DATUMSTUKJES 45e Jaargang No. 13782 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 25 Mei 1928 HAARLEM S DAGBLAD ADVERTENTIENva„ 1 tot 5 regels 1.75iedere rege' meer 35 cent» Reclames 60 cents per regel Ei» abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentièn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent» per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. ABONNEMENTEN per week f 0.2754, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maandenVcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ3.5754- Franco per post door Nederland ƒ35754-Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken ƒ0.5754 franco p. post ƒ0 65 Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spa:.* 12. Telefoon 10122, 12713. TelefoonnummersDirectie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10500 en Directeuren! J.C PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Bij' antoor voor Santpoort, VeHen, Velsen-Noord, IJmuiden. Beverwij!, eni. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteor, ROBERT PEEREBOOM Driebuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. Do Dekeo van Haarlem, Plebaan L. Wcsterwondt, verricht de plechtige cc-rstcs •teenlegging van de nieuwe R-»1C kerk te Halfweg. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: VRIJDAG 25 MEI Cinema Palace: ,,Het Witte Stadion"; .Drie Vaders", 8 uur. Luxor Theater: „Het Gevecht in de Vlammen"; „Hij, Zij en de Chauffeur", 8 Sur. Rembrandt Theater: Chang", „Hou de Leeuw vast". 7—9; 9.1511.15 uur. Scala Theater: „Het Gevecht aan de 61uis"; „Het Recht van Genade". 8 uur. Cabaret Modern, Raaks, Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. ZATERDAG 26 MEI Schouwburg Jansweg: Nieuw Ned Ope rette Gezelschap. „De Walsdroom". 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Cabaret Modern, Raaks: Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor. 6telling. DE FINANCIëN VAN NOORD-HOLLAND. EEN MEEVALLER. Woensdag maakten wij eenige opmer kingen over de financiën van Noord- Holland, naar aanleiding van de reke ning der provincie over 1926. Het feit, dat de vorm van de balans, zooals die door den minister is voor geschreven, geen onderscheid maakt tus- schen den gewonen en den buitengewo nen dienst zoodat het eindcijfer der re kening dat in dit geval een nadeelig slot gaf van f 2,132,935,30 1,2 eigenlijk niets zegt, heeft ons toen een somberder conclusie doen trékken dan noodig was. Het bedrag der gewone inkomsten is f 16.338.621, 12 1/2, dat der buitengewone inkomsten f 16.616.333, 10 1/2, totaal f 32.954.954.23. Het bedrag der gewone uitgaven is i 14,879,196,26, dat der buitengewone uitgaven f 20.208.693.27 1/2, totaal t 35.087.889,53 1 2. De gewone dienst heeft dus een ba tig saldo opgeleverd van f 1.459.424.86 li zoodat tenslotte het niet zulk een slecht jaar is geweest als wy' aanvankelijk meende,n te moeten constateeren. ONS ASPHALT. Welke straten nu aan de beurt komen. DE AFGESLETEN BLOKKEN LANGS DE TRAMRAILS. Het is bekend, dat nu eerst asphalt gelegd zal worden op de aansluitende wegen van de nieuwe Kennemerbrug. Daar is de betonmolen al aan he: draaien! Maar er zal in 1928 nog meer geasphal- teerd worden. De wegen nabij de Kenne merbrug stonden niet op het asphal- teeringsprogramma, zoodat die als een extratje gerekend worden. Het is evenwel nog niet te zeggen welke straten nu nog van het programma geasphalteerd zullen worden. De han gende tramquaestie is nog steeds niet op gelost, maar de kans is groot, dat daarin nu toch spoedig een beslissing zal val len. Als die mogelijk maakt, dat in de straten waar nu tramrails liggen ge asphalteerd wordt, zullen zoo ver nemen wy van goed ingelichten kant eerst de in 1927 uitgestelde straten aan de beurt komen, namelijk de Smede- straat, de Janssfcraat, de Jansweg. het resteerende gedeelte van de Groote Markt, de Riviervisehmarkt en het Klokhuisplein. In de Spaarnwouderstraat zyn al de grondwerken in orde gemaakt voor de komende apshalteering. Tusschen en naast de tramrails in de hoofdstraten liggen asphaltblokken. De ervaring is, dat die spoedig slijten. Het gevolg is. dat de tramrails boven de asphaltblokken uitsteken, wat onaange naam en ook gevaarlijk is. De firma die het asphalt geleverd heeft maakte bezwaar cm „als onderhoud" nieuwe asphaltblokken te leggen. Er wordt thans geprobeerd om over de af gesleten blokken een laagje asphalt te leggen. Daartoe wordt een petroleum- praeparaat gebruikt en steenslag. Het is een wies goedje zoolang het niet opgedroogd is. Toen men er Don derdag mee. bezig was, 6tond een agent om de menschen te waarschuwen en het verkeer om de gevaarlijke plaats heen te leiden. Ons werd gevraagd of het niet moge lijk is om dit werk 's nachts uit te voeren. Dan zou geen verkeersagent noodig zijn, die nu aan den gewonen dienst omtrokken moe: worden. Boven dien wordt dan liet verkeer niet belem merd. - -- Haarlem, 25 Mei. Fleet Street. Fleet Street is het centrum van het Londensche dagbladwezen. Het zetelt in ettelijke gebouwen, ook in de nauwe zijstraten die naar Holborn en naar het Victoria Embankment leiden. En het grenst onmiddellijk aan een ander cen trum: dat van de juristen. Aan den in gang van Fleet Street liggen de groote gerechtsgebouwen: de Law Courts, met vlak daaregenover Temple Inn, waarin de kantoren van honderden advocaten zijn gevestigd. Het centrum der juristen is oud, plech tig en heel mooi. Dat der journalisten is nieuw, rumoerig en leelijk. Doordat oude gebouwen in een beknopt bestek telkens uitgebreid zijn is het zoo leelijk. doordat het expeditiewerk van duizenden krantenauto's uit die nauwe zijstraatjes wordt losgelaten, en in de benedenver diepingen zoovele reusachtige rotatie- machines staan te razen, is het er zoo ru moerig. De onrust die nu eenmaal alle journalistiek beheersoht doet de rest. Iedereen heeft er haast, ieder werkt er op tijdlimiet, alles jacht en jaagt er. De atmosfeer van Fleet Street is altijd gespannen, trillend, electrisch geladen. In dit oord zijn de Harmsworths groot geworden, geweldig geworden. Kranten koningen Zij, de zonen van een beschei den Schotsehen advocaat en een Iersche moeder, kwamen naar Fleet Street om het commercieel te veroveren. Hun cory phee, de sterkste van allen, was Al fred Harmsworth, die later Lord North- cliffe werd en in 1923 stierf, nadat hij een groote rol had gespeeld. Hij ontwik kelde, na een merkwaardigen inzet als uitgever van populaire weekbladen (de eerste waren „Answers" en „Tit Bits") het moderne volksdagblad en voerde het op tot vervaarlijke hoogten van commer cieel succes. Hij begon met de Evening News, een avondblad, gevolgd door het ochtendblad Daily Mail. Trouw terzijde gestaan door zijn broer, die Lord Rother- mere werd groot commercieel succes leidt in Engeland onveranderlijk tot het verwerven van titels, als men maar veei geld aan liefdadige doeleinden be steedt schiep hij ook het geïllustreer de weekblad en dagblad. Op de Sunday Pictorial volgden de Weekly Dispatch en de Daily Mirror". De „Northcliffe-groep" werd steeds grooter en machtiger, en tot meerdere versterking van haar gezag kocht haar leider, tot hevige ontstelte nis van vele conservatieve Engelschen, het statige City-blad The Times op en ging het in voorzichtig tempo maar met groote technische bekwaamheid moder. niseeren. Na zijn dood werd het terugge kocht door de oude eigenaars, de familie Walter. De vijftien jaar Northcliffe-be- wind hadden er in elk geval technisch en organisatorisch een prachtige krant van gemaakt. Het spreekt vanzelf dat de Harms worths op hun veroveringstocht heel wat tegenstanders uit den weg ruimden. Hun groep-vorming leidde tot den vai van vele financieel-zwakkere bladen, die het eene na het andere bezweken tegen over den massa-aanval. Een machtige storm trok door Fleet Street. De centrali satie voltrok zich steeds sterker; het aan tal dagbladen in Londen verminderde voortdurend, terwijl de oplagen geweldig stegen. Maar een andere groote groep vormde zich tegenover hen. Die kwam onder leiding van een ondememenden Canadeeschen advocaat, die natuurlijk ook een titel bemachtigde en Lord Bea- verbrook werd. Hij bezit thans het och tendblad Daily Express en het avondblad Evening Standard. Een derde groep werd die der gebroeders Berry, die liaar kracht vond in het bezit van veie pro vinciale bladen en groote Londensche Zondagsbladen, terwijl zij nu de libe rale Daily Telegraph, even groot en sta tig als de Times, heeft aangekocht. De strijd dezer drie groepen bereikt nu een hoogtepunt. Zoolang Northcliffe leef de werd Rothermere altijd als een man van het tweede plan beschouwd, maar toen hij nummer één werd bleek spoedig dat hij uit hetzelfde hout gesneden was als zijn befaamder broeder, den „Napo leon of the Press" Hij zet den commer- cieeien krantenoorlog in grooten stijl voort, en evenals Northcliffe blijkt hij een zekere voorliefde voor politieke avon turen te hebben, getuige zijn actie voor Hongarije en de raadselachtige rol ö:e hij in de Roemeensche affaire ten aan zien van den ex-kroonprins Carol heeft gespeeld. Misschien zijn dit juist de zwakke plekken in zijn harnas. Northcliffe was altijd en vóór alles Britsch patriot. Hij maakte zich tallooze vijanden door zijn niet zeer scrupuleuze methodes om jour nalistiek succes te bereiken. Maar hij deed veel voor zijn land. Rothermere"? Hongaarsche avontuur lykt daarentegen te sterk fantastisch opgezet, en ieder een vraagt zich af: „Waar bemoeit hij zich mee? Wat heeft hij er mee te ma ken?" Op het moment heeft hij evenwel zijn krachten weer geconcentreerd op den strijd tegen zijn machitige concurrenten. Zijn Daily Mail blijft groeien, maar Bsaverbrook's Express groeit sneller. Ir. deze omstandigheden is de invasie van den concurrent. Sir Walter Berry, die door zijn aankoop van de Daily Telegraph Fleet Street tracht birrnen te dringen, een groot gevaar voor Rothermere. Dit begrijpend, heeft hij een nieuwe maatschappij gesticht met een kapitaal var. virierailiioen perrd. om dagbladen in <ae provincie aan te koopen. Dit Is duidelijk genoeg: hij valt Berry op zijn basis aan, en tracht hem daar het leven voldoende moeilijk te maken om zijn dreigende invasie in Fleet Street te belemmeren. In Derby en in Aberdeen heeft Rothermere achter het net gevisch bij het aar.koopen van bepaalde plaatselijke dagbladen, want Berry was hem net vóór. Maar hij heeft nu in Derby een andere krant gekocht, en is in Aberdeen gaan procedeeren te gen de rechtsgeldigheid van Sir Walter's aankoop, terwijl hij een veel hooger bod doet. Of het Engelsche publiek bij al die centralisatie en bij dezen strijd van ccmmerciëele grootmachten gebaat is, is een andere kwestie. Het mag betwij feld worden. Deze kranten-magnaten verliezen in hun jacht op uitsluitend commercieel suoces de ideëele taak de hoogere roeping van de journalistiek uit het oog. en hun volksbladen zijn niet veel meer dan technisch-knappe nieuws bladen met een menigte prullige arti keltjes, waarin naar den smaak van het minst-ontwikkelde publiek wordt „toe gewerkt" inplaats van een behoorlijk intellectueel peil te handhaven en het standpunt te huldigen dat de krant voorlichtster van de publieke opinie moet zijn en den menschen veel geven dat niet alleen nieuw voor hen is maar hun ook nieuwe kennis bijbrengt. Fleet Street beleeft een tijd vol emo tie. maar een gxóotc tijd is het niet Het heeft ze groeier gekend. R. P. INBRAAK AAN DEN ZIJLWEG. 900.— GESTOLEN. In den afgeloopen nacht heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor van de firma Gebr. Van Velsen, Zijl- weg 154. De inbreker wist een schuurtje binnen te dringen en zoo in de bollen schuur. die aan het kantoor grenst, te komen. Om de deur te openen, moest hij eerst den sleutel zoeken en vond dien op een verborgen plaats. Eenmaal op het kantoor heeft de ongewenschte bezoeker de brandkast kapot gehakt en daaruit een bedrag van ongeveer 909 ontvreemd. De inbrekers zijn blijkbaar op de hoog te geweest van de situatie ter plaatse. Achter het woonhuis va.n den heer Van Velsen is, daarvan gescheiden door den tuin. een steenen gebouwtje, waarin het kantoor gevestigd is. Daaraan vastge- bouwd zijn de houten bollenschuren. Daar de deur van het kantoortje, die in de zijgang naar den achtertuin uitkomt gesloten was, en ook de luiken dicht waren hebben de inbrekers beproefd door de bollenschuren binnen te komen, en dat is hun gelukt, dcor een ruit te vernielen" en door een raam te klim men. Eenmaal in de schuur hebben zij de deur van het kantoor naar de schuur met een looper opengestoken. in de schuur verborgen heeft de recherche he denmorgen eenige loopers gevonden. In het kantoor hebben zij-van twee naast elkaar staande brandkasten één onge moeid gelaten, omdat zij schenen te we ten dat in die kast alleen maar boeken zaten. Het slot van de andere brandkast is met een looper geforceerd, er is een gat in de deur van die kast bij het slot gemaakt, op den gTond is een groote hoeveelheid yzerresten achtergelaten. Een aantal Fransche bankbiljetten en twintig pond aan Engelsch geld hebben de inbrekers laten liggen, dat was zeker te gemakkelijk herkenbaar. Een geld kistje met een gouden tientje en een gulden was ook niets voor hen, wel ech ter negen honderd gulden aan bankpa pier. De inbraak moet gepleegd zijn tus schen 11 uur Donderdagavond en 6 urn 's morgens, want tot elf uur is de heer Van Velsen steeds op kantoor en he denmorgen zes uur ontdekte hij den diefstal. De recherche heeft een uitge breid onderzoek ingesteld. OPLICHTSTER AANGEHOUDEN. EEN MOOIE VANGST. Door de Bloemendaalsche politie is Donderdag te Buren (Geld.) met be hulp van de politie te Haarlem en Bu ren op een feestterrein aangehouden de 56-jarige woonwagenbewoonster, van beroep waarzegster en kermisreizigster, verdacht van opiichtine in 1926 en 1928 te Bloemendaal en Aerdenhout ge pleegd. Zy had in het laatst van 1926 en in het begin van 1928 een oude dienst bode van een familie te Aerdenhout we ten te bewegen tot afgifte van een be drag van f 500 a f 600. door voor te ge ven, dat zy belast was met de voor bereiding van een huwelijk van een heer die een familielid van de dame in Aer denhout was. Bovendien had de dienst bode ziel: op advies van de waarzegster borg gesteld voor ruim f 46 aan gekochte manufacturen. De aangehouden vrouw had die manufacturen In haar woonwa gen. Zy ontkende, zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt en gaf voor can en ander van de dienstbode te hebben gekregen in ruil voor het voor spelen der toekomst. De waarzegster is door den Commissaris van Politie te Bloemendaal in verzekerde bewaring gesteld. TOEKOMSTBEELD. (Een Noorsch ingenieur heeft een geheel nieuwe goedkoope automobiel-motor geconstrueerd Ach, wat zal de toekomst geven. Altijd meer benzinedampen. Steeds meer snelheid en meer leven, Nog meer kans op autorampen. Nog meer rauwe klaxonklanken, Nog meer stof op boom en planten, Nog meer heete oliestanken. Nog meer zelfmoordaspiranten, Als het zoover is gekregen. Dat een elk er een kan koopen. En kan snorren langs ae wegen. Als er niemand meer zal loopen, In nabije toekomstdagen, Moet dat feit worden geweten. Den goedkoopen Noorschen wagen, Die „de nieuwe Fjord" zal heeten. P. GASUS. Wegens overvloed van copy zyn wij verplicht de Femina-pagina, tot mor gen, Zaterdag, uit te stellen. HET LIEFDESDRAMA VAN DEN ITALIAAN EN HET MEISJE. DE MOORD OP DEN SINGEL VOOR DE RECHTBANK. Op 23 Januari schoot op den Singel te Amsterdam de Italiaansche beeldjes koopman Domenico N. een meisje dood, waarmee hü eenigen tijd omgang had. De jongeman loste nog een schot op zichzelf doch viel bewusteloos neer en verwondde zich niet. Deze zaak diende gisteren voor de vierde Kamer der Amsterdamsche recht bank. De verdachte deelde met behulp van een tolk mede dat het een wanhopige liefde was, want het meisje wilde niets van hem weten. Hij was van plan zelf moord te plegen, doch wilde nog eens het- meisje zien. Toen hij haar ont moette werd hij zoo overspannen, dat hij niet meer weet wat hij gedaan heeft, schrijft het Hb'.d. Dr. H. J. Overbeek. die den verdachte psychiatrisch onderzocht, kwam tot de conclusie, dat verdachte niet ontoere kenbaar was. hij achtte het zeer we', mogelijk, dat verdachte zich niets meer van den moord herinnert. Rechter mr. baron Van Tuyl van Se- rooskerken concludeerde dat het duide lijk was. dat verdachte willens en we tens gehandeld heeft. Voorts verklaarde verdachte desge vraagd. dat hij eerst bij den rechter commissaris vernomen heeft dat he me is je overleden was. Hij was toen niet wanhopig, maar wel bedroefd. De moeder van het meisje, dat Truius genoemd werd. verklaarde. dat haar dochter eigenlijk nooit met verdachte verloofd is geweest, de verhouding was een kameraadschappelijke. In den laatsten tijd was zij erg ze nuwachtig en verzocht zij haar moeder haar te komen halen. Drie dagen voor het gebeurde, lag zij in bed te gillen en droomde zij. dat hij haar wilde vermoorden. Hieruit leidde de moeder af. dat. de verdachte haar dochter wel eens bedreigd moet hebben. HET VERKEER OP DE GROOTE MARKT. VOOR DE VEILIGHEID DER WANDELAARS. In het algemeen wordt by het op lossen van verkeersprobleemen weinig rekening gehouden met de belangen van de wandelaars Gelukkig komt er nu bij Openbare Werken een kentering. Een bewys daarvan is de regeling var. het verkeer op de Groote Markt. Wy hebben eenige dagen geleden mede- deeld, dat het verhoogde middengedeelte een eenigszins anderen vorm gekregen heeft. Aan den kant van het Stadhuis is er namelijk een stuk van ongeveer 4 Meter by gelegd. Als men dit werk van Openbare Werken bekUkt. maakt he: een armocdigen indruk. De oude trot toirband is gehandhaafd, terwijl het nieuwe verhoogde gedeelte door een rond-gebogen plank is afgezet. Maar by informatie bleek ons, dat het slechts een proef geldt Zooals het verkeer op de Markt was in gedeeld was er geen voldoer.de rekening gehouden met de veiligheid van de voet gangers. ALs die van de Groote Hout straat naar de Barteljorisstraat of ZUi- straat moesten oversteken, kwamen zy op den rfjweg, of moesten een omwegje maken om op het verhoogde middenge deelte te komen. Nu was er eerst over gedacht om tusschen het verhoogde middengedeelte en den vluchtheuvel van het Stadhuis nog een vluchtheuvel te maken. Later is evenwel de gedachte op gekomen om terwille van de wandelaars het verhoogde middengedeelte te ver- groc':n. Nu kunnen de wandelaars uit de Groote Houtstraat In een rechte iyn naar de Barteljorisstraat en de zyistraa: '.oopen over het veilige verhoogde ge deelte. Als die proef in de practyk voldoet zal de verandering definitief worden in gevoerd. Dan wordt ook de plank door een trottoirband vervangen. Plebaan Weiterwoudt wijdt de fundas znenten der nieuwe R^K. kerk te Halfweg. VIER AUTONOMISTEN VEROORDEELD. Sensationeele rechts zitting. HEVIGE OPWINDING IN COLMAR! Het slot van het drama in Colmar was zeer sensationeel. Nadat de jury anderhalf uur had be raadslaag! keerde zy in de zittingszaal terug en deelden het resultaat van hun beraadslaging mede. De vraag, of men hier te doen heeft met een samenzwering tegen de veiligheid van den Franschen Staat, werd bevestigend beantwoord. Tengevolge daarvan staan den verdach ten straffen van 1 jaar gevangenis tot 5 jaren tuchthuis te wachten. De overige schuldvragen werden alleen by Ricklin. Schall, Rasshauer en Rossée bevestigend De verdachten Hauss. Schle- ?cl. Baumann. Kohier Wtirtz. Heil. Reisacher. Solveen en Schweitzer werden vrygesproken. Zy werden onmiddellijk in vryheSd gesffeld, voor zoover 7.y niet in hechtenis moeten blijven voor andere misdryven. Inmiddels was aan deze uitspraak één en ander voorafgegaan. COLMAR 24 Me! (V.D.) Terwijl op de straten voortdurend geschreeuw, gcfuit en gehuil te hooren was. werden de tri bunes van de rechtzaal ontruimd en werden de uitgangen door soldaten be zet, De vier veroordeelden Dr. Ricklin. Rossée. Fasshauer en Schall bevonden zich in de bank der verdachten tenein de uitspraak aan te hooren. Na een korte beraadslaging verschynt het Gerechtshof in de zittingszaal en wordt bekend gemaakt, dat Dr. Ricklin, Rossée. Fasshauer en Schall elk tot 1 jaar gevangenisstraf zün veroordeeld. Even te voren had de prccureur- generaal zich van zijn zetel verheven en verklaard, dat de Fransche rechtspraak wel streng maar toch ook grootmoedig is. Toen hy daarop vorderde, dat de wet op de vier veroordeelden op de mildste wyze zou worden toegepast, had een on verwacht incident plaats. De jonge Brc- tonsche advocaat Feillet sprong van de bank der verdedigers op en riep tegen den President: ..Een veroordeeling van mannen als Ricklin. Rossée. Fasshauer en Shall is onmogelijk". Hij kon echter niet verder spreken, daar hy door een huilkramp verstikt, op de bank der ver dedigers letterlijk Ineenzakte. In de zaal gaf men door geschreeuw zyn In stemming te kennen, er werd bravo-ge- roepen en in de handen geklapt, het tumult was heviger dan tot nog toe in dit toch niet zoo rustig ver loopen proces is voorgekomen. In de straten wordt on ophoudelijk op stormachtige wyze ge demonstreerd. Eer. duizendkoppige me nigte verdringt zich voor de zittings zaal. De opwinding wordt elke minuut grooter Nobile 1 uur boven de Pool. De ..Italia" heeft na in den afgeloopen nacht van Woensdag op Donderdag een uur boven de Noordpool gekruist te heb ben, de terugreis naar Kingsbay op Spits, bergen aanvaard. De meteorologische omstandigheden hebben dus blijkbaar dc uitvoering van Nobüe's plan om aan de Pool het luchtschip te verlaten, niet ge- i doog<L EEN PRISE D'EAU TE ZANDVOORT TOT 1936 WATER VAN TWEE KANTEN. Na afloop van de geheime raadsvea- gadering van Zandvoort, die Donderdag avond te tien uur plaats had. deelde de voorzitter mede, dat besloten was tot den bouw v: n een prise d'eau tot een bedrag van f 56.000. Eerst ba 1936 loopt het contract met het gemeentebestuur van Amsterdam af. Toch is er nu reeds tot den bouw van een eigen rrise d'eau besloten, omdat in de heetste zomermaanden niet voldoen de water door Amsterdam geleverd wordt zoodat wel eens gebrek aar. water dreigt. Als dc prise d'eau klaar is. be hoeft men daar dus geen vrees meer voor te hebben. OVER HET DANSEN. DE BELANGEN DER DANSLEERAREN. De dansleeraren zyn georganiseer® de Ned. Vereenlging van dansleeraren cn in het Ned. Genootschap van be- roepsdo.r.sleeraren. Zy hebben een adres aan 1000 burgemeesters van Nederland- schc gemeenten gezonden waarin gezegd wordt: Door de autoriteiten in verschillen de gemeenten worden of zijn dlkwyis bepalingen in bet leven geroepen, be treffende het dansen in hot ojxmboar en in besloten vorm. cn ook betreffen de het dansonüenvijs. By al deze bci>a- lingen is dc dansleoraar direct of in direct betrekken. Het is ons gebleken, dat by het in het lever, roepen van be palingen voor verschillende bedrijven cn beroepen, byna altijd de vakorganisaties worden gcraajxUeegü. om de autoriteiten van advies tc dienen. Naar aanleiding daarvan hebben wy dc eer u te verzoo- ken om in den vervolge, voor zoover dit in uwe gemeente nog niet geschiedt. bU het maken van nieuwe bepalingen, het dansondcrwys in 't algesneen betreffen de, ook een deskundige commissie uit de organisaties van dansleeraren te hooren, waarvoor onze organisaties zich te allen työe bcro verklaren. Verschillende burgemeesters hebben reeds to: gezegd met de wenschcn van de dar. leeraren rekening te zullen hou den. LIEVER IN T GEVANG DAN VRIJ. DE TERUGGEKEERDE UITBREKER. Reeds in het kort meldden wy gls- terene dat Gr. die op 31 Maart uit Ie bijzondere strafgevangenis te Schevc- ningen met G.. een andere gevangene, wist te ontsnappen, zich by de politie te Amsterdam aangemeld heeft. Toen hy op het politiebureau binnen stapte zei hij: „Be heb er genoeg van, pak me maar weer op. dat eeuwige schuilhoekje spelen en voortdurend in angst zitten is niets voor mij", aldus do N.R.Ct. Als Amsterdammer wist hij overal hoekjes cn gaatjes cm zich te verschui len. kennissen hielpen hem en alleen 's avonds kon hij zich op de straat vcr- toonen omdat dan de kans dat hy ont dekt zou worden minder groot was dan overdag. Toen Gr. voor commissaris Kramer n Don Haag geleid werd. dceid hy mede. dat de hypothese van de politie omtrent de wijze waarop ze ontsnapt waren, ge heel Juist was. Alleen was het slot ni»i met een 'namer doch met de har.d uit gebroken. Na de ontsnapping hebben J zich bU een kennis in de Javastraat ver kleed cn zyn zij met een auto naar Am sterdam gegaan. Deze auto konden zij niet betalen, ook uit andere feiten biykt, dat de ontsnapten hulp van an deren hebben geliad. Namen wilde Gr. echter niet modedeelen. De andere ontsnapte G.. heeft hy nog slechts eenmaal in deze zeven weken ge zien. waar hy nu Is. kor. hU niet zeo-gen. Gr. was volgens de Tel. zoo vermagerd, dat er een nienwe politie-foto van hem gemaakt moest worden. Thans is »y weer in de gevangenis te SchevenIr.gon opgesloten.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1