DATUMSTUK.JES 35e Jaargang No. 13805 VerscHynt da gelijks, Befialve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 22 Juni 1928 HAARLEM S DAGBLAD 'ABONNEMENTEN per week 0.2754, met geïllustreerd Zonda gsblad 0.32per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754- Franco per post door Nederland f3-8754-Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken ƒ0.5754franco p. post ƒ0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-adverteoriëo van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant: buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: TL B. Spears 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden Beverwijk en*. Administratie 1C724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerlcweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: VRIJDAG 22 JUNI Cinema Palace: „De Man zonder Ar men"; „De Koning der Kellners", 8 uur. Luxor Theater: .De Laatste Dagen van Petersburg" 8 uur. Rembrandt Theater: ,De Schaduw zijden van Parijs". Tooneel: Hans Graf, trio. ZATERDAG 23 JUNI Bioscoopvoorstellingen 's middags en •is avonds. WAAR IS AMUNDSEN? Fransche hulp voor hem en Nobile. „ZONDER TAAL OF TEEKEN" Een Wolffbericht, uft Parijs ontvan gen, meldt, dat de Fransche minister van marine den kruiser „Strassbourg" en de aviso „Quentin Roosevelt", die thans te Oslo is, heeft aangewezen voor een tocht naar Spitsbergen teneinde daar zoo mogelijk met Guilbaud en Amundsen contact te krijgen en anders onderzoekingen in te stellen naar het Vliegtuig. Blijkens een bericht van het Noorsch Telegraafbureau uit Oslo hebben de vliegers aan boord van het Fransche vliegtuig levensmiddelen voor twee we ken aan boord. Volgens hetzelfde tele gram zou het plan om Fransche sche pen naar Spitsbergen te zenden nog maar geopperd zijn. V. D. seint tót Stockholm, dat kapi tein FaJlin spoedig met een Lapland- eche sledenexpoditie naar Spitsbergen aal vertrekken, om deel te nemen aan het reddingswerk voor Nobile en zijn Op zoek naar Amundsen. Het N. T. bur. meldde uit Oslo: Het Noorsche ministerie van Lands- verdediging heeft het regeeringsstoam- schip „Michael Sars", dat zich thans nabij het Beren-eilend tusschen Noor wegen en Spitsbergen, bevindt, last ge geven in Oostwaartsche richting tot 30 gr. OIL. te varen om te zoeken naar de Latham Farman, het vermiste Fransche watervliegtuig. waarmede Amundsen en Guilbaud Maandag jl van Tromsö zijn vertrokken. De „Michael Sars" zal aan alle Noor sche zeilschepen inlichtingen vragen en hen verzoeken goed uit te kijken. De regeering heeft alle stoomsche pen, die tusschen Noorwegen en Sp bergen varen verzocht goed op te letten en ook den Russischen ijsbreker „Maly- gin" hulp gevraagd. Andere maatregelen worden neg over wogen. Een telegram, gisteravond laat uit Oslo verzonden, meldt, dat de radiosta tions in het Noorden van Noorwegen? op het Jan Mayen-eiland en op het Beren- eiland, die dag en nabht trachten sig nalen van Amundsen op te vangen, nog 5 niets hebben gehoord. Nobile spreekt. ROME. 22 Juni (Stefani). Officieel communiqué: Nobile heeft gisteren medegedeeld welk een emotie hij met zijn gezellen tijdens den vlucht van majoor Maddalena ondervonden heeft. Eenlge pakketten zijn beschadigd om dat een parachut zich niet opende. Daarom verzoekt Nobile op nieuwe ac cu's en nieuwe benoodigdheden. Hij geeft den raad alle voor het vertrek gereed staande Italiaansche vliegtui gen naar hem toe te sturen, waarbij ook een machine met ski's om een po ging te doen op het ijs te landen en de personen met normale energie op te ne men. Hij zal raadgevingen uitseinen be treffende de manier waarop liet onder zoek gedaan moet worden naar de groep die met de ballon is weggevoerd. De radio-verbinding met generaal Nobile werd, toen er een misbank rondom Kingsbay opsteeg, ulotseling verbroken. Den geheelen dag bliift. de mist aan houden en heerscht ook in de Virgo-baai en aan den Noordkaap. Echter heeft Luetzow Holm in den namiddag opnieuw een onderzoekingstocht gedaan op het Noard-Oostland en kaap Brunn. Hij deelde kapitein Sora mede dat de condi tie van het ijs in de omstreken van de de Foyn eilanden ongunstig is, en drong er bij hem op aan spoed te maken met de nasporingen naar de groep Mariano. Tot dit doel heeft men een nieuwe sledetocht op touw gezet, die vandaag aop vertrekken, maar door de mis: weerhouden is. In latere radioberichten vroeg Nomiie inlichtingen omtrent den sledetocht. Vanavond wordt de Krassin in Bergen verwacht, waar hij kolen zal innemen en naar Spitsbergen vertrek- fcea, STUDIE. (Een op 1 November 1926 ter gelegenheid van IJmuiden's gouden feest ingediend voorstel tot stichting van een ge meentelijke studiebeurs is nog steeds bij den Raad in studie). Wanneer je zit op een festijn. Dan lijken moeilijkheden klein. Dan wil je graag gulhartig zijn En maalt niet om de duiten, Maar als het feesten is gedaan, En j' alles rustig na kunt gaan. Kijk je de dingen anders aan En aarzelt met besluiten. Dit is een menschelijke trek. Ik voor mij acht het geen gebrek, Vooral voor Raden is 't niet gek. Als zy voorzichtig blijven. Maar zooals 't nu in Velsen's Raad, Met deze Studiebeurzen gaat, Zulk nimmer vorderend gepraat, Dat noem ik overdrijven. In studie blijft maar steeds het plan, Of straks een schrander jonge man, Die 't zelf niet goed betalen kan, Van Velsen mag studeeren, Ik hoop, dat hij er straks naar streeft-, Tenminste als hij 't nog beleeft, Dat hij niet zoolang noodig heeft, Als Velsen's vroede heeren. Kom Raad, neem nu eens een besluit, Of gij het doet dan wel verbruit, Maak het nu eindelijk eens uit, Houd op met langer dralen. Want voor uw studie, jaar op jaar. Moet toch per slot de Velsenaar, Al is 't voor uw presentie maar, Uit zijn beurs weer betalen. P. GASUS. SPOORWEG ONGELUK. By Bollnaes. REEDS 14 DOODEN? STOCKHOLM, "Jl Juni. (Wolttburcau) In de nabijheid van Bollnaes is in den afgeloopen nacht een D-trein in botsing gekomen met een hulp-locomtief. De eerste drie wagens van den D-trein werden in elkander geschoven. Totnutoe bedraagt het aantal dooden veertien, terwijl vijftig personen werden gewond. RIJK EN GEMEENTE. DE PRECARIO-RUZIE. Eenige weken geleden hebben wij me degedeeld dat er een geschil ontstaan is tusschen het rijk en de gemeente Haar lem. De legerau toriteiten weigeren aan de gemeente precario-rechten te betalen voor het hebben van opritten bij de kazernes. Het tarief is 12 gulden per stuk. Daarom zijn de trottoirs by de twee uitgangen van de cavaleriekazerne aan den Schoterweg en de Kleverlaan „opgehaald", zoodat de auto's van de motorbrigade, die deze kazerne thans in gebruik heeft, over de trottoirs moeten hobbelen. Erger is het nog bij de infanterie- kazerne aan den Koudenhorn. Daar zijn niet alleen de trottoirbanden omhoog gehaald, maar voor den ingang Is het tegeltrottoir geheel opgebroken. Het is daar een ware zandwoestyn. Die toe stand duurt nu al weken. Openbare Werken „vergeet" nog steeds om daar eenige stratenmakers heen te sturen .om het werk waarin zy halverwege zyn blij ven steken, af te maken. Blijkbaar zal die order pas afkomen, als eerst door de legerautoriteiten op dracht gegeven is om de precariorechten te betalen. Erg verheffend is deze ruzie tusschen deze autoriteiten niet! VERDACHT GEVAL. PE ANTWERPSCHE STAKING. BRUSSEL 22 Juni. (B. T. A De ..Etoile Beige" bericht, dat Zondag avond. den vooravond van het uitbre ken der staking van de havenarbeiders, het Sovjet-Russische stoomschip Luite nant Smitt, plotseling Antwerpen heeft ver laten. Het blad voegt er aan hoe. dat men deskundige kringen aanneemt, dat het schip geid heeft gebracht aan de communisten en dat enkele personen van het schip te Antwerpen zyn geble- om de beweging te leiden. AANKOOP PERCEEL. en W. stellen voor van den eige naar A. v. d. Putten voor 1500 aan te koopen het perceel Oranjeboomstraat 34 groot 50 c.A. Het bezit van het perceel is voor de gemeente van belang. EEN VERKEERSVERBETERING IN AANTOCHT De gemeente heeft „Het Haasje" op den hoek Groote MarktJansstraat aangekocht. De gevaarlijke hoek. Donderdagavond zyn in het Notaris huis twee perceelen verkocht die voor het verkeersvraagstuk in onze stad van zeer veel beteekenis zyn. No. 1 was het hotel en café restaurant „Het hof van Holland" op de Groote Mart 29. met een bygebouw aan de Jansstraat In dit pand worden ge vonden een groote zaal voor café, een eetzaal, een vergaderzaal, keuken, by- keuken, kelders. 14 logeerkamers, personeelkamers, zolder, enz. Het gebouw is centraal verwarmd. No. 2 het hotel en café-restaurant Het Haasje. Groote Markt 33, hoek Jansstraat. Dit perceel heeft een café zaal, keuken, kelder, 11 logeerkamers, en zolders en personeelkamers. De totale oppervlakte is 102 vierk. meter, In totaal een oppervlakte van 280 vierk. meter. De perceelen kwamen gecombineerd in veiling. Het Haasje stond op f 22.050 welk bedrag geboden was door de makelaars Post-ma en Nieuwenhoven q.q. Het Hof van Holland stond in bod voor f 87.000. Tezamen dus f 59.050. De perceelen werden daarna door den heer F. A. Groen, makelaar, afgemynd op f 1000. Hij werd dus kooper voor f 60.050 en deelde mede. dat hy q.q. (inopdracht) gehandeld had, zonder reeds dadelijk zyn opdrachtgever te kunnen noemen. Hedenmorgen kregen wij evenwel zekerheid, dat bedoelde perceelen in op dracht van het gemeentebestuur aange kocht zyn. Natuurlijk is het de bedoeling, dat Het Haasje na de ontruiming (het pand is verhuurd tot 23 October 192S) gesloopt zal worden. Daardoor kan de heek Groote MarktJansstraat, die thans veel gevaar voor het verkeer oplevert, bel angry k verbeterd worden. Ook zal bijbouw ~._i Het Hof van Holland, in de Jansstraat wel al thans gedeeltelijk onder den hamer van den slooper vallen. Dit perceel is bü den verkooper in eigen gebruik en is terstond te aanvaarden. By deze perceelen in de Jansstraat sluit aan het eigen gebouw van ..Zang en Vriendschap", dat ongeveer 1 meter naar achteren was gebouwd. Dit achter uit brengen van de rooiiyn zal nu pas tot 2yn recht komen. Toen indertyd de N.Z.H.T.M. haar nieuwe tramplannen toelichtte deelde zy mede, dat het de bedoeling was om de E.N.E.T. te laten vervallen en dan een dubbele tramiyn Noord-Zuid door de stad te laten loopen. Eén lyn Kruisweg- Kruisstraat. Barteljorisstraat. "too te Markt, Koningstaat en één lyn Jans straat en Jansweg. Er werd toen mede gedeeld dat dit plan evenwel alleen uit gevoerd za! kunnen worden als de hoek Groote MarktJansstraat verbeterd is. Het zal wel de bedoeling van het ge meentebestuur zyn om he; perceel Groote Markt 29 (Het Hof van Holland) op den uitbouw in de Jansstraat na, weer van de hand te doen. De gemeente zal wel geen hotel gaan expioiteeren! DE VEENDAKMER. Mr L van Gigch Jr. van meineed verdacht. Hij beroept zich steeds op zijn ambtsgeheim. WERD MET AANDEELEN GELEURD? (Zie ook elders in dit nummer). Verder me1 rit het Hbld.: Getuige wilde alleen antwoorden, dat dit en andere contracten onderling sa menhingen. Eenige gedachtenwisseling tusschen president en getuige volgde, daarop vroeg eerstgenoemde of getuige ook kon zeggen waarom hij, contracten door hem opgemaakt en welke van 't grootste belang waren voor de heeren W. en voor mr. Schürmann niet aan laatstgenoemde (volgens diens verkla ring), heeft laten zien. Mr. van Gigch merkt op dat ze van grooten invloed hadden kunnen zyn. Pres.: Neen, moeten zyn. Er zyn, ob jectief beschouwd, twee contracten, die van het grootste belang waren voor de beslissing of de overneming van de Dis- contobank zou kunnen plaats vinden en voor het advies van mr. Schürmann Vond u het niet hoogst onbehoorlijk, dat u deTgeiyke contracten sloot, zonder mr Schürmann daarvan in kennis te stel len? Hieruit volgt, dat u of mr. Schür mann onwaarheid hebben gesproken, of dat u onbehooriyk bent opgetreden. Wat ik u vraag, is een persoonlijke vraag, die u betreft en die mr. Schürmann be treft. Getuige antwoordde over alles goed nagedacht te hebben, hy handelde als advocaat. Het ambtsgeheim, zoo zei ge tuige. heeft hem al veel onaangename oogenblikken bezorgd, maar het grond beginsel van zyn beroep, het absolute vertrouwen gaat hem vóór alles, daar om zal hy by het absolute standpunt volharden. Getuige beeft gehandeld zooals hy meende te moeten handelen als fatsoenlyk mensch, ook tegenover mr. Schürmann. Op een vraag van Mr, Van der Mc:r zeide getuige by W.'s aftreden hem toe gesproken te hebben, getuige had toen gehoord dat de toestand der bank beter was dan uit de pandbrieven af te lei den was. Mr. Van der Meer vrceg of het getuige's bedoeling was het zoo mooi voor te stellen opdat verd. mr. K. het contract zou teekenen. Getuige zeide slechts voor den vorm gesproken te hebben. Voorts verklaarde getuige voor zyn bemoeiingen ook in andere zaken van Liebermann 55000 ontvangen te hebben. Uit een brief van Prof. Mr. P. Coppens te Brussel, een advocaat van Lieber mann. volgt dat mrs. Van Gigch. Dene kamp, Sj>aargaren en Schürmann, vol gens Liebermann 400.00 ieder 100.000 ontvangen hadden, Paarden- kooper had 250.000, ja nog meer ge kregen. Prof. Coppens wilde komen getuigen dat mr. van Gigch 100.000 honorarium had ontvangen. Mr. Van Gigch: Ik kan niet weten wie van de twee hier liegt. Wanneer Coppens de waarheid heeft gesproken, heeft Liebermann gelogen. Ik heb ƒ55000 bruto ontvangen en al het andere is een pertinente onwaarheid. Mr. Van Gigch schuldig aan meineed? Mr. Rcilingh, Ambtenaar van het O. M. zegt dat er ernstige twijfel gere zen is of Mr. L. van Gigch Jr. de waar heid heeft gespreken. Dit wordt versterkt door dat Prol. Coppens direct aan teek et: :r. gen heeft ge maakt en doordat er zoo'n groot ver schil is tusschen het salaris van mr Schürmann en dat van mr. van Gigch. Daarom verzoekt hij dc rechtbank eer nader onderzoek in te wiürp stellen. De Rechtbank begeeft zich hierop In raadkamer. Na geruimen tijd in raadkamer te zijn geweest, geeft dc Rechtbank als haar beslissing, dat een gercchtelyk onder zoek moet plaats vinden naar de vraag, of getuige mr. Van Gigch zich schuldig heeft gemaakt aan meineed. De verklaring van mr. Van Gigch wordt als volgt op schrift gebracht: „Ik heb aan salaris voor mijne werkzaamheden ten opzichte van de overdracht van de Veendammer Hy potheekbank van Liebermann f 30.000 ontvangen, en voor salaris en voorschotten voor alle bemoeiin gen ten minste van Liebermann sa mengenomen ontvangen ongeveer 55.000. Er is nog geen afrekening of declaratie geweest. Ondor die 55.000 zyn de eerstgenoemde 30.000 begrepen". Deze verklaring wordt door mr. Van Gigch onderteekend. waarna de stukken in handen worden gesteld van den of ficier van justitie- Na dit intermezzo wordt met bet getui genverhoor voortgegaan. Getuige W Hagen is commissaris van de Discontobank voor Credietinstellingen geweest op verzoek van Liebermann. al spoedig heeft getuige zich als zoodanig teruggetrokken, hij begreep niets van de /zaken en hy heeft ze nooit au serieux genomen. Liebermann beschikte volgens getuige over groote relaties, met Van der Toorn stond eerstgenoemde vrienöschappeiyken voet mr. K. kon hij voor alles gebruiken. Nog verklaarde getuige o.a., dat op de vergadering waarop mr. Denekamp tot directeur der Discontobank benoemd werd, hy en de notaris de eenige aan wezigen waren! Hy heeft toen het bijl tje er by neergelegd. Nog al een kooper. De volgende getuige was de heer J van Schuppen. makelaar te Utrecht. Getuige was in opdracht van den heer Van der Ven te Rotterdam naar verd. W. gegaan, om de meerderheid der aan- deelen van de Veendammer te kooper. W. vroeg toen: Beschikten de men- Then over twee milüoen? Pres. tot verd J W. Jr.: Het schünt u altyd door het hoofd gespookt te heb ben. dat het verschil in beurskoers en de nominale waarde een winst oplever de. Hebt u met Van Schuppen gespro ken? Verd. ontkent dit. Pres. tot getuige Van Schuppen: Heb: u niet gezegd, dat verdachte J. J. W met de aandeelen leurde? Getuige Van Schuppen: Neen. Pres.: Mr. Van Nierop zegt het. Get. Van Schuppen: Mr Van Nierop zegt het. maar ik heb 't niet gezegd. Pres.: Er zyn drie mogeiykheden. Dal er wel geleurd is met de aandeelen. Een tweede mogeiykheid is. dat u het gezegd hebt en toen iets zei dat u niet verant woorden kunt. En in de derde plaats kan mr. Van Nierop zich vergist heb ben. Te kwart over zevenen werd dc zitting geschorst tot a.s. Zaterdag. DE RIJKSWEG HAARLEM AMSTERDAM. HET ASPHALT GEREED! De asphalteeringswerken aan den rijksweg Haarlem—Amsterdam het gedeelte op Haarlem's grondgebied was het laatst aan de beurt gekomen! zyn thans afgeloopen. De geheele weg is nu geasphalteerd. Daarmee is het groote werk van de verbreeding en verbetering van dezen belangrijken verkeersweg byna afgeloo pen. Men weet, dat de bouw van de nieuwe Liedebrug nog in vollen gang is. Het volgend jaar zal de R.-K. kerk te Halfweg worden afgebroken, zoodat dan ook het Kerkplein verbeterd kan worden. Dit gedeelte moet dan ook nog geasphal teerd worden. R.-K. SCHOOL- VEREENIGING. EEN ZILVEREN FEEST. In de eerste dagen van Juli zal de R.-K. School vereen Iging te Haarlem haar 25-jarig bestaan vieren. 2 Juli zal dit Jubilé feesteiyk herdacht worden. 's Morgens 9 uur zal een H. Mis in de kathedraal „St. Bavo" opgedragen wor den. waarby alle leerlingen der school aanwezig zullen zyn. In aansluiting daarop zal in het schoolgebouw de huldi ging plaats hebben van mej. A. G. M. Smit. die ook haar 25-Jarig feest als onderwijzeres nar. de school zal vieren. Na het vertrek der leerlingen zal dan in intiemen kring het 25-Jarig bestaan der verten'ging herdacht worden. Van 11 1/212 1/2 uur zal voor ouders, oud-leerlingen en verdere belang stellenden gelezenheid rijn om het be stuur en mej. Sm:t te comphmenteeren. 's Middags zal een feestelijke bijeen komst voor de kinderen plaats hebben in het gebouw St. Bavo. Ouders en ver zorgers hebben daarbij toegang. De R.-K. Schoolvereer.iging heeft haar op leidingsschool voor Jongens en meisjes in de Cruquiusstraat. Hoofd dezer school is de heer H. A. A. Reith. In het bestuur hebben zitting de hee ren Mr. J. N. J. E. Teerkena Thyssen en J. M. W. Franke», HET ORGEL IN HET VERVOLG „BEDRIJFSZEKER". By de windmachine van het orgel ia het gemeentelijk concertgebouw heeft zich in de afgeloopen wintermaanden een defect geopenbaard. Opzending van don motor naar een répara'ie-inrichting Is in eer. der gel Uk geval noodzakeiyk. Ten eir.de voor de toekomst absolute bedrijfszekerheid te verkrijgen, is het gewenscht om in den orgelkelder van genoemd gebouw een tweede reserve windmachine te doem plaatsen. In dien zich dan tijdens een concert een defect aan den motor mocht voordoen, kan onmiddellijk de reserve-motor in beöryf worden gestold. De prijs voor liet aanscliaffen van een tweede windmachine bedraagt 300, terwyi de kosten van het verleggen en eventueel veranderen van de wind'.-. .din gen in het orjcl 356-SO zullen bedra gen. In verband met het bovenstaand" vra gen B. en W. een crediet var, 660. Haarlem, 22 Juni. Lijn 8. Het Ls niet mUn bedoeling om kwaad te spreken van de Amsterdamscbe ge meentetram. maar waarom bereikt een motorwagen op LUn 8. vertrekkend van het Centraal Station om 7 uur 20 dos avonds, pas om 7 uur 45 het Amstel Hótel? Waarom Ls er geen bijwagen? En waarom verduren al de habitués van deze lUn. lieden dus. die het by ervaring weten moeten, dit alles? Loopen duurt niet Langer en is tien maal gezonder. Misschien we! honderd maal gezonder, want de atmosfeer m LUn s op d.zen zoeten, drukkendon avond, besluit van «km langsten dag dra Jaars. was vol van velerlei onschul dige adempjes, porf u;ns van minder waardig gehalte en allerlei andere geu ren. die ik gedeeltelijk niet raden /al cn voor het overige niet raden wil. Het totale mengsel was In e'-k geval benau wend. Nu zult u zeggen: ..Niets eenvoudiger. Ga eruit" maar dat was Juist hccle- maal niet eenvoudig, want volgens ge vestigde begrippen omtrent do verkeers regeling in tramwagens was de voordeur gesloten en de achterdeur reeds sinds het C S. vrijwel onbereikbaar. Die 'ram was volgepakt als een sordinebllk, waarmee 'k niets kwaads bedoel te zeg gen van de atmosfeer in een sard ine- blik. en tegen den tyd dat je je naar den uitgang had geworsteld was het ding veer net een van haar tallooze haltes voorby en nam een feiten spurt. Dan schommelde de heele achterbalcon- ladlng wild dooreen en werd begrijpelij kerwijze kwaad op den passagier die zich cr tusschen gewerkt had Er hapert nog wel iets aan de wer king van de Amsterdamsche gemeen te- tram. en waarom rang er niet wat fris- sche lucht in doordringen? Waarom, in onzen tijd van sociale hygiëne en huLsc- '•Uke hygiëne en baciltenjacht en al de rest. bevordert men liet rondkruipen van dergelijke gemeentelijke ziektehaarden? Er Ls meer. De conducteur, een zwee- tend en hijgend maar joviaal man. was geweldig dik. Als hU op geldjacht ging naar het loketje ln de voordeur drong hy door liet snrdineblik als onze eenige vaderland cbe tank door een oerwoud of een on bewoonbaar-verklaard huis. Hij benam velen den hijgenden adem en verplaatste zijn enorme gewicht over aller teenen. betgeen zyn ..p'rdons" niet voldoende vermochten te excusccren. Een dergel Uk omvangrijk man hoorde dienst te doen op de slechtst-bezet te Ujn van de Amsterdamsche tram av cr tenminste ren stecht-braKte lUn Ls Na 'n klein halfuur in LUn 8 betwijfel je dat. Het publick schijnt aan boord van dergeiyke lastwagens te gaan ln de overtuiging dat het ln een moderne ctad ni-"L kan loopen en dat alles beter ls dan loopen. zelfs hangen aan een lus ln een grrndig-bectarven atmosfeer. Toen wy aan een brug kwamen, die natuuriyk open was en waardoor een eindeloos-lange RUnaak kroop met een snelheid van bUna een kilometer per uur. werd hot den conducteur even te machtig. Iiy uitte een krachtig woord, verhief zich op z(jn teenen en sprak tot de sardines-in-het-algemeen: ..Da's nou cte vijfde maal in drie ritte heen en weer dat dat rotding ope is!" De sardines zwegen, dof. willoos door de samenperst ng en den atxnosferlschcn druk. Die aak had één groote mast. Dan kwam er een heelcn tijd niets. Dan een kleine mast. Dan weer een poosje niets. Dan een hoog-opgebouwde kajuit, en tenslotte een vlaggcstok mot een triom fantelijk dundoek eraan Telkens dacht je dat het laatste uitsteeksel gepasseerd was. en dan kwam er nog een waarop ric brug moes: wachten D5c vlag decs! de deur diclv -lUe sardines staarden cr boos naar. Naast my zat een magere Jongeling "eklemd. Hij had iets pelnzends. Iets droomcrigs iets gelukkigs bijna Ik weet niet wie hy was. Ik had h<m nooit eer der gezien, maar hU leek verliefd. Dit vermoeden werd bevestigd toen op het Writer looplotn een zeer cfck heer, die vlak voor hem gestaan had. zich tut de tram werkte. Hot is misschien Juister om te

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1