Cadum Zeep OM ONS HEEN RUITEN! ANDSCH OVERZICHT De vier gedenkwaardige jaren der familie Van der Velde is een zuiverende verfrisschende zeep. die nieuw leven aan de huid éeeft. KRUISWEG 49 HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 7 JUNI 1928 No. 376Ö UIT VELSEN. Waarschijnlijk hebben vele Raa<fc-1 leden in verschillende gemeenten zich er i niet goed rekenschap van gegeven, vrat eigenlijk een politieverordening is en v/aar die voor dienen moet. Het is niet goed mogelijk, daarop een redelijk ant woord te geven, wanneer wU daaraan niet vooral laten gaan de vragen, wat een goed politiecorps la en waar het voor dienen moet. Vooreerst om op de boeven te passen. Ik zou zeggen vooral 's nachts, wanneer er niemand op het pad la, dan de dieven. Inbraken en diefstallen voorkomen als 't kan en, wanneer het kwaad eenmaal gebeurd is, de daders zoo mogelijk ont dekken. Maar haar voornaamste taak ls dat niet. Die bestaat hierin, dunkt mij, om regelen van orde die door den ge meenteraad zijn vastgesteld, in samen werking met de burgerijuit te voeren, in het algemeen belang. Die maatregelen -zijn namelijk zóó talrijk, dat zelfs de beste burger niet to staat ls om ze alle maal te onthouden; de politie moet daar wat In meehelpen. Neem bijvoorbeeld de politieverordening van Haarlem: die telt op 5 na derdehalf honderd bepalingen, verdeeld over negen hoofdstukken en waarin alphabetisch gerangschikt, meer dan vijfhondera onderwerpen behandeld worden. Verreweg de meeste menschen zijn volkomen bereid, al de voorschriften die daarin gegeven worden op te volgen, in de eerste plaats omdat de groote meer derheid van de menschen van nature ge moedelijk en bereidwillig is en In de tweede plaats omdat zll liever geen boete willen loetalen op elsch van den kanton rechter. De procedure ls niet prettig. tijdroovend en kostbaar. Je kunt je geld plezieriger besteden. Maar omdat er zooveel bepalingen in dat boekje staan weet Je niet altijd wat verboden en wat veroorloofd is. Als een agent van politie dus ziet, dat iemand te goeder trouw op het punt ls een overtreding te begaan of die misschien al begaan heeft, dan zal hij er niet dadelijk bij zijn om prooes-verbaa.1 op te maken, maar met een gemoedelijke waarschuwing de orde die in gevaar gebracht wordt of Is, be handhaven. Natuurlijk In verband met den aard van de overtreding. Bij voorschriften van veiligheid, brandgevaar en zoo meer moet heel anders, veel strenger worden opgetreden dan bi) kleinigheden als kleedenkloppen of sneeuwruimen. Zie bijvoorbeeld onder letter B. „baldadig ge raas in tapperijen" en „ordeverstoring op begraafplaatsen". Ik kan begrijpen, dat het. laatste onmiddellijk streng wordt tegengegaan omdat iedereen voelt, al thans moet voelen, dat dit niet te pas komt. Dus onmiddellijk proces-verbaal Maar bij luid gepraat in een koffiehuis kan het voorkomen, dat de prater zich er niet van bewust ls, dat hij hinderlijk is. Dus een waarschuwing. Nu zijn de meeste, maaT niet alle In gezetenen, gemoedelijk en bereidwillig. Er zijn driftige, dwarse en nijdige, slecht gehumeurde en onverschillige lieden. Wanneer die een overtreding begaan, proces verban!, want Je moet in de sa menleving ze 1 fbeheersching en vriende lijkheid toepassen en wie dat niet kan of wil, moet het maar leeren door ver oordeeling tot boete. Een politieverordening is dus, zou Ik zeggen, een geschrift, dat orde en regel tracht te handhaven in de samenleving en een goed politiekorps voert die voorschriften zoodanig uit, dat het daarbij zooveel mogelijk den steun en de medewerking verkrijgt van de ingeze tenen, Zóó ontstaat er een vriend schappelijke geest tusschen ordebewaar ders en ingezetenen, de moderne geest, in tegenstelling met de ouderwetsche op vatting, dat de burgerij slecht en las tig was en dat haar (altijd opzettelijke! overtredingen met kracht moesten wor den onderdrukt. Door processen-verbaal. Vroeger werden er wel premiën gege ven aan den politieman, die de meeste prooessen-verbaal had opgemaakt; te genwoordig gebeurt dat niet meer. Het verschil is groot en de bedoeling duide lijk. Natuurlijk is een politieverordening geen geschrift zonder fouten en vergis singen. De politie kan daar heel weinig aan doen. Meestal is de meerderheid in den gemeenteraad de schuldige, bij voorbeeld bij een rookverbod. Het ls ver boden (art. 202) aan iemand beneden den leeftijd van zestien jaren tabak, sigaren of sigaretten te verkoopen of te verstrekken. Het ls (art. 203) kinderen beneden den leeftijd van zestien jaren verboden, op of aan den openbaren weg, of eenige voor het publiek toegankelijke plaats, tabak, sigaren of sigaretten te rooken. Dit behoort niet in een politieverorde ning thuis omdat het een quaestie van opvoeding geldt. De pQcht van de ouders is het, jonge kinderen van verkeerde dingen af te houden. Zoo lijkt het mii ook een wijs besluit van de meerderheid van den gemeenteraad van Velsen. om geen bepalingen tegen het vloeken op te nemen in de politieverordening van die gemeente. Vloeken is leelijk, verkeerd, smakeloos en slecht. Daar zijn wij het al len over eens. Maar het ls een gedeelte van de opvoeding om de kinderen in hun jeugd daarvan te weerhouden, zoodat zij er ook op ouderen leeftijd niet meer toe komen _De taak van de politie ls het te gengaan van vloeken ovenwei niet, wel die van de ouders en wanneer ik een va der te Velsen was, zou ik het den Raad van Velsen kwalijk nemen, wanneer hij m ij n werk overdroeg aan de politie. Ik zou zeggen: „daarvoor ben ik mans ge noeg." Ziedaar een van de onderwerpen van de agenda der Raadsvergadering van Dinsdag 4 Juni. Een ander betrof een verbod tot dansen In het openbaar, waar dus de politieverordening alweer aan te pas zou komen. ,.Op zichzelf"zei mij dezer dagen een ernstig man, „zijn wei nige dingen slecht, maar vele dingen worden door de menschen slecht ge maakt." Een quaestie van opvoeding. Dus niet geschikt voor den politieman, die geen opvoeder, maar een ordebewaar der is. Er kwam in den Raad van Velsen een der bekende briefjes van den heer Van der Stel, waarbij aan een toevallig inge stelde commissie werd medegedeeld, dat Velsen ook op zijn lijstje staat van corruptie. Maar B. en W. gin gen daar by monde van den voorzit ter stevig op in. In de eerste plaats behoorde de klacht niet by deze commissie (zy za„ dat ook zelf in) maar bovendien hadden B. en W. al vroeger by de justitie zelf ge ïnformeerd en vernamen, dat Velsensche ambtenaren zich aan corruptie niet schuldig hebben gemaakt. Als daartoe aanleiding wrs, zou de justitie op de zaak terug komen. Dat bericht was van 17 November, dus meer dan een half jaar geleden en daarna hadden B. en W, niets meer vernomen. zy hadden door eigen onderzoek bovendien de we tenschap verkregen, dat alle kortingen bi de gemeentekas gestort waren; voor treffelijk was de houding van hot da-- geiyksch bestuur, dat voor een behan deling van de zaak in geheime zitting niets gevoelt en de bespreking in open bare zitting verkozen had. Zoo liep de gedachtenwlssellng hier mee af, dat het briefje voor kennisge ving werd aangenomen. De zaak is uit. Aan het einde van de vergadering kwam mededeeling over het zonderling geval, dat de aannemer van een ge meentewerk den bouw waarmee hij be zig was, heeft gestaakt en de arbeiders naar huis gezonden, omdat hy een ge schil had gekregen met een opzichter van de gemeente. B. en W. beloofden een onmiddeliyk onderzoek en Woens dagmorgen was het dan ook al in vol len gang. Elders in dit blad wordt de uit slag meegedeeld. Maar de methode van optreden van den aapnemer is ze ker niet juist. Waarom beklaagde hy zich niet by B. en W, en lokte op die manier arbitrage uit? Nu kwam die toch, maar langs onvriendeiyken weg. Het is in Velsen toch zeker ook waar, dat er meer vliegen met honig gevan gen worden dan met azyn! J. O. P. TERWIJL MEN AAN TAFEL ZAT. WERD HET HUIS IN BRAND GESTOKEN. Terwijl de familie C. Bart .te Venhuizen (gem. Heerhugowaard) Dinsdag zat te koffiedrinken, heeft zekere M, uit Heer- Hugowaard gepoogd met een bos stroo haar huis in brand te steken. De politie wist den man te vatten, toen het stroo reeds lustig brandde. Hy werd opgeslo ten, meldt de N.R.C. DE REMBRANDT TE DRACHTEN. Uit Heerenveen schryft men aan het Hbld., dat het bericht, als zou de Rem brandt uit de nalatenschap van baron Van Harlnxma thoe Slooten te Drach ten aan een Nederlandsch museum ver maakt zyn, op een misverstand berust. FEUILLETON door JAN VAN MERLENSTEIJN. 23) Met de morgenschemering waren wy gelukkig bulten het Kanaal en voeren nu kalm de gewone bootenroute naar het Zuiden in de richting van Kaap Finlsterre, Nu gunden we de machines van het Jacht en ons zelf rust. Om de aandacht niet op ons to, vesti gen voeren wij to het gewone tempo der vrachtbooten, dus zoowat elf knoo- pen per uur. Bovendien was het nu na tuurlijk ook voldoende, wanneer slechts één van ons op wacht stond om alarm te kunnen maken. Daar er nu geen con centrator behoefde te worden bediend, namen wij het aanbod van George Hum- leerton, de eerste der wachten, die nu vier uur duurden, op zich te nemen, aan en gingen we eindelijk allen slapen. Toen George ons wekte, was het precies 12 uur 's middags. Wy venveten hean dit. maar waren toch Innerlijk biy, dat hij ons tijd tot rusten had gegund. Des nachts voeren we weer sneller, zonder echter den concentrator te gebruiken. Weer stonden steeds twee van ons op wacht, waaraan nu natuurlijk George ook kon deelnemen. Van Kaap Fimister- rc af, volgden wy de Portugeesche kust en waren zeer verwonderd toen vader de vaart nu nog meer liet verminderen, tot dat wij eindelijk stil lagen. Toen zeide hU: „Schryft, wat jullie voor brieven te schrijven hebt. Niet to voel en niets nut teloos andere wordt het pak to groot" Corry, die over een flinke dosis humor beschikt welke byzonder drastisch werkt, omdat zy haar gezegden met een heel droog en onschuldig gezicht naar voren brengt maakte ons allen aan het lachen door te zeggen: „Wanneer is de volgende busllchting, papa?" „Binnen twee of twee en een half uur ongeveer moet hier de „Bromo" passee- ren, die van Batavia terugkomt". De „Bromo" was een van onze eigen vier vrachtbooten, d.wz. in naam be hoorde hij ons nu niet meer toe, daar vador alle aandeelen van de werf had verkocht. Dat hij ze in het geheim weer had teruggekocht, was toen zelfs ons nog niet bekend, wy schreven een paar brieven en na ongeveer drie kwartier kregen wij de boodschap dat de „Bromo" in zicht was. Natuurlijk was onze be manning gedeeltelijk met die van de „Bromo" bekend, wat ons noodzaakte POLITIE CHARGEERT TEGEN STAKENDE LOOD GIETERS. ONREGELMATIGHEDEN TE AMSTERDAM. By best naar het Centraalstation ge leiden van een werkwilligen loodgieter, to emplooi bij een bouwwerk to de Damstraat te Amsterdam, moest de po litie Dinsdagavond omstreeks ses uur krachtdadig tegen postende stakers op treden, meldt het Hbld. Dat was zoowel in de stad als op het Stationsplein nood zakelijk, De werkwillige woont te Overveen, wordt lederen avond door acht agenten naar het station gebracht, waar bij ook een aantal posters tot de bege leiders behooren. Er zyn maatregelen genomen om her haling van het relletje t» voorkomen. Ook gisterenmorgen moest de Amster- damsche politie op de Geldersche kade eenige malen tegen stakende loodgieters en hun aanhang chargeeren. Eenige werkwilligen, werkzaam aan een gebouw op de Prins Hendrikkade werden door hun stakende vakgenooten vergezeld, die zóó opdrongen, dat de politie met sabel en gummistok ruim baan moest maken. Er is by die charges, een drietal mannen gearresteerd Te Rotterdam is het dezer dagen ook tot kleine onregelmatigheden gekomen, doordat stakers op sommatie van een inspecteur van politie to burger niet gauw genoeg doorliepen. EEN LEGAAT VAN f 200.000. De Vereepiging „Rembrandt" te Amsterdam, 'tot behoud en vermeerde ring van kunstschatten in Nederland, heeft een buitengewoon mooi legaat ont vangen; 't mooiste waarschijnlijk dat haar ooit ten deel viel, schrijft het Hbld. Mejuffrouw P. M. van Weel te 's Gravenhage overleden, die o.a. groote bedragen aan de gemeente Dirksland schonk, heeft haar het belangryke be drag van f 200.000 vermaakt. HET VOORBEREIDEND L.O. HET PERSONEEL VOOR DE 2 NIEUWE SCHOLEN. De gebouwen der scholen voor voor bereidend lager onderwys aan de Sara- cenenstraat en aan het Leidsche Plein kunnen respectievelijk met den aanvang van den cursus 1928/1929, en op een na der te bepalen datum, (in September of October a.s.), in gebruik worden geno men. Met het oog op de inrichting dier scho len, de inschryving van leerlingen, enz. is het gewenscht thans reeds over te gaan tot de benoeming van de Hoofden. B. en W. stellen voor Mejuffrouw M. C. Niesten, Hoofd der bewaarschool aan de Smedestraat 33, als zoodanig over te plaatsen naar de nieuwe school aan de Saracenenstraat. Ter voorziening to de vacature, die daardoor zal ontstaan aan de bewaar school aan de Smedestraat 33, en voor de vervulling der betrekking van Hoofd der bewaarschool aan het Leidsche Plein 33, hebben B. en W. de navolgende aan bevelingen opgemaakt: I Bewaarschool aan de Smedestraat 33 1. Mej. B. Bogers, te Utrecht. 2. Mej. Th. Jorritsma, te Utrecht en 3. Mevrouw wed. H C. Schmid geb. van der Veer, te Haarlem. n. Bewaarschool aan het Leidsche Plein 33: 1. Mej. Th. Jorritsma te Utrecht, 2. Mej. B Bogers, te Utrecht en 3. Mej. E. J. Camerltog, te Dordrecht ZANDVOORT. GEREF. KERKEN IN H. T, Tot predikant by de Gereformeerde Kerk to Hersteld Verband te Lelden is beroepen ds. H. C. v. d. Brink te Zand- voort. HALFWEG. JUBïLé Ds. E. A. GROENEWEGEN. Vandaag viert Ds. E. A. Groenewegen, predikant bij de Gerei, kerk alhier zyn 25-jarig ambtsfeest. De Jubilaris ls 11 Juli 1879 te The singe geboren, waar zyn vader predikant der Christ. Ger-ef. kerk was. Hij heeft gestu deerd aan de Theol. School te Kampen en kwam 7 Juni 1903 in zyn eerste ge meente Westmaas. Na een verblijf van zes jaar aldaar vertrok hij naar Nyver dal, waar hy ruim 3 1/2 Jaar heeft ge werkt. Op 16 Februari 1913 werd hy to zijn tegenwoordige gemeente bevestigd, waar zijn werk zeer gewaardeerd wordt. Ds. Groene weg e was in de dagen der Geelkerken-zaak een op den voorgrond- tredende figuur in de classis Haarlem der Gereformeerde Kerken. Hedenavond wordt een gemeentes vergadering gehouden waarin Ds. Groenewegen gehuldigd zal worden. IJMUIDEN. HET JUBILEUM VAN DE VEREENÏ- GING VAN DEN VISCHHANDEL. In 1908 werd te IJmuiden opgericht de Vereenigtog voor den Vischhandel. Nadat verschillende voorbereiden de vergaderingen waren gehouden werd op 20 Juli van genoemd jaar de koninkiyke goedkeuring verkregen. Niet in het minst had de vereenigtog haar ontstaan te danken aan de moei lijke tyden, die de vischhandel ook in die dagen reeds meemaakte. Zoowel door den Rijksvischafslag als -door de reeders werden meermalen maatregelen genomen waardoor de belangen der vischhandelaars zeer in het nauw kwa men. Als voorzitter van de nieuwe vereen i- ging werd gekozen de heer J. C. Slis, die thans nog, twintig jaar later, de zelfde functie bekleedt. Aan hem is de vereenigtog niet alleen, maar ook de ge- heele vischhandel te IJmuiden veel dank verschuldigd. Aan zyn kwaliteiten als organisator is het ongetwijfeld in de al lereerste plaats te danken, datde Ver eenigtog voor den Vischhandel gewor den ls een organisatie, welke grooten invloed uitoefend op den gang van za ken in het visscherijbedrijf en den vischhandel. Op velerlei terrein heeft de vereeni gtog in het belang barer leden ge werkt. In de allereerste plaats mogen genoemd worden haar bemoeiingen op het gebied der spoorwegtarieven en spoorwegverbindingen, welke tot resul taat hebben gehad, dat IJmuiden zoo wel wat tarieven als verbindingen be treft een buitengewoon gunstige plaats inneemt en daardoor het vervoer van visch in verschen toestand tot ver in Europa mogelijk is geworden. Woensdagavond Ls het jubüeum ge vierd met een feestavond to Thalia, welke zich to een druk bezoek mocht verheugen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. Een hard stuk zeep. dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden hen op vier man na onder dek te laten gaan. Ook wy gingen in den Salon. Vader had de „Bromo" zoo gauw hy in zicht kwam laten telegrafeeren, dat hij zyn hulp noodig had en gevraagd of de kapitein er van by ons aan boord wou konten Deze was velen Jaren to dienst van vader geweest en absoluut te vertrouwen. Niettegenstaande hy zeer verwonderd was- over het telegram van de hem geheel onbekende boot „Insultode", willigde hy het verzoek in, deels uit nieuwsgierig heid, deels omdat hy dacht dat hy zijn maatschappij misschien een goed zaakje kon bezorgen als hy ons tot de volgende haven moest sleepen. George bracht den kapitein by ons to den salon en bereidde hem daarmee een geduchte verrassing. Het duurde een poosje, voor wij hem er van konden overtuigen, dat de „Insulinde" werkeiyk de vroegere „Zwaluw" was, wat ons be wees, dat de camouflage waariyk goed was gelukt. Vader verklaarde hem zoo vlug mogeiyk de situatie, die nu geen bijzonder geheim meer kon zijn, omdat de morgenbladen der geheele wereld het bericht van onze vlucht wel gebracht zouden hebben. Het duurde een poosje voor hil alles begreep, dat hem niet kwa lijk te nemen was, omdat de geheele zaak toch werkeiyk den indruk van een phantastische tragi-comedle maakte. Toen luchtte de goede oude man m een reeks kernachtige uitdrukkingen zijn verontwaardiging over onze on waardige behandeling, wat onze dames hem niet kwal Uk namen, omdat zy wis ten, dat dit slechts zijn speciale manier was om zyn sympathie voor ons te uiten. Natuuriyk verklaarde hij zich bereid ons te helpen en over deze ontmoeting een onverbrekeiyk stilzwijgen te bewa ren. wy hadden onze post en die van de bemanning to één pak samengebonden. De kapitein nam het pak mee, waarvan de inhoud haar bestemming ook goed bereikte. Vervolgens pompten wy al onze olietanks uit den voorraad van den „Bromo" vol en gingen verder. Ik bewonderde vaders koelbloedigheid, waar hy het hoofd in den muil van den leeuw stak enl bij vol daglicht den drei genden rotswand van Gibraltar passeer de. George, die op een plaats stond, waar hU niet gezien kon worden, bekeek nadenkend het majestueuse na tuur- front Toen zei hU „Ik weet werkeiyk niet, wat indruk wekkender is. De natuur van buiten of de kunst van binnen. Maas- één ding staat vast, als ze daarboven beginnen te schieten, dan zyn wy...." „Verplicht hen te ontwapenen", ver volgde Gerard. „Daarom staat vader daar ook klaar". Werkelyk stond vader by een der concentrators op wacht. George begreep WOLDEMARAS WORDT TERECHT GEWEZEN. Chamberlain troeft. JHR. BEELAERTS' RAPPORT Een nederlaag voor den Litaaer. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het conflict PolenLitauen is hoog opgeloopen. Zaleski die zich de sympa thie van ongeveer alle delegaties in Genève heeft weten veroveren vindt to leder opzicht een tegenhanger in Wol- demaras. Ook deze heeft getracht steun te vinden op zijn politieke reizen to het buitenland. Maar, waar Zaleski maar al te goed In geslaagd is. daar faalde, de onkundige, reoallcitrante Woldemaras. In Genève begon de stryd met een schermutseling tusschen Woldemaras en Zaleski, die gevolgd werd door een pe roratie van Austen Chamberlain, waarin de laatste Woldemaras wat men noemt een hevig standje maakte. Paul-Boncour was heftiger en verlangde da/t de Raad een termijn zou stellen waarin de onderhandelingen tusschen Polen en Litauen zouden worden be ëindigd. Een soort van ultimatum dus! In zijn redevoering zinspeelde Cham berlain er op dat het dunne rapport van den Nederlandschen minister van Bui- tenlandsóhe Zaken een teleurstelling was. Men moet deze opmerking natuur lijk niet 'beschouwen als een verwijt aan liet adres van den Nederlandschen ge delegeerde. Immers Jttvr. Beelaerts heeft verklaard dat het onmogelijk is geble ken van de Litauers de benoodigde do cumenten los te krijgen. Voorts hebben de onderhandelingen die na de laatste Geneefsche conferentie en deze zitting gevoerd werden tot geen enkel resultaat geleid. Er viel dus niet veel te rappor teeren. Terloops zij hier vastgesteld dat Jhr. Beelaerts geen benydenswoardige taak is opgelegd! By de voortzetting der zitting kwam het tot een min of meer komisch inci dent, waaruit Chamberlain zegevierend te voorschyn trad en Woldemaras on der hilariteit het onderspit moest del ven. Chamberlain verlangde evenals Boncour de vaststelling van een termijn voor het nemen een raadsbesluit. En hy goot dezen wensch in den vorm van een resolutie. Woldemaras (die eeuwig uitvluchten zal zoeken) bedacht een soort van contra-resolutie waaruit zou moeten blyken dat de Raad kennis heeft genomen van de begonnen onder handelingen en den werusch uitspreekt dat die thans zullen worden voortgezet. Met deze resolutie probeerde de Li- tausche premier dus voor de zooveelste maal, de zaak op de lange baan te schuiven. Daarby kon hy zich van een machtig wapen bedienen. Immers der gelijke resoluties dienen met alle stem men vóór genomen te worden. Cham berlain's resolutie kreeg alle stemmen, behalve die van Woldemaras, Woldema ras' resolutie kreeg één stem, die van zich zelf. Beide resoluties werden daarmee ver worpen! Toch leverde dit salboteeren, Wolde maras niets op. Immers, de zeer handige Chamberlain troefde met een- voorstel, dat slechts de gewone meerderheid der stemmen behoefde, den Litauer af. Chamberlain dan stelde voor op de agenda der eerstvolgende raadszitting de kwestie der Poolsch-Litauscbe 'be trekkingen te plaatsen. Onder gelach werd dit voorstel na tuurlijk aangenomen. En aldus werd Woldemaras de les gelezen. F. A. Een ultimatum van de regeering te Nanking. PEKING. 6 Juni (VU.) Uit Nan- king wordt gemeld, dat de daar ter stede gevestigde regèering volgens be richten van het Telegraafugentschap „Koeomto" aan generaal Jan-Dsji-Tsjen en Generaal Tsjang-Hsoe-Liang, de gouverneurs van twee provincies van Noordelijk MaudsjoerUe, het navolgende ultimatum heeft doen toekomen. In ver hand met de zege der Chineesche na tionale beweging eischt de regeertog van Nanking, dat ze binnen den tfjd van 72 uur kapïtuleert en de navolgende eischen uitvoert: 1. Tsjang Tso Lin en zUn ge volg uit hun politieke macht te ont zetten. 2. Tot opvolger van Tsjang Tso Lin een persoon te benoemen, die de drie grondbeginselen van Soen Jat Sen erkent. 3. De opvolger van Tsjang Tso Lin voert de bevelen van de regeering van Nanking uit. 4. In de provincies van Noordelijk Mandsjoerfje wordt de vlag van het Koeo-Mto-Tang geheschm. Moordproces M estorino Weerzinwekkende belangstelEng van het „groote" publiek Woensdag hebben de schandelijke tooneelen by het proces Mestorino hun toppunt bereikt aldus de N. R. C. Toen de president van het Hof met zijn vrouw en zoon langs de voor den rech ters bestemden toegang wilde binnen treden, was hem dit wegens den drom nieuwsgierigen onmogelijk, Hy moest zich een weg banen, waarbij een for- meele vechtparty ontstond. Daarbij werd hyzelf geslagen en viel zyn vrouw in zwUm. Aan zijn zoon is een porte feuille met fr 1000 ontrold. In de rechts zaal was het zoo mogeiyk nog voller dan de vorige dagen. Wel dreigde de president met strenge maatregelen in geval de orde zou worden verstoord, maar daarby bleef het. Deze zaak ls duidelijk genoeg, vooral sinds de schoonzuster van den beklaag de. mej. Charnaux, haar aanvankelijke verklaring introk, volgens welke Mesto rino haar minnaar zou zijn geweest. Zy deed dit op raads van mr. Hubert, den advocaat van de Mestortoo's. Hij moest by zyn pleidooi uitgaan van de onderstelling dat Mestorino in een vlaag van waanzin handelde, toen hy Truphème doodde. In het dageiyksche leven moet Mestorino een fideele kerel zyn geweest. Hy heeft het uiterlijk van een Levantyn van meer dan gewone kracht. Deze kracht heeft hij tegenover den zwakken en bovendien to den oor log door gifgas aangetasten Truphème misbruikt. Daarby bleek hy met zeld zaam overleg te zijn opgetreden. Men weet, dat eenige leden van het perso neel, in de eerste plaats zyn schoon zusje, daarvan getuigen waren. Uit angst en uit genegenheid voor den pa troon hadden zy dit tot nu toe voor zich gehouden. Tydens het verhoor heeft de eene bekentenis de andere uitgelokt. Ook den moord zelf bereidde Mestorino blijkbaar tot in onderdeelen voor. Voorloopig bleven zijn schoonzusje en het verdere personeel op vrye voeten. Van medeplichtigheid was tot nu toe niet ernstig sprake. De bekentenis van mejuffrouw Charnaux was zeer pathé- tisch, Zy viel flauw en hield niet op te snikken, maar het is de vraag of dit alles echt was. Per slot van rekening blyken ongeveer allen, die met Mesto rino in aanraking waren, to verband met den misdaad te hebben gelogen. De garagehouder, by wien Mfestortoo zyn auto stalde, bracht, naar men zich her inner*, de justitie door zyn onjuiste verklaring op een dwaalspoor. Mesto rino zegt, hem te hebben omgekocht, maar de garagehouder houdt vol, dat hij hem alleen vroeg, niet te zeggen, op den bewusten dag te zyn uitgereden. Deze tegenspraak is niet; opgehelderd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Hggen duizenden „OP TER OLYMPIADE" te wachten, en honderden OLYMPIADE MARSCHEN zijn reeds verkocht. G. van Weesel wist dan ook de goede snaar te treffen en Joh. P. Koppen goed gekozen woorden in rijm te zetten, verkrijgbaar in den Algem. Muziekhandel W. ALPHENAAR yjoec/koopste adres voor msm kruideniers- 'CM WAREN 1 ook voorZJ.' KRUISSTRAAT 16 BOTERMARKT 48 is dit weliswaar nog niet, daar hy van ons apparaat nog maar een zeer vaag begrip had. Na het eten bespraken wij onze ver dere stappen. Vader deelde ons zijn plannen mee. „Onze reisroute volgt den gewonen weg naar Indië, wU gaan door het Suez- kanaal". Wy zaten verbluft. „Is dat niet een groot waagstuk?" vroeg moeder, schommelend tusschen de vrees voor onaangename voorvallen en de vreugde, dat ze waarschijnlijk haar oudste dochter Dora zou terug zien. „Wanneer men de kracht van den con centrator in aanmerking neemt niet. Het zal echter wel noodig zijn dat wU gedu rende de doorvaart zeer waakzaam zijn. Maar aangezien wy zoo vlug mogelijk Indië moeten bereiken, hebben wU geen keus". „Waarom moeten wy juist Indië be reiken? En als dat dan noodzakelijk s, is de route om de Kaap veel minder gevaarlijk" „Dat wel. maar ook veel langer en het is psychisch absoluut onmogeiyk, dat wy voortdurend met den concentrator werken om de snelheid van het jacht te verhoogen. En dat Indië ons doel moet zUn in duiedlyk Jullie moet niet verge ten, waaruit de lieele zaak eigenlijk 's ontstaan. Het ging om het bezit van on ze koloniën of beter gezegd., van onze Oost-Indische koloniën wier waarde die van de andere ver overschrijdt. Door onze vlucht zUn deze oogenschUnbjk prysgegeven. Het is daarom onze plicht ons in die wateren op te houden, van waaruit wij in geval van nood, deze bezittingen vlug te hulp kunnen ko men". De logica van deze redeneering was niet tegen te spreken. Wy voeren door de Middellandsche Zee, waarbij wU om Malta een eerbiedi gen boog beschreven. Overdag gingen wij ta het kalme vraohtboottempo, ter wijl wU 's nachts weer den concentra tor tot versterking van de motorkracht gebruikten, zoodat wij den afstand Gi braltarPort Said in twee en een halven dag aflegden. Wy richtten het zoo in, dat wy met de avondschemering te Pori- Said aankwamen. Wy verzochten moe der in haar hut te blyven. Wy vieren trokken onze werkjassen aan en plaat sten ons onopvallend in de nabijheid van de vier concentrators. Corry, die zich eveneens had verkleed, zag er als scheepsjongen zóó aardig uit, dat zij zich met prijzenswaardige zelfoverwin ning een beetje gebruikt machinevet over gezicht en handen smeerde. Z'J bediende den concentrator aan bak boordzijde, daar er van dien kant het minste gevaar dreigde. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10