PARIJSCHE MODE EEN KEURIGE KOFFER. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 14 JUNI 1928 Jcmina ELEGANTE NAMIDDAG-TOILETTEN. Het toilet links is vervaardigd van ïwarte crêpe-satin met opgelegde biais van dein binnenkant der stof. Het rokje is gedeeltelijk geplooid. Het toilet rechts is van zwarte veloutine met schulpgar- neering, welke is aangebracht bij de jabot en liet heupstuk. Deze japon geeft in tegenstelling met de eerste een los effect, hetwelk nog wordt geaccentueerd door de losse blousemouw. VOOR DE HUISVROUW. OVER AARDBEIEN. Een van onze smakelijkste nationale vruchten is ongetwijfeld de aardbei. Er is bijna geen mensch te vinden, die niet van deze heerlijke vrucht houdt. En daarom, wanneer ze op zijn goedkoopst zijn en op z'n mooist, gaat menige huis vrouw er toe over op verschillende ma nieren deze smakelijke vrucht tc con- servoeren voor den tijd, dat er geen aardbeien meer zullen zijn, Bijvoorbeeld als jam. Daarvoor neemt men op elke 2 pond aardbeien 1 1/2 pond suiker. De aardbeien worden tot moes gekookt, waarna men er de suiker bij voegt en alles tot de goede dikte van jam kookt. Daarna de jam in goed schoon gemaakte glazen potjes doen en stevig afsluiten met perkament of schroef deksel met rubberring. Verstandig is, de potjes niet tot den rand vol te doen, doch tot aan het halsje en dan er een flink scheutje alcohol bovenop te gieten (brandewijn). De alcohol sluit de jam dan absoluut van de lucht af en maakt dat schimme len onmogelijk is. Bovendien de potjes nog zoo stevig mogelijk afsluiten. Men kan de aardibeienjam ook nog wat goed- kooper maken, door In plaats van 2 pond aardbeien, 1 pond rabarber en 1 pond aardbeien te nomen. Minder bekendis, dat men ook van aardbeien heerlijke li monade kan maken. Daarvoor neemt met op 1 pond aardbeien, 1 pond suiker, 1/2 liter water en het sap van twee ci troenen. Men begint met de suiker met het water te koken tot het vocht stroo- penig wordt, hetgeen ongeveer een kwar tiertje duurt, Dan doet men er het ci troensap bij en vervolgens de gezeefde aardbeien. Even door laten koken, en dan af laten koelen. Waarna men de stroop in goed schoongemaakte én af gesloten flesschen bewaart, z r DIE KLEINE WENK UIT ONZE KRANT, HELPT MENIG HUIS VROUW UTT DEN BRAND, Gaat het stikken van die zware, harde stof, of die stijve, harde zoomen op de machine moeilijk? Wrijf het te naaien stuk dan in met een droog stuk zeep. Dat zal de stof zachter maken en het voor de naald veel makkelijker ma ken door de stof heen te gaan. Wanneer u een beetje citroensap In hot water doet, waarin de aardappelen gekookt worden, zullen de aardappelen mooi wit zijn als ze op; de schaal komen en een heerlijke gein hebben. Wanneer u zijde wascht, doe dan in het laatste spoelwater een weinig azijn. Dat neemt de laatste sporen van zeep uit de stof weg, zoodat het spoedig ver gaan van de zijde door deze oorzaak voorkomen wordt. Bladgroenten moet men in het aan hangende water met zout koken, in een pan zonder deksel. Niet dood laten koken, dan gaat. alle kracht en voe dingswaarde uit de groenten. Aardappe len kookt men met het deksel op de pan. Een goed middeltje om boter hard te houden in warm weer is het vol gende: Vul een kistje geheel met zand, tot een paar centimeter onder den rand. Doe de boter in een aarden pot. met wijde opening en zet de pot (een gewone boterpot kan men nemen) tot aan den rand in het zand. Leg een scho teltje op den pot, om af te sluiten. Houdt het zand vochtig. Dan zal de boter mooi hard blijven, Vruchtenvlekken op linnengoed kan men verwijderen door ze af te sponzen met citroensap en daarna uit te was- schen in heet water. Heeft men geen ci troensap bij de hand, dan kan borax ook dienen. ZOMERWORTELTJES. Er zijn verschillende manieren om zomer peentjes te behandelen. Men ka.i ze gewoon schrappen. Maar heeft men daar een hekel aan, dan kan men ze mee zout bestrooid een kwartiertje wegzet ten. Daarna schudden tot het vel er af is. Ook kan men ze een paar minuten koken met water en zout en dan af- stroopen. Vervolgens heel goed af- wasschen, met of zonder zout een half uurtje koken. Afgieten en met boter stoven. Naar smaak met wat suiker en gehakte peterselie afmaken. HUISVROUW. PRACTISCHE LINGERIE. Geen papier. Verschillende zakjes van katoen. - Niet al te veel afdeelinkjes. EEN ZIJDEN KIMONO. Deze combination bestaat uit een chemise en pantalon welke door middel van een elastiek in de taille wordt in gehaald. De pantalon is met envelop sluiting. Een knippatroon van dit model is verkrijgbaar onder no. 199, in de maten 42, 44, 46 en 48 tegen inzending van f 0.55. Er Is geen onaangenamer pakkage in een koffer dan papier. Op de meest on geschikte ocgenblikken en wel speciaal als men haastig aan 't inpakken is, scheurt het: het is óf veel te groot óf te krap voor het in te pakken voor werp. en bovendien staat hot ontegen zeggelijk slordig. Nu kan men wel zeg- zen; wat doet dat ertoe, ik zie het loch maar alleen zelf. maar dat Is niet ge heel juist. In de haast laat ge uw keffer eens openstaan en uw gastvrouw krijgt daardoor een kijkje op uw denkbeeid over „netheid"., of bij de douane komt uw schande aan het licht, niet alleen voor den beambte, die er hoogstwaar schijrüijk nauwelijks op let, maar ook voor uw medereizigers. En dan is een slordig gepakte koffer een kwaad ding voor uw kl-eerenzij worden er toch al niet mooier op door het samenpersen, maar wanneer zij er dan nog in huizen moeten met harde kreukelige papieren, of zelfs krantpapier, waar sommigen gemoedelijk hun schoenen inpakken, dan zal dat hun uiterlijk schoon niet ver- hoogen. Het papier schaffen we dus af, maar nu moet er -toch iets anders voor in de plaats komen. We koopen nu een flinke lap gebloemd katoen, of in ieder geval een katoentje met een patroon erin. en dat vooral niet te licht van tint is, want dan zou het bij vaak in- en uitpakken op eenzelfde reis te spoedig smoezelig worden. Bij dat katoen koopen we ook nog een stuk band in een der kleuren van de stof en nu nemen we eens een heelen middag of avond om dit aardige werkje, dat niet zoo veel vordert, in orde te brengen. Waarvoor gebruikte u al die papieren ook weer? Voor schoenen, kam en borstel, spons, dassen, pantoffels, naaigerei, boorden, ja zakdoeken ook misschien. Er zijn dus verscheidene zakjes te maken, maar we beginnen met de meest nood zakelijke, namelijk voor de schoenen, spons, en tandenborstel. Alles wat nat is en wat af kan geven moet apart ge houden worden, evenals het naaigerei, dat anders steeds in de onmogelijkste hoekjes en gaatjes van de koffer zwerft. Voor de schoenen maken we van een rechthoekige lap die a-an één kant met een punt eindigt een geschikt t-aschje, en wel zoo, dat de breedte van de lap de lengte van den schoen heeft. Om goed de hooge hakken te ku-nen bergen, halen we beide zijnaden in. We naaien een stuk band, waarmee ook de punt die als overslag dienst doet, is afgebot ;d, boven aan dezen overslag vast en stikken daar mee het zakje om het midden der schoe nen hee:i, dicht. Zoo neemt het zakje zeer weinig ruimte in. Het sponzezakje wordt eveneens van een rechthoekige lap gemaakt, het wordt met gummi gevoerd, de zijkanten worden dichtgenaaid, de bovenkant met een zoempje afgewerkt, en hierdoor een dub bele band gehaald, om het zakje dicht te trekken. Een dergelijk met gummi gevoerd taschje maar dan langwerpig en als een enveloppe genaaid, doet dienst voor den tandenborstel, terwijl de scheerkwast 1 van uw heer-gemaal in een sponze zakje van kleine afmeting een uitste kend plaatsje krijgt. Maak voor het naaigerei een taschje met afdeelinkjes, een voor zwart en een voor wit garen, een voor een vouw- schaartje, een vingerhoed en een naal denkokertje, een voor eventueele rolle- tjes zij en een voor het materiaal om uw kousen in een draagbaren staat te hou den. Als we alles bij elkaar stoppen wordt het na een korten tijd een ho peloos warwinkeltje van draden, terwijl een kartonnen doosje, dat misschien practischer schijnt voor dit gebruik, een zekeren dood sterven moet, wan neer uw koffer zoo vol is, dat de heele familie er op moet gaan zitten om bet deksel te doen sluiten. Wilt ge uw pantoffels inpakken, maak dan'een plat zakje dat van bo ven open is. maar dat met twee galgjes en drukknoopen sluit. Die akelige stijve knoopen, welke zoo moeilijk in te pakken zijn legt ge ze plat, dan komen er bobbels op, probeert ge het rond, dan krijgen ze een knauw bergt ge in een taschje, dat een bo dem heeft van stevig, overtrokken bord papier, cn dat van boven met een band je wordt ingehaald. Dit zijn wel de meest noodzakelijke taschjes voor luw koffer, die papier en doorweekte kleeren buitensluiten. Na tuurlijk kunt ge uw zakdoeken nog op die wijze verpakken, of uw dassen, uw opvouwbare kleerenhangers, het losse lint voor uw ondergoed, ceintuurs, en alle mogelijke kleinigheden. Maar zoo dra ge teveel van zulke taschjes gaat aanschaffen, wordt het eer lastig dan gemakkelijk om ze allen uit elkaar te houden en dat is hiervan niet de be doeling. Neen, echter wel nog een flinke, om geboorde lap mee om het vuile goed op den terugreis gescheiden te kunnen hou den van het schoone en de bovenklee- ren. Dat gebruikte legt ge dan onderin, dekt het af met den daarvoor bestem den lap en schikt de rest van uw kof- ferinhoud er bovenop. MENU. Kalfsoesters. Gestoofde asperges. Aardappelen, Karnemelkpudding. De kalfsoesters worden gewas- schen, gezouten. gepaneerd in boter aan beide zijden mooi bruin gaar gebakken. De jus wordt met water en een extra stukje boter afge maakt. De asperges worden aan de koppen geschrapt, verder heel geschild, terwijl de harde ondereinden worden af getrokken en voor soep gebruikt. De asperges worden in stukken gebroken, gedurende een half uur zonder de kop pen gekookt, daarna nog een ha-lf uur met de koppen. Men laat de asperges uitlekken, maakt in dien tijd een sausje van boter, bloem en melk en laat ze hierin nog gedurende een kwar tiertje stoven. Voor de karnemelkpud ding is het recept: 1 L. karnemelk. 4 citroenen. 1 d. L. water. 16 blaadjes witte gelatine 4 ons suiker. De gelatine worde in ruim koud water geweekt, goed uitgeknepen en in 1 d.L. kokend water opgelost. Hierdoor worden ook de suiker, de geraspte schil van een halve citroen en het sap der 4 citroe nen geroerd, waarna dit, als het bijna koud is, onder voortdurend roeren bij de karnemelk wordt gevoegd. Als de massa stijf begint te worden wordt ze in den met koud water omeespoelden vorm gedaan. De pudding kan zonder saus gegeten worden, men kan er echter ook vanillesaus of room met suiker bij presenteeren. E. E. J.—P. ZOMERSCHE TOEBEREIDSELEN. Is er iets fijners te bedenken, dan toebereidselen te maken voor het glans punt van alle zomer vreugde,... de va- canties? Wat is hierbij nu voornamer voor een vrouw dan altijd dan het maken of aanschaffen van de noodige eenvoudige zomerjaponnetjes, voor.... buiten? En, al behooren we nu niet tot de gelukkigen, die „vacantie" hebben en „naar buiten" gaan, dan willen we toch even goed onze garderobe aan vullen met een paar heele gewone zo merjurkjes. Al zijn ze erg eenvoudig, onze kleurige, fleurige japonnetjes voor bosch of hei, een zeker raffinement is e: toch aan. ZooaJs bijvoorbeeld die leuke, groote zakdoek met stippen, losjes over één sohouder geslagen en op de andere vastgeknoopt. Of een effen jurkje, af gezet met een rand enz. van aardige, gebloemde cretonne. Wat de bedrukte stofjes aangaat, van de verschillende crêpes, toiles de soie of cretonnes maakt men alleraardigste ensembles door met- dezelfde stof bijv. de strandparasol te overtrekken, of er een taschje van te maken, of een zomerhoed. De teeke- ning geeft een drietal leuke modellen Om van links af te beginnen, in de eer ste plaats een jurk van „toile écrue". De rok, die op zij ingerimpeld is, is van onderen afgezet met een band be drukte cretonne, waarvan ook de korte mouwtjes zijn, en de langwerpige stuk jes, op zij aan de taille, waaronder uit het ceintuurtje te voorschijn komt, dat van voren vastgestrikt wordt. In het midden een werkelijk snoezige stijljurk m cretonne, met ruiten In rose rood en groen bijvoorbeeld. De rok is van onde ren afgezet met een strook rose toile. Het smalle kraagje met den strik en de korte mouwtjes zijn ook van rose toile. Voor deze beide japonnen zal men aan 2.50 M. stof van 1 M. breed genoeg hebben. Ten slotte een heel vlot pakje, rok van blauw-wit gestreepte kunst zijde. Het lijfje is van witte toile, met wit lakceintuurtje en van onderen afge zet met een Dreede strook kunstzijde met de streepen dwars genomen. Hiervoor is noodig: 1.50 M. witte toile van 1 M., en 1.75 M. gestreepte kunstzijde van 1 M. breed. MADELEINE. RECEPT. Asperges, een heerlijk eten. Slleras- perges behandelt men als volgt. De har de uiteinden breekt men er af. Dat deel waar de kop aan zit, wordt geschrapt, de rest wordt dun geschild. Vervolgens wascht men ze, waarna ze in kleine bosjes, van een stuk of 8 worden ge bonden. Met weinig zout kookt men ze in ruim kokend water gaar, hetgeen een klein uur (voor bijv. 3 bossen) kan du ren. Met een schuimspaan worden ze uit- de pan genomen, van de touwtjes ontdaan en met i de koppen naar één zijde op een aspergeschotel gelegd. Geef er wat gesmolten boter, partjes hard gekookt ei en nootmuskaat bij. Deze eenvoudige peignoir is gemaakt van abrikooskleurige zijde en kan naar verkiezing met flanel of zijde worden ge voerd, waarna de ruitstiksels worden aangebracht. Dit model is uitmuntend ge schikt om aan twee zijden gedragen te worden. Een los koord om de heup maakt de eenige garneering uit. Een knippa troon van dit aardige en nuttige kleeding. stuk is onder no. 198 verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 tegen inzending van f 0.55. EEN WOORD VOOR DE VROUWEN VAN VIJFTIG. Door ESTELLE TH. In een gesprek over lectuur voor vrouwen hoorde ik onlangs een oudere dame opmerken: ,,'t Is allemaal heel interessantvoor meisjes en pas ge trouwde vrouwtjes, maar de vrouw van middelbaren leeftijd is altijd het stief kind voor wie nooit iets geschreven wordt". Als ik nu nadenk over die woorden, komt meteen de gedachte tot mij aan ^al de vergoedingen en voordeelen, welke komen met den ouderen leeftijd. Om te beginnen: u hebt nu -toch wel het ge voel dat u uw man zoo langzamerhand kent! Ach, ach die rampen van de eerste huwelijksjaren als „mannie" een slechte bui had en u kon maar niet snappen dat daar neg een andere reden voor kon zijn, dan dat hij niet meer van u hield. E-n in werkelijkheid was het slechte spijsvertering! Maar ziet u, na twintig jaar beginnen de symptomen van een slechte spijsvertering u wel bekend te worden en nu laat ge het „langs uw koude kleeren afzakken" als de heer des huizes niet geheel zichzelf is. U bent ook minder geneigd om het u aan té trekken als liïj zoo klaagt over een beetje pijn of een wondje. Gij glim lacht troostvol en kreunt zelfs zeer medelijdend terwijl gij luistert naar het rapport zijner smarten. Gij zijt langs duistere paden gegaan, maar zeg eens eerlijk: „Is de lichtstraal niet net altijd gekomen als u hem noodig had?" En voortgaande naast elkaar, gij echt- genooten van om-en-bij de vijftig, hebt gij toch geleerd op elkaar te rekenen voor steun en vriendschap en troost. Er zullen tijden geweest zijn waarin gij hard voor elk aai' bent geweest, (dat ge beurt altijd als men ouder wordt) maar diep binnenin is toch een gevoel van veiligheid en zekerheid en tevredenheid aangegroeid omdat uw maat aan uw zijde is en uw kleine gewoonten en voorkeurtjes kent, uw sympathieën en antipathieën en omdat het hem niet te veel is op kleinigheden toe te geven om u aangenaam te zijn. En dan uw avonden. U hebt de smaak verloren van pleziertjes en uitgaan en de jongeren kijken u met medelijden aan. Maar zij behoeven geen medelijden met u te hebben. Heb gij niet geleerd, vreugde te scheppen in eenvoudige huiselijke ge noegens. Pa op zijn pantoffels en met pijp en krant. Gij in den stoel er tegen over, uw voeten weggemoffeld in het haardkleedje en in uw handenja, ja in uw handen een lief klein jurkje voor het eerste kleinkind dat spoedig verwacht wordt. En de gedachten gaan terug naai die andere eerste, uw eigene, en denken de en breiende blijven uw oogen rusten op vader in den stoel tegenover u, tot hij plotseling opkijkt englimlacht. Ach, het is zoo heerlijk twintig, dertig veertig jaren -terug te kunnen zien en toch nog samen te zijn. Want met al uw fouten (heusch ge hebt ze beiden!) houdt ge van elkaar. Gij zijt tevreden en waarlijk, nu weet ge meer van werkelijke liefde dan dertig jaar geleden. Betreur uw verloren jeugd niet, vrouwen van middelbaren leeftijd. Drink uit den beker van het geluk, die in uw handen gegeven wordt in elk nieuw stadium van het leven. Er is nog zooveel om u geluk kig te maken, zoo veel vergoeding, zoo- •eel breedere levensopvattingen, zoo veel meer geduld on verdraagzaamheid en vriendelijkheid en dankbaarheid en a.l de tallooze dingen die het leven mooier en aangenamer maken.en liefde, die als een gouden draad door alles loopt. VERLANGEN NAAR ROMANTIEK. „Ik voel, dat ik u eens moet schrij ven om raad te vragen", meldde ons dezer dagen een lezeres. .,U schrijft vaak zoo juist over de moeilijkheden van ons lezeressen, dat ik waarlijk geloof, dat misschien andere vrouwen er baat bij kunnen vinden als wij mijn opmerking eens openlijk behandelen. Ik ben ge trouwd en zou gelukkig moeten zijn met mijn man en een schat van een jongetje maar toch is het leven zoo dikwijls zon der kleur en lijkt alle romantiek dood te zijn. Mijn man is buitengewoon goed voor mij maar ik verlang naar die oude dagen van eerste liefde waarin geen l kleinigheid hoe onbeduidend ook mijn man's aandacht kon ontsnappen. Nu lijkt alles anders en ik kan mij er niet aan gewennen. Onverschillig wat ik draag of hoe aantrekkelijk ik probeer eruit te zien, niets baat en het laat hem blijkbaar allemaal koud. Alleen maakt hij wel eens een opmerking over andere vrouwen en hoe patent die eruit zien! U zult begrijpen hoe pijnlijk zooiets is. Tegenover mij is hij een blok ijs, maar ik ben overtuigd, dat hij anders zal zijn tegenover een andere vrouw. Alleen een vrouw kan begrijpen hoezeer ik terug verlang naar romantiek. Denk niet dat ik slecht hen want dat is niet waar. Ik verlang alleen verkozen -te worden door mijn main boven andere vrouwen. Als u mij zeggen kimt hoe ik datgene terug moet winnen wat dood schijnt te zijn, zult gij een zeer bedrukt liefheb bend vrouwtje gelukkig maken". De brief van deze openhartige schrijf ster geeft de kreet weer van honderden harten, gelooven wij en wij hopen, dat als de mannen dit zullen lezen (zooals er heusch genoeg doenzij zich eens zullen afvragen of hun vrouwen misschien ook reden hebben voor een dergelijke klacht. Het is -niet zoo moeilijk te beseffen wat deze vrouw doormaakt. Zij verlangt terug naar de vreugde van die vroegere dagen van ontluikende liefde en hoopt, dat er voor getrouwde menschen een mogelijk heid bestaat om de romantiek zoo lang mogelijk levendig te houden. Natuurlijk kunnen een man en een vrouw veel doen om dit te bereiken, maar wij vreezen toch dat onze briefschrijfster net als zoo vele andere vrouwen, de fout begaat van de moeder die gesteld op kinderen haar kind altijd een baby wilde laten blijven. Het leven staat niet stil. Alles, zelfs liefde, groeit en verandert naarmate het groeit. De zaligheid, de passie en de vurigheid van jonge liefde gaan voorbij, maar dan moet er een rustige liefde volgen, een begrijpen en diepe vriend schap, die het verlies meer dan goed maken. Het is niet te weerspreken dat men kan wonen in een kamer met een prachtig schilderij en aan dit stuk zoo gewend zal raken dat men het nauwelijks meer opmerkt. En ofschoon een man zoo ge wend kan raken aan de verschijning en het gelaat van zijn vrouw waarvan hij vroeger zijn oogen niet af kon houden, zullen toch de teedere glimlach van die vrouw en haar toewijding en kameraad schap hem eiken dag opnieuw opvallen. Om haar teint te prijzen zal misschien niet bü hem opkomen, maar er zijn blij vende eigenschappen van het karakter, die voor hem oneindig veel meer be- teekenen dan haar schoonheid. Aan den anderen kant moet de vrouw toch ook nimmer uit het oog verliezen, dat haar verschijning een uitermate belangrijke rol speelt in het huwelijksgeluk. Ver waarloos dat dus nooit en vergeet voorts niet, dat vele mannen er niet aan den ken om hun vrouw te verzekeren, dat zij nog van haar houden, maar dat zij als er werkelijk eens iets ernstigs zou gebeuren waarschijnlijk de eerste zul len zijn om haar datgene te zeggen wat zij nu in een „verlangen naar romantiek" graag eiken dag een honderd keer zou willen hooren. MODERNE SHAWLS. De nieuwste variatie in de nieuwe scarf-mode is het bal-motief. Men ziet ze voornamelijk in rood, blauw of zwart en zij worden dikwijls gecombineerd met een lint om den hoed. Doch ook andere motieven als visschen, vogels en bloe men worden nog gaarne gekozen. De nieuwste scarf-dracht is afgebeeld 'tefo op onze teekening.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12