TWEEDE KAMER. HET TOONEEL HET AFGELOOPEN TOONEELS0ZC3!. FLITSEN i" Keiler Macdanald N.S.F. RADIO-SERVICE Verhagen's Parijsche wafels blijven altijd welkom! FEUILLETON ~DLOTGEVALLEN VAN ESMÉE HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 25 MEI 1928 24 Mei. Staatspensioen of Sociale Verzekering? De motie- Sannes in behandeling. De regeering kan zich om financieele redenen niet voor de motie verklaren.De heer Sannes splitst zijn motie. De middag Is geheel besteed aan de behandeling van de vraag: ...staatepej) sioen of sociale verzekering" en dat naar aanleiding van de motie-Sannes. volledigheidshalve nog eens doen af drukken „De Kamer, van oordeel, dat een be tere voorziening in den nood van de ouden van dagen dringend noodzakelijk is; dat deze voorziening behoort te be staan uit eene vereeniglng van kostc- looze ouderdomsrente, invalidate]tsren'te en door vrijwillige verzekering verwor ven ouderdomsrente; verzoekt de Regce- ring de indiening van desbetreffend; wetsontwerpen te bevorderen; en gaat over tot de orde van den dag". De heer Braat heeft onlangs, bij de Skiatsbegrooting ook een staatspen sioenmotie ingediend. En toen heeft niemand daaraan aandacht gewijd. Dat nu de motie-Sannes zoo terdege onder de lourae genomen werd. mishaagde dc-n Plattelander. En daaraan gaf hij, nu niet, bepaald altijd in gekuischten vorm uiting. Intusschen. hoezeer voor staats pensioen gevoelende de lieer Braat wil ieder 65-jarlge. zonder onderscheid 5 pensioen geven de heer Braat wilde aan de motie-Sannes zijn stem niet geven. Omdat deze motie het amb tenaren-pensioen niet uitschakelt een bijzonder pensioen mogen de ambtena ren voor den heer Braat niet genieten en ook aan de zegeltjes-plakker ij geen eind maakt. Intnsschen is er in de motie-Sannes wijziging gekomen, Want het debat is zoover gevorderd, dat de heer Sanne» zijn repliek nog aanvangen kon. Aan vangen met de mededeeling. dat hij zijne motie in twee moties splitst, waar van de een niet anders vraagt, dan een zuiver staatspensioen. Over het bedrag is daarin niets gezegd. Waardoor het mogelijk is, dat, ook de heer Braat nog voor deze motie stpmmen zal. Zeker heeft de heer Sannes den heer Oud met deze splitsing voor zijn zuivere Staats pensioen-motie gewonnen. Niet voor de andere, dio het verzekeringsstelsel daar aan koppelen wil. De R.-Katholieke Kortenhorst en Je heer Kuiper vroegen de aan dacht van d-en minister voor wat uit de maatschappij is opgekomen. Meer in het bijzonder vroeg hU de aandacht aandacht, die minister Slotemaker de Bruine gaarne toezegde voor een be di'iifsgewijze georganiseerde spaar- pensioen verzekering, onder wettelijke sanctie en onder wettelijken drang. IX heer Kortenhorst vertrouwde op de me dewerking van de ondernemingen, om dat ook voor deze een goede pensioen regeling een eno-nomisch belang is achten, De heeren Smeenk en Snoeck Henlce- mams 1 nebben uitvoerig betoogd, dat h.i. staatepenslon, wijl het t ver antwoordelijkheidsgevoel verzwakt, het volk moreel en economisch verzwakt, terv/ijl het stelsel van verzekering de volkskracht opvoert en het sparen op voert. De financieele gevolgen van de motie waren voor de rechterzijde, voor den Vrijheidsbond en voor den minister (de regeering) onoverkomelijke hinderpalen mede, om zich achter de motie te scha ren. De beer Boon die ook bezwaar had tegen het koppelen in de motie van staatspensioen en verzekering aan elkaar de heer Boon noemde de motie-San ne*» om de duurte daasvan niet uit te voeren, zonder aanmerkelijke belasting- verhooging. Een verhooging, die, nu het budget op te hoog nivea sluit, uit gesloten is. Dit was ook de zienswijze van den minister. De. motie kon de be windsman niet aanvaarden om de meer dere kosten daarvan, meerdere kosten van 23 millioen. De heer Oud berekende met zijn voorstaan van alleen het staatspensioen ongeveer 5 millioen meer noodig te heb ben dan thans door het Rijk wordt uit gegeven voor de sociale verzekering. De minister geloofde, dat de heer Oud daar mede niet zou toekomen. Vermelden wij ten slotte nog. dat do heer Snoeck Henkemans en de minister het volkomen eens waren tn de mee- n'ng, dat wat in de ouderdomsvoorzie ning kon verbeterd worden, moest ver beterd worden. Morgen gaat de Kamer verder niet de moties-Sannes. De president stelde bij het begin der vergadering voor cenige wijzigingen in de Pensioenwet af te doen, vóór de motie-Sanries. Maar daar voor was de Kamer nie t te vinden. INTIMUS. I. DE TOONEEÏ,-MALAISE EN HET MIDDEL TÓT HERSTEL Het is waarlijk geen vroolljke taak om over het afgeloopen tooneclseizoen te moeten schrijven. Het schijnt wel, of ieder Jaar dc belangstelling voor het tooneel minder wordt, en al meer en meer gaat men er aan twijfelen, of er in de toekomst nog verbetering te wach ten is. Jn het „Klachtenboek" van de Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft in Ja nuari een tooneeldirecteur zijn nood ge klaagd en daarbij een lijst van recetten over een lieelc maand overgelegd, waar uit bleek, dat de. ontvangsten in Rot terdam voor zijn gezelschap slechts bij uitzondering voldoende waren om do schouwburghuur te betalen, Bijna elke speeldag sloot met een verlies. Zooals in Rotterdam, zoo was het dit jaar in de meeste steden, Wanneer eens een over zicht van de recettes te Haarlem kon worden gepubliceerd, zou een ieder zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat de tooneelgezelschappcn met zulke ont vangsten cn zonder subsidie nog lan ger kunnen blijven bestaan. Zoo slecht als in dit seizoen was het schouwburg bezoek te Haarlem nog nooit te voren en het kan dan ook niet anders, of de verliespost van onzen Stadsschouwburg zal dit Jaar aanmerkelijk dien van de vorige Jaren overschrijden. Wat de oorzaken zijn van deze steeds verminderende belangstelling' voor liet tooneel? De redactie van de N. R. Ct. meende het te moeten zoeken in het al- door groeiend aantal inrichtingen, waar het publiek afleiding en vermaak vir.dt Niet alleen de bioscopen, die verreweg het meeste publiek trekken, maar ook de dancings, de variétés en de cafés met strijkjes zijn zeer ernstige concurrenten voor het tooneel geworden. Men vergat daarbij een der Jongste en voor het too- dingster te noemen: de radio, die de menschen in staat stelt rustig in een huis jasje bij het hoekje van don haard van muziek, voordrachten en lezingen te genieten. Ook de nog steeds ongun stige tijden zijn natuurlijk van invloed, maar zij verklaren het voortdurend da lend schouwburgbezoek toch niet. Do redactie van de N. R. Ct. stelde haar lezers in de gelegenheid hun oor deel uit te spreken over de oorzaken, waaraan volgens hen het aldoor vermin, derend schouwburgbezoek te wijlen was en de vele antwoorden, die hierop in kwamen, bewezen afdoende, dat de vraag actueel was. Natuurlijk waren de te hoogo entreeprijzen volgens de meesten de eenIge oorzaak. Ik heb reeds zco dikwijls in deze rubriek aangetoond waarom voor het tooneel het heil niet in een verlaging der schouwburgprijzen verwacht mag worden, dat ik daarover thans niet verder behoef uit tc weiden. Alleen wil ik hier zeggen, dat mij ook thans weer is gebleken, dat in Oosten rijk cn Duitschland waar men toch zeker ook weet, wat malaise beteekent bij veel hoogere entrees de theaters wèl vol zijn en dat men dus in de prijzen niet de oorzaak voor de geringe belang stelling moet zoeken. Neen, veel juister lijkt mij de op merking. die ik in een der vele ant woorden las, dat het repertoire van te genwoordig over het algemeen zoo on- beteekenend is en de opvoeringen door hun middelmatigheid hst publiek zoo weinig bevredigen. Hierin ligt mijns in ziens de kern. De schouwburgbezoekers komen al te dikwijls teleurgesteld van de- voorstellingen terug. Wanneer goede stukken in voortreffelijke vertooning worden gegeven, is er wel degelijk be langstelling by het publiek. Wij heb ben het dit seizoen weer gezien bij de opvoeringen van „De Blauwe Vogel van het Geluk" en „Het Adelaarsjong" door necl zeker niet minst gevaarlijke mede-het Vereenlgd Tooneel. O zeker, er is ook een enkele maal een zeer goed stuk gegaan in uitstekende bezetting, waar bij het publiek wegbleef ik denk aan de voortreffelijke opvoering van „Een Vijand van 't Volk" door Het Schouw - tooneel maar het publiek moet eerst weer het vertrouwen in het tooneel hor- winnen, wil het den weg naar den schouwburg terugvinden. Er Is het kan niet te nadrukkelijk gezegd worden te groote versnippe ring bij ons tegenwoordig tooneel. Wij hebben bijna geen gezelschappen meer met een stevige, belangrijke kern. De grooteu zijn ons langzamerhand ontval len en zij zijn slechts ten deele vervan gen. En de werkelijk goede krachten, die zijn overgebleven, zijn te veel over de verschillende gezelschappen verdeeld, Waar is nog een gezelschap te vinden als dat van de oude Rotterdammers, dat de Haspelsen, Willem van Zuylen, Le Gras, Rosier Faassen, Jan C. de Vos, Chrlspijn, Catharina 3eersmans, Alida Klein en Marie Vink tot zijn leden telde? V/elke tooneelliefhebber denkt niet met een soort „Sehnsucht" terug aan den ouden tijd van het Neerlandsch toen de Bouwmeesters daarbij nog hun triomfen vierden? En dan, er is niet meer het heilige vuur bij de leiding! Het is, of al het en thousiasme gedoofd is. Hoe zeer wordt niet het gemis van een figuur als Royaards gevoeld! Het is, of al het jon ge. het frlssche, het nieuwe ons land voorbij gaat! Ons tooneel is suf en doodsch en doet denken aan de schoone slaapster, die niets merkt van wat er om haar heen gebeurt en wacht op den jongen prins, die haar weer tot het le ven zal wekken. O zeker, de tijden wer ken niet mee en het is in deze dagen van bioscoop, radio en dancing mis schien moeilijker dan ooit de liefde voor het tooneel weer op te tooveren! Maar daarom moet het vurig enthousiasme, het heilig geloof in een roeping juist des te grooter zijn. Een Dr. de Gruijter en een Johan de Meester hebben toch wol met volstrekt niet superieure krachten frisch bloed en nieuw le ven in het Vlaamsch tooneel weten te brengen. Dat wij in ons land op het hellend vlak zijn en meer en meer naar beneden glijden, ieder, die het tooneel waarach tig lief heeft, zal dit moeten erkennen. Het tooneel sterft aan onbelangrijkheid. directies doen over het algemeen niet veel meer dan „den boel gaande houden". Het ontbreekt ons tooneel aan enthousiaste leiding en zonder zulk een leiding, die bergen meent te kunnen verzetten, blijven wij met ons tooneel in het moeras en kunnen wij tegen de film, de dancing en radio niet op. Wat ons tooneel noodig heeft, is frischheid, jeugd, jonge kracht! Wij wachten op een Johan de Meester, die ze ons zal bren- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1211 SPELLINGSMOEILIJKHEDEN Vader schrijft een be langrijken brief en in formeert of Je onmiddel lijk met een of twee I's spelt moeder vraagt aar. wie hij schrijft. Mientje heeft niet verstaan wat vader zei en Jan's ant woord is onverstaanbaar vader herhaalt zijn vraag en moeder stemt voor één 1, waarop va der het zoo schrijft waarop boven een debat ontstaat, want Mientje zegt dat het met twee I's moet vader geeft Mientje de moeder bericht dat Jan maar hij kan voorloopig voorkeur, schrapt liet I bezig is het in de diction- j de dictionnaire niet vin- f woord uit en schrijft het 1 naire op te zoeken J den opnieuw met twee I's vader neemt een nieuw vel papier en vervangt onmiddellijk door onver wijld. (Nadruk verboden). gen. In een volgend artikel over het reper toire van het afgeloopen seizoen. J. B. SCHUIL. LITHO-CHEMIGRAFEN. HAARLEM VÓÓR HET VOOR STEL VAN DEN RIJKSBEMIDDELAAR. De afd, Haarlem van den Litho-cha in igrafischen Bond heeft Woensdag avond vergaderd in „Dc Nijverheid". Het hoofdbestuurslid, dc heer H. Lin deman, gaf een overzicht van de met den Rijksbemiddelaar geveerde onder handelingen. Het resultaat van deze onderhande lingen vermeldden wij Maandag. De afd. Haarlem heeft nu besloten als eerste afdeeling in het land, aan het hoofdbestuur voor te stellen met het voorstel van den Rijksbemiddelaar ac- coord te gaan. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen b:_'J. van Hoven, Kolkstraat 27 rood, zilveren armband; Jansen, Amsterdamschevaart 38, broche met steen; M. Weseling Kamper zijstraat 3, handb—chermer; C. Hoogen- dijk, ReUzstraat 67, R.K. kerkboekje: Kennel Fauna, Parklaan: zwartwitte kat, gebracht door Bcerkoel. Ben Vil- joenstraat 14; Bur. van politie Smede- straat, pakje inhoudende kousen enz. Jansen, Thomsonlaan 69, portemon- naie met inhoud .P. Krom, Rustenbur gerlaan 37, portemonnaie m. inhoud; P. Adelaar, Spaanschevaartstraat 59, zwar te pet; C, Tanis, Leidscheplein 28 rood, stuk plaatijzer; J. Nieuwenhuis, Schee- persstraat 8, rozenkrans; G. van Dijk, Ged. Schalkburgergraeht 101, rozen krans; P. Li.ppits, Burgwal 71a, r Ij wiel- belastingmerk; W.. Zwarts, Rijksstraat weg 63, papieren geld; A. DuUts, Tuin- laantje 2 I, tennisschoen; J. Heester beek, Heerenweg 235, schaar; A. Klauw tjes, Billitonstraat 27, zwart kinder* taschje. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen) EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. HERDENKING 75-JARIG BESTAAN. Donderdagmorgen 9 uur werd de al- gemeene vergadering ter viering van het 75-jarig bestaan der Evangelische Maat schappij in het gebouw der Remon- strantsche Kerk voortgezet. De benoe ming van een lid van het hoofdbestuur werd tot een volgende vergadering aan gehouden. Wegens gebrek aan tijd werd op voor stel van den afgevaardigde van Rotter dam besloten aan te houden een voor stel van het hoofdbestuur tot wijzi ging van art. 5, om niet meer een com missie maar een accountant aan te wij- zijn tot nazien der rekening en verant woording van den penningmeester. Aangenomen werd een voorstel van de afdeeling Wormerveer om een commissie te benoemen, die plannen zal beramen tot reorganisatie in de organisatie en ad ministratie van de Evangelische Maat schappij. In deze commissie zullen zit ting nemen een lid van het hoofdbestuur en een lid van de afdeelingen Wormer veer, Den Haag, Amsterdam cn Haar lem. In verband niet de aanneming van dit voorstel werd aangehouden een voorstel van de afdeeling Purmerend tot wijzi ging der contributie. Op voorstel van Ds. Van HoogenhuUze werd een telegram verzonden aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, die heden aldaar verga dert in verband met het feit, dat liet 350 jaar geleden is, dat de kerken te Amsterdam in handen van de Hervorm den zijn gekomen. De Evangelische Maatschappij biedt den Kekeraad hier voor haar gelukwenschen aan, dankt God voor de verlossing der Hervormden uit Spanje's en Rome's macht en bidt Gods genade toe bij het hooghouden der refor matorische beginselen. Bij de rondvraag dankte Ds. Ludwig namens de vergadering voor zijn goede leiding. De voorzitter dankte de afdeeling Haarlem voor de uitstekende organisatie van deze tweedaagsche bijeenkomst. De afgevaardigden brachten daarna gezamenlijk een bezoek aan net Frans- Halsmuseum, waarna zij zich aan een noenmaal in het Remonstrantenhuis vereenigden. Te twee uur namen zy deel aan een autotocht door de omstreken, aangeboden door de afdeeling Haarlem en Omstre ken. i In de Kerkvoogdenkamer der Groote Kerk zou te 4.15 uur door het hoofd bestuur een' receptie worden gehouden, gevolgd door een gemeenschappelijk middagmaal. En tot slot zouden de afge vaardigden in den Stadsschouwburg de opvoering van „Jeanne d'Arc" bijwonen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Bei 11828 op, (ook 's avonds) KANTONGERECHT. UITSPRAKEN E. S. overtreding van art. TO van de politieverordening van Bloemendaal, vrijspraak. P. J, A, het van de geboorte van een kind niet tijdig aangifte doen f 3 subs. 1 dag hechtenis. J. K. het te Haarlem na daartoe gedane lastgeving een hond ongemuilkovfd op den open baren weg laten loopen 5 subs. 1 dag hechteis. J. v. d. P. het als bestuurden van een motorrijtuig daarmede rijden over den operbaren weg met zoodanige snelheid, dat de veiligheid en de vrij heid van het verkeer, op dien weg wordt in gevaar gebracht f 12 subs. 3 dagen hechtenis, P. W. v. d. L. overtreding dei- ongevallenwet 4 subs. 1 dag hechtenis. J. H. overtreding van liet reglement op het Noordzeekanaal f 8 subs. 1 dag hechtenis. A. T. overtreding van artikel 69 van het Motor- en Rijwielreglement, vrijspraak. H. B. overtredingv van arti kel 16 van het Motor- en Rijwielregle- ment f 3 subs. 1 dag hechtenis. W. H. overtreding van artikel 23 van de Mo tor- en Rijwielwet, vrijspraak. C. P. v, N. het te Bloemendaal met een motor rijtuig met eene snelheid van 50 K.M. rijden, vrijspraak. G. A. overtreding dei- Drankwet 20 subs. 4 dagen hechtenis, W. R. G. ovetreding der Visscherywet f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. J. L. over treding der Motor- en Rywielverorde- ijing van Haarlemmerliede f 3 subs. 1 dag hechtenis. Th. H. S. het wettelijk als getuige opgeroepen niet ter terecht zitting verschijnen f 4 subs. 1 dag hech tenis. J. J. B. overtreding der politie verordening van Bloemendaal, vrij spraak, G. W. de R., idem, idem, P. J. A. het met een motorrijtuig rijden over een rijwielpad f 3 subs. 1 dag hechte nis. Th. P. overtreding van artikel O van het Motor- en Rij wiel reglement 1 subs. 1 dag hechtenis. H. T. overtreding der Arbeidswet, zonder toepassing van straf. J. v. B. overtreding van art. 6 van het Motor- en Rijwielreglement 0.50 subs. 1 dag hechtenis. J. J. S. overtre ding van de ongevallenwet 4 subs. 1 dag hechtenis. INGEZONDEN MEDEDE KLINGEN a 60 CENTS PER REGEL DE MILLIOENENKRACH. MR. L. P. D. VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. Gisteren is voor de Haagsche recht bank aangevangen de behandeling der zaak tegen mr. L. p. D., advocaat en procureur te 's-Gravenahge, thans la voorloopige hechtenis, als verdacht van. bedriegelijke bankbreuk in verband met het faillissement van de N. V. Discon- tobank vcor Credietinstellingen, waar van hij directeur was. Er bestond, voor al van de zijde edr balie, voor deze zaak veel belangstelling, aldus het Hbld. Als verdediger .van verdachte trad op mr. J, H. G. Bekker, die bijgestaan werd door mr. E. Polak. De dagvaarding hebben wij onlangs reeds vernield. Bij den aanvang van de behandeling dezer zaak vroeg verdachte het woord. Op grond van artikel 279 van het wet boek van strafrecht bepleitte hü niet- ontvankelijkverklaring van het Open baar Ministerie. Uitvoerig betoogde hy, dat op zijn dagvaarding nimmer een veroordeeling zal kunnen volgen. Hier is geen sprake geweest van het onttrekken van iets aan den boedel. De vordering van twee millioen die reeds eenige maanden vóór het faillissement was overgegeven aan Liebermann, behoorde niet meer tot den boedel. Ten aanzien van het tweede punt der dagvaarding voerde verdachte een soort- gelyk verweer. Naar verdachte's mee ning leidt een dagvaarding, waarin geen bepaalde strafbare feiten zijn ten laste gelegd, tot nietigheid. De officier van Justitie, mr. Hermans, bestreed het betoog van verdachte en verwierp de opgeworpen exceptie van nietightid der dagvaarding. Verdachte's verweer zou ten hoogste kunnen leiden tot de conclusie, dat hier ontslag van rechtsvervolging zou moeten worden uit gesproken. Ten aanzien van het laatste punt merkte mr. Bekker op, dat hier in de dagvaarding lettel ijk niets staat. Hier heeft men niets anders dan een enkele qu-alificatie en dat kan niet door den beugel. Na veertig minuten in raadkamer te zijn geweest, deelde de rechtbank mede, dat de door verdachte opgeworpen ex ceptie tot nietigverklaring der dag vaarding verworpen was. Het getuigenverhoor. Daarop nam liet getuigenverhoor een aanvang. Verdachte erkende dat hij Lieber mann heeft ontslagen van zijn schuld van twee millioen gulden, en eveneens, dat Liebermann deze vordering voor een belangrijk deel kon voldoen, en dat hy, verdachte dat niet kon. Voorts zeide verdachte, dat hU van dc boeken niets afweet; daar bemoeide hy zich niet mede. Wel heeft liy aan den accountant Möhding gevraagd, of de boeken by wa ren. Getuige mr, G. J. Salm, advocaat en procureur, die curator is in het failisse- ment zoowel van de N.V. Veendamme: Hypotheakbank als van de N.V. Discor.- tobank voor Credietinstellingen, meende dat de balans van laatstgenoemde ven nootschap niet juist is, onidat onder het jassief ontbreekt een schuld met rente aan de Veendaanmer Hypotheekbank. HAARLEMMERMEER AMBTSJUBILEUM. Op Zondag 3 Juni a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat dc heer P. v. d. Berg. Evangelist bij dc Ncd. Her» vormde Kerk „Geloof en Liefde" na* bij dc Lijnden tc Haarlemmermeer zijn arbeid als godsdienstonderwijzer aanvaardde. (Naar het Engelsch. van C. N. en A. M. WILLIAMSON.) 45) Zoo dacht zy. terwyl ze de met Juwce- len bezette zilveren deurtjes opende. Maar ze liad geen spijt behoeven te hebben, onidat ze nu dc verrassing miste. Wat zU zag. deed het meisje de oogen wyd openen van verbazing. Zij wist van Mrs. Neale, dat dc lijst ecu op ivoor geschilderd portret be vatte -- vermoedelijk een portret van haar zelve, uit het geheugen geschil derd door Graaf Rlcnrdo. Maar dit dit was een wonderbaar geschilderd mi- ïiintuurportret, zooals zy er nog nooit tevoren had gezien! Het meisje stond ln bewondering verzonken te staren naar het ovale stukje ivoor. De gelijkenis was sprekend dat wil zeggen voor een mi- niatuurportrct, dat nooit zoo nauwkeu rig ls in elke iyn en trek als een photo. Maar dc artist was geen amateur ge weest. Als Richard Power dit portret had geschilderd, dan was liy een genie, <-cn meester. En toch moest hy het heb ben geschilderd. Wie anders had het kunnen doen? Geen zijner vrienden was aan haar voorgesteld gedurende die da gen met hem ln het sprookjesland. En dan was er nog iels zonderlings, dat zy eerst nu opmerkte. Niet alleen was de kleeding (een zacht lichtblauw wazig gewaad) verschillend van wat zy gedragen had, maar het haar was ook eigenaardig opgemaakt cn met by- zondere zorg door den schilder behan deld. Het was goudkleurig evenals dat van Esmée, maar in plaats van eenvou dig achterover gekamd en golvend te zijn, was anti elke zUdc een lok over het oor gelegd. Het effect was bekcoriyk, eenigszlns Oostersch. maar geheel ver schillend van de wijze, waarop Esmée Alton, of Esmée O'Connell zich kapte. „Wat denkt u van dat portret?" vroeg Power. „Ik vreet haast niet. wat er van te denken. Het ïykt op my, maar na- tuuriyk is het veel te mooi. „Neen!" „En het is prachtig geschilderd". „Ja. Dat geef ik u toe. Het werd geschilderd door een der grootste minia tuurschilders van onzen tijd". (Dit beantwoordde één vraag! Graaf Rlcnrdo was niet de schilder). „Wat denkt u er verder van?" „Dat dat wel, ik kan bet niet zijn!" „Toch heb ik het In die ïyst op myn schrijftafel bewaard, of in myn nabijheid, overal waar ik heenging, ter herinnering aan dc kleine vriendin, die ik te Fiumc vond op een vreemden avond, jaren geleden". Power zeide dit op den ouden toon, waarop hy in Venetië had gesproken den dierbaren toon, die haar sedert al- tyd In de opren had geklonken. Het meisje keek van het portret bi haar hand haast schuw naar de photo van Elizabeth Harford op den schoorsteen mantel. O. zy was nu niet zU kon niet jaloersch zijn op Miss Harford! Niet op dit oogenblik. Later was een andere zaak! „Dan geef ik er niet om of ik het ben of niet", riep het meisje. Indien u myn vriend het bewaarde, omdat het op my geleek." „Ik bewaarde het vooral om die re den. Maar nu moet ik u iets meer ver tellen van dat portret. Ik had het in myn bezit, eer ik u ontmoette". „O!" „En dat is niet alles. Ik stelde eerst belang in u waarlijk, groot belang, zooals u weet! omdat u er op ge leek. U geleek er zoo op, dat het my vreemd, wonderbaariyk voorkwam. En toch was het misschien niet zoo ver- wonderiyk. Ik weet tot myn verdriet, dat er sprekende gelijkenissen bestaan tusschen menschen niet zoo aardig als deze. Nu, dat is het verhaal! Be halve dat, toen wij nader kennis maak ten. ik de de byna benauwende ge dachte aan die gelijkenis verloor. Ik dacht aan u als een eigen persoon- ïykheid". „Daar ben ik tenminste bly oral" riep Esmée uit. „Maar waarom liet u my dat portret niet zien in Venetië, als u liet toen reeds in uw bezit had?" „Er was een gewichtige reden dat meende ik tenminste waarom ik het toen aan niemand mocht laten zien, zelfs niet aan u". „Die reden bestaat dus niet meer?" „Jawel, en in zekeren zin meer dan ooit. Ik zou dat portret, aan niemand laten zien dan aan u. Het is niet noo dig opnieuw te herhalen „ik vertrouw u", niet waar? Bovendien werd ik door een innerlijke tnacht gedrongen, het u te toonen! En ik verwacht niet, er later berouw van te zullen hebben". „Dat behoeft u ook niet", verzekerde het meisje hem. „Maar antwoord nog op deze eene vraag! Is het een fantazie- portret?" „Niet geheel". „U wilt my liever niet vertellen van het origineel?" „Liever niet voorloopig, In elk geval Ls de buitengewone gelijkenis met u zelve het interessantste voor u by dit portret", ;,Ja", stemde Esmée toe. „Maar ik dacht er aan, dat er naar het schynt toch iemand op de wereld is, of was, waarop ik gelijk Doch een tikje op de deur kondigde Giuseppe aan met toe bereidselen voer de lunch. Haastig sloot het meisje de deuren van het lystje cn overhandigde het aan Power. Hy deed het op slot. toen Giuseppe met riin rug er naar toe gekeerd stond en plaatste het weer op de schrijftafel De episode was voorbij, behalve in Esmée's hart. Daar zou ze altijd blijven leven. Toch zou ze er waarschijnlijk niet op durven terugkomen, tenzy Richard Power zelf over het onderwerp begon. Zij hadden een prettigen maaltyd met elkaar. Wat deed het er toe of Elizabeth Harford minachtend over hen glim lachte cp den schoorsteenmantel en in de keuken Luisa, dc keukenmeid van Venetië woedend schold op Giuseppe en mischlen ook op haar meester? HOOFDSTUK XXII. Cerchez la femme! Bet was laat in den namiddag, eer Esmée's photo's klaar waren. Maar noch zy noch Richard Power waren ongeduldig, geworden. Ondertusschen had zij de glasscherven nauwkeurig onderzocht en eenige dunnere stukjes gevonden, die verschilden van het dikke kristal der karaf. Power en Esmée hadden honder den dingen om over te praten, dingen, die niet alle in verband stonden met de vraag, hoe zyn blindheid was ontstaan, of met de vingerafdrukken en hetgeen daaruit misschien kon worden afgeleid. „Graaf Ricardo" scheen in de eerste plaats hei msisje haar verdriet van den vcrigen avond te willen doen verge ten. Gelukkig was er zonneschyn geweest en Esmée's hart zwol van trots by het eerste gezicht har-er afdrukken. Die zij van het kristallen glas en andere toilet artikelen van „Koning Kareis" wasch- tafel" had gekregen, waren zeer onduide- lyk, vele vingerafdrukken liepen over elkaar heen en vloeiden ineen. Maar zij behoefde maar even naar de andere te kykeu om te weten, dat het resultaat schitterend was. zy was slechts een be ginner in het nemen van vingerafdruk ken. daar zij e Hes alleen wist door ge sprekken met Hogers en uit de bezken die hy haar had geleend. Maar zy was een belangstellend? leerlinge geweest; en nu zag zij. dat de eerste proef goed was uitgevallen, A'.le photo's werden op Richard Po wer's schryftafel gelegd en daar hst slechts schaduwen waren voor zyn half blinde oogen. beschreef Esmée ze hem. terwyl zij ze door ecu vergrootglas nauw keurig bekeek, Na de eerste hopeloos ter zyde te hebben gelegd, wendde het meisje zich tot die, welke van da afdrukken op den schoen waren genomen. De stompe, door werken misvormde vingertoppen van den ouden Neale en zijn vrouw bed den duidelijke sporen op het vergulde leder achtergelaten. De vingers van den pianostemmer waren cok gemakkelijk te vinden, de lijnen van zijn ovaalvormige vingertopper, waren duidelijk en scherp. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6