OM ONS HEEN H. D. VERTELLINGEN Haarlem's Dagblad KON-ZEEPFABRIEKEN-DE DUIf De vier gedenkwaardige jaren der lamilie Van der Velde HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 JUNI 1928 No. 3771 DE NENIJTO TE ROTTERDAM. Een kunstliefhebber in een groote schilderijenverzameling te Venetië gaf op de vraag of hy er voor den eersten keer kwam ten antwoord ..sedert twee jaar bezoek ik dit museum lederen dag en ik durf nog niet zeggen dat ik weet. wat er hangt." Zoolang zou de meest enthousiaste bezoeker voor de Nenyto niet noodig hebben, maar ook hier is het waar. dat het oog onmogelijk alles te gelijk om vatten kan en dat de hersenen boven dien maar weinig van de opgedanei in drukken vasthouden: zoo neemt een met suiker verzadigd glas water ten slotte geen suiker meer op. Het Is daarom onmogelijk en onnoo- dig alles te vermelden, wat op de Ne nyto in de vier groote hallen te zien is. Laat ik dus van zaal D alleen maar zeggen, dat de prijzen voor de verloting er zijn tentoongesteld en dat er van allerlei te vinden :s, bijvoorbeeld koffie voor het hart, pepermunt voor de tong en kleine microscopen voor het oog; terwijl een mensch hier rondloopt, zweeft geheimzinnige muziek om hem heen. alsof ze uit de lucht komt vallen en dat doet ze dan ook, want Philips levert ze per radio In een greote ruimte ls, zou ik zeggen, alleen orgelspel per radio op haar plaats, omdat die een kere wijding heeft, maar wanneer daarin een marsch ten beste wordt gegeven of een potpourri of een step. dan hoor ik die liever van een zichtbaar orkestje met een ijverig zwaaienden kapelmees ter, een cornetist met bolle wangen en een fluitist, wiens zwarte jaspanden hem des te beter op een merel doen lij ken: tuut, tuuhuu. tuut, tuut. Ziehier een ypisch bewijs hoe de kunst den kunstenaar zelf verslindt. Zonder radio zou de tentoonstelling het zonder mu ziekkorps niet kunnen stellen. Zaal B is hoofdzakelijk gewijd aan het buitenland, maar jammer genoeg is het buitenland niet op tijd. Voor België is ruimte gereserveerd, de Fransche af- deeling is pas op 16 Juni geopend. Hier worden ons de havens getoond van Manchester en Keulen en er wordt reclame gemaakt voor Aken als badplaats, waarvan een overoud Neder- landsch rijmpje weet te vertellen: Reinler is met zijn stramme leden Kaar Akens baden toe gereden. Daar heeft hij geld en zaal en peerd In alle vroolijkheid verteerd. Ziet wat de wateren vermogen! Hij is te paard naar 't bad getogen En op zijn voeten wéergekeerd. Flink komt Australië voor den dag voornamelijk met vruchten en kinder speelgoed. Als specialiteit (want dat wonderlijke beest is buiten dat wereld deel niet te vinden) staat er een kanga roe, opgezet wel te verstaan en eer handige jongen maakt voor Australië een welgeslaagde reclame met een boomerang, het vermaarde werptuig van de Australische inboorlingen dat tot den werper terugkeert wanneer het zijn doel gemist heeft. Tot nu toe heb ik dat als een sprookje beschouwd, maar die verdachtmaking trek ik bij deze in. Inderdaad heeft de boomerang van dit jonge mensch (een klein model boome rang. om naburige etalages niet te be schadigen) de curieuse hebbelijkheid om nadat hij het ding weggeworpen heeft, vanzelf met een sierlijken boog in zijn hand terug te keeren. Toegepast op tennisballen zou deze vinding nog prac- tisch nut kunnen opleveren. Het grillige toeval wil, dat in de buurt van deze etalage nog andere middelen zichtbaar zijn om iets of iemand tot je terug te laten komen. Daar wandelt met den afwezigen blik van een mu seum- of tentoonstellingsbezoeker een huisvader, een flinke, groote. sterke ke rel, voor wien je met genoegen plaats maakt: achter hem aan komt moeder met de kinderen. „Pa!" roept zij op ge biedenden toon en steekt één vinger in zijn richting uit onmiddellijk keert het besef van tijd, plaats en verplich ting in zijn blik weer en draait hij ge hoorzaam om, daar zijn vrouw hem noodig heeft ter gezamenlijke bewonde ring van een Oostenrijksch weefsel. Met de vermelding van Kopenhaagsch aardewerk en artikelen uit Noord - Afrika heb ik aan het buitenland de eer bewezen, die het toekomt. Met de Nederlandsche nijverheid heeft dit al les natuurlijk weinig te maken en in dat opzicht wijkt zaal B van den algemee- nen indruk, dien de tentoonstelling geeft, niet af. Meer zegt, dat toen de medewerking van de vaderlandsche nijverheid klaarblijkelijk zou ontbreken, j kloeke Rotterdammers gezegd hebben: ..er zal toch een tentoonstelling zijn", waarop zU de Nenijto schiepen. J Maar wie verwachten zij nu op deze I exposit e? Natuurlijk in de eerste plaats de ingezetenen van Rot'.e-dam Mis- j schien is deze eerbic. ardige massa I 1-400 000 zielen, meen .k voor haar wel slagen toch niet geheel voldoende Stroomen de vreemdelingen, die ter ge legenheid van de Olympiade in Neder land verwacht worden, er heen? Vooral deze vraag: zijn er al vreemdelingen naar ons land gestroomd? Die vraag kan nu nog niet beantwoord worden. Men zegt, dat de Argentijnsche voet ballers en hun makkers uit Uruguay zich op Duin en Daal en op Velserbeek wel eens hebben zitten vervelen zelfs is er ons volk een verwijt Van gemaakt, datt het geen speciale commissie heeft gesticht om de jongelui aangenaam be zig te houden. Wie hadden deze zeer kostbare plannen moeten uitvoeren? De Nederlandsche particulieren alweer, op wie een krenterige Regeering alles wat aan de Olympiade vast was, toch al af geschoven heeft! Het ware wat veel ge vergd. Zijn die voetballers op de Nenijto geweest? Ik heb het niet vernomen. Andere vreemdelingen dan misschien? Te Amsterdam moet men niet verrukt zijn over het vreemdelingenbezoek. Maar misschien komt dat nog, want de voetbalwedstrijden behooren niet eens tot de Olympische spelen ze waren er maar een aanplaksel van. Die beginnen pas op 28 Juli, zoodat de plechtige opening, de voorstelling van de mede werkende athleten, het afleggen van den Olympischen eed pas op dien dag kunnen plaats hebben. Misschien bege ven zich de stroomen der vreemdrlingTfi dan pas naar ons land en naar Rotter dam. Eerst na afloop van alles kan de balans worden opgemaakt. Verwacht men intusschen de Hage naars, de Leidenaars, de Haarlemmers op de Nenijto? Zeker niet om een de monstratie van Nederlandsche nijver heid te zien, want dat is zij niet. En toch heeft de tentoonstelling ééne, groote merkwaardigheid. Wat er te zien is van het havenbedrijf en de industrie uit Rotterdam en omgeving. Het be stuur heeft mijn adviezen niet noodig. Maar wanneer in de vacantiemaanden Juli en Augustus de spoor goedkoope treinen laat loopen en het centoonstel- lingsbestuur zorgt voor goedkoope rond vaarten in de haven, dan zou aan onze Haarlemsche medeburgers kunnen wor den aangeraden: neemt van uw vacan- t;e een dag af voor Rotterdam Gaat daar in de morgenuren de Nenijto zien in den middag de haven en neemt ln den avond een kijkje op het Lunapark. Dan zult gij (met mooi weer) een pret- tigen en ook zeer leerzamen dag hebben doorgebracht. Op het Lunapark is heel wat te zien, voor wie er van houden, te worden rondgedraaid, geslingerd, op hun hoofd gezet Ln de verschillende bedenksels die wij vroeger kermis noemden en sedert de kermissen hier en daar en overal heeten te zijn afgeschaft, bijeenge bracht hebben onder den naam van Lunapark. Het is door een te Gouüü gevestigde maatschappij samengesteld en heeft alles wat wij daarvan kunnen verwachten: een compleet Afrlkaansch dorp, verschillende auto-banen, een groote bergbaan, waarin de bezoekers in wagentjes worden opgeheschen om daarna in de diepte te worden gestort, zonder eenig gevaar, een groote inrich ting Ober Bayern, een reuzenrad en wat al niet meer. Hier wordt de mensch, te midden van al de zorgen en moeilijk heden die het leven op hem afzendt, weer een phar uur een kind en ver maakt zich onbevangen. Ziedaar de re den, waarom de ter dood veroordeelde kermissen altijd weer levend worden, al nemen zU dan ook andere namen aan. Van kinderlijk gesproken: er is een» spoortje dat rondrijdt in een cirkel. Niets anders. Rondrijden in een cirkel. Het heet Heidelberg, waarom weet ik niet en of een ander het weet heb ik niet vernomen. De passagiers zitten in kleine wagentjes en rijden ror.d. Zoo als gezegd in een cirkel. Waarom ze dat doen en er een dubbeltje voor over hebben weet ik ook niet, maar mis schien ligt er diepe philosophic in ver borgen, namelijk deze: dat de mensch het leven veel beweging maakt, zich snel verplaatst, maar tenslotte niet verder I komt Ofschoon erkend moet worden, dat de passagiers in de wagentjes er niet naar uitzagen alsof zij zich in dit' wijsgeerige vraagstuk verdiepten; veel- leek het of zy nergens aan dach ten, want ze staarden zwijgend voor zich uit, draaiden rond en stapten uit, toen het treintje stilstond. Toen kwamen er weer andere cirkel- gangers. J. C. P. DEMONSTRATIE VAN VOLKS DANSEN. De vereenig.ng tot bevordering van het onderwijs in kinderverzorging en opvoeding <K. en O.) heeft een demon stratie vanVolksdansen georganiseerd welke op Woensdagavond 27 Juni zal plaats hebben in den tuin wan „Oud- Zomerzor?" te Bloemendaal. Voora: zullen eer.;ge leerlingen van de Bloe- mendaalsche Schoolvereeniging eenvou dige dansen uitvoeren. De demonstratie der oudere cursisten staat wederom onder leiding van me mevrouw SansonCatz te Rotterdam Deze demonstratie is het resultaat van een cursus, welke in het afgeloopen seizoen door K. en O georganiseerd werd. Scholieren hebben tegen verminderde prijzen toegang. HAARLEMMERMEER HULDEBLIJK VOOR H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Dank zij de krachtige medewerking, welke ondervonden is van de wijkver pleegsters en de jongedames, die gewoon zijn om zich voor den verkoop van het Emmabloempje te beijveren, hebben zich in Haarlemmermeer 2213 vrouwen opgegeven, die een grootere of kleinere gift hebben willen schenken voor boven omschreven doel zoodat haar namen zuilen worden vermeld in het album. het. welk bij het geschenk zal worden aan geboden. De opbrengst is geweest als volgt Hoofddorp f 117.491/2; Nieuw Vennep f 112.04: Abbenes i 74.59 1 2; Vijfhuizen f 91 53 1 2; Zwanenburg f 66 07 1 2: Rijk f 108 86; Aalsmeerderdijk f 70.321.2: totaal f 638 92 1/2 Verder werd nog ingezameld in: Halfweg f 102.47; Uithoorn f 164: Ouder kerk aan den Amstel f 139.20; Aalsmeer f 305; Nieuwer-Amstel f 320. DE VERGROOTING VAN ONS STADHUIS. Medewerking txm de burgerij gewenscht VOORBEELDEN UIT HET VERLEDEN. Het is onzen lezers bekend dat in 1930 het Stadhuis vergroot zal worden. De gemeente is eigenares van het ge- heele complex winkels en huizen dat be grensd wordt door de Pand poort. Ko ningstraat, Joeobi)nestraat en Prinsen hof. Er zal op dit terrein een nieuwe vleugel gebouwd worden. Natuurlijk is het niet de bedoeling om ook het ge- heele Prinsenhof af te breken (waarin thans behalve de raads zaal ook de Bibliotheek en Openbare Leeszaal gevestigd zijn) maar wel om daar inwendige verbouwin gen uit te voeren. De Opent -e Leeszaal en Bibliotheek zullen zoo zijn althans de voorloopige plannen verhuizen naar het oude H.B.S.-gebouw in de Ja- cobijnestraat. Openbare Werken moet dan een ander onderkomen zoeken. In den nieuwen vleugel van het Stadhuis komt dan ruimte voor een betere huis vesting van de verschillende diensten, terwijl het ook in de bedoeling ligt om een nieuwe raadszaal te bouwen. Openbare Werken staat hier voor een belangrijke opdracht. Op de vi-agstuk- ken, die zich hierbij voordoen hebben wij reeds eerder de aandacht gevestigd. In welke stijl moet de nieuwe vleugel wordenu getouwd? Uit goede bror. weten wij, dat het in elk geval het voornemen is, om wat nog over is van het oude Predikheerenkloos ter te sparen en dit in de nieuwe be bouwing een passende aansluiting te geven. Dat zijn dus de oude klooster gangen op de binnenplaats, de Pand- poort de trap en de portaal-omlijsting in de gang van het Prinsenhof en nog eenige fragmenten. De bouw en ook een belangrijke ver bouwing van een stadhuis is voor een gemeente altijd van veel beteekenis. In het raadhuis klopt de hartslag van het geheele gemeentelijke leven. Geen von der, dat de stadsbestuurders, daarbij ge steund door de bevolking, in den loop der eeuwen steeds geijverd hebben voor het bezit van een mooi raadhuis. Haar lem kan bogen op een stadhuis dat niet alleen oud, maar ook mooi is. Als Haar lemmers raken wij er aan gewoon maar vreemdelingen staan vaak verrukt over het welgeslaagde monument van oude bouwkunst. Vooral de hal is, wanneer by officieele ontvangsten een passende versiering is aangebracht, die beschenen wordt door het zachte licht der honder den kaarsen uit de oude koperen kronen var. sprookjesachtige schoonheid. De oudheidkundige vereeniging Haer- hem heeft thans ongeveer 15 jaar ge leden het geld beschikbaar gesteld om den toren op hei Stadhuis te her bouwen. Daardoor heeft het gebouw ook aar. uiterlük schoon nog gewonnen. Jammer is, dat het stadhuis wat de buitengevels „aangaat, niet, geheel in den ouden toestand te herstellen ls. Dan toch zou voor den ingang een groote uit bouw op pilaren gemaakt moeten wor den. Het vroegere schavot. Daaraan is, in verband met het drukke verkeer op de Groote Markt by de Barteljorisstraat en Zijlstraat natuurlyk geen denken. Wel zijn er eenige kleinigheden wat het uiterlijk aangaat (o.a. een klein hoek torentje aan den kant van de Koning straat (die zonder veel kosten weer op te bouwen zyn. Van binnen is ons stadhuis evenwel nog veel te verfraaien. Indertijd is een crediet toegestaan voor het maken van nieuwe deuromlijs- tingen in de hal. Het was het plan ont die weer geheel in ouden styl te maken. Dit werk is evenwel tot heden niet uit gevoerd. Wil men liever wachten tot een algeheele restauratie by den bouw van een nieuwen vleugel? Dan zal ook in het thans bestaande stadhuis wel een en ander verbouwd moeten worden. Al zou het alleen slechts zyn voor het leggen van de leiding voor een oentrale verwarming. Het zou ongetwijfeld een s5*mpathieko gedachte zijn, als, ter gelegenheid van de verbouwing, uit de burgery een co mité gevormd werd. om bijdragen te ver zamelen om aan het gemeentebestuur een kapitaal aan te bieden voor de ver fraaiing van het Stadhuis, of voor de verzorging van een bepaald onderdeel daarvan. Voor de nieuwe raadzaal zijn verleden Jaar al vast de stoelen gekocht, maar daarmee is een raadszaal niet gemeu beld. Ook in de hal is nog veel te ver fraaien. Wy denken byvoorbeeld aan het maken van een groote schouw aan den kant van de Koningstraat, waar nu een leeiyk raam gevonden wordt. Ligt het niet op den weg van de ver eeniging Haerlem om in deze het ini tiatief te nemen? In de geschiedenis vonden wy eenige voorbeelden van geschenken die door de burgery zijn aangeboden tot verfraaiing van ons raadhuis. 25 November 1854: Een, door den heer Th. Wilson aan de gemeente geschon ken schildery, voorstellende „Kenau Hasselaer op de wallen van Haarlem", wordt met eenige plechtigheid in de hal van het stadhuis opgehangen. La ter overgebracht naar het Frans Hals Museum). 28 April 1870: Eenige hoeren schen ken aan de gemeente vier, door den Haalemschen kunstschilder Piet or Holsteyn geschilderde ramen, die zich in de kerk te Bloemendaal bevondenen in 1867 verkocht werden. Deze ramen wer- den geplaatst fcn de groote zaal van het Raadhuis. 24 April 1871: Eenige heeren schenken aan de gemeente verschillende wapen borden, die uit de Groote Kerk verdwenen waren en door hen op een verkooping hier ter stede gekocht en daarna hersteld zyn. Die wapenborden werden in de hal van het Raadhuis ge- plaatst. Ten slotte nog het hierboven reeds gememoreerde geschenk van Haerlem" voor den opbouw van den Stadhuis-to ren. (Nadruk Tcrbodr-n; auteursrecht voorbehouden.) Een Orgie! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL. BIJ LEKKER BROOD DENKT MEN HET EERST AAN ARR'S OUTBROOD Eigenlijk had Tommy er nooit by ge dacht dat het misschien de moeite kon loonen om by een ander dan zUn vader te bedelen. Hem had hy altijd als een man van geld beschouwd. En zou het al eens tot hem doorgedrongen zyn, dat ook de andere leden der fami lie wel voor eenige koperen oenten wa ren te krygen. dan zou hy toch nooit geloofd hebber, dat dit he: geval was met Cora, zyn negentienjarige oudste zus. En toch vergiste hij zich ln zijn meer of minder onbewuste redeneering. Dat ontdekte hy zoo: Op zekeren dag werd het villadorp, waar Tommy woonde en welks naam ons natuurlyk niet interesseert, een tweeden dokter rijk. Niets bijzonders, niet waar? Of tóch? als U verneemt dat Dr. Henegouwen jong was en knap en slank en ryk en getrouwd noch verloofd Evenals alle huwbare dochters van het dorpje, welks naam ons niet interesseert, werd ookTommy's zuster ongesteld, en om dat de oude dokter zoo oud werd. zocht zy haar heil by Dr.Henegouwen. die, af- schoon hy eigeniyk slechts voor zyn pleizier werkte, zyn vermogen zeker ver dubbelen zou als hy nog twee' Jaren knap en slank en in het dorp bleef Maar of Cora nu dt zachtste, bemin- neiykste en als huisvrouw meest belo vende bakvisch van het dorp was, Tommy zou dit zeker niet hebben toe gegeven! dan wel in zaken van liefde de h ".digste. vast staat dat Jonge, knappe, slanke dokters zonderlinge men- schen zyn; en zoo kwam het dat by het eerste het beste avondpartytje dat Tom my's moeder gaf Dr. Henegouwen werd uitgenoodrid. Natuurlyk was het een doorgestoken kaart, Tommy vernam dat van Cora die het haar moeder toefluisterde maar dien avond waren alle bakvischjes ziek en de dokter kon pas heel laat komen. En toen hy een half uur vóór den aanvang van het feest even aan wipte om zijn verontschuldigingen te maken, nam hy Tommy ter zUde en be loofde hem: „Tommy, biyf jy den heelen avond by je zuster zitten en plaag lederen man die by haar komt, zoo lang tot hy weg loopt. Als ik kom en zy is alleen, krüg Je van my twee kwartjes!" Nou! dat wilde Tommy wel en toen Dr. Henegouwen eindelijk kwam. was Tommy's moeder bUna wanhopig, maar... Cora zat alleen I En Dr. Henegouwen zeide: „Hier rijn de twee kwartjes. Tommy, en nu kryg Je er nog twee by als je maak! dat je weg kom: en je van avond je gelicht riet meer laat zier.!'' Ook dat viel Tommy niet moeilijk en hy eclipseerde: ryk ontzaglijk rük. Tommy was een kind var. welgemelde ouders en wist dus wat weelde is Hf) had het ondervonden toen hll eens met eenige schoolvrienden een star- pel beenderen had ..gevonden" ach ter het slachthuis. Hy hadden er f 1.20 voor gemaakt en waren met zyn zeve nen. Maar nu had hy een vermogen alleen! Hoe het precies gegaan ls. kan lk U niet zeggen, omdat .k ln het beschre ven van een orvlc heel zwak ben. Maar u weet natuurlyk ook dat een schooljon gen die hoogst zelden uit duistere bron nen ten hoogste enkele koperen centen weet op te diepen, een anderen smaak heeft als Iemand die voortdurend geld bezit. Ter verduidelijking zeg lk nog er bfl dat Tommy een zwak had voor zure bommen (dat zyn augurken ln azyn gedrenkt) rolmops en roomijs hetgeen hetzelfde als bevroren pudding is. En zoo kwam het dat Tommy dien avond door de politie op een handwagen werd thuis gebracht na een enorme zure bommen-, rolmops- en roomUs-orgic. Men bracht hem naar bed en Dr He negouwen hield niet op met aan de fa milie te zeggen dat hij alleen moest zijn met den patient. en Tommy toe te fluisteren dat htj goud verdienen kon met te zwUgen „Tommy. Tommy." aelde de arts. toen zy alleen waren: „hoe kon je van zoo een onnooeclen gulden 1" Maar Tommy viel hem in de rede: „Van u had lk een gulden, ja!. maar van Cora had lk een riks. om dat lk lk u met haar alleen toen kwam er een hevige snik JOH. VAN DEN HOEK Als gij Drukwerk noodig hebt, draag het dan op aan Gij ontvangt het snel en keurig en de prijs is billijk LOCOMOTIEF BIJ BUNDE ONTSPOORD. Te Bunde zyn gisterenmorgen op het station tüdens het rangeeren een loco motief en een bagagewagen ontspoord meldt de Tel. Daar het ongeval juist gebeurde op een wisseltong, werden béide sporen ver sperd. De eerste sneltrein uit Maastricht die op dat oogenblik reeds van het station vertrokken was. werd voor Bunde opgehouden en moest terugryden over Maastricht, om vervolgens omgeleid te worden over Heerlen en Sittard. waar door deze trein eenige uren vertraging ondervond. Ook in het verdere trein verkeer ontstond groote vertraging, wy' de reizigers in Bunde moesten overstap pen. Tegen halfelf was de versperring op geheven. MARKTNIEUWS. Op de op 20 Juni p.lhler gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht Bloemkool 1020 ct. per stuk. Andy vie 0.901.70 per kist Spinazie 0.20—1 per kist. Postelein 2570 ct. per ktet. Sla 1.25—3.50 per 100 krop. Wortelen 16—25 ct. per bos. Raapstelen 0.40—2 per 100 bos. Rabarber 815 ct. per bos. Radijs 25 ct. per bos. Peulen 24—30 ct. per KG. Doperwten 25—36 ct. per KG Snyboonen 60—80 ct. per KG. lfeerenboonen 75—90 ct per KG. Aardbeien 1.502.25 per slof. Seldery 312 ct. per bos. Pieterselie 615 ct. per bos. Uier. 89 ct. per KG. Komkommers 10—16 ct. per stuk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cent* per regel- yn-CHR-PLEINE5-DEND0LDER Ci&?ORWAARP&N OP AANXgjaSqg® FEUILLETON door JAN VAN MERLENSTEIJN. 35) Hoewel eenige van de Poolsche offi cieren ons te hulp kwamen duurde het een paar minuten voor wy den man, die om zich heen sloeg, beet, en krabde konden binden. wy namen nog een ander gevangen, die in de nabüheid staande, het schouw spel stilzwijgend had gevolgd. Hy ging zonder zich te verweren met ons mee en werd direct door de Poolsche officieren, van wie er een paar klaarblijkelijk uit stekend Russisch spraken, in verhoer genomen. Wij kwamen het volgende te weten: De mart die Gerard aangevallen had. heette Som linokof f en was uit Nischl- Novgorod afkomstdg. terwijl de tweede, die eveneens uit deze stad kwam, zyn knecht was. Somlinokoff. of Alexander Iwano- witsch. zooals zyn knecht hem noemde, door op Russische manier zyn voornaam met die zyns vaders te verbinden, was ingenieur en had in het buitenland een schitterende opleiding gehad. Iiy had het apparaat zoowat een jaar geleden uitgevonden. De zeer onwetende knecht kon ons natuurlyk niet precies inlich ten. Hy wist slechts, dat Somlinokoff zyn apparaat aan de Regeering had aangeboden waarby hy bedongen had dat hy het opperbevel over het leger zou voeren. Op deze voorwaarden was de Sovjetregeering blijkbaar ingegaan. Meer konden wij van den knecht niet te weten komen. Voor het oogenblik was ons dit genoeg. Bovendien hadden wy de verschillende deelen van Somlinokoffs apparaat verzameld en vader had ze achter op het paard laten binden. Wij waren van plan ze later nauwkeurig te onderzoeken. De Poolsche officieren gaven zich de grootste moeite Somlinokoff die nog al tijd gebonden op den grond lag, te on dervragen, maar de antwoorden, die hy gaf. waren onsamenhangend en ver ward. Hy probeerde zyn boeien te ver breken en riep, dat hij de koning der wereld was. zyn verstand was door het mislukken van zijn groot plan geschokt. Wy bonden hem op Gerard s paard en namen hem mee. Welk een bloc "~e ironie van '.et nood lot! Hier werd de eene uitvinder van den concentrator als waanzinnige weg gebracht. vastgebonden op een paard dat de andere uitvinder aan den teugel voerde. Op vaders verlangen werd Somlinokoff naar Holland gebracht, waar hy op onze kosten ln een gesticht werd geïnter neerd. De goede verpleging ten spilt, stierf hij daar na drie maanden, zonder weer in het bezit van zijn geestvermo gens te zyn geweest. Hiermee zou 3s mijn verhaal kunnen besluiten. Maar Se: wil nog eenige woor den over onze thuiskomst schrijven. Overladen met eerbewijzen van de Pool sche regeering keerden we naar Ply mouth en ons jacht terug, waar moeder en Corry ons wachtten. Ik kan er mij niet mede ophouden het enthousiasme, waarmee wij in Plymouth ontvangen werden te beschrijven. Het was overwel digend. In den middag van der. volgenden dag het was een Zondag voeren we weer den nieuwen Waterweg van Rotterdam binnen. Reeds by den Hoek van Holland stond het volk op den dam samengepakt te wachten. Hoerageroep begroette ons, er werd met vlaggen er. zakdoeken gezwaaid De schepen die wy tegenkwamen, hadden vlaggeversre- ring aangelegd. Ontelbare motorbooten kwamen ons tegemoet gevaren en wier pen bloemen op ons dek. 7oo ging het door tot Rotterdam Daar zagen de stra ten langs d? haven zwart van de men- schen. waartusschen. geheel machteloos, de bereden politie stond, die de orde moest handhaven, doch zich niet kon verroeren. Uit alle vensters hingen de menschen. Alles schreeuwde en zwaaide. Op de Maasbrug hingen ze tot aan het middel over de balustrade en tot heden toe begrijp ik nog niet, dat er toen nie mand in het water is gevallen. wy waren bang om te landen, wy stonden tegenover zulk een enthou siasme. En toen wy eindelijk landden, duurde het meer dan een uur voor we onze auto konden bereiken, waar made moiselle, trillend van vreugde weenend op ons wachtte. De rit naar Den Haag duurde volle drie uur, omdat we overal op den weg werden opgeliouden. De auto was zóó overvol met bloemen, dat wy ons niet bewegen konden. In Den Haag zelf her haalden zich dc tooneclen van Rotter dam. zy het dan ook in gematigden vorm. Van alle toespraken verstonden we geen woord en we lazen ze pas den volgenden dag in de couranten. Met groote belangstelling lazen we ook alles wat vader daarop had geantwoord. Het waren volgens de verslagen zeer mooie woorden. In werkelijkheid had hy tel kens niet anders gezegd dan: „Ik dank u harteiyk. Maar ik verzoek u. laat u de auto nu passeeren". Laat in den avond kwamen we in Wassenaar aan. zeer verheugd by de gedachte nu emdelyk weer thuis naar bed te gaan. Toen wy de villa naderden, riep Corry uit: ..Daar hebben we weer wat anders!" En waarachtig daar stond de heele Technische Hooge school van Delft en bracht ons een serenade met fakkellicht De studenten waren niet tevreden vóór Gerand uitstapte en een begroetings toespraak hield. Het was reeds na mid dernacht vóór de laatste lichten gedoofd werden en wy ter ruste gingen. Ons groot avontuur was afgeloopen. Daarmee zou ik nu de pen willen neerleggen, want vaders werk ls luer- mee beschreven. Ik zeg met opzet ..va ders werk", want hoewel het Gerard was, die den concentrator heeft uitge vonden. het was toch vader die ons leidde. Wy vertrouwden en bouwden op hem als de nood het hoogst was, op hem, die met onwrikbaren wil den weg volgde, dien hy als den Juisten beschouwde. Ik ben niet zoo handig met de pen. om onze gevoelens tegenover hem zoo te beschrijven als ik het graag zou willen. Daarom wil ik de heeriyire woorden citeeren. die den volgenden dag als een groet aan vader en ons in een onzer grootste dagbladen te lezen waren cn wel er slechts aan toevoegen, dat wy. hoewel zy ons allen gelden, ze toch al leen op hem toepassen <iic onze gids van de duisternis naar het licht was. Het artikel luidde: ,De heer Van der Velde en de zynen zyn wederom in ons land. Wat niemand onzer, zelfs in zijn stoutste droomen, heeft durven hopen, ls tot een schoone werkelijkheid gewor den. Het slot van het drama, dat wy ademloos en in bevende spanning ge volgd hebben, dat ons tallooze malen het hart in de keel deed kloppen, heeft ons een oplossing gebracht, die boven alle verwachting verheven is. wy hebben de grillige en snel wisse lende lotgevallen onzer landgenooten gevolg en wy sidderden als wy van hur. daden hoorden, daden, waarover wy niets publiceeren konden en die toch in ons volk van mond tot mond gingen als eens in het grijs wieden de helden - nu zangen der Barden. Het noodlot heeft ons hen weer terug gegeven en de wereld gedwongen tot de erkentenis, dat zy aan hen een groot onrecht beging. Zij zyn het geweest, die het vaandel der menschel ijkheid boven dc stroomen der menschelyko hartstoch ten en vooroordeelen wisten hoog te houden, zy zijn als overwinnaare te ruggekeerd uk tien strijd zonder over- won nonen. Voor de villa in Wassenaar marcliee- ren de sclilldwachten op en neer en presenteeren het geweer als de heer des huizes gaat en komt. Want de bewo ner is geen gewoon burger meer. hy te een onafhankelijk vorst, de eerste souve- reine burger der historie, oen koning zonder ryk. of beter: van een rUk, dat grooter en geweldiger is dan dat ran andere vorsten. Want hy beheerscht het ryk des geest-es en zyn tallooze on derdanen rijn de gedachten, die hy aan zyn wil heeft onderworpen. Ons land voelt diep den trots, dat Van der Velde een der onzen is. Van de glorie van zyn roem straalt Iets af op zyn kind dat hy liefheeft en waarvoor hy leed. toen wy hem lieten trekken omdat wy onmachtig waren hem te verdedigen. Nu is hy teruggekeerd en zooals Pro metheus hel vuur. zoo heeft hy ons een goddelijke gave mecgebrac: nl de hoop. dat de zin uit het oude Bed: „Vrede op aarde" eindelijk tot «si ge lukkige werkelijkheid zal worden. Dat is het onvoorziene einde vac «o zwerftocht, die onze landgexxx>t Van der Velde gemaakt heeft en waaruit hy dit als «en glorieuze trophee meebracht. Moge dit de eeuwen door bewaard blij ven. hem tot een monument var. roem en de wereld tot heil en voorspoed."

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5