BUITENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 JUNI 1928 ONTAARD PARLEMENTARISME. Hoe de Pruisische Landdag zijn debuut maakt. COMMUNISTISCH RELLETJE. Afgevaardigde gewond. Bloedig handgemeen. In den Pruisisch en Landdag De nieuw gekozen Pruisische Land dag heeft zijn debuut gemaakt met woeste scheldpartijen die tenslotte in een bloedig handgemeen ontaardden. De Tel. schrijft hieromtrent nader: De zitting werd geopend door het oudste lid in jaren, den 83-Jarigen graaf Posadowski, die door de communisten werd ontvangen met geroep van „Weg met de regeering! Arbeidersmoorde naars! Amnestie!" De oude graaf Posadowski, die meer dan dertig jaar geleden rijksminister van Binnenlandsche Zaken en plaatsver vangend Rijkskanselier is geweest en bekend staat als een der conservatieve persoonlijkheden met breeden blik uit het Duitschland van voor den oorlog, bleek niet tegen het communistisch tu mult opgewassen. Slechts met lange tusschenpoozen vermocht hij enkele woorden tot de afgevaardigden te doen doordringen. Hij sprak daarbij van het recht en den plicht der regeering, de bestaande staatsorde tegen iedere po ging tot omverwerping te beschermen. Doch het rumoer duurde voort, daar te gen-interrupties der rechtsche natic- naal-socialisten den communisten tel kens weer aanleiding tot geschreeuw gaven. Toen de voorzitter zijn rede be ëindigd had, verlangden de communis ten, dat de invrijheidstelling van twee hunner nieuwgekozen partijgenooten op de agenda der zitting zou worden ge plaatst bedoelde twee afgevaardigden ondergaan namelijk momenteel vesting straffen wegens politieke misdrijven. Tegen dit voorstel verzette zich slechts een der leden. Aangezien echter het verzet van één lid reeds voldoende is, om de behande ling van een voorstel om een aangele genheid Op de agenda der Landdagzit ting van denzelfden dag te plaatsen te verdagen steeg de woede der communis ten ten top. Zij wierpen zich op dr. Ponfick en dienden hem verschillende vuistslagen toe. Verschillende afgevaar digden trachtten den aangevallene te beschermen en er ontwikkelde zich een woeste vechtpartij tusschen de commu nisten en hun rechtsradicale tegenstan ders, waarbij Ponfick, die tenslotte uit zijn benarde positie kon worden bevrijd, een bloedende wond aan het hoofd op liep. Hij werd naar een aangrenzend vertrek gebracht, waar hem een nood verband werd aangelegd. Ook het verdere deel der zitting ver liep uiterst rumoerig en ten slotte hield een communistisch tribunebezoeker zelfs gedurende vijf minuten een rede voor "e afgevaardigden, zonder dat graaf Posa- dowsky den onverwachten redenaar bij tijds van de tribune liet verwijderen. Aan het slot der zitting nam de Land dag een resolutie aan, waarin de rijks- regcering wordt verzocht een algemeen? amnestie voor politieke gevangenen af te kondigen. Ook de minister van Justitie Schmidt stemde voor. Het kabinet Braun zou heden in den Landdag een verklaring afleggen, waar in zij zegt, dat zij uit het resultaat der verkiezingen de conclusie trekt, dat haar politiek de goedkeuring van de meerderheid des volks heeft verkregen en dat zü derhalve geen aanleiding heeft om af te treden. 4 De communisten hebben een motie van wantrouwen tegen de"regeering in gediend. Miss Savidge en de politie. In de zaak betreffende miss Savidge is de advocaa/t der politie de verdediging begonnen met te betoogen, dat de han delingen der politie geheel verkeerd waren opgevat en dat zij ten deele tot ernstig misverstand aanleiding hadden gegeven, aldus het Hbld. Hoofdinspecteur Collins, die daarna getuigenis aflegde, gaf een heel andere lezing van het verhoor in Scotland Yard dan miss Savidge. Zij was heel kalm ge-" weest. laad geen oogenblik vrees getoond, was zelfs niet onthutst geweest en had niet over vermoeidheid, geklaagd. Hy loochende met stelligheid, dat hij ge dreigd zou hebben en ontkende even eens de vernederende handelingen te hebben gepleegd. HU karakteriseerde sommige van miss Savidge's verklarin gen als belachelijk en andere als ge heel onjuist. Hij had haar niets in den mond gelegd, doch enkel vragen gesteld en de antwoorden waren opgeteekend. Hij werd later door Sir Patrick Hunter aan een zeer gestreng en uitgebreid kruisverhoor onderworpen. Tsang Tso Lin de dupe. Volgens betrouwbare berichten uit Moekden kan niet verwacht worden, dat Tsjang Tso-lin van de verwondin gen, bij den eersten aanslag opge'ioopeiv zal herstellen, aldus de Tel. Deze be richten worden bevestigd door kolonel Doihara, een van Tsjang's Japansche adviseurs, die toegeeft, dat Tsjang Tso- ILn sedert den aanslag niet meer geheel bij bewustzijn is geweest. Hu heeft te lijden van hersenschudding, terwijl zijn linkerarm ontwricht en gebroken is. Volgens geruchten uil Dairen, is er een beweging gaande om prir.s Koeng. den zoor. van den voormaligen onderkoning van Mandsjoerüe, onder het keizerlijk bewind var. Tsjang Tso-lin uit te roepen. Beweerd werdt echter, dat Koeng niet bereid is Tsjang op te volgen. Tijdens de ziekte van Tsjang Tso-lin zal een voorloopig comité van drie. de bestuurszaken waarnemen. In dit- comité hebben zitting Tsjang Hsoeiiang. de zoon van Tsjang Tso-lin, vice maarschalk Joean en generaal Tsjang Tsjoeng- Tsjang. Ter arbeids- conferentie. Op de arbeidsconferentie heeft zich een incident voorgedaan. In de commissie voor de beveiliging der havenarbeiders verlieten de werkgeversgedelegeerden de zitting, nadat met 9 tegen 9 stemmen en 5 onthoudingen een hunner voorstel len, tot het verwijzen van eenige vraag stukken naar de bijeenkomst der paritaire maritieme commissie, was verworpen. Na het vertrek der werkge versgedelegeerden besloot de commissie, een red actiecomi té te vormen, dat tot taak zal hebben een ontwerp-vragen- Ijjst op te stellen, op den grondslag der beslissingen, tijdens de jongste zittingen der commissie genomen. De communisten weer eens de schuldigen. Naar thans vaststaat is de vernieling der ruiten van het Italiaansche gezant schap te Berlijn, door communisten ge schied, aldus meldt de Tel. Ook de „Rote Fahne" erkent, dat de daad door leden der communistische partij is gepleegd. Een ooggetuige ver klaarde dat de ruiteninwerpers door een jong meisje weiden aangevoerd. Reeds acht dagen geleden verschenen eenige communisten in het gezantschaps gebouw, om te protesteeren tegen de ver oordeeling tot tuchthuisstraffen van qom- munisten in Italië door de speciale rechtbank ter bescherming van den staat. Een vertegenwoordiger van den rijks minister van Buitenlandsche Zaken heeft heden zijn opwachting bij den Italiaan- schen gezant gemaakt, ten einde hem het leedwezen der Duitsche regeering over het gebeurde uit te spreken. Geheime wapen- voorraden. Reeds eenigen tijd geleden werden te Bockenum tusschen Hildesheim en Gosslar belangrijke wapen voorraden ge vonden. die tot een omvangrijk onder zoek leidden, dat zeer verrasser.de resul taten heeft opgeleverd, aldus de Tel. O.a. werden bij een boer te Schlewicke 180 geweren model 1898 in beslag geno men, die in een schuur waren verbor gen. Te Volkershelm werden by" een boer zelfs een machinegeweer, handgranaten machinegeweeronderdeelen- en twee kis ten patronen ontdekt. Te. Bockenum leverde een pachter vrijwillig 29 geweren. 18 karabijnen, twee pistolen en 25.000 patronen in Allen beweren de wapens in 1922 van de Rijksweer in bewaring te hebben ont vangen. Catastrophe in een kunstenaarscafé. Naar de bladen uit Hollywood melden, heeft Donderdag in het in de nabyheid van de filmstad gelegen bekende kunste naarscafé „De Russische Adelaar", een ontploffing plaats gehad. Na de ont ploffing ontstond brand. Het gebouw is grootendeels verwoest. Tien personen werden gewond van wie twee levensge vaarlijk. Tijdens de ontploffing waren vele bekende filmspelers, onder wie Charly Chaplin, in het café. Hij en eeni ge andere bekenden werden echter niet gewond. Vroegere Pooltochten Het lot van de „Italia" onder leiding van generaal Nobile houdt, zeer terecht, de gemoederen bezig. Men heeft nog hoop al Is de kans, dat de stoutmoedige lieden nog gered zullen worden, uiterst gering. Het is geruststellend te weten, da: Nobile en zUn tochtgenooten zün uit gerust met de meest mogelijke midde len om het nog lang te kunnen vol houden in de geduchte Poolstreek, ter- wyi zü ook wel de middelen hebben om over ijs en sneeuw te kunnen trekken. Gevaarlijker waren zeer zeker de expe dities in de üsstreken rondom de Noord en Zuidpool, toen de vooruitgang der moderne techniek en voor alles de vlieg techniek zulke expedities nog niet onafhankelük hadden gemaakt, van. voor een groot deel althans nog niet vol maakte schepen en van door Fooihon den getrokken sleden. Zoo is liet niet te verwonderen, dat reeds van een der eer ste expedities, die zich ten doei had ge steld de Poolstreken te onderzoeken, van de drie schepen slechts één terugkeerde. Het was de onderneming van Willough- by, Goffcrson. Durfooth, Chanceller, die in het jaar 1553 op drie zeilschepen poog den de noordelijke doorvaart, dus het omzeilen van Europa en Azië te vol brengen. Van deze drie schepen keerden allen het eene onder Chanceller, na tal van jaren, terug. Wij Nederlanders herinneren ons den tocht van Willem Barends, eveneens om een Noordelijke doorvaart te vinden. Het grootste treurspel in de geschiede nis der Noordpool-cxpedities is evenwel de ondergang van Franklin, die. nadat hij van een expeditie in loet jaar 1823 slechts met 5 van de 23 lieden was te ruggekeerd. in het jaar 1845 met de twee groote zeilschepen ..Cerebusz" en „Terror'' uitzeilde, om de Noordeiyke doorvaart te vinden en het Amerikaan- sche deel van het gebied te onderzoeker.. De schepen waren met levensmiddelen voor vijf jaar uitgerust, maar toen Franklin in het üs was ingevroren, bleek dat een groot deel der levensmiddelen onbruikbaar was, zoodat de bemanning, uit 183 personen bestaande, reeds in den tweeder. winter door den honger dood werd bedreigd He: gelukte Franklin weliswaar, door jacht en vischvangst zijne voorraden te vermeer deren. maar de poging in het tweede Jaar, toen het schip, voor eenigen tijd. uit 't üs bevrüd werd om door 't pakijs de open zee te bereiken, mislukte en voor de derde maal lagen de schepen in het ijs vast. Toen besloot Franklin met zijn man nen de schepen te verlaten en als laatste redding te voet den terugweg naar de bewoonde streken te beproeven. Bekend zijn de beschrüvingen van deze ver schrikkelijke tochten, waarbij tenslotte, de lieden in de woede der vertwijfeling elkaar, woordeiyk, opaten. Bekend is ooke dat de laatste Eskimo's, door de lieden van Franklin gezien, ontzet over deze menschelijke ellende vluchtten. Eerst vele jaren na den ondergang, vond men het dagboek van Franklin en menig ander spoor van zün laatste tochten en zoo kon men de gruwelijke bijzonderhe den van zijn ondergang nagaan. De „Terror" evenwel, eer. der beide sche pen. waarmede Franklin den tocht was begonnen, kwam na eenige jaren aan de Noorwestkust van Alaska aan. Zonder kapitein en zonder bemanning had het den weg afgelegd welke Franklin had willen afleggen. Deze drift van het schünbaar vaste Poolijs gebruikte Nansen later voor zijn merkwaardige Poolexpeditie op de „Fram", die, met het oog op het ja renlang vastzitten in het Us, bU^nder stabiel was gebouwd. Door deze üsdrift werd byv. in den zomer van 1896 de bemanning der Duitsche expeditie op het stoomschip Hansa gered, die ran den TOsten graad tot den 61en graad op een üsschol naar het Zuiden dreven en toen na lange tochten eindeiyk weer menschelijke nederzettingen bereik ten. Ongelukkiger was de expeditie on der Gordon Benett op de „Jeannette". Het schip werd door het Us in eikaar ge drukt en de bemanning poogde toen te voet en op de reddingsbooten de kusten van Siberië te bereiken. Toch slechts een van de drie booten kwam tot de Lena Delta, de bemanning van de andere twee booten, kwam met uitzondering van twee personene om het leven. Maar ook de streken om de Zuidpool hebben heel wat menschenoffers geëischt. vóór het Amundsen gelukte den Zuidpool te be reiken. Het was kapitein Scott, die weinige dagen na Amundsen aan den Zuidpool kwam, doch op den terugtocht een treu rig einde heeft gevonden. Maar de ge schiedenis van zijn strüd en zün dood is door het openbaar maken van zijn dagboek, dat hy tot zün stervensuur had bügehouden, zoo bekend geworedn, dat wü slechts aan zün naam behoeven te herinneren. BINNENLAND TWINTIG HAAGSCHE AGENTEN VECHTEN. in bijzijn van burge meester patijn. Donderdagmiddag! heeft de heer Ks- sulakow, die reeds eenigein tüd onder richt geeft aan Haagsche politie-ambte- naren in een systeem van zelfverdedi ging in het politiesportlokaal te den Haag. een demonstratie gegeven, waar bij o.m. burgemeester Parijn tegenwoor dig was. De heer Kasulakow toonde wat hy be reikt heeft gedurende 15 dagen les ge ven aan 4 inspecteurs en 20 agenten, door hen verschillende vecht-dcmonstra- ties te doen geven. De resultaten waren van dien aard. dat de burgemeester den lieer Kasula kow zijn bijzondere tevredenheid be tuigde, schrijft het Vad. BEJAARDE DAME ONDER DE HAAGSCHE TRAM. aan de gevolgen over leden. Donderdagavond wilde de 57-jarige mevrouw J. A. W. H bü het Vaiken- boschplein te 's-Gravenhagc de rails van lijn 11 oversteken juist op het moment dat een wagen van die lijn uit de rich ting Schcvoningen kwam. De dame liep zoo dicht voor den wagen over, dat zU viel en met haar linkerbeen onder den wagen kwam. waardoor haar voet werd afgereden. De dame Ls door den Ge neeskundigen Dienst naai' het Roodc- Kruis-ziekenhuis gebracht, waar zü kort na aankomst is overleden. VOOR 25.— TELEFONEE- REN MET INDIë. maar vooreerst nog niet "klaar. Het A. I. D. heeft eens geïnformeerd naar den stand van zaken betreffende de mogelijkheid, dat de draadlooze verbin ding NederlandIndic en omgekeerd voor het publiek zou worden openge steld. Terzake verneemt het blad dat hierop voorshands nog geen kans is. al thans. naar het zich laat aanzien, ge durende het loopenae jaar nog niet. Aan beide zijden heeft men perso neelsgebrek, zoodat er vooreerst niet aan kan worden gedacht, eiken avond co verbinding open te stellen. Dc toestand is thans zóó dat Dinsdags vanuit Ne derland en Donderdags vanuit Indic ge sprekken worden gearrangeerd, die alle als experiment gelden. Men kan er niet aan denken, hot aan tal dagen uit te breiden, zoodat er ook van een geregelden dienst nog geen sprake kan zijn. Nu wordt langzamerhand we'. het noo- dige personeel opgeleid er. bovendien worden nog steeds «rehnisch^ vc-b^t-v ringen aan beide zijden aangebracht, ter wijl men in Indic nog wachtende is op materiaal uit Europa. Wat het tarief be: ivft ls er voorloo pig gedacht aan een bedrag van 25 per drie minuten plus een som van 5 voor telegrafische voorbereiding van een cc- spre'fe Hieromtrent is echter n"g in he" geheel geen overeenstemming verkregen terwijl terzake tusschen Nederland en' Indië nog dc noodigc onderhandelingen wordon gevoerd. VAN DER STEL BELEEDIGD. dat kost den zutphen- schen gasdirecteur drie gulden. Men weet dat by de eerste behande ling voor dc rechtbank te Zutphen van de gas-corruptiezaak tegen de directeu ren der gasbedrijven te Zutphen en te Winterswijk, de Zutphensche gasdircc- teur den heer A. van der Stel beleedigd en geslagen heeft. Deze zaak is gisteren voor den politierechter te Zutphen be handeld. Tegen den heer J. H. A. A.. directeur der gasfabriek werd geëischt f3 boete of 3 dagen hechtenis, het vonnis luidde conform, meldt het Vad. TWEE GROOTE NEDER LANDERS EERE-DOCTOR. g. h. hintzen en a. f. philips. In de aula van de Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam hebben Vrijdagmiddag de eere-promo- ties plaats gehad van de heeren G. H. Hintzen en A. F. Philips tot doctor honoris causa in de handelsweten schappen. Bü deze promotie waren tegenwoor dig de leden van den Senaat, de gewone en buitengewone hoogleeraren, de leden van het curatorium, van den Raad van Beheer, van het algemeen bestuur en verschillende medewerkers van de beide promovendi. De oud-rector-magnificus prof. W. Boerman opende de zitting met eer» kort welkomstwoord waarna het woord allereerst was aan prof. F. de Vries, den promotor van den heer Hintzen. Hij besprak hoe de heer Hintzen twee zaken: de praktijk van den handel en de wetenschap die nog zoo vaak ge scheiden zün, wist samen te brengen, hetgeen volgens spreker noodzakelijk was om dieper in de economie door ie dringen. Prof. Polak, de promotor van den heer Philips memoreerde in rijn rede dat meermalen de aandacht van het Nederlandsche volk gericht is geweest op hem, Op den man, die in Eindhoven een wereldindustrie heeft geschapen. Daarna spraken de beide eere-doctoren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cent» per regel. Bij Boodschappen doen, geen Purol vergeten. U kunt het bekomen bij Apoth. en Dro gisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van SO ct. 7 INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den 'nzender niet teruggegeven. VREDESWERK. Naar wU vernemen is het plan opge vat in alle plaatsen van ons land om vredesgroepen op te richten, ten einde ■iüdens de Olympiade een groote vredes- propaganda te organiseeren over het ge- iieele land, waai-van de internationale vredestentoonstelling te houden te Am sterdam (IV.T.A.) van 15 Juü—15 Augustus e.k. het centrum zal zün. De bedoeling is om los van alle poli tiek. van alle godsdiensten, van alle dogma's, in he;, kort van alles wat de menschen scheidt, ce gedachte van Vrede te zaaien in de harten van de jeugd ces- volken. die dan in vreedzame sport in ons land tezamen zullen zün. Het is een poging om mede te werken aan het vele. dat thans reeds over de geheele wereld ondernomen wordt, om een herhaling van den grooten ramp die alle volken getroffen heeft in de jaren 1914—1918 en waar van allen, overwinnaar zoo wel als overwonnene thans nog de zeer nadeelige gevolgen dragen, te voorkomen, vooral nu wel als algemeen bekend mag worden beschouwd dat sinds dezen oorlog de vernrelings- middelen door tal van wetenschappelijke uitvindingen zoo aan intensiviteit hebben gewonnen, dat een nieuwe oorlog vrüwel gelijk gesteld kan worden met een totale vernietiging der menschheid en van alles wat dc menschheid aan cul- tureele waarden heeft voortgebracht, zeer zeker in Europa. De volken snakken naar verlossing van het oorlogsgevaar, om de ontzaggelijke sommen, cic elk jaar uitgegeven worden Ir. den bewapcnir.gs- wedsfcrUc. die ten slotte onherroepelijk tot nieuwen oorlog, tot nieuwe vernie ling zal leiden, te kunnen besteden aan den welvaart der naties. Dit doel, dat toch zeker elk welden kend mensch In het hart zal grijpen en dat niets anders beoogt dan Vrede te zaaien in deze wereld vol onrust en wantrouwen, heeft dan alleen kans van slagen als allen zich voor cat.groote ideaal vcrecnigcn en samen willen wer ken in liefde voor de geheele mensch heid ondanks dc kleine verschillen, die hen scheiden in het dagelijksch leven en in den strijd om het bestaan. Die Vrede zaait, zal Vrede oogsten: wü allen zijn verantwoordelijk voor wat komen gaat: het parad U-s van den vrede of de hel van den oorlog. ZU. die in hun hart de stem hooren. die hen oproept tot dit werk. dat alle vüandschap of splitsing uitsluit en dus mede willen werken aan de oprichting van een Vredesgroep geven zich op aan: Mejuffrouw H. DE KRUIJFF, Koninginneweg 112, Haarlem. of aan Mevrouw M. L. DRIJVERTIMMER Crayenestersingel 8. Heemstede. Op Donderdag 14 Juni des avonds 8 uur zal in he: Remonstrantenhuis. Wli- helmir.astraat 22 :c Haarlem, de heer W. L. Warmelo. een der leiders van de internationale Vredestentoonstelling te Amsterdam spreken over ds v redes actie in het algemeen cn het werk van de Vredestentoonstelling in het bijzonder. Ieder die belang in het Vredeswerk stelt is van harte welkom. 8 Juni. Vele stemmingen. Een poging tot heropening der beraadslagingen over de wet op de besmettelijke ziek ten. Het ontwerp aanvaard. Kleingoed. De nieuwe dienstplichtwet aangesneden. Ons land en België. Wat minister Koningsberger gister ochtend nog heeft gedaan ls niet bekend, maar dat hU iets gedaan moet hebben, om verschillende Kamerleden te over tuigen van de noodzakelijkheid van het toestaan van f 720.000 gulden voor de in stelling van een Indischen luchtdlenst lükt ons overduideiyk Koe kan men 't anders verklaren, dat de Kamer me: 5327 stemmen des mi nisters voorstellen heeft aanvaard, ter wijl gisteren nog de eisch klonk, dat voor de Kamer me: den minister kon in zee gaan. eerst moest kunnen kennis ge nomen zijn van het contract tusschen der. Staat en de K. L. M. Van wat de minister deed. hoorden wü echter niets. De morie-Braat, betreffende de wei gering van discussie over belastingaange legenheden, aan gemachtigden van re clamanten die wü gisteren nog kon den vermelden is door de Kamer ver worpen met 66—14 stemmen. Dc meer derheid van de Kamer was de meening toegedaan, dat de regeling dier aange legenheid zoo ingewikkeld is. dat deze niet bü motie kon worden afgedaan. Lang na middernacht gisteren heeft de heer van Braambeek nog een motie aan de Kamer voorgelegd, geboren bü de behandeling van de interpellatie- Kerstens. Deze motie vroeg aan den minister in te stellen een vervoerraad. waarvan de bedoeling is hem te adviseeren bü het al of niet toestaan van autobusver gunningen. Ondanks het streng afwijzen van deze motie door den minister, die ze'.de. dat er reeds genoeg raden rond hem ston den en in casu aan een adrescollege- meer, heelemaal geen behoefte had. is de motie-van Braambeek aanvaard met 4536 stemmen. Op 27 Maart is het aan velerlei wis seling onderhevig geweest zijnde wets ontwerp. tot het treffen van voorzienin gen tegen besmettelüke zieken voor de derde maal, na herhaalde stagnatie en wüziging, ln behandeling gekomen. On der de behandeling echter kwam de heer Büleveld plotseling met een serie amen dementen, die de gelegenheid geven tot vrüstelling van de vaccinatie op grond van gewetensbezwaren. Deze amende menten werden door de Kamer aanvaard. Waarna spoedig de behandeling geëin digd werd. Aanvaard bü verrassing, zeide Mevr. de Vries—Bruins, toen zü eer. voorstel harerzijds verdedigde om de dis cussie over het besmettelijke zlekton-onl- werp te heropenen; de Kamer had niet eens den tüd de amendementen BUlcveld door te lezen, zeide ze. De voorzitter adviseerde de Kamer de beraadslaging, nu deze eenmaal was af- geioopen, niet te heropenen. Dat zou een buitengewoon verkeerd precedent schep pen. Etn tweede lezing deze hield de Kamer gisteren bedoelde alleen maar oneffenheden weg te romen. En niet meer. De heeren van Aalten en van GUn stelden zich nevens Mevr. de Vries— Bruins. Ook zü meenden, dat de beraad slagingen op 27 Maart zulk een vorm hadden aangenomen, dat heropening noodzakeiyk moest zü». cn Mevr. de VriesBruins de gelegenheid tc geven, eenige amendementen nog te verdedigen die zü bü een regelmatiger indiening der Büleveld-amendementen ook voorgedra gen zou hebben. De meerderheid van de Kamer heel wonderiyk verliep de stemming zuiver „rechts" tegen ..links"! bleef echter des presidenten zienswüze getrouw, dat eer. tweede lezing alleen by zeer hooge uitzondering tot heropening der debat ter. aanleiding mag geven. Met 47—34 stemmen verliep deze stem ming. Welk resultaat tot scherpe verwyten van de s. d. banken aanleiding was. Toen öe heer van den Bergh opmerkte dat dar.k zij de amendeering door den heer Büleveld. er allerlei moeilijkheden te duchten zün door de tegenspraak van de art, 35 en 36, beloofde de minister van Arbeid met een novelle te komen, wanneer zich practische bezwaren voor doen. Maar.toen Mevr. de Vries—Bruins en de heer van den Bergh met een amen dement kwamen, waarvan de bedoeling was. om. nu het amendcment-Byioveld, dat de gelegenheid geeft tot vrüstelling van de vaccinatie op grond van gewe tensbezwaren, aangenomen werd. ook de bepalingen, die voorkomen in art. 11 van het gewijzigde ontwerp van wet-Aal- berse. op ;e nemen (hierom had Mevr. dc Vries heropening der beraadslagin gen gevraagd) verklaarde cle meerder heid van de Kamer dit amendement met 45-39 stemmen als niet te brengen onder het begrip „tweede lezing" cn nam het amendement dus niet aan. Een logisch gevolg van de eerste afwyzir.g. Dit artikel 11 volledigheidshalve cl- tceren wü 't luidde als volgt: 1. Leerhr.gen beneden 11 jaar worden in scholen slechts toegelaten, indien wordt overgelegd een verklaring van een geneeskundige, dat zü met goed gevolg of meer dan eens de inenting tegen de pokken hebben ondergaan of aan de na tuurlijke kinderpokken (variolae) heb ben geleden. Leerlingen beneden 11 Jaar evenwel, die overleggen een onderteeken- de.en gedagteekence verklaring van een geneeskundige, dat zü zonder goed ge volg. éénmaal de inenting tegen de pek ken hebben ondergaan, worden geduren de één Jaar. te rekenen van den dag. waarop de inenting geschied is, in de scholen toegelaten. 2. Onderwijzers, onder wüzeressen. als mede leerlingen boven !1 Jaar worden ir. scholen slechts toegelaten, indien word: overgelegd een bewys van herinenting. Ten aanzien van hen. die vóór he: twaalfde Jaar niet zijn ingeënt, treedt het bewjjs van inenting in de plaats van dat van de herinenting. Dit artikel bedoeldeeen t»gcnwlcht te brengen tegen de vrijstelling wegens gewetensbezwaren. Na het besluit tot niet-behandeling kwam het geheele wetsontwerp ln eind stemming De v. d. en s. d. wenschtcn (by monde der heeren ?Jarchant cn Albaröa) „het tapteUttef broddelwerk", dat de behan deling van het ontwerp in den loop der maanden werd, niet te aanvaarden. Dc eindstemming deed dc Kamer des ondanks het ontwerp aanvaarden mot 4235 stemmen. Een heel lijstje kleingoed hamerde de voorzitter daarop door onteigening betreffende een onderhandse he verkoop, een consulair verdrag, conclusies var. de Commissie voor de Staatsuitgaven en een wüziging var. de psychopaher. -weWen van ondergeschikte bet eekenis. Daarover viel geen woord. Eerste nummer op dit lUstjo was het ontwerp tot goedkeuring var. he: ver drag tusschen Nederland en België, be treffende de intelkctueele toenadering tusschen beide landen. De heeren Moller en Tilanus wilden een algerr.eene leiddraad vastleggen voor de professoren die in België het woord zouden voeren: in Gen:. Brussel er. Leuven zouden die Neder!, hoogleerarcn Nederlandsch moeten spreken, ir. Luik Fransch, naar den aard der bevolking. De heer Vliegen pleitte voor het gebruik van het Fransch. dat ieder student in België verstaat. De minister hield zich om het heel huiselijk te zeggen „op de vlakte". HU wenschte in het zoo teere' taalvraagstuk geen algemccne rlchtlU-i te geren, maar het a3n de technische commissie over te laten voor elk bijzonder geval een beslissing te tref fen. Het ontwerp is zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Tot slot van de week heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de behande ling van de wüziging van de dienstplicht wet. Deze wüziging betreft behalve kleinere aangelegenheden drie meer principieele punten. Het eerste punt ls de reorganisatie van het vooroefeningsinstituut. De mi nister wil de loting vervroegen, zoodat de belanghebbende voor zün aanwijzing zün kansen, om tot gewoon dienstplich tige te worden bestemd, kan beoordee'.en De gelegenheid tot vrijwillige deelneming aan de oefeningen blijft open. In ver band met ongunstige rapporten van de legerautoriteiten zün over liet vooroefe ningsinstituut niet gunstig: zü meor.eni dat het instituut, aan het verkrüson van een degelijk geoefende en in tucht bevestigde infanterie in den weg staat. Om daaraan tegemoet te komen wil mi nister Lambooy de verkorting van den eersten oefeninsstyd, tot drie terugbren gen. Het tweede punt ls de loting. Deze zal voortaan aan de keuring voorafgaan en niet meer persoonlijk geschieden er. dat door een ingenieus nummering-stelsel. Of zulk een stelsel veel bewondering zal wekken bü der. vrijheidlievender. Ne derlander. die zu'.ke zaakjes als de loting maar 't l:efst zelf opknapt, is de vraag. Het derde punt ls dc vrijwillige dienst neming, volgens het. stelsel Posthumn- Boele. die het mogelük wil maken, dat door vrijwillige dienstneming plaatsen worden opengemaakt voor degenen, die liever niet dienen. Waardoor in het le ger meer weermachtlicvendc menschen een plaats vinden kunnen. Over deze drie punten werden algéf meene beschouwingen gehouden die nog lang niet zün afgeloopen. want cr staan nog heel wat sprekers op het lijstje. Vanmiddag waren drie heeren: van Rappard, Duymaer van Twist en K. ter Laan, aan het woord. De heer van Rappard staat, wat het vooroefeningsinstituut betreft, geheel aan ce züde der legerautoriteiten. rite maar liefst het geheele Instituut zouden willen doen verdwünen. De heeren Duymaer van Twist en K. ter Laan maakten ernstig bezwaar tegen 's mi nisters plannen: wanneer zoo luidde hun betoog de legerautoriteiten maar hadden medegewerkt om het instituut te doen slagen, dan had men er dc groote verdiensten wel van gezien, tcr- wül nu het gevolg van dat gebrek aan medewerking Ls, dat dc eerste oefentyd moet worden verkort, met 't gevolg dat velen voor den langoren wcrkelüken dienst geen verlof meer kunnen krij gen, de lasten, daardoor op ons volk drukkende, verzwaard worden, dus des ministers voorstel een sociaal nadeel ls. Wat de loting betreft de drie hee ren erkenden de administratieve voor deden van het nieuwe stelsel. En ten aanzien van de doorvoering van het plan Posthuma—Boele ver klaarden de heeren van Rappard cn Duymaer van Twist hun instemming er mede om de. door hen sterk op den voorgrond gestelde, voor het leger ris kante elementen van de sociaal-demo craten cn gaf de heer K. ter Laan aan zyn scherpe afkeuring uiting, omdat hu niets moet hebben van een leger, dat niet orgaan Ls der regccring, maar vaa eeji bepaalde groep. Dinsdag voortzetting! INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. TER OPFRISSCHING VAN HET BLOED drinke men cenigo dagen achtereen 's ochtends vroeg ccn glas natuurlijk „Franz»Joscf"«bitterwater. Het door vele gcnccshccrcn voorgeschreven „Fr«Rx?Jo»efer regelt den darm. ver sterkt dc maag. verbetert het bloed, kal# meert dc zenuwen en geeft dus een schoon lijf en helder hoofd. Bij Apoth. cn Drog. verkrijgbaar. BURGERLIJKE STAND BLO EMEND A AL Bevallen: A. van Honschoten -Af- fourtit. z. Ondertrouwd: W. Roeien en J. A. Kroon: H. Nouris cn A. M. Hartoch; N. M. Mens en G. Hecrcs; N. J. H Jansen en V. Kümmel; P Th. Sintenie en C. M. Ultcndaal; C. J. Engbcrtsen en M. E. A. Menslng Getrouwd: H. L.amcris en E. H. van Spanje: P. S. Ruugrok en M M Ess- wein; IL van Alfcn cn M. Limbach. Overleden: B van der Dussen, 52 overleden tc Haarlem; E. G. Lindeman. 68 J.; H. Koest, 82 J.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11