UIT DE NATUUR ODE VLAM UIT DE OMSTREKEN. DE ZELFSTANDIGHEID VAN DEN MIDDENSTAND. VAN KUNST EN KUNSTENAARS. SPORT EN SPEL META HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 JUNI 1928 Duinwandeling. Wat wij vonden. In twee strijd. De nachtzwaluw op ons pad. 'fc Zou oen wandeling worden door de „'minste" duinen van onze buurt, n.L ten Zuiden van de Zandvoortsche laan •by Bentveld. Later in den zomer is daar nog wel meer in bloei, Ossentong, Teunisbloemen en nog enkele minder algemcene planten, die daar met bet fasantenvoer in bet duin gebracht waren maar in Juni is daar nog niet veel van te zien. En stapte ik met gemengde gevoelens bet duin-terrein in, bekend om zijn rijkdom aan konijnen en zyn armoede aan water en planten. Myn tochtgenoten waren nog nergens In ons land verwend door velden met orchideeën, gentianen, of meer van dat ..edel kruit" en de gewone planten als bet ook werkelijk schitterend bloeiende i'iangenloruld met z'n blauwe aren had den hun volle belangstelling. Dat viel dus ook al weer mee. En aan het slot van de excursie kon den we const<ateeren dat we behalve heel veel mooie gewone dingen ook nog menige waarneming of vondst gedaan hadden, die de moeite waard waren! We stapten, voorzien van de wandel- kaart, do duinen in bij de halte Water leiding, eerst langs een lang kanaal dat het Zuiden in liep. We vonden hier het reeds genoemde Slangenkruid en zijn familiegenoot de Hondstong, 'beiden als ruwbladdgen goed bestand tegen droogte en konUnenvraat. Die Hondstong levert vruchtjes op, die aan je broek of sportkousen blijven zitten en alle plant kunde boeken schrijven nu dat de konij nen de zaden verspreiden. Een leeraar in Haarlem, die het eens wilde laten zien in de klas met een opgezet konijn verwekte echter een uitbundig gelach, want het konijn verspreidt de zaden niet, dat is alleen weggelegd1 voor den mensch wiens kleeding wel zeer geschikt is voor bet vasthechten van de met tal- looze „weerhaken" bezette zaden. Het lange kanaal verdeelde zich spoe dig en zoo gingen we links al, op een hoog duin, om eens van een mooi ver gezicht te genieten. Het duin was geheel bedekt met een dicht kleed van duizenden en nog eens duizenden duinrozen, alleen op den top hadden ze het verstuiven, nu bedwongen met populieren takken en afgekapte duindoorns, niet doorstaan. We genoten van het heldere uitzicht van Velsen tot Leiden en Katwijk, van de golvenden duinen en de sappig-groene boschjes. Wel moest ik even een spijtige gedachte onderdrukken van „de streek van ons mooie land waar de natuur het meest vernield wordt"; ik dacht aan het Naal- dor:veld vlak voor ons, aan de duizen den hectaren duin bij Noordwykerhout, waar niets van kan blijven staan daar alles afgegraven wordt voor kalkzand steen en bollenteelt, aan het gevaar dat het Brouwerskolkje bedreigt, en meer. We gingen verder naar het Zuiden en belandden op grazige noordhellingen, waar ik de zeldzame maanvaren ont dekte door de vele regens nu minder schaarsch dan andere jaren. In een pan 1 met veel hout, kardinaalshoedjes liguster ontdekken we een pracht exem plaar van de Geldersche roos of wilde Sneeuwbal, in bloei met kleine bloemen. Elders op een noordhelling bloeide het gewone ec-reprys en zelfs de vcchtmim nende Valeriaan, een overblijfsel uit beter tijden. Een brem raap kwa.m juist met zyn kop boven den grond, 't is alles laat dit jaar. In een berkenbosch je vonden we wa rempel toch nog twee orchideeën, Kever- orchissen zonder bloemen, evenals de Valeriaan een overblijfsel van vroeger. Toen werd meer Zuid-Oosrtelijk ge koerst. Wij vinden op een konijnenpad een keurig opgestelde konijnenstrik. ik stond v/eer voor het moeilijke geval: de strik laten staan in het belang van de duinen en den strooper of deze even uit zijn stand te brengen en daarmee een konijn een marteling besparen? We kozen het laatste.er waren dames by anders kies ik nog wel eens het eerste, maar het blijft een moeilijk geval, we vonden er nog drie, 't spijt fy voor den strooper. De populieren stonden in drie soorten In t duin', de balsem-popels waren e: aangeplant in groote perceelen en opgC' slagen uit de neergeworpen takken op de stuifhellin gen, de abeel of witte po pulier met zilvergTys blad, als flinke struik op droge hellingen en we vonden ook de ratelpopulier, die meer vocht noodig heeft en in de duinvlakte groeide half en half tegen een noordhelling. Ook enkele Canada-popels waren er, maar nergens veel. 't Sprenkel boschje was het verste punt dat we zouden bereiken, een dlcht-be- groeid berkenbosch met hooge brand netels. We hoorden er, heel even de nachtegaal en iets verder vloog een vreemde schuwe vogel van vreemd model, 't Was een nachtzwaluw of geitenmelker, die broedt altyd onder de abeelen 'tegen de helling en als de vogel niet van zyn nest opvliegt is deze haast niet van den gryzen bodem met rendiermos en doode takjes te onderscheiden. .Mimicry" wordt zooiets genoemd. De tocht terug ging door het onge schonden en het geschonden gedeelte van het Naaldenveld waarvan ik den lezer de beschryving spaar. 't Waren de gewone dingen geweest uit ons duinlandschap, die we bewonderd hadden, we hadden enkele zeldzame din gen op den koop toe gekregen en door de strikken iets te zien gekregen van het geheimzinnige stroopersbedryf, zonder welk ons duin, onder de bestaande om standigheden het ook niet kan stellen. Want er waren nog veel konijnen en kaal-gevreten plekken maar de stuifplek- ken waren prachtig verzorgd door het personeel van de Amsterdamsche water leiding. Daar kunnen onze Bloemendaal- sche duineigenaren een voorbeeld aan nemen, 't Is geen kwestie van geld maar van zorg. C. SIPKES. SANTPOORT. HET VOLKSONDERWIJSFEEST. Zooals wij in ons nummer van Woens dag jl. reeds ver-meldden, was van den zoog. „Versierde Optocht" weer zeer veel werk gemaakt. Tyd noch moeite, bloe men noch groen, naald noch draad wa ren gespaard om zoo aardig mogeiyk voor den dag te komen. En men is daar in volkomen geslaagd. Dubbel jammer was 't daarom, dat de regen zoo als be derver van al dat moois kwam optreden. Vooral de groep gecosbumeerden kreeg daardoor een geheel ander aanzien, door dat jassen, mantels en capes ter be scherming werden aangetrokken. Dat een en ander de taak der jury-leden, de dames mevr. Leenderts, mevr. de Bruyn, rrevr. Schouten, mevr. Keipp en mevr. Mees, niet vergemakkelijkte, is te be ft i 'ipen. ilink wat trok de jeugd na den „om- meganck" huis-toe, om echter om half 2 weer op de Harddraverslaan present te zyn. Toen namen de kinderspelen een aanvang: Turf rij den, hindemisloo- pen, wnsch-ophangen, bla as trappen eriz. Met taaie volharding werd, zelfs na tal van mislukkingen, getracht het einde van de hlndern's- of zakloopbaan te bereiken, werd door de me5sjes een ouder wetsch kapothcedje opgezet en een lang boezelaar voorgedaan, al mislukte het knoopen der banden meer dan eenmaal. En dan het blaastrappenWat hebben de Jongens zich hierbij warm gewerkt. De prijzen van den optocht en der spelen werden resp. uitgereikt door me vrouw Leenderts en „Meester" Dekker. Eerstgenoemde verklaarde, dat de jury een moeilijke taak had gehad om uit al dat moois het mooiste te zoeken. „Mees ter" hield deels een geestige, deels een ernstige toespraak en reikte toen de prijzen uit. Het feest werd besloten met een rede van den heer W Landeweert.. voorzitter van de afd. Santpoort van Volksonder wijs. waarin hy o.a. woorden van dank sprak tot den eigenaar van Spaarnberg, de dames-juryleden en het personeel van school F. De jury kende de volgende pryzen toe: Groen poppenwagens: 1 Lena Bremer kamp, Jetty Lonbar Petri, 3 Koosje de Haan, -1 Betsy Bleeker, 5 Truus Har- moyer. Kruiwagens: 1 Wouter Hamburg. Hoepels: 1 Herman Zuyderdam, 2 Liesje Zuyderdam, 3 N. N„ 4 Bertus Bun ink, 5 Jaap Schoon. Vliegende Hollanders: 1 Bertus v. d. Waberen, 2 Cor Klay, 3 Simon v. d. Wateren. 4 Kees Sabel. Trckwagens: 1 Adriana Koning, 2 Aöriaan Vuger, 3 Dolly v. Dommelen. 4 Antje en Dirk Schipper, 5 Gerard Blee ker. Fietsen: 1 Ryk v. Domselaar, 2 Cor Beun, 3 Thijs v. Domselaar, 4 Anneke .Vermeulen, 5 Nlc. Wlad. Janchevsky. Gecostumecrden: 1 Koos Odink.2 Dirk Drijver, 3 Jo en Cor Harbendorp, 4 Joop en Klaas Krom, 5 Nelly Duvergé, 6 Wim Hendriks, 7 Jenny v. d. Tuin, 8 Leo Visser. 9 Corry Sint. 10 Gina Beekman. 11 Atl Bouwens. 12 Mien Hendriks, 13 Genit Both, 14 Adri Evers, 15 Joh. Oosterwal, 16 Rika Snoek, 17 Cor Koo- men, 18 Ali Drijver. Allerlei: 1 Kinderen Peeters, 2 Gerrit Jonker, 3 Werrny Bastiaan, 4 Kinderen Oversteegen, 5 Kinderen Jansen. De kinderspelen hadden het volgende resultaat: Jongens, lc klas: 1 Herman v. Asselt, 2 Piet van Markesbeyn, 3 Arie de Witte, 4 Frans Keur. 2de klas: 1 Wim Hendriks, 2 Henk Peters, 3 Simon Abspoel, 4 Roelof Smits. 5 Leo Henning. 3de klas: 1 Jan Leuven, 2 Dirk Drij ver. 3 Bert Bulling. 4de klas; 1 Wout v. Hamburg. 2 Rende uit den Bosch, 3 Arthur Ohm, 4 Koos Odink. 5e klas: 1 Jan Post, 2 Gerrit Both, 3 Bets Oversteegen. 6e klas: 1 Karei Hendrikse, 2 Jan v. VTLet, 3 Henk Duyn. 7de klas: 1 Henk Butter, 2 Ap Lan deweert, 3 Gijs Harbog. Meisje, le klas: 1 J. v. d. Tuin, 2 B. Buning, 3 G. v. Dalfsen, 4 H. v. Draa- nen. 2de klas: 1 R. Lam, 2 T. Delbrück, 3 M. Noest, 4 L. Bremerkamp, 5 J. Lonbar Petri, 6 N. Jansen, 7 N. Koning 3de klas: 1 A. Smits, 2 T. de Haan, 3 M. v. Breugel, 4 A. Benard. 5 A. Nol. 4de klas: 1 J. Miggels, 2 C. Sint, 3 L. Dubbeling. 5e klas: 1 D. v. Dalfsen, 2 J. v. Draa- nen. 3 N. Schoon, 4 G. Schoon. 6e klas: 1 J. Beulink, 2 A. Drenth, 3 J. Troost. 7de klas: 1 B. Hendriks, 2 R. v. As selt, 3 M. Wledyk. VELSEN. ZENDINGSDAG IN VELSERBEEK. De classis Amsterdam van de Ohr. Ge- reform. Kerk alhier hield Woensdag een Zendingsdag op het terras by de thee schenk erij. Ondanks het angustige weer was er een zeer talrijk bezoek. Het eerste deel kon door den stroomenden regen niet in de open lucht worden gehouden De opening vond plaats in hot kerkge bouw der Ned« Hervormde Gemeente te Velsen. Na het openingswoord van Ds. T. A Bakker te IJmuiden voerden hier nog het woord de heer L. Holtrigter van Nieuwendom. wiens rede tot titel had ..Het Geven" en Ds. J. Drenth van Broek op Langendyk, die tot onderwerp had gekozen: „Dwingt ze in te komen". Daar het weer inmiddels was opgeklaard kon het tweede gedeelte van den dag op het uitgekozen terrein plaats vinden. Hier spraken achtereenvolgens Ds. W. Byle- veld van Haarlem over „Parthers, Me tiers en Elamietén". Ds. H. C. Binee van Zaandam over „Een Koningswoord' Ds. S. v. d. Molen te Lisse over Een ver loren penning". Ds. A. M. Kerkhoff van Amsterdam, die eveneens het woord zou voeren, was verhinderd. Ds. D. Driessen van Amsterdam sprak het slotwoord. De psalmen en liederen welke werden, werden begeleid door een aan tal leden van het Fanfarekorps „Wilhel- mina" van IJmuiden, onder leiding van den heer D, Klut. BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen zyn o.a. de navolgende bouwvergunningen verleend: aan A. van Vliet, te Amsterdam, tot het bouwen van 4 woonhuizen met berg plaatsen en terreinafscheidingen aan den Kruidbergerweg, te Santpoort; aan Gebrs. Wijker P. van Duyn, te IJmuiden, tot het bouwen van een woon winkelhuis, twee woonhuizen en een werkplaats, aan de Kompasstraat, al daar; aan de Aannemers Maatschappy „Vel sen", te IJmuiden, tot het bouwen van een vergaderlokaal met bovenwoning, aan de Edisonstraat, hoek Edisondwars- straat, aldaar; aan G. Groot, te Velsen, tot het bou wen van een woning aan de Smidt van Gelderstraat, aldaar; aan Jac, Boon, te Velsen, tot het bou wen van een, timmerfabriek aan den Willemsbeekweg, thans no. 28 te IJmuiden; aan Wed. A. Braam—Zwanenburg, te IJmuiden, tot het bouwen van een woon huis in de Velserpolder, te Velsen; aan W. van der Woude, te Santpoort, tot het bouwen van 5 woningen aan den Willemsbeekweg, te IJmuiden; aan P. van Delden, te Santpoort, tot het bouwen van een autogarage aan den Duinweg no. 28, aldaar; aan J. C. Brandsteder, te IJmuiden, tot wijziging van een bouwplan voor een winkel en slachtplaats aan de 2e Ha venstraat, aldaar; aan W. Hofland, te Velsen, tot het bouwen van een dubbel-woonhuis in den Zuid-Spaarndammerpolder aan Gebrs. Wyker P. van Duyn, te IJmuiden, tot het bouwen van een tim mermanswerkplaats aan de Sirenen- straat, aldaar; BENOEMD. De heer E. van Zoest, hoofd der O.L. school E alhier, is benoemd tot hoofd eener school te Ouderkerk a. d. Amstel. SPAARNDAM. VERVOLG ONDERWIJS. Bij genoegzame deelneming zal van gemeentewege dezen winter een vervolg cursus aan de school worden gegeven voor jongens en voor meisjes. Die voor meisjes zal 5 uren handwarkonder wys en 3 uur gewoon onderwas omvatten. De gelegenheid tot aangifte staat nog deze week open. IJMUIDEN. VERGADERING „GROOT IJMUIDEN". De winkeliersvereeniging „Groot IJmui den" hield Woensdagavond een vergade ring in Hotel Nommer Eén, welke druk bezocht was. De voorzitter, de heer Homburg hield een korte openingsrede, waarin hy wees op den gedrukten toestand in het zaken leven, Het bestuur der Winkeliersver eeniging hoopt er het hare aan te kun nen doen, dat er verbetering in den toe stand komt. De voorzitter memoreerde de totstand koming der glasverzekering en van het incassobureau. Hy richtte een woord van dank tot de leden der beide oom missies, welke deze zaken hebben ge regeld. Van de glasverzekering wordt reeds een druk gebruik gemaakt. Verder deelde de voorzitter mede, dat er stap pen worden gedaan om de gelegenheid voor de leden te openen voor het volgen van een boekhoudcursus, die by genoeg zame deelneming in September een aan vang zal nemen. Vervolgens wordt in bespreking ge bracht het voorstel van het bestuur om een gemeenschappelijk bezoek te bren gen aan de „Nenyto" te Rotterdam. Na eenige discussie wordt dit voorstel met 45 stemmen vóór en 3 stemmen tegen aangenomen. Daarna kwam in bespreking de te houden zomer-reclamecampagne. Het bestuur heeft, naar de voorzitter mede deelde, hieromtrent al beraadslaagd en stelt thans voor het houden van een gevel-reclame. Dit plan wordt nader door den voorzitter uiteengezet. De kosten hiervan voor de deelnemers be dragen 1% van den verkoop. Ook dit voorstel wordt aangenomen. By de rondvraag werd ter sprake ge bracht de bepaling in de verordening op de winkelsluiting aangaande de vergun ning voor bepaalde winkels om tot 9 uur open te blijven. De voorzitter ant woordde. dat volgens de verordening slechts zeer weinig zaken tot 9 uur ge opend mogen blijven. DE VISSCHERIJ OP IJSLAND. Maakten wy in ons blad van Woens dag melding van de slechte IJlandsche reis van den stoomtrawler Bergen, de stoomtrawler Odin IJM, 168 heeft het er beter afgebracht. Deze kwam Woens dag aan den afslag met 800 manden versche vlsch en 240 kantjes zoutevisch. Voor de versche visch alléén besomde deze trawler reeds byna f 6300, zoodat reis nog wel de moeite waard is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BAR TEL J ORIS STRAAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F 125 De Schilderijen ter Olympiadetentoonstelling. De catalogus spreekt van Olympische kunst. Best. Van den ouden Olympus hoorden wy steeds dat hy door dichters „bestegen" weid. Schilders kwamen er niet aan te pas, geloof ik. Het had zon der schade zoo kunnen blyven. wy hebben nu in het Stedeiyk Mu seum te Amsterdam gedurende twee maanden een verzameling schilderijen hangen, die alle, qua voorstelling, wel iets met den één of anderen tak van sport uitstaande hebben, en qua in- houdswaarde slechts by uitzondering tot „kunst" in relatie staan. Vooropgesteld natuurlyk dat wy aan kunst de behoor- lyke eischen blyven stellen, waardoor het alleen mogelyk biyft het belang rijke van het onbeduidende te scheiden. Reeds een zeer voorloopige rondwan deling door de vele zalen, aan de Olym piërs afgestaan, doet gemakkeUjk een paar zekerheden kennen: by voorbeeld, dat Frankryk, zonder twyfel het schil derkunstig belangrykste land nog im mer, hier vertegenwoordigd werd op een wijze die eenvoudig ridicuul is. Dan, dat de Nederlandsche zalen en wy zyn heusch geen chauvinisten tot de, qua kunstprestatie, bevredigendste re sultaten bydragen in dit Stadion der Paulus Potterstraat. Derdens, dat de Duitse he zaal de best gearrangeerde is. Bij die inzending althans ook de kunst prestatie in het oog is gehouden. Dan, de veel belovende Engelsche afdeeling alt tegen, hetgeen niet zoo verwonder- lyk is. John Lavery's beroemde jockey Steipren Donoghue, een pittig groot portretstuk met een zekere houding en met alle kenmerken van een meester schilder, redt, met den Jager van Wil liam Orpen, den totaal-indruk van de eerezaal niet. Die blyft, zelfs met alle referentie voor den prins van Wales te paard, door Munnings, vrij zwak. Wat ten slotte vry „daas" ïykt is de „deelne ming" van „landen" als Luxemburg, Letton ie met een of twee representan ten die in de internationale kunstwe reld, vermoedelyk terecht, absoluut on bekend zyn. Amusant is Mexico. Een vy f tien tal schilderyen van Angel Zax- i, en dat is wel een interessante groep werk, waarover te praten valt vormt de inzending van „Mexico". Maar Zarraga woont al twintig jaar in Parijs, behoorde er een tijdje tot de nakomers der cubisten in de Rosenberg-groep en zyn werk van nu heeft niets Mexi- caansch, dunkt ons. Dit zyn zoo eenige voorloopige. alge mcene opmerkingen over de schilderUen- verzameling. Over plastiek en architec tuur sprak ik niet. Dezen Vrydagmid- was het zeer, zeer rustig in de zalen. Men zal over de wyze van distributie der toegangsbewyzen geen ruzie krygen, U komt er beslist in, zoo ge er heen wilt gaan. Misschien is het Donderdags min der zeker. Dan is de entrée tweemaal zooveel, nl. een gulden. Op Zaterdag en Zondag, kost het een dubbeltje. Dat is inderdaad verre beneden de waarde van het gebodene. Overigens heb ik vcor die zakelijkheden verder geen belang stelling maar ben wellicht enkele lezers van dierst met de informatie. Wy willen nu eerst onze eigen Hol- landsche kunst wat nader bezien. Een drietal nieuwe werken door Isaac Is raels zijn zeker de moeite waard. Drie ruiterstukken zijn het en als ge nu pas die Engelsche vlakke gladheid van kleur, die onbewogenheid van schildering, die flegmatieke correctheid van den maga zine-teekenaar genoten hebt, dan voelt ge eerst recht welk een geestig, door-en- door levend kunstenaar wy in Isaac Israels hebben by wien iedere tik raak is, iedere kleurnoot atmospherisch zui ver tot de rest staat en met een mini mum van middelen een geheele sfeer gesuggeeerd wordt. Men vergelijke eens hoe nu\ Munnings een paard schildert en hoe Israels het doet. En toch is zco'n paard van Israels, zooals op dat ietwat vierkante doek met den heerrijder in roode jas, zelfs voor den las tigs ten paar denkenner niet minder aantrekkelijk, dan die scherp gecontoureerde Engel sche 'beestjes. De quaestie is dat Israels niet minder scherp toekent; doch tee kent, al schilderende: de teekening wordt in de schildering opgezogen ter- wyi die knappe lieden van de overzijde in teekening denken en eerst dan met de kleur klaar komen. Een quaestie van geaardheid en instinct: de Hollander, en zeker die uit het Haagsch impres sionisme is voortgekomen, denkt om met Jaap Maris te spreken in zijn materie d.w.z. zyn verf, zijn kleur. Men vindt dat ook in den helaas te zelden exposeerenden C. Huidekoper, die nu weer in Spanje woont, het land van zyn voorkeur. Er hangt nu hier, behalve het uit het Stedelyk Museum bekende Ita- liaansche bad een mooi schilderij van een Toreador die met een stier slaags geraakt is. Als kleur een der voornaam ste schilderyen ter expositie. Het is te hopen, dat Huidekoper, die langen tyd bezig was met het vertalen in Duitsch en Engelsch van zijn roman „Het geheim van Koning Alonso de Wyze", weer eens meer onafgebroken aan de schilderkunst zich blyft wyden: hy is een der belangrijkste schilders ten onzent van om en naby de vyftig jaar. Jan Sluyters is zyn tijdgenoot ter aca demie. Deze is met zyn bekenden neger bokser vertegenwoordigd. En een andere akademiekennis van hen, de nog veel te weinig gewaardeerde Martin Monnicken. dam komt uit met zyn groofce ,3illiard- Wedstrijd" een werk dat, meen ik, al een kleine twintig jaar oud is en dat hij. als ik my niet vergis, nog in het oude theater de Vereeniging. van Muller, in de Warmoesstraat schilderde. Er is in dien tyd door weinig artisten uit dien Amsterdamschen tyd zóó serieus gewerkt als door „Monniok". Ook hy is naturulyk geëvolueerd, men kan dat nu het best zien aan een tweede, zeeT recent werk dat hy mede instuurde, een chique bontgekleede dame, die in een blauwe auto stapt. Als ge u afvraagt met welken tak van sport dat instappen te maken heeft, komt Monnickendam u bereidwillig tegemoet: de schilderij heet: „Aux Jeux Olympiques" en de juffrouw heeft juist den onzichtbaren chauffeivr last gegeven, haar naar het Stadion te brengen. Een slimmerd, die Monnick! Maar wy zullen er zoo nog meerdere tegenkomen. J. H. DE BOIS. j In de laatste jaren zijn er twee ziek ten die volgens het oordeel van velen op een dusdanige wijze aan den midden stand knagen, dat men zich hier en daar reeds ernstig ongerust begint te maken en vreest voor de ondermij ning van de zelfstandigheid van deze groep onzer bevolking. De beide ziek ben zyn de gevolgen van: 1. een teveel aan middenstanders en 2. de concurrentie door het grooi-kapitaaL Wat het eerste kwaad betreft zy slechts opgemerkt, dat dit andermaal in de belangstelling is komen te staan, na de promotie van den heer Tobi te Rot terdam, die dcor zyn proefschrift: De uitschakeling van industrieele producten in den groothandel, nieuwe gezichts punten heeft geopend. Feitelijk levert dit werk eerst het antwoord op de vraag, die door velen al reeds sedert jaren was beantwoord, nl. zijn er te veel detaillis ten? en het antwoord daarop: ja. Door menigeen werd dit bevestigende ant woord gebaseerd op de cijfers van het socialisatie-rapport 1920, waar dit o.m. medegedeelt. dat in Amsterdam op ruim 50 gezinnen één bakker gevestigd was. Deze cyfers zyn gebleken niet juist te zyn en hoewel getracht is het aantal detaillisten in bepaalde bedrijfstakken te registreeren was dit tot dusverre niet of slecht gelukt. De zeer omvangrijke studie van den heer Tobi, die zy n mate riaal uit vyf verschillend, landen ver zamelde en groepeerde, toont onorn- stootelyk aan dat het. antwoord op de vraagzijn er te veel detaillisten in ons land in vergelijking met andere landen? inderdaad mag luiden: ja. Zonder in details af te dalen en in te gaan op de cijfers van den heer Tobi, moge de groote waarde daarvan nog wel even onder de aandacht gebracht worden; want, het blykt, dat al zou de heer T. fouten gemaakt hebben van eenige be- teekenis, deze op de onderlinge verhou ding der cyfers van geen be teekenis zyn, omdat hij zyn procentueels cyfers ge trokken heeft over niet minder dan 100.000 inwoners. In het te-veel zit m.l. de moeilijkheid voor den middenstand niet in de eerste plaats, al is het lastig, wanneer men uit geput raakt in het zoeken van midde len om op de melk althans nog eenige room te vinden. Ingrijpen in deze materie van regee- ringawege acht ik uit den booze. Langs organisatorischen weg, bijv. door het z.g. oonoessie-sbelsel ds wél iets te berei ken en al moge het stelsel door velen afgekeurd worden, omdat het oud-libe raal is, ik blyf meenen, dat de ziekte ■voor een belangrijk gedeelte zichzelf zal genezen. Het geconcentreerde groot-kapitaal is een tweede belager van den midden stand. Zeker, sedert 1925 is de levens- bodem voor kleinere- en middenbedrij ven Meinier geworden, er heeft een niet te ontkennen concentratie plaats. De groote warenhuizen en geweldöge con cerns op ander gebied nemen hand over hand toe. Is dat een toeval? Geenszins, het is een natuurlijk uitvloeisel van den persoon! y ken aanleg en persoonlijk ver nuft, maar tevens een teeken van dezen tyd. Het is geen geniale vinding en het procédé wordt in min- of meer afwij kenden vorm zelfs door vele midden bedrijven toegepast. Zy zyn zich dit maar al te dikwijls zelf niet bewust. In dit verband moge de aandacht gevestigd worden op een missive, wélke op 12 De cember 1927 by den Middenstandsraad (voorzitter baren van Wijnbergen) In behandeling kwam en waarin de aan dacht werd gevraagd vcor de uitbrei ding van het fïlialenstclsel en de toe neming der kapitaal-associaties met het doel de distributie van goederen aan zich te trekken. Ook daar dus in het offl- cieele orgaan van den geheelen midden stand, een uiting van vrees, een angst voor de trustvorming en de daaruit voortvloeiende opslorping van menig middenstandsbedryf. Gelukkig heeft men zich in dit college onmiddellijk re kenschap gegeven van de feiten, zooals deze zyn en zich niet laten leiden door de meewarigheid, welke hier en daar reeds vernomen wordt en culmineert in uitingen als: de ondergang van den middenstandis aanstaande. Zco erg is het niet, in geen enkel opzicht zelfs en zoover zal het m.i. nooit komen. Moet men zich verweren tegen een product, hetwelk een logisch gevolg is van een zich ontwikkelend groeiproces? Als zoo danig moet men toch vele dier groote ondernemingen beschouwen. Vroom en Dreesman, Gerzon e.a. zijn er voorbeel den van. Het zyn geen trusts, al vormen zy zware concurrenten van den midden stand, door de dikwijls gunstige ligging hunner magazijnen, de voordeelige wijze waarop zy veelal kunnen inkoopen en de intensieve wijze, waarop zij reclame kunnen maken. E version, moet men in ondernemingen als die van Simon de Wit, de Gruyter, Zijlstra en Albert Heyu trusts zien. De vele winkels, die zy exploiteeren vormen tezamen wel een omvangrijk bedrijf, hetwelk uit een cen traal punt wordt beheerscht. maar trustvorming vindt men niet, als heb ben enkele onderling weder associaties gevormd. Daarnaast staat weder het grootbedrijf, het welk zich met de gce- derendistributie belast, «enerzijds 't zui vere distributie-orgaanzooals de Hema- onderneming, anderzijds de groot-in dustrie. welke één bepaald artikel m verschillende prijzen vervaardigt. en waarvan de middenstand hoe langer hoe meer afhankelijk wordt. Gaat deze groot-industrie zooals Jurgens en v. d. Bergh een belangengemeenschap aan, dan treedt de trust naar voren, waarbij de winkelier feitelyk aan één fa brikant wordit overgeleverdJDe fabrikant die liet monopolie der productie heeft, neemt zelf de distributie ter hand. De Middenstandsraad benoemde óp 29 December 1927 een studiecommissie, aan welke werd opgedragen den omvang en de beteekenis der trusts-verschijnse len te bestudeeren. Moeilijk zal haar werk zyn. Heeft zy te maken met een proces, dat zich onvermijdelijk voltrekt en slechts een der vele symptomen is dei- zich voortdurend vervormende maatschappij en zoo ja, dient dan een rem aangelegd te worden, of zal het noodige aanpassingsvermogen de kwade kansen voor den middenstand geheel of ten deele kunnen keeren?Het is niet gemakkelijk dit alles te beoordeelen. Het een zoowel als het ander zal wel aan het licht komen. Hoe de uitslag ten slotte ook moge zijn, mi. staat vast, dat de middenstand zichzelf zal moeten herzien, dat hij niet zal slagen door te blijven Magen, dat hij de onvolkomen heid hem eigen en de polsslag van de zen tyd grondig onder het oog dient te zien en de bakens moet verzetten voor het te laat is. MOLLERUS. LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS-BEKER. Uit Praag wordt gemeld: Heden Donderdag spelen in het enkel spel Timmer tegen Macenauer en Van Lennep tegen Kozeluh, Vrijdag wordt het dubbelspel ge speeld. Zaterdag speelt Timmer tegen Koze luh en Van Lennep tegen Macenauer, HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. In de eerste ronde speelt Timmer tegen G. Rogers, Engeland. Mej. Bcuman zal mej. Beekingham Engeland, ontmoeten. Mej. Couquerque ontmoet mej. Tyrell, Engeland. De Italianen Morpurgo en Gaslini zul len tegen Timmer en Fisher uitkomen. In het gemengd dubbelspel zal Robson, Argentinië, met mej. Canters uitkomen tegen een paar, dat nog niet aangewezen is. Timmer en mej. Bouman zullen J. Wheatley en mej. Brelim, Engeland, ontmoeten In het damesdubbelspel hebben mej. Bouman en mej. Colyer een bye. Mevrouw Edgington en mej. Hardie Engeland, ontmoeten mej. Canters en mej. Couquerque. ZWEMMEN. HAARLEMSCHE REDDINGS BRIGADE. Men schrijft ons: Op 26 Juni 1913 werd door een klein groepje mannen en vrouwen in Haarlem opgericht de Haarlemsche Reddings brigade voor Drenkelingen met het voor opgestelde doel practische hulp te bieden aan lien, die in verdrinkingsgevaar ver- keeren. Die nuttige vereeniging bestaat dus dezer dagen Ï5 jaar en gedurende dat tydsverloop is zy haar beginsel trouw gebleven. Zonder eenige overdryving mag geconstateerd worden, dat velen in Haarlem en omstreken hun leven en behoud aan de bovengenoemde vereeni ging te danken hebben, Het gemeente bestuur van Haarlem waardeert het streven der Brigade ten zeerste en steunt haar met alle mogelijke middelen. De herdenking van het 15-jarig bestaan geschiedt zonder luister, maar is pro pagandistisch bedoeld. Zondag a.s. zul len in de zweminrichting aan de Hout- vaart wedstryden gehouden.korden: des morgens te 10 uur opdrachtwedstrijden voor groepen van 3 personen; deze zyn niet voor publiek toegankelijk. Wc! echter de middagwedstryaen, die te half twee aanvangen in de nieuwe zwam- inrichting. Nummers gekleed zwammen, zwemmen met drenkeling', popduiken, flrguurzwemmeiï en schoonspringen staan op het programma. Verschillende nummers zijn nationaal opengesteld voor leden van brigades. We hopen, dat vele Haarlemmers aanwezig zullen zy'n ora van hun belangstelling blijk te geven; de vereeniging verdient een uitverkocht huis. Voor 30 Juni staat een feestelijke by- eenkomst der leden t>p het programma, terwyl vergunning is aangevraagd aan B, en W. van Haarlem, om op aZterdag 7 Juli lange afstandswedstryden (ge kleed) te houden in het Z.B. Spaarne. WATERPOLO. TRITON—WATERRATTEN. Zaterdag 23 Juni speelt D.W.R, I haar tweeden wedstryd en wel in Weesp tegen „Triton I". Na hun 41 overwinning op „Zwem- lust" (Utrecht) hebben de Waterratten alle hoop op een goed succes, temeer daar Triton van Zwemlust verloor met 9—0. DE UITSLAGEN VAN WOENSDAG. Dames eerste klasse; Rotterdam: R. D. Z.H. Z. P, C. 0—5. Heeren res. eerste M.: Amsterdam: Dolfyn II—D. J. K. n 1—4, POSTDUIVEN. „GEVLEUGELDE VRIENDEN» TE HEEMSTEDE. Zondag werd gevlogen van Chaterroux (Frankryk) afstand 655 K.M. Te 6.50 v.m. losgelaten, arriveerde de eerstgetoonde duif om 4 uur 18 min. 35 sec. ri.m. en de laatste pryswiimer cm 6. 45 22 sec. a.m. De pryzen werden als volgt gewonnen: 1, 2, 4, 5 A, v. Zadel; 3, 8. A. Eveleens, 6 J. G. v. d. Meer, 7 W. Eekhof INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. alle q Ws portlui' gf Of ge tennist of zeilt, 'JfZ roeit of kampeert, Meta is Uw favoriet omdat Meta - de ideale veiligheids brandstof in tablet- vorm - zorgt voor kof fie of thee, versch gezet i de vrije natuur. moet Mcta-brandilof i* in allo goede zaken verkrijgbar

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10