HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK FLITSEN Keiler Macdonald FEUILLETON DE LOTGEVALLEN VAN ESMÉE ZATERDAG 9 JUNI 1928 De opgaande welvaartslyn. Sprekende cijfers. Amerikaansch-Europeesche belangen. Turksche schuld. Emissies. De beurs. Amsterdam, 7 Juni. De tUd der jaarverslagen ls reeds sedert eendgen tijd aangebroken en eiken dag bijna kan men de overzich ten vaar de werkzaamheden en resulta ten over 1927, alsmede de verwachtingen voor het loopende jaar, van diverse on dernemingen ln ons land bestudeer en. Wat de verwachtingen voor het loopen de jaar en de toekomst in het algemeen aangaat, kan met voldoening worden ge constateerd dat in doorsnee genomen, een zeer hoopvolle toon de overhand heeft. Voor vele ondernemingen heeft 1927 reeds veel betere resultaten opge leverd, dan het daaraan voorafgaande jaar. Doch de verbetering in den alge- meenen economischen en politieken toe stand in Europa, gedurende de eerste maanden van 1928 is wel zóó markant ge weest, dat de verwachtingen omtrent de resultaten voor het loopende boekjaar nog aanmerkelijk .hooger gespannen zijn. Een sterk typeerend symptoom van de opgaande lijn van de welvaart in het algemeen is wel, dat volgens de sta tistieken der instellingen van maat schappelijk hulpbetoon bijv. te Amster dam, het aantal der min of meer gere geld ondersteunden sterk dalend is. In de laatste drie maanden ls het totaal der ondersteunden, dat begin 1928 pijn. 12000 beliep, met niet minder dan ruim 1000 afgenomen. Het werkloosheidspercentage daalde van 12.2 in Januari j.l„ in. Maart ■reeds tot 7.9. Inderdaad sprekende cijfensl Het vertrouwen in de toekomst, in een rustige ontwikkeling van den economi schen opbloei in Europa is den laats ten tijd nog aanmerkelijk versterkt door het gunstig onthaal, dat de Amerikaansche antL-oarlogs-verdrag-voorstellen hebben gevonden. Daardoor wordt de band tus- echen de oude en de nieuwe wereld nog nauwer aangehaald op internationaal politiek gebiedi en, naar men gelooft de kans op verstoring van den vrede sterk verminderd. Dat ook Amerika, behalve uit gevoelsoverwegingen die men dit krachtige, energieke volk niet mag ent zeggen nog meer praotische belan gen heeft bij een zich ongestoord en krachtig 'herstellend Europa, wordt duidelijk, als men nagaat, dat sedert midden 1923 niet minder dan 252 mil- lioen Amerikaansch kapitaal werd be legd1 in internationale stabilisatie- leeningen voor Europeesche landen |(Oostenrijk, Zwitserland, Duitschland^ Denemarken, Engeland, België, Polep en Italië zfjn de landen, die Amerikaansch kapitaal opnamen, hetzij als stabilisatie- leening, hetzij als bankcrcdiet) terwijl de Amerikaansche banken met totaal 485 miïlicen deelnamen in bankcre- dieten, aan Europa verleend, voor doel einden. die met stabilisatie-operaties verband hielden. De kwestie met de Turksche regeering Inzake de voorstellen der diverse buiten- landsche ebligatiehouders is thans tot een bevredigende oplossing gebracht. De Turksche regeering heeft toegegeven en zal de. schuldregeling vóór 15 Juni teeke nen. terwijl de ratificatie vóór 1 Decem ber 1928 zal pla-ats vinden, waarna on middellijk de eerste coupon betaald zal worden. De tweede coupon wordt op 25 Mei 1929 betaald. Het totaal der nieuwe emissies in Mei beliep weer een zeer respectabel bedrag (ruim 74 millioen, waarvan ruim de helft aandeden uitgiften) al bleef het iets achter bij April, toen het ruim f 89 mil lioen bedroeg. Van de nieuwe, inmiddels aangekondigde uitgiften noemen wy o.a. f 150,000 aandeelen Assam Thee Ond. Ardjoena a 125%; 1 millioen 41/2% obl. Gemeente Orediet; R. M. 2 millioen gew. aand. Schlesischc Portland Cement In dustrie a 223%; 4% obl. Union Pacific. R. R. werden ter beurze geïntroduceerd op 93 1/2 pet., aandeelen Kali-Industrie A. G. (Mk. 6 Mill.) op 218%. De beurs vertoonde in de achter ons liggende overzichtsperiode over het ge heel genomen een weinig geanimeerd voorkomen, met uitzondering van een enkele afdeeling, als bijv. kunstzijde waarden. Doch de koersen hebben zich, den meerendeels geringen handel in aan merking genomen, vrij goed kunnen staande houden. De internationale spe culatie roert zich niet zoo sterk meer, als onlangs, mede in verband met het, feit, dat de opvatting dat de franc binnenkort gestabiliseerd zal worden, aan zekerheid wint. De haussiers Ln Pransche waarden wikkelen daarom hun posities af en deze realisaties oefenen een druk op de diverse groote beurzen uit. Bank waarden varieerden weinig, al leen Koloniale Bank liep eenige punten op. De dividenden der drie koloniale banken zijn: Indische Bank 10% (ong.) Koloniale Bank 17% (10 pet.), Handel Mij. 10% (v.j. 8 pet.) In de industrieele afdeeling ging het meeste om in kunstzijde-waarden, spe ciaal Maekubee, die nog voortdurend van bepaalde zy'de uit de markt geno men worden en per saldo 30 punten monteerden. Ook Philips vast en leven dig en ten slotte weer 30 punten hooger op 780. Enka ook ruim 10 punten hooger. De rest toonde zich meerendeels goed prijshoudend. Oliewaarden enkele punten hooger, niet tegenstaande het jaarverslag vaar Kon. Olie een optimistischen toon ademde,. De verklaring dat „niettegenstaande den strijd met de Russische olie, de toekomst vol vertrouwen tegemoet kan worden ge zienliet feit dat wij tegelijk produ cent, raffinadeur, transporteur en dis- stribuent zijn, en beschikken over een in alle cnderdselen goed geequipeerde en elastische organisatie over de geheele wereld, maakt onze positie zeer sterk en stelt ons in staat, ook in tijden van tegenslag, met een bevredigend resul taat voor onze aandeelhouders te ver schijnen.was anders wel geschikt om een gunstige tendenz teweeg te bren gen. In rubbers ging zeer weinig om en de stemming was tamelijk flauw. Waardoor de koersen per saldo iets afbrokkelden. De Deli Batavia keert 10% (v.j. 20%) div. uit, Silau Sumatra 8% (11%), Ser- badjadi 20 pet. Er Ls thans definitief tot een obligatie-uitgifte besloten. (V.j. 25% div.) Scheepvaarten nagenoeg verlaten. Unic-s, Nederland en Faket aan den vasten kant. De verschillen bleven even wel gering. Ned. Scheepvaart Unie keert 12.6% (v.j. 11.4%) div uit, Java China Japan Lyn 6 pet. (5 pet.) Suikerwaarden byna doorloopend "stil, by een vry flauwe tendenz. Later werd de stemming wat vaster. De berichten omtrent den aanplant op Java luiden gunstig. Onder de tabakken lagen, vooral aan vankelijk, Deli Batavia vast in de markt zoodat deze dan ook per saldo 10 pun ten winst konden boeken. De rest was zonder attentie en hier en daar een fractie lager. De uitgifte Kali Industrie was dermate een succes, dat slechts 1/4% zal worden toegewezen op inschrijvingen boven de 400 stuks. Reeds dadelijk werden ze ver handeld met een agio van 30%. BEURSMAN. EEN BLOEMENDAG. De Verearüginig tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken, af deeling Haarlem, heeft tot propaganda voor haar bloemendag op Zondag 17 Juni van de autoriteiten vergunning ge kregen tot het houden van een reclame fietstocht, welke wordt voorafgegaan door een auto met muziek. Deze reclame-fietstocht zal voor Haar lem (Noord) plaats hebben op Vrydag 15 Juni. Vertrek des avonds 7 uur van de Kleverlaan bij de Gavalerie-kazerne. Zaterdag 16 Juni des middags half 4 begint de tooht door het overige deel der gemeente. Vertrek van het Klok huis plein. De muzkfcvereeniiging „Lourens Oos- ter" heeft medewerking toegezegd. Ieder die sympathiseert met het doel en streven der vereenigiing en in het bezit is van een rijwiel wordt uiitgenoo- digd aan die tochten deel te nemen. Dan werken de sterken voor de zwak ken. EEN MACHTIGE INSTELLING. VAN ELF TOT EEN EN ZEVENTIG CENTEN. Men schrijft ons; Zoolang ik me herinneren kan heb ik gehoord van Rijnland. Toen die naam voor den. eersten keer tot mijn bewustzijn doordrong, heb ik aan Diütschland gedacht, Keulen, niet waar? Königswinter, Assman-shausen, Rijnwijn, li eb Vatorland kannst ruhig sein, Deuitsohland über Alles. Prosit. Naderhand, vele jaren later, werd het duidelijker. Het heette ook niet kortaf Rijnland, maar veel langer en deftiger Hoogheemraadschap van Rijnland en hot liad niets met Rijnwijn, niet eens met gewonen wijn, alleen maar met wa ter te maken. Met veel water, zoet en brak. Zelfs scheen het, alsof het van dioen had met alle water zonder uit zondering en ook nog met den water kant ja blijkbaar had het gezag over alle wateren en alle waterkanten Dat waren de twee eerste indrukken, nadat die verkeerde van Duitschland. Keulen enzoovoort achter den rug was. De derde impressie bestond hierin, dat Rynland verschillende dingen niet wou. Wethouder Johannes de Breuk klaagde daar nog al eens over in den Raad als de Haarlemsche grachten eens stonken en er klaagde iemand over bij de rondvraag, dan vertelde de wet houders- dat Rijnland maar weer ma-len moest, op een toon alsof hij zeggen wou:, natuurlijk hebben ze er weer gean in". Bij een andere gelegenheid ging het over de Delft (een geheimzinnige attrac tie bracht mij altijd naar den Raad als Rijnland er ter sprake kwam) en toen gaf wethouder de Breuk weer te ver staan: „Rijnland wou niet meewer ken". Zoo stelde ik mij Rynland voor als een lastige ouwe heer. die nooit wou wat andere menschen wel wilden; in die da gen woonde in mijn buurt een man met een grijzen baard, die heel knorrig keek en een 'beetje trok met zijn rechterbeen. Als ik hem onbmoebte, daoht ik altijd aan Rijnland. Het was juist in die dagen, dat ik in een gesprek busschen twee deftige oude heeren, die ilk voorbijging, den eens hoorde zeggen: „ja, Rijnland heeft groote macht". Alweer later, toen ik iets moest infor- meeren by het Hoogheemraadschap van Rijnland, kwam ik terecht in een heel ouderwetsch huis op de Breestraat te Leiden, met een groote vestibule die vol kaarten hing en werd in een ruime ka mer gelaten, waar een heer van mid delbaren leeftijd zat. die heel vriende lijk was. Zoo is langzamerhand de in druk van den knorrigen ouden heer ver dwenen, be meer omdat ik een tijdlang van het gehedmzimige Rynland heeüe- maal niets meer hoorde. Op een morgan kwam het Hoogheem raadschap mij weer in de gedachten. Het was onder 't ontbijt. De post had een brief gebracht aan mijn adres. Mijn ei was wat zacht gekookt en er liep wat dooier op de enveloppe, precies op het woordje DIENST, dat er met vette let ters op gedrukt stond. Dit scheen mij wat oneerbiedig tegenover zoo'n machtig lichaam. Om de verraderlijke sporen fe doen verdwijnen verscheurde ik de en veloppe en gooide de stukken in de prullemand. Zoo kon geen haan er naar kraaien. In de enveloppe zat een belastingbil jet, waarbij ik aangeslagen werd voor een bedrag van elf centen. Heel zeker weet ik het niet, 't Kan ook twaalf ge weest zijn. Laat ons zeggen elf ik wil uit eerlijkheid de zaak niet erger voor stellen, dan ze is. Er stond ook in, dat dit een belasting was voor mijn gronden, met de boodschap er bij, dat ik die be lasting kon afkoopen door een storting ineens van ik meen twee gulden vijftig of twee gulden dertig. Zeggen wij het laatste, ter wille der rechtvaardig heid. Dit kwam mij wat vreemd voor. Ik ging dus naar een van mijn kennissen, die zoo verbazend knap is dat hij alles afweet van belastingen. Ik begrijp nooit wat van belastingen, maar dat zal wel aan mij liggen. Dus vroeg ik aan mijn geleerden vriend: „moet ik die elf cen ten betalen?" Hij zei, zoo maar, zonder zich een oogenblik te bedenken: „ja, Rijnland heeft het recht tot belasting heffing." Hierdoor was ik gerustgesteld. Je denkt anders wel een oogenblik, niet waar? gaat dat maar zoo? krijg ik de volgende week ook een belastingbiljet van mijn schoenmaker en van mijn broodbakker en van den man, van wien ik onlangs een nieuwe das heb gekocht, een blauwe met witte stippen? Dat zal ik toch niet kunnen, volhouden, al is 't maar telkens elf centen!" Maar neen, daar had ik geen gevaar voor. Rijnland Dat was wat anders. Mijn knappe kennis had het zelf gezegd: Rijnland heeft het recht tot belasting heffing. Dus stuurde ik twee gulden der tig aan het opgegeven adres en had daarna een gevoel van zelfvoldoening, omdat ik zoodoende dat machtige Rijn land de moeite bespaard had, mij ieder jaar een aanslag van elf centen thuis te sturen. Toen heb ik weer een heele poos niet van Rynland gehoord. Nu is er weer VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1222 EEN NIEUWE LAMP Vader ontdekt dat het hoht in de bovengang ndefc wil branden lamp zeker kapot schroeft de lamp los I gaat naar de kast om een nieuwe te halen en ziet dat er geen meer is' niemand gaat ooit naar den zolder, dus hij zal de lamp vandaar maar ha len slaagt nog niet met de ganglamp en ontdekt- dat hij er tenslotte toch weer de kapotte heeft ingedraaid zudbt lang en diep en klimt weer naar den zol der om ze te verwisselen heeft eindelijk het ganglicht aan als moe der van idem zolder roept of hij even kan komen, het licht wil niet branden en ze moet iets uit een koffer halen. (Nadruk verboden). zoo'n zelfde enveloppe gekomen met DIENST er op; om de waarheid te zeggen ben ik op dat woord niet erg gesteld, want menschen die zulke enve loppen rondsturen, bedoelen daar nooit mee, dat ze mij een dienst willen bewij zen, maar dat ze een dienst van mij ver wachten. Dan was het ook een zooge naamde venster-enveloppe, een nare uitvinding want daar maken altijd men schen gebruik van, die geld van mij wil len hebben, voor dingen, die ze nog nooit geleverd hebben. Mijn voorgevoel kwam uit. Het was weer om geld te doen. Dezen keer om een en zeventig centen en ik moet zeggen: ze rekenden het netjes uit, want het was over een uitgestrektheid (zoo noemden ze dat, of schoon ik het nooit uitgestrekt heb ge vonden) van 17 aren, 81 centiaren, bere kend tegen f 4 per hectare. Het is een plechtig stuk. Een van die papieren, die je vertrouwen inboeze men. Links bovenaan staat: le district, dienstjaar 1928; daaronder staat mijn nummer van het kohier, in vier cijfers en daaronder het artikel dat in de tien duizenden loopt, vijf cijfers. Dat is het nummer van het Gaarderboek. Ik noem dat een prachtig woord. Garen, vergaren, belastinggaarder, tolgaarder, van die woorden, die eeuwen oud zijn. Nu moet niemand denken, dat Ryn- .and my met dit bedrag aan 't schrik ken brengen, wil. al is het dan ook van elf centen opeens tot een en zeventig gestegen. Ik mag het namelijk bestalen in twee gelijke termijnen alleen zal het wait moeite kosten, tweemaal een halven cent te vinden; wie krijgt die muntstukken nog onder de oogen! En dan met vette lettors de boodschap: bij niet betaling van ten minste de helft van het verschuldigde vóór 1 Augustus kan tot vervolging worden overgegaan. Begrijpt men goed die fyne onder scheiding: Kan, zegt de rentmeester van Rynland (want hij is het die het papier onderteekent) niet zal. Mocht ik dus onverhoopt een halven cent niet kunnen vinden en myn middelen mij niet toelaten er maar dadelijk 36 cen ten van te maken, dan is clementie nog mogelijk. Myn indruk van den vriende- lyken man in het ouderwetsche huis op 't Rapenburg te Leiden wordt dus versterkt, die van den ouden grhnmigen heer met den grijzen baard, die knorrig keek en een beetje met het rechterbeen trok, ls dus niet juist. Ik moet hot bedrag dor „sommen", zoo noemt de rentmeester tweemaal vijf en dertig en een halve cent. betalen in het Gemeenl andshuis te Leiden. Dat zal wel het huis op het Rapenburg we zen. al begrijp ik maar niet zoo dadelijk wat gemeenlandshuLs beteekent. maar zooals ik u zei, ik heb nooit iets van belastingen begrepen, behalve dat ik be talen moet. Nu is het Rapenburg te Lei den wel wait vei- af, maar ook dat. is geen bezwaar. De Rentmeester is zoo vriendelijk naar Haarlem te komen en zal hier zitting houden, op 2 Juli en op 21 October a.s., 's morgens van halftien tot twaalf, in het hótel „Lion d'Or". Ik mag ook per post betalen, maar ik moet het niet verkeerd doen, want dan geldt het niet. Nu ga ik er op uit, om de een en ze ventig cents bij elkaar te krijgen en den aanslag daarmee ineens te betalen. Ik zeg maar: wie goed doet, goed ontmoet en de heeren van Rijnland zijn zóó vriendelijk daar mag van mijnent wege wel wat tegenover staan. Er is maar één ding, waarover ik me een beetje bezorgd maak. Nadat ik de elf cent gekapitaliseerd heb afgedaan is het bedrag tot een en zeventig verhoogd. Als ze maar niet denken, dat het zoo wel door gaan kan, telkens verzesvoudi gen, want dan ben ik gauw geruïneerd. 'k Heb er dus den knappen belasting- geleerde naar gevraagd, maar die schud de geruststellend het hoofd en zei: „Nee, als jij nu maar verder niets doet, geen grond koopt of zoo, dan blijft het wel een en zeventig centen." Ik kan dus weer rustig gaan slapen en zal mij haas ten om de centen te verzenden; dan hoeft de Rentmeester niet tot vervolging over te gaan en heb ik niets meer te vreezen Zeiden die deftige heeren die ik voor bijging, indertijd niet: „Ja, Rijnland is machtig!" Met machtige heeren moet je op passen. BELASTINGBETALER VAN RIJNLAND. VERVOLGONDERWIJS. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1928, den cursus voor leer lingen, die buitengewoon lager onderwijs hebben ontvangen, alsmede den afzon derlijken emvas met apart leerplan aar. te duiden, onderscheidenlijk met de nummers I en II; 2o. Met ingang van 1 September 1928 het aantal scholen (cursussen) voor het gewone vervolgonderwijs te bepalen op vier respectievelijk aan te duiden met de nummers III tot en met VI en wel: a met No. in den cursus, thans nog gehuisvest in het schoolgebouw aan de Tempelierssbraat 1, doch over te bren gen naar dat aan de Haarlemmerliede- straat No. 29 zwart; b. met No. IV den cursus, thans nog gehuisvest in het schoolgebouw aan de Parklaan 108, doch over te brengen naar dat aan de Jacobstraat No. 2; c. met No. V den cursus, gehuisvest in het schoolgebouw aan de Pol 18, (voor malig Spaarndam); en d. met No. VI den nieuw op te rich ten cursus, te huisvesten in het school gebouw aan de Soendastraat 41; 3o. op de vier cursussen, sub. 2o„ van toepassing te verklaren, de vigeerende regeling betreffende het openbaar ver volgonderwijs, vastgesteld bij besluiten van 22 Juni 1921, 24 Augustus d.a.v. en 8 October 1924, en 4o. B. en W. uit te noodigen, nadere voorstellen te doen ter voorziening in de behoefte aan onderwijzend personeel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Haarlem Speciaal door de N. S. F. fabrieken opgeleid radio-personeel. HET INTERNATIONAAL CONCOURS. Succes van de Harmonie Kapel „De Eendracht". De Nieuwe Tilburgsche Courant schrijft over de Harmonie Kapel der Konink lijke Papierfabrieken „De Eendracht" te Velsen onder directie van den heer K. H. Kerkhoff, alhier: Het verplichte nummer werd uitge voerd met een klankpracht door geen enkel ander corps gepresteerd. Bij ver-, schillende solo's werden, in tegenstel ling met de andere corpsen die zich streng aan de metronoom hielden, de tempi elastisch genomen. Het nummer van Saint Saens liet andermaal van de schitterende prestatie van dit corps genieten, opnieuw mocht het een ware ovatie in ontvangst nemen. De concurrentie was zwaar. En verder: Tilburg heeft zeer mooie uitvoeringen van harmoniecorpsen bin nen hare veste gehoord doch neg zelden zulke muziek als van het Velsensche corps. De uitvoering van hare twee nummers was een kunstconcert op zich zelf. GEVONDEN DIEREN EN VOOR- WERPEN. Terug te bekomen bij: L. Bouckart, Slachthuisstraat 1 b R, badschoen; v. d. Klugt, Heerensingel 37 E, coupon boekje (stoombootdienst)G. v. Sloo- t'-, Spiegelstraat 8, gymnastiekschoen; E. Stam, Vroomstraat 1, grijze dames handschoen; G. Oversteegen, Slapers- dykweg 50, dameshoedje; D. Tromp, Schoterveenstraat 21, hoes van auto- kap; Scholten, Kampervest 5?, bruine handschoen (leder); J. Vis, Schoter- weg 71D, jachthond; J. C. Roest, Lange Annastraat 12 a, hockeystick; J. Boting, Dorreboomstraat 2, dwergpin cher; C. Kropf, Saenredamstraat 49?, loterijbriefjes; D. Godefroy, Damast straat 3, babymuts; Kamer, Lange Poelalan 15a, muts; Gerritsen, Ged. Oude Gracht 18, portemonnaie m. i.; G. Vermeer, le Vooruitgangstraat 119, ry- wielbelastingmerk in étui; T. Bouwer, Lange Begijnestraat 22. rozenkrans; W Sisser, Bjllitonstraat 15, ring; Politie bureau, Smedestraat, heerenrywiel; Marchant, le Vooruitgangstraat 17 sigarenprijpje; J. Schonebeek, Over- tonstraat 5, schop; N. W. v. d. Velde, Wouwermanstra„0 57, tennisballen; M. Michielsen, Zylweg 171, vulpotlood. (Naar het Engelsch, van O. N. en A. M. WILLIAMSON.) 57) Niu hij eenmaal had aangenomen, wat hU haar „offer" noemde, was liet niet moeilijk Power te doen inzien, hoe ver standig het zou zijn spoedig to trouwen. Esmée zeide hem, hoe gaarne zij nooit weer van hem wilde schelden, en hoe onaangenaam zij het had in haar pen sion. „In boeken", zeide zij lachend, „vragen meisjes nooit aan haar verloof den, of ze haar spoedig willen trouwen! Maar geen meisje uit een boek heeft ooit zulk een vreemde geschiedenis be leefd als lik. Ik zal geen volkomen rustig oogenblik meer hebben, eer ik altijd bij je ben. Neen. Cannon Wood maakt geen somberen Indruk op mij. Ik ben blij, dat je liier voorloopig moet blijven". Zoo werd het vastgesteld. Power zou zich een speciale huweUjksvolmaaht ver schaffen en zij zouden over cenige da gen trouwen. Zij moest haar uitzet klaar koopen. Esmée ging naar huis op den avond van haar verloving met een gevoel, alsof zij in de lucht zweefde. „Mrs. Jennings", riep zij uit, „ik ben benieuwd, of u even verwonderd zult zijn als Ik? Ik ga met Mr. Power trouwen binnen een heel korten tijd. U ziet dus, dat ik u niet langer meer zal lastig val len. Ik denk, dat u wel blij zult zijn van mij ontslagen te worden". Mrs. Jennings, die het blad met Miss Alton's middagmaal in de handen had, liet het haast vallen. Verwondering was het juiste woord niet. Zij was als versteend van verbazing. En tegelijk was zij woe dend. Daarnaar had die heks dus ge streefd, en daarom had ze de plaats voor Gibbs onmogelijk gemaakt uit vrees, dat hij haar in de kaarten zou kijken! Zeker, Gibbs had nu een ander zaak je, in zijn soort even goed: maar het was een vernedering voor hem, weg te moeten gaan van Cannon Wood en zijn mededingster te zien triomfeeren het meisje, dat hij bij Rogers had aange klaagd. en dat Rogers todh had ge houden. Bovendien was Gibbs nu te Margate, en Mrs. Jennlgs alias Gibbs moest te Hampstoad achterblijven, alleen ter wille van Miss Alton. Zij ver langde er naar in de nabijheid van haar echtgenoot te zijn, maar zij vond de gedachte allesbehalve aangenaam, dat z\j bevel zou krijgen om op te pak ken en weg te gaan, wanneer die „klei ne kat" niet langer in haar huis woon de. Het huis in Swan Street was ge meubileerd gehuurd door Rogers in haar naam, en hij kon het gemakkelijk weer verhuren, als zij er was uitgetrok ken. De gedachte, dat Gibbs verne derd was voor dat „meisje Alton", dat hij als een ürouwelooze verraderes be schouwde. en dat Rogers Gibb's vrouw behandelde als iemand, met wie hij geen rekening behoefde te houden, be halve wat haar werk betrof, was bitter als gal voor Mrs. Jennings. Zij felici teerde het meise kortaf, bracht haar het middagmaal en sloot zich toen op, om haar woede lucht te geven. Zij schreef aan Gibbs, en haalde daarna het visitekaartje van Mr. A. B. Lyons, „De Globe Trotters" Club, Sheffcesbury Ave nue" te voorschijn. „Ik ben benieuwd, wat er zou gebeu ren, als ik hem een regeltje schreef om hem te vertellen, dat zijn jonge dame gaat trouwen met Mr. Power van Can non Wood?" dacht zij. Zij dacht ook aan Cliarles Rogers en wat er gebeuren zou, als bij ontdekte, dat zij dat be richt had gezonden. Maar toen zij er goed over had nagedacht, kon zij niet inzien, dat h:t hem aanging. Miss Al ton had haar niet vervocht haar nieuw tje geheim te houden. Bovendien kon het meisje Rogers nu niet langer van nut zijn. Integendeel, Mrs. Jennings was vost van meening, dat de kleine slang Roger's zaak, en Gibbs ook had verraden aan Richard Power. Zij ver diende gestraft te worden, en er was kans, dat dit zou gebeuren, als de „heer. die er als een vreemdeling uit zag" licht kreeg van wat zij had ge daan. Mrs. Jennings verbeeldde zich, dat er tusscben die twee lets was geweest, misschien wel een huwelijksbelofte, ge volgd: door een twist, of misschien was Miss Alton zoowel een flirt als een heks. Zij had alleen de kans afgewacht, een beter huwelijk te doen. „Ik zal het terstond doen!" besloot de vrouw, „terwijl ik er den moed toe heb". Toen zij een briefje aan Lyons had gekrabbeld, ging zij uit om het in de bus te werpen tegelijk met haar brief aan Gilbbs, en zij glimlachte nijdig met inge trókken lippen, toen zij het raam van Miss Alton voorbijging. Esmée was ook bezig geweest met schrijven. Zij hid Mr. Rogers bericht gegeven van haar verloving met Power. Nu las zij nog eens over, wat zij had geschreven. „U hebt mdj nooit ronduit gezegd, dat ik u overtuigd heb van zijn onschuld aan het hem door u ten laste gelegde", zeide zij tegen het eind van haar brief. „Maar ik geloof wel. dat u overtuigd is. U kent nu het gansclie „ge heim" van de dubbele persoonlijkheid, d_t u bezig hield. U hebt uw leerlinge een compliment gemaakt over de pho to's van de vingerafdrukken, en u is zoo goed geweest, om zooals ik hoopte Carmon Wood in stilte te laten bewa ken in deze dagen, uit vrees, dat er iets verschrikkelijks zou gebeuren. U zult wel zeggen, dat u dat niet om die reden hebt gedaan; dat als iemand niet om be scherming vraagt, ze hem niet wordt gegeven, en dat als hy geen klacht in dient, er geen arrestatie kan geschie den. U kunt ook wel zeggen, dat u alleen tracht op andere wijze te weten te ko men, wat ik niet heb kunnen ontdekken. Maar, Mr. Rogers, ik beoordeel u meer naar uw goed hart dan naar uw woor den. U is toch be schrander om Richard Power verder te verdenken van het ver bergen van spionnen en stelen van ko ninklijke juweelen terwijl u weet, dat hij in alle andere gevallen meer het slachtoffer dan de misdadiger is ge weest- U moet nu toegeven, dat hij niet de man is, die u daóht en schijnbaar terecht dat hij was. Ik heb dus toch mijn opdracht volvoerd. U is tevreden over mij en mijn ontdekkingen, ofschoon u dat niet wilt zeggen. U is overtuigd, dat ik mijn werk goed deed, ofschoon Ik het niet geheel heb afgemaakt, en van mijn kant dank ik u voor al de vrien delijkheid, die u mij steeds hebt be wezen. ,,Ik vrees daarom niet u te vragen mij geluk te willen wenschen. De held van mijn groot avontuur en van mijn ge heele leven heeft mij gevraagd met hem tc trouwen. U zou toch niet willen, dat ik „neen" zeide, wel? U moet heb- ben geweten, toen u mij naar zijn huls zond, dat ik hem met mijn gansche hart vereerde. U hebt- dus eigenlijk dit huwelijk tot stand gebracht. „Ik heb u reeds eerder gezegd, dat ik u niet zou verraden, wat. er ook ge beurde. Dat was een gemakkelijke be lofte, want ik zou daarmee mij zelve ook verraden. Hij zou het nooit, begrij pen. Niet alleen om uwentwil dus, maar ook ter wille van mij zelf heb ik hem niets van onze samenwerking verbeid. Ik heb nieb gaarne een geheim voor hem, maar dit is geen misdadig geheim. U weet. ik heb uw aanbod eerst aan genomen, toen u zeide, dat u anders een andere vrouw een werkelijke detec tive zou zenden. Geef mij uw zegen. En ook die van Em en Mrs. Rogers. Ik zal wel een middel vinden om onze ken nismaking voort be zetten, zonder mijn Graaf Ricard'o be vertellen, hoe die be gon. „Ik ben zoo gelukkig! Ik voel, dat hij nu -veilig is, nu u uw arendsoog geves tigd houdt op de „schurken van het stuk" zooals hij ze noemt, zelfs als de arendsklauw hen nog wettelijk niet kan grijpen, zooals u zegt. Ik heb u voor zooveel te danken, dat Ik nog meer be geer. Uw zegen, als 't u blieft! En mis schien wilt u als een huwelijksgeschenk mij eindelijk vertellen, waarom mijn gelaat zoo uw belangstelling wekte, toen u mij voor het eerst zag; waarom u zei de, dat het „meer dan een toeval" was, dat ik uw advertentie beantwoordde, en waarom „de Voorzienigheid dat zeker had beschikt.". Dat is altijd een raadsel voor mij gebleven. Ofschoon ik het met u eens ben. wat de Voorzienigheid be treft. Uw dankbare leerlinge, Esmée Alton". (Wordt vervolgd,X

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10