NATIONALE ZANGWEDSTRIJD ZANGGENOT". „HAARLEM'S NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. RADIO-PROGRAMMA. Ni VA TANDPASTA FEUILLETON De vier gedenkwaardige jaren der familie Van der Velde HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 21 MEI 1928 T Roeske's „Groot Is de Heer" miste 'ech ter veelal de spontaniteit, en bij blikse Zondagmiddag 20 Mei. lc afd, gemengde koren. Wo komen nu aanstonds in de afdee lingen. waar het aantal juryleden wordt uitgebreid tot zeven. Dat zijn de afd. uitmuntendheid (gemengde koren) waarin naast den voorzitter den heer L. C. Keereweer zullen oordeelen de hee- ren Bern. Diamant, Jac. Bonset, 1st. J. Olman, Ed. Erdelmann. Henri van Niexx- venhoven en Alphons Vranken; en ten leste de hoogste eere-afdeeling mannen koren, waarin de plaats van den heer Bonset als voorzitter wordt ingenomen door Hendrik Andriessen. Maar eerst nog vormen zU de z.g. kleine jury (be staande uit de eerste vijf heeren in bo vengenoemde volgorde) met den heer Bonset als voorzitter. Zij hebben allereerst te beoordeelen de koren die met het verplicht koor van Jac. Bonset „Dat hemelsce Casteel" zul len uitkomen. Dit oude geestelijk lied heeft de heer Bonset meenen te moe ten illustreeren met would be-moderne muziek, waardoor het genot van het aanhooren bij mij te eenenmale verloren ging. Mooi volgehouden muz'kale lUnen treffen we weer niet aan, de componist werpt zich op allerlei nevendingen in den tekst, die met magsiumlicht wor den „genomen", zoodat je aan 't slot werkelijk je de oogen uitwrijft. Onzing bare dingen komen er natuurlijk niet in voor, Bonset vermijdt die, zeer terecht, uit ervaring. „Excelsior" Wormerveer (dir. H'. Stolp) zingt het werk uiterst strak en nauw- keurig, en liet weinig talrijk bezette bassenkoor wekt terecht ieders bewon dering votxr de mooie prestatie, zijn partij zoo keurig uit te beelden. Dat het koor aanmerkelijk rijst in toon. doet op zichzelf niet veel afbreuk, aan het werk, dat slechts zijn kracht zoekt in klank- tegenstellingen. En 't zingen van het koor verkrijgt, juist door die stijging, een ongekende frischheid. De stemmen, bovenal de sopranen en de tenoren, zin gen in fraaie rustige klankgeving. Ook in heb vrije werk, Sweelincks „Cantio Sacra", waarmee de dirigent drie weken geleden ook uitkwam met een koor uit Koog-Zaandijk, wordt mooi werk ge daan, hoewel de tweede sopranen nog klankrijker stemmen mochten hebben, een eerste eisch bij het verdeeld vrou wenkoor. „St. Caecilia" Krommenie (dir. Leo Pielage) had in het vrouwenkoor niet de stabiliteit die noodig was om b.v. on- gerept weer te geven de harmonieën op „het blinckt daer al van puren gouwe". Zoo het vrouwenkoor de routine had die wU opmerkten bij de heeren. zouden we kunnen spreken van een koor van su perieure kwaliteit. Dat hij met een koor in deze samenstelling, het -uiterst moei lijke (en zeer mooie) werk van Hub. Ouvpers .Super flumlna" heeft uitge voerd. strékt den energieken dirigent tot niet geringe eer. Bij „in principio laeti- tiae", een geweldige opgaaf voor ieder koor, vreesden we, ook al door hoorbare vermoeidheid bij de sopranen, voor al te grootc inzinking, maar Leo Pielage wist aan het slot weer zulke mooie dingen te bereiken, dat tenslotte de indruk van bewondering voor het bereikte resultaat toch bij ons bleef domineeren. Nog kwam „Excelsior", Gouda en maakte niet veel van 't verplicht koor. Maar keuze en uitvoering van 't vrije werk waren van dien aard. dat wij beter doen, er niet verder over te spreken. Men ging nu, na een korte pauze en ronder al reeds uitspraak te doen over den nu gehouden wedstrijd, over tot de Afd. Uitmuntendheid Gemengde koren. Als voorzitter der jury was. in de plaats van den componist van 't opge legd koor den heer Theo v. d. Bi.il (we gens riekte nog steeds verhinderd) ge- kpzen de heer L. C. Keereweer. Van der Bijl had een instrumentaal gedacht werk geschreven, dat ook in klankver dubbelingen, maar tevens in weer zoo ijl mogelijke „instrumentatie" zijn heil zoefht. De moeilijkheden werden door Piet 't Hart met „Concordia", Rotter dam zóó glansrijk overwonnen, dat er wel niets te wenschen overbleef en de hoorders, vóór nog 't eigenlijk „slot" had geklonken, in extatischen jubel uit barstten. 't Is jammer dat de componist op die plaats vóór 't slot niet het „Trug- schluss"-effect heeft aangewend. De in terruptie van dit tusschentijdsch applaus zal zich nu bij iedere uitvoering allicht voelige tinten, By de groote klankge- .vlng echter („in het stralende harnas") INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ii 60 Cent» per regel. herhalen. Ook *t vrije werk van Bonset (nog steeds de „omkxansde boot, tnstee van omkranste) werd tot een interpre tatie die ons herinnerdê aan -wat deze dirigent hier drie weken geleden deed met zijn Schiedamsch koor, dat „Sire nen" uitvoerde. „Zanglust" Wormerveer (dir. Joh. Brands) zette het werk op in uiterst ge- bespeurden wij een tekort aan intensi teit en ook in de slotstrofe schenen ons de sopranen ietwat vermoeid. Toch rees liet koor nog welliaast een halven toon en klonk het geheel nog zeer bevredi gend. Als vrij werk koos Brands het uiterst moeilijke „Zonneloop" van M. C. v. d. Rovaart waar de overmatige drie klanken niet met hetzelfde geluk wer den geïntoneerd als toen deze dirigent liet, eaikele jaren geleden zong als ver plicht koor; maar de prachtige klank verzorging die Brands ons altUd geeft, was ook. die enkele kritieke plaatsen uitgenomen thans weer een süreeling voor het oor. Hier volgt nog de uitslag der beide middagwedstrijden. Ie afd. Gem, koren. Ie prijs (met algem. stemmen) „Cae cilia", Krommenie. 2e prijs (met algean. stemmen) „Ex celsior", Wormerveer. De derde pry's, werd, zooals wy rede nen genoeg hadden om te voorspellen, niet toegekend, wyl het koor, dat meen de naar dezen prys te mogen dingen, in de verste verte niet thuis behoorde in deze afdeeling. Verder was de prijstoe kenning in de afd. uitmuntendheid gem. koren; le prys (met alg. st. en felicitatie der jury) „Concordia" Rotterdam. 2e prys (met alg. st.) „Zanglust" Wor merveer. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 5 150.- Zondagavond 20 Mei. Voordat nu de mannenkoren der hoogste eere-afdeeling in 't strUdperk traden, had eerst nog plaats de Eerewedstrijd gemengde koren (le afd en die van Uitnemendheid). Nog eenmaal zullen we alzoo hooren „Con cordia" Rotterdam en „St. Caecilia" ^Krommenie. Het eerste koor zong nog eens de ,Mei-symphonie" van Van der Byi, mooier nog dan dezen middag, want los ser in directie en straal op toon. Vooral 't gedeelte in 12-achtste maat was nu klinkklare muziek, terwyl 't andere koor eveneens 't verplicht werk koos en met zyn mooie volumineuze bassen en nu ook evenwichtiger zingende tenoren weer een uitnemenden indruk maakte, uitslag luidde: le Eereprijs (alg. st.) „Concordia", Rotterdam (Piet 't Hart). 2e Eereprijs (alg. st.) „St. Caecilia" Krommenie (Leo Pielage). Maar nu werden de partituren voor den dag gehaald en wachtte men in spanning op de dingen die komen zou den. Voor deze Hoogste Eere-afd. Mannenkoren gold als verplicht werk de compositie van Hendrik Andriessen, den toenmaligen directeur van „Zanggenot". HJj -schreef toen, nu tien jaar geleden, deze muziek op Guido Gezelle's tekst („Met kloeken arme"), doch de afdeeling waarvoor het bestemd was, verviel wijl er niet vol doende deelname was. De zes strofen, waaruit 't gedicht bestond, hebben alle haar eigen muzikale illustratie, doch de hoofdstemming: vreugde over 't zegen rijk werk van den stoeren landman, wordt in alle deelen ten volle bewaard, zoodat hier ontstond een kloeke compo sitie. die de opdracht van Andrlessens hand „aan de nagedachtenis van myn vader" ten volle rechtvaardigt. Het is bovendien een zuiver vierstemmig werk en vervalt nergens in orkestrale ex cessen. „Harmonie", Arasterdam (Karei Böhne) bracht het eerst den vaandel - g-roet; driemalen daalde de met zilver beladen goudgestikte banier neerwaarts en deze schoone vertooning werd ook door de medestryders in eere gehouden. Het koor gaf daarop van Andriessens werk een weldoonvrochte, schoon -iets te bedachtzame vertolking, bracht hier en daar een veranderde dynamiek aan (,,'t is God die 't zegt" wérd piano ge zongen) maar bereikte in de deelen waar met halve stem kon worden gezongen zeer mooie resultaten. Het was kloek en op toon. Verzorgd was óok Roeske's werk (Requiem), in 't bijzonder het slot, maar er straalde geen emotie uit het zingen. „Voci et Amicitiae" Amsterdam Ant..; Ter Steege) zette heel mooi op en deed aan 't woord recht weervaren, doch in strofe 5 („Houdt af, gij wind- en wolk- geweld) schoot de dirigent, die helaas! niet meer de beschikking heeft over het albeheerend gebaar van den rechter arm. te kort in 't vermogen, dit zeer veeleischende deel naar behooren te kunnen afwegen, waardoor het „ram melde" in de onderscheidene partyen By „o dauwrijk dagen" daarentegen ging de indruk dieper dan bij 't voorgaande koor, en ook het slot was magistraal den prys. men verlichten" was een inzinking. Maar het echte concours-enthousiasme was ons voor het allerlaatst bewaard. Met alle 119 zangers kwamen de Zaan- landers op. Onder de prachtige, vrije losse directie van zyn directeur F. J Sicking, deze incarnatie van den gezon den stoeren Noord-Hollander, zong „Zaanlands Mannenkoor" het werk zóó magistraal, en daarby zóó piëteitsvol verzorgd, dat na 't slotaccoord de geest drift hoog oplaaide en wy momenten beleefden, zooals alleen' een zangwed- stryd die kon geven. Ook Roeske's „Re quiem" was veel mooier dan daareven en ook hier steeg by de hoorders de geestdrift hoog en nooger. Dra was nu 't einde van den wedstrijd daar in de meedeeling van den uitslag der jury, als Hendrik Andriessen dien aldus bekend maakte le prys (met algemeene stemmen) „Zaanlands Mannenkoor (F. J. Sic king. 2e prys (met 5 tegen 2 st.) „Har monie" Amsterdam (Karei Böhne). 3e prys (met alg. st.) „Voci et Amici tiae" Amsterdam (Ant. Ter Steege). Deze beëindiging van den grootsch op gezetten wedstrijd, waarmee ons „Haar lems Zanggenot" als gastvrouw© zich weer de erkentelijkheid verwierf van wie het wèl meenen met ons Hollandsch koorwezen, werd o.m. bygewoond door voorzitter en een groot aantal leden van het eerecomité. De jury mag met vol doening terugzien op den uitslag van haar inspannenden arbeid, en aan allen die hun krachten gaven voor het wel slagen van dit muziekfeest, richten wy een woord van gelukwensch. Nog lang nadat de zaal leegstroomde, was er daarbuiten de biyheid die men enkel kan aantreffen op een volksfeest. En wie zich langs stille straten naar huis spoedde, droeg in zyn oor mee dien vreugdezang, waaruit by momenben hoop opflitste de blyde jubel van wie in dezen strijd moeizaam de zege ver wierf, G. J. KALT. ZANDVOORT. GROOT NATIONAAL ZANGCONCOURS. Het door Onderling Huilpbetoon's Mannenkoor uitgeschreven zangconcours ter gelegenheid van zyn eerste lustrum behoort wed-er tot het verleden. Van deze plaats past zeker een woord van hulde aan diegenen, die, op zulk een voortreffelijke wyae, het concours zoo geregeld hebben, dat alles vlot mar- creerde, dat geen wanklank werd ver nomen. Zaterdagavond was het een „gemengd" programma. Ver eendgingen welke niet op Zondagmiddag hebben kunnen uitko men, verschenen op het podium, zoo dat de bezoekers verschillende afdeel in- gen hoorden en derhalve verschillende koorwerken. Eerst hoorden wy „Zang en Vriend schap" onder leiding van den heer Keereweer, een knapenkoor dat er zyn mag. Zeer muzikaal werd gezongen en vooral de voordracht met inachtneming van.de juiste dynamiek viel op. Dit koor zong in de eerste afdeeling „kinder-, koren" en behaalde met 341 punten een eersten prys, plus directeurs prys. Toen was de beurt aan de 4de af deeling mannenkoren.. Verplicht koor was in deze afdeeling het „Matrozen lied" van den heer Hamel, die thans voor zitter is van de jury, verder bestaande uit de heeren Koop, de Klerk, Roeske Hagens Jr. Het eerste koor dat zich liet hooren was .X>e Oosterzangers" onder leiding van Meyer Smeer. Het is een koor, waar bij de onderlinge zuiverheid veel te wen schen overlaat. De opvatting van het verplichte koor leek ons -te vry, ter wijl vooral het vry'e koor zich kenmerkte door een veel te langzame uitvoering. punten brachten het een tweeden prys. Kunst en Genoegen, onder leiding van Herman Dykstra zong vry goed .van klank, al kon de voordracht pittiger zyn. Overigens werd goed op toon gezongen. Een eerste prys werd behaald met 330 punten, het hoogste aantal der afdeeling, zoodat de le directeurs prys aan den heer Dijkstra komt. De tweede direcbeursprijs werd behaald door den heer Nibbering die met „Haar lem's RvK. Mannenkoor" verscheen. Ook dit koor kon het verplichte nummer veel pittiger voordragen. Vaak waren de baritons te hoog. terwijl ook de -tenoren te veel domineeren. Het vrye nummer, het mooie „Dominus regit me" van Vol- laer-ts klonk vaak zeer mat; wy gelooven dat het koor te hoog gegrepen, heeft-. Toch was het een verdienstelijk pres tatie voor de vierde afdeeling. 310 pun ten werden behaald en daarmede een bersten prys. Amicitia" uit Leiden dat in de derde afdeeling gemengde koren thuis hoort, was ruim een halven toon gerezen waar door de sopranen vaak te scherp klon ken. 230 punten brachten het een twee- VOOR DE KINDEREN. Het is geen gemakkelijke klimmerij tegen den stellen muur, maar Knagelijntje laat ér zich niet .door afschrikken. Zij denkt aan den armen Labbernoekas, die nocit uit zijn kooi zal komen, wanneer er geen mensch aan te pas komt en die gedachte verdubbelt haar kracht. Maar plotseling verstijft de arme Knagelijntje van schrik. In het donkere venster, vlak vóór haar, verschijnt de vreeselijke kop van een kat met groenlichtende oogen. Het monster staart sterk naar het kleine, rillende muisje in de vensterbank. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. .De Harmonie" uit Amsterdam, onder leiding van den heer Keereweer dat in de tweede afdeeling behoorde uit te komen, zong heel verdienstelijk. Soms is de klank wat grof. doch de voordracht van „de Conducteur" was heel geestig. Een eerste prijs werd behaald met 316 punten. Tot slot kregen wy Zaterdag avond te hooren „Er a to" uit Amster dam, welk koor in de vierde afdeeling gemengde koren thuis hoort. De sopranen zijn by dit koor wel Iets te scherp, doch over het algemeen werd goede zang ge boden. Met 290 punten werd een tweede prijs gewonnen. Zondagmiddag wes bestemd voor de eerste afdeeling Gemengde koren en de afdeeling uitmuntendheid Mannenko ren. Eerst echter hebben wij kennis ge maakt met „Zang en Vriendschap" Oostknollendam en „Concordia" uit Oost- zaan. Beide vereenigingen, staande on der leiding van J. Mienis, waren verhin derd geweest in de tweede afdeeling ge mengde koren uit te komen. Beschaafd werd gezongen en -beide vereenigingen .toonden een goede opvatting van het verplichte koor „O. quam suavis est" van de Klerk. „Concordia" was echter de minste van de twee. Het zong door gaans onzuiver terwyl het materiaal niet al te mooi is. Knollendam won met 343 punten een eersten prijs Concordia met 277 een tweeden. Voor de eerste afdeeling Gemengde koren was het verplichte koor Muziek van O!. Koop. Een moeilijke compo sitie. De R.K. Zangvereeniging St. Gregorius, zong het over hét algemeen te langzaam, waardoor het vaak mono toon klonk Samenzang laat bij dit koor nog wel wat te wenschen. 272 punten brachten het een tweeden prys. D.O.S. uit Krommenie maakte een beteren in druk. Het zong echter met een voort durende neiging tot stijgen waarbij in het verplichte werk byna een toon en in -he.t vrije nummer een halve toon gerezen werd. Met 304 punten werd een eerste prijs behaald. Nieuw Leven" uit M-edenblik wist met 274 punten een tweeden prys te winnen. Over het alge meen was de samenzang niet altyd even fraai terwijl ook de uitspraak veel te wenschen over liet. „Polyhymnia" uit Amsterdam klonk veel beter. Alhoewel de bassen te veel domineerden werd toch mooi gezongen zoodat 343 punten het koor een eersten prijs brachten. Vervolgens kregen wij de afdeeling uitmuntendheid Mannenkoren te hooren Het eerst betrad het Zeister Mannenkoor onder Corn. C. Galesloot het podium. Omtrent de huldiging van den 76-jarigen dirigent zie men elders. liet koor zong gisteren nogal onevenwichtig met een slechte uitspraak. 287 punten brachten dit koor een tweeden prys. „Zang en Vriendschap" onder Karei Böhne oogstte een geweldig succes met de uitvoering van ,.Le Chemineau van Jules Hansen. Zang en Vriendschap beschikt over uit muntende krachten en mag beschouwd worden als een der beste Nedei'landsche koven. Na het groote succes dat in Reims behaald werd toen Le Chemineau verplicht koor was. is het koor op dit concours verschenen met dit werk als vrij nummer. Het hoogst aantal punten 331 werd behaald waarmede Böhne èn directeursprys èn extra-prys won. „Transvaal" is een best koor, dat on der goede leiding staat van Meyer Smeer. Er werd best gezongen zoodat 318 punten wérden behaald (le prys). Des avonds werd de eerewedstryd ge houden waarvoor groote 'belangstelling bestond, wy hebben reeds de koren apart besproken en kunnen dus vol staan hieronder een opgave te geven van de koren die prijzen behaalden met achter hun -naam vermeld- het aantal punten dat behaald werd. Mannenkoren lagere afdeelingen 4de, 3de en 2de afdeeling: „TJzangers" le prys (314>. „Kunst en Genoegen" 2de prijs (274)„Postaal Mannenkoor" 3de pijs (266). Mannenkoren le afdeeling on uitmuntendheid: „Zang en Vriend schap", Amsterdam le prijs (318); „Transvaal" 2de prijs (263). Gemengde kóren lagere afdeelingen 4de. 3de en 2de afdeeling. „Amstelveen" (273); Ars V-ocalis (271); Zang en Vriendschap, Oost-Knollendam (267) resp. winnende le, 2e, en 3de prys. Gemengde koren hoogere afdeelingen: Polyhymnia, Amsterdam (297), Caecilia (2941/2). Door Oefening Sterk" (272), resp. dus met len, 2den, en 3den prijs. „Vrouwenkoren: Zus terkoor Bakkum, een eerste prijs met 296 punten, Femina, Amsterdam een tweede prijs met 265 punten. >r. Vos, wethouder van Amsterdam, woonde Zondagmiddag het coocouts bij. DINSDAG 22 MEI HILVERSUM, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het trio Groeneveld. 3.004.00 Knipcursus. 6.007.15 Dinermuzlek door het trio Rentmeester. 7.157.45 Duitsche Olympiadeles. 8.00 Uurslag. 8.00 Qpearetteprogramtna. Het öm- roep-orkest o.l.v, Nico Treep. Betty v. d. BoschSchmidte sopraan. HUIZEN,340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (K.R.O.-uitzendingen luitsluitend). 12.301.30 Lunchmuziek door het trio Winkels. 5.306.30 Dinermuziek. 6.307.00 Esperantoles. 7.007.30 Engelsche les. 7.308.00 Cursus kerklatijn door Leo Speet. 8.00 Concert. Het K. R. O.-trio (W. Laghuwitz, viool. B. Pelster, cello. F. Boshart, piano). Prof. Dr. Alph. Ste ger: De taak van den Volkenbond ten opzichte van de welvaart der v'olken. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek, 12.20 Lichte muziek. Crapple Trio en sopraan. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3.40 Fransche les. 4.10 Muziek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. y.e® BIJ alta •poth«Vari a» 4.20 Orkestconcert. 4.35 Causerie. 4.50 Orkestconcert. 5.20 Vacantiepx-aatje. 5.35 Kinderuurtj-e. 6.20 Gramofoonmuziek, 6.50 Nie'-wsber. 7.05 Grauiofoonmuziek. 7.20 Lezing: The education for country life. 7.35 Bach's partitas. 7.45 Lezing: Sir James Barrfe. 8.05 „A Maytime Melody". Solisten- concert. 9.55 Nieuwsber. 10.00 Kamermuziek. Britsche mu ziek, Arnold Bax. H. Cohen, piano. M. Korchinska, harp. Het Virtuose stryk kwartet. 11.05—12.20 Dansmuziek PARYS „RADIOsPARIS", 1750 M. 10.50—11.00 Muziek. 12.50—2.10 Orkestconcert. Weaken van Godard en Aubert. 4.055.05 Orkesteoncert. 9.0511.20 Concert voor orkest, koor en solisten. v LANGENBERG, 469 M. 1.252.50 Orkesteoncert. 6.207.15 Orkesteoncert. 8.40 Wagnerconcert. Werag-orkest en H. Trundt, sopraan. J. Schrom- mer, tenor. 9.50 „Der Admiral" 1-acter van G. Kneip. 10.50 Sluiten. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN) 12.205.20 Lezihgen. 5.206.20 Orkesteoncert. 6.208.05 Lezingen. .50 Wagner-avond. Orkest olv. Bruno Seidler—Winkler. C. Brons- geest, bariton. HAMBURG 395 M. 6.20 Orkestconcert. 7.45 Orkesteoncert. 10.20 Actueele causerie. Daarna ra- dia-cabaret en dansmuziek. BRUSSEL. 509 ML 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20 Orkesteoncert. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. VOORKOMT TANDBEDF.RF en poetst 's-morgens en s-avonds met 7ö ets.per '/ïtube. 25cb p.l4 tube. door JAN VAN MERLENSTEIJN. 0> Wy keken elkaar diep ademhalend aan. Nu hadden wij zekferheid. Corry. aan wie Humberton den geheelen stond van zaken had uitgelegd, begon van vreugde over het dek te dansen. En de strenge discipline aan boord van 't En gelsche oorlogsschip was tegen dit be richt ook niet opgewassen. Er steeg een geweldig vreugdegeschreeuw op en de „Cheers" klonken donderend over het water. Vader knipoogde tegen my en zei- de: „Myn kop er af als wij niet- binnen twee minuten max na en mademoiselle op het dele hebben!" En zoo was het ook. Beiden waren door het lawaai wakker geworden en kwamen naar boven. Tegeiyk lietf sir Arthur Humberton vragen of lxh hy ons aan boord kon komen. Daar wy liet du ik pak en de pomp met zeildoek had den bedekt, stond vader, dit zonder meer toe. Toen sir Arthur binnen boord kwam was hy zóó opgewonden, dat hü niets anders doen kon dan ons de handen schudden. Eindelijk vond hy de spraak weer terug. Zijn eerste woorden waren: „God bless you, Gentlemen!" De jonge Humberton, die zooals hij later vertelde, zyn vader nog nooit in zoo'n opgewonden toestand had gezien, moest zich afwenden en ik zag hoe h'J heimelijk even met zyn zakdoek over zyn oogen wreef. Behalve mij had ook Cor ry het opgemerkt, die een paar passen terugtrad en na eenige oogenblikken met ven-aderlijke rooöe óögen weer te voorschyn kwam. De grootste moeite hadden wy nog met mademoiselle, die toen wij moeder en haar de zaak had den uitgelegd, luid begon te huilen en byna vader en sir Arthur Humberton had omhelsd. Er was eenige tyd voor noodig om haar weer tot kalmte te brengen. Toen bespraken we het tweede gedeelte van het werk met den comman dant van de Engelsche bergingsvaar tuigen voor onderzeeëers. Er had zich nu een heel gezelschap in den salon verzameld: Humberton. moeder, mademoiselle, Humberton Jr. en Corry. Ditmaal hielp geen diplomatie en voor we weer aan het werk gingen, verklaarde vader, dat, om den arbeid niet te storen, niemand het achterschip mocht betreden. Terwijl de beide Hum- bertons natuurlijk direct toestemden, protesteorden moeder eix mademoüselie eerst nog een beetje, maar eindelijk gaven rij toch tevreden toe en wy gin gen weg. Er hielp niets: Ik moest weer het water in. Na een uur ongeveer zaten ook deze twee kettingen vast. Intusschen werden van het bergingsvaartuig af groote, luchtdichte tanks te water gela ten die op het oogenblik dat de onder zeeër aan de oppervlakte zou ver schijnen hieraan vastgemaakt moesten worden om de kettingen te ontlasten en te verhinderen dat de boot weer zou zinken. Bij elke tank was een boot met matrozen, die dit werk hadden uit ie voeren. Wy waren uit de engte tussohen draednought en bergingsvaartuig uitge varen want deze plaats moest de duik boot innemen, als het zou gelukken, haar op te heffen. Toen kwam het- gevaar- lyke oogenblik. Men begon langzaam de kettingen op te draaien. Beide schepen begonnen een sterke slagzijde te vertoo- nen, een oogenblik van groote span ning, dan werd de slagzij iets minder sterk. De duikboot had zleh van den zeebodem losgemaakt en hing in de ket tingen. Het opwinden der kettingen werd enkele seconden gestaakt. Dan werd het alleen door het bergingsvaar tuig voortgezet. Men had nl. aan de lengte der kettingen kunnen benier- ken, dat de onderzeeër aan den kant van het bergingsvaartuig ongeveer an derhalve meter dieper hing dan aan den kant van den draednought. Hij hing dus scheef in de kettingen. Dit verschil werd vereffend en nu werden weer door beide schepen de kettingen verder op gewonden. En eindelyk kwam het mo ment, dat het water zich schelde en de toren van de duikboot aan de opper vlakte verscheen. Dan kwam de Ijzeren rug. Het opwinden werd nog steeds voortgezet. Doch by iedere duim dat d e duikboot steeg werd de sla-gzijde grootex*. zoodat men het winden staken moest. Maar het doel was bereikt. Ter wijl de luchttanks aan den romp van de duikboot werden vastgemaakt, ging de toren open eix een bleek, afgetobd gelaat nxet verwarde haren eix tegen het zonlicht knippereixde oogen verscheen boven den rand. De eerste persoon van de bemanxxixxg kwam na twee en zeven tig uur uit de metalen doodkist en viel nxachteloos irx de armen der Rootle krulssoldaten, die in het eerste oogen blik reeds op den i*ug van het uit de zee opduikende monster geklommen waren. Gerard stond naast ons op de commandobrug van de „Zwaluw". In 2yn oogen gloeide het vuur van een heerlijke triomph. Ook ik was de moe heid van het duiken in de opwinding van het oogenblik vergeten. Vader .egde zyn hand op Gerards schouder en ze', de- „Het werk is gedaan. Kom jongen, wij gaan weg." En langzaam begon de schroef va'i d*> „Zwaluw" te draaien. Wij beschreven eexx boog en dan gaf vader he1, common do: „Volle kracht voorwaarts". Voor den boeg van de „Zwaluw" vornxden zich groote waaiers van schuim omhoog. En toch was onze afvaart niet onbemerkt gebleven, want plotseling hoorden wy een kanonschot. Dan nog een, Vader liet de driekleur hyschen er. achter ons donderden als afscheidsgroet van de „Bulwark" negentien kanon.scho ten, het saluut voor een gezant. Corry stond achter op het schip en zwaaid'- met haar zakdoek. Met de linkerhand hield ze een verrekijker aan haar oogen. Daar ik ook juist een verrekykei b'j mij had. richtte ik dezen op de dreadnought en daar zag ik op het uiter ste puntje van het vooisohip heel d de- lijk scheepsingenieur Humberton svaan, die een signaalvlag zwaaide. Plotseling klonk er naast mij een stem: „Weet je wat hy daar seint. Dirk/ vroeg vader, die eveneens naar d* dreadnought keek. Sn hy vervolgde: „Hy vlagt: Tot weerziens in Hol1 and Een aax-dige Jongen. Ik hield mijn gedachten voor my en toen ik met Corry alleen was, deelde lk haar de beteekenis van Humberton.- signaal mee. waarop zij vuurrood werd Eenigen tyd later ving onze marco nist een telegram van den „Bulwark on dat luidde: „Ik heb draadloos van Zyne Majesteit de eervolle opdracht ontvangen u zijn hoogste bewondering voor de prestaties van uw diepduikapparaat exx zyn wel- gemeenden dank alsook die van de ge- lxeele marine uit te. drukken Twee dagen ia ter ontving vade ui: Hamburg het volgende telegram; „Hoeveel verlangt u voor het octrooi van uw diepduik toes tel?" Wy glimlachten v-rgenoegd. Het ge heim van den concexxtrator was dus bewaard gebleven. HOOFDÖLUK III. WIJ MAKEN EEN WERELDREIS, Wy maakten mee de ..Zwaluw" nog eexx paar kleinere -.n grot-tere tochten, om het schip volkomen te leeren en nen. Natuurlijk zette© wy ook in dien tyd oxxze proefnemingen met den con centrator vc-ert en verrichtten er menig interessant werk mee. Het zou my veel te ver voeren als ik ailes wat ik er mee deed. hier precies 'oeschryven wilde. Ik wil den lezer slechts aan de redding van de passagiersboot Queen Mary" herin neren, die op een zandbank bU Scheve- ningen was vastgeloopen, en aan het loswerken van het groote. voor Batavia bestemde droogdok, dat onder de Maas brug in Rotterdam met wassend ty vast liep en de vereende pogingen van dertien sleepbooten ten spyt eerst doorgesleept kon worden, toen Gerard het met den concentrator te hulp. kwam. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6