HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN FLITSEN 66) IK DWEEP MET ZEFA ZEEP, WOENSDAG 20 JUNI 1928 TWEEDE BLAD (Nadmk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Ontknooping. Zou hy komen Bets ter Aare kletste een klonter groe ne zeep in het lauwe afwaschwater en klopte dit met twee vorken tot schuim. Daarna ritste ze de borden by elkaar en viel driftig uit toen er binnen werd gebeld om het dessert Ze droogde hare handen af, bracht het dessert binnen, nam de dienbat mee en liet er mijn heer en mevrouw zich over verwonderen dat ze. ofschoon ze niet eens gedaan hadden met eten, voor een kale tafel zaten. Zou hy komen? Bets plonste in het water,, Het de bor den rommelen tegen den wand van de emaffle teil en zong. terwijl ze aan het afdrogen ging. Maar haar zang was niet vrooiyk en zeer nerveus. Want nevroze was het wat in hare toppen tintelde, wat haar gloeien deed en dan weer vertollen, wat haar benauwde en dan plots bijna tot scha/teren dreef. Zou hy komen? Beloofd had hy eigenlijk niets. Zelfs had hij wat vreemd gedaan, toen zij hem vroeg eenvoudig-weg aan haar huis te komenHaar huis! Ja. ze wist ze ker dat hy nog steeds dacht, al bijna een maand niet anders dacht dan dat zij hier woonde in plaats van er dienst bode te zijnEn hy had haar ge vraagd of haar vader en haar moeder het wel goed zouden vinden dat hij zoo maar kwam.... ze had ja gezegd, omdat ze er naar snakte dat hij eindelijk maar de waarheid kennen zou die zy, angstig voor de gevolgen eener bekentenis, hem niet ontsluieren durfde.... Zou hy komen? Nou! eigenlijk dacht ze van wel. maar te gelijkertijd verontrustte liet haar zee: hos hy het zou opnemen: dat zy de dienstbode wasZe werd nerveu zer en voelde zich bang, banger steeds omdat zy langzaam-aan haar vertrou wen in hem en zyn liefde verloor Hy was een jongen van zoo een goede afkomst en had zoo een mooie betrek kingEn ten slotte hoefde hij het ook hcelemaal niet te accepteeren dat zij hem zoo een beetje voor den gek had gehouden.... Want ze had wel niet gezegd dat ze hier woonde en rijk was. maar ze had hem toch niet tegenge sproken ook, toen hij duidelijk genoeg liet blyken dat hy het dacht.... Zou hy komen? Om acht uur had ze afgesproken en het was nu al kwart-over-zeven. O! wat voelde ze zich ellendig! Wat zou ze dol, dol biy zyn als dat weer achter den rug was enenenals ze alles geweten had, dan was ze er nooit aan begonnen Met hare borden was ze klaar mi. Alleen de desserts boel was nog binnen. Nou. hoor! ze zou maar doen alsof en vragen gaan of ze goed had gehoord dat mijnheer belde. Ze ging en ze mocht afnemen. Nog even spatterde het sop in de teil. Daarna kon Bets naar haar kamer rennen en zich verkleeden. Om vijf-minuten-vóór-acht was ze klaar. Zou hy komen? Ze verwachtte hem. maar nu ze zoo stil zat en denken kon, denken moest. nu hoopte ze byna dat hy niet durven zou en weg biyven en voorloopig nog maar niet ontdekken wie en wat ze wasMaar, dacht ze dan weer, hy zal wel komen.... en aanbellenen my begroeteneneneen beetje nieuwsgierig naar de deur der huiskamer kyken enO!dan schrikkenJa! schrikken zal hy. als ik hemmeeneemnaarde... keuken. En hare tranen vloeiden terwijl zy, in haar geest, hem nijdig worden zag, hem iets hoorde mompelen, misschien wel ruw uitvallenen danheen gaan!Heen gaan met een feilen smak ran de deurvoor goed De electrische bel rinkelde.... Bevende smeerde Bets hare tranen aan den handdoek, wrong haar gezicht in een lach en ging met een pynlijken zucht naar de deur.zy opende lang zaam. Er was een kleine jongen die decla meerde ,De complimenten van mynheer Van" Drunen. Voor juffrouw Ter Aare. Ik moet op antwoord wachten!" Nerveus rukte zy den brief dien haar de jongen bood, open en las met jach tenden adem dat hij haar om vergeving vroeg, dat hy niet komen durfde, dat hy arm was, dat zijn heele mooie be trekking op zyn hoogst in de toekomst lag endat hij haar antwoord wacht te op den hoek der straat.... Maar de Jeugdige postillon d'amour kreeg een goede fooi. JOH. VAN DEN HOEK. HET TOONEEL. HENRI BRONDGEEST. t Henri Brondgeest, wiens plotseling Overlijden te Batavia ons gisteren werd geseind, behoorde voor het Neder- landsch tooneel eigenhjk reeds tot de geschiedenis, zyn naam doet aan een voorbye periode denken. Maar in zyn glorietyd was Brondgeest ontegenzeg- geiyk een merkwaardige en ook be- langryke figuur. Zyn komst by het tooneel was min of meer sensationeel. Doordat Brondgeest als cavalerie-officier zonder Koninklijke toestemming in Engeland met mevrouw Theo Bouwmeester in het huwelijk was getreden welke toestemming 40 jaar geleden voor officieren nog was voor geschreven was hy verplicht de mili taire carrière vaarwel te zeggen. Dit ge dwongen afscheid van het leger voerde Brondgeest naar het tooneel, waarvoor feïïjken Jongen prins ïn „Oud Heidel berg" met Marie van Eysdeu KÊlhe herinneren, een rol, die hy in 24 uur leerde. En een heel anderen VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1229 zeker niet minder belangryken kant van zyn talent liet hy zien in zyn op- merkelyk knap gespeelden Dr. Bank in Ibsen's Nora. Brondgeest had een zwerversnatuur. Weinige acteurs wat en zoo rusteloos en ongedurig als hy. In dit opzicht geleek hy veel op Willem Rooyaards, die ook de planken betrad na eerst voor de militaire carrière bestemd te zyn ge weest. Langer dan twee seizoenen hield hy het doorgaans niet by een gezel schap uit en wy zien hem dan ook in de eerste periode van zyn tooneelspelers- loopbaan afwisselend in Amsterdam en in Rotterdam aan verschillende!) ge zelschappen verbonden, zyn mooiste tyd is wel geweest, toen hy zelf zich aan het hoofd van een groep jonge ar- tisten stelde en hy het Brondgeest-en- semble stichtte.Want Brondgeest bleek ook de eigenschappen van regisseur te bezitten. Uit die jonge krachten wist hy alles te halen en hy heeft er veel mee bereikt. Ik herinner my nog, dat ik 25 jaar geleden, toen ik pas uit Indië kwam, van zyn ensemble als eerste voorstelling in Holland Rosenmontag zag en er enthousiast over was. In zoo'n militair drama was Brondgeest èn als acteur en als regisseur in zyn volle kracht. Maar ook de eerste opvoerin gen van Oscar Wilde's Salome in ons land onder zyn regie, waren In die da gen een evennement MOEILIJK BESLUIT Als je de kameraadjes buiten tegen elkaar hoort roepen dat ze gaan zwemmen en je hebt jezelf juist gezworen dat je niet om vergiffenis zult vragen al moetje den heelen dag in den hoek staan QVadruk verboden). Een oud portret van Brondgeest. FEUILLETON DE LOTGEVALLEN VAN ESMÉE (Naar het Engelsch. van O. N. en A. M, WILLIAMSON.) Esméé was heel bedroefd, toen zy dit verhaal van Rogers hoorde. Hy vond. dat zij moest teruggaan maar Esmee was standvastig. Misschien hield Riear- do, zcoals Rogers beweerde. h3ar afwe zigheid voor een schuldbekentenis. Niet temin was zij zeker dat zyn liefde dood was. Wel. dat hy haar bruidskleed in de portierswoning liet was een teeken van zyn koelheid! Als hy haar nog liefhad, dan zou hi; wensch:-:: aan haar te wor den herinnerd'door het gewaad, dat zy op zijn verzoek had gekocht; hy zou Mrs Neale vragen hebben gedaan, hy zou getracht hebben haar weer te vin den. In plaats daarvan was hy stil terug gekeerd naar huls. En indien hy riek was. kwam dat niet omdat UI naar haar verlangde, maar alleen van hartzeer en Rogers was de volgende twee dagen in stilte" druk bezig. Esmée wist dat hy, gesteund door Scotland Yard, voor haar pas zorgde; en zy vermoedde, dat hy hij alle eigenschappen medebracht. Want Brondgeest was in zeer veel op- Zichten een begaafd man. Ik herinner my, dat in mijn cadettentyd zyn naam op de Militaire Academie nog herhaal- deiyk werd genoemd ofschoon hy reeds meer dan 4 jaar Breda had ver laten als één der cadets, die op de academie door verschillende eigen schappen het meest op den voorgrond was getreden. Niet alleen voortreffelyk ruiter, gymnast en schenner, was hy ook door zyn artistieke begaafdheid op de militaire academie een persoonlijk heid geweest. Lichamelijk had de knap pe en gedistingeerde Brondgeest voor tooneelspeler alles mee en hij maakte dan ook in het begin van zijn loopbaan die hy zonder eenige vakopleiding begon onmiddellyk „furore". Brondgeest was in zijn jongen tyd, vooral door zijn uiterlyke distinctie, een by het publiek zeer geliefd acteur. Wei nige tooneelspelers hebben in ons land zoo spoedig opgang gemaakt als Brond geest. Daarby nog kwam, dat hij een phenomenaal geheugen bezat. Hierdoor kende hij zyn rollen steeds „als zijn naam", wat hem in staat stelde in een zeer vlug tempo te spelen. Hy was dus als vanzelf aangewezen voor de jeune premier-rollen in het Fransche blyspel, dat vooral in Brondgeest's jongen tijd sterk in de mode was. Brondgeest was 30 jaar geleden meer dan één ander too neelspeler uit die dagen „heer" op het tooneel. En hy was daarby een der heel weinige acteurs, die in staat was niet alleen een uniform te dragen, maar ook om een militair op de planken te zyn Zoo werd hy al gauw op het tooneel, wat hy in het leger was geweest, de „schneidige" officier. Het Pleit wel voor Brondgeest's ga ven als acteur, dat zyn collega's in hem van zijn eerste optreden af den geboren tooneelspeler hebben erkend. In Brond geest heeft men nooit den dilettant ge zien, hy heeft onmiddellyk zyn plaats op het tooneel veroverd. En hy heeft in die eerste jaren vooral by het Rot- terdamsch Tooneelgezelschap in samen werking met de Tartauds en mevrouw Van Eysden-Vink zeer knappe dingen gedaan. Velen zullen nog zijn voortref- D. E. Brondgeest als Dr. Rank in Nora zyn zwervers natuur bracht hem al spoedig er toe met een tooneelgezel schap naar zijn geboortegrond Java te trekken en het is Brondgeest's verdienste geweest, dat hy de eerste was. die in Indië groot-bezette stukken liet opvoeren. Rusteloos als geen ander I maakte hy voortdurend nieuwe plan- j nen, ja, hij heeft zelfs ernstige pogin- gen gedaan om in Indië ook als „vlie ger" te debuteeren. Maar zyn vliegtuig is nooit opgegaan en al heel spoedig keerde hij naar zijn geliefd plankenland j terug en begonnen Brondgeest's rond-! zwervingen opnieuw, totdat de groote j oorlog uitbrak en den oud-officier on-' verwachts weer in het leger terugvoer-! de. Want Brondgeest, die zich in het begin van de mobilisatie vrywillig aan meldde. kreeg in 1914 weer de attila der roode huzaren en de sterren terug, die hy door zijn huwelijk in 1890 vrijwillig had geofferd. Zijn organisatietalent kon hy ook in die dagen ontwikkelen, toen hij bij het Belgisch interneeringskainp te Harderwijk werd geplaatst en de acteur-regisseur vond er volop gelegen heid voor vruchtbaren arbeid. Maar ook deze periode duurde niet lang en al spoedig zagen wy Brondgeest weer op het tooneel en nu in een milieu dat- hem geheel waardig was. namelyk by Willem Royaards. Uit de samenwerking met Royaards dagteekent het groote succes van Dolle Kans, een succes, dat Brondgeest in veel opzichten noodlottig is geweest. Want de rol van den Sinjo- luitenant Dolle Hans liet hem niet meer los en het scheen wel. of zyn enorme werkkracht en zyn bewonderenswaardige vitaliteit na deze groote succes-rol wa ren uitgeput. Telkens en telkens weer keert hy tot Fabricius' stuk terug en men begon reeds te vreezen, dat Brondgeest's rol in de tooneelwereld was uitgespeeld, tot de tooneelstaking uitbrak, welke Van der Lugt Melsert er toe bracht Brondgeest by het Hofstad Tooneel te engageeren. Plotseling leeft Brondgeest weer op en hy verrast alle tooneelliefhebbers met zyn van vitaliteit overvloeiend spel in de rol van overste De Nancy in Emant's Geuren. Het wordt pen voor den altyd nog knappen tooneelspeler zeer vruchtbaar jaar, maar dan wordt het zwerversbloed hem weer te machtig. Hy trekt weer weg en keert tot Dolle Hans terug. Nog één maal doet hy in Nederland van zich spreken als leider van de openlucht spe len in het Stadion te Amsterdam en dan verliezen wy hem voor goed uit het oog. Zyn naam is reeds in Holland ge schiedenis geworden, tot wy plotseling weer aan hem herinnerd worden door1 het bericht van zyn dood daar ginds ln het land, waar zyn zwerversnatuur hem herhaaldeiyk terugvoerde. Deze altyd rustelooze heeftt nu eindeiyk de rust ge vonden. wy zullen hem vooral herinne ren als den knappen acteur uit de jaren, toen hy met liefde zyn eigen ensemble leidde en Nederland veel mooie dingen heeft gebracht. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent# per regel. 6 Keiler Macdonald N.S.F. RADIO-SERVICE Bel 11828 op (ook 's avonds) PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. (Vervolg). De Lighal te Bloe- m en daal. Dinsdagmiddag twee uur werd de Zomerzitting der Provinciale Staten van Noord-Holland voortgezet. Aan de orde komt het voorstel tot het garant stellen van de provincie voor de naleving van een overeenkomst van geldleening. aan te gaan door de Ver- eeniging tot bestryding der tuberculose te Haarlem ten behoeve van haar lighal te Bloemend aal. Op nader te regelen voorwaarden zal aan deze vereen iging ten behoeve ran haar lighal a pari ter leen worden gegeven een bedrag van ten hoogste 17000 boven het reeds eer der voor dit doel geleende bedrag ran 37.160, af te lossen in twintig jaariyk- sefhe termynen, tegen een nader over een te komen rente. Mevrouw Van Ku y khof-K oedy k ■vindt het toezicht niet voldoende. Er zyn maar twee verpleegsters en een hoofdverpleegster, welke laatste boven dien niet jong meer is. Spreekster pryst den yver en de toewijding van deze verpleegsters, maar meent dat haar werktijd veel te lang is. De heer Abrahams zegt, dat deze lighal geworden is een sanatorium, tot stand gekomen met gebrekkige midde len, en dat niet aan de gestelde eischen voor gecombineerd nacht- en dagver blijf voldoet. Hy waarschuwt, in het vervolg op deze wijze niet voort te gaan. Nu de provincie echter a gezegd heeft, moet zy ook niet tegen b opzien. Er moet nu van gemaakt worden, wat mo gelijk is. De heer Kooiman (Ged. Staten) merkt op. dat het bestuur der vereen i- ging voldaan heeft aan de gestelde voorwaarden. Hy deelde mede. dat het bestuur eerst méér dan 17000 had gevraagd, maar het was aan Ged. Sta ten gelukt, het gevraagde bedrag tot 17.000 terug te brengen. De voordracht wordt goedgekeurd. „Zonnestraal". Aan de orde komt het voorstel, om de provincie borg te stellen voor de richtige naleving van de overeenkomst van geld leening. welke de vereeniging „Zonne straal" (Ned. Vereeniging tot het op richten van arbeidskolonles voor tu- berculoselyders in Nederland) zal aan gaan met een nader aan te wijzen geld schieter en krachtens welke overeen komst genoemde vereeniging op nader te regelen en door Ged. Staten goed te keuren voorwaarden ter leen zal ont vangen een bedrag van ten hoogste 135.000, boven het reeds geleende be drag van 300.000. ten behoeve van de stichting van een arbeidskolonie voor tuberculoeeiyders op het landgoed Zon nestraal" nabij Hilversum. De heer De Hartogh zegt. dat er een voortdurend contact moet bestaan tusschen de Staten en het bestuur der vereeniging. wier werk hy overigens ten zeerste waardeert. De heer De Jongh Schouwen burg betreurt het ook. dat door Ged. Staten niet voldoende controle op het werken en beheer is uitgeoefend, Hy vraagt of er soms nog meer tegenvallers te verwachten zyn. Een Incident. De heer Van Zutphen verdedigt uitvoerig de voordracht van Ged. Staten en merkt op, dat het bestuur met foroe majeure te kampen heeft gehad. Er is wegens tegenvallers belangrijke vertra ging by den bouw gekomen. Aan het eind van zyn rede windt spreker, die pas van een ernstige ziekte hersteld ls, zich op naar aanleiding van interrupties van Dr. De Hartogh. De heer Ketelaar tracht den heer Van Zutphen tot bedaren te brengen. (Geroep: „Het is een schandaal!") De heer Ketelaar staat van zijn zitplaats op en gaat vlak voor den heer De Hatrogh staan, die nhy toevoegt: „u moest zich schamen!" De heer De Hartogh: „Moet Ik my schamen?" De heer Ketelaar: Ja zeker, als medicus moet u zich schamen!" De heer De Hartogh: .Moet ik dan rekening met sentimentaliteit hou den?" De heer Van de Vall: „U moest zich schamen!" De heer Van Zutphen spreekt niet meer verder. Het incident is hiermee gesloten. De heer Ko im an (Ged. Staten) be antwoordt dan uitvoerig de verschillen de sprekers. Tot den heer De Vries zegt hy. dat het bestuur van ..Zonnestraal' niet in handen van sociaal-democraten is en dat daar ieders geloofsovertuiging gerespecteerd wordt. Met den heer Van Zutphen Ls spreker het eens, dat hier 7oen subsidie gevraagd wordt, maar eer. borgtocht, al is dit ook een belangrijk ding. De voordracht van Ged. Staten word*, zender hoofdelijke stemming goedge keurd. Aangenomen wordt ook het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Vereeniging tot behoud ran natuurmonumenten in Nederland voor den aankoop van de HeJooër boo- schen. l)e Voorritter gehuldigd. De heer Van de Vall betuigt, aan het college van Ged. Staten, maar voor- al aan den Voorzitter zyn warmen donk voor het zeer vele. dat deze gedaan heeft om tot dezen aankoop te komen. Spre ker is overtuigd, dat hy alle natuur vrienden aan rJjn zy heeft als htj hier voor den heer Röoll oprechte hulde brengt. (Luid applaus). De heer Van do Vall trekt in xtfix voorstel inzake het benoemen van een commissie tot het instellen van een on derzoek naar de mogelijkheid om den land- en tuinbouw biyvend loonend to maken omdat er ln deze een landelijke beweging gaande is. De zitting wordt daarna verdaagd tol Woensdagmorgen. PERSONALIA. De heer Mr. L. J. Venhuizen weid door de Haarlemsche Rechtbank lx>- eedigd als advocaat en procureur. INGEZONDEN MEDEDEELINGElf i 60 cent» per regel. geschikt voor alle doeleinden zoowel voor de wasch als voor het Toilet 30 cent per doos van drie groote stukken. Zie onze etalage m de zaak van P. J. VAN GULIK - Zijlstraat 84 het net over Rudolf Silvers en Violetta Diaz vaster dichttrok, misschien ook wel om Lyons. Maar hy was niet hi een mededeelzame stemming, en het meisje kende hem be goed om zonder aanmoe diging vragen te doen. Toen kwam de dag. dat de pas ln orde was en alle formaliteiten vervuld wa ren. Er was geen reden meer die Esmée konden verhinderen haar wensch uit te voeren behalve dat Richard Power nog steeds ontoegankelijk was voor Ro gers. En waarom zou dat een verschil maken? tenzij het haar aanspoorde, nog meer haast te maken met het zoe ken van Florio. .Nu. verlangt ge morgen te vertrek ken?" \Toeg Rogers opgewekt. „Ja", zeide Esmée. „Volg dan myn raad en kijk morgen vroeg eerst naar de „verrassing". „Dat zal ik doen", beloofde het meisje. Weer bracht zij een slapeloozen nacht door. Toen de klok twaalf sloeg, kon zij r.iet langer stil blyven liggen. „Het is morgen; ik mag nu naar de „verrassing" kijken", zeide zy by zich zelve. De kamer was slechts flauw verlicht door het stervend haardvuur. Zy stond op. trok haar kimono aan en draaide het electrische licht aan. Over een stoel dicht by het bed hing de hermelijnen kraag met de afhangende staartjes. Vreem, hoe het gezicht daarvan haar het haast bovenaardsch schoor» gelaat ran de geefster voor den geest riepl Esmée meende de slanke gedaante in het zwarte gewaad, met de fyne, als in ivoor gesneden gelaatstrekken en de diepe, donkere droevige oogen voor zich te zien. De woorden: „Is u hier?" la gen het meisje op de lippen. Maar zy sprak ze niet uit. Evenmin trachtte zy dien indruk af te schudden of zich zelve voor te houden dat zy bygeloovig was. Het zou ruw en wreed zijn geweest, als of ze een gordyn dichttrok om het hel dere maanlicht buiten be sluiten. Voorzichtig tornde zij de voering van de hermelynen kraag een eindje los. Nauwelyks had zy een dozyn steken losgeknipt, toen er iets zonderlings ge beurde. De kraag hing nog over de leu ning van den stoel en -een snoer groote paarlen begon door de opening te gly- den als een glinsterende slang. Er wa ren zooveel paarlen en zy waren zoo zwaar, dat rij losbraken by de eerste kans op bevrijding en boen door hun eigen gewicht en de wetten der zwaarte kracht op den vloer gleden. Zou er nooit een eind aan komen? dacht Esmée. O. dit was niet een snoer, dit was een lan ge ketting. Toen zy het opraapte, won den de paarden zich om haar hand. De kleinste waren zoo groot als de nagel van haar pink; de grootste als die van haar duim. En ze waren doorschynend. melkwit en schitterenden in het elec- trisch licht met alle tinten van rose, blauw en lila. Js het mogelijk, dat rij echt zyn?" dacht zy twijfelend. En toen kwam de gedachte aan het gestolen parelsnoer by haar op en drukte als lood op haar borst. Ja dit moest het koninklijk pa relsnoer zyn, waarvan men Graaf Ri- cardo beschuldigde, het te hebben ge stolen en te hebben gegeven aan „zyn mooie Oostenrijksche spion!" Esmée kende de geschiedenis maar oppervlakkig. Charles Rogers had ze haar verteld eerst slechts in eenige woorden, en later by het bezoek, dat zy in Rose Lea aflegde na de ontvangst van zyn brief wat uitvoeriger. Zy was zoo overtuigd geweest, dat Richard Power niets had be maken met dat pa relsnoer en het geheele geval was haar zoo fantastisch voorgekomen, dat zij daaraan minder had gedacht dan aar. de andere hem ten laste gelegde din gen. Zoover zy zich kon herinneren, had Koningin Margherita. de moeder ran den Koning -.-an Italië, een prach tig parelsnoer bezeten welks glans be gon te verminderen of te .sterven", wat (volgens den detective) te technische woord was. dat door kenners wordt ge bruikt. De eenige hoop. dat de paarler. haar vrocgeren glans zouden herkrijgen, zoo had hU gezegd, was, dat zy Jaren lang ln zeewater moesten liggen. Ko ningin Margherita had haar parelsnoer toevertrouwd aan de zorg van deskundi gen. Een sterk yzeren kistje van tralie werk was er voor gemaakt. Dit kistje met zijn kostbaren Inhoud was aan een ketting bevestigd in de zee neergelaten en geklonken aan een rots op do kust naby Sorreno. Het was een steile over hangende rots, zooals er vele waren op het landgoed aan de zee, dat aan Ko ningin Margherita's bevoorrechte hof dame behoorde. Deze laatste, en een vertrouwd hofjuwelier heetten alleen in het geheim te zyn. Moer dan dertien jaar lag hot kistje verborgen en men dacht, dat na vijftien Jaar de parels hersteld zouden zijn en zy haar vorlgen glans zouden hebben herkregen. Doch de oorlog barstte uit. e.. Italië voegde zich by de Geallieerden. Er liepen ver halen over onderzeesche booten, die dicht by de IbaMaansche kust kwamen, en de Koningin besloot, na haar ver trouwelinge te hebben geraadpleegd, de paarlen be laten wegnemen. Het kistje wend boven water gebracht en bleek stevig gesloten, maar de paar'.en waren weg. De hofdame zwoer, dat zy het ge heim aan niemand had medegedeeld. Maar men herinnerde zich. dat haar neef tegenwoordig was geweest, toen de plaats werd gekozen waar men de paar len zou laten zinken, en dat hy inder daad de rotsige schuilplaats had voor gesteld waar het kistje werd bevestigd. De hofdame was een zekere Marchesa d'Arurie wier echtgenoot kapitein was van een groote Itallnanschc Dread nought en haar neef was Graaf Ricar- do. Het gesprek tusschen de Koningin- weduwe en de Marches» d'Arurie ttas. afgeluisterd en spoedig llopen er -dlcrksi geruchten. De verdwyning van liet pa relsnoer was het praatje ran dc:i dag in Rome en Koningin Margherita's wensch om de zaak te laten rusten was verijdeld. De geheime politic van Italic stelde rich in verbinding met Scotland Yard. Er werd gezegd dat Graaf Ri- cardo het parelsnoer had gestolen voor een mooie Oostenrijksche spion, die vroeger een beroemde zangeres was ge weest. Hier waren nu de Koninklijke paarlen. Daaraan bestond geen twijfel by Esmée, ofschoon zij er haar leven neen meer can dat, haar riel voor zou hebben verwed, dat zy. voor zoover het R'.cardo betrof, nog we! onder de zee konden lig gen. Doch de vrouw, die hy gered had. had ze in haar bezit gehad. Hoe rij ae had gekregen? Indien Esmée de waar heid kon vernemen en Rlcardo recht vaardiger. dan zou zy don overigen tijd ran haar leven gelukkig zijn - bijna gelukkig ze".: zender zijn !i:fcle. Toen schoot haar te binnen, dat haar nog een „verrassing" wachtte, waarvan de geheimzinnige vrouw had gesproken. Het parelsnoer was natuurlijk wat rij -riet mooiste op de were'-d dc heer lijke verrassing" had genoemd. fa ar er was nog een Iets. dat hcc meisje eca tUdlang droevig zou stemmen.... (Wordt vervoledJi

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5