguren op liet gebied der moderne geneeswijze van vrouwenziekten hebben het „FranzsJosefswater in een zeer groot aantal gevallen zonder uitzondering snel, betrouwbaar en pijnloos werkend bevon Jen. Bij Apoth. cn Drog. verkrijgbaar. DE MOEDERDAG. NIET TE HAARLEM. Zooals bekend is er van de Kon. My. voor Tuinbouw en Plantkunde een be weging uitgegaan om te komen tot een „Moederdag": een dag dus, waarop de kinderen met bloemen hun moeder zou den huldigen. Zondag as. is dit jaar als Moederdag- gekozen. Te Haarlem zal echter niets gebeuren omdat spoedig de Luilakmarkt wordt, gehouden en die eigenlyk als de Moe derdag voor Haarlem moet beschouwd worden, daar de kinderen juist op dien dag al vaak hun moeder met bloemen huldigen. KAMER VAN KOOPHANDEL De agenda voor de 61ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken vcor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 22 Mei 1928, des na middags te 7.30 uur luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. a. Herbenoeming van den heer M. A. J R. Mauritz te Bloemendaal voor den. tüd van één jaar met ingang van 1 Juli 1928. b. Aanstelling in vasten dienst van den heer L. Wegerif te Haarlem, met ingang van 1 Mei 1928, 5 .Subsidie-aanvraag: 1. Pressa te Keulen. 2. Nederlandsohe Vereeniging v. Auto- Snelwegen. 6. Concept-schrijven aan den Bond van Bedrüfsautohouders met Rapport van de Commissie voor Verkeer en Vervoer inzake de klasse-indeeling van niet-ryks- wegen in Noord-Holland. 7. Concept-schrijven Bureau aan Bur gemeester en Wethouders der Gemeente Haarlem inzake de toepassing van da precario verordening op een steiger Noor- der Spaarne. 8. Concept-schrijven aan Burgemees ter en Wethouders der gemeente Haar lem inzake eventueele voorstellen uit breiding huurkoopstelsel. 9. Concept-schrijven Bureau aan den Minister van Financiën inzake verplaat sing In- en Uitklaringsdienst van IJmui- den naar Amsterdam en Zaandam. 10. Rapport van den heer Beünes over het verhandelde op het congres van den Bond voor Materialenkennis. 11. Rondvraag. 12. Besloten vergadering. EEN HAARLEMSCH CACTUS- KWEEKER. Het oneindig aantal variëteiten dat de wondere woeostijnplant, de cactus op levert, de prachtige bloemen, die de meeste soorten dragen, maken het kweeken tot een bijzonder genoegen. Er is in Haarlem iemand, die in vele jaren 8000 soorten cactussen heeft kunnen kweeken. Natuurlijk moet dit een kwee- ker zyn, die zich speciaal toegelegd heeft op de cactuscultuur. Het is de heer A. W. Schlössel, die Teeds jaren een winkel heeft in de Zijlstraat, naast het Post kantoor en een kweekerij aan den Zyl- singel, naast „De Sierkan". Met groote liefde kweekt de heer Schlössel daar zyn cactussen en vetplanten, en het is voor hem gelukkig, dat hy thans een expositie-ruimte ter beschikking kreeg in een nieuwen winkel, dien hij opende, Bar.revoetest.raat 3 Hy heeft er een groote verkoopruimte voor bloemen, planten, kransen, bloemstukken, potten en vazen, maar voor de cactussen is nog 'n geheel aparte kamer met etalage inge richt. Deze- dagen waren de bloemen van den phyllocactus, niet ten onrechte de grootbloemige genoemd, in volle pracht daar te bewonderen, naast on telbare andere bloeiende exemplaren. De trots van den heer Schlössel is wel de eeuwen-oude uit Mexico geïmporteerde .grysaard-cactus", een "heel büzonder exemplaar de „Bisschopsmuts" (Echino- cactus myriostigma), dan de analonium, de areocarpus, een zeer stekelige. De heer Schlössel heeft in Haarlem wel de uitgebreidste verzameling, en om mooie cactussen te zien hoeft men dus niet juist naar Aalsmeer te gaan. De nieuwe winkel biedt er gelegenheid ge noeg toe, en wy vertrouwen ook, dat velen er een kykje zullen gaan nemen. Het zal hun niet spyten. FEUILLETON door JAN VAN MERLENSTEIJN. B> Het waren sir Arthur Humberton; zÜn zoon, Ingenieur George Humberton, een jonge, man van ongeveer acht en twintig jaar. die op het schip van zyn vader diende: dc commandant van de Engelse he bergingsva&r tulgen voor on derzeeërs en de leider van dc Duitsche diepdiükexpeditie. Aangezien ook de laatste goed Engelsch sprak, werd het gesprek in deze taal gevoerd. Wü stel den het volgende arbeidsplan op: De „Zwaluw" zou zich precLes op de plaats waar de onderzeeër lag, langs do draednought leggen, die twee kettingen op een diepte van 110 Meter moest laten zakken, welke onze duiker dan zou trachten vast te maken. Als dit gelukt was zou onze reddingsboot zich aan on ze andere züde plaatsen en ook twee ket tingen laten zakken. Deze manoeuvre was echter alleen mogelük,omdat de zee buitengewoon rustig was, Bü eenigs- zins stormachtig weer zou het onmoge lijk geweest zijn. Terwijl wü zoo om de tafel zaten en de zaak bespraken ging plotseling do deur van den galon open. „Wenschen de heeren koffie, wijn of whisky-soda?" Wy koorden ons verschrikt om. Corry stond ln de deur. Dat maakte de zaak ingewikkelder. Wij stonden op en vader kon niet anders doen dan de Jonge da me aan de gasten voorstellen. Hü schik te zich dus in het. onvermijdelüke. aan gezien hij wel wist, dat het vergeefse he moeite zou geweest, zün haar weer naar haar hut terug te sturen. Moeder en mademoiselle, die niet zoo dicht, bü den salon sliepen, waren niet wakker geworden. Ik dacht er over na wat wü met Corry moesten beginnen, die we in ieder geval niet in het. geheim wilden inwyden. De moeilijkheid loste zich echter op een zeer eenvoudige ma nier van zelf op. Na deze onderbreking werd de conferen tie weer vervolgd. Vader verzocht den heeren om bü het terugkeeren op hun schip het bevel te geven de groote schynwerpors en de kleinere electrische looplampen af te zetten, daar wü niet verblind wilden worden en als het noo- dig mocht 2ijn van onze eigen llchtap- paraten gebruik zouden maken. De be doeling hiervan was, dat wü niet wil den dat onze doodgewone duikultrusting gezien en als zoodanig herkend zou wor den. De heeren verklaarden zich natuurlük daartoe bereid en wij hebben dan ook ;:i volkomen duisternis gewerkt. Het war. een moeilijk moment toen de Eugelsche heeren voordat zy weggingen aan vader vroegen of een van hen misschien moest achterblüven om eventueele instructies van vader in ontvangst te nemen of vra gen te beantwoorden. Tot mün groote verwondering stemde hy na een korte aarzeling hierin toe, waarop de jonge Humberton die tot nu toe druk met Corry had zitten babbelen, achterbleef, terwijl de anderen op hun schepen te rugkeerden. Direct daarna merkte ik op, dat vader Corry terzijde riep en met haar een kort. doch ernstig gesprek voerde. Ze knikte, begaf zich weer naar Hiunbcrton Jr. en van dit oogenblik af zagen wy hen beiden niet meer. Va der had zich een goed diplomaat be toond en Corry duidelyk gemaakt, dat ook ingenieur Humberton ons nieuw dulkapparaat niet zien mocht en zy hem dus in dm salon of op het voor schip moest bezig houden, maar dat hij in geen geval op het achterdek mocht komen. En zoo was Corry tegelük to; hetzelfde lot veroordeeld. Deze maatre gel had evenwel nog andere gevolgen, waarvan wü toen echter nog niets ver moedden. Ons werk nam een aanvang. Terwijl de „Zwaluw" ging liggen langszü van den dreadnought, trok ik het duikpak aan.Uit de draednought ratelden de twee zware kettingen, die ik moest „inhaken" naar beneden. Ik zette den duikershein: op cn vader, die het commando bü ds luchtpomp had overgenomen, schroefde hem op liet pak vast, Ik was weliswaar geen geoefend duiker, maar ik had uit beroepsinteresse op onze scheepswerf reeds eenige malen gedoken om averüeu aa.n schepen onder de waterlinie op te nemen. Zonder dat er op de „Zwaluw" een licht werd aangestoken, gleed ik langzaam in het water. Ik wist. natuur lük niet hoe diep ik werd neergelaten, maar in ieder geval was het niet diep. Vader vertelde mii naderhand, dat hü mü slechts ongeveer drie meter had la ten zakken. AÏles ging geruischloos in ZÜn werk. Het scheen mü toe, dat ik zeer lang onder water bleef en niette genstaande mün wanne onderkleed.Lnr was de koude zeer goed volbaar hoewel niet ondragelyk. Veel vryheid van bewe ging stond het duikpak ook niet toe en ik was heel blü, toen ik eindelyk be merkte, dat ik weer werd opgetrokken. Een kwartiertje later zat ik in de kaartenkamer voor een dampende kop koffie en vader zei: „Je bent vier en zeventig minuten onder water geweest. Hoe voel je je Dirk?" Ik stelde hem gerust en vroeg Gerard naar den uitslag. Hij keek ernstig op en antwoordde: „Ik weet het niet. Het was werken In den blinde. Het Instellen van het appa raat op het kettinguitelnde ging natuur lijk gemakkelük. De richting was direct gevonden. Hier op concentreerde en versterkte ik de ge dachte, dit einde vast te pakken. Ik kon, door de geweldige afmetingen van do ketting gerust dc kracht tamelijk veel versterken, zonder bang behoeven te zün. de ketting te breken". Ik begreeu Gerards gedachtengang, want by myn eerste poging had ik met zün apparaat de deur van ons tuinihok willen openen en toen had ik de gedach te om de deurklink neer te drukken, te zeer versterkt, zoodat de klink was af gebroken. „Vervolgens concentreerde ik mün gedachte op den wensch het einde van de ketting aan den haak te verbinden. Deze gedachte mocht ik niet al te zeer versterken, daar er gevaar bestond dat ik den haak of de ketting af zou bre ken. Ik kon niet zien. of dit gelukt was, dus tast ik nog in het duister." „Tot hoever hebt je versterkt?" vroeg vader. „In het geheel tot veertienduizend." „Zoo weinig?" vroeg ik verbaasd. „Dat is niet weinig", zei Gerard, „want je vergeet, beste Dirk, dat de nood van die arme ongelukkigen ook my heeft ontroerd. De intensiteit van mün wensch hen te helpen heeft op zichzelf reeds de kracht van mün wil zeer versterkt. Maar nu moeten we eens zien of de kettingen werkelük in de haken hangen." Vader nam een scheepsroeper en wü gingen op zoek naar ingenieur Humber ton en Corry. Eindelijk vonden wü hen druk in gesprek, in deikstoelen op het voorschip zitten. Zij bemerkten ons pas toen wy hen riepen. Humberton sprong verlegen op en vader verzocht liom dc wacht op den 1 dreadnought mede te deelen, dat de kettingen voorzichtig moesten worden opgetrokken, maar dat dit optrekken bij den eersten weerstand gestaakt en de lengte van de ketting bepaald moest worden. Humberton gaf het bevel per scheepsroeper door. „Allright", klonk het van den over kant. Terstond daarop hoorden wU het geknars van de ketting, die werd opge draaid, en het volgende oogenblik riep een sten: van het Engelsche schip: „Een honderd acht yard". Dat was on geveer negen, en negentig meter. Na eenige oogenblikken kwam de tweede melding: „Een honderd negen yard". Dus onge veer negen en negentig driekwart meter. De twee kettingen hingen dus waar- schünJyk aan de duikboot. Deze immers lag op een diepte van 103 meter en ha ken waren aan de züden dus hoogo.- aangebracht. Er was nog een moge lijkheid nl. dat de kettingen aan de o; of andere oneffenheid van den zeeb- vastzaten. Most nu kwam de tel leiding van den b~ei ons te hulp. M kon het imeners de duikboot zelf vra gen. Het bleek evenwel, dat wü hier mede reeds te lap-t waren, want juist hadden wij dit plan opgevat, toen van den dreadnought de boodschap kwam: ..Duikbootcommandant verklaart, dat men duidelük twee trillingen van den scheepsromp heeft waargenomen en ver zoekt om opheldering." {Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 16