DE P. E. G E. M RAADSELEN BIOSCOOP DE NEDERLANDSCHE ELECTRICITEITS- STATISTIEK OVER 1924. BINNENLAND. V BURGERLIJK^ STAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 16 JUNI 1928 Het contract met de Hoogovens ook zwevende, omdat de minister het nog niet heeft goedgekeurd. ONDER DE DEELNEMERS EEN ONBEHAAGLIJK GEVOEL. Naar aanleiding van de voorgestelde uitkeering der Provincie ten behoeve van het aan de P. E. G. E. M. te ver- leenen voorschot voor uitbreidtingiswer ken, werden in de commissie hit de Prov. Staten verschillende vragen ge steld. Het had de aandacht getrokken, dat de opwekldngsmiddelen der drie deelnemers (de P. E. N., Haarlem en Amsterdam) nog steeds niet waren in gebracht. Zal het nog lang duren, zoo werd gevraagd, alvorens de PJ3.G.E.M. in het geboorteregister is ingeschreven en welke Jjn de redenen, dat dit nog niet is geschied? Is het juist, dat tegen den inbreng der bezittingen groots moeilijkheden zijn gerezen, en zoo ja, welke zijn deze? Is het juist, dat 'bij de gemeente Haarlean de neiging zou be staan zioh van do P.E.G.E.M. los te, maken? Bestaat de kans, dat een der deelnemers zijn evenredig deel in het te foumeeren voorschot niet zou inwilli gen? Zoo ja, zou dit er toe aanleiding geven, dat de lasten der Provincie daar door zouden worden verzwaard? Tevens werd de vraag gesteld, of uit het aanvragen van gelden voor eene 50000-vol tverbinding van Hoogovens naar Wormerveer mocht worden afge leid, dat de op 1 December jl. in de Staten ter siprake gekomen regeling der stroomleveriing vanwege Hoogovens is tot stand gek "men, en dat daardoor de mogelijkheid voor den Minister, om over zijne bezwaren tegen inbreng heen te stappen, zou zijn geopend. Ten slotte werd gevraagd, wat er zou gebeuren, indien een der deelnemers zich zou te rugtrekken. Nog in ander velband kwam de stroomleverlng vanwege Hoogovens ter sprake. Een der leden bracht de onlangs voorgekomen werkstaking aan dat be drijf in herinnering en vroeg in, verband daarmede, of er voldoende waarborgen bestaan dat bij arbeidsconflicten geen storing in de stroomleverlng zal optre den. Naar zijne meening leverde de omstandigheid, dat hier een niet-over- beidsbedrijf energie leverde aan een overheidsbedrijf, gevaar op voor eene regelmatige voorziening. Wat was de meening van Gedeputeerde Staten hier omtrent? Op deze laatste vraag antwoordde het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten dat men nooit volkomen zeker kon zijn. dat door arbeidsconflicten geen. storing in de stroomlevering zou plaats vinden, Dergelijke conflicten kunnen zich ook bij overheidsbedrijven voordoen, al is de waarschijnlijkheid ook zeer gering. En wat Hoogovens aangaat, is wel gebleken dat tydens en door het conflict de in vloed der grootje landelijke vakorgani saties op het personeel van bedoelde onderneming is toegenomen waardoor herhaling van het gebeurde minder waarschijniyk is geworden. Bovendien moest men wél in rekening nemen, dat de voorziening van Noordholland niet afhing van de levering van Hoog ovens; deze levering had doorgaans een vrij onregelmatig karakter, waardoor in de andere opwekbedryven steeds de noodige reserve paraat stond om de be- 1 lasting der Hoogovens te kunnen over nemen. Wat de vragen inzake de PB.G.E.M. aangaat, deelde het lid van Gedeputeer de Staten in aansluiting met zijne uit voerige uiteenzetting in de vergadering der Staten ap 1 December van het vo rige jaar, waardoor de Staten zooveel mogelyk waren ingelicht, mede, dat de Minister van Waterstaat de door hem opgeworpen bezwaren tegen den inbreng der Provinciale centrale meende te moe ten handhaven,, waardoor men in de verwachting dat nu alles vlot zou ver- loopen teleurgesteld werd. Vanwege den Minister zyn thans concept-bepalingen toegezonden, voor eene ooncessie, die de P.E.G.E.M. zou moeten aanvaarden, en hierover wordt nog met de deelne rners in de P.E.G.EM, gecorrespon- dee: Wat aangaat het stroomleveringscon- traet met Hoogovens, deelde het lid van Gedeputeerde Sta/ten mede, dat hierom trent tusschen part en overeenstemming was bereikt. Maar ook hier ontbrak nog de Ministcrieele goedkeuring. Ook te dien opzichte verkeerde men dus nog in eene zwevende positie, die eerst door den r' ritieven inbreng zou zyn op te heffen; maar daartegen zijn, zooals ge zegd, bezwaren opgeworpen. Het is be- grypelijk, dat dit by de deelnemers een onbehaaglijk gevoel heeft gewekt, en hieraan is liet zeker toe te schryven. dat geruchten vernomen zijn van een ge- temiierd animo tot voortzetting der sa menwerking. Men .diende den grond te zoeken in de teleurstelling, ondervon den by het ver:. men van de bedenkin gen en de concept-concessiebepalingen van den Minister van Waterstaat. De samenwerking tussolien die deelne mers dateert reeds van jaren, en wan neer die onverhoopt mooht worden ver broken, dan zou een ander verband moe ten worden gezocht; want de electrici- beitsvoorziening was in den loop der ja ren zoo ineengestrengeld en ineenge groeid, dat het onverantwoord zou zyn dit organisme gewelddadig uit elkaar te rukken. Wat de onderhavige voordracht aan gaat, betreft het hier echter alleen het verleenen van de garantie van de Pro vincie voor haaT deel; de andere deelne mers hebben dit crediet reeds verleend, zoodat van eenig risico van meerdere lasten voor de Provincie geen sprake kan zyn. Het betrof luier alleen mede te wer ken tot het verleenen van een crediet aan de P.E.G.E.M. voor noodzakeiyke uitbreidingswerken. Ter illustratie dezer noodzakelijkheid deelde het lid van Ge deputeerde Staten, hier aan het woord, mede, dat de belasting van het opwek- bedryf voortdurend stygende was en alleen reeds het vorige jaar gestegen was met circa 17.000 K.W., dat is on geveer tweemaal de geheele belasting, die op het Haarlemsche bedryf rust. Evenals tot dusverre zouden dus de deelnemers garant zyn vcor de gelden, noodig om het vermogen der oentralen geiyken tred te doen houden met de krachtig toenemende waag naar electri- sdhe energie. REMBRANDT-THEATER. Dc Negerhut van Oom Tom. Het Rembrandt-nieuws is o.a. belang rijk, omdat het de wel besproken aan komst van den laats ten Berlijnschen drosdhke-kootsier te Parys weergeeft, kykjes op balletten verschaft, zooals wy ze in Holland nog niet kennen, en die dan ook uit de stad van den Moulin Rouge zyn, en veel andere dingen, die de belangstelling trekken tot ons brengt. Hors d'oeuvre varié. Dan een gekleurd filmpje over Zwitserlandmaar alles behalve in de natuuriyke kleurschakee- ringen. In plaats van een korte, zooals ge bruikelijk is humoristische film krygen we variété. Alweer een Volendammer harmonica-kwartet, maar nu eens het absoluut eerste origineelc wereldbe roemde, de 4 Kaeth's. Wij meenen dit eenige maanden ge leden ook al eens in Rembrandt gehoord te hebben. Sindsdien is het niet veel veranderd. d.w.z. het is goed gebleven. Harmonica-kwartetten, vooral Volen dammer Harmonica-kwartetten doen opgeld, dat bleek ook Vrydagavond weer. Aan het applaus kwa mgoen einde zoo dat na de opera-potpourri nog populaire muziek moest komen, die liet enthou siasme nog eens extra deed oplaaien. Het geheim van succes van dit zeer goede familiegezelschap, (twee wijde- broeken-mannen en twee bekoorlüke Volendamschen) schuilt zeker ook in het mooie decor, dat het meebrengt, en de wyze. waarop het zelf voor den dag komt met klccding en instrumenten. En zoo hebben we dan tenslotte de aloude „Negerhut" ook eens op de film geiacn. Het is goedkoop om te zeggen, dat mevrouw Beeckev-Stowe wel nooit gedroomd zal hebben, dat haar verhaal den mensch nog eens in trilJieelden zou worden uitgebeeld, maar hadden we 't zelf wel eens gedacht, toen wy jaren geleden 't boek lazen? We hebben w oeger op ons dorp eens een filmpje gezien, waarin Eliza's vlucht op een derde rangs tooneel werd opge voerd. En de humoristische filmregis seur liet Elize op het tconecl vluchten over zeepkisten. Nu zagen wij EI' /lucht in „wer- kelykheid" dwars over de Ohio, van schots tot schots. En nog altyd hoe bekend ook. vermag dat te boeien. Van de ït'.m is niets dan goeds te zeggen. Diep aangrijpend is zy zoo min als tot het uiterste spannend, daar is het verhaal te oud voor. Maar de aan kleeding is goed, de types zyn raak ge troffen. In het spelersmatonaal moest men zich voor een groot deel tot ne gers beperken! Wie na het lezen van het boek en het by wonen van een tooneelopvcering het bekijken van de verfilming van Uncle Tom's Oabin niet wil nalaten, ga naar het Rembrandt-Theater. De gan- sche evolutie van 't werk heeft hij dan aanschouwd. CINEMA PALACE. Wie een avond in Cinema Palace doorbrengt, is verzekerd de volle maat van de rolprent te krygen. Behalve het alty'd zienswaardige wereldnieuws, staan er meestal twee hoofdtfilmen op het pro gramma. De week draait „De Nachte lijke Ontvoering" en Slavenkoeien", de eerste een Amerikaansche geschiedenis de tweede speelt in Rusland in plan. 1850. „De Nachtelijke Ontvoering" brengt ons o.a. in een heel lustig vroo- lijk gezelschap, waar we kunnen zien, hoe men zich in sommige kringen in New-York amuseert. Van de verwarring gedurende de uittocht van de feestvie renden van de olub naar het jacht van den gastheer, maakt een der gasten ge bruik om een jong meisje in plaats van naar het jacht van den gastheer, naar zy'n eigen jacht te ontvoeren. Op het oogenblik van grootste spanning voor het meisje verschynt gelukkig haar ver loofde, die er na een hevige worsteling met den belager in slaagt h:t meisje te bevryden. Wanneer het jonge paartje door toegesnelde hulp ook nog gered wordt van verdrinkingsdaad. kunnen we weer rustig ademhalen. „Slavenboeien" doet ons huiveren van de gewetenlooze Russische gravin Da- nischeff, die om haar huwelijksplannen voor haar zooi: Alexei met prinses Sonja door te zetten, niet schroomt het meis je Tatjana, dat Alexei lief heeft, te dwingen te trouwen met den bosch wachter Nilata. In Moskou verneemt Alexei, dat Tatjana gehuwd is, zonder dat hy de ware toedracht weet. In zyn wanhoop -verlooft, hy zich met prinses Sonja. 's Avond hoort hy evenwel, hoe het huweiyk van Tatjana met Nikita tot Sitand is gekomen. Hy verbreekt oogenblikeiyk zijn verloving met Sonja, na een handgemeen met Sonja's vader. Gevolg, degradatie van den jongen graaf en venvydering uit het leger. Hy vertrekt naar Ehet landgoed van zUn moeder en wil zioh wreken op Ni kita, die getrouwd is met Tatjana, niet tegenstaande hy wist, dat Alexei van haai' houdt. Tatjana weet erg:r te voor komen, door Alexei te vertellen, dat Nikita eenvoudig met Tatjana getrouwd is om haar te bewaren voor zij-n heer. Ontroerd omhelst Alexei den lyfeigene. Nog mogen Tatjana en Alexei niet gelukkig zyn, wéér staat de gravin er tusschen, maar ten slotte zegeviert de liefde, waarvoor de trouwe Nikita zich opoffert. LUXOR-THEATER. „Het Kattebruggetje" is de titel van het hoofdnummer dat deze week in bo vengenoemd theater wordt afgedraaid. Wat is dat nu voor een titel? zal men zeggen. Maar zy die den roman van Hermann Südermann gelezen hebben en den inhoud ker.nen zullen toch nog met voldoening naar de film kyken en zy die het werk nog niet kenden raden we aan: gaat deze week een kijkje nemen. Men gaat na afloop zeer voldaan huis waarts. want het is wel een van de mooiste nummers die den laats ten tyd op het wibte doek vertoond zyn. We verplaatsen ons naar het slot Schran- den 'n het jaar 1807. Daar verraadt de oude baron de Duibschers aan de Fran- schen. Hy deed dit dooi- Regine te dwin gen den Franschen den weg over -het Kattebruggetje te wijzen. De bevolking zeer woedend hierover, besluit wraak te nemen. Boleslav, de zoon van baron Von Schramden, vertrekt om onder den naam van Baumgarten, tegen den Fran- sohen te strijden. Helena, de dochter van den dominé, belooft op hem te wachten. De bevolking steekt het kas teel in brand en de oude baron, trekt zich in een vervallen huisje met Re gine being. Zes jaar later keeren de soldaten naar huis terug. Overal wordt feest gevierd, ook in het dorpje Schramden, en de vreugde stijgt ten top als men hoort dat de verrader by het Kattebruggetje door gevonden is. Ook Bolislav keert terug aan het hoofd van zijn troepen die zeer gehecht aan hem zyn. om dapperheid. Hy ontmoet Regine die bezig is een graf te delven voor den ouden baron. Als Bolislav de bevolking wil dwingen zyn vader te begraven ontmoet hy niets dan hoon en weet 's avonds al dat de vloek van den vader op den zoon is overge gaan. Ook zy'n krijgsmakkers verlaten hem. Alleen Regine biyft hem trouw. Zelfs Helene wil niets van hem weten. Deze beide paria's leven vcort door ieder een geminacht totdat Bolislav hoort dat Napoleon van Elba is ontvlucht. Hy stelt zioh weer aan het hoofd1 van zyn troepen. Regine wordt door haar vader doodgeschoten en door Bolislav begra ven. Nu Is de haat van de bevolking ge luwd. Bolislav sneuvelde kort daarna by Ligny. Dit is nu weer een nummer, waar men met heel veel genoegen naar kijkt en vooral ook om het sobere spel van de artisten. Vooraf gaat een Pathé-revue, waarvan vooral de mode de aandacht trekt, hoe wel het niet voor smalle beurzen te be reiken is. „Het schattige biggetje" is een leuke 2-acter, waarin het kleine meisje eenig is. Het Luxor-Nieuws bevat weer de nieuwste actualiteiten en is een voor naam deel van het programma. Het geheel, maar vooral „Het Katte bruggetje", kunnen we ieder aanraden te gaan zien. Men zal genieten. Opbrengsten en uitgaven. VERSCHEIDENHEID WERKT NIET DUIDELIJKHEID IN DE HAND. De eerste Nederlandsche electrici- teitsstatistiek is gepubliceerd. In 73 ko lommen zyn de statistische cyfers van alle productie-, zoowel als distributle- bedrijven in ons land opgenomen. Het is volkomen begrypelijk, dat de samen stelling van dit overzicht met vele moei lijkheden gepaard ging, al blyft het te betreuren, dat het gepubliceerde in vele opzichten verouderd is. Uit de verwerkte gegevens blykt, dat de meeste electriciteitsbedi-yven ge- meentelyke distributiebedryven zyn. Wel treft men enkele particuliere be- Amsterdam D Rotterdam P D 's*Gravenhage P D Utrecht (gem.) D Dordrecht P D Groningen (gem.) P D Haarlem D Leiden P +D Nijmegen D Alkmaar D dryven aan, zooals byv. het bekende Twentschee Centraal Station te Hen gelo, maar hun aantal is zeer gering. De 9 provinciale bedrijven zijn ook nog in een afzonderlyk overzicht opgenomen, terwyl de 564 bedryven tezamen als volgt over de verschillende provincies zijn verdeeld: Noord Brabant 110, Noord Holland: 93, Limburg: 77, Groningen: 61, Zuid Holland: 48. Friesland: 47, Overysel: 43, Zeeland: 32, Drenthe: 26, Gelderland: 18 en Utrecht: 9. Bij het samenstellen van het geheele overzicht is wel gebleken, dat niet alle bedryven de gegevens konden verstrekken welke werden gevraagd en verwacht mag worden, dat daar men thans een be- paald schema heeft aangenomen ver schillende bedryven daarnaar hunne administratie zullen inrichten, waar door eenerzij ds een direct ter beschik king stellen van het gevraagde moge- iyk zal zyn, anderzijds een volledige vergelyking tusschen alle bedryven verkregen zal worden. Naast het over zicht van het aandeelenkapitaal, de reserve, de aanschaffingswaarde en boekwaarde van blijvende inrichtingen en werken, zoomede van wisselende be zittingen, en de afschryvingen staan gegevens van de opbrengsten en uitga ven. Teneinde het overzicht zoo volledig mogelyk te maken is bij de opbrengsten een onderverdeeling gemaakt in straat verlichting en andere verlichting, groot-kracht, klein-kracht, aflevering aan gemeente-distribuanten alles in K. W. U. en in guldens. Daarnaast staat nog een specificatie van z.g. „andere opbrengsten" in zes kolommen en een totaalkolom. Onder de uitgaven vindt men een overzicht van het totaal aan tal K. W. U.. hetzij ingekocht, hetzij zelf geproduceerd, de gegevens van de uitgaven voor distributie- of productie- bedryven, zoomede voor die bedryven, welke zoowel produceeren als distri- bueeren. Ook de jaariyksche afschrij vingen als de bedragen aan betaalde interest zyn vermeld. Wat de afschrij vingen betreft, bleek het noodig hier en daar afzonderlyke omschrijvingen toe te voegen. De verscheidenheid werkt de duidelijkheid zeker niet in de hand en verwacht mag worden, dat ten aanzien van dit onderdeel deze statistiek zal medewerken tot het verkrijgen van grootere uniformiteit. Ten slotte is een overzicht gegeven van de saldo-winsten of saldo-verliezen, na afschryvingen over 1924, doch vóór de reserveering. By dit alles moest rekening worden ge houden met de gewoonte, welke by ver schillende gemeenten bestaat om door retributies voordeelen uit het eleetrici- teitsbedryf te trekken. Daar deze ge- dragslijn gevolgd wordt drukt deze de uitkomsten van het electriteits bedryf. In de statistiek heeft men deze „uit gave" van het bedryf niet onder de rubriek uitgaven opgenomen, waardoor het winstcijfer niet wordt gedrukt. Het is inderdaad niet overbodig deze gedragslijn te volgen, want deze retri buties z\jn dikwyis zeer aanzienlyk". Zij bedroegen byv. voor: 's Gravenhage 385.330,—, Utrecht: ƒ257.966,—, Dor drecht: ƒ171.903,Arnhem: 123.072,—Alkmaar: 78.000—, Rot terdam: 77.320,—, Haarlem: 62.130,—. boekwaarde en van de stroomopbrengst. Juist door deze methode heef men een groot voordeel bereikt, immers, aange zien in de uitgaven alles is begrepen wat het winstcyfer beïnvloedt (dus ook de rente en afschryvingen) geeft de winst, uitgedrukt in percenten van de stroomopbrengst, aan met hoeveel per cent elk bedryf zijn tarieven zou kun nen verlagen, zonder verlies te lijden. Uit de vele cyfers put ik slechts de volgende: D is distributiebedrijf, P is productie bedrijf. NettOswinst In %v. d. stroomopbr. 5.033.891.74 32,069 4.491.281.— 49,17 2.909.141.— 43.10 940.492.96 39.40 667.466.96 29,13 527.222.50/4 51.80 439.928.77 29,— 316.169.— 19,30 308.314.— 28,44 143.384.— 40,86 Winst- en verlies cijfers. De winst- en verliescyfers zyn uitge drukt in guldens, ook in percenten van het aanlegkapitaal en wel in percenten van de aanschaffingswaarde, van de T otaalwinst. De 564 bedryven by elkander geno men hebben een totaalwinst gemaakt van 19.666.345,78 of 23,63 van de stioomopbrengsi. waarbij ook rekening is gehouden met de bedrijven, welke ver lies hebben opgeleverd. Van deze to taalwinst komt voor rekening der ne gen provinciale bedrijven: 334.025,2414 of 2,15 van de stroomopbrengst, voor rekening der niet-provinciale be dryven komt een winst van 19.332.320,53^ of 28,57 van de stroomopbrengst. Voorts blykt, dat in dien men bij de provinciale bedryven, voor zoover het naamlooze vennoot schappen betreft, rekening houdt met de rente over het gestorte aandeelen- kapitaal 5.498.400) de winst dezer be dryven vrywel geheel verdwijnt, terwijl rekening houdende met de rente van het gestorte aandeelenkapitaal by de overige bedrijven, een bedrag van 6.931.982,75>j, dat slechts pl.m. 1/2 van de stroomopbrengst zou be teekenen. Gevolgtrekking. Wat blykt uit de cyfers van deze electriciteitsstatistiek? o.m. dat de groo te winsten uit de electriciteitsbedryven in hoofdzaak komen voor rekening van de groote gemeenten in ons land, die hunne huishouding voor een belangrijk gedeelte op deze winsten hebben inge schoten. Iets nieuws is daarmede even wel niet gevonden. Bij tal van andere gelegenheden is men tot een dergelijke conclusie gekomen en de Centrale Com missie voor Bezuiniging uit de Ned. Maatschappy voor Nyverheid en Han del concludeerde iets dergeiyks al ja ren geleden. Geheel anders is het met de provinciale bedryven; die kleine winsten maken, feiteiyk zelfs geen winst. Daargelaten dat het gemeente lyk bedryf door zyn massa-voorziening zich beter leent om qua bedrijf winst te maken vergete men niet, dat waar dit bedryf gemaakt is tot 1 kurk voor de gemeentel yke huishouding, de winst veelal niet gebezigd zal worden ten nutte van het bedryf byv. door verla ging der tarieven. Dat dit in menig op zicht te betreuren is zou uit de statisti sche cyfers kunnen biyken, daar er ge meenten zyn die 40 50 verdienen, dus een opslag van 62 2/2 100 in rekening brengen. Daarnaast staat een andere hoogst belangryke zaak. Zooals reeds opge merkt maken de provinciale bedryven geringe winsten (uitzondering P. E. B. Groningen 20,67 van de stroomop brengst). De neiging dezer bedryven om naast opwekkings-, ook distributiebe drijf te worden, wordt sterker, waar- schyniyk als gevolg van het feit, dat zy de gemeentebedryven, door hun winstpolitiek, niet als zoodanige groote afneemsters boeken, als wel mogelyk zou z(jn by een bedrysbeheer, hetwelk minder op winst-maken ingeschoten zou zijn. De strijd, welke daardoor is ontketend kan den stroomafnemer ten goede komen, eenerzijds door lagere ta rieven, anderzyds door inkrimping der algemeene kosten. Dit probleem heeft intusschen nog vele andere zyden. Een oplossing is zeker nog niet gevonden, immers, plaatselijke omstandigheden zullen daarbij een groote rol blyven spelen. MOLLERUS. (Reeds in het grootste gedeelte onzer vorige oplaag opgenomen) DE HEER KOK GEHOORD ALS GETUIGE- DESKUND1GE. IN DE ZAAK VAN DE VEEN- DAMMER HYPOTHEEKBANK. Voor de derde maal is de behandeling van de zaak van de Veendammer Hypo theekbank gisteren voortgezet door die Vierde Kamer dei- Amsteroiamsche rechtbank. Over het begin der zitting konden wij reeds iets mededeelen onder telegram men, thans volgt de rest van het ge tuigenverhoor. Deskundige P, J. van der Maat. ac countant te Haarlem, gaf volgens het Hold, aan de hand van zijn rapport in lichtingen omtrent de verschillende transacties met hypotheken, waarna werd gehoord de heer J. P. G. Kok uit Haarlem. Mr. Muller Massös vroeg den heer Kok niet alleen als getuige, maar ook als des- KUiroige te beeeaagen, daar Mr. M. M. zeide te gelooven, dat die heer Kok die meest desaundige is. De president zegt, dat de heer Klok gehandeld heeft in bouwgrond en ais zoodanig voordeelige contracten hee/.t aigealoten die een speculatief karakter droegen. De heer Kok merkt desge vraagd op. dat hy in Haarlem heeft gezegd niet van de finesses op de hoog te te zyn. theoretisch weet hy ook niet alles, wel practiscih. Ook Mr. A. 8. van Nierop maakt er bezwaar tegen den heer Kok als des kundige te beeedigen, Naaat mrs. KoKosxy en Van der Meer zich by het verzoek van rnr. Mulier Mas- sis heobcn aangesloten, gaat de Recht bank in raacUamar. 2hj beslist dat de Wet niet de bevoegdheid geelt om d6n heer Kok als dessundige te we-geren. Om die reden moet hy als deskundige gehoord worden en wordt hy als getuige ueskundige beeeaigd. Getuige Kok bracht sinds 1921 hypo theken en bouwcredieten aan by de \leendammer via den heer Kardoes. In 1923 kwam hy in kennis met den heer J. J. Woltman. Bij de uitbreiding van het kapitaal der Beleggings-MaatschappiJ ,.h ooi d-Hol- iand" grng getuige naar den heer Wolt man om dezen te vragen of hij bereia was aandeeien te nemen. De heer Wolt man verklaarde zich hiertoe bereid, ge tuige zelf bracht voor ruim 900-Düü in, allemaal huizen en terreinen. Deze wer den getaxeerd door de heeren Van Zet ten en Stork. Gevraagd naar de groote verschillen tusschen de executiesonunen en de hy potheken, zei getuige dat de Veendam mer de hypotheken niet uitgaf naar de executiepryzan, doch naar den oorspron- kelyken pry's, die er voor betaald was. Bijzondere voordeelen waren er niet aan verbonden. Langzamerhand kwam de Veendam mer in het bezit van alle aandeeien der ■Belegg. .gs-My. en van getuige's aan deeien. Hij deed die over gedeeltelijk voor 50 pet., gedeeltelijk voor 100 pCt. Op het oogenblik dat hy met den heer Woleman in zee ging. was nog niet be kend dat de huizen zouden gaan kelde ren. Toen dit gebeurde, zei Woltman: „je behoeft niet de dupe te worden van de stroppen der Veendammer en daarom nemen wy die aandeeien voor 100 pCt over! Daarbij behoorden ook de aandee ien. die oorspromkeluk aan getuiges geldschieter Bredius toebehoord' i. Ge tuige was hem nog geld schunig en gevoelde voor zich de moreele verplich- bing om er voor te zorgen dat de heer Bredius zyn geld terugkreeg en hen nam daarom de strop zelf voor zyn rekening. Volgens getuige heeft ds heer Wolt man geen provisie genoten. Verdachte Woltman, deze verklaring bevestigende, voegde er aan toe, dat <te aandeeien misschien nog voor minder in de boeken opgenomen zijn don er voor word betaald. Die aandeeien hebben on der andere fondsen ongeveer een half jaar gelegen by de Veendammer als kas geld. Pres.: Dus de boekhouding loopt over de kas! (Tot den deskundige Van dei- Maat:) Begrijpt u dat? Deskundige Van der Maat: Niet best! (Zie verder elders in dit nummer) GAS IN DE RECHTBANK. Navolgers van Koning Salomo. De rechtbank te Zutphen heelt Don derdag uitspraak gedaan in de zaak van H. J. de Groot, directeur der Lichtbe- drijven te Beverwijk, vertegenwoordigd door jh. m. C. C. de Jonge te Zutphen, als eischer tegen A. van der* Stel, te Apeldoorn, procureur mr. B. J. Nöhom te Zutphen, als gedaagde, meldt de N. R. Ct. De heer De Groot had een vordering ingesteld wegens betering in eer en goeden naam en tot schadevergoeding, welke schade geleden zou zijn door een brief, welken de heer Van der Stel aan het bestuur van de vereeniging „Vaalser Belang" had toegezonden waarin eischer van gascorruptie werd beschuldigd. De rechtbank verklaarde de door ge daagde gepleegde daad voor eisoher be- leedigend en veroordeelde gedaagde om aan eischer een schadevergoeding te be talen van 10 gulden, met bevel dat dit vonnis zal worden aangeplakt te Bever wijk op kosten van gedaagde, met veroor deeling van dezen in de kosten van het geding. Door den heer Van der Stel was even eens in reconventie, een vordering tegen den heer De Groot ingesteld, ook strek kende tot betering in eer en goeder, naam en schadevergoeding, welke schade geleden zou zyn door een brief, welken de heer De Groot had geschreven aan 't gemeentebestuur van Vaals, en waar in eischer o.m, „een oplichter" werd ge noemd. De rechtbank wees de vordering toe en verklaarde de daad van gedaagde be- leedigend voor eischer. Gedaagde werd veroordeeld om aan eischer 10 gulden te betalen als schadevergoeding en de rechtbank beval, dat dit vonnis zal wor den aangeplakt te Apeldoorn op kosten van gedaagde, met diens veroordeeling in de kosten van het geding. Gasdirectenren veroordeeld. Da rechtbank te Zutphen wees Vrijdag vonnis in twee zaken betreffende gas- corrupties. Zoo tegen den directeur van de gasfabriek te Winterswyk wegens het als ambtenaar een gift aannemen, we tende dat zy hem gedaan werd, teneindle hem te bewegen om, zonder daardoor in strijd met zy'n plicht to hand'élen, in zyn bediening iets te doen. Het vonins was f 200 boete of een maand hechte nis. Verder wend de directeur van de gas fabriek te Zutphen, ter zake als voren veroodeel-d tot f 200 boete of een maand hechtenis, conform dén eisch. DE MOORD OP VAN VESSEM. DE MANDOER TOT DE DOOD- STRAF VEROORDEELD. Het vonnis in de zaak van den moord op den Delischem cultuur employé Van Vessem luidit volgens Anetsa: De man doer Wir is veroordeeld tot de doodstraf; de mandoer Darman is veroordeeld tot achttien jaren gevangenisstraf. Drie koelies kregen elk acht jaren gevange nisstraf, zestien koelies kregen élk tiwee jaren gevangenisstraf. GEVANGENE UIT EEN TREIN ONTSNAPT. DOCH OP DEN MOERDIJK GEPAKT. Donderdag waren twee rijksveldwach ters met een Duitscher op transport van Rotterdam naar Kaldenkirchen. Op de Moerdyksche spoorbrug zag de man kans zich door een W.C.-trechter te la ten zakken en op de spoorbaan te ko men. Ds veldwachters brachten den trein tot stilstand en begonnen een ach tervolging. Na circa 300 meter geloopen te hebben viel de ontvluchte en kreeg een bloedspuwing. Op advies van een geneeskundige werd hy naar het zieken huis te Dordrecht vervoerd. Daar achtte de directeur het gewenscht, de reis naar Duitschland niet voort te zetten, doch met den arrestant naar Rotterdam te rug te keeren, méldt het Iibld. VER. BLIKFABRIEKEN TE DELFT LIGGEN STIL. DOOR STAKING WEGENS LOONSTRIJD. Aan de Vereenigde Blikfabriében v.h. J. B. Lorrewa te Delft hebben Donder dagmiddag de leden van het vrouweiyke personeel, benevens een aantal jongens, het werk neergelegd. Aanleiding tot deze staking zou zijn het niet uitbetalen van de door de Hoofddirectie toegezegde verhooging van de uurloonen. De staking heeft Vrijdagmiddag om half twee zich uitgebreid tot het geheele personeel. Van weTknemerszijde wordt medegedeeld dat nu het geheele bedrijf stil ligt meldt de N R. Crt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. mwhl yjToec/koopste adres voor KRUIDENIERS- 11111 111111111 i ii 111 ii KRUISSTRAAT 16 BOTERMARKT 48 IJMUIDEN. VISCHAANVOEREN Gedurende de week van 7 tot 14 Juni zyn te Umuiden aan den ryksvischaf- slag aangekomen 89 stoomtreilers, 1 IJslander, 7 motor- en 18 zeiüoggers, 4 stoombeugers, 1 Belgishe en 1 Deensche motortreiler, 1 stoomharïnglogger en 172 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtreilers van f 1549 tot f 3841. IJslanders f 6782. Motorioggeevs van 425 tot 855. Zeilloggers van 120 tot 613. Stoombeugers van 403 tot 958. Motortreilers van 531 tot 1199. Stoomharingloggers 5750. terwyi dee kustvisschers te zamen f 13.460 besomden. De aanvoer bestond uit 807.065 KG. treilyïsch, 40.690 KG. IJslandsche visch, 10944 KG. beugvisch en 357 kant jes pekelharing. De totaalopbrengst bedroeg 267.400, BENNEBROEK. Getrouwd: J. v. d. Wekken cn G. v. d. Staaij; J. v. 3. Staaij cn A. van Keulen. Bevallen: L. SchramaMol z. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Getrouwd: J. Knts en E. Hors' mcijer. Bevallen: Zandvlietvan Opzec* land, d.; DijkzeulWarmerdam, d. BEVERWIJK. Ondertrouwd: J. Oorthuis en L. M. Borm. C. F. van Well en K. Groen. Bevallen: T. U. Metselaar-Half, z. A. Vermandel-Schuller d. Overleden: Johanna de lit, 86 J„ wed. van A, Goemans.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20