Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding HAARLEM'S DAGBLAD Persil ZATERDAG 19 MEI 1928 DERDE BLAD BIOSCOOP Rembrandt-Theater. De reputatie die de film Ben Hur ge niet is 8X>€d genoeg om een reprise te ragen. Dat bleek gisteren avond wel. Een stampvolle zaal. En veel enthou siasme. Na de fameuze wageniennen zelfs applaus. Jawel! Klaterend applaus. En bij het herzien van deze film, die wü indertijd uitvoerig recenseerden, kwamen wij toch ook weer onder de be koring. onder den ban, of onder de angstwekkende suggestie die van dit werk uitgaat. En weer viel het ons op dat het zoo Jammer is dat men in dit toch zoo monumentale en grootsch-ge- durfde filmwerk zoo smakeloos de ge kleurde film heeft kunnen toepassen! Gelukkig maar weinige keeren. En wat nu nog van deze wedervertoo- ning te zeggen? Waarom zouden wij de reeds zoo veel gezegde dingen herhalen? Waarom nog eens de aandacht vestigen op de huiveringwekkende scènes in de ingewanden van de Romeinsche Gal joenen, op den verschrikkelijken zeeslag die wel zeer realistisch en cru is weer gegeven Waarlijk er zijn fragmenten in de film Ben Hur die onvergetelijk zijn. Een tweede zien ervan schenkt wéér genot. Die het werk nog niet zagen kunnen nu nog van de gelegenheid gebruik ma ken. .En dan bovendien genieten van een aardig Variété-nummer. Droste- Reggie. Een heer en een dame die bui tensporig behendig zijn op de rolschaat sen; een elegant, sierlijk, lenig paar. Het Rembrandt Nieuws ls ditmaal buitengewoon interessant. Vooral de dlerstudies (kat en aap) en de taferee- len in de fokkerij waar 2000 kuikentjes per dag het levenslicht aanschouwen bevelen wij in uw aandacht aan. Lux or Theater. Het zeer uitgebreide programma in Luxor Theater heeft de verdienste uiter mate te boeien Met de twee hoofdnum mers: Lord Lanöor's Avontuur" en „Fauteuil 47". zou de avond al behoor lijk gevuld zijn. Behalve deze twee is er nog het belangrijke bijprogramma, waarvan het „Luxor-Nieuws" bijzonder mooi is. Het Avontuur van Lord Landor geeft de niet alledaagsche bevindingen van Lord Landor. een jongeman, die om in de geregelde nabijheid van het meisje, waarop hij verliefd is, te komen, zich verhuurt als hulsknecht bij haar Ame- rikaanschen .oom en tante, bij wie ze in huis is. Voor de O. W.-achtige tante en oom. moet hü in Amerika bij de kennis sen zich voordoen als Lord Labberton Als hU later als Lord Landor aanzoek doel om de hand van het nichtje, den ken allen ,dat het „Lord-spelen" den bediende naar het hoofd is geslagen. Oom en tante willen hem daarom laten opsluiten in een krankzinnigenge sticht. Dit zijn de hoofdpunten, waarom het grappige scenario geweven is. „Fauteuil no. 47" is bewerkt naar het tooneelstuk van ongeveer dien naam, waarin Mevrouw Tartaud-Kleia de hoofdrol vervult. Als Fauteuil no 47 wordt achter de coulissen aangeduid, de jonge man. die avond aan avond steeds in fauteuil 47, de tooneelvoorstelling bij woont, waarin de schoone tooneelspecl- ster Gilberte optreedt. Hij heeft een onuitsprekelijke bewondering voor Gil berte. Op een avond laat zy door een theaterbediende fauteuil 47 verzoeken bij haar in de kleedkamer te komen. Juist is de jonge man even weg gegaan om cigaretten te halen. In dien tijd is Baron Lebray op zijn plaats gaan zitten. De bediende doet dus nu aan den ver wonderden Lebray het verzoek. Gilberte merkt direct de vergissing, maar de baron verzekert positief dat hij niet weggaat, maar blijft. Het bevalt hem heel best bij Gilberte. Het slot is dat Gilberte en baron Lebray een huwelijk sluiten. De jonge man Paul, heeft in dien tüd een tooneelstuk geschreven, met de hoofdrol voor Gilberte. Hü wil het Gil berte zelf voorlezen. Het als drama be doelde tooneelstuk, laat, tot wanhoop van Paul, Gilberte tranen storten van de pret. Midden in de voorlezing komt Gilberte's 17-jarig dochtertje Loulou thuis van de kostschool. Ze begroet Paul als een- oude vriend, daar hü de broer is van een kostschoolvriendinne tje van Loulou. Gilberte denkt, dat Paul verliefd is op Loulou en weet op handige manier de twee met elkaar te verloven, en spoedig trouwen ze. Het ls een Jong stormachtig huwelijk, dat mis dreigt te loopen, maar Gilberte en de baron we ten erger te voorkomen en het geluk wordt hersteld. Een genoegelijk, gezellig programma! Scala-Theater. Tusschen de muren van het Scala- Theater is de spanning bijna voelbaar. Heel het publiek leeft mee de avontuur lijke dingen, die op het witte doek zich met duizelingwekkende snelheid afspe len. In de eerste hoofdfilm, die op een interessant bijprogramma volgt. ,Mar- quita", is het vooral het infernale van den oorlog, dat de aandacht zoo gespan nen houdt, want ook dit is tot op zekere hoogte een oorlogsfilm. Niet van den werelddrama, maar van een koloniale veroveringstocht der Amerikaansche vrijwilligers op de Philippijnen. Heel mooie opnemingskunst demonstreert de film in de slagveld-tafereelen van een krijg, die man tegen man wordt uitge vochten. Het probleem, waarvoor de hoofdpersoon. Monte Blue, gesteld is, ziet er als volgt uit: Mag hij, om zich zelf tegenover zijn meisje te rechtvaar digen met de uiteenzetting van de rede nen tot zijn alliance met Marquita, de spionne, een landsgeheim verraden? Hem is nl. opgedragen, door Marquita verliefd op hem te doen worden, (wat hy ook een, twee, drie, gedaan krijgt), haar als spionne onschadelük te maken. De uitwerking van het gegeven geeft natuurlijk gelegenheid tot mooi spel, zoowel van Blue zün meisje en Mar quita. Niet minder spanning als in t eerste zit in 't tweede hoofdnummer, „Vlam mende Wateren". Na een voorspel, waar- In heel sympathiek de verhouding tus schen moeder en zoon geschetst wordt, begint het eigenlijk pas goed als de zoon. door een remlooze auto heel rotjes door de bochten van een berghelling te stu ren, het leven redt. van een rijk meisje. Dat toevallig behalve natuurlijk van den armen zoon de liefde heeft van den rij ken intriguant Thome, die de arme moeder wardelooze aandeelen verkocht heeft van een oliemaatschappij, die weer door den vader van het rijke meisje be heerd wordt. De zaak loopt zoo, dat de aandeelen, als ze weer wat waard zijn In handen komen van den armen zoon. wiens moeder ze leent aan den rijken vader, die ondertusschen ook verarmd is, en daarna zyn toestemming geeft tot het" huwelijk van Dan, de zoon, en Mary, zün dochter. Natuurlijk tot ongenoegen van den intriguant, Thome, die Dan's petroleumbron in brand steekt, maar dan zelf In de vlammenzee ondergaat. Na een spannende redding ven de moeder en Mary door Dan blijft het drie tal op een veilig plekje in de „vlammen de wateren" achter, en is ondanks de merkwaardige situatie, overgelukkig. 't Is een film. die je met plezier ziet. Cinema Palace. Fritz Lang is een handige, knappe regisseur. In de Nibelungen geeft hy twee avonden lang blonde pruiken, hartstocht, gevechten, massa-regie en romantiek, in Metropolis eveneens mas sa-regie plus ultra-moderne decors, techniek er. leegte, en in Spionnen zooals deze film feitelijk en juister heet pakt hij je beet. laat in een razend tempo alles langs je heen snellen en je een film beleven zooals maar zelden, zeer zelden bet geval is. Het is een detective-film om het zoo maar eens te noemen. Doch welk éen, Twee machten tegenover elkaar: Haghi. de bankdirecteur die in de andere helft van zün dubbele leven gebruik maakt van de ontwrichte toestanden na den oorlog, moord, diefstal chantage wordt gepleegd door zün vele dienaren en be koorlijke dienaressen zooals Baranikova en Kitty, terwijl onafgebroken zün draadlooze zenders en ontvangers wer ken. En de andere macht: de politie, zooals het behoort in een detective-ge schiedenis gekarakteriseerd door een on- benulligen chef maar tevens met iemand in dienst als no. 326. Naast, door, over elkaar werken de twee machten, tot Baranikova en no. 326, die vyanden be hoorden te zün in eikaars armen vallen. Dan gaat het spel verder, in een roes razen de scènes je voorbij een kamer, een straat, een cabaret, een coupé in de Orient-express, een boxmatch, een race-partü, weer .a kamer, telkens wat anders. Alle mogelijke regievondsten past Lang toe, alles is af, geen tooneei tje rammelt, doch tüd en gelegenheid om critisch toe te zien heb je niet. Het sleurt je mee, twaalf acten lang tot je plots nuchter op het glimmende asfalt van de Groote Houtstraat staat en weet dat het een droom was, een angstige droom waarbij je echter niet droomt, doch meeleeft alles. Geen massa-regie heeft Lang hier te baat genomen om te imponeeren, geen grootsche décors om een vreemde we reld te scheppen, doch hü heeft span ning gemaakt. Spanning, zeker zoo in grijpend, benauwend suggestief als in „De man met de wassebeélden" en ge lukkig niet zoo goedkoop als in de eeuwig en altijd dezelfde cowboy- en race-films die uit Amerika tot ons ko men. Climax zit er in dit groote èn grootsche filmwerk, de gang van het gegeven' drijft naar het einde. dat schril, ra uw-tragisch is: de achtervolgde Haghi als clown In een musichall ter- wül in orkest en tusschen de coulissen de revolvers van de politie op hem ge richt zijn. Dan schiet hü zichzelf neer, terwyl het gordijn dicht gaat Voor die spanning dient men Lang dankbaar te zün, veel meer heeft hy er mee bereikt dan door het opgeschroefd mechanische en expressionistische van Metropolls. En of deze film nu een kunstfilm is, ziet. daar krüg je den tüd om er over te denken niet voor, maar vooral is het een speelfilm. En de speelfilm op zyn allerbest. JUBILEUM H. J. P. CORNET. De in vakkringen wel-bckende boek houder van de firma J. Mooy Jr. te Haarlem, de lieer H. J. P. Cornet, her dacht gisteren den dag dat hij 25 jaar geleden bü de firma in diens trad. Op het kantoor sprak de heer J. Mooy Jr., den heer Cornet toe en overhan digde hü den jubilaris een enveloppe met inhoud. Van het personeel ontving de heer Cornet een ets en een bloem stuk. DE n. O. v. Muziekuitvoering hi den Hout op Zondag 20 Mei 1928 des middags te half drie, onder leiding van Macinus Adam. 2de dirigent. 1. Kriegsmarsch „Athalia. Mendelssohn. 2. Schubert Ouverture, Suppé 3. Wiener Madel. Walzer. Siehrer 4. Dollarprinzessin, potpourri. FallFetras. 5. Les Dragons de Vil!ars, Moillart. 6. Soldatenleben, Keler Bela. 7. La Mascotte, potpouri. Andran. Het concert op Donderdag 24 Mei wordt gegeven in de Gemeentelijke Concertzaal, des avonds te 8 uur. DE BOEKEN DER WERELD. Ben Argent) jnsch statisticus heeft zich de moeite gegeven, te becyferen hoeveel boeken er in de gezamcfüüke bibliotheken der wareid zyn. Hij komt tot een totaal van 1038 -bibliotheken en 181 millioen boeken. Deze getallen zün als volgt verdeeld: Europa 069 bibliotheken. 119.000.000 boeken Noord Amerika 314 en 54.100.000. Zuid en Centraal Amerika 22 en 2.300.000. Azië 23 en 3.900.000. Australië 7 en 1.100.000, Afrika 3 en 200.000. Wat Europa betreft zün er verder In Duitschland 160 bibliotheken en 29.500.000 volumen Frankrijk 111 en 19.800.000, Engeland 101 en 17.000.000. Italië 85 en 13.300.000, OostenrUk 32 en 5.200 000, Zwitserland 26 en 3.700.000. België 19 en 3.000.000. Ne derland 18 en 3.200.000. Polen 14 en 2.800.000, Spanje 14 en 2.500.000. Wy' vermelden deze statistiek hoe wel wij haar eigenlijk vrü waardeloos achen. Wat hebben wy er aan. Dat er 181.000.000 boeken to de bllbhotheken der wereld staan, doet ons weinig buiten den indruk dien een dergelijk cüfer maakt. Maar dit cüfer wil na tuurlijk niet zeggen, dat er zooveel verschillende boeken bestaan. Overi gens is alleen rekening gehouden met bibliotheken, die minstens 50.000 vo lumen bevatten. Terwül er natuurlijk in het geheel geen sprake is van het boekenbezit van particulieren, dat het totaalcyfer der bibliotheken vele ma len moet. overtreffen. EEN MOORDAANSLAG OM EEN KWATTA. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE BOXTEL. Donderdagmiddag heeft te Bostel een ernstige vechtpartij plaats gehad tus schen den 20-jarigen Verheyócn en den 16-jarigen Van Munster, meldt de Tel. De ruzie was ontstaan om een stuk Kwatta-chocolade. Plotseling trok Van M. een mes en bracht daarmede V. een diepen steek in de borst toe In bewus- teloozen toestand werd V. opgenomen en op advies van den geneesheer naar het ziekenhuis te Den Bosch overge bracht. Zün toestand is van dien aard dat voor zün leven wordt gevreesd. De jeugdige dader Van M. is in arrest ge steld. OETELDONK LIGT OP STERVEN. GEEN MUZIEK EN OP TOCH. TEN MEER OP HET CARNAVAL De gemeenteraad van 's-Hertogen- bosch heef? zich Woensdag in twee rit tingen met de behandeling van de nieuwe politieverordening en <ie daarop ingediende amendementen bezig gehou den, meldt het Iibld. Het ame-ndemcnt-Van Nispen. hou dende verbod van het houden van op tochten en het maken van muziek op straten en wegen gedurende de drie da gen. welke den Aaschwoonsdag vooral- gaan. dus de drie Carnavalsdagen, werd met 13 tegen 11 stemmen aangenomen. Door dit besluit is dus met moer toe gestaan liet houden van optochten en het maken van muziek op straten en wegen gedurende de drie Carnavalsda gen. Een voorstel van den heer Kuypers om hei Carnaval 1929 weer gemaskerd toe te staan werd verworpen. Met 15 te gen 9 stemmen stelde de raad vast, dat het sluitingsuur van cafés 2 uur ad zün. Voor besloten bijeenkomsten bleef de sluitingstijd op 3 uur gehandhaafd. Dit alles beteekent dat thans het al oude Carnavalsfeest tot het verleden be hoort. VAN LEAR BLACK IN AFRIKA. STEEDS TEGENWIND. Geysendorffer seinde Donderdag uit Sollem aan de K.L.M.- Zün heden om 6 uur uit Athene vertrokken en om 13 uur 50 te Sollem aangekomen Wegen-: den zwaren tegenwind niet doorgevlo gen naar Caïro. Vrijdag vertrekken wc van hier daarheen. De K.L.M. mc'-dt aan de N.R.Crt.: De vliegers hadden zes uur met zwa ren tegenwind te kampen, waardoor zü niet genoeg benzine hadden om door te vliegen. Op het vliegveld Solem was geen benzinepomp aanwezig, zoodat dc vulling moest geschieden met lO-liters- bllkken. waardoor veel te veel tijd ver loren ging. om nog vóór donker Cairo te bereiken, wat ongeveer drie uur vlie- gens zou zijn. VROUWELIJKE KWALITEITEN. Een Engelsche krant Ls onlangs op het origineele denkbeeld gekomen onder zün lezers, met uitsluiting van de lezeressen in dit geval, een refe rendum uit te schrijven betreffende de waag. welke eigenschappen zü het meest in de vrouw waardeerden Er kwamen 17.500 antwoorden op deze vraag binnen. Sommige lezers waardeerden in het bijzonder de vrouwelüke schoonheid, anderen de vrouwelijke discretie, weer anderen <ft vrouwelüke bescheidenheid. Maar niet minder dan 15000 antwoorden dat zü de eerste plaats in de vrouw haar kennis van de edele kookkunst op prijs stelden. Wie heeft ook weer het eerst ge zegd. De weg naar het hart van den man loopt door de maag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ii 60 cents per regel. Daarom kJaogt Ci} ook over de dure wasch en val» het waucheo U zoo zwaar Neemt Zelfwerkend Wasthmiddel Gij behoeft dan de wasch slechts gedurende een kwartier eenmaal te laten koken en.. ze is vril van vlekken, sneeuwwit en welriekend. Zeep of zeeppoeder hebt Gij niet m:cr noodig. Persil is rijk aan prima zeep. welke et zoo Gjn moge» lijk in verdeeld ls. Vraagt gratis brochure .De Reiniging der Wasch" b/d. Eenigt fmp--' E. Oster- mannS-Co. Amsterdam. Fibtikjr.tc Henkei 6. Cie.. A- G-, Dusscldorf. IN WEINIGE WOORDEN. De politie heeft te Pc tang (Bali) drie heilige beeldjes achterhaald, die uit een tempel te Soekawutl gestolen waren, waarschymyk om aan eest verzamelaar verkocht ie worden. Op de markt te Pu mierend kregen Woensdag twee kooplieden twist, mot als gevolg handtastelükheden. waarbU een htmr.sr. Iemand uit Wagr.um, een been werd stuk geschopt Tc Amsterdam hebben de gelukkige ouders van een op 27 Mei gr berm meis je hun dochter Francoi.se Olympta gedoopt. •T IS ANDERS. Geruchten hebben de onaangename eigenschap tüdcns hun snelle, maar 9oms wol wat lichtzinnige versprei ding. misvormd te worden. Bekend in dit opzicht is het geval van den man, die togen een vriend zei: Heb je gehoord dat Jansen naar Amsterdam verhuisd ls en een ton verdiend heeft in een defcaüzaak' W. ..rop dc ander antwoordde: Ja. maar het was niet Amster dam waar hü heengegaan is. rrtkar Rotterdam. En het was niet in een detailzaak. maar in een grossierdcrij. Het was niet één ton. maar twee ton. Hy heeft het niet verdiend, maar verloren. En die twee ton waren niet van hem. maar ran mü. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. Haarlemmer Halletjes. EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE De poging om mijn lezers er toe te bewegen naar een verzameling van veertien fouten in mün laatste Zater dagavondpraatje te zoeken, heeft suc ces gehad. Verscheidene zyn op re cherche gegaan en hebben er veertien gevonden, al waren het de echte veer tien niet, waarmee ik zeggen wil dat or fouten gevonden zijn die geen fou ten waren. Gretig zijn verscheidene foutenjagers afgevlogen op de uit drukking .morgendrank" voor dran ken, die zoo tusschen vier en zes uur worden gebruikt. „Ha", dachten ze. „daar hebben wy Fidelio te pakken," maar het was andersom, want Fidelio had hen bij hun kleed. De uitdruk king is namelijk goed. Er wordt geen koffie of thee onder verstaan, maar wel port, sherry, vermouth, advbcaat en ook de vaderlandsche borrel. Nu moet. men mij niet vragen, waarom dit alles „morgendrank" heet en in den namiddag gedronken wordt: ik heb den naam niet uitgevonden en ben er dus niet aansprakelyk voor. Maar laat ons samen probeeren er een verklaring voor te vinden. Zou het deze misschien kunnen zyn, dat onze voorvaderen gewoon waren hun middagmaal te gebruiken om twaalf of één uur en dat de uitdrukking morgendrank gebleven is, toen het middagmaal naar latere uren ver schoven werd! Niet dat ik het ver zeker wat kan een voorzichtig mensch in dezen tüd nog verzekeren maar als veronderstelling is het niet gekker, dan andere veronder stellingen. In de Camera Obscura le zen wü in het verhaal over de familie Stastok: „zei ik, dat ik straks met oom een bitertje zou nemen, waarop oom verklaarde, da hü dat altüd ge bruikte als de wagen van tweeën voor bijkwam." De diligence bedoelde oom. want de autobus was er nog niet. Maar oom Stastok was toen met zijn „twee uur" al in de late. Om kort te gaan. dat van deze mor gendrank is mis. Als een fout laat Ik mü dat niet aanleunen. Zoo raakt de rekening van de geachte snuffelaars in de war, want nu zün er nog maar dertien. Ik weet wel. waar de veer tiende zót, maar voorloopig ben ïk nog niet van plan die aan te wüzen Dat zal pas gebeuren, nadat hier het keurige relaas is afgedrukt van den heer A. de Winter aan den Overtoom- weg. die op een verdienstelüke ma nier de verschillende fouten gezocht en opgesomd heeft. Op den morgen drank na. Maar daar alle inzenders dien gemaakt hebben, is hij bijna geen fout meer, maar zou de offi- cieele wetenschap kunnen heeten. Op dit oogenblik dat wij leven géiden dingen als officieel en als wetenschap, dde naderhand zullen blüken toch fouten te zün geweest. Maar dat we ten wy nu nog niet en dus zeggen en schrijven wij die elkaar na. zonder dat onze gemoedsrust daardoor ook maar in 't minst verstoord wordt. Maar nu gaan wü over tot het re laas van den heer de Winter, die van mün dertien fouten om zoo te zeggen een aaneengeschakeld proces-verbaal heeft opgemaakt. Het luidt als volgt: „Geachte Heer Fidelio, Inderdaad was het beter geweest Uw halletjes eens goed te corrigeeren. al vorens U uw copie naar de drukkerij liet brengen. Ik denk dat u dan wel meer dan 14 fouten zon gevonden heb ben! Ik wil u niet gaarne de les lezen doch als ik hoofdredacteur was, dan zou ik u toch wel even wüzen op het feit, dat u die drie jaren lang den dag des pot- verterens heeft zien aankomen, toch bot het allerlaatste moment wacht met uw bijdrage, wetende dat er heusch geen tyd voor beschikbaar zou zijn. Geen wonder dat u 's morgens, na een ver sterkende nachtrust slaapdronken aan het werk moest gaan! Enfin, laat lk uw Halletje liever op den voet volgen. Na uw prettigen avond kwam u met den laats ten trein thuis. Als ik dit ac cepteer, dan kom ik in conflict, met «w verslag van den avond, waarbij u be weerde om klokslag 12 uur de Tempe liersstraat te zün biimengeschoven. Als u toen langzaam wandelende zeg om bü ecnen thuis arriveerde, dan neem lk het uw vrouw toch feitelyk kwalijk, dat zü toen nog aandrong op het schrij ven van uw stukje. Enfin dat zullen wij maar aannemen en maar niet als een onjuistheid brandmerken. Wel echter het feit dat u bü het tellen der fouten tot 14 waart gekomen en dit naderhand wil terugbrengen tot 10! Eerhjk duurt het langst, waarde Heer Fidelio. Om rijk te worden tenminste! Volgens mijn kalender was loet Vry- dag de derde Mei niet. doch dc elf den. U was niet minder dan een week en daarenboven nog een dag abuis. Dat komt er van! Als ik de volgende week in Trianon kom zal ik eens even infor- meeren of het artikel .morgendrank" ook "s avonds om een uur of 6 gereser veerd wordt. Voorloopig schrijf ik het bü de onjuistheden. Dat de Amsterdam- sche tram in de stad vervangen ls door een bus Station—Leidsche plein wist ik ook nog niet en wil ik zelfs niet eens van u aannemen. Muztekkermis bezit ik niet veel. doch dat u een hutspotje maakt van Faust. Gounod, Lohengrin, vermengd met Smartelijke Paljasliederen, dat is mü duidelijk. Dat Hopma, die nog bezig was thuis de nieuwe japon van zijn vrouw te bewonderen, zich in Trianon in zün thee verslikte, wil er bü mij niet in. Het trotsche gebouw van het Paleis op den Dam ken ik. Echter wist ik niet dat de taxichauffeurs op een ritje van het Leidsche naar het Rembrandtplein ook nog den Dam passeerden. De pen dule, dSe 9 uur sloeg ging of een half uur voor o f u hebt u 'n half uur vergist, door te zeggen dat u toen precies an derhalf uur aan tafel had gezeten. Oogen die beide dezelfde richting uit kijken zijn normaal, anders zün zü scheel. Een oog dat zeer scheel kijkt en niettemin slechts den indruk maakt van af te wijken van het naburige an dere oog bestaat slechts in uwe ver beelding. Ik wil gaarne gelooven. dat er aan dat linkeroog iets mankeerde, maar scheel was het toch zeker niet? Hoe moet ik het echter rymen als u even daarna weder verklaart cat hU niet het ..goede" linksche oog dankbaar kyken kon? Overigens moet. u zich die episode nog maar eens goed trachten te herinneren en my dan ook nog eens vertellen met welk oog hü zoo valsch over zijn rech terschouder kijker, kon. Ik houd het voor het waarschynlyfcst dat die kunste naar een goochelaar was, die met zyn oogen wonderen deed en tegelykertüd nog kans zag van zün grooten flambard een vuile pet te maken! Op ran Stuiteren heeft die man echter wel een bewonderenswaardigen indruk ge maakt. Eerst, nadat die man nog niets had gezegd, gespeeld of gechoogeld (par don. ik bedoel natuurlük gechoogeld, gegoocheld meen ik) wou hü dien man boos dc deur uit laten zetten, doch na al die vreemdigheden werd van Stuite ren „een goede kerel", die zoo maar rijksdaalders weggaf. De kellner was zeker nog wat van streek, want dat hU behalve Grand Vin de Bordeaux ook nog Bourgogne aan tafel schenken wilde, is alleen op deze manier te verontschuldigen. Dat ran Stuiteren niet al te vlug is in het rekenen en met 10 kransleden een uitgave ran 50 cent per pereoor. op 2.50 stelt, scheelt slechts de helft. Die betaalt hü zeker uit. eigen zak er bü. die goede kerel. De verstrooide kip, die nadat het diner om 7 begonnen was eerst ver na 9 uur op tafel komt zullen wü maar ntets kwaiyk nemen, het beestje was al lang dood waarschijnlijk. De mooie zomeravond (op zün hoogst kan dat een zomers c h e avond zün ge weest, maar (het was Mei! dan al leen op het Rembrandtplein, want bü ons in Haarlem was het een wintersche avondbracht het Rembrar.dtplein al in een heel eigenaardigen toestand. Op het heele plein geen stoel onbezet. Staan cr op dat plein stoelen? En woelt het drukke stadsgewoel zich door die stoe len heen? Dat moet ik beslist ook eens gaan rien. Dat de tram er 5 kwartier over ge daan heeft alvorens zü in de Tempe- iiersstraat arriveerdé is geen zeldzaam heid, echter liad u volledigheidshalve moeten aangeven, waar die vertraging gebeurde. Dat u al eens verteld had dat u met den trein terggekomer. waart, h;b ik u in den aanvang reeds gezegd. Toevallig was ik IJ. Vrijdagavond ook nogal laat op straat doch herten in den Kamp zag ik niet ronddolen. Dat kan aan mü liggen. Het weer joeg mü ech ter naar bed. Dc had heel geen reden mün vroeger geluk te betreuren, dat doe ik trouwens nooit, ik zegen dat juist! Dat u spyfc had thuis te zyn aan gekomen geloof ik ook al niet. Had u dan doorgewandeld, dan was u nog niet thuis en dan had u geen spüt behoeven te hebben ook. De afstand Tempeliers straat—Heemstede heeft u echter niet temin vlug afgelegd. Het was twaalf uur toen u in de Tempeliersstraat arri veerde en in Heemstede s'.oeg de toren twaalf slagen Is Heemstede altüd zoo achterüSjk!). ging die klok niet goed. had de tram misschien geen vertraging gehad of was u met den trein toch ge komen of was u misschien wat ;n dc war? wy zullen het maar by het laatste houden. Ik heb de gemaakte abuizen niet ge teld, doch ik denk wel dat het er 2 maal 12 zullen zün. Ik hoop dat u voortaan uw stukjes met wat meer zorg behan delen zult. want u ziet, er wordt wel de gelijk op gelet. Hebt u mogelijk nog meer fouten gemaakt, die ik nog over het hoofd zag? Dan hoor lk dat zeker nog wel van u. Tot zoover de beste inzending, het verhaal van den heer dc Winter. Dc veertiende fout was deze. dat een pot- verterend gezelschap dat r.aar Am sterdam gaat, niet met den electri- schen trein heengaat en met de elec- rlsche tram terugkomt. Zoo'n gezel schap neemt een retourtje met het zelfde vervoermiddel. Dus is of hot eene of het andere fout geweest en de keus laat ik met genoegen aan dc lezers over. Maar de heer de Winter vergist zich wanneer hü denkt, dat aan een diner d«t fe zeven uur begonnen is, de kip niet na negenen op tafel kan komen. Dat lukt heel goed. Een uit gebreid diner begint in dezen tüd met hors d* oeuvres, in onze taal koude voorgerechten, waarin zóóveel afwis seling gebruikt is, dat Je er met ge mak een of anderhalf uur over kunt doen. De kellner. die daarmee belast •s. doet denken aan een goochelaar, die een konün, een paar rüksdaalders. een kom vol water, een rol lint en nog honderd andere dingen uit een en denzelfden hooecn hoed haalt en dan nog ruimte schüut over te heb ben voor een dozijn vlaggen van aller hande nationaliteit, waarmee hü vol geestdrift door de lucht zwaait, ter wijl het orkest, even enthousiast, ring, tsching boean, invalt. Tot je groote verlichting, want je bent al bang dat hü niet kan uitscheiden en den directeur van den' schouwburg, den bureaulist, den tooneelmecster en de aandeelhouders achtereenvolgers uit dienzelfden tooverhocd voor den dag haalt. Zoo gaat het ook met de koude voor gerechten. De mensoh heeft, zooals we allemaal wel weten, weinig voedsel noo dig om te leven en gezond te blijven maar het moderne diner heeft biykbaor eer. heel ander doel. precies tegenover gesteld en dat is om de proef er mee lc nemen, hoeveel de menschelyke maag wel verdragen kan. voordat die er uit scheldt. Met oefening brengt hü het daar ver in, maar het practischc gevolg van een feestmaal ts altüd. dat Je je den volgenden dag niet prettig voelt en dat noemen ze dan een feest-maal. Al laat Je de helft van de voorgereohten en driekwart van de nagerechten voorbü gaan, dan krüg Je nog te veel te eten toch (en dit is het grappige van de zaak) doe je bü een volgende gelegen heid diezelfde dwaasheid weer. Het doet mü genoegen, dat niemand van mijn lezers het kwalük genomen heeft, dat ik hen met al die fouten een beetje voor het lapje gehouden heb. Zü waren te varen gewaarschuwd en be hoefden er dus niet in te loopen. Maar wat. te zeggen van een neef van Van Stuiteren, die er altüd op uit is onjuist heden te vertellen, zonder er bü te waar schuwen. U zult zeggen: „dat Ls een leu genaar", en op de punt van de naald ls hü dat ook. maar In dc beschaafde conversatie mag je dat iemand zoo maar niet In zün gezicht zeggen: dat wordt dan verschoonend confabuleeren" genoemd. Gek toch. dat de menschen voor leelijkc dingen altüd mooie woor den weten te vinden, liefst met een buitenlandsoh klankje er in. Dan lijkt het minder erg, maar 't is er niet beter om. Een kat L>; een kat en een jokkebrok een jokkebrok. Die neef van Van Stuiteren dan, heef: er niets kwaads mee voor. HU wil eigen!Uk ons niets voorliegen, maar hü kan het niet laten, zün verhalen wat op te sieren. HU wil zün gehoor verbazen, dat ls de zaak. Als hü bijvoorbeeld iets uit de geschiedenis vertelt en daar is hü sterk in. dan komt er een oogen blik. waarop hü bet gezelschap eens aankijkt en een oogenblikje wacht. Dan denkt hij by zichzelf: „wat zou mün ge hoor slikken?" Hij moet dan namelijk een cüfer noemen. Byvoorbeeld over den terugtocht van Napoleon I uit Rusland. Hoeveel man is daarbü omgekomen? Van Stuiterens neef kan precies zeg gen wat hü wil. Wie kan hem tegen spreken? Weet u het? Dt niet. Maar dc vertelier wil de geloofwaardigheid van zijn verhaal toch ook niet in gevaar brengen en dus wil hij het niet te bont maken. Hü redeneert dan zoo: dc gast vrouw is een domme gans. die slikt rijf- honderdduizend wei. Haar man luistert nooit naar mün verhalen. Die is goe.-l voor zesmaal honderdduizend. Naast hem zit eer. doove Juffrouw. Zevenhon derdduizend. Maar die vreemdeling aan den anderen kant van de tafel, die is niet te vertrouwen. Misschien spreekt hü mü tegen. Vierhonderdduizend. Nu moet men niet denken, dat van Stuiterens neef zich lang zit te beden ken. Dat zou te veel in het oog loopen. Zün gedachten gaan dus bliksemsnel en op eens zegt hü met groote zeker heid: „driehonderd vijftig duizend", en gaat dan met zün verhaal verder. Soms loopt een confabuJLst er ook wel eens in. tot groot vermaak van de om geving die zün eigenaardigheid we', kent, omdat de confabulator wanneer hü een gebeurtenis beleefd heeft met een ar.der, die zóó vertelt, dat ae andere die er nauwelijks meer :n herkent. Ik heb ran Stuiterens neef eens aan getroffen in een gezelschap, waar een tweede confabulator present was. Dit ls het ergste, wat zoo iemand kan over komen. Hü is immers gewoon de mooi*:" verhalen te doen. Concurrentie kan hü niet verdragen. Het tooneel doet denken aan twee honden, die het oog gericht hebben op dezelfde vette kluif „Juist toen ik buiten kwaxn". zei van Stuiterens neef. ..zag ik een grooten auto, die tegen een boom was opgere den .Dat heb ik ook gezien", zei de tweede confabulist. .de boom was totaal door gebroken". Verwonderd keek de neef zün mede dinger aar-. .Pardon", zei hü stijfjes, .maar Uc zag het heel duidelijk, ..de boom had ook een tweeden boom beschadigd. De auto had geen ruit meer heel 31 aar heeft u wel gezien, dat de heeie radiator ingedrukt was?" „Met uw welnemen, Ik stond er vlak bü- Was u het niet, die aankwam toen de politie aankwam en de auto wegge sleept werd?" De ander protesteerde. Hü had er van den beginne af a'Jes van gezien. Hü hadEn de ander daar tegen in. HU Irad ookNog beter en nog meer. Over één ding waren ze het, eer*. Br was geen stuk van de auto hoe! gebleven. Nog vermaakte het gezelschap zich met der. wedstrijd der oonfabulantcn. toen een derde uit liet raam keek en droogjes zei: „Ik heb het ongeluk ook gezien, 't Had weinig te beduiden. Kük. daar gaat de auto Juist voorbü- HU loopt zeker 40 kilometer". Dc leugenaars zwegen. Deze keer waren ze er ir.geloopen. Maar een volgenden keer jokken zc weer. Zc kunnen het niet meer laten. r FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9