HET VALSCHERM if HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 16 JUNI 1928 VIERDE BLAD 't Oudste middel van vervoer door de lucht Hoe het vele honder den levens redde Rechtstandig springen uit een ballon. matig kunnen ontvouwen Een eenvou dige schikking der verschillende touwen maakt verder dat de zijden parachute niet eerder uit het aluminium hulsel kan komen voordat alle banden gelijke lijk gestrekt zijn. In „The wonder book of Aircraft" schrijft miss Silva Boyden dat zü vele sprongen uit vliegmachines heeft ge daan (zij was de eerste Engelsche vrouw die er zooveel liefhebberij in had). Zij zegt: Veronderstel dat u zooveel tempera ment heeft om lust te gevoelen een duikje in het oneindige te maken, dan moet ik u toch de illusie van een al te groote sensatie ontnemen. Door met het hoofd naar beneden weg te springen vermijdt men de meeste onaangename physieke gevoelens. Men valt geduren de drie seconden sneller, steeds sneller suizende door het niets, tot plotseling eenu machtige arm u schijnt tegen te houden, u optilt, vasthoudt en zachtjes laat dalen. Zeker, dit kan niet ontkend worden, gedurende de drie angstige seconden voelt men rondom zich een vreeselijke leegte, het oneindige, het bodemlooze het suizende vallen. Bij verschillende proef nemingen is gebleken dat de pols dubbel zoo snel slaat. Maar dadelijk als de zij den parachute haar vleugel uitspreid:, worden alle grimmige gedachten wegge vaagd en de parachutist wordt gevan gen door de heerlijke «notie van het vrije zweven, door de geluideloosheid, door de oneindige rust na de duizeling- wekkendsnelle val. Parachute-springen is niet een sport voor iedereen, doch het is ver bazingwekkend zooveel menschen mij komen vragen of zij door mijn bemidde ling een parachutesprong mogen maken, als zij een sprong van mij hebben aan schouwd. Ik geloof wel dat niet alle aan vragers door zouden zetten als liet er op aankwam, want de sprong vereischt m ieder geval een groote dosis zelfbeheer - sching en koelbloedigheid. Ik heb zeir dikwijls het gevoel gehad, dat ik maar liever terug zou kruipen in de veilige aeroplane, op het fc'ieke moment, in- plaats van mij toe te vertrouwen aan dun koort en ritselende zijde. Aan den anderen kant. als een machine bijvoorbeeld in brand staat of als een ander ongeluk in weinige secon den het te pletter vallen van het toestel klaarblijkelijk tot gevolg zal hebben, zijn er weinig passagiers die in hun doods angst zullen aarzelen tusschen de zeker held van den dood en de waarschijn lijkheid der redding door middel van het valscherm Naar mijn meening zal zelfs de zeer timide passagier een sprong in de ruimte wagen. Het is trouwens bekend dat het besef dat de machine in brand staat zoo angstaanjagend is, dat meer dan twee honderd Britsche officieren zonder valscherm uit hun in lichtelaaie geschoten toestel sprongen, zelfmoord verkiezende boven een vreese- lijken dood in de vlammen. Als zij para chutes bij hun vliegeruitrusting hadden, gehad, zouden zij zich wellicht allen heb ben kunnen redden. Het water vertelt verder Miss Boy den kan gevaarlijk zijn voor een parachutist, hoewel men dikwijls ook op de parachute blijft drijven. Twee maal ben ik bij sprongen in de zee terecht gekomen, en éénmaal was ik bijna in den Atlantischen Oceaan ver dronken. Iedere parachutist moet er om denken z'.ch na de landing onmiddel lijk van zijn scherm te bevrijden, anders loopt men groote kans door den wind meegesleurd en zwaar gewond te wor den. Zyn op deze wijze niet'acht Fran- sche officieren bij Verdun door een hevigen storm om het leven gekomen? Natuurlijk trekt den dood van een parachutist onmiddellijk de groote be langstelling van het publiek. Maar weet men dat in den oorlog slechts 8 Engel sche officieren om het leven zijn geko men toen zij trachtten zich door een parachute te redden? In drie gevallen weigerde het scherm zich te ontvouwen. In drie andere gevallen vloog het in brand, daar het in aanraking was ge komen met de brandende ballon; één of ficier werd gedood omdat de Hjn waar aan hij hing door het breken van een haak losliet; de laatste van het acht tal kwam in het water terecht en ver dronk. Eén der hoogste sprongen is door Air Commodore Maitland gemaakt (10.000 Eng. voeten) en de laagste is die van Orde-Lees dien wij al vermeldden. Een beroepsparachutist ondervindt geen na- deelige gevolgen van den sprong. Eens heb ik driemaal achter elkaar van een hoogte van 1500 meter gesprongen zonder daar ook maar de geringste nadeelige gevolgen van ondervonden te hebber.. Miss Boyden ls van meening dat als ooit de vliegerij van het zelfde belang wordt als het vervoer per boot en per trein, de passagiers van parachutes dienen te worden voorzien. Noemt men dezen maatregel niet dan zal de wereld vroeg of laat geschokt worden door een ramp die dien van de Titanic te water, zal evenaren. En de aviatiek zal daarmede een slag toegebracht worden waarvan zü niet zoo spoedig zal genezen. De Hollander W. Pottum ls. zoover wij weten de bekendste en eenige parachutist in Nederland. In zijn boekje ..De Verove ring van het Luchtruim" wijdt ook hij een hoofdstuk aan een reddingsmiddel dat buiten kijf 't alleroudste voertuig door de lucht is. Heeft Leonardo da Vinei niet geschreven: „Wanneer 'n mensch boven z"n hoofd heeft 'n „dak" van linnen, zal hU zich, van welke hoogte ook, ongestraft kun nen laten vallen". Bij de vele teekenin- gen, ontwerpen en schetsen onder z'n nagelaten papieren, ls dan ook 'n vluch tige krabbel gevonden van 'n valscherm. In 1617 werd de eerste valscherm- demonstratie gegeven door 'n Italiaan, die „met zoo'n dak" (zoo'n primitief val scherm) boven z'n hoofd" van 'n toren sprong en ongedeerd omlaag kwam. Anderhalve eeuw later herhaalde pro fessor Sebastiaan Lenormand deze proef, door van den toren van het Observatorium te Montpellier te sprin genin elke hand twee stevige para- pluies houdend. Bijkans zonder schok of stoot kwam hij neer. Hieruit leidde onze prof. terecht af, dat 'n rond val scherm, met *n middellijn van 4 1/2 a 5 Meter voldoende is, 'n niet te zwaar persoon langzaam en zonder gevaar te doen nederdalen. Pottum noemt behalve het Guardian Angel scherm 'Engelbewaarder scherm) dat wij al bij Maitland noemden ook het scherm van Ors, uiterst veilig. Hij geeft van het scherm van Ors de vol gende beschrijving: Sedert de uitvinder zelf 'n scherm demonstreerde, den 13en Februari 1914, zijn vele honderden er mee omlaagge- sprongen. Tot nu toeheeft *t nog nimmer geweigerd of heeft er eenig on geluk mee plaats gehad, 'n record waar op geen enkel ander scherm kan bogen. Steeds stolpte de „Ors" geleidelijk open. dank zij de uitvinding van Ors: 't hoepel-systeem Van de opening, af in 't midden van 't scherm, tot daar waar de zestien draaglljnen samenkomen, zijn tien lichte houten ringen, op gelijke afstanden aangebracht, aan elkaar verbonden door gekruiste koordjes. Bij t trekken van de parachute verdeelen zich in 't gestrekte scherm de tien ringen, 't doek wordt er tegen aangezogen en vormt als 't ware 'n koker waarvan de tiende ring den mond vormt van 't scherm. De mond-ring is de kleinste der tien ringen, de negen anderen hebben een doorsnede die geleidelijk 'n weinig toe neemtde koker ls dus eenigszins conisch, waardoor 't scherm niet open .slaat" doch open stolpt, en dat wel zeer gelijkmatig en zonder schok of klap. Daar *t scherm vervaardigd is van Lyonsche zijde is t zeer soepel en uiterst licht by 'n groot weerstandsvermogen. De ceintuur inbegrepen, weegt "t slechts 6 K.G.. de ronde zak waarin 't is op gevouwen heeft bij 'n middeliyn van 40 cM. slechts *n hoogte of dikte van 10 cM.. Eenmaal ontplooid heeft het scherm een doorsnede van 9 M. en draagt een persoon van 6075 K.G. met 'n seconde-snelheid van 3 a 4 M. naar omlaag. By kalm weer staat de schok by het neerkomen gelijk met die welken men ontvangt als mer. van een hoogte van 11/2 a 2 M. op den grond springt. Pottum, die slechts 46 K.M. weegt, kwem by zijn demonstraties op het Icar te Rotterdam, den 16den September 1922, van een hoogte van 300 Meters als W. Pottum. een donsje zoo zacht op 't vliegveld neer hoewel er een stevige bries stond. Eveneens lijkt het ons interessant de heer Pottum te citeeren als hy vertelt van een parachute-sprong die hy op het Icar uitvoerde. Hy zegt na een inlei ding: Ors gespt me de ceintuur aan. myn vrouw snoert m'n viiegkap vast, de pers maakt de noodtge kieken'k steek een versch sigaretje opmet Ors. den piloot Hofstra en den heer Guilonard, die zouden meegaan om 't sein te geven wanneer is „er uit" zou gaan en con troleeren of alles in orde was, werd overeengekomen, dat ik op 'n hoogte van 300 M. zou springen juist boven *t boer- derytje achter de hangars: gegeven de snelheid van m'n daling en de wind richting zou ik dan Juist ln 't midden van 't vliegveld neerkomen.... Daar draait als razend de schroef rond. ik klim in 't trillende toestel om plaats te nemen in den lederen fau teuil, vóór me ligt plat op z'n buik de heer Guilonard. met 1 hoofd bulten boord, naar omlaag te loeren. Ik kyk ook eens uit en zie eerst nu welk een geweldige massa menschen op en om het terrein onze vlucht in ge spannen aandacht volgenreeds hebben we. langzaam klimmend, een rondje gemaaktw. hebben de „hoogte".... de heer Guilonard tikt Hoe de parachutist in een boom belandde. tegen t ruitjeonze piloot weet nu dat ik naar bulten stap.... me met beide handen vasthoudend aan de twee lederen handgrepen. aan weerszijden van de deur-opening aangebracht., hang ik buiten t toestelde schroef geeft me de volle laag en beneemt me den adem bykans „Ja!" roept en knikt de heer Guilonard t kritieke moment ls daarik laat belde handgrepen losop eens rond me 'n vreemd aandoende stiltegeen motorgeronk meergeen snydende wind'n wonderlijk, niet te omschrij ven gevoel.... ik ..voel" me zelf niet meernaar omlaag ploffend krijg ik absoluut niet de gewaarwording te vallenmaar op eens te riJnan ders dan anderszonder lichaams gewicht.... als 't ware ónstoffelijk 't ls meals sta ik vryzwevend In de ruimte'n gevoel van algehcele vry- heid doortintelt mehelaas'n korte, al te korte spanne tyd slechts ik word tot 'n andere werkelijkheid teruggeroepent is als word ik op m'n schouder getikt.... *t scherm bo ven me is opengegaan.... wég ls m'n zweef-Illusieik begin tc bungelen en in 't rond te draaieneven grypt 'n heftige wind me fel aan.... dan dryf ik, voor 't windje af, langzaam naar omlaagsoms daal ik in t geheel niett'n paar malen tillen windruk ken me enkele meters omhoog Voor 't publiek ls de vertooning van dit langzaam dalen natuurlijk om aan te smullenbeneden gekomen, hoor de ik later, dat ze dachten dat ik te „licht" was en niet meer zou terugkomen en wègdryvenwie weet waarheen! Teneinde m'n landingsplaats in 't vi zier te kunnen houden en er niet *U- waarts of. met den rug er heen gekeerd, op aan te dalen moet ik telkens met armen en beenen om en om zwaaien voor de toeschouwers beneden moet dat 'n komisch schouwspel opleveren ik zie. dat ik vry wat mooier zal neer dalen dan de drie anderen, die vóór me op 't Icar sprongen. Daalden zy op de grens van 't vliegveld of er buiten, ik zweef bykans op 't midden van 't veld aan, sneller en sneller naarmate ik lager kom. Onder me komen ze van alle kanten toegeloopen om me oop te vangenbykans zonder stoot kom ik neerom me d&h. zooals men dat be hoort te doen, onmiddellijk languit in 't gras te werpen..,. Immershet scherm vormt *n reuzen-zeil dat me full speedd gaat voortsleepenenkele meters slechtswant reeds werpen zich de toegesnelde soldaten op de lange lynen om te remmen en.... ftui. Wellicht komen wy binnenkort nog eens terug op andere ervaringen van den parachutist en aeronart Pottum. Het dalen op de Theems. De parachute opende zich op acrinaen al- Stand tan het water. Jaren voor den oorlog verwierf de Engelsohman Air Commodore Maitland zich een schitterende reputatie door par ticuliere pogingen en sprongen waarbij hij alle mogelijkheden van het val scherm onderzocht. In 1913 deed hij de eerste sprong uit een in volle vaart zijnd bestuurbaar luchtschip de Eta. De sprong slaagde schitterend hoewel de commodore in een modderig vijver tje terecht kwam. By het uitbreken van den oorlog zag hy dadelijk in dat een kabelballon voor alles met valscher men uitgerust behoorde te zijn. Daarbij paste hy in samenwerking met de hee- ren Spencer voor het eerst het systeem, van in een klein omhulsel gepakte pa rachute toe. Daarvoor immers plachten ballon vaarders hun parachute in volle uitgeplooirie lengte naast de ballon te hangen. Toen werd het meteen nood zakelijk een soort van harnas of gordel uit te vinden waardoor de ballonvaar- der gedurende den tijd dat hy in de lucht was voortdurend aan de parachute verbonden zou zijn, en zonder dat hy bUwyze van spreken behoefde na te De sprong van Towerbrldge. Een oude parachute onder een antieke ballon. ■ztr Eén der beroemdste vrouwelijke pa rachutisten Miss Silva Boyden heeft eens in „The Wonder book of Aircraft" een artikel gewijd aan de ontwikkeling van het valscherm en over haar persoonlijke ervaringen bij het ge bruik i an de parachute. Zij merkt daarin terecht op dat de parachute eigenlijk de oudst bekende vorm is in de pracüsche luchtvaart, die uitgevonden werd lang voordat de ballon gebruikt werd. In een vorig artikel hebben wij al eens verteld van de fantasten uit de oudheid, die op de dolzinnigste wijze dachten te kunnen vliegen. Zij bonden rich vleugels aan handen en voeten, of «lachten dat zelfs hun uitgespreide Jaspanden hen zouden kunnen dragen. De bruikbare parachute, zooals die door de eerste ballonvaarders werd toe gepast dankt het ontstaan aan de be roemde luchtvaarders Blanchard en Gamerin, die elkaar ten hevigste de eer betwistten om den eersten sprong te mo gen doen, Tenslotte genoot Blanchard die eer. In Bazel waagde hij in 1792 zijn leven Hij sprongkwam betrekkelijk goed neer, doch brak een been. Gamerin gaf fa 1797 vele demonstraties. By St, Pan- eras deed hij een sprong van een hoogte van 6000 voet Nieuwe belangstelling in dit belangrijke onderdeel der luchtvaart bracht Baldwin die sensationeele vex- tooningen gaf in Rockaway Beach in Amerika en in de jaren 18871888 in Londen. Na dien tyd hebben honderden waaghalzen en baanbrekers even zoo vele systemen beproefd en dikwijls met hun leven voor hun pogingen geboet Vooral in Amerika heeft men zich steeds erg druk gemaakt voor het valscherm. Men herinnert zich daar nog in lucht vaartkringen de merkwaardige familie Spencer. Op één dag sprongen de ge zamenlijke springers der familie twaalf maal naar beneden uit een ballon. Dat wilde in dien rijd wat zeggen! In totaa": deed deze familie meer dan duizend sprongen, zonder één ongeluk, uitgezon derd dat van Arthur Spencer, die eens toen hy wat onzacht neerkwam, een been brak Op 16 Augustus 1913 deed de beroemde Pégoud een sprong uit een Blériot monoplane met een Bonnet pa rachute. Zeer belangrijk voor de ont wikkeling van het valscherm is het ge bruik dat de militairen in Engeland en Amerika er van gemaakt hebben, ge weest. denken, over boord zou kunnen sprin gen. Deze avolutie was zéér belangrijk. Men denke maar eens dat meer dan 600 Engelsche officieren van. kabelballons die verplicht waren uit hun luchtvaar tuig te springen het leven aan commo dore Mainland's uitvinding, te danken hébben. Tegen het einde van 1918 be sloot de Engelsche regeering de ge- heele „vliegende luchtmacht" met val schermen uit te rusten. Air Commodore Maitland was de eerste die uit een in volle vaart vliegende D. H. 14 sprong, met een „Engelbewaarder valscherm". Het laagterecord parachute springen staat als wy het wel hebben cp den naam van den Engelschen majoor Orde- Lees die 't beroep als valschermspringer begon met een sprong op 11 November 1917van de Tower Bridge in Lon den, van een hoogte van 153 Engelsche voeten. Orde-Lees looptoaan is roem rucht Meermalen sprong hy uit vlieg machines die op een hoogte van slechts 250 Engelsche voeten vlogen. Slechts om te demonstreeren dat een parachute een betrouwbare levensredder kan zijn. By Orde Lees' sprong van de Tower Bridge opende de parachute zich op een hoogte van slechts 25 Meter bo ven het water van de Theems. Het niet openen van de parachute heeft natuuriyk altUd vreeseiyke ge volgen. By het valscherm van Orde-Lees wat dit onmogelyk. De lynen bestaan uit zeer sterk band dat niet in lussen of knoopen kan geraken (zoogenaamd tangle proof) omdat zij zóó opgevouwen zyn dat zU zich niet anders dan regel-

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11