m TEGENOVER VREEMDELINGEN PARUSCHE MODE HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 7 JUNI 1928 Jonuna NIEUWE LINGERIEMODE. Bovenstaande modellen zijn speciaal ontworpen om gedragen tc worden on der soepele aomer-toiletjes. Ze zijn ver vaardigd van kunstzijde, zacht 'batist of zijde en gegarneerd met koffic-kleu- xige kant. Het model, rechts, is een combinatie van chemise en pantalon, los van elkaar. Het model links is een che- mise-enveloppe met ryke kant-garnee- ring benevens aan de voor- en rugzijde een aantal smalle plootjes. TOEKOMSTZORG. „Ik ben kooper", zed de leider vair een grootte handelszaak tot een jongen man, die naar een betrekking solliciteerde. „Vooruit, wat kun je mij verkoopen, wat heb Je aan te bieden?" Het is een vreemde vraag en toch, stel haar eens aan u zelve. Het zal u misschien verklaren, waarom u de kan sen. welke u verwachtte, niet verkreeg. Misschien begon u het leven met wei nig kapitaal, misschien waren uw ouders arm en kon u daarom niet ge noeg aan „opvoeding" in voorraad ne- anen, voor ge uw winkeldeuren opende. Maar; zeker hebt gij wel eens iets met uw werken en handelen verdiend. U hebt ook wel eens wat meer verdiend dan ge noodig had voor voedsel, klee ding en woning of in het kort u hebt toch ook wol eens iets overgehou den. Wat hebt u mot zulk een overschotje gedaan? Hebt u het omgezet in nieuiwe voorraden of hebt u het uitgegeven aan waardelooze dingen? Hebt u het ge bruikt om nieuwe kennis op te doen, of ïiebt u het aangewend om wat men noemt ..plezier" er van te hebben? Misschien was men zoo onverstandig cm te huwen mot een re klein inko men. U vermeerderde daarom uw „over schotjes" eigenlijk nog voor uw „han del" zulks toeliet. En nog altijd zuLt ge dezen achterstand niet overwonnen heb ben. Misschien had gij niet veel gold om te Verkwisten en herinnert ge u loiter, dot gij dit toch gedaan hebt, althans dat het weinigje den bekenden langen weg is opgegaan. Het zoogenaamde „plezier" is zeer duur, terwijl kennis waardoor men het werkelijke plezier dikwijls vin don kan heel goedkoop Is. Als dat er toe kon bijdragen, dat ge ow werk boter doet en voornamer doet, is een ander artikel voor uw voorraad, dien ge toonen kimt als een „kooper" komt. En hot is ook verstandig om de voor naden, die wij alreeds vergaderd, hebben good te ond erhouden. De spinrag en moeten verre blijven van ons konnis- vergaarplaatsjeDe best beklante win kels zijn die, welke goed onderhouden worden, breed on ruim, aantrekkelijk en Steeds er op borekond de koopers zoo yoordeelig mogelijk keuze te bicden. Neem uw voorraad nu! Vraag u zelve: „Wat kan ik do wereld te koop aanbie den?" Dansen? Dat kost een groot ge deelte van ons geld on onzen tijd. maai er zijn er niet veel, die er in handelen. Tennis? Dit is ook duur maar er zijn geen koopers. „Causeur"? Ge moogt een leeuw zyn op thee-partijtjes, maar voor dergelijke kamer-leeuwen worden geen prijzen genoteerd. Voetbal dan? Knap spel, door Jaron van oefenen vorkregen, Wie zal er u loonond voor betalen? Gaat zoo voort. En aan het eind van de opsomming zal men ervaren, dat er maar heel weinig mensohen zijn, die willen erkennen, dat al deze dingen veel waard zijn voor het leven; die menschen oischen andere dingen, waarvan de in koopsprijzen niet zoo hoog zijn, maar waarvoor zij toch ruim willen betalen. VIJFTIG JAAR OM EEN .BLOEM TE KWEEKEN. Gedurende eeuwen liebben bloemisten geprobeerd een zwarte tulp te kweeken. inn ar dat schijnt oven onmogelijk to zijn als liet- kweeken van een blauwe roos. De grootste triomf van liet jaar in dat op zich is de productie van een blauwe dahlia, aan welker ontwikkeling drie en vijftig jaar gewerkt is Dahlia's wélke een plekje grijs of blauw vertoonden, werden gezocht, totdat na drie en vijftig jaar de blauwe dahlia gevonden was! VERKEER EN MODE. DE LASTIGE DAME. Op Embong Malang wijk in Soe- rabaja woont een inlandsche dames kleermaker. Hij heeft maar een klein huisje, en zóó dicht rijdt de tram langs zijn nederige woning dat, als de motor wagen voorbij snelt, er nauwelijks plaats blijft om het veege lijf te bergen. Op een morgen kwam er een rijtuig aan, waarin een jonge, modieus gekleede dame zat Ze liet den wagen stil houden voor des ladies-taylor's-shop en riep den kleermaker naar buiten. Deze kwam en informeerde wat de dame begeerde. Mevrouwtje haalde na eenig zoeken een blauw lapje zijde te voorschijn uit een elegante tasch, sloeg een modejournaal open en begon een Ingewikkelde uiteen zetting over een avondkleedje. Naderde inmiddels de tram. Luid bellend maan de de motorist den koetsier tot het vrij maken van de trambaan. De koetsier keek eens naar zijn vrachtje, maar daar de lady niet reageerde* deed hij ook liever niets en bleef staan. De tram knarste in haar remmen en stopte vlak achter het rijtuig. Hevig luidde de bel met korte driftige stooten. Mevrouw keek eens om; een ietwat verbaasde trek gleed over haar gelaat over zooveel stoornis, maar daarop zette zij minzaam maar nadrukkelijk het gesprek met Óen kleermaker voor dames voort. Een tweede tram kwam, welke achter de eerste stopte en mee instemde met het belgeklinkel. Maar, vertelde het „Soer. Hbl.", nog altijd bleef het voer tuig op de rails en plooiden de vinger tjes van mevrouwtje het blauwe lapje in sierlijke draperie. Tot een hoofdagent verscheen. Met een ruk bracht hij zijn krachtmacliine tot stilstand, overzag de situatie, begreep! Zonder een woord te zeggen, sprong hij van zijn motorrijwiel, greep het linksche paard bij den teugel, trok het rijtuig van de trambaan. De dame keek hem verbaasd aan. Werd rood onder haar poeder en sprak: „Ik me over u beklagen agent, mag ik uw nummer wetenH Inmiddels schoten de trams al weer over de rails, ronkte de aangeslagen motor vanden verkeersagent cn hernam de stroom van de drukke straat zijn loop van alle dagen. Eenige minuten later stond (het vehikel weer voor de shop van den Maitre- tailleur. RECEPT. Voor bloemkoolsoep neemt men op 1 1/2 liter bloemkool water (met een paar stukjes bloemkool), 1 ei, 3 eetle pels bloem en 3 lepels boter. Boter en bloem worden roerende aan de kook ge bracht, waarna men er met. scheutjes tegelijk, onder voortdurend roeren, het bloemkoolwater bijvoegt. De soep laat men gaar koken, terwijl men blijft roe ren (ongeveer 10 minuten). Ten slotte verwarmt men er de stukjes bloemkool in. en giet ze bij het In de terrine ge klopte ei. Hoe moet onze houding zjjn. Ons volk gedraagt zich tegenover vreemdelingen op tweeërlei wijze; als wij onder elkaar zijn en het gesprek komt op het buitenland in verhouding tot ons eigen vaderland, dan zijn wij ge neigd het eerste hemelhoog te verhef fen boven onze eigen, omgeving; maar als dé vreemdeling in ons land is, zijn wij nóat minder sterk geneigd om alles aan hem „gek" te vindien Het is net alsof wij dan wat goed willen maken van dear overdreven bijval dien wij hem eerst geschonken hebben door hem rru weer. ndét minder overdreven, in een be lachelijk daglicht be stellen. Om een voorbeeld te noemen: menig een bewondert Mer de grootere sponta neïteit der Leitijnsche volken, als de Franschen. Italianen en Spanjaarden ondier anderen. Wij Hollanders zijn zoo koel. heet het dlan, wij hebben ons zelf steedis in bedwang, neen, dat is kille, weloverwogen zehbeheersching vergele ken bij het warme, i -.pulsieve dezer meer zuidelijke volken. En er wordt ge zegd: toon je gevoel, doe spontaan, over drijf desnoods, dat hindiert niet. Maar nu komen de Argentijnen, die veelal van Spaansohe afkomst zijn. hier voetballen, en hun meerdere mate van gevoel uit zich in een opwinding bij elk succes, en een algemeen omhelzen wansneer er een doelpunt is gemaakt. En wat is de vrijwel algemeens opinie: over dreven, belachelijk, aanstellerig, emoo- voorts. Dezelfde eigenschap waarvoor wij deze menschen uit de verte benijden, vinden wij een getuigenis van overdrij ving, nu wij er in ons midden de waar schijnlijk heel gewone uiting van zien. Het is hier natuurlijk niet de plaats cm de Olympische gedachte te beschou wen, daarover wordt door hen die er beter van op de hoogte zijn, wel elders geschreven. Maar het is toch wel een zee^ eenvoudige waarheid, dat deze Olympische spelen in hun beste bedoe lingen veel verder gaan dan alleen een frisch, krachtig sportfestijn, hoe prooi dit overigens ook is. Als terugslag op vier jaren van afschuwelijk leed is liet in den diepsten grond een feest van ver- c-enlging der verschillende volkeren, ja, der verschillende rassen Wij leereai el kaar beter kennen, en slechts bij betere kennismaking kunnen wij elkaar ook meer gaan waardeeren: wat vroeger on gewoon leek doordat wij er buitenop kc-. ken, lijkt nu gewoon, omdat wij den aard van het volk, welke hun die eigen schappen geeft begrijpen kunnen. Zoo kan het tenminste zün, wanneer wij niet beginnen, alle ongewone dinger, van den vreemdeling „gek" te vinden. Ieder volk heeft zijn eigen stempel, en vooral buiten het eigen land valt dat- des te meer op natuurlijk, omdat de menschen waaronder men zich dan be weegt, weer andere typische eigenschap pen bezitten. Maar dat zooiets zonder meer „gek" zou zijn, alleen omdat het ongewoon is, houdt totaal geen steek. Kinderen zijn geneigd iets dat buiten hun eigen sfeer valt, gek te vinden. En ziehier nu een eigenschap die de kiem is voor een ondeugd die zich uit in het laohen om vreemdelingen, waaraan zoovelen mank gaan. Om dit in Kinds - deren tegen te gaan, lcur.nen de ouders en vooral moeder die er zooveel bij is heel wat ten goede doen. Als zy zelf om de manieren der vreemdelingen lachen of er op smalen, is het geen wonder dat het kind ook in dienzelfden geest er over gaat denken. En hoe meer vijan dige gevoelens er tegen vreemdelingen gezaaid worden, hoe meer de toch al gemeen zoo begeerde wereldvrede in het gedrang komt. De meeste volwassenen zijn niet meer in de gelegenheid hun oordeel over de niet landgenooten te wy- zigen, omdat zy niet met hen in aanra king komen, en het wordt voor hen een vijandig soort menschen, een meening waaraan een groot deel van het Engel- sche volk mank gaat, zoodat een oorlog tegen- hen eigenlijk niet zoo'n verschrik king is als het zyn moest. Overdreven? De eigenschappen van een volk hebben ln massa veel vérstrekkender gevolgen dan zy by een enkelen persoon ooit kunnen krijgen. De Olympische Spelen met hun ver heven gedachte van verbroedering en een eerlijken, vredelievenden stryd om de eerste plaats, die meteen ook een eereplaats is, stellen ons nu volop in de gelegenheid om onze gastvrijheid en onze ruime opvattingen ten opzichte van hen te toonen. Moeilijk is het aller minst: sta ze niet aan te gapen, alsof 't wilde beesten uit een circus zijn; wees behulpzaam als ze die hulp in roepen en laat ze overigens met rust. En roepen ze uw hulp in in een taal, welke ge niet machtig zyt, verspil don geen tyd met tegen ze te gaan schreeu wen, maar beduidt hen op vriendelijke wijze, dat ge ze niet verstaat, en doe een poging iemand te vinden die wel met bun taal overweg kan. Ze zullen u ei' zeker dankbaar voor -zijn. MENU. Slakropjes met Gehakt. Aardappelen. Citroenpudding. De slakroppen worden van de buiten ste groene bladeren ontdaan, in hun geheel goed uitgewassohen, met een draadje dichtgebonden en in water met zout half gaar gekookt. Daarna moeten ze op een vergiet uitlekken. Het gehakt wordt op de gewone wijze aangemaakt, en er worden zooveel balletjes van ge maakt als er slakropjes zijn. Deze wor den in vet of boter aan alle kanten mooi bruin gebakken, de kropjes worden van het draadje ontdaan-, de gehaktballetjes elk in een kropje gelegd, de kropjes in een vuurvasten schotel geschikt, met wat boter en paneermeel bestrooid, waarna het schoteltje nog een klein half uur in den oven moet staan om gaar te worden. Voor de citroenpudding is noodig: 150 gr. basterd suiker. 3 citroenen. 6 blaadjes witte gelatine. 3/4 d.L. water of Rijnwijn. 4 eieren. De eidooiers worden met de suiker en de geraspte schil van 1 citroen dik en wit geroerd. Dan wordt het citroensap er door gedaan* en het water of de Ry'nwyn. De eidooiers worden nu op het vuur in waterbad geroerd, totdat zy binden, waarna er, van het vuur af, de in koud water geweekte gelatine in wordt opgelost. Dan wordt het eiwit zeer styf geklopt en dit bij de gebonden, massa geroerd als deze wat bekoeld is. De vorm wordt met eiwit omgespoeld en de pudding er in gedaan als z<. .,jf be gint te worden. E, E, J.—P, MODENIEUWS. Of het nu komt doordat de mode-fa- brikanben geen fiducie meer in heete zomers hebben, weet ik niet, maar een opvallend feit is, dat we naast de lich te zomerkleeding, de mantels van crêpe de chlne, enz., veel mantels van steviger stoffen geëtaleerd zien, als bijvoorbeeld tweed, homespun, dik flanel, cheviot. Alles nabuurlyk in de lichte tinten, om dat het zomer is. Wat deze zomer nu „de" modekleur is? Dat valt moeilijk te zeggen. Vast staat wel, dat we heel veel groen zien in een lichte tint, die veel naar geel gaat. Ook een speciale, nieuwe kleur blauw valt zeer in den smaak, zoogenaamd Middellandsche Zee-blauw, een tamelyk felle kleur, waarvan alleraardigste zo merjaponnetjes gemaakt kunnen wor den. MADELEINE. VROUWENKRONIEK. KINDERJURKEN. Al staat de barometer ook nog zoo laag, al regent cn stormt het af en toe, we hopen nog steeds op een mooien zomer. En daarom moeten we zoo'n re- genachtigen dag te baat nemen om eens een paar jurken voor de kinderen in elkaar te stikken. Een goedkoop lapje, een beetje gameering met een wollen of zyden steekje, een eigen gefabriekt sterretje van een aardige kleur wol, en we hebben alles, wat er voor een zo merjurkje van onze niet zoo erg veel- eischende jonge dochters noodig is. In de eerste plaats links een pracht van een jurk van rose linnen of katoen; ruim aan het ïyfje gezet rokje, het lijfje gegarneerc met kleine rondjes of ster retjes van wollen of zyden steekjes. Op het rokje loopen een paai- rijtjes tak- steekjes als garneering. We hebben 55 c.M. stof van 80 c.M. breed noodig. Daarnaast, in het midden, een snoezige jurk van lichtgroen linnen of katoen, kraagje en manchetjes van witte glas batist, langs den rand afgewerkt met een steekje (pico-tje) evenals de volants van de jurk. Er wordt by voorkeur een zwart lakceintuurtje op gedragen. Hier voor is 1.15 M, stof van 80 breed noo dig. En ten slotte een jongenspakje van kcrenblauw linnen, kort broekje, waarop een lange blouse, met wit kraagje en dito manchetjes. Ook hier weer gamee ring met wollen of zyden figuurtjes. Aan 1.25 M. stof van 80 cJM. breedte heeft men wel genoeg. KOFFIE BIJ HET ONTBIJT. Koffie by het ontbijt is beter dan thee omdat het krachtiger is. Hier is een goede methode om ontbijtkoffie te zet ten. Giet kokend water in een steenen pot, spoel deze goed om en maak de pot weer leeg. Doe daarna twee en een halve *ol!e theelepel versch gemalen koffie in de pot en giet er kokend water op tot zy voor driekwart gevuld is, Kook een beetje melk (ongeveer twee tumblers vol) en giet de melk even vóór het ko ken by de koffie. Laat dit een oogen- blik trekken. Als de koffie goed is en het water koken, verkrygt men op deze wijze heerlijke z.g, witte koffie. EEN GEKLEED ZOMER TOILET. Het ihierby afgebeelde model is een elegante deux-pièoes van shanbung of crêpe-de-Chine. Het rökje is gepliseerd met twee milimeter plooitjes. De jumper is aan den onderkant, ter hoogte van twintig centimeter geborduurd. De hals is afgewerkt met een smal, staand kraagje, dat op den rechterschouder met twee lange einden wordt vastgestrikt. Een knippatroon is verkrygbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 195. Kosten 55 cents. VOOR DE HUISVOUW. HUISVROUWENZORGEN IN WARME DAGEN. De voornaamste zorg van de huis vrouw in warme dagen, met zg. „beder felijk weer" is: hoe houd ik mijn etens waren frisch en versch? Daaronder zyn in de eerste plaats te rekenen melk en vleesch. Rauw vleesch moet op een koele plaats liefst opgehangen worden. Het beste is natuurlijk in een kast, met z.g. vliegengaas en waar het een beetje „trekt", waar dus een luchtstroom is. Is het bestemd om gekookt te worden, dan is het verstandig om het even ge- deel telyk te koken, ten einde de kie men van bederf te dooden. Ook houdt men vleesch frisch, door het af te bor stelen met een zwakke oplossing van azijn in water en er daarna een paar stukjes ui over te strooien. Vóór het koken de ui dan verwijderen en het vleesch goed afwasschen, opdat er geen azynsmaak aan blijft hangen. En de melk? Daarvoor zyn vele middeltjes. Eén daarvan is de melk dadelijk koken en op zeer heete, broeierige dagen over dag nog een paar keer koken. Ook houdt men melk veel langer goed, wan neer ze in een ruime ondiepe kom be waard wordt, dan in een nauwe melk kan. Een andere mander is weer, de melkkan in een kom wat-er te zetten, en over de kan een neteldoeksche lap. dub bel opgevouwen te leggen, zóó, dat de uiteinden in het water hangen en zóó het vocht opzuigen. Als men dan nog deze heele zaak op een koele plaats in den tocht zet, heeft men de meeste kans de melk goed te houden. Af en toe het water by vullen, daar het zeer spoedig verdampt. Flesschenmelk zet men wel in koud water, uit de kraan getapt. Maar een veel verstandiger methode Is, ze in zaagsel te 'begraven. Dat houdt ze veel beter koel. Een voornaam ding is ook, dat men wijde, goed en makkelyk te reinigen melkkannen gebruikt. En de kannen ook heel goed schoon houdt. Want een van de meest voorkomende oorzaken van het zuur worden van melk is het niet voldoende schoonmaken van de kan. KLEINE WENKEN VAN OVERAL, GEVEN HULP EN RAAD IN MENIG GEVAL. Vlekken op bruine sshoenen kunnen verwyderd worden met citroenzout. Los een half theelepeltjes vol op in een theekopje met water en wrfjf er de vlekken mee in. Laten drogen en dan op de gewone manier schoonmaken en in de was zetten. Moet het jurkje van een klein meisje verlengd worden? Maak dan de schou dernaadjes los en zet er een stukje goed tusschen, breed genoeg om het jurkje tot de vereischte lengte te laten zak ken. Daardoor wordt het armgat ook wijder, wat meteen wel noodig zal zyn. Bang voor motten in het kleed? Los drie lepels (eetlepels) terpentijn in drie liter water op en doe daarby een eet lepel ammonia. Ga zorgvuldig over het karpet met een spons, die in deze op lossing gedoopt is. Sterk geworden boter kan men weer frisch /maken op de volgende manier. Verdeel ze in kleine klompjes en leg ze in een kom versche melk. Laat de bo ter daarin een paar uur staan, laat ze vervolgens uitdruipen en wasch ze dan af in koud., zout water. Ten slotte weer bijeenvoegen tot een groote kluit. Dan zal de boter weer net zoo frisch zyn Ms toen u ze pas kreeg. Snybloemen houdt men veel langer goed, als men een snuifje dubbelkool- zure soda of een stukje kamfer in het water doet. AARDBEIENSAUS. Als de aardbeien er volop zyn, is aard beiensaus een heerlyke saus by een eenvoudige griesmeel- of maizenapud- ding. Neem 3 ons kleine, geplukte aard beien, een kleine halve liter water, 2 platte lepels sago en 3/4 ons suiker. De gewasschen aardbeien laat men op een vergiet uitlekken en brengt ze vervolgens met het water en de suiker byna aan de kook. Even vóór het koken haalt men ze er uit. met een schuimspaan en legt ze in een glazen schaal. Het vocht bindt men dan af met de aangemengde sago en giet dat over de aardbeien. Een bui tengewoon lekkere saus by een eenvou dige pudding. HUISVROUW. DE FUNCTIE DER VROUW. „Moet een vrouw buitenshuis werken na haar huwelijk?" is een vraag van den dag. Wij zouden wilen antwoorden: „Het hangt van de omstandigheden af". Een jong paar kan van elkaar gaan houden op een tydstip dat de man nog niet in staat is alleen een gezin te onderhou den. Als zy dan geen lust hebben om hun huwelijk lang uit te stellen, zijn er maar twee wegen: of van elkaar gaan en niet trouwen of het meisje moet een handje meehelpen verdienen. Doen zy geen van beide dan moeten zij geruimen tyd, misschien wel vele jaren, wachten in plaats van te kunnen trouwen in de frischhedd der jeugd. Er zijn andere ge vallen waar het voor dé vrouw noodza kelijk is dat zy haar eigen roeping blijft volgen. Misschien is de echtgenoot zie kelijk of heeft tegenspoed in zaken. Sommige van de beste mannen in de wereld zijn niet begiftigd met het talent van geld-maken en onverschillig hoe hard zy werken, zij kunnen niet genoeg verdienen om een gezin te onderhouden. Ais een vrouw het treft/dat zij zulk een man heeft, doet zij verstandiger als zij zelf wat gaat verdienen, want daar door bereikt zij een beteren levensstan daard voor allen en meer in het bijzon der voor de kinderen. Er is echter een ander punt aan het geval, namelijk dat: dat sommige vrou wen. die werken, daardoor juist hun mannen bedierven, want er zijn genoeg mannen, die gaan zitten en blijven zit ten als zy zien, dot him vrouwen voor het inkomen kunnen zorgen! Zoolang de vrouw ht- geld verdient, denken zulke mannen, is er altijd nog een huis en een maaltijd voor mij te vinden. Maar tegenover déze mannen staan de anderen, die er niet tegen kunnen de vrouw geld te zien verdienen, vooral niet als het meeste verdiend wordt door de zwakste. Dit zijn de ware mannen en wie zich het terneerslaande van zulk een verhouding indenkt, zal dïreot be grijpen. hoe krenkend het is voor een vlijtigen man. Wij hebben een zeer be kwaam man gekend, die veel gestudeerd had en met een goed inkomen toch neg dooi- zijn vrouw verslagen werd. omdat zy grooter inkomen had. Dat huwelijk werd zeer ongélukkig. EEN LEUK ZOMERJASJE. Het hierbij afgebeelde korte jasje ls by voorkeur geschikt voor de wandeling of voor sport-doeleinden. Het is een eenvoudig recht jasje, dat heel gemak- kelyk van allerlei modieuze stofjes ge maakt kan worden. Voor watersport of tennis kieze men „sprekende" kleuren; voor de wandeling by voorbeeld grys, beige of wit. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 196. Kosten 55 cents.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12