H. D. VERTELLINGEN Cadena's OLYMPIADE GEMENGD NIEUWS SCHEEPSBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 6 JUNI 1928 BILJARTEN. OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. MOONS HEROVERT DEN TITEL. (Van een specialen medewerker). MOONS. De strijd om het wereldkampioen» ■chap van het groene laken is beslist. Moons heeft den titel weer veroverd en daarmede zijn superioriteit over de andere deelnemers opnieuw be» wezen. Deze laatste avond was er veel puhlick dat vooral in de eerste partijen veel te genieten kreeg. Later op den avond het ^/erd weer na elf uur vooidat de laatste partijen begonnen zakte le be» langstelling danig en zelfs het feit Jat Moons zijn beslissende partij tegen Focrstcr speelde, hield de toescnou» wers niet op dit late uur in de zaal. Het is te hopen dat het bestuur van den N.B.B. .leering trekken zal uit de opgedane ervaringen, zoodai bij volgende tournooien dcrgelijkt nachtelijke uren gebruikt kunnen wot- den waarvoor zij bestemd zijn en nier voor dc biljartsport. Het materiaal van de Brunswick» fabrieken was er de oorzaak van. dat het gemiddelde van de spelers niet fraai kon zijn. Het verloop der partijen volgt hieronder: MartenetChassereau Dc twee jongste deelnemers aan 't tournooi hebben een aantrekkelijke en op het laatst spannendei partij ge-- speeld. Na 10 beurten stonden beide spc» Iers op 170, toen Jiep de Fraftsch» man met 41 iets uit, doch in de 16c beurt werd hij weer gepasseerd met 54 en vervolgens met 7, 44 en 37. De stand was na 19 beurten: 324 297 in het voordcel van Martenet. Doch sohoot dc kleine Fransohman ineens uit den hoek met een vlotte serie van 100. Dc spanning steeg: Martenet bracht het niet verder dan 370. Chassereau kwam aan stoot, maakte één carambole en.... strandde op 398! Martenet maakte 24. Chassereau miste, toen maakte de Zwitser dc restccrende zes, pnt, brt. h.s. gem. Martenet 400 24 76 16.66 Chassereau 398 23 100 17.30 Robijns—Soussa. Dit is eigenlijk dc eerste en te» vens de laatste partij in dit tournooi geweest, waarin onze kam» pioen op volle kracht gespeeld heeft Soussa werd er het slachtoffer van. hoewel deze laatste de overwinning niet cadeau gegeven heeft. Hoogc series heeft hij niet gemaakt, maar door taai vasthouden, bleef de uit» slag tot het einde onzeker. Met een fraai gespeelde 31 heeft Robijns de partij beëindigd. pnt. brt h.s pcm Robijns 400 20 83 20.- Souss» 356 19 58 18.73 Moons—F oerster. Door een overwinning op den Duit» schcr zou Moons, wat men noemt ..binnen" zijn en inderdaad heeft dc Belg op gemakkelijke en tevens vir» tuoze wijze in 18 beurten ook Focr- ster aan zijn zegewagen gebonden. Dc eerste 10 beurten ging het on> gevecr gelijk op. doch toen mankte Moons achtereenvolgens: 80, 28, 68. 41. 1, 9 cn 44. Daar kon Focrstcr niet tegen op cn bleef op 149 staan. pnt. brt. h.s. gem Moons 400 18 80 22 V Foerrster 149 18 28 8.27 Var Belle -Appleby De Belg heeft een moeilijke zege behaald op den Amerikaanschcn kam pioen. die tot het einde taai heeft vol gehouden. zelfs nog toen Van Belle reeds 363 stond cn hijzelf op 274 stond. Het duurde nog geruimen tijd voor Van Belle het restecrendc aantal ca» rambolcs bij elkaar had. Appleby wist nog tot 353 in te loopen. pnt. brt. h.s. gem Van Belle 4"0 176 26 6' Aoplebv 353 14 106 2S-21 De eindstand luidt: gcw. nnt brt h flem 1 Moon» 6 24"9 124 176 19 83 2 Van Belle 4 2'02 114 197 21.07 3. Soussa 4 2574 134 105 19.20 4 Martenet 4 2242 131 108 17.11 5. Appleby 4 2436 156 248 15 61 6. Robijns 3 2396 174 101 13.77 7. Chassereau 2 2427 168 122 14.44 8. Focrstcr 1 1907 175 73 10.80 WIELRIJDEN. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. De wedstrijden om het Kampioen schap van Nederland zullen wat den korten en langen afstand betreft. Zater dag en Zendag a.s. plaats vinden op de Rijswijksche Wielerbaan. Zaterdag vangen de wedstrijden aan te 3 uur; dan zullen de series en halve beslissin gen worden verreden. Dien dag vinden tevens selectiewedstrijden plaats ter sa- mensteeleling van de Olympische ploeg. Deze wedstrijden bestaan uit een sprint- wedstrijd over 1 K.M., een tyd.ace over den zelfden afstand en een wedstrijd voor allen. De N.W.U. heeft de volgende amateurs aangewezen; Jhr, Bosch van Drakesteijn, J. v. Rossum, M. de Leuur. A. J. Kuijs, allen Den Haag; S. Hoevens, C. Piets, J. Slesker, allen Amsterdam; A. Bras penning, Zundert; M. v. Oers, Lage Zwa- luwe, P. v. d. Reyt, J. Maas Roosendaal; W. Rensen, Heerlen; J. Pynenburg, Til burg; P. v. d. Horst, Klundert, A. Duif huis en A, Bc-skom. Eindhoven en May zairac, Bergen op Zoom. Zondag vangen de wedstryden te 2 uur aan; dam worden behalve finales sprint en lange afstand nog verreden de voorwedstryden van het stayers-kam pioenschap. DAMMEN. WERELDKAMPIOENSCHAP 1928. Maandagavond werden in het club» lokaal der Haarlemschc Damclub dc voorwedstrijden 2de klasse voor den wedstrijd om het wereldkampioen» schap 1928 voortgezet. De uitslagen waren: J. van Bcrkum wint van P. Mollema. P. H. Mcure wint van H. A. van Abs J. Wiclcnga wint van H. van Gastel. Dc termijn van inschrijving voor de voorwedstrijden 1ste klasse sluit op Woensdagavond 13 Juni a.s. Inschrijvingen worden tot dien da» turn ingewacht bij den lsten secrc» taris van den Districtsbond Haar» lom cn omstreken. J. Sing-cling, KL Houtstraat 42 te Haarlem. De herkamp tusschcn W. J. Bos» man en P. A. Nooij om de eerste plaats in groep III is geëindigd in een overwinning van W. J. Bosman met 3 remise en 1 gewonnen partij. HENGELEN. DE RIETVOORN Zondag hield het vischcollegc „Ons Genoegen" te Bussum een groot nationaal hcngelconcours. Aan dit concours werden door 23 vcrecnigin» gen deelgenomen. Het vischcollegc ..dc Rietvoorn" te Haarlem won den 7den prijs, bestaande uit een groote zilveren medaille Persoonlijke prij» zen werden gewonnen door C. Schef» fcr 5e prijs (koper rookstel) en H. dc Kort 8e prijs (theeservies). DE DAGERAAD Zondag hiejd het vischcollegc .,Dc Dageraad" Haarlem»Noord met dc opening van het nieuwe seizoen een onderlingcn wedstrijd op baars te Akersloot. Na afloop van den wed» strijd ging men gezamenlijk naar het clubegebouw bij den heer Trautig. waar door den voorzitter B. Larsson de prijzen werden uitgereikt. S. Hol» leman. lstepr Ijs met draagmcdaillc; 2e prijs T. Kocdijker, 3e prijs A. Bom; 4e prijs B. Larsson. 5c prijs P Janssen; 6c prijs C. Minke. POSTDUIVEN. GEVLEUGELDE VRIENDEN TE HEEMSTEDE. Zondag werd deelgenomen aan de wedvlucht van Toury (Frankrijk), af, stand 504 K.M. In concours vlogen 30 duiven. Losgelaten 5 30 v.m Eerst» getoonde duif 2 uur 47 min. 26 sec. Laatste prijswinner om 4 uur min, 44 sec. Dc 6 uitgeloofde prijzen werden als volgt gewonnen: le. 6e A. van Zadel; 2c N. Leuven; 3c J. G. v. d. Meer; 4c F. J. van Dcurzcn; 5e A. Evclccns DE OOIEVAAR. Uitslag der wedvlucht van Toury. afstand 504 K.M. le, se H. v. d. Eikhof; 2c. 4e. 7c, 10e II. J. Pettcr; 3e J. F. Oudolf; 6c A. Seliiorst; 8c. 12e B. J. Roemers; 9e. 13c B. J. Nicuwenburg; 11c F. Krijgsman. „HAARLEM'S AMST. KWARTIER". Bovengenoemde vereen iging heeft Zondag deelgenomen aan een wedvlucht van Toury (Frankrijk) afstand 504 K.M. wind Noordwest. Los 5 uur 30 min. De pryzen werden behaald als volgt' J. J. Hart 1. 2, 5. A. van Tongeren 3, W. der Kinderen 4. Joh. de Droog G, D. Radsma 7. S. Heitlager 8. H. F. Hos 9.' J. Handgraal 10. P. v. d. Veen 11. Eerstgetoonde duif 3 uur 40 min. 2 sec. Laatste pryswlnnende vogel 6 u. 20 min. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. Presenteer Uw buiten land sche gasten „*n Product, Holland waardig" In do voornaamste Sigarenwinkels. IN AMERIKA. OPMERKINGEN OVER LAND EN VOLK. Een Duitsch journalist, Heinz Liep- mann, maakte een reis door Amerika en geeft naar aanleiding van deze reis eeni- ge beschouwingen ten beste, waaraan wij het volgende antieenen. Over het land zegt h-lj: Het land is niets dan tusschenruimte tusschen de groote steden. Het is dood en verlaten maar geweldige geasphal- teerde au-towegen doorsnijden het van Canada tot Vuurland, van Boston naar San Francisco. In New-York heeft van elke vijf menschen (kinderen en grijs aards mede-berekend) één een auto. De wolkenkrabbers maken een over weldigenden indruk, de geheele zuidelij ke stad bestaat uit koele „kloven" tus schen reusachtige sky-scrapers. I-Iier is de bankemvyk„ Het indrukwekkendste cn waardigste gebouw van New-York is de beurs, waarin een plaats die erfe lijk is tot 250.000 dollar kost. Broadway leidt naar het Noorden der stad. Hier is alles beweging, niet alleen in het ontzettend drukke verkeer maar ook in het vele interessante dat het Straatbeeld biedt. In het Oosten is el lende: in het Ghetto, de Chineezensfcacl en de Italiaansche stad. Daar wonen de volken die zich niet met andere heb ben willen vermengen en die moeten uitsterven. Vuilheid en nood heerschen hier. In het Westen zijn de groote ha vens. De stadsdeelen Bronx in het hooge Noorden en Brooklyn in het verre Oos ten zijn wijken voor Joden én Duit- schers; in het Westen is Harlem de woonplaats van het zwygende en onbe grepen „zwarte volk". Weelde en ellende vertoonen zich naast elkaar, zonder eenigen overgang en zonder schaamte. Het straatbeeld geeft de eeuwig voorwaartsche beweging te zien. De menschen loopen hard, ook als zy tüd hebben. Wie een goed idiée heeft is millionnair. Voor geld ls letter- iyk alles te koop. Onder de ambtenaren heerschit een ontzettende corruptie. De drooglegging is hieraan mede schuldig, zy geldt alleen voor de arbeidersbevol king. die nu, als gevolg van de droog legging. kan sparen en vermogend wor den. (Sedert het begin van de droog legging zijn 50 arbeidersbanken ont staan, die geld leenen aan de milliar- dairs) Over de verhouding tusschen de beide geslachten in Amerika maakt Liepmann ook eenige opmerkingen. Hy is van oordeel dat die verhouding door de meeste buitenlanders steeds verkeerd gezien wordt. De vrouw heerscht in alle vragen, het openbaar leven betreffend en de man werkt. De vrouw trekt veel meer de aandacht door „schmink" en kleeding dan de Europee- sche vrouw, maar zy is in werkeiykheid veel terughoudender. In elk restaurant zym afzonderiyke tafeltjes voor dames, in vele openbare vervoermiddelen afzon deriyke ruimten voor mannen en vrou wen. De spheer van nuchterheid, prac- tischen zin en sport dwingt de geslach ten tot zoogenaamde „kameraadschap". Maar geen man zal in de tram opstaan om een dame een plaats aan te bieden. Er heerscht een duidelijk merkbare ver bittering, een vyandschap aan de zyde van den man omdat de vrouw te veel rechten en te weinig plichten heeft. De getrouwde vrouwen geven den toon aam De man moet loopen en draven, „geld maken" en gaat over 't algemeen zeer slecht gekleed, terwijl de vrouw den dag doorbrengt met de zorg voor haar toilet en wandelingen. Een d-agely'ksch en voor Amerika heel natuurlijk gezicht is: de man, die den kinderwagen voort duwt, terwyi zijn vrouw er naast loopt. De Amerikaan is iemand zonder tra ditie: zonder kinderkamer, om het zoo eens te zeggen. Hij "is een kind: ruw, naief en van een verwonderlijke licht- geloovigheid ten opzichte van dingen die- buiten zijn „zaken" liggen, vol geest drift voor elke prestatie, minder schran der dan geraffineerd en begaafd me; een nimmer falend instinct om het goede niet altijd het tactvolle te doen. Ondergeschikten bestaan niet. De chef gaat met den loopjongen even collegiaal' om als hy het met President Coolidge zou doen. De gezichten der menschen van wie vier geslachten in Amerika gewoond hebben, zijn alle geiyk. Hel land nivelleert. By de spoorv, gen be staat ook maar écn klasse. L:i het ge .Vele land rookt één scort sigaar. Een verbluffende esrlijkhc.d valt in het openbare leven be constateeren. In de tram en in bijna alle verkeersmid delen zou men voor niets kunnen mee- ryden maar noch hier noch by de ver koopplaatsen van couranten, waar de bladen zonder toezicht voor het grij pen liggen, heeft Liepmann ooit iets van bedrog bemerkt. Ongeveer geheel Europa behoort aan dit land ofschoon het pas driehonderd jaar bestaat. Het geniet enorme voor- deelen uit de'volkenmenging, die hier heeft plaats gehad. Amerika is Europa uit de handen gegleden. Er is geen be voorrechte stand, geen adel; ieder moet het v< ;vorvene door dageiykschen stryd behouden. Hot land is rijk en kan zich nu ook imperialisme en kunst veroorloven. Ame- yikaansche letterkundigen (Sinclair Lewis, Jack London, Mencken) hebben zlcii met verrassende snelheid een plaats in ae wereldletterkunde veroverd. Moeten wy, „gcede, oude Europea nen", niet vrees koesteren voor den stormloop van dit nieuwe geslacht? Liepmann heeft deze vraag met ver schillende voorname Amerikaansche staatslieden besproken. De Europeanen moeten leeren en zich sterk maken in den vreedzamen concurrenticstryd der naties, hebben zy gezegd, want rust maakt zwak. En misschien ls dat wel het eenige wat ons overbiyft: de vreedzame concurrentiestryd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te beekomen by: Eeterman, Roosveldstraat 15, armband Westerhoven, Paul Krugers-traat 58. bal; Bottema Groot Heiligland 4, brief; A. Rodenburg, Dr. Leydsstraat 25, R.K. Kerkboek: v. Brummelen, Witte Heeren straat 2G, kinderbeursje; O. v. Bekkum Brouwersvaart Hu, badmuts: H. van Lunenburg Woonschip G 1422, Oost vest, zwartgele hond, gebracht naar Kennel Fauna; Koopman, Vrouwehekstraat 38, bast. grijze smous, gebracht naar Kennel Fauna; S. de Vries, Houtmarkt 49, regen- Jas; v. d. Vaart, Nassaulaan 56, zwart witte poes; v. d. Berg. Schoterboschplein 13, zakmes; v. d. Wateren. Berkens traat 27, pakje gordijnen; Gorter, Klopper- singel 97, potlood; Politiebureau Smede- straat, hondepenning; P. Stam Nagt- zaamstraat 53, portemonnale; A. An-to- nissen, Kastanjestraat 8, kinderporte- monnaie; H. Reis, Rollandstraat 10 ry- wielbel.merk in étui; J. Eyiders, Rozen- hagenstraat 10, idem; J. v. El ter, Doel- straat 30 Idem; C, Brakel, Oed. Volders gracht 15, idem; F. Staal, Schotersingel 19, idem; F. Dekker, Barendsestraat 38, sleutel; S, Spaak, Oranjestraat 40, akte- tasch m.i. FAILLISSEMENTEN. Dooi' de I-Iaarlemsche rechtbank zijn In staat van faillissement verklaard: 1. J. Jansen behanger en stoffeerder, wonende te Haarlem Botermarkt 12; cu rator mevr. Mr. Schel tema Conradi al hier. 2. J. Kater, electricien, wonende te Zandvoort Hoogeweg 59a; curator Mr. J. A, B. Sanders te Eeverwyk; 3. Karei Norden. houder van een kleedingmagazyn te Haarlem Barrevoete straat 21; curator Mr. F. J. D. Theyse alhier. Rechtsr-commissaris Mr. G. Sluis al hier. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. C. Veen, te Midden Beemstcr; cu rator Mr. G. E. Mellema alhier. 2. A. van der Meer, los arbeider te Oude Wetering, curator Mr. G. W. C. Plies ter. 3. F. Sweris, Melklaan 92 Velsen-Noord curator Mr. K, Westerling alhier. 4. J. Boeree, aannemer te Haarlem; curator Mr. Julius Hoog alhier. Geëindigd is het faillissement, door het verbindend worden der uitdeeüngs- Ujst van: A. Da Costa, Senior, wonen de te Antwerpen; curatoren Mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier en A. Soep Bzn. te Amsterdam, Bouwkunst der wormen. De „zeewormen" zijn wellicht de werkzaamste en viytigsbe dieren onder de schepselen van de zee en eenige soorten van de wormen leggen zich yve- rig toe op den bouw van huizen. Over de merkwaardige gewoonten van deze kleine dieren heeft de Engelsche zoöloog Prof. Nointosh nauwkeurige onderzoe kingen ingesteld, welke hem het groot ste deel van zyn 84-jarig leven heeft beziggehouden. Hy onderscheidt twee soorten van deze wormen, die hij den „metselaar" en den „pottenbakker" noemt. Ieder vandeze wormen woont in een buis en het bouwmateriaal be staat in een afscheiding van de huid- klieren, welke zoo hard worden als per kament. Aan de oppervlakte van deze buis brengt de worm nu, zoolang de buis week is, alle mogeiyke, door hem ver zamelde dingen, aan. Zoo lijken de mu ren van deze buizen, naar de uiteenzet tingen van Nointosh, op onze huizen, waar stucadoorswerk is aangebracht. Een der wonderen van deze zeldzame bouwlust der wormen is het buitenge woon groote aantal van verschillende voorwerpen, die hy, te gelyk, kan vast houden. waarby hem zijn talrijke vang armen zeer te pas komen. Een aantal kleine deeltjes kan men met behulp van een microscoop aan de oppervlakte van de vangarmen ontdekken en deze vond sten worden naar den mond gebracht waar ze worden gekneed. Terwijl de vangarmen het bouwmateriaal voor het huis verzamelen, zorgt de mond Voor het aanbrengen van het materiaal. De ge leerde heeft ook nog andere zeewormen gadegeslagen, die voor hun woningen zandkorrels en zorgvuldig uitgezochte stukjes schelpen gebruiken, terwyl en kele Japansche zeewormen zelfs de ver sieringen van bun woningen met groote regelmatigheid en geiykmatighcld aan brengen. Oude en nirnwe kranten in China. China roemt zich er op de oudste krant op de wereld te bezitten. Van journalistiek standpunt bekeken, is ze misschien de si; j hts te ook. Want deze Pekingsche krant bevat niet anders dan regce.ingsvèrordeningen, wetteiyke voor schriften en mededcelingen van onder scheidingen. Tot ongeveer 1840 kende China geen ander blad. Toen begon de eigeniyke Chinsesche journalistiek met het vertalen uit vreemde kranten in het Chineesch. Dat geschiedde op instiga tie van Wu-Ting-Fang, den toenmaligen Chlnceschen gezant in de Vereenigde Staten. De eerste regelmatig verschy- nende krant was het blad Shun Pao te Shanghai, die in 1872 werd opgericht. Dit blad werd gevolgd door het even eens zeer verspreide blad Sin Wan Pao en andere dagbladen, die, voor een deel. onder buitenlandse hen invloed stonden. Menig Chineesch blad werd, in het begin, door zendelingen uitgegeven, die, ia zooverre, als de voorloopers van de Chineesche journalistiek lcunnon worden beschouwd. De voornaamste bladen in China verschynen thans in de Engelsche taal. maar er zyn er ook verschillende in het Fransch, Russisch. Japansch, Ita lia ansch, en Portugeesch. De aanvankelijk al te groote gedwon gen omzichtigheid der Chineesche pers maakte, in het revolutiejaar 1914, plaats voor een meer vrijere taal. Het spreekt van zelf, dat nu nog het uiten van een overtuiging door de autoriteiten allerlei moeilijkheden in den weg worden ge legd. In het begin der 20ste eeuw was het aantal periodiek verschynende bla den in China ongeveer 50, thans be draagt dit. naar de opgave van de di rectie der posterijen, 1200. Daarbij zyn vele bladen niet meegerekend, en wel die bladen, die uit een of andere poli tieke overweging niet in het postre- gister zyn opgenomen. CORNéLIE NOORDWAL. f Cornclle Noordwal, schryfster van tal rijke en in hun tijd veel gelezen romans on meisjesboeken, ls te Parys, waar zy eenige Jaren woonde, overleden. Van haar boeken zijn of waren vooral bekend Kleine Trees, Intra Nos en ürsule Hagen, (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De practische kant door H. BUYS. Karelius, zoon van een effectenman. zou eveneens in de effecten gaan maar omdat hy teveel in de olie verkeerde op oogenblikken, dat hy In de groote Olie behoorde te zyn. zeggen en schrijve Koninkiyke Olie. omdat Karelius junior voorts bij zijn sprongen de lengte van zyn polsstok niet kende, weswege de groots muil van de beurs byna Karelius senior enKarelius Jun. met huid en haar had opgeslokt, besloot de oude heer zyn' jeugdigen telg in de kunstcritiek te doen. In tijden, waarin de wind aan de beurs uit dén goeden hoek waaide, hadden senior en junior de opdwarrelende con tanten meermalen omgezet in schilder kunst uit de overweging, dat iedere transactie een groot en waardig doel be hoort te hebben. By deze gelegenheden had Karelius de jonge een weelderig vocabularium van kunsttermen ten beste gegeven, zoo dat hy, na in de financiën meesterlijk te zyn gefaald, als het wsre voorbe schikt was voor het vak, waarin zoove le maatschappelijke dakloocsn een on derkomen zoeken en het wel eens vin den. Nu, wat de sleutel tot dit vak be treft: daarop wist de oude heer raad. Voor een splinter kocht hy 'n pak aan- deelen in de krant van het stadje, waar zy woonden, nhet merkwaardige van dit pak was, dat het touw er omheen feite lijk hst eenige waardevolle er van was. Waarmede dus tevens gezegd is, dat het orgaan in ruime mate leed aan de ziekte, die de uitvinders van het sanatogen nu reeds zoovele jaren met- groote volhar ding bestrijden. De functie van het sa- natcgen zou Karelius' aan de „Nieuws bode" vervullen en nog maar enkele weken na de transactie zag men al de verblijdende resultaten: ieder schilde rijtje, dat' in de streek te zien was werd in hst blad naarstig besproken en be- plozen. Het viel niet mceiiyk terrein voor dezen arbeid te vinden, want de voortbrengselen van de Gooichemsche artisten hingen letterlijk overal In de ruime zalen van het gemeenteiyk fac totum, dat behalve een welsprekend lid van den dorpsraad, de handigste make laar en in de vrije uren die hem restten ook nog feesten-verwekkend hotelhou der was, zoo goed als in de duistere lunchrooms, waar het bier dood en de eieren cud zyn. gelegenheden, die in Gooichem, met zyn overdaad aan arme bohémiens, bepaald te talrijk warsn. Het behoeft niet gezegd te worden, dat Karelius Jr. weldra een man was, met wien men rekening had te houden in het kleine plaatsje. De kunstenaarswe reld had een zeker ontzag voor den nieu wen criticus, die, ofschoon hij wat on wennig en schots en scheef zyn opmer kingen plaatsend, zig-zag door de kunst productie stevende, een zeker flair had voor het ontdekken van nieuwe opstre- vende talenten. De mare ging weldra, dat er tusshen deze ontdekkingen en deschilderyenverzaimeilng in den hui ze Karelius een min of meer oorzake lijk, zij het onredelyk verband bestond. Kortom: de criticus was minder imma terieel, dan zyn beroep eisohte, waar mede ook is aangetoond, dat deze ge- sohiedenis niet in Nederland speelt, waar de critiek de meest onzelfzuchtige ter wereld is. Vermoedelijk was het nog een over- biy'fsel uit zijn effecteniijdperk, dat Ka relius' handelsgeest nu en dan zijn sen timent overwon. Of dat inderdaad een overwinning mag genoemd worden, mag niet gezegd worden. Een feit is het, dat de Gooichemsche schilders er blijk baar waarde aan hechtten, in de „Nieuwsbode" gunstig te worden gere censeerd en zoo kwam het, dat zy, die in gezelschap van Karelius waren, begon nen van hun geestdrift voor de kunst critiek te doen blijken door den dader in de kleine sociëteit menig vloeibaar of fer te brengen en geleidelijk ook op an dere wijze een wedstryd aanbonden, wie hem het meest gunstig voor zyn werk zou weten te stemmen. Menig kunstproduct, dat in de „Nieuwsbode" uitbundig war geprezen, verhuisde naar de schilderyenverzam?- ling van den criticus, echter zonder dat de critiek daarvoor het gebruikelijke equivalent in blanke schijven had ge offerd: Kortom: het werd een doodge woon handeltje. In Gooichem en ook weldra daarbuiten kenden de schilders het recept: je zendt Karelius een uit- noodiging om je tentoonstelling te ko men zien," „ter kennismaking" tevens een krabbel of een schilderijtje en je reputatie is met de medewerking van cif „Nieuwsbode" gemaakt of gevestigd. Maar een van de schilders, wien. aquarellen door de plaatselijke critiek in alle toonaarden waren geprezen, bleek niet vatbaar voor Karelius' diplo matie. Zelfs het feit, dat de criticus plot seling een „groote verslapping in de voor het overige zeer tonige dingen" zeidc waar te nemen, vermocht niet hem te vermurwen. Dus probeerde hij het op een andere manier, noodde den artiest ten lunch, liet zyn vrouw terloops het ge sprek op de aquarellen brengen en merkte zelf niet minder argeloos op, dat hij er aan zijn wand nog juist een mooi plekje voor open zou hebben. Dc artiest verwerkte de delicatessen, waarmede men hem overlaadde glim lachend en met den eetlust, der schilder kunst eigen; voor het overige deed hij, alsof de zUdelingsche uitnoodiging om de co'lectie-Karelius te oompleteeren, hom niet aanging. En nu ging nog het gerucht, dat de artistieke vader van de aquarellen Gooichem zou gaan verlaten. Toen Ka relius dit hoorde, waagde hy des mid dags aan de ror.de tafel ter sociëteit nog een poging. Meer om van de critiek veT- lost te zijn dan uit ernst zeide de schil der tenslotte. „Nu, goed, lk heb je allang begrepen en ik zal je binnenkort wel iets van my sturen. Op je verjaardag bij voorbeeld". Dc sociëteit vierde deze overwinning van de critiek met sherry, die geboekt werd op de rekening-courant van Karelius. De schildersbent had zich nu cn dan al sarcastische opmerkingen ver oorloofd over de vergeefsche pogingen van den criticaster, maar nu zou hy ri gour ouzel ijk aantoonen, dat voor zyn critieken ook het meest weerspannige genie boog Hy zou geheel de vrienden schaar uitneodigen, om dat ter gelegen heid van zyn geboortedag te bewijzen. De schilder was uit Gooichem vertrok ken en het zou nog enkele maanden duren, alvorens Karelius' beurt zou ko men. Hy hield de herinnering aan de toezegging van den schilder wakker, door hem nu en dan eens te schryven en even regelmatig kreeg hy welwillende antwoorden, waarin angstvallig scheen vermeden, over het beloofde geschenk te spreken. De criticus begon zich bijge- v'o!ongerust <te maken. En toen hy eens Gooichem verliet, om een familielid met een drledaagsch bezoek te verblijden, schreef hy haastig zyn vriend een brief kaart: Amice, In verband met je toezegging van eeni gen tyd geleden, bericht ik je, dat myn adres tot nadere aankondiging zal zijn— enz. Karelius. En drie dagen later berichtte hy, dat hy weer in Gooichem was aangeland. Maar hij hoorde niets en het duurde toch nog maaT enkele weken, eer de kalender den fatalen datum zou aan- wyzen. Eindelyk bracht een brief van den aquarellist opheldering: Waarde Heer, Ik heb u onlangs beloofd, u eens iets van my te sturen, maar lk moet u tot myn leedwezen berichten, dat sedert mijn Gooichemschen tijd de practische kant van het leven my heeft genood zaakt, een radicale verandering in mijn richting te brengen. Niet alleen, dat ik mijn formaat heb veranderd (ik maak namelijk geen aquarellen meer, maar al leen dingen, die ongeveer een vierkanten me te groot zyn), doch ook myn palet is geheel gewyzigd, ik schilder in geheel anderen toon. Wilt u niettemin een dezer stukken ontvangen, dan verheug ik er my by voorbaat op, u er op den afgespro ken dag een te doen toekomen. Hoogachtend, (Handteekening onleesbaar) Het zal den lezer niet verbazen, dat Karelius Jr. me-er een vriend was van. quantum dan van qualiteit en dus even min, dat hy zich niet zonder pathos overtuigd verklaarde, dat de verandering van richting stellig een verbetering zou zyn en dat het nieuwe formaat hem dus byzonder welkom was. Om zijn overwin ning een gepast relief te geven, had Karelius geheel de schildersbent op zyn verjaardagsfuif gencodi-gd. In de ver trekken, waar geen wand zonder kunst was, hing een dichte rook. De „Gooichem Band", die zich ter opluistering had be schikbaar gesteld, deed de eerste pogin gen, zich te- laten hoore-n, toen een groot pak werd binnengebracht. Karelius groeide en begon met- yzige kalmte aan de touwen te peuteren, ter- wyi de gasten geestigheden zeiden. Men verwonderde zich er algemeen over dat tenslotte zelfs de Gooichemsche aTtist, wiens ruggegraat het sterkst was geble ken, aan da wenschen van de critiek was tegemoet gekomen. Inmiddels gaf Ka relius uitleg, verteldee van de veran dering, dié dee schilder in palot en for maat had gebracht, waarop iemand op merkte, dat hy óók had gehoord, dat de schilder „lichter" was geworden. De kamer was vol spanning. Het duurde even eer het kolossale pak was geopend, maar het geduld, dat men aan den dag legde werd beloond. Men was schier sprakeloos van het product van de nieuwe richting, van het nieuwe for maat en het nieuwe palet, dat door den practischen kant van het leven was in gegeven: te voorschyn was gekomen een uitvoerig, diepzwart schoolbord! Een wijsgeer analyseerde: „Vechtende negers in een tunnel!" De maatschappelijke functie van deze kleurlingen in hst hyperbfschaafde Gooi chem is geweest, dat zy de critiek mild '-en gestoofd, gelijk de zon, die er wuivende roggevelden in haar stra lende omarming vat. INGEZONDEN MEDEDEFUNGEN a 60 Cents per regel. Dr.H.NANNING's HAEMOFERRIN Bloedvopn-.eno versterkingsmiddel. f 2.60 p.'/i fiesch. /l.óOp Zz flesch TYPHTJS-EPÏDEMIE OP CELEBES. In de „derafdeeling Masamba, op Celebes, heerscht op het oogewblik een typhus-epidemie. welke reeds vele slacht offers eischbe, meldt de Koerier. Twee geneesheeren van Makassar zyn thans bezig, de bevolking te vaccineeren. Voor- loopig ls de patrouillegang in het ge teisterde gebied gestaakt. Een brigade militairen, die zich in deze streek be vond. is met spoed terug geroepen. Waar de ziekte zich meer en meer in de richting Palopo uitbreidt, is men thans ook in deze plaats bezig de bevolking in te enten. Alkmaar ver-tr. 7 Juni van Duinkerken n. Antwerpen, Chili n. Ameetrdam. Alblreo 4 Juni te Havre, West-Afrika n. Amsterdam. Buitenzorg 5 Juni van Gibraltar Ba tavia n. Rotterdam. Jan Pieterszoon Coen 5 Juni te Sabang Amsterdam n. Batavia. Jagersfontein 4 Juni te Suez, Beira n. Rotterdam, Kedoe 4 Juni n.m. te Londen, Java n. Rotterdam. Laertes 5 Juni van Padang, Bate via n. Amsterdam. Modjokerto 5 Juni van Rotterdam n. Batavia via Antwerpen, Poseidon 1 Juni van Jacksonville n. Londen. Ryperkerk 5 Juni te Amsterdam van Antwerpen. Stuyesant 30 Mei te Curasao van Am sterdam. Tjerimal p. 5 Juni 13 u. 45 m, Gibraltar Rotterdam n. Java.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10