ROEIEN BEURSKRONIEK SPORT EN SPEL. DE WEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. BIOSCOOP GEMENGD NIEUWS MIJNHARDT'S HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 23 JUNI 1928 De jonge vier A van „Het Spaarne" geklopt. (Van onzen medewerker) Nederlands economische ontwikkeling in 1928. Vooruitgang duurt voort. De Fransche franc. De toestand op de emissiemarkt. De Amsterdamsche beurs. Op de klassieke Amsteïbaan begonnen Vrijdagavond de voorwedstryden van de koninklijke. De weersomstandigheden waren ideaal, 't Water was spiegelglad, alleen de motorbooten brachten van tijd tot tijd een hevige beroering in het wa ter. Er was practisch gesproken geen wind, zoodat van eenig boei voor of n af deel weinig sprake was. Langs de kon ten stonden tallooze toeschouwers die de overwinnaars toejuichten en nog niet afgezien hadden van de niet fraaie ge woonte de verliezers nog eens uit te jouwen. Vcor 't Spaarne nam slechts een ploeg van de wedstrijden deel n,l. de Jonige vier A, die hoewel zij hun best deden geen fortuinlijken wedstrijd roeiden. De middelmoot van de vier is het beste, al ontbreekt het no. 3 aan uithoudingsver mogen. Naar mijn persoonlijke overtui ging is de slag het minste van de ploeg. Naar dien tijd, dat de ploeg in training is geweest te oordeelen heeft de vier ze ker niet kwaad geroeid al hadden wy graag gezien dat iets van den stijl in fighting spirit en dash was omgezet, want vooral daaraan is het falen van de ploeg te wijten. Bij Nereus werd een nijdige spurt verzuimd, terecht of ten onrechte is zoo niet te beoordeelen. Blijkbaar was de ploeg er niet meer toe in staat. Tot dat punt toe had de vier goed partij ge geven en waren zü zelfs enkele oogen- biikken op Laga voor. Het tempo was in 't begin even over de dertig, bij Nereus nog slechts 28, terwijl de ploeg toen al merkbaar inzakte en korter ging slaan. Laga raakte toen juist meer ingeroeid en wist zich snel een goeden voor sprong te bezorgen, Bij Poseidon was het reeds beslist dat de Dclftsche ploeg zou zegevieren. De Deutsche Turn und Ruder Verein Amsterdam speelde in deze wedstrijd geen rol. Hoewel deze Spaarne vier, die voor 't eerst uitkwam en slechts kort oefende, het relfs niet tot snelste 2de vermocht te brengen, is hun debuut toch zeker niet slecht te noemen. D9 samenstelling was A. Marseille, tseg, de Graaff, O. van Kempe Valck, B. ten Have (slag) P, van Niftrlk (stuurman) De stuurman was tevens coach van de ploeg, Het verslag van de wedstrijden volgt thans hieronder. Vierriems juniores A, 7h. 30 1ste heat, boel I Het Spaarne boei II D. R. V. in A. boei III Laga, t Spaarne is het snelste weg. gevolgd door Laga. terwijl de ruk- kerig en kort roeiende Duitschers direct achterblijven. De 1ste 1000 M. is het een WATERPOLO. HAARLEMSCHE ZWEM30ND Zignea IV—D.W.R. I (0—7). Be Delft I—D.W.R. II (0—3). .H.V.G.B. IV—H.P.C. III (0—1). Vrijdagavond werden de, vcor de tweede ronde van het competitieroos ter van den Haarlomsohen Zwembond vast gestelde wed. trijden in de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart ge speeld. De eerste ontmoeting bracht twee dameszestallen te water nl. D.WJt. I en Ziignea IV. Zooals te verwachten was. nam D. W. R. I bij deze gelegenheid op Zignea IV revanche voor de nederlaag tegen Zignea m geleden. De Zignea-odspiraniten, waarbij het goede spel van mej. van Spaendonk scherp afstak tegen dat der overigen, konden niet veel uitrichten tegen de steeds tieruigkeerende aanvallen van D. W. R, I Met rust was de stand 3—0. In de tweede helft deed de Zignea- keepuer veel goede dingen doch ze kon niet verhinderen dat het einde kwam met een 70-overwinning voor D. W. R. L De nu volgende wedstrijd was: De Delft I—D.W.R, II. Ook hier een strijd tusschen twee zestallen met D. W. R. II sterk in de meerderheid, De achterhoede van. de Delft kreeg het zwaar te verantwoorden doch wist goed van zich af te bijten. De doelverdediger bleek van het goade soort te zijn en stopte ©enige listige bal lon op keurige wijze. De mld-voor van D.W.R. n wist uit een goed aangegeven bal het eerste doelpunt te maken, waarna Boot in de Delft-voorhoede een kleine kans voor den gelijkmaker kreeg die evenwel geen dool punt opleverde. Even voor rust bracht Vrugt met een goed schot den stand op 20. waarmede gedraaid werd. In de tweede helft wist de Delft-ach terhoede geruimen tijd de aanvallen af to slaan totdat de keeper ten slotte voor een hard schot moest zwichten. Kot einde komt met een 30-over- win nlng voor D.W.R. II. Daarna wordt gespeeld: H.V.G.B. IV ILP.Ci III. H.V.G.B. neemt het eerste het initia- t:cf tot den aanval doch de H.P.C.-ach- terhoede bezweert het gevaar. De Hecmsteedsche voorhoede bestaat uit snelle zwemmers, die af en toe gevaar lijk doorbreken. Bij 6en dezer doorbra ken redt de H.V.G.B.-keeper zeer ven dienstelijk doch vlak hierop moet hU voor een hard schot zwichten. Max Sand rock speelt een zeer goede partij en brengt den bal tot vlak voor het Il.P.C.-doel. zijn goede voorzet wordt evenwel weggewerkt. H.V.G.B. IV is nu eenlgszins in de meerderheid en verdient een tegenpunt, doch het doelpunt komt aan den ande ren kant waar de rechtsbuiten den stand op 2—0 brengt. Na de hervatting blijkt de gewijzigde opstelling niri veel te veranderen. II. P. C. Hl weet nog tweemaal te scoren, zoodat het einde kamt met een 4—0- ovcrwinning voor H.P.C. m. gelijk opgaande strijd met Spaarne iets beter roeiend dan Laga, gaandeweg wordt Laga echter rustiger en komt dan geleidelijk naar voren. Bij Poseidon is 't verschil 11/2 lengte bij de finish 2 1/2; lste Laga. 2de Spaar ne, 3e. D. T. en R V. A De 2de heat gaat tusschen boei I Njord, boel II Argo boei in Willem ril. De wedstrijd is ge heel van 't zelfde karakter als de vorige Feitelijk strijden slechts 2 ploegen Argo en Willem III terwijl Njord direct uit den strijd is. Willem III weet gaandeweg uit te loopen cn wint met ruim 3 lengten voorsprong op Argo terwijl Njord ver achter is. Ai-go heeft 3 sec. korter over de baan geroeid dan Spaarne en komt dus in den eindstrijd. Vierriems overnaadsche gieken. 8 h. 10 lste heat. boei I De Laak, boel II De Trekvogels, boei III Nereus. De Laak is verre superieur, Werkelijk een bijzonder goed ploegje, dat de Laak hier heeft. Hoewel veel lichter dan hun te genstanders weet de Laak onbedreigd te winnen. 8.30. 2de heat, boe! I Argo, boei II. Laga, boei III Triton. Een grappige race, Argo roeit met een opmerkelijk laag tempo maar weet voortdurend een 11 2 lengte voorsprong te behouden op de in zeer veel hooger tempo roeiende Laga en Triton vieren, die elkaar het vuur na aan de schenen leggen om de 2de plaats. Argo werd vrij gemakkelijk lste. De spannendste raoes gaven de achten De lste heat ging tusschen Amstel en Laga. Amstel verraste met een keurig roeiende acht. Laga had boel I en gaf fel kamp. Tot bij Poseidon was het ver- sohil niet grooter dan 1/2 lengte. Daarna weet Amstel aangemoedigd vanuit hun clubgebouw den voorsprong tot 1 lengte uit te breiden. De 2de heat ging tusschen de Hoop (de winnaars der Hollandia) aan boei I en Argo aan boel n. Argo is het snelst weg en neemt 1 lengte voorsprong. Beide ploegen laten slecht werk zien wat ove rigens ook blijkt doordat de winnaar dezer heat nog een slechter tijd maakte dan de verliezer der vorige. Tot by de Amstelbrug blijft het verschil hetzelfde. Dan zet de Hoop-acht een goede eind spurt in. Argo begint zeer slecht te roeien en veel water spuit op. met een laatste krachtsinspanning weten zU den aanval echter af te slaan, hoewel de Hoop geen 1/2 lengte meer achter was. Morgenochtend 10 uur voortzetting. E. A. Kr. HONKBAL. WEEK-OVERZICHT. Haarlem speelt Zaterdag weer een uitwedstryd. Ditmaal tegen Qtiick In Amsterdam. Quick staat op het oogenbllk in de competitie precies gelijk met Blauw wit, tegen wie Haarlem verleden week op het kantje af verloor. Het negental van Haarlem verschilt maar weinig met dat van Zaterdag 1.1. Als het spel nu maar eender is, bestaat er kans op een overwinning. Veel zal echter afhangen van Mr. Vry, den werper van Quick, die echter den laatsten tijd wel eens uit vorm is. Eveneens voor de eerste klasse wordt nog gespeeld Concordia—Blauw-Wit, die wel in een overwinning van Blauw wit zal eindigen. HET PROGRAMMA. Ie klasse. ConcordiaBlauw Wit. QuickHaarlem. 2e klasse: A.G.H C.T.O.G.O. V.V.GAConcordia 2 Z.R.C. 2V.V.G.A. 2. ConcordiaAjax 2 3e klasse: T.O.G.O. 2V.V.G.A. 4. POSTDUIVEN. DE LUCHTGIDS TE HAARLEM Bovengenoemde vereen; ging hield een wedvlucht van Chateauroux, Frank- ryk, afstand 655 K.M., waaraan werd deelgenomen met 71 duiven, welke te G uur 50 min. werden In vryheld gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: IC. Wits Ie; A. J. Timmermans 2e; W. Spoor 30e; H. Bannink 4e; Jan J. Lasschult 5e, 7e; P. Verputten 6e, 10e; J. v. d. Pol 8e; H. van Oldenmark 9e; J. J. van Staveren lie; J. G. N. Leurs 12e; W. Smit 13e; T. Cornet 14e; J. van Kordelaar 15e. Eerste duif te 4 uur 26 min., met een snelheid van 1135 meters per minuut. Laatste pryswinner 5 uur 28 min. IIAARL. POSTDUIVENBOND Bovengenoemde bond hield een wed vlucht van Fontainebleau, afstand 461 K.M., waaraan werd deelgenomen met 1060 duiven, welke te 8 uur 10 min. wer den losgelatene. De eerste 100 prijzen werden als volgt gewonnen: J. W. Rads- ma le. 90e; E. Paap 2e: J. J. Doeglas 3e; P. Brakel 4e. 13e, 39e; H, Boersma 5e. 7e; H. P. v. d. Pol Ge; H. Holsken 8e; P. Boeree 9e, 62c, 93e; J. Libbenga 10e; J. Fienstra lie; J. G. v, Leuven 12e; C. Laarman 14e; J. J. Petrie 15e, 40; W. Petrie 16e, 24e, 60e, 65e, 66e; A. J. Verdonschot, 17e; J. J. van Staveren 18e, 39e; J. de Vries 19e, 25e, 36e, 50?. 55e, 83e; C. Kortekaas 20e; W. Eekhor 21e; R. Slot 22e, 94e; Sandiford en Staphorst 23e; J. J. v. d. Linden 26c; J. J. v. d. Meyden 27e; W. Keur, I, 28e, 8Ge; D. Smit 29e; H. Fikkert Jr. 30e. 43e, 58e, 98e; W. Dorsman 31e; J. H v. d. Broeke 32e; J. Klumper 33e; J. Verver 34e; H. Lansdorp 35e; C. van Meurs 37e; P. A. Boss© 38e, 71e; IT. Stappers 41e; O. J. van Tongeren 42c; J. v. d. Pol 44e, 92; J. J. Keur 45e; P. Koning 46e; M. Griffioen 47e; D. Baas 48e, 76e; H. Vellinga 49e; M. Luyken 51e; M. Mes 52e, 77e; F. J. Lourenburg 53e; M. Fehres 54e; A. J. Timmermans 56a; L. Gimbrere 57e; H. Lansdorp 59e; Jac. Kroon 61e; P. J. van Daalen 63e; J. Dorsman G4c; H. M. WUlemse 67e; J. H. A. V/ilten G8e; B. Gort 69e; P. Rose- meyer 70e; H. Hos 72e; H. J. v. d. Kort 73e; II. Heesemans 74e; Gebr. de Leeuw 75e, 87e; W. Spoor 78e; A. H. Kramers 79e; W. Draayer 80e: M. Burger 81e; H. Eannink 82e; A. Dorsman 84e, 9ee; B. v. d. Meer 85e; P. Kok 88e; M. Kui per 89; Jac. Hart 95e; P. Twigt 96e; II. v. Oldenmark 97e; A. van Zadel 100e; Eerste duif tc 12 uur 48 min., met een snelheid van 1658 meters per minuut, laatste (212e) pryswinner te 1 uur 29 min. „DE BONTE DUIF" TE HAARLEM. Hier ter stede werd dezer dagen een nieuwe vereeniging van postduivenhou- ders opgericht genaamd „De bonte duif" aanvankelijk met 10 leden. Het doel dezer verceniging is het africhten van postduiven en organiseeren van wedvluchten en zoo noodig houden van club - ten toonstellingen. Met algemeer.e stemmen werd besloten om aansluiting te verzoeken bij den Haarlemschen Postduivenbond. Het se cretariaat zal veorioopig worden waar genomen door den heer Adr. Heins, Zijlstraat 54 rood te I-Iaarlem. KAATSEN. FRISIA. Door het mcoie weer waren er Don derdagavond veel kaatsers opgekomen. Ook de jongensafdeeling telde verschil- lende deelnemers. Sr biyft echter nog plaats genoeg zoodat nog veel meer jon gens verwacht worden. In 't geheel werd er ln vier perken gekaatst, wel een bewüs dat de animo groot was. Jammer genoeg kwam een regenbuitje den boel toch weer in de war sturen. Het veld werd glad. Voor Zondag a.s. is thans definitief vastgesteld, dat het volgende partuur „Frisla" iri den competitiewedsryd zal vertegenwoordigen: D. Godyk, S. Broers ma en J. P. Dykstra. PAARDENSPORT. QUO VADIS TVINT WEDER. Quo Vadis, de snelle dravershengst van den heer D. A. van Stralen, won weder 1.1. Zondag te Scheemda (Gr.) den Van Stralenprüs. Dit was de ze vende le prys, dien de hengst in vier eoursemaanden voor zyn eigenaar won. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTR AAT 16 TELEFOON NO. 10756 5 Apex Kïop-Veeg-Stofzuigers f 175.- Cinema Palace. JDt man zonder armen". Het aangrijpendste nummer in het Ci nema Palace stond niet op het program ma. Daarom vragen we er hier het aller eerst de aandacht vcor. We zien name lijk de eerste authentieke opnemingen van Nc-bile's Ncordpcolvlucht, namelijk de aankomst van de „Citta di Milano" te Koningsbaai en de start van de trot- sche „Italia" voor den noodlottlgen tocht. Huiveringwekkend is het schouwspel van de brekende ijssehotsen en van de on afzienbare sneeuwvlakte. I-Iet is dood stil in de zaal als we de „Italia" lang zaam wog zien zweven en Nobile voor een geopend venster zijn bevelen zien geven. Deze film, die geschiedkundig belooft te worden, moet door alle Haarlemmers gezien worden. Het groote hoofdnummer, dat na de pauze draalt, heet „De man zonder ar men", Het is een circusdrama in zes actem. Alonzo vervult de hoofdrol. Ieder denkt, d'at hy geen armen heeft, maar ii. wevkciykheld heefc hij ze wel. Ook is hij een gevaariyic inbreker. De dochter van den circusdirecteur, de mooie Zi geunerin Estrellita, houdt van hem, om dat hy de eenige man van den troep is, die haar niet aan kan raken. Alonzo is van meening, dat zij wel met hem trou wen zal, maar laat daartoe eerst door een medicus, dien hy in zyn macht heeft, zfjn armen ampubeeren. Dit verschrik- kelyk offer wordt echter voor niets ge bracht, want Estrellita besluit met den sterken man van het gezelschap te trou wen. Alonzo wil wraak nemen en verzint een duivelsch plan. om den sterken man ui' den weg te ruimen. Het is echter ook hier weer: „wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in". Hoe zich dit alles afspeelt, moet men maai eens gaar. zien. Het is spannend tot het laatste oogen bllk toe. Ook vóór de pauze draait een hoofd nummer, getiteld „De koning der kell- nors". Het is maar goed, dat kinderen beneden d"e 18 jaar thans geen toegang hebben, want veel verheffends wordt er niet in te zien gegeven. Het stuk ein digt tenminste nog met een goeden tendenz. als een vader zyn zoon nog op het allerlaatste oogenblik weet te weer houden om een valsch huwelijk aan te gaan. De echte vaderliefde speelt hiev een mooie rol. Alles bU elkaar een programma, dat veel belangstelling zal trekken, Luxor-Thcater. Laten wy beginnen met te zeggen, dat wy deze film zuiver en alleen als film willen beoordeelen en dat wy zwygen over de tendenz' die hier zeker te vin den is en die er onvermijdelijk toe leidt, dat de gebeurtenissen eenzijdig be schouwd worden. De Russische filmkunst staat geheel apart, zy is de Duitsche en de Arneri- kaansche een schrede vooruit, zy heeft het wezen van de film gevonden, zy is ook geen doorgedreven avant-garde, zy staat boven het verfilmde tooneel en gelukkig verre van verfilmde goochel kunstjes met verscheurde styve boord jes en houten blokken, maar zy geeft het bruisende leven weer. In haar is het wezen der film onmiskenbaar tot uiting gekomen en regisseurs als Eiscnstein of Poudcwkin hebben dit wezen aangevuld en ln Potemkin. de Moeder. Staking cn „Petersburg" zyn kunstwerken tot ons gekomen. En van deze vier achten wy De laatste dagen van Sint Petersburg wel ae beste. In deze film is gebroken met opzette lijke vlakverdeeling om pictorale effec ten, hier is de massa-regie niet om te overdonderen, doch de menschen vor men een element ln 't gebeuren, zooals de sissende sirenes en rcok-brakende schoorstcenen. de wentelende wielen en starre kranen het element: arbeid sa menstellen. Maar het voornaamste ele ment ls het ihythme, het geweldige rhythme dat in deze film zit en die haar hoog heft boven zoo vele andere rolprenten. Rhythme, verbazend sterk, uitbeel dend den geest van den tyd van thans met zyn haast en zyn gejaag. In frisch rhythme davert het gebeuren voort. Daar is de fabriek, dreigend maar. levend, bewegend, de fabriek heeft 'hier ziel gekregen. Daar is de staking, daav zyn de stormachtige scènes op de beurs: aandcelen stygen, employé's vechten om een telefooncel, potlooden zetten cyfers in notitieboekjes, aandeden stygen meer, telefoons werkenen daar is de oor log waarvan hier de scènes sober maar van groote dramatische kracht zlln- Snel volgen de beelden elkaar op, 't is vaak fragmentarisch maar dat juist ontroert zoo. symboliseert het gebeuren zoo sterk. Poudowkin de regisseur is een kunste naar; behalve de vrouw Baranows- kaja die ook in „de Moeder" speelde zyn er geen bercepsacteurs, maar daar door juist is dit filmwerk zoo zuiver, is het in staat beter den strijd, de diepe verlangens van een volk uit te beelden dan wanneer acteurs zich in de rollen moesten Inwerken, nu leven de personen In den geest van hun rol. En hoe wonderlijk mooi heeft Pou dowkin mensch én land samen doen „werken", wat den grooten gang van het gebeuren versterkt, tot in het on gekende het rhythme opzweept. Het is een waarachtig kunstwerk, een film met schitterende momenten, wij zouden haast zeggen een volmaakte film. Doch éen aanmerking willen wy ma ken en die treft niet de film doch de muzikale begeleiding. Het orkest is goed en geeft goede muziek. Doch de „begeleiding" die wy hier te hooren kre gen past ten eenenmale niet by de film, nog sterker zij doezelt hoogtepunten weg en dit natuuriyk ten koste van het genot, dat de film schenkt. REMBRANDT THEATER. „De Schaduwzyden van Parys" bren gen ons in de Apachenwereld van Pary? en teekenen ons de grenzelooze liefde, die over misdaad en gevangenis heen- reikt van een apachenmeid voor haar lief. Nadat de apache zyn straf in de ge vangenis heeft uitgezeten verdwynt het meisje uit het weelderige huis van haar Amerikaanschen jongen vriend om weer naar de lugubere kroeg terug te gaan, waar ze haar „man" weer wil ontmoeten Deze wil niet aan haar trcuw gelcoven en brengt haar in een plotselinge drift bui gedurende een dans zwaar letsel toe. Als de Amerikaan om haar te wre ken den apache bijna doodt, smeekt zy hem genade voor haar man, omdat ze van hem houdt. Tegen zulk een liefde staat de Amerikaan sprakeloos en gaat heen. Het „Hans Graf-Trio" weet in een ommezien van tyd de zaal vol te schet teren op Tiroler wijze. Het geanimeerde meeleven van het publiek is er direct. Een hartelijk applaus beloont het drie tal. „Zwarte Koffie" is een Amerikaansche klucht, waarbij men zich uitstekend ver maakt, terwijl het Rembrandtnieuws als gewoonlijk weer boeit De gevaren in het Noordpoolgebied. Terwyi wij dit schryven. blijven we met spanning de pogingen volgen, welke worden verricht, om Nobiie en zyn man nen te redden. Gemakkelijk, men weet het reeds, zullen die pogingen niet zyn, omdat hst jaargetyde voor een derge lijke redding niet gunstig is. Het is thans aan de Noordpool lente, beginnend? zomer. De zon staat, in zoo verre ze niet door wolken is bedekt, dag en nacht aan den hemel en doet door haar stralen sneeuw en ys smelten. Daarby komt. dat wij nu zoogenaamd Aprilweer bij de Pool hebben, dat wil dus zeggen, dat zonneschyn, hagel en sneeuw elkaar afwisselen. Daarby trek ken wilde stormen over de zee. Deze stohmen, in verbinding bovendien met eb en vloed, vormen het groote gevaar, dat de verongelukte luchtschippers dreigt. Al hebben zy zich ook op wellicht ge weldige Usschotsen weten te redden, het feit geeft te denken, dat zy zich het niet op een schots, maar op verscheidene bevinden. Bekend is bovendien slechts de positie van Nobile en zyn begeleiders, van wie er, weder, drie zich hebben afgezonderd om den tocht naar de kust te beginnen. De overige zeven leden van de beman ning der „Italia", bevonden zich niet in den gondel, toen deze van het lucht schip afbrak, maar bevonden zich in de loopgang en in de motorgondels, zy zyn met het omhulsel afgedreven en over hun verblijf is vrywel niets bekend. De drie groepen kunnen zich op dryvende ijs- schotsen bevinden, die telkens verande ring ondergaan. Van de groep van Nobile weet men, dat zy dag aan dag ongeveer tien K.M. afdryven. We hopen maar, dat de schotsen, waarop de schipbreukelingen zich bevin den, byzonder groot zyn, war.t het is verbazingwekkend, hoe snel in dezen tyd an het Jaar de schotsen door het zee water worden afgeknaagd. Maar niet ai- leen dat de schotsen door het zeewater worden ve-teerd. ze breken ook in stuk ken des te eerder, r.aar mate ze aan de bestraling door de zon zyn blootgesteld. Het ys begint uit te zetten en onder een harden slag. welke aan een kanon schot doet denken, springt het uiteen. De ongetwyfeld naar verhouding groote schotsen, welke beter ijsvelden kunnen worden genoemd, zyn op den duur, wan neer ze reeds fc'cor de zon zyn verzwakt, niet tegen de deining bestand. Vooral evenwel, en dat beteeker.t -het grootste gevaar, op de plaatsen, waarop een zwaar Amsterdam. 21 Juni. De cyfers betreffende onzen bui ten- lan'dschcn handel over die maand Mei geven een bevredigend beeld te zien. aangezien de buitenlandsóhe handel toe nam. in het bijzonder de export, waar door het invoersaldo van 58-7 nrill. in April tot 50.7 in Mei terugliep. De In voer toch bedroeg in Mei 220 mill. (April 211) en de uitvoer 169 mill. (Apnl 152), welk laatste cyfer op een sterke uitbreiding van den expor(handel wijst. Dat evenwel het invoersaklo van de eerste 5 maanden van 1928 (326,2) oen hooger bedrag aanwijst dan in de overeenkomstige periode van 1927 (275-3) is geen aanwijzing van een wer kelijke verslechtering van onze handels balans. daar dit mode een gevolg is van de vry sterke ui-tbroiding van onze handelsbeweging in hot loopendie jaar. De invoer n6m echter porcenU^dwys iets meer toe. dan de uitvoer, n.1. resp. 10 pCt, en bijna 8 pCt. Deze bevredigende ontwikkeling wordt ook aangetoond in de sociaal-economi sche statistiek over het eerste kwartaal van 1928 (waarin dus rog niet eens de verder en sterkor voortrek rijd :<nde ver betering van April, Mei en Juni is ver welkt!), welke o.a. vermeldt, dat de algemeen economische toestand van Ne derland, ondanks de mootlykheden wel ke versclieiden ondernemingen onder vonden. voor ae meeste takken van be drijf over het algemean niet, ongunstig was. Weinig of geen bevrediging echter schonken over het geheel genomen landbouw on scheepvaart Voor da in dustrie zotte 1928 niet ongunstig in en beter flan 1927. Hot meerctndeel der fa brieken was goed of althans vrij goed van werk voorzien. In dc werkloosheids - cyfers van bijna alle industrieele be- Irijfsgroepen weerspiegelt zfioh een te genover het eerste kwartaal van 1927 o eger- mem werkgelcgc nihe id Vrij onverwacht zooals ook trouwens het plan van Podncaré was. die de veste der internationale valuta-speculatie bij verrassing nemen wilde kwam do aankondiging van dia waarscbynlijk- \ve ttei ijke stabilasafci e -op -kor ton - termy n van den Fransohen franc, op circa 1/5 van zyn voorcorlogsche pariteit. Wan neer Zaterdagnamiddag de financieele commissie haar rapport omtrent de sta bilisatie zou hebben uitgebracht, na het sluiten der internationale valuta-beur zen, zou de Kamer en ook de Senaat moteen de behandeling kunnen opnemen en vóór Zondag de zaak afhandelen. Zoodat Maandagmorgen, vóór hot be gin van den handel, de wot zou zijn af gekondigd, opdat iedere spec uitat te ver meden zou zijn. Een verrassing, die den bona-fide handel niet anders dan wel kom .zal zyn, aangezien Mei-mede hot laatste element van onzekerheid wordt weggenomen. Teekenend voor den toestand op fi nancieel en economisch gebied, en wy- zend op den terugkeer van steeds nor maler omstandigheden, is da cmstan- diighoid. dat op de emissiemarkt do verhouding tusschen obligatie-uitgiften en d'e aandeelon mi vegre do overhand hebben. Dit blijkt weer uit de jongste aankondigingen waarvan wii noemen: f 400-0 30 a and. Cult. My. Sambawa a 130 pCt., ui tal. v. aandeelhouders; 225-000 aand. Cult. My. Belirle a ]00 pCt., ultsl. v. aandh.; 1 mill'oen cum. pref. aand. Gem. Eigendom a 102j4 pCt. gewicht drukt. Dat is hier het geval, daar, waar de uit het luchtschip geladen vrachten zijn gezet en waarop zich de schipbreukelingen zelf bevinden. Het is te hopen, dat het ys het nog zoo lang zal houden tot hulp kan worden geboden. Een grootmoedig gever. Tot dusver was de naam onbekend ge bleven van den man die de vermaarde en in historisch opzicht zoo kostbare verzameling van Macpherson bsstaande uit prenten, enz. die alle op de Engelsche zeevaart betrekking hebben, aan de Engelsche natie ten geschenke had ge geven, na ze voor 180.000 gekocht te hebben. Thans is gebleken dat het Sir James Oaird. de bekende reeder, is ge weest, aldus de N.R.C. De verzameling omvat prenten, boe ken, atlassen en schilderijen die een eenig overzicht van Engeland's geschie denis ter zee van de vyftiende tot de negentiende eeuw geven en telt 12.000 nummers. Caird heeft ook 65.000 by gedragen voor de herstelling van Nelson's vlagge- schip Victory en 15.000 voor de her stelling van het linie-schip Implacable uit denzelfden tUd. Kunstmatige voortbren ging van nieuwe plantensoorten. Uit CaliXornië komt een sensationeel bericht van Goodspeed en Olsen, die er in geslaagd moeten zyn, een groote hoeveelheid nieuwe variëteiten van de tabaksplant kunstmatig voort te bren gen. doordat de planten met Röntgen - licht werren bestraald. De lampen le verden middel-harde golven: de behan deling geschiedde op ongeveer 30 c.M. afstand en gedurende 10 a 20 minuten; de energie van de lampen was gering. In de open lucht cn in de broeikassen, kwamen ongeveer 1000 planten, die uit de bestraalde kiemcellen in het moeder- organisme waren voortgekomen, tot ontwikkeling, onder welke een groot aantal nic-uwe vormen werd waargeno men. Aangenomen wordt© dat ongeveer 50 pet. nieuwe variëteiten kunnen ont staan. De afwykingen waren zeer karak teristiek en zyn slechts voor een klein deel te verklaren door den Invloed van 19.000 aanöeelen B van frs. 500 der Union Europcenne industrielle et fi- nincière a 67 pCt. en 500-C03 5 pCt. schuldbrieven Friesch-Hollojideche Bank a 99 pCt. De beurs bleef ln de afgeto>pen over- zichtsperiodo een flauw voorkomen be houden mede onder invloed van de da lende tendenz. welke te New-York aan blijft houden, Nu was het aanbod ter beurze van Amsterdam wel niet zoo heel groot over het geheel genomen doch niettemin moesten de koersen over vrijwel de heele linie iets prijsge ven. Nauw verband hiermede hield na tuurlijk de vaste stemming voor beleg gingswaarden, vooral Nederlandsche schuldpapieren. Het beschikbare kapi taal moet toch emplooi vinden en, waar het publiek zich nu vooral afzijdig van de aandeelenmarkt houdt, gaat onwille keurig de belangstelling van beleggers uit naar solider objecten. Banken waren voor de binnerikmd- sche soorten nagenoeg nveranderd, ter wijl de cuituurbanken een paar punten inboetten. In de industrieele afdceling had een tamelijk prijshoudende tendenz de over- herd. bliikbarr in ovrreemtemming met den over het algemeen verbeteren- dent oostand voor onze industrie. Slechts voor kunstzy de-waarden en Philips kwam nogal wat materiaal aan de markt zoodat deze tamelijk gevoelig afbrokkel den. Phnlips sloot ca. 15 punten lager, Kunstzydewiaarden 25 tot 30 punten en meer. Overige industrieekin prijshou dend. van Berkels eerder vast, evenals Stokviswaarden. Jurgens onveranderd. Oliewaarden varieerden nogal wat voor Koninklijke en meermalen had een vaste stemming de overhand. Ton slotte kwam het slot on ongeveer onver anderd peil. Consols ex-dividend (2 pOt. v. j. 2l/ï pOt.) ruim 20 punten lager op 200. Rubbers waren wel loom. doch het aanbod bleef gering, zoodat de koersen betrekkelijk weinig te lyöen hadden, en per saldo slechts een punt of vyf af brokkelden. De algemeen© ongeanimeer de marktetemminr vn aanmerking ne mend, was het verloop hier nog niet eens zoo-kwaad. Scheepvaarten lagen bii voortduring verlaten en de koersen brokkelden gelei delijk een paar punten af. De suikerafdeeling was al evenmin geanimeerd en door de bank genomen een punt of 5 of tien lager. Bodjong, Java Cultuur en H.V.A. gaven per saldo meer prys niettegenstaande H.V.A. soms vry vast was. Dit laatste fonds fluctueerde nogal aanmerkeiyk. Over het verloop van de suikermarkt maakt nven zioh niet ongerust. Men realiseert, dat de Visp niet genoodzaakt is de ver dere hoeveelheden van den oogst tegen de dalende pryzen af te doen. daar zij de suiker desnoods kan opslaan. In tabakken ©in? ook weim'-r cm, ter- wyl dc stemming, die aanvankelyk vrij vast was, later luier werd. I-Iier on daar brokkelden de koersen ten slotte een fractie af. in vergelijking met het vo- ïig peiL By de maandelijksche rescontre ln aandcelen Handel Mij, werd de passage- koers vastgesteld op 189 1/4 pCt., terwijl voor prolongatie op de volgende res contre 5Yi a 6 pCt. werd besteed. BEURSMAN. verschillenden voedingsbodem of andere omstandigheden van buiten af. Van de nieuwe planten, die zich door vorm en kleur van de bloesems en bladeren on derscheiden,waren enkele sterielmaart meerendeel scheen voor voortplanting geschikt te zyn, zij het ook ten deelc in verminderde mate. Indien de merkwaardige, maar niet onwaarschijnlijk klinkende berichten worden bevestigd en het procédé ook op andere planten, in het bijzonder op graan en andere nuttige gewassen k'an worden toegepast, mag men met be langstelling uitzien naar de wetenschap pelijke en practLsche gevolgen van de nieuwe ontdekking. By de moeizame cultuur van opvallend mooie sierplanten en nuttige gewassen met greoter ren dement door langjarige teeltkeus, zal men dan een veel sneller werkend^ kraoht hebben, die geiyk een tooversbaf sprookjesachtige bloemen en vruchten zal te voorschijn brengen. Misschien ge lukt het op deze wyze, een paradijs tot stand te brengen, waar de geconfijte vluchten aan de boomen groeien en de dadels in doosjes van de palmen vallen. Het verdwijnend paard. Te Clitheroe is de inventaris van een groote stalhouderij verkccht, waarbij bleek hoe weinig door paarden getrokken voertuigen meer in trek zyn en dat de auto's ze voorgoed verdrongen hebben. Groote jar.pleiziers en dergelyke brach ten, hoewel zy in goeden toestand ver keerden, slechts dertig shillings op. phaetons nauwelijks meer, coués en vigelantes gingen voor 2 en 3 van de hand en brachten ternauwernood de som op, waarvoor zy vroeger een dag lang verhuurd werden. Tuigen waren bykans tegeef, halsters brachten drie stuivers op. (N.R.C.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten ,60ct Zenuw-Tabletten 75ct Staal-Tabietten 90ct Maag-Tabletten 75ct 11 Bij Apoth, en Drogisten

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10