DE KOEPEL VAN BERKENRODE. DE SPANJAARDSLAAN. DE VERKEERSVERBETERING OP HET VERWULFT DATUMSTUKJES Evangelische Maatschanpij r45e Jaargang No. 13779 Verscfiynt dagelijks, beHalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 22 Mei 1928 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27XA, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32: per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4- Franco per post door Nederland /3-87J4-Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken/0-57J4franco p. post f0 65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel E:j abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent» per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbuiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarn? 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J.C PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijken*. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuixerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden ver zoeken wU voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere me- dedeelingen of vragen voor de Redactie: 10600; Voor den Hoofdredacteur: 15054; Voor advertenties, abonnemen ten en bezorging: 10724 en 14825; Voor aangelegenheden van de directie: 13082. AGENDA DINSDAG 22 MEI Stadsschouwburg: Gem. Volksvoor stelling. Ver. Tooneel (Verkade en Ver beek) „Als ik wilde. 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling, George Robert, 8.15—9.15. Cinema Palace: ,De Spion", 8 uur. Luxor Theater: „Fauteuil 47"; „Lord Landor's Avontuur". 8 uur. Rembrandt Theater: „Ben Hur". Too- neel: Droste-Reggie. 7—9; 9.1511.15 urn- Scala Theater: „Marquita"; „Vlam mende Wateren", 8 uur. Cabaret Modern, Raaks, Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. WOENSDAG 23 MEI Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Cabaret Modern, Raaks: Cabaretvoor. stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor. stelling. Beverwijk, Raadhuis. Gemeenteraad 7 uur. VERKEERSONGELUKKEN Te Beverwük. Maandagmiddag stapte mejuffrouw J. H. G. in de Breestraat uit een autobus. Bjj het oversteken der straat keek zij naar rechts, waardoor zij den van links komenden motorrijder H, J. H. v. d. B. niet zag. Deze reed de juffrouw aan en kwam daarbij zelf zóó ernstig te vallen, dat hij zijn linkerbeen brak. Hij werd per auto naar het Roode Kruis Zieken huis vervoerd. BELASTINGVRIJHEID. Ik heb me er eindlijk maar aangezet, Het invullen van mijn belastingbiljet, Ik kon het niet langer vertragen. Ik heb er met vastberaden geduld. Mijn hcelen avond zoowat mee gevuld. Wat kunnen die menschen vragen! Ze hebben tezamen nauwkeurig geteld. Op een na een veertigtal vragen gesteld, Gesplitst weer in onderdeelen, En 'k moet bekennen het nieuw formulier, Is heusch niet ontworpen voor mijn plezier, Ik kan dat gevraag niet velen; De eenige vragen die ik waardeer. Zijn als ik in volgorde telken keer, Kan invullen neen of geenè, Wanneer dit de heele lijst zoo ging, Dan vond ik het niet zoo'n bezwaarlijk ding, Dan kwam ik er gauw doorhenen; Ik heb geen pensioen of verlofstractement. Vrij wonen, lyfrente of emolument. (Wat mis ik toch vee!) en geen schepen, Ik heb zelfs geen rund-, pluim- of ander soort vee, Geen paarden, geen paarlen, wat doe ik ermee, Daar zet ik dus allemaal strepen; Zoo heb ik het zwoegen tot diep in den nacht. Tenslotte toch weer tot een einde gebracht, "k Wil liever geen boete betalen, Ik heb het naar eer en naar waarheid gedaan, O fiscus, maar sla me genadiglijk aan, Van mij is zoo weinig te halen Maar een vraag, die gij in die waschlyst me doet, Dat moet ik bekennen, begrijp ik niet goed. Ge vraagt, naast vrij kost en vrij wonen, Zijt gij soms belastingvrij? nu 's mijn advies. Vraag dat niet meer aan me, want da-t is onkiesch Gy moogt niet uw slachtoffers honen! P. GASUS. DE WEGEN IN HAARLEMMERMEER Met betrekking tot het van wege den Provincialen Waterstaat in uitvoering zijnde plan tot den aanleg van primai re wegen in Haarlemmermeer vernemen we. 'dat de Spaarnwouderweg van den Sloterweg af tot aan Schiphol, die be- langryk werd verbreed en verbéterd en waarlangs ook een flink rijwielpad werd aangelegd, zoover is gereed gekomen, dat de weg in gebruik kon worden ge nomen. Bij de openstelling waren verschil lende autoriteiten vanwege de Provincie tegenwoordig. Zes meter achteruit gezet. De koepels van de oude buitenplaat sen langs den Heerenweg trekken veel belangstelling. Eenige maanden geleden had de 18e eeuwsche koepel van „Bosch en Hoven" aller aandacht, omdat hij wijken moest voor de wegverbreeding. nu is het die van ..Berkenrode", die een zelfde lot treft. Die van „Bosch en Ho ven" werd afgebroken, op het dak na en herbouwd in Aerdenhout, waar hij nu eenigszins zonderling in zijn moder ne omgeving schuilt tusschen het groen van Klein Bentveld", het buiten van mr. Van Tienhoven aan den Bentvelds- weg. Het dak maakte op een wagen met- veel paarden een nachtelijke tocht doo: rauwc wegen van Aerdenhout. De koepel van Berkenrode is niet zoo mooi er. waarschijnlijk ook niet zoo oud als die van Bosch en Hoven. Hij behoef de cok niet zoo'n verre reis te deen en is blijven staan even voorbij de bocht, uh de Heerenweg bij de Koediefslaan maakt, naast den ingang van de buiten plaats. Hy is slechts zes en 'n halve meter naar achter verhuisd, wat nog een heel werk vereischte, omdat hij verro c meest worden. Hedenmorgen half acht begon de aannemer W. A. Vermeys uit Haarlem met het verrollen. Voor het zoover was, moest er een maand gewerkt worden .om de zware ijzeren balken op steunpl- laart jes van hout in de lengte onder den koepel te brengen, en onder de muren dikke houten balken te schuiven, waa?s tusschen 150 ijzeren rolletjes kwamen *e liggen. De koepel weegt 80.000 KG.. Met het achterhuis is het een rechthoekig gebouw van 12 M. lengte en 6.80 I\I. breedte, van baksteen met gepleisterde muren, en een schuin aak, van boven af geplat. Er is geen beeldhouwwerk aan. zooals aan dien van Bosch en Hoven, en bijzondere schoenheid heeft hij ook niet. In den koepel zelf zijn twee kamers, in het achterhuis, dat vcor de verhuizing nog bewoond werd, is een groote kamer met een zoldertje. Aan de voorste deelen van den koepel waren staaldraadkabels bevestigd, die met drie windassen aangetrokken wer den, en zoo rolde de koepel langzaam van zijn plaats, zes en een halve meter naar achteren. Half elf stond hij op zijn nieuwe fundamenten, de voorgevel gelijk met ,.de rooilijn. De rollen en balken moeten er nu neg onder uit. Het verrol len geschiedde onder leiding van den aannemer en den opzichter A. Mooïdijk, terwy! de heer Schillings, opzichter bij Openbare Werken te Heemstede ook een kykjo kwam naaien. D? keeps! wordt verrold vcor gezamenlijke rekening van ds gemeente Heemstede en het Rijk. Het fietspad en trottoir kunnen nu doorgetrokken worden en de koepél weer bewoonbaar gemaakt. Doordat het ge bouwtje niet meer buiten öe rooilijn uit springt href: het echter veel van zijn aantrekkelijkheid verloren. Het staat vast: de mooie boomen mogen geen gevaarloopen! EEN GEWAARSCHUWD MAN GELDT VOOR TWEE. Eenige dagen geleden hebben wij me degedeeld,, dat de dienst voor den Hout en de Plantsoenen voornemens was den rijweg van de Spanjaardslaan van een teerdek te voorzien. De bedoeling was om stof ie bestrijden. Maar door die poging is.... juist veel stof opgewaaid. De heer Leonard A. Springer zag in het aanbrengen van een gesloten weg dek gevaar voor de mooie bcomen aan de Spanjaardslaan en waarschuwde in ons blad tegen de uitvoering van het plan. De directeur van den Hout en de Plantsoenen, de heer J. L. Bouwer, ant woordde daarop in ons blad, dat hij slechts een proefneming op het cog had en meende het teerdek zóó te kunnen aanbrengen, dat de boomen geen gevaar liepen. Naar wij vernemen is naar aanleiding van onze publicaties Maandagmiddag de zaak in een vergadering van B. en W. ter sprake gekomen. Het resultaat daarvan was, dat B. en W. wel de over tuiging hébben, dat de dienst voor den Hout en de Plantsoenen niets zal doen. dat de mooie boomen aan dei. Span jaardslaan in gevaar zal brengen. Aan den burgemeester wend verzooht nog eens met den heer Bouwer spreken, want zoo werd gezegd „een gewaar schuwd man geldt voor twee." Intusschen is het uitvoeren van het werk aan de Spanjaardslaan voorloopig uitgesteld. f 90000 gevraagd voor het perceel Groote Houtstraat 66 DE HUURDER VRAAGT OOK REKENING TE HOUDEN MET ZIJN BELANGEN. Door de behandeling van het beroep tegen het raadsbesluit inzake de ver- keersverbetering op het Verwulft, in ver band met de opheffing van de Paarde- steeg, voor het college van Ged. Staten van Noord-Holland, is de aandacht weer op deze zaak gevestigd. De huurder van het hoekpand Grcote Houtstraat 66, de heer N. Prent Star. verzoekt ons de aandacht ook op zijn belangen te vestigen. Anderhalf jaar geleden heeft hij in dit pand een heeren modezaak geopend. Thans staat zijn be staan op het spel, want hy heeft niet de overtuiging, dar de onderhandelende partyen ook met zijn belangen voldoende rekening houden. Mij is zoo zei hij ons bekend, dat de heer Bouman het huis indertijd in een veiling gekocht heeft voor f 43000. Op die veiling waren vertegenwoordigers van de firma Vroom en Dreesmann, die blijkbaar ook lust hadden om het te koopen. De heer Bouman heeft het huis evenwel op f 12.000 afgemijnd. Met de kosten komt het hem dus op f 48.000. Later heeft de firma Vroom en Drees mann aan den heer Bouman gevraagd of hij het pand verkoopen wou. Zijn antwoord was: „liever niet-, maar als u mij een goed bod wil doen". Daarop is f 40.000 geboden, maar op dit bod is de heer Bouman niet inge gaan. „Door mijn tusschenkomst heeft zoo vervolgde de heer Prent Star de heer Bouman het perceel aan de gemeente Haarlem te koop aangeboden De ge meente wilde het pand toen niet koopen, wanneer men het. noodig had, zou men het onteigenen. Maar er werd door de gemeente medegedeeld, dat de firma Vroom en Dreesmann wel interesse voor het pand zou hebben. Daarop bood hij het aan de firma aan voor f 90000, maar die prijs werd te hoog geacht. Nu is de situatie zoo: Wanneer de firma Vroom en Dreesmann het perceel niet koopt omdat zij den prijs te hoog vindt, dan staat de gemeente achter haar klaar met machtsmiddelen, in dit geval ont eigening Hierdoor is dus bewezen, dat er in deze een belangen-gemeenschap ontstaan is tusschen de gemeente Haar lem en de firma Vroom en Dreesmann. „De heer L. C. Dumont, directeur van Openbare Werken, verklaarde voor Ged. Staten, dat het. pand zou worden aan gekocht. Wijselijk zei hij er evenwel niet bij door wie het zou worden aan gekocht. „Ik heb nog 31/2 jaar huur aan het perceel zoo vertelde de heer Prent Star verder maar ik zou het liefst zien, dat de hangende quaestie zoo spoedig mogelijk werd opgelost. Met mijn belangen wordt evenwel niet voldoende gerekend. De gemeente of Vroom en Dreesmann is met den eigenaar aan het onderhandelen, maar ik word op die manier het kind van de rekening. In dertijd is zelfs een plan geopperd om als de verkoop niet tot stand kwam. het perceel Groote Houtstraat 66 als het ware op een eiland te zetten. Het aan- geryende pand zou dan worden afge broken, zoodat het trottoir tusschen den nieuwen winkel van Vroom en Dreesmann en den blinden muur van mijn huis zou loopen. Dit was blijkbaar met de ken nelijke bedoeling om het verkeer voor mijn winkel weg te halen. Het gevolg zou voor mij fataal zijn. de waarde van mijn zaak zou tot niets teruggebracht zijn. „Er is met mijn belangen als huurder gesod. Door al d;e onderhandelingen over verkoopen en onteigenen van het huis krijg; het publiek den indruk dat ik er vandaag of morgen uit moet. Dat is slecht voor een zaak. Niettegenstaande dat, zit ik nog 31/2 jaar vast aan de hooge huur. „Een request aan den gemeenteraad van Haarlem om met mijn belangen rekening te houden, werd voor kennis geving aangenomen, dus ter zijde ge legd. „Van den beginne af zoo besloot de heer Prent Star heb ik mij bereid verklaard ten behoeve van het algemeen belang als het noodig is. plaats te ma ken. Maar als ik aan Openbare Werken kom vragen wanneer ik het perceel waarschijnlijk zal moeten verlaten, wordt gezegd, dat men met mij als huur der niets te maken heeft. Van het feit, dat men mij myn bestaan ontneemt, trekt men zich blijkbaar niets aan. Ik heb mü aan mijn zaak gegeven, die op gebouwd. er mijn geld in gestoken. Als de gemeente nu het perceel noodig heeft voor een verkeersverbeiering, mag ik toch eischen. dat rekening gehouden wordt met mijn belangen als huurder. Daarom verwacht ik, dat de gemeente my finan cieel schadeloos zal stellen of mij in de gelegenheid zal stellen eiders een nieuwe zaak te openen". Tot zoover de heer Prent Star. Wij vernemen nog. dat de situatie zoo is. dat de gemeente Haarlem bij de over eenkomst met de firma Vroom en Drees mann een som geld heeft toebetaald, met de bedoeling evenwel, dat de firma de benoodigde perceelen in eigendom zou trachten te krijgen die voor de verkeers- verbetering noodig zijn. Alle perceelen zijn thans in het bezit der firma uit gezonderd het bewuste pand Groote Houtstraathoek Verwulft. DE ST. BAVO-KERK. HET HERSTELLINGSWERK. Gedeputeerde Staten stellen aan de Staten der provincie Noord-Holland voor ten behoeve van de voortzetting der herstellingswerken van de Groote of St. Bavokerk te Haarlem gedurende een tijdvak van zes achtereenvolgende ja ren. te beginnen met het jaar 1928. een bedrag van f 1000 per jaar uit de pro vinciale kas ter beschikking van Kerk voogden der Nederduitsche Hervormde gemeente te Haarlem te stellen, onder voorwaarde. dat gedurende dien tijd voor hetzelfde doel door het Rijk f 5000 per jaar en door de gemeente Haarlem f 2000 per jaar worde toegezegd of be schikbaar gesteld. Kerkvoogden zijn voornemens in het eerstvolgende tijdvak van zes jaren na 1927 met het herstellen der ramen voort te gaan. De kosten daarvan wor den op f 60.000 geraamd. HET GOUDEN FEEST VAN „TUINBOUW". wel geen groote tentoonstel ling maar missc hien een keuring De afdeeüng Haarlem van de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal 7 Maart van het vol gende jaar zijn gouden feest herdenken. Wij hebben bij het bestuur geïnfor meerd of cr reeds plannen gemaakt waren. Ons werd medegedeeld dat het hou den van een groote nationale of inter nationale tentoonstelling wel ter sprake gekomen is, maar daarvan is afgezien, omdat in onze omgeving de laatste ja ren reeds veel tentoonstellingen gehou den zijn. Het publiek moc-t daarmede ook niet overladen worden. Wel wordt nog de mogelijkheid overwogen om :e Haarlem een bloemenkeuring vanwege de Maatschappij te doen plaats hebben meestal komt die veel overeen met een tentoonstelling! maar daarvoor moeter. nog verschillende bezwaren over. wonnen worden. Een beslissing is dan ook nog niet genomen, Haarlem 22 Mei. Een Fiscale Meevaller. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren met een luchtig en gemakkelijk gebaar de Zakelijke Belasting op het Bedrijf, ö:e verleden jaar 380.000 op bracht, afgeschaft. Dat een heele belas ting zoo ;naar wondt gesupprimeerd is eer. zoo zeldzaam feit, dat het in elk geval met verraste verbazing begroet mag worden. De sceptische burger, door bittere ervaring wijs geworden, pleegt e: dadelijk bij te denken (en te zeggen) „Ze zullen het op een andere manier wel weer terug weten te krijgen"maar bij deze gelegenheid is zelfs daarvan geen sprake. De gemeente Den Haag heeft goed geboerd, bóo goed dat er een royaal overschot van twee en een halve ton te boeken valt. Het verhoudingscijfer van de plaatselijke inkomstenbelasting wordt dan cok op 1.3 gehandhaafd ter wijl door de afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting de buigerij een absoluut voordeeltje wordt gegeven. De verbetering in clen toestand van Den Haag zit natuurlijk niet in drasti sche bezuinigingen, maar in stijgingen van inkomsten. Die stijgingen zijn wer kelijk geweldig, en dat na de zeer som bere beschouwingen, die B. en W. in het najaar nog hielden. De opcenten op het personeel zijn anderhalve ton mee gevallen, die op de dividend- en tan tièmebelasting een half milüoen. en de winst op het grondbedrijf is een ton hooger dan geraamd was. Na aftrek van verschillende stijgingen van uitgaven, en ook nog in aanmerking nemend een meevaller van vier ton op de kwade posten van do inkomstenbelasting, blijft er dan cog 240 000 over cla schoon overschot De wethouder van financiPn, mr. de Wilde, verklaarde dat de mee vallers „ten deele van blij venden aard zijn", en hij hield een red? in bepaald optimistischen toon. hetgeen een mo derne wethouder van financiën, zijn Pappenheimers kennend, niet licht doet. Men zou er uk, moeten afleiden dat het met de nationale welvaart. deze tean ui den ruimsten zin nemend en haar dus niet op iedere soort van be drijven toepasselijk makend lang met slecht gaat. Er zijn klaarblijkelijk door handel en industrie, over het ge heel genomen, veel gunstiger resultaten geboekt. De stijging van ü3 opcenten op dividend- en fcantièmebelast.ing in Den Haag, die voor 1928 op een totale op brengst van twee inillioen waren ge raamd. is daar een nogal duidelijk be wijs van, el is het mogelijk dat het voordeel grootendeels in de Indische cultures gezocht moet worden. Den Haag is als financiec'.e graadmeter geen slecht voorbeeld: men kan er wel eenige conclusies aan vastknoopen. In onze eigen stad hebben wij uit de mededeelingen van wethouder mr. Slin- genberg omtrent het kohier voor de plaatselijke inkomstenbelasting, dat de 55 mïllioen al overschreden heeft, een dergelijk verschijnsel kunnen constatoe ren. Er is een stijging, een verrassende INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Groote Kerk: Woensdag 23 Mei 8 uur, „Jeanne d'Arc" Donderdag 24 Mei 7 30 Stads-Schouwburg. stijging, want niemand kan haar ln het najaar voorzien. Waarin hot precies zit is evenmin na te gaan als de redenen die direct geleid hebben tot de plotse- linge geweldige meevallers in Den Haag. He: zal pas op den duur duidelijker worden. Geen enkele groep der samen leving pleegt met haar fir.ar.cleelen vooruitgang te koop te loopen. en nie mand heeft de gewoonte om te zéggen: ..Het. gaat mij zoo goed: ik verdien voort durend meer geld". Eerder het tegen deel. Houd een enquête, en u komt tot de conclusie, dat het ons allemaal slecht gaat. De tijden zijn somber en aan „de malaise" zal ten eeuwigen dage nooit meer een einde komen. Deze houding wordt gewoonlijk speciaal aan de boeren verweten, maar ik ken geen enkele cate gorie die haar niet aanneemt. Al zijn er dan ook groepen bU die het met reden doen. Op vreemdelingen die ons land be zoeken maken wij volstrekt niet den indruk dat het ons slecht gaat. Het te gendeel is waar. Lees maar eens wat zij er over schrijven, als zij indrukken van Holland gaan pennen. In koor hebben zij het over „dat welvarende kleine en „men ziet overal den welstand d bevolking" en zoo meer Dit zijn na tuurlijk makkelijke algemeenheden, cn wat weten zU van onze hooge belastin gen. van onze werkloosheids-problemen vooral in het Westen des lands, van te lage salarieering in zoovele beroepen? Toch is hun nlgemwne indruk als zoo danig juist m vergelijking met da toestanden in hün landen. Zie de naak te armoede, d'.e overal in het oog springt in landen als Engeland. Duitschland, Frankrijk, Italië. Wij kennen dergelijke toestanden eenvoudig niet. En ci.t ver schil treft niet alleen de vreemdelingen, maar ook Hollanders die ln het. buiton land reizen. Dc cijfers van Den Haag kunnen ons in elk geval verheugen als eon blijkbaar bewijs var. toenemende welvaart. En de meevallers van het Haarlemsche ko hier zeer te p3s cn tijdig komend na een annexatie, die door haar verwarde en onvolledige maatregelen benauwdo financieele perspectieven opende des te meer. Misschien zal het binnen at- zienb—en tijd ook in Haarlem einde lijk komen tot dc afschaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf: e<u fiscaal misbaksel dat door zijn onrede lijkheid cn willekeur Jarenlang ten bron van ergernis geweest is voor een ge deelte der bevolking dat zeer moeiHJko tyden heeft moeten doormaken, en voor een deel nóg doormaakt. Den Haag. Groningen. Leiden o.a. hebben die belasting al niet meer Bij ons moet zij in dit jaar weer 110 mille opbrengen. Een foto, van de AmsterdamKhe Poort af genomen van de laaUtc werkzaam* beden aan de Mfaltecpng. van het wegvak HaarlomHaJfwcg,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1