ANSWERS ANSWERS BUITENIANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. HERMANN MüLLER'S MOEILIJKHEDEN, GOK STRESEMANN'S POGING VERGEEFSCH. GEMENGD NIEUWS EERSTE KAMER HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG IC JUNI 192S De hardnekkige Volkspartij. De algemeene voorloopige richtsnoeren. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Er is nog steeds geen schot gekomen in de quaes tie der Duitsche regerings vorming. Centrum en Sociaal-Decnocra- fisoiie Partij blijven zich natuurlijk op h:t standpunt stellen dat de eisc-h der Volkspartij onuitvoerbaar is. d.w.z. dat d:- r;ge3r:r/7=vormi.ng van het Rijk niet in ccnij opricht in verbinding mag ge bracht werden met don Pruisïscher. re- geeringsverm. Men heeft inmiddels voorspeld dat Hermann Miilier vanmorgen zijn po gingen zal voortzetten om met de onderhandeling;-commissies 'tot een re sultaat te komen. Men zal dus zoo en- verstandig zijn om voorloopig de netelige Pruisische quaestie te laten rusten, en e?rst tot overeenstemming te geraken op de andere programmatische punten. De correspondenten méldden zender onderscheid dat het aan de halstarrigheid cicr Volkspartij te danken is dat men Vrijdag nog geen haar :s opgeschoten. Stressemami zeif liceft zyn üiardnek- kjge partUgenooten trachten te bepra ten. Hij heeft zich nauwelijks van zijn zware ziekte hersteld naar zijn partijbestuur begeven om het te bewegen het noodlottige besluit inzake den Prui sischs n regeeringsvorm in te trekken. Het Hbld. weet mee te dselcn dat het resultaat nihil was. Hermann Müller zist er klaarblijkelijk reen gat ln. De man dien hi) noodig heeft, de Pruisslsche minister Braun is naar Bad Olyshhausen gereisd cm zijn zieke echtgenoote te bezoeken. Hij wordt niet voor Disndag of V/cenödag terug verwacht. Eerst dan dus( zal Müller kunnen onderhandel-en over da uitbrei ding der regecringscoalltie in Pruisen. Op 't oogenblik kan men dus niets naders doen dan buiten de funeste Prui sische quaestie om de algemeene richt snoeren vast te stellen. De Volkspartij, die leelijk spel heeft gebroken dcor haar eisch om in da Pruisischs regeering te worden opgenomen, ondervindt nota. bene nog de welwillendheid van Centrum en ds Soc.-Dcmocraten, die immers tele grafisch "de met vacanitie afwezige con fraters van don Pruisisch en landdag hebben teruggeroepen om met hen be sprekingen te voeren over den caorbitan- ten eisch, F. A. Tcjang Kai-Sjek tegen Feng. Uit Nanking wordt gemeld', dat de president van de Nanking-regeering Tsjan>g Tsjeng Tsji aan journalisten heeft, verklaard, dat de Nanking-regee ring de ontslagaanvrage van Tsjang Kai-sjek heeft ingewilligd. Gemeld wordt, dat Tsjang Kai-sjek op 1 Juli van al zijn posten zal aftreden om het ambt van president der Chinee- sche republiek te aanvaarden. De troe pen van Tfejili en Kwangsi zouden even wel generaal Feng tot president van de republiek willen proclamceren. Fen: heeft zijn toestemming tot deze verkie zing gegeven. De toestand wordt vooral daardoor gecompliceerd, daar generaal Feng liet opperbevel van Tsjang Kai- sjek niet erkent. De Nanking-regeering heeft instruc ties gegeven voor de overbrenging van de hoofdbureaux der posterijen van Pe king naar het Zuiden, waarschijnlijk Sjanghai. Zij blijkt ook van plan te zijn de zoutaaaninistratie weer in handen te nomen, daar reeds bevel is gegeven aan de bmtenlandsche districtsinspecteurs te Tientsin om de ontvangsten op rekening ven de Nanking-regeering bij de Chinee- sclie banken te storten. Door de militaire autoriteiten is be sloten troepen te zenden, ten einde de streek tussehen Tientsin en den grooten muur van noordelijken te zuiveren. Nu Hoover candidaat is. Wij ontleenen aan de Telegraaf: De pas gekozen candidaat der repu blikeinen, Herbert Clark Hoover is de zoon van een smid en van een voor gangster der Kwakers; hij werd op 10 Augustus 1874 te West Branch in den staat Iowa geboren. Reeds jor.g verloor Herbert zijn ouders en van zijn zeven de jaar werd hij bij versohillende tantes en ooms opgevoed, waarbij hij wel is waar niet slecht werd behandeld, doch niet die teederc liefde genoot, die den meesten opgroeienden kinderen ten deel valt. Op 14-jarigen leeftijd, toen hij bij een oom in den staat Oregon woonde, in wiens winkel hij behulpzaam was. deelde hü plotseling mede. van plan te zijn een natuur-wetenschappelijke universi teit te bezoeken en niet een Kwaker- hoogescjiool, zooals zün familie wensch- te. Het gevolg van dit plotselinge be sluit was, dat Herberts familie weigerde hem langer financieelen steun te ver kenen, zoodat de Jongen genoodzaakt was in Portland een andere betrekking te zoeken en elke cent op züde te leg gen, cru zijn natuur-wetenschappelijke siudks te kunnen bekostigen. In 1891 had Hoover genoeg geld gespaard, om zich te laten inschrijven op de pas ge- oper.de Leiand Stanford-universltcit in Calif.-.'.üë. De arme student voorzag daar in zijn levensonderhoud als koetsier van sen \y ai eh inrichting en als assistent bü het voorbereiden van speciale lezingen Ondanks dit harde werk slaagde hij er echter reeds in 1895 in met goed gevolg examen te doen voor mijningenieur. Den raad van een zijner professoren volgende ging Hoover vervolgens naar de Sierra Nevada, om als mijnwerker dienst te doen. Een jaar later werd hü be vorderd tot ploegbaas en toen hij vol doende practische ervaring had opgedaan kwam hü in betrekking bü Louis Janin te San Francisco, een der beste Ameri kaansche mijningenieurs uit dien tijd. Hoover heeft voor diens bureau in Nieuw Mexico, California en Colorado gewerkt. Reeds in 1897 ging Hoover naar Australië, vervolgens naar China. Te Tientsin onderscheidde hü zich bü de verdediging der Europeesche nederzet ting tüdens öcn Bckser-opstand. Hoover organiseerde na dien de levensmiddelen- voorziening aan Cliineesche vluchtelin gen. Over z'jn optreden tosntertyd wordt nog thans in China zeer lovend gesproken en toen het bekend werd, dat Hcover zich candidaat had gesteld voor het presidentschap, ontving hij uit China talrüke geiukwenschen, waarin dankbaar werd herinnerd aan zün vroeger werk. In 1902 was Hoover deelgenoot in een internationale ingenieursfirma, doch ci-oor particuliere speculaties van een zijner firmanten, kwam de firma in moeilhücheden en Hoover verplichtte zich de schulden te betalen. Vüf jaar lang heeft hy dezen vrüwillig op zich ge nomen last gedragen. Toen begon hü op nieuw zich een vermogen te verwerven, doch thans alleen. HU opende een bureau in New York en San Francisco met filialen in Enge land en Rusland. Onder leiding van die bureaux werden inijnbouwkundige werken uitgevoerd in Australië, Burma, den Ooeral, Alaska en Mexico. Bü het uitbreken van den oorlog be vond Hcover zich in Europa en hem werd opgedragen voor de Amerikaansche toeristen te zorgen, die in Europa ge strand waren. Meer dan 60.000 menschen hebben van dien steun voordeel getrok ken. Toen deze taak was afgsloopen, kwam de toestand der Belgische bevolking de aandacht vragen. In Amerika teruggekeerd, werd Hoover benoemd tot levensmiddelen-dictator. HU regelde productie en verbruik, organi seerde den verkoop van het Amerikaan sche graan en van Cubaansche suiker. Door zün bemiddeling werd voor een be drag van meer dan 9 milliard dollar omgezet. Na den wapenstilstand zorgde Hcover voor de levenemidöelenvoorzie- ning van Europa, waarvan totaal 23 lan den voordeel hebben getrokken. In 1921 benoemde president Harding den bekwamen organisator tot minister van Handel. Zün ministerie werd een „meisje voor alles", dat een gewillig oor leende aan alle wenscl.en en klachten van de geheele bevolking'. Een van de grootste prestaties van den minister van Handel was het in voeren van de normaliseering en ratio- nailisatie in de Amerikaansche industrie. Deze democratische gevoelens, waar schijnlijk een erfdeel van zijn Kwaker- voorouders. zün eveneens oorzaak dat de minister alles dost om een zoo ver mo gelijk gaande verdeeling der geprodu ceerde goederen te verkrijgen. Voor alles denkt hü aan de menschen, de massa, Er zit in hem -een wonderbaarlijk meng sel van den oer-Amerikaan en cosmo- poliet met den men zou bijna zeggen kleinburgerlijken protestant en ratio nalist van de 18de eeuw. Organisator door innerlijke noodzakelijkheid streeft hü ernaar een zoo groot mogelijk aantal menschen een goede woning, goed voed sel. auto, radio, badkamer enz. te ver schaffen, omdat hü gelooft, dat daardoor de menschen „gelukkiger en bster" zul len worden. Een gelukkige echtverbintenis heeft ds presidentleele candidaat in 1897 aan gegaan met zün vroegere studie-genoote Lou Henry Met haar vertaalde hü niet alleen Agricola's „Ds remetallica", dcch hij betrok haar ook steeds in- al zyn werkzaamheden. Het echtpaar heeft twee zoons, Herbert en Alan. d: órde eri dé rust- te zorgen. Zs zür. in acht en twintig stations verdeeld, waarin twee of drie politiemannen hon derden mijlen van iedere nederzetting van blanken zyn verwijderd. lederen zemer brengt een schip voor raden en berichten naar de stations, die ::i de nabijheid, van de kust liggen. De dienst ls zeer zwaar. De onderofficier Innss bijv., die op het Noitingham-eiland is gestationneerd, geraakt op een in spectiereis, waarop hü door twee Es kimo's was vergezeld, in een dichten nevel. Bü een hevige koude moest hü met zün begeleiders onder rotsen over nachten en kwam half verhongerd en bevroren, na eenige dagen, weder op zijn post -terug. Buitengewoon was ook de 1500 mijlen lange reis. welke de onderofficier Mur ray, die aan de Baffinsbay is gestation neerd, naar Kaap Kater ondernemen moest, om het verblijf van Henry Pitch- forth, een pelsjager, vast te stellen, die zelf, van ieder Eskimodorp ver verwy- derd, als de „eenzaamste der eenzamen" •aan Kaap Kater leefde. Men vermoedde een misdaad, daar Pitchforth in langen tüd niets van zich had laten hooren. Zooals Murray op zijn lange reis heeft kunnen vaststellen, was de oude jager aan een natuurlijke ziekte gestorven. Ds Eskimo's en de Indianen, die in deze afgelegen streken leven, zün over het algemeen een vredelievend en onschul dig volk. Wanneer evenwel onlusten ont staan, dan zijn de politieagenten in verband met hun gering aantal, ver- Te Tientsin, plicht, al hun energie en dappsrheid aan te wenden, om meester van den toestand te bhiuru Gerechtigheid in het hooge Noorden. De slechts spaarzaam bewoonde, door Us en sneeuw gevulde wüde woestenüen van den Poolcirkel en het gebied tus sehen Alaska en de Aziatische kust van Labrador, dus de streken, waarover in den laatsten tüd de vliegers de vlucht over den Oceaan maakten, zün in zoo verre bü de beschavink aangesloten, dat de arm der gerechtigheid zelfs tot hier reikt. De politietroepen die ln deze gebieden in den dienst voorzien, zün Tüdend po liticcorps van Canada, een aparte orga nisatie, waarvan het hoofdkwartier in Saskatshewan in de provincie Ottawa is gevestigd. Het jaarlijksche verslag over de werkzaamheid van dit merkwaar dige politiecorps is weder door den op perbevelhebber Starnes gepubliceerd en dit verslag, dat overigens heel zakelijk is gehouden, vertelt van allerlei opwin dende avonturen en spannende gebeurte nissen. Het Poolgebied, dat door de troepen wordt bewaakt, omvat meer dan de helft van Canada en is bijna zoo groot als Europa. Maar slechts vyf officieren en 72 agenten zün ter beschikking cm vqor New-Yc k, het dorado der bedelaars. Men heeft den New Yorker vaak als hardvochtig beschouwd, omdat hü ge heel in zün zaken opgaat en hierin geen consideratie gebruikt. Men doet evenwel verkeerd, aan te nemen, dat deze karak tereigenschappen ook domineeren in het particuliere leven. Hier is de man van New York weekhartig, goed gelocvig en vrügeving, als nauwelijks een ander. Bc- wüs: nergens bloeit het vak van bede laar zoo weelderig dan hier, zelfs (niet in Madrid of Napels. Ondanks ontelbare weldadigheids-in richtingen. doet de politie niets cm het bedelen te voorkomen, daar het tegen gaan van de bedelarü wordt beschouwd als het inbreuk maken op de perscon- lüke vrü held van den Amerikaan. Zoo breidt zich het gilde der bedelaars hoe langer hoe meer uit en menigeen, die dcor den nood1 gedwongen, ging bede len, zoekt geen ander werk, omdat het baantje van 'bedelaar meer opbrengt dan een ander. Underwood, de leider van het Leger des Heils, heeft daar aardige dingen van verteld. HU zelf heeft eens een uur gebedeld. Hü ging, op een namiddag, op den hoek van een drukbezochte straat staan en hield een vieze muts in de hand. terwijl hij, onafgebroken, mom pelde: „Geef my iets voor een kop koffie". Na een uur had hü reeds meer dan drie en een halve dollar (ongeveer 9 gulden) ontvangen, een bedrag, waar mede men ook in New York goed kan rondkomen. Intusschen verzekerde de heer Underwood, dat hü zeker geen al te goede plaats had gehad en dat hü, „technisch" blijkbaar nog niet de kunst heeft verstaan, medelijden op te' wek ken, want een goed bedelaar brengt het per dag toch tot minstens 20 dollars. Het bedelen, dat hst meeste opbrengt, geschiedt niet op de straat, maar in de ondsrgrondspcorwagens. Wanneer deze wagens niet al te vol zyn dus in de vroege namiddaguren verschünen echte en onechte kreupelen in de wagons en beginnen hun oogst binnen te halen. Als bü'zonder vrijgevig worden hier de jonge verliefde paartjes beschouwd. De jonge man wil voor zün vriendin toonen, hoe edelmoedig hü is en geeft gewoonlijk meer dan hy eigenlijk kan missen. Underwocd had gelegenheid in zulk een ondergrondschen spoorwagen een aardig karakteristieke'scène bü te wonen. Een gebrekkige oude man met het „verplichte" gTyze haar kwam in den wagen en wankelde bedelend door den doorgang. Daar sprong een flinke Jonge man van de bank en wierp een halve dollar in de pet van den bedelaar en riep: „Hier oude man, zorg maar, dat je een goeden dag maakt". Daar niets aan-stekelijker werkt dan weldoen, had de grijsaard een goeden oogst minstens 10 dollars verdiende hij op den korten afstand. Zulke trucs zün er bij duizende. Kunst ledematen, die op gezonde ledematen worden gesnoerd, beschilderde vrcese- lijk uitziende wonden, ontzettend steunen, dat als het laatste geluid van een van honger-stervende klinkt. Al deze trucs worden door de New Yorker bedelaars aangewend. De Amerikaan heeft geen tijd te onderzoeken, of de ellende van den bedelaar werkelijk echt is. Hij geeft en weet tegelijk, dat het beter is, vüf maal te veel dan één maal te weinig te geven. Onmenschelij ke slachtpartijen. Het Is misschien weinig bekend, dat vele dieren, die wij achter de tralies van dierentuinen bewonderen, in het land van herkomst büna geheel zün uit gestorven. De laatste exemplaren zün naar Europa gebracht en aan de groote menagerieën verkocht. En wanneer het niet gelukt hun voort planting ln de gevangenschap te ver zekeren. dan is het dierenrük, na eenige jarm een interessant soort armer. Onder de diersoorten, die gedoemd zijn uit te sterven behoort, in de eerste plaats, 3e Amerikaansche bison. Twintig jaar geleden bevolkten nog milllcenen van dez dieren de steppen van Noord-Amerlka. Door den bouw van de groote spoorwegen van het Oosten naar het Westen werden de bisons de oorlog verklaard. De arbeiders met den bouw belast, gebruikten de dieren als een goedkoop voedingsmiddel en duizenden werden door hen ge slacht. Een zeer belangwekkende hertesoort is de büna volkomen verdwenen David hert. dar-, eigenaardig, het gewei ave- rechts draag'.. Deze sccrt draagt- den r.aam van dsn Jczuïtenpater David, dié zu'.k een hert veer de eerste maal :n het keizerlijke wildpark te Peking ont dekte en het Zoölogisch instituut, te Parys daarvan een bsschryving gaf, D: Bokseropstand in China beteekende cok het einde van de David herten. De laat ste zestig exemplaren van deze zeld zame dieren kwamen naar Europa, waar ze door den hertog van Bethford wer den aangekocht. De Amerikaansche zingende zwaan of trompetzwaan is in Amerika niet meer te vinden. Ook de condor wordt steeds zeldzamer. Men betaal; thans voor een exemplaar van zulk een dier cvef de 200 gulden. Het uitsterven van de condors heeft een Fransche firma cp haar geweten, ö:e vond, dat de vleugels van deze vogels zeer goed voor veer vers tering waren te gébruiken. De firma rustte een expeditie naar Zuid-Amerika uit, dit aan 6COO condors het- teven kostte. Een dergelijk lot ondergingen, de Albatrossen, de trot- sche vogels van den Stillen Oceaan, die nog een grootere vlucht hebben dan d: condors. Van deze dieren wordt verteld, dat zy, wanneer ze in den ochtend var. Australië wegvliegen, in den middag aan de Kaap de Goede Hoop zyn, terwül ze 's avonds Kaap Hoorn, het Zuid: lijkste punt van Amerika bereiken. Op het eiland Lesanne in den Grooten Oceaan bevend zich een broedplaats van deze dieren. Een Japanner liet nu een expeditie uitrusten en handel te kunnen drü'ven, met de vee ren van deze dieren. Zyn lied-en richtten op het eiland een vreeselijk bloedbad aan. Meer dan drie honderdduizend albatrossen vielen als slachtoffer. De Amerikaansche Regeering hoorde van dezen overval en zond een oorlogsschip naar Lesanne. Doch de expeditie had reeds de vlucht genomen en de Amerikanen vonden slechts de geraamten van de ongelukkige vogels, aan wien, naar ooggetuigen verzekerden, levend de vleugels werden afgeslagen. Antilopen, wilde paarden, Kangeroes, zü zün allen tot uitsterven veroordeeld. In Australië heeft men de Kanfaroes vernietigd, omdat zü de weiden bevolk ten, die voer de schapen konden worden gebruikt. Omdat de mensch ivoor voor knop pen van wandelstokken en büjard'ballen noodig heeft, zal ook wel gauw de Afri- kaansche olifant weldra volkomen uit gestorven zyn. Een treurige statistiek spreekt boekdoelen: Jaarlijks worden veertig duizend olifanten gedccd. Wat is Twist? Weet u wat Twist is? U vermoedt waarschijnlijk stopgaren. Dit ook. Maar neg iets anders. Olivier Twist. Niet sieoht bedacht. Maar nog iets anders.... De nieuwste modedans. Parüs gaat hierbü weer vooraan. Aan het einde van het seizoen 1927-'28 werd de dans gelanceerd, die bü het- publiek dadeiük veel büval vond. Het groote dansseizoen is de winter. Men moet eigenlük aanne men, dat in de herfst, voor) het begin van het nieuwe seizoen, een nieuwe dans wordt gelanceerd. Daar het evenwel altyd een tydje duurt voor de dans wordt ingevoerd, zoo is het geboorteuur van de nieuwste schepping van Tepsichore eigenlyk. het einde van het afgeloopen seizoen. In dien tyd doen verscheidene beroemde dansleeraren en dansers pogingen om een nieuwen dans te creëeren. Ook de „Twist" moet reeds vroeger de mensch- heid hebben verblyd. In het jaar 1922 had mynheer Ca- müle de Rhijnal, de president van de Vereeniging van Fransche dansleeraren, de „Twist" uitgevonden. Maar toen toonde de wereld weinig neigingen om de nieuwste vinding van meneer Rhijnal te apprscieeren. En de „Twist" geraakte weer in het vergeet boek. In 1928-'29, het nieuwe seizoen zal de „Twist" als de nieuwste modedans wor den beschouwd. Dat de „Twist" de we reld zal veroveren kan nu reeds worden voorspeld. In dezen zomer zal men dien dans dansen in Scheveningen, Zandvoort, He- ringsdorf, Ostende en Mariënbad. Niet in de groote danzalen der hoofd steden is deze dans uitgevonden, maar op het tocneel. Men heeft genoeg van de Jazz, de Shimmy en Black-Bottom. Wanneer u thans een balzaal bezoekt, zal het u op vallen hoe weder eenvoudig wordt ge danst. Men gaat reeds zoover, dat de .verschillende dansen zich nog alleen onderscheiden door het rhythme. Deze verandering kan niet anders dan worden toegejuicht. Wat in de laatste vier jaren als dans werd vertoond, was laat ons eerlijk zijn niet anders dan negerdansen, die wellicht eens -.f een seizoen lang origineel kunnen zijn, maar op dan duur niet kunnen worden geduld. Nu zal de dans weer in meer beschaafdere banen worden geleid en wie plezier heeft in het zien van mooie elegante bewegingen, zal zich niet meer behoeven te ergeren als hy' de danszaal betreedt. De ontwikkeling van de Europeesche beschaafde vormen bij het dansen, is mede een van de oorzaken, dat de „Twist" succes heeft. Het onderscheid; zich rhythmisch in de figuren, belang rijk van de andere modedansen, zon der in buitensporigheden te vervallen. Het groote leger der gelegsnheidsdan- sers. die wel iets belapgrükers te doen hebben dan eiken dag en eiken avond te dansen, zullen met genoegen vernemen, dat de „Twist" een zeer gemakkclük te leeren dans is, welke men na eenige de monstraties kent. Waarvan eigenlük de ^aaan „Twist" is afgeleird heeft de schepper van den dans niet medegedeeld. Het is inderdaad niet uitgesloten dat men toch aan ..garen" heeft gedacht, want de nieuwe dans heeft vele figuren van draaien, strengels enz., alsof het dansend paar met elkaar wordt verbon den, Naar het rhythme staat de „Twist" tussehen „Tango en Blues". Hü heeft een kalm langzaam tempo. Laatste dag. Hamerstukken. Een belangrijke wijziging vein de Kieswet. Het stemmen bij vol macht. De economische toestand van Zeeuwsch- Vlaanderen. De laatste motie. IS Juni. GEHEIMZINNIGE EPIDEMIE. WARSCHAU 15 Juni (Wolffbureau) Te Biala Podiaska in oostelijke Congres- Polen is een geheimzinnige epidemie uit gebroken die zich demonstreert in maag krampen. hoofdpün cn verlamming der ledematen. Drie honderd soldaten en talrüke bur gers zyn door do ziekte aar.gêUsfc, De laatste dag der vergaderingen van do Tweede Kamer. Te kwart over 5 ging het groote reces in. Een der hamerstukken betref de aan- vangsonteigcringvoer den aanleg van de Twenthe Rijnkanalen. De nieuwe Bedrijvenwet vrceg van de Kamer geen vijf minuten tijd (zij be treft de boekhouding en financierings regelen voor de staatsbedrijven Het wetsontwerp, dat aan alumni van de literair--economisch 3 afdeeling der H.B.S. de studie in de sociale aardrijks kunde moest mogelijk maken, wend op verzoek der regeering voorloopig van de agenda afgevoerd. Met algemeene stommen werd een wij ziging van de Kieswet aanvaard. Een bilangrüke wijziging. Voor het stemmen bij volmacht. De bedoeling is in het kort de vol gende: Het ontwerp stelt de mogelijkheid om het stemrecht bij volmacht uit te oefe nen open voor den kiezer, wiens beroep of werkzaamheden meebrengendat hij herhaaldelijk of althans gedurende hei gedeelte van het jaar, waarin de stem ming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits deze af wezigheid, indien hü gedurende dat tüdvak een of meermolen in die gemeen te terug komt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Voorts bepaalt het ontwerp dat de kiez-srslüst aanwyst welke kiezers gevoegd zijn het stemrecht bü volmacht uit te oefenen. De kiezer moet vóór 1 Januari aan het gemeentebestuur op een daartoe be stemde formulier verzoeken om als be voegd toy volmacht te stemmen op de kiezerslijst te worden vermeld. Daarne vens zal de kiezer, die ziet aankomen, dat hy inderdaad op den stemmingsdag afwezig zal zyn en dus van de hem ge geven bevoegdheid gebruik wil maken, tot uiterlijk een week na de candidaat- stslling in persoon daarvan mededeeling moeten doen ter secretarie met aanwy- zing van een gemachtigde. Deze laatste moet in persoon, hetzü gelyktijdig met de aan. wy zing, hetzü binnen een kort tydvak daaraan volgende mededeelen, dat hy de volmacht aanneemt. Alleen een kiezer mag als gevolmachtigde wor den aangewezen; Hij kan als regel slechts als gevolmachtigde voor één per soon optredenvoor twee personen even wel. indien deze zün huisgenooten zün. Een belangrüke toezegging kreeg Mr. v. d. Eergh. Minister Kan beloofde hem met minister v. d. Vegte te overleggen over de mogelijkheid, om ook spoorweg personeel, dat op den stemmingsdag, noch in zün woonplaats, noch elders kan stemmen, bü de wet te betrekken. Bij dit wetsontwerp heeft ds. Zandt nog de kans gezien een motie in te dienen waarin hij vraagt de stemplicht af te schaffen. Men begxypt dat deze motie niet ln behandeling kwam, maar „gedrukt en rondgedeeld." zal worden, ter behande ling op een nader te bepalen dag. De slotscène werd gevormd door een interpellatie van den heer Kortenhorst over de economischen toestand in Zeeuwsch Vlaanderen. En daarvoor zün twee oorzaken: aller eerst de büzondere geografische ligging, afgescheiden door breed en diep water van overig Nederland; daarna het feit der onderscheiden loonsverhoudingen in Zeeuwsch-Vlaanderen en het nabij lig gende België. De heer Kortenhorst had succes met zyn behandeling: de algemeene aan dacht viel op Zeeuwsch-Vlaanderen en de minister-president want het goldt hier een algemeene regeerings- aangelegenheid zeide dingen toe, die verbeteringen brengen kunnen, naast wat reeds van regeeringswege onderno men was. Een verbetering van afwatering enz. zou te verkrengen zijn bij vereeniging van gemeenten, van polders en water schappen. Maar hier doen de belang hebbenden niet alles wat mogelyk "Is. Een kwestie van veel belang is het graven van het kanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst, voor een snel en goedkoop vervoer van land- en tuin bouwproducten. Welnu hier kwam de mededeeling, dat minister v. d. Vegte dit kanaal reeds in studie nam. Voort zal de minister overwegen of er door een verandering in de loodsgel den iets te doen is, Ier verbetering van debedrijvigheid in de haven van Ter- neuzen. Ter betere outillage van deze haven zal op de begrooting voor 1929 een flink bedrag worden uitgetrokken. En tenslotte de ambtelijke en per manente vlascommissie (de vlasbouw is eeuwen lang middel van het bestaan ge weest) zal de minister uitbreiden, ten einde deze breeder economischen grondslag te geven, waadroor ook bree der terrein van werkzaamheid kan wor den opgezocht. Om kwart over vyf ging de Kamer huis-toe. Tot September. Na een genoeglük recès te zijn toe- gewenscht door den president. De Wet op de Naaml. Ven nootschappen. De laatste spreker. De minister aan het woord. Een commissie in uitzicht gesteld. Een privaatrechtelijke of een pu bliekrechtelijke regeling? De Senaat hoorde vanmorgen den laatsten spreker over het Vennoot- schapsontwerp: len heer Wibaut, even als de heer Men dels een voorstander van het ontwerp. Op vele voordeelen wees hij: op betere regeling en rechtspraak op meerdere punten en vooral op de wel omschreven aansprakelijkheid voor het prospectus, als buitengemeen belangrük punt. Tegen de publiciteit had de heer Wibaut geen bezwaren, al begreep h"ü niet. dat de minister hier niet straffer optreedt, dan hü in de memorie van antwoord dcet. Bezwaar had de s.-d. fractie-voor zitter al zou dat zyn- stem-vóór niet 'beïnvloeden kunnen wel tegen hst recht van enquête. Hiervan, meende de heer Wibaut, zcu docr kwaadwilligen wel degelijk misbruik kunnen gemaakt Teen kwam de redevoering van den minister. Warm voorgedragen werd deze niet: het. kon ook rncsilijk anders. Het wetsontwerp incest door Mr. Donnet* verdedigd worden, maar het was een oud parlementair beestje nog afkom stig van minister Nelissen. De minister liet eerst de noodzakelijk heid zien van da verbetering dar be staande wetgeving, die op verschillende punten mank gaat, kortom een slechte rechtsregeling biedt, en gebrek aan rechszeketheid had doen ontstaan dooi de veroudering. Een nieuwe rechtsregeling moest wor den opgezet. Deze nieuwe rechtsregeling toerustte cp twee dingen, in verband met de scheiding tussehen ondernemer en kapitaal, die de N.V". had doen geboren worden. Twee dingen. In de eerste plaats op den grond van het zekere recht, dat de aandeelhouder in de Vennootschap heeft, volgens den trits „eigendom, ri sico en zeggenschap". En de tweede plaats op den eisch van openbaarheid, als positieve kracht, ter versterking van het verantwoordelijkheidsbesef. T.a.v. het enquête-recht wees de mi nister allereerst op de groote preven tieve beteekenis van dit instituut, om daarna vast te leggen, dat het instituut imet groote waarborgen in het ontwerp is omringd. De minister achtte het onjuist onder scheid te maken tussehen de openbare en de gesloten vennootschappen. Vele vennootschappen zyn er, die hun jaar- cü'fers publiceeren. En aan het concur- rentie-toezwaar schonk de minister geen waarde; can te concurreeren is er nog wat anders noodig dan enkele cyfers, die geen indruk van den welstand of de methodes der zaken geven kunnen. Met eon novelle komen de minister zeide 't niet toe. Wel wilde hy verkla ren, dadelijk na de aanneming van het ontwerp de kwestie der publicatie nader te doen bezien door een commissie, waarin naast het juridisch element aan de practü'k een plaats gegeven zal wor den. Een commissie met esn opdracht op korten termün. De minister wees nog op de overgangsbepaling, die zegt, dat de publicatie eerst verplicht is, een jaar na de in-werkingtreding der wet. Het groote schot kwam achteraan, een zeer zwaarwichtig argument: wan neer de Kamer geen privaat-rechtelüke regeling wil, dan zal er zeide mi nister niets anders dan een publiek rechtelijke regeling opzitten! Zal de critiek zwijgen voor deze klap op de vuurpyl? Wanneer het ontwerp Dinsdagavond in stemming komt? INTIMUS?, DE VASTSTELLING DER MINI- MUM-LOONEN. De Nederl'andsche delegatie ter ar- beidsconferentie stede en bloc voor de conventie en de aanbevelingen in zake de methodes tot vaststelling der mir.ii- mumloonen, welke door de conferentie met 74 tegen 27 stemmen werden aan genomen, aldus de Tel. Na de stemming werd door den heer Regcut een verklaring afgelegd, waarin hü deed uitkomen dat hij voorstander is van een formule tot bepsTking der conventie tot de huisindustrie. Spreker meent dat men in volle overtuiging zich kan verzetten tegen te lage lonen^eu tegelijkertyd kan meenen dat het mogp- lijk is een resultaat te bereiken met doeltreffender middelen, die beter een vreedzame verstandhouding tussehen werkgevers en werknemers kunnen scheppen dan een wettelijke regeling der mimmumlocnen. Daarom is spreker voor stander van een beperking der coonventie tót de huisindustrie, waar de exploitatie thans hst grootst is. STAKING SCHEEPSKOKS GE ËINDIGD MELBOURNE, 15 Juni. (Reuter.) De staking der scheepskoks is geëindigd. De koks hebben de voorwaarden der ree- ders aanvaard. JONGEN VERBRAND. DONGEN, 15 Juni. De gemeente-poli- tie heeft het geheel verkoolde lykje ge vonden van het jongetje dat de boeren woning van A. de Jong alhier had in brand gestoker.. Het lijkje lag bedolven onder de ingestorte muren van den kel der. The popular Home Journal of Great 1 Britain TheJournaithatells how Britishers Live think work and play Splendid Stories 4 Bright Articles

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6