HAARLEM'S DAGBLAD VOORUIT EN VOORAAN ABONNEERT U OP HAARLEM'S DAGBLAD ■in HAARLEM'S DAGBLAD em BERLIJNSCHE BRIEVEN VAN KUNST EN KUNSTENAARS. UIT DE OMSTREKEN gaat niet alleen op sportgebied maar in ALLES, Daardoor wordt het algemeen erkend als een der belangrijkste provinciale dagbladen in Nederland In Haarlem en Omslreken gaat het reeds vele jaren onbedreigd aan de spits door de snelheid, betrouwbaarheid, volledigheid en volstrekte neutraliteit zijner berichtgeving. Dit is naast frisclheid en verscheidenheid van inhoud het geheim van het groote succes van Vaart op het kompas van de overgroote meer derheid en gij zult er wel bij varen. Wat ons te wachten staat. (Van onzen correspondent) Ofschoon de rijkspresident de op dracht tot vorming van eeen nieuw kabinet aan den voorzitter van die Duit- sche sociaal-democratische partij, den afgevaardigde Hermann MülLer. gegeven heelt, kan men toch met vrij groote zekerheid aannemeen, dat deze er niet dan na zeer groote moeilijkheden in zal slagen, een ministerie samen te stellen, hetzij op zeer breeden grondslag dan wel gesteund door de zoogenaamde „partijen van Weimar", die wellicht door een of meer kleine partijen aangevuld zuilen worden, zoodat dan toch nog een dra gelijke meefiderthead tot stand komt. Maar het waarschijnlijkste en ook de gewenschtste oplossing zou toch de groote coalitie" zijn, die het enor me voordeel biedit, dat daarin de beide groote parijen der gematigde socialisti sche arbeiders en der groote en klei nere indusbrieeleh samen tot productie ven arbeid ter wille van het geheele volk gedwongen worden, terwijl dank zij de deelname van het katholieke centrum ook de zeer belangrijke groep der chris telijk georganiseerde arbeiders en niet minder die dör christelijke werkgevers in het regeeringswerk betrokken worden. Daar voor Duitschland op financieel en economisch gebied de moeilijkste jaren eigenlijk thans eerst aanvangen is het voor deDuitsche republiek zoowel als voor het bij Duitschland's welzijn zoo zeer betrokken buitenland van het allergrootste gewicht, dat eindelijk eens een rüksnegeerdmg tot stand komt, die zioh uitsluitend met het groote werk van het Hei-stel kan bezighouden zen der daarin door politiek geknoei en ge modder telkens weer te worden lastig ge vallen. Of hot intussohen als een verblijdend verschijnsel beschouwd moet worden, dat in dit stadium juist de socialisten weer overal de leiding in handen gekregen hebben, daarover wordt uit den aard da- zaak zeer uiteenloopend geoordeefld, Het feiit kan nu eenmaal niet geloochend worden, dat millioenen Duitschers, die in de afgeloopen jaren aan de rechtsche regeeringen hun vertrouwen gesohonken hadden, en die in den grond van hun 1 art nog hetlen meer reohts dan linies staan, uit baloorigbeid en begrijpelijke ontstemming over rechtsche politieke lei ders, die van alles en nog wat beloofden, maar gpen enkele belofte nakwamen en uitsluitend partijwinsten op het oog hadden, zeer radicaal naai- links en wel naar de sociaal-democratie en zelfs naar het communisme zijn overgeloopenom liet nu eens met het andere uiterste te probeerem. Daaraan is te danken geweest, dat de beide socialistische groepen zoo onver wacht versterkt uit den strijd te voor schijn gekomen zijn. Zij hebben tal van stemmen gekregen van mensehen, die er niet aan donken, zich als leden van de sociaal-democratische of communis tische partij te laten inschrijven, maar die door oorlog en inflatie alles verlo ren hebben, eerst hoopten, een deel van hun verliezen door de veelbelovende actie der Duitschn attomüen vergoed te zullen krijgen, en nu door schade en schande wijs geworden, de schaal naar de an dere zijde hebben doen overslaan. Deze feiten staan nu eenmaal vast. Maar wat zijn de practische gevolgen? We zullen binnen weinige dagen kunnen vaststellen, dat: Aan liet hoold van de rijksregeering een sociaal-democraat alsrijkskanselier staat, Drie andere socialisten de be langrijkste portefeuilles in dat ministe rie in hun bezit hebben. In Pruisen die socialistische minister-president geble ven is en zijn aanhang zich nog ver sterkt heeft. De voorzitters van den nieuwen Rijksdag en van den nieuwen Pruisischen Landdag wederom sociaal democraten zijn. In verschillende an dere Duitsche landen, zoo bijvoorbeeld in Saksen, ook al wee- socialisten de re geering en het landelijk parlement aan voeren. Het socialisme, dat in 1918 in Duitschland vrijwel liet heft in handen had, en daarna tijdelijk de sympathieën der groote massa weer verloor zoodat de reaoüie omhoog kon komen, heeft een groot deel van zijn tijdelijke ver liezen weer ingehaald en staat onge veer op het standpunt van onmiddellijk na de revolutie. We zullen aan die wet geving der eerstvolgende jaren de ge volgen daarvan kunnen bestudeeren. Nu is het een bekend feit. dat par tijen die practisch regeeringswerk moe ten doen, op den duur steeds aanhang verliezen. En zij die ditmaal groote ver liezen geleden hebban, troosten zich al weer met die gedachte dat een regee- ringsperiode den socialistten en commu nis ton weer een deel van hun winst zal kosten. Doch de nieuwe rijksdag, waar in de socialistische fractie overe- wegend sterk geworden is. zal waarschijnlijk wel zijn vier jaren uitzitten. En vier jaren zijn voor wet gevend werk een lange tijd! Het zal van de socialistische leiders afhangen, of ze zioh in die periode de sympathieën der groote massa zullen weten te veroveren. Zelfs al boeten ze een deel van hun te- genwoordigen aanhang in, dan zullen ze toch nog streng genoeg blijven om ook na die vier jaren de leiding in Duitschland in handen te houden. Het socialisme, zelfs al zou een samenwerking met de com munisten tot stand komen, die voor alsnog uitgesloten lijkt, heeft nog altijd geen meerderheid en is op samenwer king met gematigde burgerlijke partijen aangewezen. Het geval zou zich hoog stens kimmen voordoen, dat in den loop van deze rijksdagperiode deze samen werking toch weer eens op niets uit loopt en dat weer een zuiver burger lijke regeering met rechtsche neigingen voor den dag komt, gelijk we dat twee maal meegemaakt hebben tn de periode die achter ons ligt. Maar dan is de kans ctat hët socialisme er na vlér Jaren h5g sterker voor zal staan en wrel eens over de meerderheidsgrens heen zou kunnen komen nog veel grooter geworden. Een werkelijke meerderheid hebben de rooóe groepen al sinds lang in de wereldstad Berlijn. Die meerderheid, is c-r door de jongste verkiezingen nog sterker op geworden. Men mag gerust vaststellen, dat de democratische eerste burgemeester van de hoofdstad zioh op een eenzaam eiland boven de ..Rcode Zee" bevindt. Wie met de parlementaire gewoontes van zulk een meerder heden kennis wil maken, doet dan ook goed, een zitting van den Berlijnschen gemeenteraad bij te wonen. Ook hier zijn het niet sociaal-democraten, maar in hoofdzaak de commu nisten dié den ..toon" aangeven. Een toon, die gerust een lang aangehouden dissonant genoemd mag worden In den raad van Berlijn zijn vechtpartijen, waarbij meestal heel wat bloed pleegt te rice-en, aan .de orde van den dag. Vace- ger hadden de Balkan-parlementen de reputatie de publieke tribune de meeste afwisseling te bieden. Sinds eenige jaren kan men. in Berlijn in de drie parle menten, die we er hier op nahouden, maar vooral in het sfcadsparlement din gen aanschouwen, waarbij de inktpot- te ngevechten in Boedapest van vroeger, of in Sofia van heden neg aanminnig kinderspel zijn. Zoo nu en dan komen ech'tar ook Rijksdag en Pruisische Land dag concurrentie aandoen. Zoo hebben we dezer dagen in den Landdag, waar de noodtge nieuwe communisten hun intocht deden, weer eens het verkwik kelijke schouwspel van heusche vecht partijen gezien, waarbij als gewoonlijk op zeer weinig dappere wijze een aan tal communisten tegen één enkelen af gevaardigde van rechts te velde trokken, die dan ook mat een biedend oog het slagveld ruimen moest. De Duitschers zijn slechte parlemen tariërs. Zij hebben tot lieden nog niet begrepen, hoe men ach in een democra tisch parlement te gedragen heeft. Maar tot hun verdediging moet aangevoerd worden, dat de communistische elemen ten, waarmee ze tegenwoordig gezegend zijn, tot een soort volk belmoren, dat nog heel wat lesjes in goede manieren zou kunnen krijgen. Zulke elementen zijn alleen maar klein te krijgen door Isluiting uit een aantal zittingen niet alleen, maar door het wegvallen van de geldelijke voordeden van die zittingen en het intrekken van de vrije reisabon- nementen op de spoorwegen, waarbij juist de heeren communisten uitsluitend van de eerste klasse gebruik plegen te maken. Men weet dit. en past dit strafstelsel clan ook bij voorkeur toe. Met onmiddel lijk prachtig resultaat, Maar voor het zoover is, moet het schandaal natuur lijk eerst plaats gehad hebben. En daar op behoeven we bii oi>-ningszittt'aigen of wanneer er bijzondere interpella ties op het programma staan, ook zel den te wachten! We gaan weer zonderlinge tijden te gemoet in het politieke Duitschland! H. v. B. ONTVANGEN BOEKEN Voor de vrienden der Romaansche let terkunde is de door H. D. Tjeenk Wil link te Haarlem uitgegeven bundel es- sals van Prof. Salverda de Grave (uit het gebied der Romaanse letteren292 VU pag.) een welkome gave. Zij om vat een tiental opstellen, tusschen 1906 en 1926 geschreven, die, met uitzondering van één, over Ronsard, en een ander „Over een Oudspaanse romance" de Ica- liaansche litteratuur tot object hebben. Al zullen de velen die zich de studie der Romaansche talen tot arbeidsveld geko zen hebben, wel de eerste koopers en lezers van zulk een bundel zijn, laten wij optimist blijven en aannemen dat er in een klein percentage Nederlandsche her senen nog plaacs is voor dergelijke zaken en dat een figuur als Carducci, in zoo welgeschreven woorden gescheto; door Salverda de Grave, nog in staat is veler belangstelling te wekken, Da) ten drie tal opstellen over Dante handelt, wien op den Olympus geen kronkelpad onbe kend kan zijn aangezien hij er reeds eenige eeuwen stamgast is, moge den velen die thans ter Olympiade tijgen, be langstelling voor den dichter bijbrengen. Vermoedelijk zijn niet zij 't, die het oor van den professor vermoeid hebben: ,,er is iets zeer hinderlijks in de litteratuur over Dante; de doorloopend hoogge stemde toon is niet alleen vermoeiend voor het oor; hy maakt- ook den indruk van gedwongenheid", (pag. 88), Bijzonder instructief en boeiend ge schreven zijn de studies over de ook bij ons veel in vertaling gelezen moderner schrijvers als Manzoni en Fogazzaro. Kortom een verzameling essais waarvoor ieder die voor de kunst van het lezen neg eenige waardeering bezit, den schrijver erkentelijk zal zijn, ook buiten den kring zijner studenten. Een boekje van ruim honderd paginas dat tot titel heeft: „Een nieuwe komeet aan den literairen hemel" en geschre ven is door Dr. Alfred A. Haighton, bracht ons in herinnering dat van den zelfden schrijver ons indertijd een lij vige roman Successie" bereikte, in de lectuur waarvan wij waren blijven ste ken. Beide boeken gewerden ons van de Leidschei Uitgeversmaatschappij. De auteur Haighton schijnt door Willem Kloos te worden gewaardeerd en in diens Nieuwe Gids met Gedichten aan de letterkunde-winnaars te zijn voorge steld. De heer Haigton schynt een breedsprakig, evenwel veelzijdig ontwik keld man, welke combinatie van eigen schappen veelal echter een, door omvang en zelfverzekerden toon, ongenietbaar product in het leven roept. Het boekje over den komeet heeft een geheel pole misch karakter: hel is tegen het tijd schrift „Nu" en de richting die, naar Haighton meent, door de redacteuren van dat tijdschrift wordt aangewezen. In een tweede hoofdstuk „Over Literatuur en literairen vooruitgang" wordt dan nog van allerlei behandeld: maar of de steeds gemakkelijk vloeiende woorden stroom den in schrijfkunst belangstel lenden lezer zal boeien, betwijfelen wij. Voortdurende afdwalingen op zijwegen, herhaaldelijk noten onderaan de pa gina of toelichtingen tusschen haakjes, ze vermoeien en. vervelen, zoo ze niet volstrekt onmisbaar zijn. By .emand die, als Dr. Haighton in wetenschappe lijk denken getraind moet zijn, be vreemdt zulk tot kluwen geworden be toog neg sterker. Het komt echter méér voor: misschien uit overdaad aan ge leerdheid. Daartegenover zijn de aan merkingen, die de schrijver op verzen van Karei van de Woestijne maakt (pag. 43) van een hier onverwachte domheid. Laten wy het strijdschrift verder rusten. Ook in de schrijfkunst blijft het kunst werk toch altijd nog interessanter, dan het gedebatteer er over. Wij grijpen dus Haighton's roman, Successie, weer op en lezen dien ten einde. 515 paginas, ook hier is hy niet voor een kleintje ver vaard. Krijgen wij nu den indruk met een werk van letterkundige kunst te hebben kennis gemaakt neen eigen- ,lyk niet, maar het is toch wel buitenge woon verdienstelijk zoo gemakkelijk te kunnen vertellen en een verhaal op te bouwen dat door inhoud en betrekke lijke nieuwheid voor ons, boeit. Aan de zorgen en bekommernissen van een Flaubert, die een hoofdstuk misschien hen maal omwerkte voor hij er vrede mee had, zal de schrijver Haighton niet te gronde gaan. Hy heeft den gefiltreer- den krantenstijl van een goede Engelsche novel" te pakken en dat is juist wat hier. in dezen roman van geestelijk avontuur, van pas komt. Er is iets van do detective verhalen, iets van den zwen del in financieele grooefdryven, iets van de op zwendel gelijkende misvattingen uit het kunstenaarsleven in dit boek verwerkt, en dat alles vlot, boeiend en pikant hier en daar. Wat wilt ge nog meer van beschaafde ontspanningslec tuur. Als ge weet dt de hoofdpersoon de zoon eens multimillionairs is, die het be drijf des vaders, staalmagnaat in de Vereenigde Staten, ontvlucht cm in Pa rijs, onbekend en in armoede, de kunst te beoefenen als schilder (natuurlijk met genialen aanleg), is uw hart reeds ge stolen. En als ge verneemt hos na den dood van vadcr-magnaat alle detectives er op uitgezonden worden om den zoon te vinden, die magnaat-opvolger worden moet omdat anders de millioenen, ja de geheele trust, door verraad van een sup- perintendant, in de prullemand dreigen te geraken,,.... dan wenscht ge uw hart reeds niet meer ^rugbezorgd te hebben. Ge hebt het voor goed aan den nobelen, hoewel toch, vooral tegenover vrouwen, nog al nuchter egoistischen Lionel ver pand, die zelfs in Alaska, en hoewel reeds opvolger in de macht der milliar- den, het schilderen niet laten kan. Neen, maar in ernst... de schrijver weet blijkbaar van een menigte dingen een heeleboel af. Hij zag veel en reist veel: hij schreef dit boek bijvoorbeeld bij gedeelten In Nice, In Yokohama en Tri Rijswijk bij den Haag; over bouw en or ganisatie van trusts, zusters-, nicht- en dochtermaatschappijen, preferente aan deden, recht van stemmen, recht van overdracht, winstdeclaratie en in een woord: over alle geoorloofde middelSn tot zelfbevoordeeling-en-gros, verne men wij hefc een en ander, waar een Salomon Liebermann zijn voordeel mee had kunnen doen. Als die het tenmin ste nog niet wist. Om met een affreuse flauwiteit te eindigen: Successie zal een successie zijn in iedere leesbibliotheek. Als een soort Ivans vcor de hoogere af- deeling. Het is niet bepaald een bos voor me vrouw Mona DahmenScholte, dat haar Verzen (ons door Sijthoff-Leiden gezon den) gelijktijdig arriveeren met een der den druk van Adama van Scheltema's Meidroom (Brusse-Rotterdam). Hier een Dichter, met prachtige en zwakke momenten, maar altijd, de dichter; ginds de welmecnende, vrome en - na tuurlijk - beschaafde vrouw, die er be hagen in schept haar ontroeringen, door natuur c-n leven te weeg georaelit, en die eerder alledaagsch clan door buiten gewoonheid treffend zijn, vast te leggen in een gebonden vorm die, in word- keus en in deining, te weinig frappants biedt, om aan een dichteres bij de ge nade te gelooven. J. H, DE BOIS. ZANDVOORT. Burgerlijke stand van 814 Juni 1928. Geboren: Jozef Johannes Petrus, zoon. van P. J. Schelvis en C. M, Dijkmans. Ondertrouwd: H. B. Nales en J. van der Mey, W. A. Kokkelkoren en G. M. Peperkoorn; J. van Raamsclonk en H. J. W. Reurop. VELSEN. ORANJEVEREENIGING VELSEN. Het'bestuur van de Oranjevereeni- ging Velsen, heeft besloten, ook dit jaar op Koninginnedag groote volks- en kinderfeesten te organiseeren. Vooral voor de kinderfeesten bestaat nu reeds veel belangstelling. Het bestuur hoopt, die ook in financieelen vorm te mogen ondervinden, teneinde de planen in da den te kunnen omzetten. Voorts werd nog bepaald, dat op Maandag 25 Juni e.k. in „de Prins" een algemeene vergadering wordt gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 16