3ÜITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 20 JUNI 1928 T HET VERDERE GETUIGENVERHOOR IN DE ZAAK VAN DE VEENDAMMER. „Liebermann een financieel genie". HYPOTHEKEN, WEL AFGELOST DOCH NIET GEBOEKT. Wy konden gisteren reeds mededeel en hoe het begin van de vijfde zitting van de Amstcrdamsohe rechtbank waarin de zaak van de „Veendammer" behandeld werd, verliep. Aan het verslag in de Tel. ontleenen wij thans het volgende. Getuige Meynema vertelde voorts, dat in een vergadering te BtusscI waar heen getuige gereisd was, omdat hy vreesde, dat Lieberman c* met de buit van door zou gaan de bef Kloppen burg tegen Liebermann,, Mr. Spaargaren, Mr. Denekamp. den heer Paardekooper en verdachte M. gezegd had, dat zij al len in de gevangenis thuis hoorden. Ge tuige was toen overtuigd dat de Veen- dammer nog wel te sa neer en was, men schermde echter steeds met dat woord, doch niemand deed wat. Getuige had 6 1/2 ton voor de bank gevraagd, voor de eerste uitgaven, In een onderhoud van 2 1/2 uur met Lieber mann. mr. Van Gigcfh en inr. Schür mann, „twee handige intelligente rechts geleerden", aldus getuige. Liebermann wilde een ton geven voor de Bank, als getuige hem verder niet lastig viel. Mrs. Van Gigch en Schür mann hadden zich ten slotte kwaad ge maakt en legden hem vier punten ter teekening voor. Getuige zou, wanneer hy dit gedaan had, o.m. geen enkel ver haal mieer gehad hebben op de Dis cant obank. Boekingen van transaotles werden niet gemaakt. Van den heer Schim van der Loeft had getuige verder gehoord, dat zoowel mr. Söhürmann als mr. Van GigCh van Liebermann een ton hadden ontvangen en voorts mr. Spaargaren van Lieber mann. een Jeening van 11/2 ton. Hierop deelde mr. van Nierop mede dat door de curatoren met ror. Spaar garen onderhandeld wordt over de terug betaling van dit bedrag. Mr. Muller Massis stelde de vraag, hoe een bijeenkomst met mr. Schürmawn op 12 November verliep. Wel, zei de getuige, 't kwam op een borgtocht en toen vroeg mr. Van Gigch lachend aan verd. M., hebt u misschien een borgtocht van een millioen bij de papieren van de „Veendammer", ge von den? Daarop werd de heer Kloppenburg kwaad en ging weg, evenals getuige. Mr. Schürmann trachtte 'het incident nog bij te leggen. Van dear Toorn zei, dat hij niets van een dergelijke borg tocht van een millioen wist. Dit was de vergadering, waarvan mr. Denekamp voor de I-Iaagsche reohtbank verklaarde, dat zij zoo'n aangenaam verloop heelt gehad! Het bevreemdde getuige niet, dat Van dn- Toorn er bij was. Al die advocaten waren ook voortdurend in de buurt, waarom mocht Van der Toorn er dan ook niet bij zijn? (gelach). Getuige betreurde het, zooals hij des gevraagd zeide, dat de hoeren W. te laat tot inkeer zijn gekomen. Op don dag van het faillissement had den zij 2 millioen bij zich, maar toen was het te laat. Als daarna mr. Kokosky eenige vragen stelt, zegt getuige, die onder het geheele verhoor zijn zin voor humor niet blijkt t>e hebben verloren: /houdt u mij ten goede, ik ben geen advocaat, daarom wil graag ook weten wat de portée van een vraag is!" Mr. Kokosky: EDebt u Paardekooper niet igevraagd hoe hij er toe kwam 5 millioen te willen geven voor iets, wat hoogstens 3 1/2 millioen zou kunnen op brengen? Getuige antwoordt: Ja, doch hij lachte maar eens. Mr. Kokosky: Hebt u wel eens gehoord dat Paardekooper een kasteel in Frank rijk .bezat. Get. (boos): Vraagt u toch niet zoo idioot! De officier vraagt dan verlof alsnog den heer Kloppenburg te doen dagvaar den als getuige. Getuige zegt, dat hij op de vergadering van 15 September het koopcontract Paardekooper (heeft geteekend; dat heeft hij toen echter niet begrepen. Verder verklaarde getuige naar aanleiding var het feit. dat mr. Van Gdgoh eens tegen verdachte M. had opgemerkt dat getuige de eerste was die aanmerkingen maakte op het niet boeken van transacties, dat het voor hem steeds was als hij op een vergadering kwam: daar heb je 'n stoel, een tafel, en mrr. Van Gigch (daverend gelach). Het verhoor van getuige Meljnema zal Donderdagmorgen worden voortgezet. De volgende getuige is de accountant A. Smits, thans te Bus- sum. die in 1925 en 1926 accountant was bij de „Veendammer". Deze getuige deskundige verklaarde dat blijkens de laatste balans, die per 31 December 1926 was opgemaakt, de pandbrieven gedekt, varen, wanneer met het obligo der aan- dcelen er bil rekende, hij wist toen echter niet, dat de familie W. niet goed was voor het obligo. Vervolgens deelt getuige een en ander mede over liet contract. Hij heeft bezwaren gemaakt tegen de ontworpen betaling door afgifte van de grossen van hypotheken zonder tegen waarde voor de Bank. Aanvankelijk was vastgesteld, dat twee millioen be taald zou worden, eerst later werd be sproken op welke wijze. Getuige wist niet dat Liebermann het millioen in contan ten ook niet had, en dat men voor hem trachtte, op onderpand van hypotheken, die bij elkaar te krijgen, anders was het getuige wel opgevallen, dat ook dit mil lioen eigenlijk uit de „Veendammer" kwam. Omstreeks April-Mei zijn-de bespre kingen, welke immers lot geen resul taat. hebben geleid, hervat. Getuige heeft verschillende confe renties bijgewoond, waarbij verder mr. Schürmann, mr. Van Gigch. en Wolfman Sr. aanwezig waren. Half Juni was men het eens, ook over de wijze van betaling: 1 millioen in contanten, 1 millioen in hypotheken. Getuige bleef de transactie zonder be hoorlijke tegenwaarde, oninbaar vinden, Mt. Schürmann wien hij zijn bezwaren uiteenzette, zei o.m.: Liebermann is een financieel genie. Over een tegenwaarde zal toen wel gesproken zyn, getuige her innert zich dit niet. In een der laatste conferenties zeide Liebermann, dat hij een borgtocht had van Van der Toorn, waarmee hij zekerheid moest verschaf fen aan het nieuwe bestuur. Dit is ge weest toen er nog sprake was van be taling met één millioen in contanten cn één millioen in grossen. Het definitief contract vermeldt 2 millioen in contanten, hiervan is volgens getuige nooit sprake geweest. De pre sident merkt op, dat het dus een schijn contract is geweest. Weer de Noord- Ilollandsche Hypotheekbank. De Officier van. Justitie: Hebt u in 1927 bemiddeling verleend bij den ver koop van aandeelen der Noord-Holland sche Hypotheekbank door Kardoes aan Liebermann? Getuige: Ja, mr. Van Gigch, met wien wij 'toen in hetzelfde gebouw kantoor hadden, sprak mij hierover. Getuige weet niet meer precies wan neer dit contract geteekend en wanneer de koopprijs betaald is, hij kan het ech- ber wel nakijken. Mi-, v. d. Meer: En toch hebt u op 15 Juni' het koopcontract geteekend, hoe wel u had moeten begrijpen dat liet een schijncontract was, omdat er nu opeens weer sprake was van twee millioen in contanten? Getuige (na korte aarzeling)Ja. Voorts zegt getuige, dat zijn bezwaren tegen de betaling opgeheven waren, na dat hij met Mr. Schürmann er over had gesproken. Hij had toen den indTuk dat de zaak in orde was. De ïyst van hypotheken, waaruit men ongetwijfeld zien kon, dat er bouw- credieten verleend waren heeft getuige aan Mr. Van Gigch gegeven. Vervolgens verklaart hij, dat Mt. Van Gigch gezegd heeft, dat de zaak 'toch door ging, even eens dat Mr. Schürmann nimmer heeft aangedrongen op het sluiten van de transactie, en dat deze ook geen be zwaren gemaakt heeft. Daarna verklaart getuige nog, dat in 1925 een algemeene hertaxatie heeft plaats gevonden; er was 2 ton onder waarde op „Scala", één ton op de Be leggingsmaatschappij Noord-Holland, de laatste na de afschrijving. Mr. Van Nierop: Ik kan me niet voorstellen, dat de Beleggingsmaatschap pij, die de vergaarbak was voor alle on gerechtigheid van de „Veendammer" er met een ton of zoo weer zou zijn! Getuige: Mijns inziens kon de Beleg gingsmaatschappij na die afschrijvingen zich bedruipen; zelfs verwachtten wij over 1927 een winst van 20 mille. Mr. Van Nierop merkt op, dat het nu half 1928 is en nog is er nooit een cent verdiend Geuige haalt zijn schouders op. Mr. Van Nierop: hebt bij uw berekening de enorm hooge onderhouds kosten, die de grootste strop voor de Beleggingsmaatschappij zijn gébleken, onderschat. Tusschen getuige Smits en den ac countant Van der Maat uit Haarlem, ontspint zich dan een scherpe woor denwisseling over hetgeen indertijd met de ton „winst" van de N.V. „Atilla" is gebeurd, Waardecring voor dc directie. Na de pauze deed de griffier voorle zing van eenige notarieel opgemaakte akten van cessie, waarmee uitvoering werd gegeven aan het verkoopcontract, alsmede van eenige processen-verbaal van vergaderingen van commissarissen en aandeelhouders, aldus het Hbld. Hieronder het prooes-verbaal van de op 25 Juni 1927 te Hilversum gehouden buitengewone algemeene vergadering, waarop het oude bestuur aftrad en het nieuwe benoemd werd. In het procesver baal dezer bijeenkomst komen de vol gende zinsneden voor: De heer mr. van Gigch neemt daar na het woord, namens eenige aandeel houders, om uiting te geven aan de waardeering, die door hom wordt ge voeld voor hetgeen de directie, en speciaal de heer W. Jr., van de Veen dammer Hypotheekbank, heeft ge maakt.. Nu hij gelegenheid heeft ge had zich van den toestand op de hoog te te stellen, kan hij -verklaren, dat deze de vergelijking met andere hypotheek banken zeer good kan doorstaan. Ten slotte dankte de heer W. Jr., voor de gesproken woorden en sprak hij dc lioop uit. dat de Bank in voor- spood zal toenemen. Getuige J. Spanjersberg werd vervol gens wederom gehoord. Hij maakte .1e notulen der vergaderingen van aan deelhouders en yan commissarissen die achtereenvolgens op 25 Juni 1927 gehou den werden op. De vergaderingen 1 vod den plaats in tegenwoordigheid van mrs. Van Gigch en Schürmann en dc beide heeren W. Of toen gezegd is. dat dc overdracht van de Discontobank maar van tyde- 1 ij ken aard zou zijn, omdat er een contract met de groep Schim van der Loeff was tot stand gekomen, weet ge tuige niet. Verdachte Kortenoever weet het evenmin, het was een vergadering in een vergadering. Verdachte W. zeide pas einde Juni 1927 van een contract met Schim van der Loeff gehoord te hebben. Verd. hl., meent' dat het na het «tekenen .dor akte besproken is, terwijl verd. W. Sr., zei er nu niets meer van te begrijpen. Desgevraagd verklaarde getuige, dat hij een aklè va.n borgstelling heeft ge zien en dat op deze akte voorkwam ue handteékentng vnn getuige Van der Toorn. Getuige L. Th. H. baron van Boeoop ontmoette in 1915 Liebermann. Hij werd daarop met meer andere heeren com missarissen van de Holland-Amerika Le vensverzekering Maatschappij en in den zomer van 1920 werd hij commissaris van de Veendammer. In Juni 1927 verzocht Liebermann, dien hij uit het oog verloren had, hem in Nooi'dwijk te komen. Liebermann, noodigde hem uit op de vergadering te verschijnen. Op de vergadering van aandeelhou ders werd Möhring tx>t directeur be noemd. Voorts werden commissarissen en een raad van toezicht aangewezen. De president vroeg, of op die vergade ring ook niet een aantal akten door no taris Sterkman voorgelezen werden, waarbij verchillende onroerende goede ren en hypotheken von de Veendammer ter waarde van 2 1/2 millioen aan de fa milie W. werden overgedragen? Getuige zeide dit niet begrepen te hebben. Wel heeft hij iets geteekend, wat wist hy niet. Hy meende dot de zaak in orde was, omdat er een notaris en verschillende advocaten aanwezig waren. De president vroeg hem of hy wist, een volmacht tot royement van hyotheken geteekend te hebben. „Neen", antwoordde beklaagde. Van Liebermann kon getuige nog zeg gen, dat deze goede relaties had, te Noordwyk op grooten voet leefde en al tijd groobe conferenties had, o.a. met Duitsohe heeren als Dr. Stegemann. De volgende getuige is de heer E. Schansema uit Hilversum. Deze was boekhouder van de Veendammer, hy heeft de vergadering van 25 Juni 1927 bijgewoond, van dien dag af heeft ge tuige de boeken verder geregeld bijge houden. Op 25 Juni heeft verd. M. het kassaldo opgenomen en getuige meent dat deze toen meegenomen is. Deze transactie werd eerst begin September 1927 goboelct, by welke gelegenheid het memoriaal overgeschreven moest wor den, omdat verdachte W. Sr. eisohte, dat alle transacties op datum zouden komen te staan. Gebuige weid toen gewaar, dat verschillende hypotheken afgelost waren doch niet gekocht. Verdachte M. ver klaart desgevraagd, dat dit door de ver keersdrukte kwam, de administratie weid toen immers van Hilversum naar Amsterdam overgeplaatst. Getuige verklaarde nog. dat de op roeping voor de buitengewone vergade ring van aandeelhouders geplaatst werd in het Utrechtsch Dagblad en in de Gooi- en Eemlander. De vergadering zelve had plaats des voormiddags.... ne gen uur! De belanghebbenden uit het Noorden, konden hierdoor niet tydig ter vergade ring komen. De laatste getuige die ge hoord wead was de heer H. Stadens, die sedert 1910 op het kantoor der Veen damaner werkzaam was. Ook hij had wel den indruk gekregen, dat de Bank niet al te best meer was. Daarna werd de behandeling van de zaak te ruim zeven uur gesehorst tot Donderdagmorgen tien uur. RUMOERIGE AVOND TE ELST BIJ RHENEN. VECHTPARTIJ TUSSCHEN POLITIE EN BURGERS. Zondagavond heeft tusschen verschil lende personen en de politie te Eist by Rhonen een vechtpartij plaats gehad, meldt de Tel, In het café „de Oranjeboom" waren .verscheidene jongelui aanwezig. Het ging er nogal rumoerig toe. De surveilleerena politie maande tot kalmte aan, hetgeen echter geen invloed had. Toen de menschen buiten kwamen werd het nog erger, met het gevolg, dat de politie een der belhamels wilde ar resteeren. Dit ging echter niet gemak kelijk. Er ontstond een worsteling tus schen een veertigtal personen en de po litie die van de gummistok gebruik moest maken. De persoon dien men ar resteeren wilde, zekere H. uit Veenen- daal ging er echter van door. Hierop loste de politie een driebal schoten in de lucht, waarna de vluchteling bleef staan en gearresteerd kon worden. Hy werd met een zekeren S„ eveneens uit Veenendaal, naar het arres eau ten-lokaal overgebracht. Daar aangekomen nam S. plotseling de vlucht. Hij werd echter la ter door een militair, na een achtervol ging door verschillende tuinen, aange houden en aan de politie overgeleverd. Tot slot werd de geheele bende, met eenige honderden nieuwsgierigen, uit elkander- gejaagd. EXAMENS. HANDENARBEID. Rijkskweekschool te Haarlem. Examcmhandcnarbcid 18 en 19 Ju* ni. Geëxamineerd: 10 manncl. en 1 vrouwcl. candidaat. Geslaagd dchee* ren l. dc Waal; F. dc Boer; W. J. Bos, KI. van Mcurs, J. Visser, C. W. van Berkcl, A. Koning, G. P. Luttik* huizen cn raej. Ha. Groot. 2 afgewe* ONDER WI.TZERSEXA MEN. Da Oosta/Kwcekschool te Haarlem. 19 Juni 1928. Groep 4. iccxaminccrd 6 candiadtcn. Geslaagd dc dames: J. J. Gcrrits cn M. S. Slot tc Bloemen» daal; B. J. Mos en .1. B. de Rooy tc Haarlem; M. E. Paling tc Hillegom; B. M. van der Steur tc Beverwijk. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokcrk tc Haarlem, op Donderdag 21 Juni 1928 des namiddags van 34 uur, door den heer GcorgeRobcrt, met medewerking van Willem Bredcrodc (violist). Programma: 1. Toccata F gr. t., J. S. Bach (orgel). 2. Drie Hymnen (op.28) B. v. d. Sig* lenhorst Meijer (viool en orgel). Eerste uitvoering. 3. Fantaisic A gr. t., Gesar Frnhck (orgel). 4. Elcgia. Cardcnio Rotto (viool cn orgel). Eerste uitvoering. 5. Fctc»Dicu. Hendrik Andriessen (orgel). JUBILEUM. 23 Juni hoopt onze stadgenoot de heer J. Hoogstraten den dag te heydenken dat hy voor 25 Jaar by de Nederland- sche Spoorwegen in dienst trad. Door Jjn groote werklust heeft hy zich steeds opgewerkt, nu vervult hy de betrekking van len seinhuis wachter. By zyn supe rieuren en collega's bekend om zyn hu maniteit zal het hem zeker op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. ZILVEREN JUBILEUM. De fa. A. Bos, elecbrische smederij, Nieuwe Kruisstraat 19—21 bestaat 30 Juni a.s. 25 jaar. Dezelfde patroon, die nu het zilveren feest viert, stichtte ook de firma, aan hem is dus de bloei van de zaak te danken. De zaak Is begon nen in de Witte Heerensteeg, negen jaar geledien werd de tegenwoordige werkplaats in gebruik genomen, hoewel toen de zaak al gevestigd was in de Nieuwe Kruisstraat. Dit jubileum van een bekende zaak zal wel belangstelling trekken. VERKEERSONGELUKKEN Te Hillegom. Een jongen van 7 a 8 Jaar, zoon, van S. wonende aan de Leidschestraat, is nabij de tramremise door een houtwagen over reden. Spelender wyze was de jongen er onder geraakt., hy werd door twee wielen overreden. Een der omstanders droeg dein ge wonden knaap naar het Joseph Ge sticht, waar Dr, Der Weduwen een been wond en kwetsing van een schouderblad constateerde. Vervoer naar een zieken huis zou afhangen van een nader in te stellen onderzoek. DE „ETNA" EN DE „MAGNEET". Maandagavond opende de heer Bieze een nieuwe zaak, de tweede in Haarlem, in radio en electriscbe artikelen, in de Lange Veerstraat. De winkel heet „De Etna" en is overbuur van „De Mag neet", de eerste zaak van den heer Bieze te Haarlem, waar huishoudelijke be- noodigdheden worden verkocht. Het winkelhuis, dat op den hoek van de Berkenrodesteeg staat, is inwendig opnieuw ingericht. De heer Bieze bezit tevens zaken te Amsterdam en Utrecht. Wy kunnen daarom vertrouwen, dat. zijn vakkennis een waarborg zal zyn voor een voortdurende wisselwerking tusschen de „Etna en de „Magneet". EEN WETHOUDER DIE OPLICHTING PLEEGT. Sedert eeniige weken deden te Haaks bergen hardnekkige geruchten de ronde, dat de wethouder dier gemeente, de heer A. J. te Br., zich zou hebben schuldig gemaakt aan oplichting, meldt het Volk. Uit een onderzoek, ingesteld door de politie is thans gebleken., dat deze ge ruchten waarheid bevatten. De mogelijk heid is zelfs groot, dat by onderzoek zal blijken, dat de overtreding zich niet tot een geval beperkt. HAARLEMMERMEER INBRAAK. Bij den landbouwer N. E. nabij gasten zich 's nachts toegang tot de Hillegom alhier hebben ongenoode woning verschaft. Vermist werden een motorjekker, alsmede een doosje met zilveren 1c* peltjes, waarvan het etui op het erf werd teruggevonden. Ook de jekker vond men later in dc nabijheid van de woning terug. De politie stelt een onderroek in. KLAP VAN EEN PAARD. Terwijl de knecht van den smid B. te Hoofddorp een paard wilde be* slaan kreeg hij plotseling van het dier een klap tegen het lichaam. Ge* neeskundige hulp werd ingeroepen. BURGERLUKE STAND BLOEMENDAAL Bevallen: P. van der Velden— Kroon z. Ondertrouwd: B. H. H. Zweers en M. B. Krcmcr; G. Wijma cn G. S- Berkemcier; G. H. R. van den Berg en Ch, M. Epker; J. P. van den Bosch en A. G. van den Berg; A. P. van Burk en J. Raadsveld. Getrouwd: P. van Son cn Jkvr. M. A. Teixeira de Mattos; \V. Roeien en J. A. Kroon; D. Ch. M. Hetterschij en G. J. van Klcffens. Overleden: E. van Opzeeland, 59 j.. overleden te Haarlem. BENNEBROEK Bevallen: J. H. v. WijkFaddegon z. HAARLEMMERMEER. Bevallen: A. C. KamerBreure. zoon; P. CombeeBoomhouwer, zoon F. M, StiitterhcimDanncnhaucr, z.; M. II. v. d. Helmvan Woerkom, dochter; O. KinassenHillebrand, z.; 51. W. van EgmondSloof, dochter. HEEMSTEDE. Bevallen: M. .T. de Vosv. Leeu* wen d. A. C. M- StrijbosBakker d. F. Lckxde Graaf z. C. Wielders— Rand d. A. van HoutenBooms z- H. M. J. BuddingSmit z. D. de Vriesv, d. Woude z. MARKTNIEUWS. PURMEREND COöP. CENTRALE EIERVEILÏNG Aanvoer 175.894 eendeneieren, per 100 f 4.60 -f4 80; Brocdcicren f5.40 -f 6.- Kippcncicrcn 78.075, per 70 90 KG. f 6.50- f8; 65-60 KG f 5-90 f 6.70; 03—64 KG f 5.70f 6.20; 60—62 KG. f 5.40—f 6; 5S 59 KG. f 5-20—f 5.70; 56—57 KG. f 5—f 5-40; 53—55 KG. f 4.80—f 5; 50-52 KG. f 4 40-f 4.60. SAUERWEIN DOET EEN BOEKJE OPEN. Aanklacht tegen Italië. HOE DE MINDERHEDEN BE- (MIS)HANBELD WORDEN. De onderdrukte Kroaten en Slovenen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Niet onvermeld mogen wy laten een j enquête ingesteld door den grooten Franschen journalist Jules Sauerwein, in Dalmatië en Yoegoslavië, betreffende de verhouding van die landen tot Italië. De dingen die Sauerwein. hieromtrent gepubliceerd heeft zijn van het grootste gewicht en zullen juist omdat ze van den invloedrijken Sauerwein afkomstig zyn niet nalaten hun invloed uit te oefenen. In de Telegraaf van heden morgen lezen wy een merkwaardig ci taat uit één dier fameuze brieven waarin ernstige Sloveensche klachten tot uiting komen aan het adres van Italië. En ge gronde! Men oordeele: Nadat Sauerwein in Dalmatië de Ita- liaansch-Y oegoslavische tegenstellingen had bestudeerd richtte hy zich naar het bekende centrum Ljoebljane (Lai- bach) waar hy informeerde by de beste en voornaamste bronnen naar de grie ven die de Slovenen die onder Ibaliaansche heerschappy staan tegen de Italianen koesteren. Een Sloveensch hoogleeraar vertelde dat de verjaardagen van de verdragen van Rappallo rouwdagen zyn voor de 500.000 Kroaten en Slovenen die er Ita- liaansche onderdanen door werden. Na tuurlijk is Italië niet verplicht om als groote mogendheid zyn regime over de minderheidsstaten aan een controle van Volkenbondswege te onderwerpen. Doch in 1919 deed de vertegenwoordi ger der Italiaansche regeering in een pathetische belofte kondschap aan de onderdrukte Kroaten en Slovenen, dat Italië, juist omdat het zich door den Volkenbond geen controle behoefde te laten opleggen, zich door heilige ver plichtingen aan de minderheden gebo den achtte. Doch wat gebeurde? Italië begon met de Kroaten en Slovenen waar hier spra ke van is hun nationaliteit te ontne men. Zy kregen alle „Tiroolsche kwa len" te dulden. Hun namen werden ver- italiaanscht. Van de 500 Sloveensche scholen bleven er twee over. De onder- wyzers werden uit hun ambten ontzet en vervangen door Ialianen, en priesters werd belet godsdienst te geven in de landstaal. Op economisch gebied tracht ten de Italianen, volgens Sauerwein's zegsman de Kroaten en Slovenen te ruïneeren. „Wy bezaten ook aan de overzyde van de grens coöperaties, die onze rijk dom en onze trots waren Een paar maanden geleden kregen zy bevel de leiding en de kassen over te dragen aan fascistische controleurs. Men zou haast zeggen, dat er een vooropgezet plan be staat om de Slovenen wanhopig te ma ken cn hen te dwingen te emigreeren". Dit is in korte trekken het denationa- lisatie proces dat de Italianen willens en wetens ondanks hun beloften doen volvoeren. Een hooggeplaatst Yoego-Sla- vlsch ambtenaar heeft ten overvloede verklaard dat Sauerwein's informaties absoluut juist zyn. (Trouwens, waarom zouden zy dat niet. Is Tirool niet een geheel parallel geval, en de proef op de som?) 't Is overigens duidelijk dat de Ita lianen met deze politiek zich zelf in de vingers snijden. Nooit immers waren de Yoego Slavische volksstammen vaster aangesmeed dan nu. Gedurende de eerste Jaren na den oor log zagen de Kroaten en Slovenen met vertrouwen naar Italië als naar een be vriend volk, dat had meegeholpen aan hun bevryding. Toen duchtte men nog het Germaansche gevaar. Thans zyn de rollen omgedraaid. De studenten van Innsbrück en die van Zagreb verklaren zich solidair; Oostenrijkers en Duit- schers worden, zoo al niet met liefde, dan toch met achting ontvangen. Men ziet: wat de beste anti-Italiaan - sche propaganda in Yoego-Slavië niet zou kunnen bereiken, dat hebben de Italianen door him averechtsche politiek zelf klaar gespeeld! F. A. Uit de Fransche Kamer. PARIJS. W Juni (V.D.) werd Paul Boncour in de Kamer gekozen tot voorzitter van de commissie voor bultenlandsche aangelegenheden, bij acclamatie. Voorzitter van de financieele commissie werd Malvy met 27 tegen 14 stemmen: Chappedelaine (linksradicaal) werd rapporteur met 27 tegen 17 stem men; tot voorzitter van de tegercommis- sie werd Maginot gekozen met 28 tegen 12 stemmen. Invrijheidsstelling van Ricklin en Rosse geweigerd. PARIJS, 19 Juni (VJD.) Uit Ooi- mar wordt gemeld, dat het Cour de Cassation het verzoek van Ricklin, Rosse, Fasshauer en Sohall tot voorloopige in- vryheidstelling heeft afgewezen. Tegen twaalf uur werd hen ln de ge vangenis van Colmar dit besluit mede gedeeld. Schall nam de tyding met een onverschillig lachje op. Fasschauer daar entegen riep uit: „Ik had het wel ge dacht!" Ricklin verklaarde: „Dat is zeer te betreuren, dat is een ongeluk!" Zooals bekend bevindt Rosse zich in de gevangenis van Mülhausen. M üller-Franken's voorloopige Regee- ringsprogram. BERLIJN, 19 Juni (V.D.) De Rijks dagfractie van de Dultsche Volksparty heeft Dinsdagmiddag haar besprekingen over de door de fracties gestelde of .e stellen eischen voortgezet. De Rijks minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Stresemann woonde de besprekingen gedurende ©enigen tijd: by. Besluiten werden niet genomen. De besprekingen zullen Woensdagmiddag worden voortgezet. De afgevaardigde Müller-Franken zal Woensdag aan de onderhandelaars van die partyen, die voor de vorming van de Regeering in aanmerking komen, een vcorloopig Regeeringsprogram voor leggen. Het afscheid van Mr. Whitley. LORDEN. 19 Juni (V.D.) Heden- avond werd op welsprekende wijze hul de gebracht aan Mr. Whitley, die zijn taak als speaker neerlegde. De premier heeft by de indiening van zyn resolutie, waarin den aftredend-en speaker dank wordt gebracht voor zijn diensten in de afgeloopen zeven jaar een van groote waardeering getuigende redevoering gehouden, waarby hij zeide dat de geest, welke in het pariement heerscht meer afhankelijk is van den speaker dan van iemand anders. Ramsay Mac Donald sloot zich aan bij de woorden van den premier; geen onder uw voorgangers zoo zeide hy was onpartijdiger dan u zich getoond heeft. Tenslotte voerde Lloyd George nog het woord. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR1SSTRA AT 16 TELEFOON No. 10756 APEX ELECIRISCHE WASMACHINES F 275 GEMENGD NIEUWS Een nieuwe fascistische instelling. Mussolini heeft een uitvoerige bood schap gezonden aan de Provinciale Economische Raden, die voor het eerst bijeen kwamen. Deze raden zyn voorna melijk in de plaats gekomen van de oude Kamers van Koophandel, welke eenige maanden geleden werden opge heven. In de boodschap verklaart Mussolini, dat de raden een gedeelte van het fun dament vormen, waarop de nieuwe fas cistische staat is opgetrokken, daar zij geheel vrij van politieke invloeden zyn en niet uit gekozen leden bestaan zooals de oude Kamers van Koophandel. De raden hebben zich bezig te houden met de bestudeering van de vraagstuk ken, betrekking hebbende op landbouw, handel en industrie, in de eerste plaats in verband met de arbeidsvraagstukken, Aan de regeering moet rapport worden ui', gébracht. Mussolini zegt tenslotte in de bood schap dat de economische toekomst van Italië voor een groot gedeelte van het functioneercn der economische raden afhangt en hy verzoekt hun hun werk zaamheden zoo goed mogelyk te ver richten. Stresemann in een herstellingsoord. Naar de ,,Tiigliche Rundschau" ver neemt zal dr. Stresemann, de minister van buitenlandsche zaken, zijn vacantie tot herstel van zijn gezondheid niet van daag doch eerst in de tweede helft van deze week beginnen. Hy vertrekt dan naar het Zuidelyk deel van het Zwarte Woud, waar hy zich in een herstellings oord laat opnemen. Aan den dijk gezet. Pericoll, die tydens den aanslag op den koning te Milaan prefect aldaar was. is thans by een algemeene reorga nisatie van den dienst der prefecten van zijn post ontheven. Hy was reeds eenigen tyd met verlof. Drie andere prefecten werden vervangen door man nen met strenger fascistische opvattin gen. Geheime zending. De „Echo de Paris" publiceert een be richt van zijn correspondent te Lenden, volgens hetwelk Philippe Berthelot. de secretaris-generaal van buitenlandsche zaken, met een geheime zending te Londen is aangekomen. Zyn onverwacht bezoek heeft volgens den correspondent in politieke kringen eenig opzien ver wekt. Daar dc quaes ties van de schadever goeding en de bezetting van h?t Rijn land thans riet aan de orde zyn, ge looft men, dat de reis in verband staat met de onderhandelingen óver Tanger en een wijziging in de hooge diploma tieke posten, welke men te Parijs zou overwegen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10