De republiek Argentinië Behalve goede voetballers Welvarend en wilskrachtig volk ook schrandere koopmansgeesten Buenos Aireseen Zuid- Amerikaansch Parijs HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 JUNI 1928 VIERDE BLAD oppen-lakte op aangename wijze ver deeld in bloemperken en groepen van fraaie palmen en andere siergewassen. Rechts liggen eenige groote publieke gebouwen, waaronder de Banco de la Nacion en het klassieke zuüenfront der Catedral. De linkerzijde van het plein is geheel door hotels bezet, waan-an he: Avenida Palace het bekendste is. Men woont aan dien kant ran dit fraai-e- plein zeer rustig, en toch volmaakt cen traal, daar men de Avenida en de bu- sinesswijken in enkele passen bereikt. De meest luisterrijke dag voor de Plaza de Mayo is de 25ste Mei, gedenk dag der ArgmtünsChe onafhankelijk heid, die ook op dit plein werd geprocla meerd. Een oplettende beschouwing der gebouwen doet zien, dat elk huis een permanente inrichting voor versiering met electrlsche lichtjes en vetpotjes aan z'n geve ldraagt: op 25 Mei schittert en tintelt het geheele plein van de illumi natie ter viering van het nationale feest. Van de beide hoeken af van het plein naast de uitmonding van Avenida cn Rivadavia loopen reeds de eerste stuk ken van deze schuinsche boulevards chagonaalsgewijze door de stadsblokken heenl aldus de strakke lijnen der vier kante cuadxas oplossend, en dankbare hoeken vormend vc: de stichting van De Plaza de Mayo met de Casa Rosaka in Buenos-Aires. table dlióte in de hotels aan zekere eentonigheid lijden, in de restaurants vindt men altijd een ruime keus van smakelijke gerechten. Het nationale kostje van Argentinië is de uit Spanje overgenomen puchero, d. i. grof rund- vleesch. gekookt tesamen met wat kool, oardappelen, uien, peen en witte erw ten, terwijl er ook een stukje spek in hoort; een eenvoudig gerecht, dat op den vreemdeling slechts matige beko ring uitoefent. Tot de bijzondere deliccatessen van de Plata behoort de fiambre surtido (koud voorgerecht), waarmee elke maaltijd van eenig belang geopend wordt; behalve diverse soorten van ham en worst behoort er „pavo" bij. in breo- de schijven uitgesneden witte kalkoen borst, zoo blank en smakelijk als ner gens in de wereld. Visch is er altijd in overvloed: een bijzonder smakelijke soort is de pejerey (koningsvisch). Groenten en vruchten zijn altijd ruim aanwezig. Het donkere bier uit Quilmes is voortreffelijk; voor weinig geld drinkt men ook de uitstekende wijnen uit Mendoza, waarvan de Trsgiche het standaardtype is, overeenkomende met Bordeaux-tafelwijn. Goede restaurants vllndt men alom in het centrum van de stad; zeer be kend zijn oa. de Brunswick en de Ro tisserie Sportsman, in de lunchuren druk bezocht door businessmen, en voorts de Petit Salon en het Restaurant de Paris, waar het vooral 's avonds gezellig is. Het ornamenteele middelpunt van de stad is, zooals reeds vermeld, de Plaza de Mayo, waar de Avenida begint; de basis er van wordt ingenomen door de Casa Rosada, de zetel der Regeering te vens ambtswoning van den President der Republiek, een rustig gebouw, om geven door terrassen en plantsoenaan- leg. Midden op het plein vinden we groote monumentale gebouwen. Deze strenge symmetrie, gepaard aan den ingetogen bouwtrant, welke terecht in dit stads gedeelte gevolgd wordt, maakt de Plaza de Mayo inderdaad tot een belangrijk voorbeeld van doordachten stadsaanleg. Tot de gewichtigste gebouwen der stad behoort het Teatro Colón, dat een der zijden van de statige Plaza Lavalle beslaat; het is een bouwwerk van forsche afmetingen, en telt met z'n 3570 zit plaatsen als een der grootste schouw burgen van de wereld. Het speelseizoen, waarbij de grootste Italiaansche en Fransche operasterren optreden, is toon aangevend voor geheel Zuid-Amerika, dat met aandacht het succes der premiè res in het Colón volgt. Het Palacio del Congreso. op het plein van dien naam aan het einde der Avenida, is een wit koeplgebouw In den geest van het Kc pi tooi te Washington; als ornamentiea steunpunt in de as van vele hoofdstraten maakt deze forsche koepel een goed effect. Belangrijk Is voorts de Jockey Club in het rustiger gedeelte der Florida; het is de grootste en deftigste cloz van Zuid- Amerika, en telt slechts de allereerste burgers van Argentinië onder zijn le den. Het stadsgebouw aan de Florida is van binnen met groote weelde inge richt. en bevat schatten aan marmer en kostbare gesteenten, tapijten etc. De club bezit verder in Palermo een bij zonder fraai aangelgde renbaan, die met Longchamps en Auteuü in elegant ver toon wedijvert; op een mooien Zondag middag is een bezoek aan het Hipó- dromo ook voor degenen, die overigens in de wedrennen geen belang stellen, een zeer interessant schouwspel: de chique wereld van Buenos Aires bezet den Grand Stand, cn een menschen- massa van soms 50.000 koppen volt de uitgebreide terreinen. Overal in de rond-' WV geven deze foto. niet omdat ze een exceptioneel geval weergeeft doch omdat ze typeerend is. Zoo zijn er honderden villa's en honderd,-rl tuinen in en om Buenos-Aires. Vooral in de omgeving der Avenida Alvear, is dit stadsbeeld veelvuldig. Deze weelderige woonhuizen zijn overigens, dikwijls voor maanden.soms voor jaren, gesloten. Dan brengen hun bc~ woners eenige seasons door in Parijs te sluiten zich de parken en bosschen van Palermo op harmonieuze wijze rond om het reusachtige ovaal van de ren baan. Deze omgeving van Palermo Is het sie raad van Buenos Aires; men bereikt dit park langs de Callao. die overgaat in de Avenida Alvear, een boulevard, waar de Argentijnsche aristocratie woont in pron kende paleizen, of heerenhuizen, waarin de baroc-stijl overheerscht. Het park slingert zich om een paar groote vij vers. en is in een stijl gehouden, welke bU alle toepassing van architectonische kunst toch nog voldoende ruimte heeft gelaten voor natuurlijke liefelijkheid. De plantengroei is sub-tropisch, var. een weelde als in Californië; bijzonder fraai is het uitgestrekte rosarium, langs de groote asfaltlus gelegen, die het geheele park omstrengelt. Op dezen parkboule vard wordt het Corso gehouden, een elegent rendeez-vous van auto's, equi pages en ruiters, die eenige toertjes door Palermo maken om te zien en gezien te worden; des Zondagsmiddags ls het Corso het drukste, doch niet het chicste; daarvoor moet men b.v. den Donderdag middag uitkiezen. Een deel der rijtui gen toert langzaam rondom de vijvers ran het park. doch enkele andere blijven midden op den boulevard stilstaan om de voorbijrijdende stadgenooten te be groeten; een smaakvol geënsceneerd schouwspel van keurig gekleede en wel- gemaniereerde „monde", waarmee de geheele omgeving in harmonie is. Hoewel de half wilde Gaucho. waar over wij in ons vorig artikel over Uru guay geschreven hebben geenszins van het Argentijnsche levenstooneel is ver dwenen, kan men toch wel generali- seerend zeggen, dat er geen romanti sche Argentijn. Van het oogenblik af sche elementen meer bestaan, in het algemeen karakter van de hedendnag- waarop de republiek Argentinië zich middels buitenlandsch. vooral Engelsch kapitaal, begon te ontwikkelen werd ook de bewoner van Argentinië aangegrepen, door de hartstocht om zoo gauw mogelijk, zooveel mogelijk geld te verdienen. De rijke Argentijn denkt altijd aan geld, praat altijd over geld. is een zakenman, tot in zijn merg, maar weet verworven schatten, in New- York en Parijs ook op een elegante manier uit te geven. Als u twee Argentijnen in één van Buenos Aires lijnrechte straten hoort discussieeren. dan hoort u ook vast één of meer ma len het woord peso noemen! Toch zijn de dagen, waarin fortuinen in eenige uren gemaakt werden, voor bij. Op 't oogenblik moet het fortuin wel degelijk verdiend worden. En dat is ook wel zoo goed. en wel zoo nuttig van de stabilisatie van een gezonden economische toestand. De Argentijnen hebben handen en hersens die naar ar beid staan. Zij zijn minder lui, en krachtiger van wil dan dc Spanjaarden Zij zijn ondernemend. Kortom hebben vele dierwaardeerbare eigenschappen die der pioniers zijn. Een Fransch schrijver M. IJves Guyot heeft eens beweerd dat de Argentijnen geschikter zijn voor de politiek dan voor den handel. De meeste rijke Argentijnen zei hU. heb ben eertijds hun heil gezocht bij het ontwikkelen van politieke macht, in- stede van zich toe te leggen op de ont wikkeling van de natuurlijke bronnen van inkomsten. Later echter ls door jongere historieschrijvers beweerd dat de Argentijnen integendeel, met hun gezond en scherp verstand buitenge woon goede zakenlui zijn, en sneller peso's kunnen verzamelen door middel van handel en industrie dan door mid del van diplomatic cn politiek. En de practijk wijst ook uit dat dit oordeel juist is. 't Klinkt ondeugend maar 't is zoo: de fortuinen die de ministers van Staat hebben vergaard zijn veel minder aanzienlijk dan die der speculecrcnde handelaars. Bovendien slaat vast dat de goede koppen van het land, niet :a de politiek, doch in handel en Indu strie zitten. Het ls ook merkwaardig dat de geavanceerde man van Argen tinië, als regel, een eenlgszins medelij dend respect heeft voor den Spanjaard, dien hij aan zijn persoonlijkheid In ferieur acht. Als hij Europa bezoekt gaat hij niet of slechts voor zeer korten tijd naar Spanje, daar hij dat land vervelend vindt ene antiek. ParUs ls voor hem het hoogtepunt van civilisa tie. weelde, beschaafdheid. Intellect. Toch zijn de Argentilnen op Madrid aangewezen. Hun kunst is geïnspireerd door Spanje. Ah hun bijzondere eigen schappen op cultureel en artistiek ge bied vinden hun oorsprong bU de Spanjaarden. Een zuiver Argentijnsche literatuur heeft zlln Intrede nog niet gedaan. Toch heeft hot land zich cul tureel en moreel vrij- cn los gemaakt. Heeft één van zUn presidenten niet reeds lang geleden gezegd. „Onze alge- meene karakteristiek ls. dat wij allen in ons voelen, de beteekenis, cn den zin van onze toekomstige grootheid"? Deze neiging vindt men terug in de patriottische opvoeding die de kinde ren krijgen. Hen wordt geleerd, hun land lief te hebbende liefde van het land is belangrijker dan die van de ouders. De vlag van het land wordt met eerbied beschouwd. Als een lcgerafdec- ling door de straten marcheert ontblo ten de voorbijgangers hun hoofden. De Argentijn is trotsch. Trotsch op zUn land. zijn stad, zijn gezin, zijn ras Meer dan cenlg ander land ter we reld, voert Argentinië versch en bevro ren cn geconserveerd vleosch uit. Ver der voert het tabak uit, maïs, maïspro- ducten, vele landbouwproducten en fruit. Hoewel de vreemdeling een groot ge deelte van de ontwikkeling van het land voor zijn rekening heeft genomen, vooral wat aangaat het aanleggen van spoorlijnen, het volk van Argentinië zelf heeft het tot bloei gebracht. Hun materiöelt geluk is in vele ppzichten groot. Wat het nog moet ontwikkelen dat is zUn echt ArgentUnschei zieL Ver buiten de bewoonde en luxueuse wereld, waarvan Buenos Aires een deel is treft men op de estancia's en ranches nog de Gaucho'S aan, die ook Uruguay nog kent. Hier ziet men een aantal gaucho's voor hun neder zetting. deels dansend, deels luierend. Vroolijkheid is niet bepaald een karaktereigenschap van dc Zuid-Amerikanen. Door hun vroolijkheid schijnt melancholie gemengd te zijn. Zelfs de dans der Gaucho's icordt niet ge kenmerkt door dc overgave van der. Spaanschen of den Gallischcn dans De begeleiding is aliijd onveranderlijk ven de zangerige en ook al weer vielancholieke guitaar, en het knippen met de vingers. Bovendien wordt bij het dansen gezongenEn hier bemerkt men zoowel overeenstemming met het Oosten en met de vreemde melodiek der Afrikaansche Wilden. z'n pak met lapjes op den rug torsend; na een periode van goede zaken op het platteland vestigt de Turco zich in de stad, en komt meestal door allerle combinaties van eerbare en obscure be drijven tot een zekeren welstand. 's Avonds trekt het stadsleven iets hoogerop de stad in; dan zijn Esmeral da en Maipü vol bedrijvigheid, want in deze streek liggen de nuchtere thea ters, de café's met concert en de bars, waar de internationale zelfkant der maatschappij samenkomt. Corrientes verscheidene cuadras om hoog volgend bereiken we een stadsge deelte, waar de Italianen overheer- schend zijn: een kleine opera en vele muziekzalen geven goedkoope Italiaan sche kunst te genieten, en een aantal restaurants zorgt voor uitstekende maal tijden van macaroni en speghetti, be sproeid met echte Chianti in de beken de mandenfleschjes; het hoofdgerecht in deze restaurants is echter „polio allo spiedo", kip, die in het restaurant zelf voor de oogen der gasten aan het spit geroosterd wordt, en een meesterstuk van braadkunst is. Trouwens, over het algemeen geno men, is de keuken van Buenos Aires zeer genietbaar, daar men de er varing der meest talentvolle culinaire stelsels der diverse volken met succes toepast op de voortreffelijke binnen- landsche ingrediënten. Moge ook de Nauwelijks honderdvijftig kilo meter van de kust bij de Westelijke grenzen van Chili rijzen de Cordillara's de los An des op, die steil naar het Westen en glooiend naar het Oosten naar de Argentijnsche laagvlakte afdalen. Tallooze hooge vulkanen liggen op dit grensgeberge op 32 gr. Zuiderbreedte spiltst de machtige bergketen zich waaiervormig en naar zes richtingen. De passen door deze bergranden zijn hoog en schier ontoegangkelijk en al leen door de Uspallata pas en Plan- chon pas (3900- en 3000 rrïèter hoog) loopen spoorwegen. De ketens die ten Oosten van den hoofdkam zich uit strekken nemen in het Noorden 6teeds in hoogte toe. Zij behooren allen tot den geweldigen Andes. Elders is de 2350 meter hooge Sierra de' Cordoba. Tusschen de rivieren Parana en Uru guay ligt het Argentijnsch mesopotamië. Het vruchtbare land. Bedekt met weel derige wouden, die men zoo zeldzaam in Zuid-Amerika aantreft. Dit is het ruige en grootsche land dat die andere beroemde voetbalelftal len oplevert, die Argentinië plotseling naast Uruguay een sportieve wereld- ïennaardheld hebben bezorgd. Het zwaartepunt van Zuid-Amerlka ligt aan de Plata rivier. Want Argen tinië is uit economisch oogpunt het be langrijkste gehied van het Zuid-Ameri- kaansche continent, en Buenos Aires is nog veel meer dan Montevideo, wereld stad, Wij hebben in ons vorig artikel Montevideo als het kalme, min of meer Haagsche centrum van Uruguay ge schetst. Buenos Aires echter is meer. Buenos Aires is grooter in alles; in be volking, in omvang, in weelde, in ver dorvenheid, in schoonheid. Buenos Aires behoort tot de aller grootste steden ter wereld. Het kan genoemd worden naast New York. Chicago, Londen, Parijs, Berlijn, Wee- nen. En met haar twee millioen inwo ners overtreft het steden als San Fran cisco, Madrid, Milaan, Rome, Brussel, Hamburg, Kopenhagen. Nog wonderlijker is dit verschijnsel, als men bedenkt dat deze stad geïso leerd ligt, en zich geïsoleerd ontwikkeld heeft. De moderne reuzenstad rijst als de metropolis op met tientallen fa- brieksschoorsteenen uit de vlakten der Plata rivier, met massale cementblok- ken van machtige graansilo's met onre gelmatige hoogopspringende lijnen en curven van dozijnen wolkenkrabbers, koepels, torens en masten. Het kenmerkendste karakteristiek van Buenos Aires is zijn rechtlijnigheid. Het is of de stad door een bouwmees- ter-bezeten-van-den-rechten-lijn, langs de lineaal is aangelegd. Alle straten loopen op een enkele uitzondering na kaarsrecht, elkaar loodrecht snijdend. De plattegrond van Buenos Aires is als een dambord. Ieder blok van het dam bord is omstreeks 100 meter lang en breed. Men noemt zoo'n vierkant een Quadra, en duidt door middel van het aantal der Quadra's ook den afstand aan. Een ingenieus nummerstelsel is toegepast voor de huizen, hoewel de straten namen dragen: Ieder blok, iedere Quadra, begint met een nieuw honderdtal, zoodoende is het mogelijk uit te rekenen, hoeveel Quadra's men van een zeker adres verwijderd is. Het centrum der stad is de Plaza Mayo, juist op een helling, van welk punt uit, de hoofdader van het verkeer loopt de Avenida de Mayo, die twee duizend meter ver doorloopt tot de Plaza de Congresa waar op het gebouw met den glanzenden witten koepel, der volksvertegenwoordiging staat. Door de tallooze rechte straten loo pen zeer vele trams, en men raakt pas een beetje in dat ingewikkeld net thuis als men er lang op gestudeerd heeft. Voorts heeft Buenos Aires een voor treffelijke ondergrondsche, die zelfs gunstig afsteekt bij de bekende métro's en tubes. Rondom Avenida de Mayo liggen de restaurants, de café's en de min of meer ^raffineerde oorden tot ver maak. Daar ook vindt men het beroem de Majestic Hotel en het indrukwek kende Plaza Hotel dat het grootste en elegantste van geheel Zuid-Amerika is Om u nu eens een idee te geven lezer, van het dagelijksche leven te Buenos Aires laten wij even de schrijver van Balen aan het woord: Zoo vormt de Avenida een aantrekke- Hjken boulevard vol van auto's en co- ches, en met drukke trottoirs langs de café's en winkels, waarlangs een dichte menschendrom voortdrentelt. Tafeltjes en stoeltjes staan buiten op straat; men drinkt er 's middags den onvermijdelU- ken Martini-cocktail (hier in verband gebracht met den nationalen held, en „San Martin" genoemd, alsof deze Na poleon der Andes er het recept van had gevonden) of diverse mengsels van Ver mouth, terwijl men er apennootjes (mani) en gebakken schilferaardappels bij peuzelt. In den loop van den dag is La Razón verschenen, waarvan elk uur een nieuwe editie met verschen inlasch de persen verlaat, om terstond op de Ave nida uitgegeven te worden; tegen het apéritifuur, dat den boulevard het drukste maakt, is men ongeveer aan dc Quinta Razón toe. De andere belang rijke dagbladen, zooals de Nación en da Pressa, zijn des morgens verschenen. Ook aan andere negotie is geen gebrek, het leuren met bedelkoopwaar is op dezen gezelligen boulevard wel een'" hinderlijk. De Reconquista verder op in de rich ting van het Retiro volgend vindt men de winkels langzamerhand in aanzien verminderen, en een waar ghetto- uiterlijk aannemen: hier drijven de Sy- riërs en Turken hun kleinhandel, meest in manufacturen. De Turco van het Argentijnsche platteland is de marskra mer, die dorpen en estancias bezoekt, Het Congres gebouw in Buenos-Aires.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13