PARIJSCHE MODE HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 JUNI 1928 ^enüutt X2S01 'Eenvoudigefrissche blouses en Jura- pers bij de mantelpakken, welke mode zyn en steeds meer worden gedragen, zijn ook in Parijs bet onderwerp van den dag. Onze plaat geeft twee aardige ontwerpen, waarvan het eene. no. 201, TP202 gegarneerd is met een vogel, welke ge heel van blauwe zijde geborduurd is. Het andere model valt op door den fraaien jabot, welke één stuk vormt met het pand en den ceintuur. VLEESCH EN GEVOGELTE. Er zijn nog heel wat fijne puntjes aan de bereiding enz. van vleesoh, waardoor het veel smakelijker wordt en menige teleurstelling wordt voorkomen. Daarom kan het heel nuttig zijn, als sommige huisvrouwen dit eens goed in de oorcn knoopen. Zoo komt het in dezen tijd van het jaar dikwijls voor, dat een kip die nu niet bepaald in de eerste jeugd meer is, wordt opgeruimd en in de pot gedaan. Het plukken van zoo'n beestje is meestal een werkje, waartegen erg wordt opgezien. Maar u moet eens opletten, hoe makkelijk de veeren loslatenC als hot ge slachte diertje even ln kokend water ge dompeld wordt Kookt men een oude vogel (of ook wel taai vleesch) dan is het verstandig een snuifje soda aan het water toe te voegen. Zachtjes laten zeu ren, dan wordt het vleesch toch heerlijk malsch. Een andere manier om taai vleesch te behandelen is de volgende: roer 1 deel azijn met twee deelen sla olie dooreen. Leg het vleesch op een schotel en giet dit mengsel er overheen en laat het dan een paai- uur staan. Wordt vleesch gebraden, dan moet men eerst het stukje een minuut of vijf in een heeten oven leggen, om de poriën even te laten dichtsohroeien. Wordt liet vleesch dan verder gebraden, dan kun nen de sappen niet ontsnappen en blijft het vleesch dus malsch en sappig. Neemt men dezen maatregel niet, clan krijgt men meestal hard gebraden vleesch. Ook is het goed te bedenken, dat versch-geslaclit vleesch langer gekookt moet worden, dan vleesch, dat goed be storven is. Prik nooit met een vork in vleesch dat gebraden of gegrilleerd wordt want hierdoor ontstaan gaatjes, waar door de sappen wegvloeien. Vleesch moet niet afgewasschen worden, men kan het reinigen-door het af te wrijven met een schoonen natten dook. Rauw vleesch moet. vooral in warm weer. niet op een schotel bewaard worden. Hang het op aan een haakje in de provisiekast. En wat nu ten slotte het beste is. gekookt of gebraden vleesch? Wel. gebraden vleesch is het voedzaamst, maar gekookt vleesch is het best te verteren. NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Laat eenspons nooit in de zon dro gen, want daardoor gaat ze rotten, Gebruik nooit soda voor allumtnium vaatwerk. Er ontstaan niet alleen heel gauw donkere vlekken door, maar het vreet tevens het metaal aan. Hardnekkige vetvlekken op het behang kunnen weggemaakt worden door een weinig volders aarde op de vlokken te wrijven.. Eendgen tijd laten zitten en dan afborstelen. Zoo noodig de behandeling een paar keer herhalen. Een goed middel om lekkende water pijpen, kleppen enz. te ontdekken is een gewoon potlood, dat men met de punt tegen den waterpijp houdt en met het uiteinde in het oor steekt. Het pot lood" geleidt namelijk heel goed het geluid van het stroomende water. EEN AARDAPPELSLATJE Neem hiervoor op 1 krop sla 3/4 K.G. koude gekookte aardappelen, en verder 1 preitje, 1 eetlepel gehakte peterselie, 3 eetlepels sla-olie. 2 eetlepels azijn, peper, zout, 1 theelepeltje maggi-aroma. Van de olie, azijn, zout, peper aroma, klopt men een sausje, waarin men de in dunne schijfjes gesneden koude aardappelen roert. Of wel. men giet het sausje er overheen. Zoo laat men het een uurtje staan, af en toe de aardappelen wat om schudden. zoodat ze overal door het sausje gedrenkt worden. De sla wordt schoongemaakt, de peterselie fijngehakt en liet preitje fijngesnipperd, De sla blaadjes plukt men fijn. Vlak vóór hot opdienen mengt men de sla en de prei luchtigjes door de aardappelen en be strooit don bovenkant met de peterselie. HUISVROUW. SHAWLS. Shawls zijn over het algemeen dure artikelen. Wie zich deze weelde kan per- mibteeren is goed af, maar' lang niet ieders beurs kan zulk eon uitgave ver dragen. En nu moeten wij eens zien, of we ze zelf niet aardig kunnen r1 n. Bijvoorbeeld een gestippeld patroon, dat dezen zomer zoo in cle mode is, lokt u buitengewoon aan, maar de kosten doen u terugschrikken. Ga nu eens rond neuzen bij de zijde-af deeling van een goede stoffenzaak, en daar zult ge zeker een aardig gestippelde zijde vinden, het zij dat liet crêpe de chine is, kunstzijde of foullard shantung is er niet voor aan te bevelen, daar het te stijf is om mooi als shawl te voegen. Als de stippen donker zijn op een liohten ondergrond, neemt ge in die donkere klem nog een effen lapje van dezelfde stof. en zoomt uw shawl met een breede. dubbele zoom van de effen stof. Zijn de stippen lich ter, dan zoomtge de shawl met effen van die lichtere tint. De moeilijkheid van afwerking van zoo'n lap zijde is er mee opgelost en ge hebt er een frissche, flatteerende shawl mee. Een niet minder aardige manier om zelf een shawl te maken, is om zijde te koopen die een glimmenden en een doffen kant heeft, en den glimmenden dan met den doffen te garneeren of omgekeerd. Daartoe kan men een enkele breede band aan de shawl maken, enkele smal lere. of twee banden van gelijke breedte, enzoovoorts, geheel naar eigen keuze, ïiet mooiste is dan om alles met fijne open zoompjes aan elkaar te zebten: daarvoor zijn wel goede oogen en een flinke dosis geduld noodig, maar het re sultaat wordt veel ..echter" wanneer men zich die moeite wil getroosten: met aan genaaide zoompjes is zoo'n shawl dade lijk veel goedkooper en armel ijker. EEN TASCHJE. Wilt ge een gemakkelijk handtaschje hebben om boodschappen mee te doen. schaf u dan een beugel aan van namaak schildpad of van lichtgekleurd hoorn en naai hieraan een taschje van een over geschoten lapje in de tint van uw man tel. De tasch moet niet te groot worden gemaakt want dan wordt hij lomp en als ge groote pakken mee naar huis neemt van uw boodschappentocht. is er toch waarschijnlijk geen tasch groot genoeg om ze te bevatten. Maar het zelfgemaakte taschje is heerlijk om kleine pakjes in te doen en er verder desnoods de huishoudbeurs en sleutelring, een zak doek, een kammetje en een poederdoosje in te bergen, als ge tenminste zoo ijdel zyt om een spiegelende neus te ver foeien. Om hec taschje nog een extra eigen- domsbewijsje te geven, borduurt ge op een ruit van zwarte stof welke met een festonneersteek van zwarte zijde is afgemaakt, uw initialen of desnoods een monogram. Heel geschikt kan dit in wit of geel gedaan worden: beide tinten, vooral op een fond van zwart, passen overal bij. Deze zwarte ruit met het monogram wordt met kleine steekjes op het taschje genaaid: als ge dan weer eens een ander taschje aan den beugel wilt hangen, kan het monogram mee ver huizen. RECEPT. Sla-gerecht. Een lekkere gemengde sla maakt men van: 2 kropjes sla, 1 kom kommer. 2 tomaten, 4 koude aardappe len, 10 worteltjes, 1 bosje radijs, 2 eieren 3 lepels sla-olie, 2 lepels azijn, peper, zout. mosterd, 1 theelepeltje maggi aro ma, De groenten worden schoongemaakt. De sla wordt in kleine stukjes geplukt, de komkommer in dunne plakjes ge schaafd, tomaten, aardappelen, wortel tjes, en radijs worden ln schijfjes gesne den, en de hardgekookte eieren ln 8e partjes verdeeld. De olie klopt men met de azijn en de kruiden tot een gelijk sausje. De groente-stukjes doet men in den slabak en mengt er het sausje luch tig door. Met partjes ei garneeren. VOOR ONZE BAKVISSCHEN. De zomer is nog erg jong, en alle ge was is nog zoo frisch en jong. Wel, waar over zouden we het dan deze keer anders hebben, dan over het jonge goed in onze vrouwenwereld, onze fijne, overmoedige, van levenslust bruisende bakvisschen, in al de glorie van haar vijftien, zestien jaren? Zeker, het valt niet mee, die jonge meisjes goed be kleeden. Haar lange beenen wie mompelde daar iets van „veulen"? zitten haar soms danig in den weg. Een jonge vrouw als jongmeisje te kleeden, dat gaat best Maar om een jong meisje als. jong meisje te kleeden, dat is een moei lijker geval. Welke stoffen we bij voorkeur nemen? Flanel, tussor, kasha, crêpella, serge. Die leenen zich het best hiervoor. Als garneering een aardig stik- seltje, heel besefheiden, een randje van een andere stof, een bies, soms een heel bescheiden combinatie van effen met bedrukte stof, wat plooien. Dat is meer dan genoeg. Voor de jonge meisjes geldit vooral de leuze: eenvoud boven al! Kleu ren? Wit, beige, pastels, marineblauw rood, maar nooit. zwart! Met het heele gewone, eenvoudige ivoorkleurige flanel worden de aardigste effecten be reikt, als men met zooals het liiiksche figuurtje op de teekening laat zien met wat groote roode stippen borduurt, of helblauwe of groene, om het lijfje en het ceintuurtje wat op te vroolijken, Het rokje is met gewone stolpplooien. Bui tengewoon aardig is ook een pakje van marine-blauw met grijs (rechts). Het grijze rokje van crepella is fijn geplis- seerd. De jumper is van dezelfde stof, met een breede, ingezette band van ma rine-blauwe crepella. Het rechte man teltje is ook van marine-blauwe crepella, afgezet met grijze biezen en met grijs gevoerd. En voor de rest kan men elk jong meisje aardig kleeden met een wit of marine blauw plooirokje waarop een heele serie kleurige pull-overs ei swea ters gedragen kunnen worden. MADELEINE. BIJ UW OUDE MANTELPAK. VïXW Wij brengen onzé lezeressen het pa troon van een jumper, welke nuttig is om bij een costuum van het vorig jaar te worden gedragen en zoo het ge heel weer wat op te halen, waardoor men zoo gerust nog een jaartje mee kan. Uit gevoerd in zacht-chême crêpe de chine zal de jumper geweidie flatteeren. De garneersels zijn niet moeilijk te maken als zij alle maar op de juiste maat ge knipt worden en allemaal precies «wen breed. Een knippatroon van dezen jum per is verkrijgbaar onder no. 204 in de bovenmaten 42, 44 46 en 48 tegen in zending van 55 cent. MENU. Nieuwe haring Kalfsfricandeau Doperwten Aardappelen Zwarnpudding met aromatische saus. De nieuwe haring wordt schoonge maakt door het vel af te nemen, de buik in te snijden en hem van binnen schoon te maken en te wasschen. Daarna wordt de visch, te beginnen met de staart, voorzichtig opengescheurd tot aan don kop, waarna de graat er wordt uitgeno men. Dan wordt de visch in zijn oor- spronkelijken vorm op een schaal gelegd en de schotel met takjes frissche peter selie versierd. Men geeft er dunne sneedjes brood zonder korst bij. De fricandeau moet gedurende 35 mi nuten braden om geheel gaar te kunnen worden. De jus wordt met water afge maakt. De doperwten worden gedopt, met ruim kokend water en zout opgezet, ge durende een half uur gekookt, met de schuimspaan uit het water genomen, in de dekschaal op een klontje boter ge legd en met zeer fijn gehakte peterselie bestrooid. De pudding wordt gemaakt van: 1 ons bloem, 1 ons boter. 75 gr. poedersuiker, 2 dD. melk. 4 eieren, merg van stokje vanille. De bloem wordt in een pan gezeefd, de helft van de boter en de suiker erbij ge daan en dan onder goed roeren de lau we melk met kleine scheutjes tegelijk. De massa wordt niet te heet geroerd tot ze heel dik en glad ls. Als ze daarna af gekoeld is, worden na elkaar de dooiers toogevoegd, de tweede helft van de boter en het vanillemerg. Dan wordt alles met een houten lepel gedurende tien minuten geklopt, waarna het stijfgeklopte eiwit er in tweeën door wordt geschept. De pudding wordt dan in een warmen pud dingvorm die met boter besmeerd en met paneermeel bestrooid is. gedurende an derhalf uur in een waterbad gekookt. De saus wordit gemaakt van: 2 eieren, 2 eidooiers. 60 gr. suiker, stukje pijpkaneel, citroenschil, 4 kruidnagelen, sap van 1 citroen. Ruim 2 d.L. water moet met de pijp kaneel, den citroenschil en de kruidna gelen eenige uren zeer zacht trekken. De twee eieren worden dan met de dooiers en de suiker gedurende minstens vijf minuten in een klein pannetje geklopt, daarna warden al roerende het citroen sap en het kruidenwater toegevoegd waarna de saus op een waterbad goed geklopt moet worden totdat ze gebon den is. Minstens vijf minuten moet de saus dan nog uit het water nageklopt worden. E. E. J.—P. HET TIJDELIJK HUWELIJK. In het Mexicaansche Parlement is een wetsontwerp ingediend, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat men een huwelijk aangaat voor den tijd van een, twee of drie jaren. Na afloop van dezen termijn kan het huwelijk worden veran derd in een definitief huwelijk. EEN OUD RECEPT. In het oude „Busgeschenkenboek" waarvan wij hier een exemplaar hebben liggen dat minstens 100 jaar oud is, von den wij het volgende recept van aman deltulband. „Men neemt een en een vierde once melissuiker en elf eijeren, waarvan men het wit bijzonder houdt en de doren on der de suiker klutst; hiermede beslaat men twee en eene halve once amandel pas, waarin de schillen van een paar ci troenen geraspt zijn, het wit van de eijeren klopt men tot schuim en roert dit al klutsende, door het beslag, hetwelk men dadelijk in den vorm doet, nadat men die alvorens met boter besmeerd en met gestooten beschuit bestrooid heeft." Vier en een half ons suiker en elf eieren, dat zal een aardig machtig ge bak zijn geweest! Al die recepten zijn trouwens op groote hoeveelheden ge baseerd: of dat nu kwam doordat er zooveel meer gegeten werd dan tegen woordig, of omdat de gezinnen grooter waren, vermelden die keukenboeken niet; maar wie zulke recepten zoo klaar maakte moest toch wel een goedgevulde beurs hebben. Of zou het misschien ko men omdat de menschen in dien tijd meer geld over hadden voor lekker eten en drinken, dan voor een welgevulde kleerenkast en de noodige pretjes, waar wij tegenwoordig zoo mee op hebbent DE GERUSTSTELLENDE ONTBIJTTAFEL. (Van onzen Londenschen correspon dent) Volgens oude menschel ijke ervaring verschijnen de meeste stervelingen, voor zoo ver zij volwassen en verantwoorde lijk zijn geworden, aan het ontbijt niet in de beste stemming. Velen stappen uit het bed met het verkeerde been. Mis schien heeft het gevoel en het besef dat zij wezenlijk stervelingen zijn er iets mee te doen. In Engeland stapt men echter niet meer met het verkeerde 'been uit het bed. Daar zyn sedert eenige ja ren slechte humeuren aan de ontbijt tafel ondenkbaar. Dit verschijnsel, zoo bevorderlijk voor een monteren dag en voor een optimistische stemming in huis, dankt men er aan de voorbeeldige activiteit der dagbladen. Dagbladen ver schijnen er indien ze ernstig geno men willen worden in den ochtend. Ze liggen wanneer men neerdaalt van zijn slaapverdiepingen op de witgedekte ontbijttafel, naast een roze stukje varkensfragment en een eier dooier in een aureool van even gebruind wit. Die dagbladen bevatten het nieuws van de laatste vierentwintig uur in aan- „rekkelijken vorm of eventueel in am pele breedvoerigheid. Maar ze zijn meer, veel meer. In him officieele vouwen gaat het geheim schuil van de gerust stellende gevoelens, die den man be zielen, die inmiddels begonnen is het varkensfragment met het spiegelei aan te tasten. De dagbladen hebben niet alleen den schrik ontnomen aan het stervelingschap eens er onafscheide lijk aan verbonden ze hebben het denkbeeld van ongeluk en sterven bijna verheven tot een opgewekte gedachte. De man die geniet van zijn ontbijt kan straks, wanneer hij in den trein zit op weg naar het strijdperk voor het dage- lijksch brood, in een noodlottig onge luk worden gewikkeld. Het kan hem het leven kosten. Misschien waren in het verleden soortgelijke sombere gedachten verantwoordelijk voor het zure ontbijt tafelgezicht. Nu zy'n de gedachten niet somber meer. De kersversche krant naast hem of misschien is hij juist bezig de blijde boodschappen in de ge bruikelijke vette letters te lezen geeft zijn nabestaanden tienduizend pond voor het geval hij in den trein den dood vindt. Waarom zal hij zich dan bezorgd maken. Is niet de vrees voor den dood vooral de vrees voor het lot van hen die ons dierbaar zijn en die wy achterlaten. Indien de man aan het ontbijt journalist is en dientengevolge alle ochtendbladen van de stad aan zijn ontbijttafel vindt krijgt hij het gevoel dat er een flinke prijs staat op zijn hoofd en dat hij hoe arm ook in het leven schatrijk zal zijn in den dood. Hij moet voorzichtig zijn de logica niet zoo ver te drijven dat hij het raison d'être van zijn bestaan begint te ont kennen. De 'kranten aan de ontbijttafel zorgen voor alles, voor medisohen bij stand indien de doodsopzet van het lot is mislukt, voor uitkeeringen bij lang durige of permanente invaliditeit, voor de begrafenis indien het werkelijk zoo slecht is afgeloopen dat zulk een ge beurtenis noodzakelijk wordt.... en mis schien zelfs voor een gedenk te eken op het graf. De Engelsche pers is geleidelijk een verbond van beschermengelen geworden dat ln tijden van nood en ramp de re keningen van den dokter en de zieken huizen betaalt de fondsen verschaft voor extra versterkend voedsel en die indien deze zorg tenslotte tevergeefs blijkt in laatste instantie voor een eerste klas begrafenis zorgt en de na komelingen met een klein fortuin ver blijdt. Of de ware geest der philantro- pie de dagbladen in deze zaak drijft is niet met zekerheid te zeggen. Maar wat doet het er toe? Het komt in wezen toch meer op georganiseerde liefdadig heid, hoe commercieel de opzet ook mag zijn. Lc::" MUZIEK. Zoo iets in het gezins-leven zich naast de eerst noodige dingen een plaats ver overd heeft, dan is het wel de muziek. Vindt men bij den heel eenvoudige de haTmonika, de rijkere pronkt met 'n dure concert-vleugel, de viool, de fluit, het orgel, de cello, de guitaar, mandoline of banjo en om niet te vergeten de gramophoon en de radio; het zijn din gen waarvan men er in bijna elk huis houden een vertegenwoordigd vindt! Zy dienen om het leven van den mensch te veraangenamen en inderdaad, kan men in vele gezinnen dikwijls wonder mooie muziek genieten. Dit ligt aan echter niet aan het bespeelde instrument maar aan den speler, die blijk geeft eenig talent voor de beoefening der muziek te bezitten. Van iemand, die zulk een talent bezit, kan men het rechtvaardigen en billijken, dat hij zich steeds verder wenscht te ontwikkelen, maar zie, een waarheid is het, die nie mand zal ontkennen, dat verreweg de imeeste bezitters van de hierboven op gesomde fraaie instrumenten heelemaal geen talent of maar heel weinig bezit ten. Nu kan men het weliswaar nie mand kwalijk nemen, dat hy een piano wenscht te bespelen, alhoewel hij feite lijk niet in staat is de schoonheid van het eenvoudigste wijsje te peilen, ma' r op zijn minst is het toch zonde vah den tijd. die hy er aan besteedt. En dit is nu juist iets, wat het over denken wel eens waard is. Bij honderden ouders zit de gedachte voor: wij zullen ons kind of onze kinderen muziek laten leeren. Jantje piano, Truusje viool en Karei cello. Maar heel zelden komt hier bij de vraag naar voren: zouden Jantje en Truusje en Karei het wel ooit zoo ver brengen, dat zij behoorlijke tonen kunnen voortbrengen? Met andere woor den: hebben de kinderen eenigen aan leg? De gedachte van de ouders, is op zich zelf zoo leuk dat weten wij wel maar zij vergeten dikwijls, welke geweldige inspanning hun kinderen zich getroosten moeten om hun muzieklessen te leeren. Want zoo is het nu eenmaal, als men geen aanleg heeft voor een be paald iets, zal men het niet dan met de grootste moeite leeren, terwijl het wer kelijke talent alles zeer snel aanleert en begrijpt en het genie doorgaans de leermeesters spoedig boven het hoofd groeit. Dit nu is het, wat men goed beseffen moet. Voor groote menschen zoowel als voor kinderen is de tijd welken zij be steden aan de beoefening van een kunst, waarin zij nooit of te nimmer iets kun nen bereiken, vrijwel geheel verloren In die uren kan men iets nuttigere leeren, iets waarvan men het ge- heele verdere leven genot of profijt van hebben kan. Speur daarom eerst altijd na bij u zelve zoowel als bij uw kinderen in welk opzicht eenige aan leg aanwezig is en als het uw kin deren betreft bedrieg u zelf dan niet, door talent te veronderstellen, daar waar het werkelijk niet aanwezig is. Sommige kinderen hebben een grooteren aanleg voor talen, maai slechts zelden zullen in zulk een geval de oudere meer laten leeren, dan wat de school biedt. In het latere leven zoeken de kinderen dan weliswaar meestal hunu oude studie zelf weer op, maar indien de ouders zelf dezen byzonderen aanleg ontdekt hadden, hoe geheel anders zou dan mendger levensloop geweest zijn. Daarom laat vooral uw kinderen geen uren en geestkracht verspillen aan muziek, als zij geen aanleg bezitten en zeker niet als zij voor geheel andere dingen zelfs zeer veel aanleg bezitten. Bedenkt, dat de zoo gewone schoolvakken als wiskunde, natuurkunde, dierkunde, letterkunde, talen, etc., ook de geheele wereld voor uw kinderen openen kunnen, indien slechts de kennis van die vakken tot een bijzondere hoogte wordt opge voerd, hetgeen spelenderwijs gaat als aanleg en toewijding aanwezig zijn. VOOR HET JONGE VOLKJE. Om te zeggen, dat dit pakje voor kleine meisjes een groot succes zal wor den, is zeker allerminst voorbarig. Het rokje bestaat uit één stuk met een puntje in het midden en vastgehecht aan een linnen onderlijfje. Het Jumpertje heeft geen mouwen en alleen op de schouders naden. De „cardigan" is op dezelfde wijze gemaakt, echter met lange mouwen. Het knip patroon is voor meisjes van 10 tot 16 jaar en kan onder no. 203 met vermel ding van leeftijd worden besteld voor f 0.55.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12