DATUMSTUKJES DE PERSONEELSFORMATIE. BOTSING OP DEN HEERENWEG. TRAM EN AUTOBUS. 45e Jaargang No. 13793 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 8 Juni 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week 0.27J4, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 337XA- Franco per post door Nederland /3-87H- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken ƒ0.5754franco p. post fQ.65 ADVERTENTIENVan l tot 5 regels ƒ1.75; iedere regel meer 35 cents- Reclames 60 cents per regel Eij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels éO Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; bniten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVEDER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J. C PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk en*. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden ver zoeken wij voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere me- dedeelingen of vragen voor de Bedactie: 10600; Voor den Hoofdredacteur: 15054; Voor advertenties, abonnemen ten en bezorging: 10724 en 14825; Voor aangelegenheden van de directie: 13082. AGENDA VRIJDAG 8 JUNI Cinema Palace: „Kflci's Kouseband"; „Van Huis verjaagd", 8 uur. Luxor "Hieater: „Potemkm", 8 uur. Rembrandt Theater: „Studentenlief de". Tooneel: „Het Nichtje van Buiten". 7—9; 9.15—11.15 uur. Scala Theater: „Libely", „De Bruut", 8 uur. Waaggebouw; „Kunst zy ons Doel". Tentoonstelling van werken van Leden. 105 uur. ZATERDAG 9 JUNI Schouwburg Jansweg: Revue „Holland lacht weer." Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Waaggebouw: „Kunst zy ons Doel". Tentoonstelling van werken van Le den. 105 uur. Haarlem8 Juni. Grande Finale. Het is dan geschied, wy hebben het aantal kaarten, ons toegemeten voor de finale neen; De Grande Finale, met drie hoofdletters gedistribueerd over bijna de helft van het aantal aanvragen. Meer was er niet. En meer kunnen wij ook niet doen. In ons bureau is de finale reeds gespeeld, door drie ernstige en be zorgde mannen, waaronder uw dw. dr., die zich in Ned. Voetbal Bond-stijl de T C. noemden (in dit geval: Toewijzings- Commissie) en zich af en toe zacht maar langdurig aan de haren trokken, in eer lijken wanhoop. Het bleek een naar en ondankbaar werk, want je moest zooveel menschen teleurstellen. Veel liever verkoopen wij vóór, zooals bij de andere wedstaryden. Dan komt er, als er .tenminste Zuid- Amerikanen meedoen, ook wel een mo ment dat je moet zeggen: Uitverkocht- maar het is niet zoo erg als dit. Dit eöseht den ganschen mensch, en by mo menten nog hoogere wiskunde ook. Wel heb ik de laatste dagen interes sante ervaringen opgedaan, waarvan eenige u niet onthouden mogen wor den. Natuurlijk niet met de vele men schen die aan het loket genoteerd wer den, maar met enkelen van de minder heid, die erover kwam praten. Een van de eersten die my kwam op zoeken was een man met wien ik sinds langen tyd niet meer bevriend was. Wij hadden een geschil gehad, en zagen el kaar niet meer. Het kan sinds anderhalf of twee jaar zoo geweest zijn; precies staat het me niet by. Toen hij werd aan gediend was ik verrast. Hü zei: „Dit ver wondert je zeker". Ik dacht niet aan finales en zei: ..Ja". Hy ging zitten en stelde voor om wat gebeurd was te ver geten. Ik stemde daarmee in, hetgeen weinig moeite kostte, want om u de waarheid te zeggen was ik het allang vergeten. *k Had hem nooit meer gezien, en wy leven zoo snel. met zooveel ge schillen. Hij zei op hartelijken toon: .Kerel, wy zyn toch geen menschen om ruzie met elkaar te hebben. Het is my een behoefte om dit nu eens eindelijk uit den weg te ruimen". „Ja", zei ik, „mij ook", en dacht: „In dezen man heb 'k my indertijd vergist. Waarover het was, mag de hemel weten, maar ik heb my in hem vergist. Nobele kerel. Sportsman. Zit geen haken of doortrappen by (we denken nu immers uitsluitend in voetbaltermen). ,,Een echte Italiaan. Of een Egyptenaar" (die volken spelen tegenwoordig het netst). Wy drukten elkaar de hand en rook ten de vredes-sigaret, zooals mannen dat doen 3n de ure der verzoening. Wy praatten over koetjes en kalfjes, en den goeden ouden tyd toen er nog netjes ge voetbald werd. Dat is te zeggen: soms. Tenslotte stond hy op om heen te gaan. Wy namen hartelijk afscheid. Hy was de deur al uit en scheen zich toen plotseling nog iets ie herinneren. Daarop keerde hii zich om en zei met een glim lach: „Da's waar ook. Dat vergat ik nog. Je zoudt my een groot genoegen kun nen doen". graag", antwoordde ik sexheugd» mij een vriend voelend van dezen man, die amende honorable had gedaan, en onze oude veete waarover was he: toch ook weer? uit den weg geruime door zyn oprechtheid en zielenadel „Wa: is het?" „Zou Je misschien vijf Marathon-tri bune voor de finale voor my kunnen krygen?" Eerlijk beken ik u dat iets in my ver kilde. „Ik kan je niets beloven, Maar 'k za je naam noteeren. Reken nergens op „Best, best", zei hij haastig. „Bij voor baat dank. Ik weet dat je een ouden vriend niet in den steek zult laten". Ingevolge de hoogere wiskunde wees de T. C. hem er twee van f 3 toe, of het kan ook een van f 4 en een van f 2 geweest zijn. Ander geval. De telefoon rinkelde. Zij deed in deze dagen vrywel niets anders. Interlocaal. Een smeekende vrouwenstem, ergens uit het verre Noorden. Naam onbekend, stem onbekend, vleiend uithaaltje aan iederen zin. „De finale.... myn man heeft het zoo druk.... of ik u even wilde opbellen u kent my niet, maax hij kent u van vroeger". „Mevrouw, ik heb heusch niet de en kykt u eens, de Haarlemmers gaan nu toch voor". „Mijn man is oud-Haarlemmer. Jaren lang abonné op uw blad. Wij hebben het met zooveel genoegen gelezen. Hy spreekt er nog vaak over, en ik ook. Vooral over uw artikelen, ziet u.... Toch zóó in teressant. Tot drie jaar geleden, toen wy weggingen, lazen wij ze altyd „Mevrouw, ik ben hier pas tweeënhalf jaar". Pynlyke stilte. Daarna een vreemd ge luid, Verbinding verbroken Halve minuut later. De stadstelefoon. Vriend, van het joviale type, dat werelden verovert en soms ook weer verliest. De styl is in zoo'n geval onge veer deze: Kerel hoe maak jy het druk? natuurlijk, snap ik zal je niet ophouden apropos van die finale zeg. ik kan wel rekenen op drie eere en twee Marathon hè? m'n vrouw wil erheen, en m'n zwager, enne nee, in teresseert je natuurlijk niet ik hou je op excuseer me nee natuurlijk, je kunt niets toezeggen maar ik heb m'n -hoop op jou gevestigd voorbaat dank saluut!" Resultaat, als fk my wel herinner, twee „eere". Volgden onder meer: De man die een onfeilbaar systeem kende om gedrang by voorverkoop te voorkomen, hetwelk wij mochten -toepas sen a raison van twee zitplaatsen. Hij heeft er een gekregen, als ik het goed heb. Het systeem was evenwel niet deug delijk, en er was tenslotte ook geen voor verkoop meer. De man die met zyn vrouw kwam, de man die zyn vrouw liet komen en de man die zyn meisje afvaardigde. Op zulke momenten besef je de onbillijk heid van de sociale gelijkstelling dei- seksen. Wy mannen zijn toch al zoo zwaar gehandicapt. Meer zal 'k er niet van zeggen. Maar dit was het beste: Op een mor gen verscheen iemand die begon met het gebruikelijke: „Hallo hoe maak jy het best dank je zeg je zoudt mij een groot plezier „Nee. Te laat". „Te laat? Te vroeg! Het is nog vóór negenen, maar ik wou graag een paar kaarten koopen voor een demi-finale. Als je zoo vriendelijk zoudt willen zyn Ik ging zitten en staarde dezen man aan. Hy glimlachte heel zelfbewust. Hy zei- de: „Ik begryp je verwondering. En zy zal toenemen. Luister. Ik heb een kaart voor de finale, maar ik ga er niet heen!" „Een glas water...." mompelde ik aemechtig. .Koud je taai. kerel. Er is meer. Ik kan er best heen, maar 'k wil niet. Geen zin in. De semi-final wordt veel gezel liger en rustiger. En die kaart voor de finale ga ik aan een van m'n vrinden cadeau doen, maar eerst moet Tc eens wat plezier ervan hebben. Zie je, ik wil es kyken wat voor middelen er alle maal wel op me toegepast worden. Heel aardig.. Als ik je nu toch vertel .Neen", zei ik. „Asjeblieft niet... Verkoop meneer zyn kaarten voor den halven eindstryd Als er ooit weer eens zoo'n Grande Finale komt zullen wy hem uitnoodigen om de zaak voor ons te administreeren. en op zyn eentje T. C. te wezen. Hij vindt het aardig! a Toen gisteravond de luidspreker van de radio aan het woord was heb ik zit ten hopen dat Italië van Uruguay zou winnen. 2—3! Het heeft by na niets ge- scheelt. Jammer. Want u moet my dat vergeven het zou ln deze omstan digheden toch wel b&r komisch geweest zijn.... R. P. Over de opgelegde geheimhouding EEN BESLUIT VAN DE ORGANISATIE-BESTUREN. Eenige dagen geleden deelden wy mede dat het met de werkzaamheden van de commissie die opdracht heeft een Personeelsformatie voor ambtena ren te ontwerpen, niet al te vlot verloopt. In die commissie hebben zitting wet houder Reinalda. de raadsleden die af gevaardigd zijn naar het Georganiseerd Overleg, vier directeuren of hoofden van takken ran dienst en twee afgevaardig den van elk der vyf organisaties van ambtenaren. Er zyn verschillende subcommissies gevormd die thans bezig zijn om voor de verschillende afdeelingen en bedry- ven een personeelsformatie ontwer pen. Als die arbeid klaar is maar zoo ver is het nog lang niet worden die ontwerpen in een plenaire zitting der commissie besproken. In de eerste zitting van de plenaire commissie, waarin de verschillende sub commissies benoemd werden, is vastge steld. dat de commissieleden tot geheim houding verplicht waren. 'Nu ontvangen wy het volgende com muniqué: „Donderdagavond vergaderden de be sturen van de afd. Haarlem van de Alg. Chr. Ambienaarsvereeniging. van den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond. van de R.-K. Ambtenaars- vereeniging en van de Algemeene Ver- eeniging van Gemeente-ambtenaren in hotel Brinkmann in vereenigde vergade ring. Het bestuur der afd. Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren had zich aan deze bespre kingen onttrokken. „Aan de orde kwam een tweetal pun ten betreffende de personeelsformatie. t.w. de kwestie van de geheimhouding van het verhandelde in de sub-com missies voor de personeelsformatie en de vaststelling van algemeene richtlynen voor de behandeling der formatie in de plenaire commissie. „Over deze punten ontspon zich een breedvoerige discussie. Daar alle bestu ren bezield waren met het strewn over deze belangryke zaken op loyale wijze met elkaar samen te werken, werd ten slotte algeheele overeenstemming be reikt over de houding, welke zal wor den aangenomen". Tot zoover dit communiqué. Wy zyn verder op informatie uitge gaan, omdat dit persbericht niet door duidelykheid uitmunt. Er staat namelyk niet in wat be sloten is. Wy vernemen evenwel, dat de ver plichte geheimhouding tot eigenaardige verhoudingen geleid heeft. Elke orga nisatie heeft twee vertegenwoordigers in de algemeene commissie, die elk in verschillende subcommissies zitten. De heeren ayn nu zelfs verplicht tegenover elkaar te zwijgen. Bovendien mogen zy geen besprekingen houden met de be stuursleden van hun organisatie. Elk contact wordt dus zoo wordt door de ambtenaren geredeneerd gemist Dit moet ongetwyfeld tot ongewenschte toe standen leiden en zal zéker niet tot re sultaat hebben, dat de personeelsfor matie volle bevrediging zal schenken. Bovendien zoo werd ons verder uit de betrokken ambtenaarskringen mede gedeeld is by het voorbereidende werk van de Personeelsformatie reeds nu gebleken, dat. juist door de onder linge geheimhouding, een chaotische toestand ontstaan is. Er zijn subcom missies waarin gepleit Is voor verhoo ging van verschillende salarisgrenzen, invoeren van klassen, enzoovoort. Het is nu de bedoeling van de vier van de vyf organisaties die Donderdag avond vergaderd hebben om in een ple naire zitting van de algemeene com missie te betoogen, dat die geheimhou ding niet bewaard kan worden, omdat daardoor de geheele zaak zou misloo- pen. De leden moeten vrijheid hebben om onderling met elkaar over de han gende quaesties te spreken terwyl het bovendien ook gewenscht Is, dat zij vrijheid krygen om de besturen ran hun organisatie over verschillende punten 'in te lichten. Donderdagmiddag kwamen twee auto's met elkaar in botsing op den Heerenweg. Beide wagens werden ernstig beschadigd. De inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. (Zie ook de tweede pagina.) DE GEFINGEERDE BEROOVING TE ROTTERDAM. Donderdag heeft de Rechtbank tcRot- terdam behandeld de beruchte beroo- vingszaak uit de Schrynwerkerssteeg aldaar. Zooals men zfch zal herinneren, kwam in het begm van de maand April de jeugdige kantoorbediende de J. aangifte doen. dat hij in de binnenstad beroofd was geworden van een belangryke som gelds, die hij voor zyn patroon van een bank op den Coolsingcl moest halen. In de Schrijnwerkerssteeg zou hy door een onbekende bewusteloos geslagen zyn en toen hy weer bijkwam, was de porte feuille met geld verdwenen. De politie wantrouwde den jongeman dadelijk, zoodat zy hem vasthield. Na een streng verhoor gaf hy werkelyk toe dat deze berooving afgesproken werk was. Het kostte de politie echter nog al wat moeite de mededaders te ontdekken. Ten slotte gelukte het hen te pakken te krygen. De hoofdaanlegger was Adrianus K. zyn broer Arie K. en een zekere C. F. K., waren de andere medeplich tigen. Gevieren moesten zy zich gisteren wegens verduistering in vereeniging ver antwoorden. Allen bekenden, behalve Adrianus K. die beweerde ran de heele zaak niets te'hebben afgeweten, meldt het D. v. R., He O.M., waargenomen door mr E. D. H. Schutter, achtte echter allen schul dig. Aóiranus K. als de man. die geheele geval uitgedacht had. nog wel het ergste. Tegen hem eischte de officier dan ook 4 jaar gevangenisstraf, terwyi hy tegen de anderen twee jaar eischte. De verdediger yan Adrianus K.. pleitte vrijspraak on grrnd van het feit. dat hcogstens heling buvczeq is. ae verdedi gers van de anderen vroegen clemen tie. Uitspraak 21 Juni SLUITING VAN EEN FABRIEK TE BERGEN. WEGENS STAKING. Reeds eenigen tyd wordt aan de kalk- zandsteenfabriek te Bergen (N.-H.) ge staakt. Naar de Tel. verneemt heeft de directie der fabriek welke tot dusver gedurende de staking nog gaande werd gehouden met behulp ran werkwilligen aan de tlians werkzaam zynde arbei ders de mededeeling gedaan, dat het bedryf Zaterdag 16 Juni zal worden stilgezet DE BERUCHTE LIJN LEIDEN—WOERDEN. THANS VERBETERD. De spoordyk tusschen Leiden en Woer den is volgens het Hbld. door het op brengen van bazalt en grint en het leg gen ran nieuwe dwarsliggers, in de laat ste maanden aanzienlyk versterkt, waar door de treinen op dit beruchte baanvak een rustiger gang zullen krygen cn de mgoelykheid geopend is om met grootor snelheid dan 60 KM. zooals tot dus ver te ryden. Het werk is thans on geveer gevorderd tot Zwammerdam. TE WATER GEREDEN*. Een 33-jarige dame kreeg Donderdag middag half één, toen zy per rywiel op den Raamsingel by de Groote Houtbrug reed, een duizeling, waardoor zy het water in reed. Door omstanders werd z'j met behulp van een stok op het droge gebracht cn in een perceel aan den Raamsingel binnengebracht, waar zy van droge kleeren voorzien en door een geneesheer behandeld wend. EEN PRAATJE. Ik ben wel niet zoo heel erg oud. Maar 'k heb wel in de gaten. In 't leven is een moeilijk ding. Hoe of je wel moet praten. En *t is niet enkel hoe je moet. Maar hoe je mag. in deze. Er zyn wel weinig dingen die. Zoo moeilyk kunnen wezen; Wanneer je praat over jezelf. Dan noemt men je verwaten, Of „altyd van jezelf vervuld". Dus beter dat le laten; Wanneer je over andren praat, En hen niet altyd huldigt. Dan word je al heel spoedig van Kwaaüsprekery beschuldigd; Wanneer je praat over je werk. Dat niemand wat kan schelen. Dan luistert men maar denkt: die vent Begint me te verve Ier.; Bespreek je 't werk van anderen. Dan ben je weer te laken. Waarom zegt men bemoeit hy zich Niet met zyn eigen zaken; Wanneer je over kunst begint, Als factor in ons leven. Dan zegt men: wat verbeeldt le zich. Wat doet die man verheven; Wanneer je veel praat is 't niet goed, En ook niet goed is: weinig, Wanneer je heelemaal niets zegt, Noemt men je sjagerynig. Spreken is zilver, zwygen is goud. Pleegt men sinds lang :e zeggen. Ik heb er vrede mee, althans Ik zal het niet weerleggen, Maar vraag je wat het lastigst is. Het zwygen of het praten. Dan is het veel goedkooper om, Het spreken maar te laten. P. GASUS. REVOLVERS VOOR COMMUNISTEN. DOOR EEN EUROPEAAN GEHOLPEN. Een Europeesche klerk op het resi dentiekantoor te Soekaboeml is op staanden voet ontslagen wegens laak bare handelingen, welke ten doel had den op clandestiene wijze revolvers ln handen fce spelen ran ongunstig bekend staande personen met communistische neigingen Ten behoeve van dit doel eigende hy zich onrcchtmat-u; een re volververgunning toe. Totnogtoe zyn zestien revolvers achterhaald. Het on derzoek wordt voortgezet. De ontslage ne had reeds elf dienstjaren. DE VERLIEFDE ITALIAAN KRIJGT ZES JAAR. DE MOORD OP DEN SINGEL. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak ge daan in de strafzaak tegen den 24-jari- gen Italiaanschen beeldjesmakcr Dome- nico N.. die op 23 Januari op de brug over den Singel by den Heiligenweg te Amsterdam twee revolverschoten loste op de 20-jarige winkeljuffrouw Truus van Ga tengevolge waarvan het meisje zoodanig werd verwond, dat de dood spoedig intrad. De Rechtbank veroor deelde hem. overeenkomstig den eisch van het O. M„ tot zes jaren gevangenis straf wegens moord, meldt het Hbld. De meerderheid van B. en W. stelt voor om de autobus-concessie aan de N. Z. H. TM. te verleenen. WETHOUDER REINALDA IS VOOR DE BROCKWAY. Heden verscheen het zeer uitvoerige praeadvies van B. en W. inzake de quaestie tram en autobussen. Herinnerd wordt, dat ln de raadsver gadering van 9 Februari de motie van de autobuslijnen van gemeentewege te èxpioiteeren. verworpen werd. B. en W. deden toen de toezegging nader overleg te zullen plegen met dé raadscommis sie voor de tramplannen. 15 Maart sprak de meerderheid dezer commissie zich uit voor de veiieening der concessie aan de N. Z. H. T. M. Daarin vonden B. en W. aanleiding met de tramdirectie in overleg te tre den. Zooals uit de briefwisseling (die voor de raadsleden ter inzage gelegd is) blijkt zoo merken B. en W. op, was de directie aanvankelyk slechte bereid tot exploita tie van busiynen over te gaan, wanneer gelijktijdig weid beslist, althans in be ginsel, over de door haar voorgestelde wijziging der tramlynen. In dat geval wilde zij overgaan tot de exploitatie van twee buslijnen, namelyk één van oud- Schoten StationJ answegSpaarne) naar het Amstordamsche kwartier en één van Overveen (Julianaweg—Leid- sche kwartierKampervestnaar het Amsterdamsche kwartier. Tegen de door B. en W. ontworpen mcessie-voorwaarden bestonden even wel verschillende bedenkingen B. en W. deelden aan de tramdirectie mede: le de vastkoppeling van de beslissing over de autobus- en de tramlijnen is niet geraden: 2e. de door de tram ontworpen busiy nen vinden geen instemming, omdat daardoor het plaatselijk verkeer niet voldoende zou worden gediend; 3e. wyziging der voorwaarden, een on dergeschikt punt uitgezonderd, kan niet in overweging genomen worden. De tramdirectie stelde daarop niet langer als voorwaarde dat de tram- en autobusquaestte geUjktydig behandeld) diende te worden esi aam-aardde bo vendien dc voorwaarden der concessie. De commissie voor de tramplanner., nader daarover gehoord, kon niet tot overeenstemming komen. EenerzUds ver klaarde men zich vóór het verleenen ran de concessie aan de N.Z.H.T.M., ander zijds meende men dat de onöerlxande- lingen moesten worden afgebroken en de concessie moest worden verleend aan dc N.V. Haarlemschc Brockway Maat schappij. Het advies van dc meerderheid van B. cn W. Wy zoo schrijven B. en W. verder mecnen. dat het belang der gemeente het beste wordt gediend door het ver leenen van concessie voor den tijd van 5 jaren en 2 optiejaren aan dc N. Z. H. T. >L Weliswaar zyn de door haar ontwor pen busiynen als eer.e aanvulling har er tramlijnen bedoeld, doch afgescheiden van de mogeiykheid dat Sn dc ontwor pen lijnen nog altijd wyziging kan wor den gebracht, staan daartegenover ook verschillende voordeel en. Ook voor de gemeente moet het toch van belang wor den geacht, dat het geheele plaatselijke vervoer per tram cn autobus ln één hand is. te meer daar de Directie der N Z. H. T. M. ten volle bekend kan wor den geacht met het vericeersvraagsiuk hier ter sfced». v Bovendien staat, by het verleenen van concessie aan de N ZH.T.M., rast, dat overeenkomstig de voorwaarden, gedu rende den tyd der concessie de exploi tatie regelmatig zal plaats hebben, een waarborg die niet, althans niet ln dezelf de mate wordt verkregen by hot verlee nen van concessie aan een andere onder neming. Hierin at voor dc gemeente In direct een financieel voordeel dat niet te gering moet worden geacht. Want is eenmaal een autobuslUn aanwezig en ae ondernemer zou moeten staken om dat hy de financieele laaien er niet van dragen kan. dan zou hot voor de ge meente niet gcmakkeiyk rallen, om een dergelijke autabusUjn. die. ondanks do slechte financieele uitkomsten, toch al tyd in een zekere behoefte voorziet, te laten vervallen. Er zou dus niets anders overbiyven dan zelf de exploitatie ter hand te nemen en zich dc geldelijke of fers daaraan verbonden te getroosten. Wordt concessie aan de N. Z. H. T. M. verleend, dan kunnen de eindpunten der Intercommunale autobusiynen bl(I- ven waar zy thans zyn. Dit is niet het geval bi) het verleenen ran de conces sie aan dc .Krockway", omdat die als cisch stelt, dat die eindpunten worden verplaatst naar 'n punt zoo dicht mogeiyk by de grens der gemeente. De bezwaren van verschillende zUden daartegen inge bracht r.og in het midden latende, moe ten wy toch opmerken, dat de gemeente niet ten volle zeker is, dat zy dien elsch der ..Brockway", die zonder inwilliging daarvan de concessie niet wenscht te aanvaarden, ook zal kunnen vervullen. Immers concessie voor de intercommu nale lynen wordt verleend door Gede puteerde Staten en het staat niet vast dat genoemd College ook in dc toekomst zich onbevoegd zal biyvcn achten de eindpunten der intarcommunale ïynon in dc te verleenen concessies op te nemen Ten slotte merken wy nog op, dat met de Directie der N. Z. H. T. M. over leg zal worden gepleegd over het zoo spoedig mogeiyk in exploitatie nemen der lynen. Inmiddels zal tevens worien nagegaan in hoeverre in de door de Di rectie voorgestelde autobuslijnen nog wijziging dient te worden gebracht. De mecnïng van wethouder Refnalda. De minderheid van het College van B. en W. de heer Reinalda, kan zich met vorenstaand voorstel niet verecnl- gen. Naar zUn mecning lag het zwaarte punt in dc onderhandelingen met de directie der N. Z. H. T. M. Juist ln het punt. waarop de directie haar stand punt handhaafde, n.l. het aantal en de richting der te exploiteeren autobus- Iijncn. Er is wel komen vast tc staan, dat, welke onderhandelingen op dit punt ook nader met cc directie zullen worden gevoerd, geen lijnen zuilen wor den verkregen die meer dan de thans door de directie voorgestelde het plaat- seiyk t^rkcor zullen dienen. Het bevreemdt de minderheid, dat desondanks toch wordt voorgesteld do concessie aan de N. Z. H. T. M. te ver leenen. te meer daar de .Krockway" zich bereid heeft verklaard de door do gemeente noodig geoordeelde busiynen in exploitatie te brengen Als motief daarvoor wordt o.a. aangevoerd, dat da exploitatie van dc tram- en autobus lijnen dan in één hand komt. Dc \raag te echter of dat belang zóó groot daft daaraan het vooralen m erkende x*-

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1