De lessen van net Olympisch Voetbaltournooi HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 6 JUNI 1928 DERDE BLAD Na een vrijen dag. Wat ons nog te wachten staat. Het droeve figuur van Europa. De popu lariteit van Uruguay. En de kansen van Argentinië. P Gisteren is een vrije dag ge weest In het Olympisch Voetbaltournoo: En ik kan u verzekeren, dat dat toch wel een verademing is voor iemand, die in een goede week tijd 14 interlandwed strijden heeft bijgewoond met heftige emoties als de ontmoetingen van Ne derland en Duitschiland met Uruguay ertusschen. Misschien zal men mij te genwerpen dat Nederland gisteren toch tegen België heeft gespeeld en Ohili te gen Mexico. Maar dit waren geen Olympische wedstrijden. Ze waren se- organiseerd door den N. V. B. en met door het N. O C. De heb mij daarvan Maandag nogeens extra overtuigd door aan een trio N.O.C.-officials te vragen, of ze met deze kampen nu eigenlijk wat te maken hadden, of niet. En hun ant woord klonk als uit een mond: Geluk kig niet. Ook zij waren dankbaar eens een vrijen dag ertusschen te hebber» Het is heel aardig om zoo nu en dan eens naar een wedstrijd in dit tournoc: te gaan kijken maar als je alle quali- tate qua moet bijwonen beginnen de in snelle opeenvolging opgediende porties weieens zwaar op de maag te liggen. En dan is een dag vasten een uitkomst voor lichaam en geest. Maar nu vallen we met nieuwen moed op de eerste der vier laatste gangen van het rijk voorziene menu aan. Ar*°rrtitfë- Egypte vanavond. TJruguay-Italië mor genavond, ItaliëEgypte Zaterdagmid dag en tot slot Argentinië—Uruguay. Ik zie met eenigen schrik dat ik daar onbewust aan het voorspellen ben ge gaan. Maar ik laat het toch maar staan want het lijkt nogal veilig. Het is in derdaad al zeer onwaarschijnlijk dat der beiden Zuid-Amerikaanschen Republie ken hun plaats in de zon der finale wordt afgenomen ook al wan Italië met 71 van Spanje en is Egypte, als het erop aankomt lang niet voor de poes. En dan Zondag de finale. Een half millioen menschen. naar ruwe bereke ning zouden die graag willen zien Het zal niet gaan, er kunnen maar 4').()00 in het Stadion. Juist deze geweldige be langstelling doet me vreezen. dat deze kamp niet zal meevallen. Want hoe vaal: is al niet vertoond, dat wedstrijden di in abnormale mate de publieke aandaclv trekken, de moeite van het aankijken nauwelijks waard blijken te zijn. Het is een vreemd verschijnsel, maar een, dat zich in iedere tak van sport meer maler openbaart De oplossing zal misschien zijn. dat de geweldige commotie van da gen te voren, de spelers in zulk een ze nuwspanning brengt, dat zij er op het terrein weinig van terecht brengen Overigens zijn de auspiciën waarondei deze finale gehouden wordt (altijd nog aannemende dat Argentinië en Uruguay partij zullen zijn) wel uitermate gunstig want Uruguay is negen maal achtereen volgens kampioen van Zuid-Amerik? geweest voor Argentinië het deze eer het laatste jaar wist te ontnemen. De Ar gentijnen zullen dus strüdon wat zü kunnen om de glorie van deze 32 over winning door een Olympisch kampioen schap te bevestigen, terwijl da Uruguee- zen alles zullen doen om de glorie te herwinnen die hun 9 jaar lang om straalde en daarbij bovendien het in 1924 gewonnen Olympisch kampioen schap te behouden. De Urugueezen zijn ongetwijfeld het populairst van de twee. Dat heeft zich deze beide dagen weer afgeteekend in onzen voorverkoop voor de beide halve eindstrijden. Er zijn bij ons veel mee kaarten gehaald voor Uruguay—Italië dan voor Argentinië—Egypte. Waarom eigenlijk? De Argentijnen spelen heusch niet minder goed en ik verwacht per soonlijk meer strijd in den wedstrijd van heden- dan van morgenavond. Zoo- als Argentinië in de eerste tien mimiter. en het laatste kwartier van den wed strijd tegen België speelde heeft geer enkel elftal ons nog voetbal vertoond ook Uruguay niet. Past de Donderdag avond meer monschen dan de Woens dagavond? Neen. het moet wel de groo- lere populariteit van Uruguay zijn en die moet dan zeker gezocht worden ir. den glans van een vorig Olympisch kam- okyrnschan en in di* Nederland er zoowel in 1924 als thans te gen gespeeld heeft. Ik geloof dat 99 van de honderd menschen van Uruguay weer met de grootste zekerheid de eind-over winning verwachten. Het is inderdaad zeer wel mogelijk, da' gelijk krijgen, maar Argentinië is heusch nog niet verslagen Men bedenke wel, dat de Argentijnen den laatster strijd tegen Uruguay hebben gewonnen en dat zij bovendien niet Vreemd staar tegenover de Urugueesche spelmethode die zij integendeel door en door kenner En dan.... voetbal is en blijft een spel me' "a ve*-~"-"'*ven ze'fs al*" twee elftallen van voetbal virtuozen el kaar bekampen Intusschen is het verloop van dit voet- baltournooi verre van eervol voor he' spel in Europa De halve eindstrijder zien twee Zidd-Amerikaansche ploegen een Aziatische en Italië als eenig verte genwoordigster van het oude werelddee1 om de prijzen strijden Als Egypte nt' Zaterdag Italië mocht slaanmaar neen, neen. ik moet met dat voorspellen ■jens ophouden. Ik ben alleen nog benieuwd of wij dc honderd doelpunten nog zullen halen er zijn er nu 86 gescoord en nog vier wedstrijden voor den boeg. Het Hikt eer toede k^rc *v, zal willen be weren, dat dit te weinig is. Het troosttournooi: de Nederlanders spelen een schitterenden wedstrijd tegen de Belgen. Chili wint met dezelfde cijfers van Mexico. A.s. Vrijdagavond op het Sparta-terrein te Rotterdam de eindstrijd NederlandChili. NederlandBelgië (3-1) DE VIJFTIGSTE INTERNATIO NALE WEDSTRIJD VAN DENIS (Van onzen verslaggever). Dat was wel een buitenkansje voor de Rotterdammers, dat daar Dinsdagavond zoo onverwacht in het Kasteel van Sparta een voetbalwedstrijd tusschen Nederland en België was vastgesteld. De N.V.B. heeft daarmede duizenden en nog eens duizenden aan zich verplicht, want in Rotterdam werden immers de eerste officieele wedstrijden tusschen onze Hol- landsche jongens en de Belgische roode duivels gespeeld. In misschien geen andere plaats in ons land loopt men zoo warm voor Hol landBelgië als in Rotterdam. Het Kasteel was dan ook geheel uitverkocht, wat wil zeggen, dat zich ongeveer 30.000 menschen een gang naar Spangen ge troost hadden. En zij zullen zich dat waarschijnlijk niet beklaagd hebben, want het was prachtig voetbalweer en boven dien hebben zij kunnen genieten van een hartstochtelijken, op vrij hoog peil staan den wedstrijd, waarbij de partyen elkaar tot de laatste seconde toe elke duimbreed gronds betwistten. Het was dan ook ontzaglijk druk in den omtrek van Spangen; de tramwa gens van lyn 16 en de talryke autobus sen voerden onafgebroken voetbal enthousiasten naar het Sparta-terrein, dat feestelijk met vlaggen versierd was, Het Nederlandsch elftal was gewyzigd. O.a, ontbraken Massy en Van Boxtel. Tot ons genoegen was Krom weer eens in de middenlinie opgenomen. Hy heeft zich zyn plaats volkomen waardig getoond. Het eenlge wat op Spangen ontbrak, was muziek. Het deed een beetje vreemd aan, dat de spelers by hun komst op het veld niet met hun volkslied begroet werden. De begroeting van het publiek was er evenwel niet minder hartelijk om. Daverend handgeklap en hoera-ge- roep weerklonken toen Denis en zyn mannen binnen de krijtlijnen versche nen. Denis gehuldigd. Vóór het begin van den wedstryd heeft er midden op het terrein een aardige huldiging plaats. Ter gelegenheid'van zijn vyftigsten internationalen wedstryd wordt aanvoerder Harry Denis te mid den van de spelers gecomplimenteerd Allereerst door ir. Kips namens den Ned Voetbalbond; door Bok de Korver. wiens record zoo schitterend door den Hage naar gebroken is, namens Sparta en door den heer Verdyck namens den Belgischen Voetbalbond Onder daverend applaus heeft Denis van deze drie heeren bloemen to ontvangst te nemen. De wedstrijd. Dan kan het spel beginnen. De elftallen stellen zich als volgt op: Nederland Van der Meulen, Denis, van Kol. Kools. Van Heel. Krom, Elfrlng, Smeets, Tap, Ghering, Weber België: Verhulst-, Moeschal. R. Braine. Bierna. P. Braine. Boesman. Helleraans. v. Averbeke, Hooydonkx. Lavigne, De Bie. Te 8 minuten over zes laat de Italiaan - sche scheidsrechter Gama tossen. Denis raadt natuurlijk goed, maar dit heeft vrijwel niets te beteekenen, want er is zoo goed als geen wind en de zon schynt niet hinderlijk. Precies tien minuten over zessen trapt R. Braine voor de Belgen af en al dade lijk begint de menschenmenigte de Hol landers aan te moedigen. Voorloopig val len echter eerst de Belgen aan, maar de Hollandsche verdediging laat zich niet overrompelen. Spoedig is het niet het Belgische overwicht gedaan. De vyf Oranje voorhoedespelers combineeren heel verdienstelijk, uitstekend door de middenlinie gesteund. En reeds na zeven minuten heeft het publiek gelegenheid om een oorver- doovend applaus te laten weerklinken, want Ghering, die den bal van Tap netjes toegespeeld krygt, schiet van vlak- by hard en onhoudbaar in het Belgische doel. Holland leidt met 10. Dit is het sein voor de Oranje mannen om nog enthousiaster te spelen. Het gejuich is niet van de lucht. Onop houdelijk komt Tap met zyn mannen naar voren en als er elf minuten ge speeld is, zet Elfring den bal onberispe lijk voor, waarna Smeets het leder buiten het bereik van den Belgischen keeper in het doel kopt (20). Dit was dus wel een sensationeel begin. Toch toonen de Belgen niet de min ste ontmoediging. Ook zy vallen eenlge malen vinnig aan. Het schitterend spe lende Hollandsche achtertrio, met Van der Meulen aan het hoofd, wijst echter onverbiddellijk alles af. Dan komt de Hollandsche voorhoede weer opzetten. Als De Bie uitgeloopen is, weet Lavigne nog juist bytijds weg te werken. Oranje is overwegend sterker. Vooral Krom weet menigen aanval van den Belgischen rechtervleugel te stuiten. R. Bralr.e wil het een keer te noncha lant doen. waardoor zyn elftal een goal ontgaat. Vlak by het Hollandsche doel trapt hy met een onverschillige bewe ging den bal achteruit weg, zoodat die meters naast het doel vliegt. Als Weber uit een gunstige positie schieten wil, wordt hu afdoende door Lavigne afgehouden. Het is Krom weer die den bal bemachtigt en dien naar Tap doorzendt. Deze schiet goed in. maar nu staat De Bie op de goede plaats. Het is wonderlijk zoo goed als alles ditmaal by HolUand gelukt. De Belgen hebben haast niets in te brengen. De aanvallen die zy af en toe kunnen onder nemen. worden dadelijk door Denis en Van Kol onschadelijk gemaakt. Alleen met een schot van Moeschal heeft Van der Meulen een weinig moeite. Tap pingelt nu eens niet zoo onuit staanbaar als gewoonlijk; hy geeft een bal telkens vlug over en schiet veel en onverwacht. Na een klein half uur begint het spel een beetje te verslappen De spelers heb ben blijkbaar iets te vee! van hun krach ten gevergd. Als Lavigne even buiten het beruchte gebied hands maakt, neemt Krom een vryen schop. Hy zet den bal vlak voor doel, maar De Bie is er iets eerder by. dan Smeets. Vermakelijk is het te zien, dat Elfring in zyn enthousiasme niet eens bemerkt, dat hij ongeveer een meter over de Hjn staat, als hy den bal wil ingooien. De scheidsrechter en de grensrechter zien het echter wel. Van der Meulen krügt voor de zuo- veelste maal een applausje, als hy weer oordeelkundig uitloopt en den bal voor de voeten van R. Braine weggraait. Zün collega aan den overkant is niet zoo safe. Hy laat eens den bal vallen. Gelukkig voor hem staat er geen Hol lander in de nabyheid, zoodat het goed afloopt. Achtereenvolgens vliegen eenige scho ten van Tap en Smeets rakelings over. Elfring rent eens achter den bal aar.. Buna iedereen denkt, dat hy het niet halen kan, maar hu spant nog eens alle krachten in en weet zoowaar op een paar strepen afstand van de cornervlag den bal nog te pakken te krügen en met een boogje voor het Belgische doel te plaat sen. Jammer voor hem heeft dit geen goal tengevolge. By een aanval der Belgen kan Van der Meulen niet weg trappen. Kalm gooit hy den bal over eenige Belgische hoofden heen naar Denis, die voor het verdere transpor; zorgdraagt. De Belgen combineeren wel aardig, maar voor doel is het mis. Eenige corners op beide doelen hebben geen succes. Na een periode van knoeien door beide partyen op het middenveld, komt er een gevaarlijke aanval op het Hollandsche doel. Denis kan slechts met groote moeite wegwerken Van der Meulen heeft overigens een kalmen avond. Ook Krom waagt eens een schot, maar heeft daarmee geen succes. Een vrye trap tegen Tap brengt den Belgen even min voordeel. Juist als Van der Meulen weer eens met veel bravour zyn doel verdedigd heeft, kondigt de scheidsrechter de rust aan met 20 voor Oranje. De tweede helft Te 7.15 begint de tweede helft. Als Tap afgetrapt heeft belandt de bal spoedig by Krom. die den bal weer op de Belgische helft brengt. Tap haalt ineens den bal schitterend om; zyn schot vliegt rakelings naast. Er ontstaat al gauw een gevaarlijk mement voor het Hollandsche doel. R Braine stormt alleen op Van der Meulen af. De H.F.C.'er loopt hem tegemoet en weet den bal te bemachtigen en weg te werken. Wederom schiet de Belgische middenvoor, doch thans gaat zijn schot hoog over De Bie laat nu ook zien. dat hy keeper, kan. P. Braine roept even de hulp van zyn masseur in; Juist als deze zyn werk wil doen. laat de rechtsbuiten hem in den steek, want hy ziet dat zyn kameraden weer ten aanval gaan en rent mee naar voren. Hij vergeet to zyn geestdrift zyn mankement heelemaal. Het blijft een zeer aangename wed stryd. De goede verstandhouding wordt geen oogenblik verstoord. De Belgen blijven r.u eenigen tijd aanvallen. „Let op", roept iemand in onze nabyheid. ..daar komt nog een goal van!" Maar R Braine logenstraft deze woorden, door nog eens hoog over te schieten. Ook Var. Kol werkt hard. evenals Van Heel, die zich op de spilplaats uitstekend thuis voelt Voor Kools hebben de Bel gen ook ontzag. Denis werkt in één woord schitterend. Koppende trappende en drijvende weet hy aan de Belgische voorhoede telkens den bal te ontnemen. Te 7.35 wordt het spel even gestopt voor den Belgischen midhalf, die zich na een sprong bezeerd heeft. Hy is gelukkig weer gauw in orde. Precies half acht storm: Tap naar voren. Terwyi De Bie valt, schiet de A-D.O.-man kalm in. Holland leidt met 3—0. Het publiek is dol van vreugde en roept om nog meer goals. De Belgen willen dat ook. maar het is voor her. erg spy tig, dat Van der Meulen weer zoo talent- en styivol staat te keepen. Tot ieders verbazing maakt Denis free- kick. De vrye schop heeft gelukkig geen gevolgen. Ook tegen Krom word; een maal geHoten. De vrUe trap even buiten het penaltygebied gaat óók al naast. Krom laat R. Braine. die vry stevig op hem inloopt, een salto mortale ma ker.; de Belg stort ter aarde, maar staat spoedig weer op. Ghering verknoeit twee mooie kansen vlak achter elkaar. Krom kan nog juist door den bal corner te werken, een aanval van den Belgischen rechtervleugel onschadelijk maken. Er ls nog tien minuten spelen, als eindelijk het eerste en eenige Belgische succes komt. P. Braine. die rechtsbinnen is gaan spelen, schiet plotseling onhoud baar voor Van der Meulen mooi in den hoek en verkleint den Belgischen achterstand (31). Nu laat Krom eerst zien, over welk een geweldig uithoudingsvermogen hy beschikt. Telkens weet hy een Belgi schen aanval, zy het ook een paaT maal door corner te veroorzaken, te stuiten De Belgen houden taai vol, maar de Hollanders óók! Gescoord wordt er echter niet meer en als de secheidsrechter te acht uur in rukken blaast, heeft Nederland weer een verdiende overw'nning op onze Zuidelijke naburen behaald. Denis, die door de Hollandsche en Belgische spelers gelukgewenscht wordt, gaat dan op de. schouders van eenige enthousiasten het kleedlokaal in. Daarna verliet de menigte in goede orde het terrein. Chili-Mexico (31) Op het Vitesse-terreto te Arnhem werd Dinsdagavond te zeven uur de tweede wedstryd van het troosttournooi, tus schen Chili en Mexico gespeeld. Ongeveer tienduizend toeschouwers woonden dezen wedstryd by. Chili is di rect in de meerderheid. Twee corners op het Mexicaansche doel leveren ech ter niets op. Het spel van Mexico is zeer primitief, dat van Chili daarentegen de monstreert vry goed combinatiespel, waardoor de Mexicanen weinig hebben in te brengen. De wedstryd wordt ln den aanvang dan ook het meest op dc Mexicaansche helft gespeeld. Een hard schot van Alfaro gaat rakelings over. Even later weet de Mexicaansche kee per een hard schot van denzelfden spe ler goed te verwerken. Het spel is een eenzydige vertooning; slechts af en toe weten de Mexicanen het leder machtig te worden, zy komen echter niet verder dan de Chileensche achterhoede. Eindeiyk volgt dan een goede aanval van Mexico. Garoes plaatst keurig voor het doel, doch Ibncache heeft weinig moeite met dezen bal. Dank zy de uitstekende verdediging van Mexico bleef de stand gedurende 25 minuten blank. Daarna wordt het eerste doelpunt gemaakt, maar van den kant, van welken wy het niet verwacht had den. Mexico komt plotseling beter op zetten; Garoes zet voor, de bal word: opgevangen door Mejia, die ineens in trapt (01). Even later maakt Chili door een vryen schop van Subiabre geiyk (11). Met dezen strnd komt de rust. Na rust gaat aanvankeiyk de stryd geiyk op. Wel is waar is nu ook het com bineeren van Chili beter verzorgd, doch Mexico onderneemt nu toch ook enkele flinke aanvallen. Ongeveer drie minuten na het begin van de tweede helft brengt de midvoor Subiabre na een keurigen aanval den stand op 2—1. De links buiten van Chili Olguin, die een trap heeft gekregen, valt dan voor enkele minuten uit. Wanneer hy weer m het veld terugkeert, speelt hy op halve kracht. Eens wanneer de rechtsbinnen van Mexico den bal keurig heeft vryge- maakt en vooruit naar den rechtsbuiten plaatst rekent het publiek biykens het gejuich reeds op den geiykmaker. Door het onzuiver plaatsen gaat de kans ver loren. Een langdurig gejuich, dat over gaat in een ovatie, gaat op als een terrein- knecht met een bord over het veld kont; met den uitslag van den te Rotterdam gespeelden wedstryd HolJand-Beigié: 3—1. Het gejuich hield eenige minu'en aan. Het spel gaat dan in snel tempo ver der en gaat van de eene helft naar de andere. De Mexicanen komen er steeds beter in. Eenige gevaariykc aanvaller:, welke echter voor doel slecht geplaatst worden, leveren geen succes op. Tegen het einde neemt de strijd een vinniger karakter aan. De scheidsrech ter houdt de teugels strak en straft met vrye schoppen. Kort voor het einde brengt Subiabre den stand op 31 voor Chili, waarmede het einde komt. Nederland tegen Chili. Vrijdagavond zal Nederland op her terrein van Sparta te Rotterdam den volgenden wedstryd ln het troosttour nooi spelen tegen Chilli Het Olympisch programma voor heden Woensdag VOETBAL 7 uur: Argentinië—Egypte. voor Donderdag 7 uurItalië - Uruguay. Onze bekende teckenaar Bernard van Vlijmen vreest, dat het Nederlandsche volk zich de gewoonten n vrcugdcuitingen van vreemde voetbalspclers zal eigen maken. En zijn geestesoog ziet de volgende outknoopingen voor: den man, die den moed had gevonden, om het dienstmeisje „gedaan" te geven den man, die op een slecht gekozen nomen', om verhooging van salaris ging GEHRING SMEETS TAP die in deze volgorde de Nederlandsche doelpunten tegen België scoorden.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9