HAARLEM'S DAGBLAD HET T00NEEL MIJNHARDT'S De vier gedenkwaardige jaren der familie Van der Velde ZATERDAG 9 JUNI 1928 HET OLYMPISCH KUNSTTOURNOOI Wat er te zien is. Ben onderdeel van de Olympische Spelen vormt het concours van werken door levende kunstenaars, bohoorende t.ot de landen, welke zijn uitgenoodiigd tot de Spelen van de IXe Olympiade. In verband daarmede wordt een k unsttcntoonstelltog gehouden in het Stedelijk Museum in de Paulus Potter straat, te Amsterdam. Deze tentoonstel - In 'j wordt geopend op Maandag 11 Juni a s. Zij zal duren tot 12 Augustus. De expositie omvat werken op het ge bied van schilderkunst, beeldhouwkunst en architectuur, uitsluitend oorspronke- hik werk van levende kunstenaars, dat c oor de makers zelf la ingezonden, nim mer tevoren heeft medegedongen of t 'ntoongesteld is geweest ter gelegenheid van vroegere Olympische Spelen en v aarvan de voorstelling betrokking heeft op sport in dien meest uitgebraden zin van het woord De tentoonstelling, welke 600 num mers tolt, Is zeer uitgebreid en vult be halve de bovonbestibule en de daarach ter gelegen groote zaal. alle zalen en cabinet ten van den Zuidelijken gevdl van de bovenverdieping van het Stede lijk Museum, Door de goede zorgen en onder de be proefde leiding van den directeur van liet Stedelijk Museum, den heer C. W. H. Baard on den Secretaris der af dee ling Kunst, don heer J. W. TeiUers, zijn de werken gegroepeerd naar de verschil lende landen, geëxposeerd en vereenigd tot een aantrekkelijk geheel dat aan hooge artistieke eischen voldoet. De volgende 20 landen nemen deel o an dit kunstconcours: Duitschland, Oostenrijk, België. Denemarken, Ver. Sta.ten van Amerika, Frankrijk, Enge land, Hongarije. Italië, Ierland, Letland. Luxemburg. Mexico, Monaco, Noorwe gen, Nw. Zeeland, Nederland, Polen, Zweden en Zwitserland. Behalve een aanzienlijke collectie schilderijen en beeldhouwwerken bevat de tontoonsteling een uitgebreide verza meling architectonisch werk. tee-kenin- gen en maquettes, ook foto's van be staande of ontworpen gebouwen en complexen, aan de lichamelijke opvoe ding of aa.n bijzondere takken van sport gewijd. Benige beeldhouwwerken, die door him buitengewone zwaarte moeilijk in de tentoonstellingszalen te plaatsen zijn, krijgen een plaats op de terreinen van het Stadion. De groote zaal achter de vestibule is geheel gevuld met werken van Engelsche en Iersohe kunstenaars. Men vindt er onder meer belangrijk werk van Sir John Lavery (een portret van den be roemden jockey Domoghue), schilderijen van Sir William Or pen, waarbij de aan dacht trekt hot. ruiterportret van den Prins van Wales, uit die particuliere schilderijencollectie voor deze tentoon stelling afgestaan, een bokswedstrijd door Mrs. Knight, aanplakbiljetten door Webster, houtsneden door Nocholson enz. In de daarachter gelegen zalen zijn de werken geëxposee-d, welke zijn inge zonden uit de verschillende reeds ge noemde landen. Italië zond slechts 1 schilderstuk in. een middeleeuwsch bal spel te Siorma voorstellende, maar is verder vertegenwoordigd door een aan zienlijk getal architectonische teeke- ningen; België stelt interessante sculp tures tentoon, Mexico werk van Angel Zarraga. De inzending van Duitschland is wel de meest omvangrijke. Er is werk van Schlevogt. Dill (Wedrennen). Max Lie- bermann (Polospelers), beeldhouwwerk van W. Schaper (discuswerper) en Opp- ler (hardlooper). Verder bevat de Duitsche verzameling welke door de Deutsche Reichskunst- wart is bijeengebracht maquettes van het Duitsche Sportforum te Berlin Grli- newald, van den architect Werner Mar- chen van andere sportcomplexen, teeke- nlngen, foto's enz. benevens een verza meling grafiek, penningen en dergelijke kunstvoorwerpen De Nederlandsche afdeeling toont o.m, werk van Isaac Israels (3 ruiterportret- ten), van Lizzy Ansingh, die een pop- penfantasie inzond. Jan Sluiters, Gerdes, Willy Sluyter, Monninekendam. niet een biljartwedstrijd, wel niet behoorende tot de Olympische sporten, maar als kunst werk van beteekend6. Mevr. de Balbian Verster met een portret van de beken de amazone Frl. Lungen. Schier alle tak ken van sport hebben de kunstenaars hier op deze tentoonstelling ingezon den. tot hun werk geïnspireerd en aldus is een groote verscheidenheid bijeenge bracht, die tot een boeiend en onder houdend geheel is geworden. Dait onder het door Nederland, inge zonden architectonisch werk ook dat van den bouwer van het Olympisch Stadion, den architect Jan Wils, een belangrijke plaats inneemt, ligt voor de hand. Een verzameling groote foto's van het Sta dion geeft een duidelijk beeld van dit in het midden dor Olympische belang stelling staande bouwwerk. De kunsttentoonstelling zal op Maan dag 11 Juni as. te 3 uur des n.m. offi cieel worden geopend. De Voorzitter van het Comité 1928, Mr. A. Baron Schim - melpenninck van der Oye zal daarbij een kort woord ter inleiding sprekon, waarna de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen Mr. M. A. M. Was zink. de tentoonstelling zal openen en vervolgens de voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité, Graaf de Baillet Latour, nog het woord zal voe ren. Tot bijwoning van de officieele ope ning zijn o.a. uitgenoocügdde Voorzitter en de leden van liet Internationaal Olympisch Comité, niet het Uitvoerend Comité, waarin zitting hebban Graaf de Baillet Latour, Baron Godefroy de Blo- nay, J. E. Edslröm, Brig. Generaal Ken tish, Marines die Poütgnac, Generaal Sh. H. Sherrill, Dr Lewald. Luit. Kol. Ber- dez. verder de leden van het Eere-Comi té voor de Spelen der IXe Olympiade, de attachés, vertegenwoordigende de tot de Spelen uïtgenoodigdie landen, het Bureau Permanent dies Federations Internatio nales Spcxrtlves. het Gemeentebestuur van Amsterdam, de Commissaris dei- Koningin in Noord -Holland en tal van andere autoriteiten De opening voor het publiek is be paald op Dinsdag 12 Juni des v.m. 10 uur. DE LANDBOUW IN HAARLEMMERMEER. DE STAND DER GEWASSEN. Van deskundige zijde werd ons mede gedeeld: Het is zeker een aangenaam werk dit Jaar een overzicht te schrijven omtrent den stand der landbouwgewassen in den Kaarlenimermeerpolder. Het voorjaar is ideaal geweest voor de bewerking van den akker en den zaai. Een gunstige weersgesteldheid aan den kouden kant weinig neerslag en een zesr gunstige waterstand gedurende den winter; al te gader voorname factoren waardoor het land met zorg zaaiklaar kon worden gemaakt. Nimmer bshoefde men zich te haasten en dus te knoeien. Alles staat er even prachtig bij. Tarwe. Deze Is goed door den tamelijk s'rengcn winter heengekomen en heeft zich uitstekend ontwikkeld. Karwij. Stond deze hier en daair eerst wel wat dun; ze heeft zich thans flink ontwikkeld en de bloei is rijk. Wanneer ze niet door gevreesde nachtvorsten wordt getroffen, belooft ze veel. Oliezaad. Is weinig uitgezaaid. De stand is goed. Haver. De stand is zeer goed. Tot heden heeft dit gewas ideaal weder voor een gezonde ontwikkeling gehad. Erwten. Ook deze staan uitstekend. De koude, gure Meimaand; heeft de ontwik keling der eerste generaties van schade lijke insecten tegengehouden, die dit ge was dikwijls zoo vreeselijk kunnen teis teren. (poonen. Worden hoe langer hoe min der uitgezaaid. Stand goed. Spinaziezaad, Stand goed. Blauwmaanzaad. idem. Suikerbieten. Overzaaien is onnoodig gebleken. Er is verbazend vroeg gezaaid. De stand van vroeg en laat gezaaide bieten, is best. Aardappelen. De indruk is dat er zeer veel aardappelen zijn gepoot. Van jaar tot jaar neemt deze verbouw in den Haarlemmermeerpolder toe. De vroege aardappelen hebben plaatselijk van de felle nachtvorsten nogal geleden; deze komen dus enkele weken te laat. Overi gens staat ook dit gewas prachtig. Het is te wenschen, dat de bouwers het be sproeien der aardappelen niet vergeten (de tijd daartoe is er of nadert snel). Graslanden. Deze hebben veel van de koude geleden; warmte zal echter veel goed kunnen maken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Centc per regel. Hoofdpijn-Tabletten 60c' Laxeer-Tabletten .60ct Zenuw-Tabletten 75ct Staal-Tabletten 90cl Maag-Tabletten 75cl 11 Bij Apoth. en Drogisten Boomgaarden, Voor de Haarlemmer meer wordt 't, als schrijver zich niet vergist, geen rijk fruitjaar. Vele soorten fruitboomen vooral vroege en late peren hebben weimig of niet gebloeid. Vorstbeschadiging is bovendien niet uit gebleven, doch die valt in den regel mee. Toingroenten. Deze hebben, vooral wat de heere- en snijboonen betreft, het slecht met de maand Mei getroffen. Zeer veel pootboonen zijn verrot en moeten opnieuw gelegd worden. De vrees voor een slechts boonenjaar is dan ook niet ongegrond. UIT HET TAXIBEDRIJF. In den afgeloopen nacht werd in het gebouw De Centrale een druk bezochte vergadering gehouden van taxi-chauf feurs uitgeschreven door den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R.K. Bond van Transportarbeiders, naar aanleiding van de vele klachten die binnen waren gekomen over de naleving van de concessie-voorwaarden. Hierna werd het woord verleend aan den heer A, Mars die de klachten, in, ons blad reeds medegedeeld, uitvoerig behandelde en aangaf op welke wijze door de organisatie pogingen waren ge daan om de ontstane wantoestanden op te heffen. m Door verschillende der aanwezigen werd hierna nog gesproken waaruit bleek dat de ontstemming zeer groot is De heer Mars zei toe, dat de organi saties zich nogmaals zouden wenden tot de autoriteiten. Binnenkort zullen op nieuw de chauffeurs ter vergadering worden opgeroepen teneinde na te gaan welke wenschen gesteld behoaren te worden ten opzichte van het toonstelsel en de concessievoorwaarden. „BAKKER S ARBEID" OF „ARBEID". Woensdag stond voor den Kanton rechter te Haarlem terecht een bakker, die buiten den wettelijk vastgestelden tijd in zijn bakkerij arbeid had laten verrichten, namelijk het schoonmaken van den oven. De dagvaarding noemde dit „bakkersaxbeid". In art. 33 der Arbeids wet wordt de reiniging van de inrich ting van een bakkerij niet als bakkers- arbeid beschouwd. De kantonrechter was van oerdeel, dat de oven behoort tot de inrichting van een bakkerij, dat dus geen bakkersarbeid verricht was, en het ten laste gelegde dus niet bewezen, en sprak den bakker vrij- Indien de dagvaarding echter van „arbeid" in plaats van „bak kersarbeid" gesproken zou hebben, was een veroordeel in g gevolgd, zoodat men ui: de vrijspraak niet mag afleiden, dat het geoorloofd is buiten den wettelijk vast gestelden tijd een oven schoon te ma ken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. J. H. W. WESTHOF Oud-Inspecteur der Gem. belastingen, Lid der Commissie van Aanslag Rijks inkomstenbelasting, Lid der Schattings commissie Amsterdam IX. Alle Belastingzaken Heemstede Spaarnzichtlaan 32 Telefoon 28283 EXAMEN HOOFDACTE. Voor het afnemen van de examens voor de hoofdaote tc Haarlem zijn benoemd: tot lid cn voorz. G. Ch. Dun, insp. L.O. tc Alkmaar; tot lid en ondervoorz. G. H. Weustink, insp. L-O. te Haarlem tot leden: H. W Koienstra tc Haarlem; J. G. N'ijk, te Haarlem; P. A. Versluys, te Wijk aan Zee en Duin; B. P. Prakk/i, tc Amsterdam; B. J. te Kicfte. te Haar; lein; J- N. H. Al. te Hilversum; mr. dr. M. Visser, te Amsterdam; W. Ph. Lindner, te Bussum; A. de Lam ge, te Amsterdam; R. Luyten, tc Haarlem; G. Th. Vermeulen, te Be verwijk; en tot plaatsvervangende Ie- den: T. van der Lee. te Amsterdam; C. J. Kloots, te Haarlem; A. F. A. van Makkelenberg, te Amsterdam; P. A. Diels, te Amsterdam; G. Tjals» ma. te Alkmaar; J. H. van Ginkel. tc Heemstede; P. B. van Don. Alkmaar; A. W. Geerling, te Am» sterdam; mej. W. A. A. van der Staay, te Bergen (N.»H.); Th. P. J. Snijders, te Amsterdam; P. J. Debets. Haarlem. DE HANZE. De Hanze, bond van R.K. vereeniging van den handerdrfjvenden en indu- strieelen middenstand in het aartsbisdom Utrecht houdt dit jaar de jaarverga dering te Arnhem en wel op Woensdag 25 en Donderdag 26 Juli aanstaande. MUZIEK IN DEN HOUT. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft een muziekuitvoering in den Hout op Zondag 10 Juni des middags te half drie onder leiding van Marinus Adam, 2de dirigent H. O. V. Het programma luidt: 1. Stramfoach marsch Jos. de Klerk. 2. Rakockszy Ouverture Kéler Béla, 3 Mijn Droom, wals E. Waldteufel. 4. Het vroolijke Weeuwtje, potpourri Léhar. 5. De honderd Schóonen Lecocq. 6. Balletstuk Czibulska 7. Mad. Butterfly Puccini Het volksconcert van Donderdag 14 Juni zal gegeven, worden in de Gemeen telijke Concertzaal des avonds 8 1/4 uur Toegang is vrij, maar het verplicht pro gramma kost 15 ets. ZANGWEDSTRIJD VOOR KWARTETTEN EN KLEINE KOREN Het jabilé van „Inter Nos". De leden van het kwartet. Zittend in het midden de heer Nico Hoogerwerf. Het dubbel mamnenkwartet „Inter Nos", directeur de heer Nico Hoogerwerf, viert zijn 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan is een inter nationale zangwedstrijd uitgeschre ven voor solo-, dubbelkwartetten, kleine koren en prima-vista in het Gemeen telijk Concertgebouw op 13, 14, 20, 21, 27 en 28 October. Het concours is in de volgende afdee- lingen verdeeld: A. Solo Mannenkwartetten. B. Dubbel Mannenkwartetten 2e afd. C. Dubbel Mannenkwartetten le Afd. D. Gemengd Dubbel Kwartetten 2e af deeling. E. Gemengd Dubbel Kwartetten le afdeeling. F. Kleine Mannenkoren. G. Kleine Gemengde Koren. H. Prima Vista Afdeeling. De loting heeft plaats op Zondag 23 Juli. Als Juryleden zullen fungeeren de navolgende toonkunstenaars: C. J. An derson, Almelo; Jac. Bonset, Amster dam, Joh. Brands, Alkmaar, Jacob Bijs ter, Haarlem, Corn. A. Galesloot, Utrecht; Nica Gonlag, IJinuiden, Jacob Hamel, Amsterdam, Willem Hespe. Am sterdam; Nico Hoogerwerf Haarlem: Corn. Jonker, Alkmaar, G. J. Kalt, Haarlem, L. C. Keereweer, Amsterdam, Joh. F. Keja, Amsterdam, Karei de Jong Haarlem, Jos. de Klerk, Haarlem, Nic van der Linden Amsterdam; Henri van Nieuwenhoven, Breda; Isr. J. Oiman, Amsterdam; P. v. d. Rovaart Amster dam; H. J. Schutte, Bergen op Zoom. Alph. Vranken, Amsterdam. Piet Ver sloot, Nymegen; W. Zonderland, Leeu warden. HET AFGELOOPEN TOONEELSEIZOEH. (Slot.) De Volks- en Schoolvoorstellingen. Het Tooneelverbond. De Dilettanten. Dp volksvoorstellngen mochten zich ook dit jaar weer in de groote belang stelling van het publiek verheugen. Zonderen wij Van Riemsdijk's „Zwarte Hand" «it met welk stuk de directie van onzen Stadsschouwburg zich blij kens het zeer slechte bezoek in dubbe len zin vergist had dan kunnen wij zeggen, dat onze schouwburg op de avonden der volksvoorstellingen steeds prachtig bezet was. Al was de zaal en kei geheel uitverkocht bij de voorstel lingen van Hofjoden, De Vrek en M'n Vader en ik, zoo kan nien toch een ge middeld van 678 bezoekers per voor stelling bevredigend noemen. De keuze van stukken als De Rechte Lijn, De Pastoor van Neuvllett.e, Het Geheim, Het Chlneesche Landhuis en Blanke Ballast wijst er op, dat de heer Van Hees voor de volksvoorstellingen de voorkeur geeft aan sterke speel stukken. Verwondering mag het wekken teleurstellend was het zeker dat juist Een Vijand van;'t Volk welk stuk als volksvoorstelling werd gegeven op 20 Maart, den dag. waarop het hon derd jaar geleden was, dat Ibsen werd geboren het minst aantal bezoekers namelijk 637 trok. De totaal uit verkochte schouwburg bij Molière's De Vrek daarentegen was te verheugender. Voor een groot deel was dat zeer zeker te danken aan de medewerking van Jan Musch, welken grooten acteur wij dit jaar veel te weinig in belangrijke rollen hebben mogen zien en dien wij in het komende seizoen door zijn vertrek naar Indië geheel zullen missen. Voor de schoolvoorstellingen heeft de heer Van Hees twee maal beslag ge legd op buitenlandsche troepen. Het Vlaamsche Volkstooneel gafr „De Nieuw bakken Edelman" in een zeer kleurrijke en hyper-moderne voorstelling, welke de jeugd meer een idéee gaf van moderne regie-opvatting dan van Mo lière's Le Bourgeois Gentilhomme. Een bijzonder gelukkige keuze was Le Barbier de Séville door het gezelschap Le Baty, een pittige, geestige voorstel ling, dit tot het beste behoort, wat wij dit seizoen hebben gezien. Dat voor de voordrachtmatinee van mevrouw Royaards bij de jeugd minder belang stelling zou zijn dan voor de tooneel- voorstellingen was te verwachten, waar. mee wij allerminst willen zeggen, dat deze zuiver litteraire middag niet vol komen in het kader der schoolvoorstel lingen paste. Noode hebben wij een op voering van De Vrek bij de reeks Mo lière-stukken voor de jeugd gemist, niet alleen, omdat zij door een Hollandsch gezelschap werd gegeven, maar ook, omdat de creatie van Harpagon door Musch deze keuze alleszins gerecht vaardigd had. De leden van Het Tooneelverbond hebben —buiten hun cabaretavonden ook dit seizoen weer hun 4 goed- koope voorstellingen en een gratis voorstelling een avond van de too- neelschool gehad en het bestuur is in de keuze van zijn stukken niet onge lukkig geweest. Fauteuil 47 heeft ria.nk- zij vooral het voortreffelijk, geestig spel van mevrouw Tartaud buitengewoon vermaakt en ook Mari- vaux' Spel van Liefle en List verdiende al was het alleen maar om den fijnen geest van dezen Franschen schrijver "n plaats in de reeks der voor de leden van Het Tooneelverbond gespeelde stukken. Dat men in het Ibsen-jaar Een Vijand van 't Volk uitkoos, spreekt bijna van zelf en deze keuze zal na de voor treffelijke opvoering door Het Schouw- tooneel zeker wel door niemand be treurd zijn. „Kent u m'n Vrouw?" dat ik als stuk minder kon waardeer en, schonk tenminste de gelegenheid Mag- da Janssens in een hoofdrol te zien, een voorrecht, dat wij dit seizoen al te zelden hebben genoten. De dilettanten stellen zich tc Haar lem al meer en meer onder leiding van bekwame beroepsregisseurs en de resul taten hiervan zullen zeker op den duur in de opvoeringen tot uitdrukking ko men. Bij de Haarlemsche Tooneelclub, die den heer Kommer Klein tot leider heeft gekozen, was het reeds duidelijk merkbaar, dat de leiding in uitstekende handen was. Zoowel de opvoering van „Dulcy helpt"als van „Lady Win dermere's Waaier" kenmerkte zich door levendig, vlot spel, distinctie en stevige regie. Ook de leden van Haarlem's Tooneel hebben op gelukkige wijze profijt ge trokken van de lessen welke de nieuwe regisseur Johan Kaart Jr. hun heeft gegeven. Het was of er een an dere geest in de vereeniging was ge varen en vooral de uitstekende kwali teiten der laatste opvoering van .Millionnair tegen wil en dank" doen voor de toekomst van deze vereeniging onder haar nieuwen leidsman veel ver wachten Onze koninklijke letterlievende ver eeniging Cremer. die geen. al te gelukkig seizoen had. heeft Willem Hunsche met de regie belast Hunsche is een tooneel- speler van den ouden stempel, een ac teur, die zijn vak verstaat. En hij is bovendien steeds vol ijver en ambitie. Het is dus wel te verwachten dat hij met geroutineerde en ernstig willende krach ten, als waarover hij bij Cremer be schikt, in de toekomst wat zal bereiken. Bij Van Lennep dat dit jaar zijn twintigjarig bestaan met een geslaagden wedstrijd mocht vieren heeft Hun sche met De Schande cn De Koekoek bewezen, dat hij in stukken, welke de speilers eenlgszins liggen, een vereeni ging groote diensten kan. bewijzen. De opvoering van Lentewolken, die ik niet kon bijwonen schijnt minder ge lukkig te zijn geweest, wat voor een groot deel ook te wijten was aan de keuze van dit blijspel, waarvoor Van Lennep niet de aangewezen krachten scheen te bezitten. De andere Haarlemsche dilettanten- vereerügingen beschikken financieel niet over de middelen om de leiding aan beroepsregisseurs toe te vertrouwen. Wanneer men daarmee rekening houdt, moet men dikwijls respect hebben voor wat zij nog tot stand weten te brengen. Vooral Nieuw Leven heeft dit jaar dank zij in de eerste plaats het ste vige en zich steeds meer ontwikkelend spel van Chris Vosshard zeer gelukkig gewerkt. Bdj Tonevo is bet de heer Pollé, die met zijn enthousiasme steeds de animo er ln houdt en aan hem en aan mevrouw Pollé wasjlan ook het succes van de meeste voorstellingen dezer vereeniging te danken. En bi] onze oudste rederijkerskamer „Door In spanning Uitspanning" is het mejuffr. Busquet die door haar medewerking waarde aan de meeste voorstellingen geeft. Van Het Vlaamsch-Hollandsch Too neel mochten wij dit jaar een zeer goe de opvoering bijwonen van De Kleine Apostel, die niet alleen blijk gaf van ernst en toewijding zoowel van de leden als van den leider, maar ook van een respectabel kunnen van eenige mede werkenden. En de voorstelling van Princesse Lointaine door e „Beltrom" was vooral merkwaardig door de durf en den moed, waarvan dé leiders van dit nieuwe liefhebberij-gezel schap alleen reeds door de keuze van dit stuk van Rostand het bewijs ga ven. De R.-K. Rederijkerskamer AIber-> dingh Thijm had dit jaar het succes dat zij met „Wat niet sterren kon" van Nielen het kampioenschap van de R.-K. Tooneelvereenigingen in Nederland be haalde. Dat de dilettanten zich te Haariem nog steeds in groote belangstelling mo gen verheugen hebben wij ook kunnen zien bij de opvoeringen van Vooruit gang, Ons Genoegen en Her man Heijermans. Of deze buiten gewone 'belangstelling voor de presta ties van liefhebbers ook werkelijk 'n het belang van het tooneel is, is een vraag, die ik niet gaarne bevestigend zou wil len beantwoorden. Wij constateeren het alleen en verwonderen er ons over, dat het dilettanten-tooneel nog steeds met glans de concurrentie van bioscoop, dan cing, radio en variété weerstaat. Maar begrijpen doen wij het niet! 1). J. B. SCHUIL. 1) Een belangstellend lezer vraagt ons, waarom wij in ons tooneel-over- zicht niet melding maakten van de voortreffelijke voorsteÜing van Jeanne d' Arc St. Joan is niet een stuk van dit seizoen, doch kwam reeds 3 jaar gele den voor het voetlicht, zoodat het in ons overzicht niet thuis hoort. J. B. S. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. FEUILLETON door JAN VAN MERLENSTEIJN. 25) Toen wij echter dichterbij kwamen. zagen wij tot onze groote verwondering eon aantal menschen over boord .sprin gen, die alle van zwemgordels waren voorzien. Toen maakte het schip geheel onverwachts een zwenking, zoodat het dwars voor ons kwam te leggen. Het vol gend oogenblik zouden wij op de boot ingeloope» zijn, als Corry niet oen be wonderenswaardig bewijs van tegen woordigheid van geest had geleverd. Snel als de gedachte was zij op een concentrator toegesneld en liRd hem het volgend oogenblik op de vrachtboot in gesteld. terwijl zij zijn snelheid zoowat \UfvoudLg versterkte. Het geyplg hiervan \v»s, dat het schip ver over het be oogde dri lieenschoot, zocdat wfl er on geveer tachtig tot honderd meter achter 1 gingen. Wij begrepen de geschie denis niet heèl goed cn braken ons nog langen tijd het hoofd cr over. Nader hand vernamen wij pas de verklaring. Van Suez uit had men de geheele kust tot Brltscli-Indië aan de eenen en Kaapstad aan den anderen kant geal armeerd in het bijzonder natuurlijk het dichtst bijgelegen Aden. Tegelijkertijd had men het mislukken van den duik- bootaanval gemeld. Tc Aden lag toen juist de reusachtige stoomboot ..Isis" van de Messageries Marltlmes. Vlug be sloten, had de Engelsclie commandant van Aden radiotelegraphisch verlof ge vraagd deze stoomboot te mogen koo- pen en dit. werd hem toegestaan. HU liet de manschappen aantreden en nam slechts dat gedeelte mee, dat zich vrij willig aanbood. Hij had het plan gemaakt ons tege moet te varen en op het beslissende oogenblik dwars voor ons te liggen, zoodat wij niet volle vaart tegen de reusachtige stoomboot die zoowat zes maal zoo groot was onze „Zwaluw" moesten oploopen, hetgeen deze zeker zwaar beschadigd, zoo niet vernield zou hebben. De manschappen, behalve de allernoodzakelijkste, moesten op het laatste oogenblik voor de botsing in zee springen. Het besliste optreden van Cor ry had echter van de tragedie een blij spel gemaakt, want het was komisch te zien. hoe het reusachtige schip als met een sprong voor ons hecnschcot. De Straat, van Aden w. - gepasseerd cn het eerste wat wij deden, toen wij ons weer in de -• (.rekkelijke veiligheid van de volle wereldzee bevonden, was de courant ter hand nemen, welke de En- gelsohe officier had achtergelaten en die in den loop van de opwindende gebeur tenissen eenvoudig was vergeten. Wat wij daarover lazen, was deels belachelijk, deels walgelijk. Wij wei-den als een bende misdadigers voorgesteld, die den wereldvrede be dreigden en wier vernietiging het doel van ieder fatsoenlijk mensch moest zijn. De meest afgezaagde phrasen uit den wereldoorlog werden in een nieuwen vorm opgedischt. Eigenlijk was het komiek.. De wereld, of liever haar grootmachtige bestuur ders hadden door de geweldige onder vindingen, opgedaan in den grooten volkenstrijd, nog niets geleerd. Nu was zU evenmin ln staat als toen om de een voudige regels die zij het gedrag der burgers in him privéksven voorschrijft, ook in groote gewichtige internationale conflicten (e gebruiken. Want tenslotte waren wij een internationaal probleem voor haar geworden. Tot een internatio naal probleem werd nl. alles, wat den grooten Staten onaangenaam kan wor den, van een nieuw kanon af, dat een grooter en zekerder draagkracht heeft dan de oude. tot aan de vliegmachine, die sneller en hooger vliegt dan die van den naburigen Staat. Daar het voor dc wereld onmogelijk is, zich te doordringen van het feit, dat men moet trachten vrede te verkrij gen en geen betere bewapening, moet ik toegeven, dat wij een ernstig probleem voor hem beteekenden, want het kwam geen oogenblik bij hen op dat ons ap paraat veel meer was dan een moord- instrument en dat wij er geweldig veel vredes- en cultuur werk mee konden vol brengen en het scheen dat wij hun dat met. geweld aan het verstand moesten brengen. Dat was de weinig aangename opvoedende taak, waarvoor we toen stonden. Hoe onopgevoed de wereld nog was, bleek duidelijk uit den toon, waarin het artikel dat wij hier lazen, was ge schreven. Zeker zou deze zelfde courant, die ons op de meest schaamtelooze ma nier aanviel het ten zeerste hebben af gekeurd. als bij een bokswedstrijd de partijen tegen elkaar scheldwoorden ge bruikten. Zij zelf was echter niet in staat zich daarvan te onthouden, zoo gauw het een „internationale" aamgele genheid betrof, die voor de macht van haar vloot gevaarlijk kon worden. Hei schijnt een soort oorlogspsychose te zijn, dat de groote meerderheid der menschen moet beginnen te schelden of daarin behagen moet scheppen. De eenige troost is dat er nog een steeds stijgen de mindegrheid van verstandige en wel opgevoede menschen bestaal, die een dergelijke handelwijze verafschuwen. In Engeland waren het Bernard Shaw, en, hetgeen zeer interessant was, de groote rechter lord Birkenhead, die aan onze zijde stonden, in Frankrijk Briamd, in Italië Giolitti en in Duitschland ex- minister Stresemann, Ook de groote Grieksche jurist en staatrechter Politis schaarde zich aan onze zijde. Zij waren de stemmen uit de woestijn en konden aan ons lot niets veranderen, maar wij waren hun allen zeer dankbaar toen we van hum pogingen hoorden. Wij wilden het blad voor George ver bergen. maar hij zag het en vroeg het te lezen. Hij las het artikel door en legde de courant met een gebaar van afschuw neer. Het eenige wat hi) zeide was: .Die menschen kennen u niet en weten niet beter." Tusschen ons en onze bemanning had den al deze gebeurtenissen 'n hechten band gesmeed. Daarom zette Cirry zich aan de schrijfmachine en vertaalde het artikel in het Hollandsch en beves tigde het aan de deur van hun eet zaal. Onze Hollandsehe dikkoppen grinnik ten vergenoegd en de scheepskok, de humorist, onder hen. meende: „Ja, je moet werkelijk voorzichtig zijn met wien je omgaat. Tot nu toe liad ik de Van der Veldes altijd voor fatsoenlijke menschen aangezien." Van Aden af liieldeJi wij ons nog even aan dc gewone bootrcute naai- Indië tot dat wy een Hollandsehe stoomboot te genkwamen, uit wiens voorraad ruwolie wü den onzen weer konden aanvullen. Wij bleven een paar dagen stil liggen en zoodoende haalde de stoomboot „Winschoten" ons in. Wij dachten er niet aan ons incognito te bewaren, aan gezien de „Insulinde" toch verraden was. Zij gaven ons bereidwillig alles wat wij wilden en daarenboven nog couranten uit het vaderland. Wij verslonden ze letterlijk en waren zeer verheugd het volgende bericht erin te vinden: „Het heeft bijzonder opzien verwekt, dat de bekende familie Van der Velde uit Wassenaar ons land op haar jacht „Zwaluw" heeft verlaten. Bepaalde com mentaren in buitenlandsche dagbladen, die geschikt zijn de eer en goeden naam van deze familie afbreuk te doen, zijn. zooals wij uit goede bron vernemen, ab soluut ongemotiveerd. Wel moet wordn toegegeven, dat het vrijwillige vertrek van deze familie met politieke overwe gingen in verband staat. Wij zijn ech e gemachtigd te constateeren, dat de fa milie Van der Velde zich bij haar gedrax heeft laten leiden door redenen, die zoo - wel van menschelijke als vaderlandse ii standpunt uit bezien, zeer gewaardeerd moeten worden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14