VOETBAL KINADRUPPELS FEUILLETON der familie Van der Velde HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 1 JUNI 1928 DERDE BLAD Nu de kwartfinales beginnen. Uruguay en ArgentiniëInteressante wedstrijden. Zullen België en Duitschland den Zuid-Amerikaanschen op mar sch kunnen stuiten? P. We zijn ln het Olympisch voet baltournool op een zeer belangrijk punt gekomen. De eerste ronde is geheel af- geloopeo, tal van landen zijn reeds uit geschakeld, waaronder helaas Neder land. Heel. heel jammer, maar er is nu eenmaal niets aan te doen. En aange zien de inschrijvingen voor de troost- wedstiUden ook nog maar op zich laten wachten, ziet het er naar uit-, dat de oranjekleuren na dezen eersten en eeni- gen wedstrijd, heelemaal niet meer in het Olympisch voetbalstrijdperk zullen worden gezien. Ik heb reeds voor den wedstrijd van Nederland tegen Uruguay vele malen hooren beweren: als oranje klop krijst, ligt het voetbaltournool financieel ook omver. Dan komt er geen kip meer kijken Deze pluimvee-achtige voorspelling niet al te absoluut opnemende, heb ik toch telkens weer gemeend, deze verwachting met even groote stelligheid te mogen tegenspreken. Ncderland-r-Uruguay moge voor het Ncderlandsche publiek het hoogtepunt van het voetbaltournool zijn geweest, de belangstelling is allerminst verdwenen met de Kollandsche neder laag. Wij Hollanders zijn niet zoo, dat wedstrijden tusschen twee andere landen ons niet. interesseeren, dat ia in de eerste ronde reeds afdoende bewezen. Het buitenlanösche, het vreemde, heeft altijd iets aantrekkelijks voor ons. Het wekt onze nieuwsgierigheid op. Wij willen wei eens zien of die Mexicanen en Egypte- naren, Italianen en Turken, die we hier nooit te zien krijgen, nu eigenlijk kunnen voetballen en zoo ja, hoe zij het doen. De kranten verhoogen die nieuwsgierig heid naarmate het tournooi vordert. En het Nederlandsche publiek is er zeer benieuwd naar, hoe de Duitschers zich nu wel zullen houden tegenover de Uruguayers, die Holland de baas bleven, hoe de Belgen zullen varen tegen de Argentijnen, die Amerika vermorzelden. Onze voorverkoop heeft wel ten duide lijkste bewezen dat die nieuwsgierigheid zeer groot is, want DuitschlandUru guay is al uitverkocht en ook België— Argentinië loopt op het oogenblik dat ik dit schrijf, al aardig weg. Wij Nederlanders zijn ook gelukkig niet zoo verblind chauvinistisch, dat presta ties van anderen ons niet interesseeren en als straks een finale komt (zooals niet zonder grond door velen wordt ver wacht) tusschen Uruguay en Argentinië, zult u eens zien, hoe hard het zal loopen. De landen, die het meeste publiek trekken, zijn zonder twijfel Uruguay en Argentinië. Zullen de Belgen, die veel beter kunnen spelen, dan ze tegen Luxemburg deden en de Duitschers deze voetbalartisten in hun mar sch naar de finale stuiten? Ik geloof het niet, ik ben oog geneigd een finale tusschen de beide Zuid-Amerikaansche republieken te voorspellen. Maar ze zullen beiden on getwijfeld krachtig partij geven, vooral de Duitschers, die in uitstekenden vorm zijn. Er staan ons nog zeer interessante wedstrijden te wachten, ook al zullen ze ons niet zulke hartkloppingen geven als de groote slag, die Woensdagavond gestreden is. OLYMPISCH VOETBALTOURNOOL NOG EENS ONZE VOOR VERKOOP. Donderdag hebben wij onze eerste er varing opgedaan met den voorverkoop van toegangsbewijzen voor Olympische voetbalwedstrijden. Het was soms plezie rig werk, dan weer onplezierig, maar steeds druk. Ket plezierige was gelegen in de diensten, die wij op deze wijze aan Haarlemsche voetballiefhebbers kunnen verkenen en in de erkentelijkheid, die zij ons daarvoor joonden. Het onplezie rige lag in het optreden van het gilde der opkoopers, de lieden, die zooveel mo gelijk kaarten trachten te pakken te kragen, met het oogmerk om ze, wan neer alles zoowel hier als elders uitver kocht zou zijn met meer dan een zoet winstje weer te slijten. Dezulken waren cr de oorzaak van, dat wij ons rtipt hiel den aan het principe, slechts twee kaar ten te verkoopen aan een en denzeltden aanvrager. Wanneer de heeren deze mededeeling ontvingen, waren zl] teleurgesteld, doch achtten zich geenszins verslagen. Tal van listen werden te baat genomen. Sommigen probeerden liet eenvoudig nog eens een kwartiertje later, in het vertrouwen niet meer herkend te wor den na de velen die hun dan weer voor waren geweest. Anderen stopten kleine jongens een fooi in de hand en lieten hen voor zich twee kaarten halen. Weer anderen gingen nog verder door. we we ten niet met welke geheimzinnige mid delen. in andere kleeding opnieuw te verschijnen. Een onzer heeft zich den geheekn dag vrijwillig uitgesloofd om deze gevallen te ontmaskeren en wij ge- looven, dat hij hierin wonderwel is ge slaagd. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik om thans nogmaals nadrukkelijk te verklaren, dat wij het principe om slechts twee kaarten tegelijk te verkoo pen ook voor de belangrijke wedstrijden die nog op komst zijn, streng zullen handhaven. Straks, wanneer de toegangs bewijzen voor de halve eindstrijden en de finale voorverkocht worden, zullen de aanvragers opnieuw toestroomen even als Donderdag het geval was voor de kaarten voor Duitschland—Uruguay, die in eenige uren tijd geheel uitverkocht waren. Wij houden deze voorverkoopen voor bona fide bezoekers van de wed strijden en niet voor opkoopers. Wan neer wU zooveel kaarten tegelijk ver kochten, als gevraagd worden, zouden de meeste in handen van opkoopers ko men. bona fide koopers zouden daar door moeten worden teleurgesteld en la ter wellicht terecht komen bij de optooo- jjers met hun fancyprijzen. En hieraan wenschen wij, dit zij eens en vooral ge zegd niet mee te werken. De voorverkoop voor ItaliëSpanje eindigde Donderdag door het verstrijken van den met het N. O. C. overeengeko men termijn. Die voor Duitschland Uruguay is ook afgeloopen, daar alle be schikbare kaarten zijn uitverkocht. He den hebben wij den verkoop voortgezet van entreebewijzen voor BelgiëArgen- tlnië, dat Zaterdagmiddag 4 uur zal aan vangen en PortugalEgypte, welke wed strijd Maandagavond te 7 uur begint. Zoodra de toegangsbewijzen voor de halve eindstrijden en eindstrijd door ons zijn ontvangen zullen wij dit natuurlijk mededeelen. Het couranbbedrijf is toch wel een veelzijdig vak. Heden voortzetting van het Olympisch Voetbal- tournooi. De kaartenverkoop. Het elftal van Uruguay tegen Duitschland gewijzigd. De kaartenverkoop. Naar het Persbureau Vaz Dias ver neemt had Donderdagavond te Am sterdam een conferentie plaats tusschen liet Nederlandsen Olympisch Comité en den hoofdcommissaris van Politie, waar bij de volgende regeling is getroffen voor den verkoop van kaarten voor de Olympische S-elen. De voorverkoop ln de Vijzelstraat zal in liet vervolg niet meer plaats hebben. De kaarten zullen nu gewoon aan het Stadion worden verkocht, d.w.z. op den zelfden dag, dat de betreffende wedstrij den worden gespeeld. Op Vrijdag en Maandag gaan de loketten open om twaalf uur; de bezoekers zullen dan Ie gelegenheid hebben om het terrein te verlaten, aangezien de wedstrijd pas te zeven uur aanvangt. Wie evenwel na vijf uur komt moet binnen het Stadion blijven. Wat betreft den wedstrijd Duitsch landUruguay behoeven geen bijzon dere maatregelen te worden getroffen, aangezien de plaatsen hiervoor reeds zijn uitverkocht. Voor den wedstrijd BelgiëArgenti nië, die as. Zaterdag wordt gehouden, is de volgende regeling getroffen: De loketten gaan om twaalf uur open; be zoekers, die kaarten hebben gekocht moe ten op het terrein blijven, Weliswaar vangt de wedstrijd pas te vier uur aan; deze maatregel is evenwel noodzakelijk teneinde opkooperlj te weren. Overeenkomstig het 31 Mei .1.1. door lietN. O. C. medegedeelde zullen de thans nog beschikbare kaarten voor de overige wedstrijden worden verkocht aan het Nieuwe Stadion, telkens van 12 uur af, als volgt: Vrijdag 1 Juni: ItaliëSpanje. Zaterdag 2 Juni: BelgiëArgentinië. Maandag 4 Juni: Portugal—Egypte. In het Oude Kantoorgebouw van de Nederlandsche Handelmaatschappij, in gang Nieuwe Spiegelstraat zal dus, in gevolge het hiervoren vermelde, geen voorverkoop eer plaats vinden. Het Olympisch programma voor heden, Vrijdag 1 Juni 7 uur: Italië Spanje Zaterdag 2 Juni 4 uur: België—Argentinië DuitschlandUruguay. BELANGRIJKE WIJZIGINGEN IN HET URUGUAYSCHE ELFTAL. Naar wy vernemen zal het elftal der Uruguayers, dat a.s. Zondag tegen Duitschland zal uitkomen, in vele op zichten verschillen met het elftal, dat tegen Holland heeft gespeeld. In de eerste plaats zal zeer waarschijnlijk Petrone, de groote Petrone „de" man van 1924, zijn plaats als mid-voor weer innemen. Ongetwijfeld zal deze formidabele schutter, van wien feitelijk de goals moeten komen, de Duitsche verdediging handen vol werk geven. Verder zal in de voorhoede Scarone, die geblesseerd is, worden vervangen, vermoedelijk door den één-handigen Castro. Wij die laatst genoemde op het Stormvogels-terrein meermalen hebben zien spelen, zijn van meening, dat met het opnemen van dezen behendigen speler in de voorhoede, de aanvalslinie belangrijk versterkt is. De middenlinie zal eveneens een be langrijke versterking ondergaan. In de eerste pll&ats valt Andvade, die een geblesseerden enkel heeft, uit. Zijn plaats als rechts-half zal vermoedelijk worden ingenomen door Ges tide, die tegen Nederland links-half speelde. Wie de plaats van Gestide zal innemen is nog niet met zekerheid te 2eggen. Naar ons werd medegedeeld maakt Piriz een goede kans. Indien dit juist is zal ook a.s. Zondag het publiek in de gelegenheid zijn een nakomeling van de Afrikaansche neger-slaven zijn voetbalkunsten te zien vertoonen NederlandAmerika. Naar het Hbld. verneemt, heeft de N. V. B. contact gezocht met de leiders van het Amerikaansche elftal, met het re sultaat, dat wedstrijd van een Neder- landsch elftal tegen het Amerikaansche vertegenwoordigende team zal worden gespeeld. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP HAARLEM. VAN STORMVOGELS—H. F. C. {5—1). De IJmuidenaren plaatsen zich door een stevige overwinning op een zeer incompleet H.F.C. Ln de finale voor het kampioenschap van Haarlem. Ondanks het uitermate geschikte voet- balweer hadden Donderdagavond slechts weinigen het R.C.H.-terrein opgezocht, om getuige te zijn van bovengenoemden wedstrijd. De wegblijvers hebben niet ongelijk gehad ditmaal, dank zij het feit dat H.F.C. niet alleen zeer incompleet doch oorspronkelijk niet eens voltallig in het veld verscheen. Toen het reeds 30 stond kwam een tiende speler, ter wijl eerst na de rust H.F.C. met elf menschen in het veld verscheen. Dat onder deze omstandigheden voor al vóór de rust het spel een sterk een zijdig karakter droeg behoeft geen be toog. De IJmuidenaren waren steeds in de meerderheid en reeds in de eerste minuut gaf Houtkamp van dichtbij zijn elftal de leiding. H.F.C. moet zich geheel op verdedigen toeleggen; dit gelukt haar wonderwel. Toch moet de keeper spoedig achtereen nog tweemaal visschen, vooral het derde doelpunt van Van .Pel was een zeer mooi schot. Nadat dan no. tien in het veld ver schijnt, is de tegenstand wat grooter doch de uitvallen van HJF.C. zijn zeer sporadisch. Nog voor de rust scoort Stormvogels het vierde doelpunt als een der backs den bal van richting verandert die daardoor in het doel verdwijnt. Na de hervatting gaat het wel heel wat beter met H.F.C. Zoo zelfs dat Reydon na een goeden aanval met een fraai schot den achterstand weet te verkleinen. Het weinig talrijke publiek is natuurlijk ook nu weer op de hand van de zwakste en moedigt H.F.C. luide aan. De IJmuidensche achterhoede krijgt dan ook heel wat meer werk dan vóór de rust, doch het is voldoende bekend, dat Koster en Haak niet zoo gemakkelijk te passeeren zijn, Hoe de H.F.C.'ers ook werken het lukt hun niet, om nog een maal den Stormvogels-keeper te pas seeren, terwijl het den IJmuidenaren daarentegen neg eens gelukt om den bal in het H.F.C.-doe! te deponeeren. Wel vallen de Blauwwitten nog heftig aan, doch gescoord wordt er niet meer zoodat het einde komt met een groote overwinning voor Stormvogels. K. C. H,—DUSSELDORFER SPORT CLUB 1899 Nu het thans definitief is dat deze wedstrijd a.s. Zaterdag gespeeld zal worden willen we over de Düsseldorfers nog een en ander mededeelen. Zij spelen in de West-Duitsche eerste klasse, waarin Fortuna eveneens uit Düs&eldorf de eerste plaats bezet, gevolgd door de D. S. C. met een zeer gering aantal pun ten. Men beschoot de middenlinie van dit elftal in West-Duitschland als de sterkste clubcombinatie. Deze linie be staat uit de spelers Heidtfiamp, Müller en Besgen. De eerste behoort thans tot de 22 Duitsche uitverkorenen ter Olym piade. De D. S. C. speelt zelf op een terrein dat plaats biedt aan 25 a 30.000 toe schouwers. Het is de meest populaire club uit Dusseldorf, die behalve aan voet bal ook veel aan athletiek doet en óp haar terrein groote athletiek wedstrij den organiseert. Een van de merkwaardigheden van hen is bovendien nog dat zij ontzagge lijk veel doen aan de opleiding op sport gebied van de jeugd. Van den wedstrijd, dien R. C. H. in Dusseldorf speelde, hebben wij nog de beste herinneringen: we verwachten dan ook, dat het een gang naar den Mid denweg volkomen waard zal blijken. Ten overvloede zij nog eens vermeld, dat de wedstrijd Zaterdagavond zeven uur aanvangt en geleid zal worden dooi den heer Westerbeek. ZWEMMEN. II. Z. V. „DE DELFT" Door bovengenoemde vereeniging zal Zaterdag 2 Juni in gebouw „Bloemhof" een fancy-fair gehouden worden ten bate van het le lustrum. Er zullen veel aardige attracties komen. De toegang is geeel gratis op vertoon van toegangskaarten, die bij alle leden verkrijgkaar zijn. Verder is door het bedanken van den heer J. A. Zwang als voorzitter in zijn plaats benoemd de heer J. H. LuUken. Mej. Sprangers is als commissaresse ge kozen. BILJARTEN. OM HET WERELD. KAMPIOENSCHAP. VAN BELLE MAAKT EEN SERIE VAN 197. (Van een bijzonderen medewerker.) Terwijl in het Olympische Stadion de tienduizenden voetballiefhebbers hun fa vorieten aanvuurden, begon omstreeks denzelfden tijd in het gebouw voor „Den Werkenden Stand" te Amsterdam, de strijd om het wereldkampioenschap op het groene laken. De stemming was uiterst kalm en de weinige toeschouwers kregen dan ook niet veel moois te zien. De partij MoonsSoussa werd ten minste aan het slot nog even spannend, daar de wereldkampioen op 399 strandde doch overigens viel er in deze eerste partyen niet veel byzonders voor. Ap pleby en Foerster hadden ruim drie uren noodig om hun 400 punten vol te maken! Robijns en de jeugdige Fransche kam pioen, Chassereau, speelden een gelijk- opgaande party. Aan de andere tafel geleek dat in het begin ook zoo te zullen gaan tusschen Van Belle en Martenet, doch in de zesde beurt maakte de Belg een schitterende serie van maar even 197, waardoor de stand na acht beurten 341154 was. Na eenige mislukkingen beëindigde hij de party met een serie van 56, Martenet op 154 latende. Om twee uur in den nacht was deze eerste „avond" geëindigd Moons-Soussa. Deze party kenmerkte zich in het be gin door slap, futloos spel, doch reeds in de vierde beurt maakte de wereldkam pioen op de hem eigen wijze 64, om in de zevende en achtste beurt uit te loo pen met 88 en 93, zijn totaal hierdoor op 283 brengend. Soussa was met kleine series op 112 gekomen, waarna hy met een keurige 79 en in de dertiende beurt met 76, aar dig inliep. Moons verhoogde met kleine series zijn aantal en noteerde na 18 beurten 375. Zijn tegenstander had toen 341. Hierna kwam echter spanning: Moons moest nog 25 maken en strandde op... 399 Da t was d e kans voor Soussa, doch hy benutte die niet: op 380 miste hy. De resteerende carambole werd door Moons gemaakt, waardoor hij de party won. pnt. brt. H.S. gem. Moons 840 21 93 19.04 Soussa 380 20 79 19. FoersterAppleby Dit is een langdradige partij geworden. Behoudens enkele aardige series, die echter niet boven de 70 kwamen, z De Amerikaansche kampioen 's lands wys, 's lands eer liet niet veel voor zyn tegenstander liggen, waardoor Foerster niet veel maken kon. Toch bleef hy voortdurend, zy het met klein verschil, iets voor en na 20 beurten was de stand: Foerster 258Ap pleby 220. Langzaam begon de Amerikaan hierna in le loopen om in 32 beurten de 400 vol te maken. pnt. brt. H.S. gem Appleby 400 32 58 12.50 Foerster 388 32 64 12.— Van BelleMartenet. Aan deze party kwam heel plotseling een einde. De Zwitsersche voetballer biljarter begon met 21; zyn tegenstan der met 2. Doch reeds in de derde beurt scoorde Van Belle 81" en vervolgens 37, 23 en 197. Martenet zette hier tegenover slechts series van weinig be tee ken is, waardoor Van Belle spoedig met 56 een einde aan dc partij maakte. Van Eelle Martenet pnt. brt. H S. gem. 400 9 197 44.44 154 9 45 17.11 RobynsChassereau. De kleine Franschman ontpopte zich als een fyn, vlot speler, waar Robyns veel moeite mee had. Onze kampioen was echter niet in vorm en hooge series bleven dan ook uit Door eenige poedels zakte het gemiddelde eveneens schrik barend en even voor twee uur 's nachts waren de twintig overgebleven toe schouwers blij dat de partij uit was. pnt. brt. H.S, gem. 400 38 72 10.52 368 38 47 9.68 Chassereau Robijns INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTEN5 BARTELJORISSTRA AT 16 TELEFOON No. 10756 Verkoop, Verbuur, Inruilen, Reparaties Robijns faalt opnieuw. VAN BELLE BLIJFT IN VORM. Tijdens den tweeden avond van dea strijd om het wereldkampioenschap zyn niet alleen de prestaties belangryk beter geweest, doch ook de publieke belang stelling was veel grooter. Deze beide factoren schiepen al da- de 11 ijk een andere sfeer in de zaal; da intieme sfeer die biljartwedstrydea steeds bij uitstek kenmerkt. Over het materiaal zyn de spelers al lerminst te spreken; doch daaraan valt nu eenmaal niets te veranderen, aan passen is het eenige middel daartegen. Niet alleen opmerkelyk maar ook te leurstellend blyft het falen van Robyns. Van Belle daarentegen speelde ook thans weer in goeden vorm en Martenet gaf hem goed party. Moons en Appleby lieten elkander in de eerste helft niet los en hooge series maakten zy niet. De wereldkampioen heeft zyn ware kunnen nog niet gede monstreerd! Iets wat ongetwijfeld nog wel gebeuren zal. Soussa speelde vooral in het begin zeer mooi tegen Foerster, doch door een inzinking zakte het gemiddelde spoedig De Egyptische- voetballers kwamen hun landgenoot aanmoedigen Het verloop der partijen was: MartenetRobijns. Deze partij is wel zeer teleurstellend geweest vcor de talryke supporters van den Nederlandschen kampioen. Naar wat Robyns tot nu toe in dit tour nooi te zien gegeven heeft, moet hy wel zeer uit vorm zyn. Thans bleef zijn ge middelde wederom beneden tien.... Martenet heeft zich van zyn goede zijde doen kennen. Hij produceerde een keurige 103 en vergrootte voortdurend zyn voorsprong. Het gelukte Robyns niet zyn achter stand in te halen, vooral niet na de hooge serie van Martenet, die daarna toch nog 8 beurten noodig had om da partij te beëindigen. pnt. brt. h.s. gem. Martenet 400 24 108 16.65 Robijns 199 23 30 8.56 Van BelleChassereau, De strijd tusschen den grooten Belgen den kleinen Franschman is van vrij wat beter gehalte geweest. Van Belle heeft met moeite kunnen winnen en in het begon nam Chassereau zelfs de leiding. Doch spoedig herstelde Van Belle zich en met achtereenvol gens 63, 36, 38, passeerde hy zyn tegen stander. In de 10de beurt maakte Chassereau een vlot gespeelde 75. hetgeen Van Belle inspireerde die met 121 antwoordde. In 16 beurten maakte de Belg de 400 vol, Chassereau op 324 latende. pnt. brt. h.s. gem. 400 16 121 25.— 324 16 75 20.25 Van Belle Chassereau MoonsAppleby. Hoewel het in het begin er op leek, dat deze partij spannend worden zou, zorgde Moons er voor dat die spanning by "het slot verdween. Hooge series werden er niet ge scoord een Appleby stond zelfs korten tyd vóór. Weldra gelukte het Moons zyn tegen stander te passeeren, doch Appleby bleef taai volhouden. Na 20 beurten noteerde Mons 310— Appleby 270. Toen kwam Mcons er in °n maakte met 90 de party uit. pnt. brt. h.s. gom. Moons 400 20 90 20— Appleby 270 20 57 13.50 SoussaFoerster. De Egyptenaar begon hard van sta pel te loopen en had in 5 beurten reeds 120 bij elkaar. Foerster kon maar niet op dreef komen. Slechts kleine series, die omstreeks 30 bleven, kreeg hy bij elkaar. Soussa nam toen echter een flinken voorsprong door een fyn-ge- speelde serie van 101 te scoren. Toch had hy in het geheel 26 beurten noodig om de party te beëindigen. Foerster bleef op 270. pnt. brt. ha. gem. Soussa 400 26 101 15.38 Foerster 270 26 37 10.33. INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cents per regel. Dr H.MANNING'S EETLU5T-QPWEKKEND. 1.30 p fl. door JAN VAN MERLENSTEIJN. 18) Daarby zag hy ons drk'in met een langen blik aan. alsof hij zich onze ge zichten voor eeuwig in het geheugen wilde prenten. In Rotterdam aangeko men namen we afscheid van de vreean- de gasten terwyi wy met den minister en generaal Vermuylen naai- Den Haag reden. Den concentrator lieten wU in den safe van het schip achter. In de auto begon Vermuylen te vertellen. Hy had zich ternauwernood kunnen Inhou den en barstte vol enthousiasme los: „Het een ongeloofiyke aanblik, te zien wat u met uw tooverwapen had aan gericht. Geen stuk geschut was in staat ook maar een sohot te lossen. De zware pOpen waren verbogenc de lichte afge broken, de sluitstukken van de kanon nen ingedrukt. Manschappen en offi cieren waren voukomen wapenloos.eGeen geweer, geen revolver, geen mes was hun overgebleven. Ja zelfs de scheermessen en de keukenmessen waren over boord gevlogen. Ik zou wel eens willen zien. hoe die menschen van avond eten." Nu moesten wy werkelyk alle drie lachen, Zelfs de anders zoo ernstige minister stemde hiermee in. In Den Haag zetten wy de heeren af en reden door naar Wassenaar. Wy kwamen juist op tyd voor het eten. Toen wy later naar de rookkamer gingen, verontschuldigde Gerard zich by vader en my, daar hy m de werkplaats nog iets te doen had. Ver wonderd vroeg ik hem: „Maar wat wil je dan vanavond nog werken. Je hebt toch werkelijk al ge noeg gedaan?" Toen kreeg ik een antwoord, dat 'k had verwacht. „Ik ben sinds gisteravond bezig met nog drie concentrators te bouwen. Die wil ik zoo gauw mogelijk klaar hebben. Vader knikte ernstig. „Vergeet niet. Dirk, dat ons „toover wapen" vandaag verraden is geworden". Gedachteloos gaf ik onwillekeurig ten antwoord: „Was het misschien niet beter geweest als we ons heelemaal niet hadden laten zien, maar den concentrator van af een onzer oorlogsschepen bediend had den? Dan hadden onze tegenstanders er geen idee van gehad, dat de Van der Veldes achter het nieuwe wapen ston den" Toen richtte vader zich hoog op en zeide: „Neen. Dirk, je hebt ongeluk. Ons land heeft ons tot nü toe steeds beschut en onderhouden. Nu het ln nood was. zyn we liet te hulp gekomen. Dat was onze plicht. Maar de anderen moeten onze hulp niet op ons land wreken. Daarom hebben wy openiyk getoond, dat het „geheimzinnige wapen" geen staatseigendom, mar privé bezit van dc eigenaars van 't jacht „Zwaluw" is". En toen pas erkende ik beschaamd vaders werkelijke ziclegrootheid. HOOFDSTUK V. VERBANNEN. Slechts met weemoed en bitterheid herdenk ik den tyd, dien ik nu beschrij ven moet. Ik wilde dat wy hem niet hadden behoeven door te maken, hoewel ik het lot dankbaar ben, dat het zich toch liet vermurwen en alles weer ten goede leidde, toen wy reeds begonnen te wanhopen. De eerste dagen na het geval met den torpedojager „Tiger" verliepen schyn- baar precies zoo als de tUd er voor. Ge rard hield weer college aan de Techni sche Hoogeschool in Delft en ik werk te op onze werf. Slechts Corry's leven had een ingrUpende verandering onder gaan. Plotseling bleven, als met één slag alle berichten van haar verloofde, den Engelschen marine-ingenieur. George Humberton, uit. Wy betreurden het al len diep, ofsohoon zij toen juist toonde, uit welk hout zy gesneden was. Zy beet de tanden op elkaar en wierp het hoofd trotsch in den nek. Het kwam geen oogenblik in haar op, aan de trouw van haar verloofde te twijfelen, zy geloofde rotsvast in hem en wy eerbiedigden dit geloof en lieten het aan den tyd over te bewyzen of onze dappere zuster gelyk of ongeiyk had. De brieven, die zij Hum berton schreef, kwamen alle terug met het eigenaardige opschrift „Vertrokken, adres onbekend", en men kon het zien. dat zU geopend waren. Zij bewaarde ze en bleef geregeld schryven. zy was ernstiger en ouder geworden, hetgeen te danke.n was aan de harde lessen, die liet leven haar nu plotseling gegeven had. Zoo was Corry dan oogenschyniyk de eenige wier leven veranderd was. Dat was echter alleen maar zoo, als men den toestand oppervlakkig overzag. Zeker deden wü anderen of ei- ndets gebeurd was; wie echter ons van binnen had kunnen zien, zou een ande ren indruk gekregen hebben. Wy hadden toen misschien zelf onze gevoelens niet kunnen verklaren. De mensch is over het algemeen niet ln staat een reden te vinden voor ieder mat gevcel van onbehagen dat hem dikwijls bekrmpt en hem den indruk van naderend onheil geeft. Zulke gevoelens komen voort uit het onderbewusfzyn en laten zich eenvoudig niet ontleden. Eén ding staat echter vast: zy druk ken op den mensch als een booze droom en er behoort een flinke dosis wilskracht toe, om zich er tegen te verzetten. Wij voerden dezen stryd zoo goed wy kon den en speelden tegenover elkaar de onbevreesde, hoewel er nu na elkander dingen voorvielen, die wel in staat wa ren om onze toch al zoo gedrukte stem ming nog te verergeren. Aan het eerste voorval schonken wy in het begin geen byzondere aandacht. Enkele dagen na de affaire met den „Tiger" verschenen nl. by vader in Wassenaar twee heeren en deden een bed op het door hem uitgevonden „nieuwe wapen". Vader sloeg het aanbod beleefd, doch nadrukkelijk af, hetgeen echter slechts een verhooging van het bed tengevolge had. Weer volgde een afwyzing en een nieuwe verhooging. Zoo herhaalde zich het spel totdat het bod een phantastische hoogte had be reikt. De som was zóó enorm dat men moeite had haar uit te spreken. Toen vader ook dit geheel zonder bedenking afwees, verwyderden de vreemdelingen zich. Twee dagen later raakte het llnker- voorwiel van vaders auto los en alleen liet feit, dat hij persooniyk stuurde en daarom volgens zyn gewoonte ln een langzaam tempo reed. redde hem van een waarschijnlyk noodlottig ongeluk. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat de klemschroeven bijna doorgezaagd wa ren. Vader kocht twee waakhonden, die 's nachts vry in den tuin heen en weer liepen. Eenige dagen later waren beide vergiftigd. Er deed zich .ook een zeer by zonder, eigenaardig geval voor, dat betrekking op onze scheepswerf had. Wy h adelden juist toen, buiten het ge wone. werk om. een onverwachte bestel ling van vier groote vrachtbooten ge kregen, Van twee dezer was de bouw reeds ver gevorderd. Aan de andere twee waren wy weliswaar nog niet be gonnen, daar er op de werf geen plaats meer was, maar wel hadden wij het ma teriaal ervoor reeds ingekocht. Plotse ling werd ons medegedeeld dat de ge- heele bestelling was ingetrokken. De zaak was zóó in stryd met de wet, dat wy een proces met onze cliënt, die zijn woord had gebroken, zeker gewonnen hadden. Maar we zouden dit proces in het buitenland hebben moeten voeren en er oneindig veel tyd en kosten aan moeten besteden. Vader toonde, %ich in dit geval een geniaal koopman en d:<d een verbluffenden tegenzet. Iiy verkocht zyn aandeelen ln de scheepswerf en ver zocht my tegeiykertijd my uit mijn be trekking daar terug te trekken, wat i natuurlijk ook deed. De verkoop baarde, begrypelijkerwyze, in de Hollandsche financieele wereld, een geweldig opzien en de bladen bemoeiden zich gedurende eenige dagen met het geval. (Wordt vervolgd,)!

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6