Uruguaij blijft Olympisch Voetbalkampioen HET VERSLAG VAN DEN WEDSTRIJD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 14JUNI192S Uruguay blijft Olympisch voetbalkampioen. Een prachtige strijd. Argentinië had de fortuin niet mee. Protocolaire Olympique. En nogmaals Evviva Italia! P. Nu is het toch heusch beslist, ai zag het er op een oogenblik, een kwartier voor het einde, naar uit, of we nogeens gingen verlengen en, wie weet, voor de tweede maaJ overdoen. Er was al vastgesteld, hoe dat gebeuren zou, Zondag a s. met verlenging zoo noodig, tot de dood erop volgde. Het is niet noodig geweest, we leven nog en Uru guay. Olympisch kampioen sinds 1924, heeft zon titel voor de volgende vier Jaar behouden. Hulde 1 Uruguay is een kranige voet balploeg en heeft zich vooral in de laat ste wedstrijden door keurig fair spel een waardig kampioen getoond. Maar voor Argentinië was het wel hard, want over het algemeen was het gisteravond toch nog wat sterker. Niet veel. Het is on mogelijk voor eenige voetbalploeg ter wereld, profs of amateurs, om veel ster ker te zijn dan Uruguay. U begrijpt dat het Stadion stampvol was. Er kon geen kip meer bü toen er begonnen werd. En het publiek was levendiger dan Zondag, evenals trouwens het begin van den wedstrijd. Dit verschil was zeer opmerkelijk. Maar nu was het terrein ook kurkdroog, zoo droog, dat de bal aan het 'slot er nog even lichtbruin uitzag als toen de strijd begon. Uruguay lrnd het eerste succes. Na 16 minuten door den invaller linksbuiten Figueroa. Maar het leek mij. dat hij buitenspel stond, toen hij zijn schot los te. Dit evenement, dat weer vurige om helzingen ontketende, had een reactie aan beide zijden tengevolge Er werd een tijdlang loom gespeeld. Handig na tuurlijk. brilliant telkens en met van die ..passes" van den oen naar den ander, die je hier eenvoudig nooit ziec, maar wat lusteloos. Scheidsrechter Mutters had het ook niet druk want er werd on berispelijk fair gespeeld. Na 28 minuten kwam or plotseling weer meer leven in de brouwerij. Monti, de aanvoerder der Argentijnen en giste ren de primus van het veld, loste plot seling een kogel die keeper Mazali te machtig was. Het stond gelijk. Op de spelerstribune gilden en dansten de Ar gentynsche reserves en zwegen de Uru- guayers als het graf. Maar uit de 40000 kijkers steeg een daverend enthousiasme omhoog. Nu bleef Argentinië heftig aan vallen en eenige malen ontsnapte het Urugueesche doel op het nippertje aan een doorboring. Carricabern lost een keihard schot, dat Mazali stopt. Maar de bal springt van hem terug en weer kogelt de toe- loopande Oarricaberri op het doel. Weer stopt Mazali. een krachtsprestatie, die den Argent ij nschen linksbuiten Orsi er toe brengt den keeper de hand te gaan drukken. De geest onder de spelers is zeer goed en er is nu niets te bespeuren van eenig comediespel zooals den vorigen keer. Er sterft vandaag niemand zegt iemand achter me. En de spelers zijn ook niet zoo zenuwachtig als Zondag, waardoor, vooral in deze laatste periode voor rust schitterend voetbal wordt vertoond. In de tweede helft geven de Argentij nen weer voortdurend krachtig den toon aan. Er zijn zelfs korte perioden dat Uruguay zich geheel op verdedigen moet instellen. Maar dat kunnen zij en het blijft voorloopig 11. Andrade redt tal rijke malen, maar wordt ook nogal eens door Orsi in de luren gelegd Aan de andere zyde scoort Figueroa in flagrante buitenspel-positie. Hij protesteert tegen het afwijzen van dat doelpunt en gaat dan minder fair ontreden. De eenige van de twee-en-twintig. Als nog 18 minuten te spélen zijn brengt eer. enorm schot van Sc ar one de beslissing. Een schitterend doelpunt, evenals het vorige van Monti Scarone wordt bijna gesmoord in omhelzingen, op de spelerstribune ontstaat een tu mult, waarin de politie tusschenbeiden moet komen, maar ernstig wordt het niet. want spoedig trekt Hermandad zich weer lachende terug. En zoo werd Uruguay Olympisch kam pioen, want de wanhopige laatste char ges van Argentinië leverden geen succes meer op. Midden in het uitgelaten geschreeuw van de Uruguaysohe supporters kamt een aardig moment. Het Italia&nsche elftal, dat als derde prijs winner gehul digd zal worden draaft het veld op en elke Itoliaansche speler zwaait vrooiyk met eenNederlandsch vlaggetje. Een machtig aardig denkbeeld. En dan komt het groote oogenblik, het slot dat pakt. Protocolaire Olympique In het Fransch. volgens de voorschrif ten roept de luidspreker Uruguay tot Olympisch voetbalkampioen uit. Argen tinië tweede, Italië derde. De drie elf tallen stellen zich op. naast elkaar, het gezicht naar het scoringbord. waarboven bij de eerste tonen van het Uruguaysche volkslied de drie vlaggen rijzen. Veer tigduizend menschen staren geboeid naar het vertoon, Als het volkslied der over winnaars uit is. verbreken de Uruguayers de rij en draven het géheele terrein rond. wuivende naar de tribunes, die juichen. Zoo hooren wij niets van het Argent ij nsche volkslied, maar wij weten dat het uit is. als de Argentijnen ook hun plaatsen verlaten en in liet midden van het terrein naar alle windrichtingen hun „cheers" uitbrengen. Voor hot bord staan nog de Italianen, in de linkerhand de Nederlandsche vlag getjes, de rechterhand in fascistischen groet gelieven en him volkslied ruischt over de arena. lang. eindeloos lang. A'. het afgeloopen is tenslotte, krijgen ze beurtelings ran alle tribunes een oratie. De Italianen zijn ongetwijfeld de popu lairste ploeg geworden van het voetbal- tournooi. .Voor de eeretribune krijgen de drie en dertig spelers nog hun medailles mot een toespraak. De Uruguayans van Comte de Baillet Latour, in 't Fransch, de Argentijnen in het Engelsch van Baron Schimmelpenninck van. der Oyen. de Italianen weer in het Fransch van Ir. Kips. Het Olympisoh vootbaltournooi is ge ëindigd. We hebben het gehad, we zullen het wel nooit meer binnen onze grenzen te zien krijgen Omstreeks half zeven Donderdag avond vulde het Stadion zich geheel, de restaurants stroomden leeg en ieder begaf zich naar zijn plaats op de tribune, waar de muziek met vele lustige wijsjes er de stemming in hield. Om vijf minuten voor zeven komt het Argentijnsche elftal het veld op, luid applaus, en even later Uruguay, met nog luider applaus. De beide elftallen stellen zich dan als volgt op: Argentinië: Bosto, Bidoglo, Paternoster, Medioe, Monti Ev ar Is to, Oarricaberry, Tarasconi, Ferreira, Perduca, Orsi Uruguay: Mazali, Arispe, Nasazzi, GestJde, Piriz, Andrade, Figuerora, Cea, Borjas, Scarone, Arromon De HoUandsche scheidsrechter J. Mutters, bijgestaan door de grensrech ters Henri Maeck (België) en H. Fol- tynski (Ned-Indië) laat dan tossen. De Argentijnen winnen den toss, wat in het fraaie weer van den lente avond weiitig verschil uitmaakt. De' eerste aanval is voor Uruguay. Cea komt met den bal op 1 Meter voor het doel van Argentinië maar ziet geen kans om het leer tusschen den paal en den voor zijn voeten liggenden keeper door te werken. Er ontstaat een geweldige doel- worsteling. en gekrioel op de doellijn, waarbij het doel van Argentinië op het nippertje ontsnapt aan een doorboring. Het spel gaat gelijk op. Het spel gaat snel op en neer. Binnen de minuut worden er twee corners op het doel der Urugueezen ge nomen, en goed genomen ook, want die kunst verstaan de Argentijnen. Evaristo is weer populair. Hij oogst applaus als hij met zijn gevaarlijke val- methode den bal weghaalt voor de voeten van een tegenstander. De verdediging der Urugueezen doet goed werk. Piriz die invaller is voor den emlnen- ten spü Fernandez, is niet zoo onpas- seerbaar als zijn voorganger. Arremon is van de linksbuiten- naar rechtsbuiten- plaats verhuisd. Figuerora rent op het doel af; op het moment van schieten faalt hy echter. Bidoglio weet den bal weg te graaien; een corner is het eenige resultaat. Cea probeert het met een ver schot dat naast gaat. De Urugueezen nemen de leiding. De voorhoede der Urugueezen waarin Cea gehandhaafd is, combineert veel beter dan in den eersten wedstryd. De Urugueezen scoren na 17 minuten door dat Borjas op het juiste moment door geeft aan Figuerora die den keeper met een hard schot passeert nadat hard ge appelleerd is voor off side. (01). De linksbuiten Orsi neemt op schit terende wjjze een 3-tal corners. De bal dreigt telkens met een boog regelrecht in het doel te verdwynen en Mazali kan niets anders doen dan wegstompen. Argentinië maakt gelijk. Na 28 minuten zet Carricaberry vóór en Monti kogelt den bal onhoudbaar in het net (11). De Argentynen komen meer en meer in den aanval. Orsi passeert Andrade en zet laag voor. Mazali slaagt erin ten koste van een corner redding te brengen. Een schitterende soloren van Carrica berry eindigt in een kogel dien Mazali weg weet te slaan. Weer schiet Carricaberry en weer brengt de eminente keeper redding. Tot dusverre is de wedstyd nog veel interessanter dan Zondag. Als Mazali uitgeloopen is schiet Ferreira in een boog over hem heen, maar Andrade weet den bal van de lyn weg te tippen en corner te werken. Het doel was ternauwernood aan een goal ontsnapt. De twaalfde corner wordt op het Urugueesche doel genomen. De Argentijnen zyn ver in de meerderheid. Rust komt met l1. Overzicht van het spel voor rust. Het spel kenmerkte zich voornamelijk van de zijde der Argentijnen door schit terend samenspel en buitengewoon groot enthousiasme. In de meeste gevallen waren de Ar gentijnen een onderdeel van een secon de vlugger by den bal dan de Uruguee zen De middenlinie der Urugueezen ver toonde echter ook goed spel. Zij steunde uitnemend. De hervatting. De 2de helft begint met een snellen aanval der Argentijnen die door Nasazzi onderbroken wordt. De drie dagen rust hebben de snelheid van beide elftallen iets doen verminde ren. Luide aanmoedigingen worden door beide supporterclubs aangeheven. Fer reira geeft een gevaarleken kopbal uit een voorzet van Orsi. de bal vliegt Juist naast nadat Mazzali is uitgeloopen. Andrade heeft aan Orsi en Perduca zyn handen vol. Hy moet zich geheel op het verdedigen toeleggen. Gelukkig voor de Urugueezen is Mazzali in grootschcn vorm. De wijze waarop hy een kopbal van Tarasconi uit zijn doel houdt, oogst een geweldig applaus. Nadat voor off side gefloten is maakt Figuerera (Uru guay) een doelpunt dat natuuriyk niet toegekend wordt. In tegenstelling met Zondag toen er voor kleine ongevallen 14 keer gestopt moest worden is er tot dusverre nop geen enkele onderbreking geweest. De vijftiende corner voor de Argen tynen ontstaat doordat als Ferreira naar voren rent Nasazzi zich voor zyn voeten werpt. Deze levert echter niets op. Na twintig minuten komt Peiduca vrij voor doe! doch zijn schot faalt Door haken van Piriz krijgt Argentinië een vrijen trap te nemen, a-elke wordt wegge werkt. Uruguay neemt wederom de leiding. By een kogel van Monti brengt Mazali vagende redding. Handig spel van Figuerera levert een corner op, waarby Bozio door zich op den bal te werpen redding brengt. Na 27 minuten wordt een staaltje van schitterend samenspel besloten met een vliegend onhoudbaar schot van Sca rone. De bal is in het Argentynsche net voor de tweede maal verdwenen. Een Incident. Daverend enthousiasme bij de Uru gueezen. zy gaan als bezetenen te keer op de eere-tribune. Op de deelnemers, tribune raken de wederzijdse he reserves slaags. De politie moet er nota bene aan te pas komen. Orsi neemt voor de Argentijnen den zeventienden corner. Deze vliegt via de lat weer het veld in, De spanning stijg', met de minuut. De Agentynen zyn thans favoriet. Maar de Urugueezen een ie ten den moreelcn steun van een doelpunt voorsprong; zy biyven in den aanval. vyf minuten zijn nog maar te spelen. Het begint reeds donker te worden. An drade maakt free kick. Evaristo werkt den bal hoog over. naar Arispe voor komt, koppende een doelpunt. Onmid dellijk daarna schiet Carricaberry kei hard in het zynet. Dan komt het einde met een 2-1 overwinning voor Uruguay. De vlaggen geheschen. URUGUAY OLYMPISCH KAMPIOE N. Na een wedstrijd 2—1 Woensdag aio:; c'. vond dc tweede wedstrijd plaats, waarin Uruguay en Argentinië elkaar bestreden om het Olympisch kampioenschap. Beide partijen gaven een prachtig spel te zien, ma ar daar de aanvallen van Uruguay d e tweede helft van het spel scherper waren zag Bosio op een oogenblik geen kans een schot tegen te houden. Een treffend schot, dat tevens dc overwinning bepaalde. Na het eindsignaal verzamelen zich alle spelers, de Italianen eveneens, op het middenveld. Dan onder het speler, van het volkslied van Uruguay, da: oreral staande wordt aangehoord en dat hartstochtelijk door de reserve-spelers van Uruguay wordt meegezongen gaat de nationale vlag van Uruguay plechtig omhoog. Aan het gejuich komt daarna geen einde. De Uruguaysche spelers maken dan. hartelijk toegejuicht door de menigte, een eererondje rondom het veld. Vervolgens wordt het nationale lied van Argentinië gespeeld; ook deze Zuid- Amerikanen worden stormachtig toege juicht. Dan klinkt tenslotte het Italiaan- sche fascistenlied. waarna de derde prys- winnaar van dit 9de Olympisch voetbal- tournooi met een hartelijk applaus be groet wordt. De scheidsrechter. De heer J. Mutters die ook voor den tweeden keer den wedstrijd Uruguay Argentinië leidde, deed dit opnieuw op voortreffeiyke wyze. Hy deed den goe den naam van het Nederlandsche flui tistencorps weer hoog houden. Mutters bezit niet alleen de capaciteiten, doch ook de allure van een internationaal scheidsrechter. Hy heeft dat autoritaire dat: „Ik weet het en niemand anders", dat van even veel belang is als spelregels en kennis en snelheid van beweging. Zonder zijn vrüwel feillooze leiding zou de kans op een minder aangenaam verloop ran deze tot bet einde emotioneel en kamp groot zyn geweest. Dat deze beslissing in liet Olympisch voetbalkampioenschap zoo ver en harmonisch verioopen is, danken wij voor een zeer belangrijk deel aan den Nederlandschen arbiter en da: niet het minst door zy ntact om twee tegenstanders, die dreigden in oonflict met elkaar te komen weer te verzoenen soms zelfs in den zeer letterlijken zin van het woord. Mooi voorbeeld van sportiviteit. Van verzoening gesproken. Op het zelfde moment dat er even een paniek je dreigde uit te breken op de deelnemer.' - tribune, waar voetballers uit Uruguay in al te groote enthousiasme over het twee de doelpunt der hunner, slaags dreigden te raken met Argentynsche fanatieke lingen. wordt Scarone. de Uruguayer. in het veld o-ihelst door zijn Argentynsche tegenstanders. Het was een doelpunt te gen het eigen land; ni3ar het was een goal, zóó wondermooi, dat de Argentij nen den maker er van moeten hludigen. Een fraai voorbeeld van sportiviteit. Het elftal van Uruguay HOE WIJ EEN EXTRA- EDITIE MAAKTEN. Een overwinning op den Tiid. Pfff! Wat hebben we ons gehaast gisteravond. Maar het resultaat was het waard. We hadden afgesproken, dat we een extra editie zouden maken die onmid- dcliyk na den wedstryd Uruguay—Ar gentinië met het verslag als voornaam- sten inhoud, zou worden verspreid. We hebben dat meer gedaan. Maar gisteren zouden we alle vorige records slaan, hadden we besloten en het was dus zorgvuldig voorbereid. Om zeven uur begon de wedstryd in het Olympisch Stadion en op hetzelfde oogenblik ratelden in de Groote. Hout straat, in de kamer waar ons radiotoe stel staat, de toetsen van de schryf- machine, bespeeld door de rappe han den van den man met de koptelefoon, de eerste zinnen d'.e door het luchtruim golfden. Op het papier. Het eerste blaadje Ls nog niet half volrits. weg en naar den man. die zyn verhaal op het zwarte bord gaat schryven. Ander vel in de machine en weer door. De doorslag van het eerste gaat per ordonnans naar de drukke ril, waar nog rapper ringers op de toetsen der zetmachines liet getikte woord in metaal omtooveren." Zoo groeit het verslag, eerst op de schryfmachine, dan op het bord. dan op de zetmachine, tenslotte in het op- maakraam, waarin de regels geplaatst worden die straks een pagina van dc extra editie zullen vullen. Het moet hard gaan. steeds hard door en het is warm. Er komen zweet droppels. Intusschen zUn dc clichés gereed ge komen van foto's die de fotograaf 's middags om drie uur ran de wach tenden voor het Olympisch Stadion heeft gemaakt. Hii is er. voortgestuwd door zooveel paardekrachten mee naar Haarlem gesneld, heeft ze ontwikkeld, afgedrukt, aan den clichémaker ge bracht, die ze op de drukkery in- me taal heeft afgeleverd. En de fotograaf ls naar Velserbeek gereden om de Uruguayers te snappen, op het oogenblik dat ze met hun auto bus naar Amsterdam vertrekken. Dit werk verricht, gaat hU terug via Duin en Daal en pikt daar zijn collega op. die het vertrek der Argentynen op de gevoelige plaat heeft gebracht. Om half vyf. Deze foto's gaan denzclfden weg. met dezelfde snelheid. Op de drukkery zit een redacteur en pen: dat het lieve lust is. Hy heeft den gcheelen middag het vertier op het van Tuyllplein, voor het Stadion -.ideges'.a- gen en verhaalt van zijn bev.ndingen. Voor dc Extra Editie. Zoo groeit ook de tweede pagina. De wedstrijd vordert, de kopy vliegt door de lucht, materialiseert op do schrijfmachine, liet. bord. dc zetmachi ne. minuten slechts nadat dc gebeurte- nlssen, erin beschreven, zyn voorge vallen. En als het eindsignaal in het Stadion door Mutters is geblazen, staat liet ook op het papier in de schryfmachine. Even later lezen de tslrUke belangstel lenden In de Groote Houtstraat het op •t bord. nog even later komt hot als me taal van de zetmachines, tien minuten daarna, als de vorm gecalanderd. de cylinder gegoten is. snelt het rond op de machtige rotatiepers, die met razen de vaart de duizenden exemplaren van de extra-editie uitspuwt. Nu verspreiden, zoo gauw mogelijk. Pakken gaan naar de Groote Houtstraat, waar in een minimum van tijd 2500 zijn uitgedeeld, twee auto's snellen met an dere pakken naar de omstreken, naar Zandvoort en Heemstede, naar Bloo- mendaal en Schoten. Twintig bezorgers verdwijnen op een draf, de armen vol, om de naaste om geving tc voorzien en het circus krijgt gen flink pak, om tijdens de voorstel ling onder het. publiek te verspreiden. Uruguay heeft gewonncnl Maar wy hebben ook een overwin ning behaald op den grooten tegenstan der. die een modem dagblad bedryf heeft, den Tijd. Eenige tientallen hebben zich eenige uren lang tot het uiterste ingespannen, toegewijd aan de krant, hun krant, om de eenige extra-editte die in Haarlem verscheen, zoo snel mo gelijk in de handen der ongeduldig wachtenden tc steken. Ze hebben zich kranig geweerd, zonder uitzondering en het succes was volkomen. Pfff! Wat hebben we ons gehaast gisteravond. Maar het resultaat was het waard. OEROEKOEWEEF.EEEEÜ Dc strijdkreet heeft geholpen. Uruguay is kam pioen. Na een heftigen strijd, die echter heel vriendschappelijk verliep kwam Uruguay als eerste van het Olympisch voetbal tournooi uit. Hoe do man, die het eerste doelpunt maakte bedankt wordt. Figuerora temidde van zijn makkers.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13