NOVA ZEMBLA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 23 JUNI 1928 VIERDE BLAD De lijdenstocht van Barents en Heemskerck De Waerachtige beschrijvinghe gedaen deur Gerrit de Veer van Amstelredam Willem Barents. Save our soulsde stemmen der roependen in de woestijn", schreven wü acht dagen ge leden onder een tee kening van D'Aix dié den hachelijken en tragi- schen toestand van No'oile en de zijnen ■wel juist schetste. Juist in deze dagen kunnen wij be seffen welk een namcnloos leed Ba rents en Heemskerck en hun man nen tijdens de klassiek gewor den overwintering op Nova-Zembla mcei:-n htb'oan doorstaan. Nobile im mers heeft van dag te: dag in verbin ding gedaan met de Cit;a d: "Milano. Honderduo radio-amateurs hebben op de korte golf gezocht, naar het schrik barende maar toch ook weer hoopvolle SOB., 'net bewijs immers dat de Italia nen nog leven waren. Uit schier alle windrichtingen snellen ervaren reizigers per boot. per slede, per ijsbreker, per vliegtuig No'oile te hulp. Namen als Admundsen, Nansen, Rijser Larsen, Lützow Holm. Maddalene, evenzoovele bewijzen van moed, intellect en onbaat zuchtigheid worden over ae geheel© we reld geseind en begeleiden de telegram men die vertellen hoe ver het reddings werk vordert. De cirkel die deze dap peren rondom het Phnt waar Nobile zich moet bevinden trekken, wordt steeds nauwer. Doch onder hoeveel tragischer om standigheden verbleven Heemskerck en Barants op Nove-Zembla, zonder eenig contact met de bewoonde wereld, met de wanhoop in het hart.; met «en bijna Bekeren dood voor oogen. Onderstaande regelen die veel merk waardigs bevatten over de ..Overwinte ring ontleenden wij grootendeels aan Dr. G M. de Boer's „Van Oude Voyagiën" die ze weer overgenomen heeft van het tn boekvorm verschenen scheepsjaur- naal van Gerrit de Veer. die onder Ba rents' bevelen de tocht bijwoonde. In 1592 woelde het in Nederland. De ondernemingsgeest der Nederlanders zocht zich naar alle kanten te uiten. Men dacht aan de handelsmogelijkheden men, „Oost ende West-Indiën. Africa, China en de andere diergelycke landen". Ondanks de berichten omtrent den toe stand waarin het Portugeesche koloniale rijk verkeerde, zat t ontzag voor onzen vijand er nog te diep in. Men overwoog de vraag of er niet een veiliger weg bestond, om begeerde schatten te vin- dien. Was niet volgens de boste kaarten, de reis benoorden Azië 2000 mijlen kor ter dan de door de Portugeezen ge bruikte weg? Nam geograaf Hakluytniet aan dat er ten Noorden van Azië een ijsvrije zee moest bestaan „een trage be- wegingslooze zee, die den gordel der aar de vormt, waar men het geluid hoort van de zon die opgaat". Verschillende expedities werden nu uitgerust, zij leverden min of meer re sultaat op. De grootste, één van zeven schepen, kwam verslagen terug. Versla gen door wind. storm, sneeuw, ijs; de Staten - Genera al loofden hooge prijzen uit, zelfs na de mislukkingen; nog één van 25000 ponden voor wien langs den Noord, China (..de koninkrijken van Cathai ende China") zou bereiken. De stad Amsterdam waagde een poging! Zij rustte twee kleine schepen uit van 50 a 55 en van 30 last. Zij stonden on der bevel van Willem Barents van Ter schelling; Jacob v. Heemskerck en Jan Cornelisz Ryp waren schippers op beide schepen. Men had de bemanning afzonderlijke belooningen 'toegezegd en zooveel mogiijk ongehuwd volk aange monsterd ..om te minder deur den treek tot wij ff ende kinderen in 't werek te vertsagen off van de reyse afgetogen te worden". Den 18den Mei van het jaaT 1596 was alles gereed. De poolcirkel werd zonder ongevallen beeikt. Inmiddels was op de schapen ernstig verschil van meening ontstaan. Willem Barents was van mee ning dat men Oost-Noord-Oost meest varen, de Rijp en diens stuurman wa ren een ander? meening toegedaan. Zij wilden Noordelijker koe re houden. Te vergeefs trachtte Barents zijn opponen ten tot andere gedachten te brengen 5 Juni zag men voor het eerst ijs. Men zag de witte brokken voor zwanen aan! Het water was zoo groen als gras en men dacht dat rr.cn dacrorn C-roer.ler'" begon te naderen. Den 9den Juni werd land gezien op 74 1/2 gr. Noorderbreed te. Opnieuw konden Barents en de Rijp het niet eens worden over de vraag waar men was. De Rijp wilde niet bekennen dat men te ver westwaarts afgedreven was. Den volgenden dag zagen eenige der opvarenden een ijsbeer in zee zij roeiden er met een schuit heen om te trachten het dier een strik over den kop te werpen en te bemachtigen. Toen zij het echter na- derder. zag het er zoo gevaarlijk uit. dat zij van hun plan terugkwamen en 't met bijlen en musketten aantastten, men bracht het met een byl zulk een wonde in den rug toe. dat het wapen er in bleef vastzitten, zoodat de beer er mee weg zwom: de boot van het andere schip kwam te hulp; aan het gevecht, waar bij de beer soms aanvaller werd, kwam schier geen einde; pas na een strijd van twee uren werd het monster bemachtigd ..ende wij aten oock van hem, maar het bequam ons niet wel". Het eiland, waar difc alles plaats vond. staat nog steeds op de kaart als het Beren-eiland ver meld. Eenige dagen later werd Spitsbergen gevonden. Daar deed men een merkwaardige ornithologische ontdek king. Op een eiland in een der baaien werden een menigte broe dende ganzen gevonden, waarvan er een met ©en steen gedood werd. Bij het opvliegen van hun nesten, waarin een menigte eieren gevonden werden, lieten zij hun ,,rot, rot, rot" hooren; het wa ren rotganzen, zooals er jaarlijks vele op Wieringen gevonden en gevangen werden. „Nu blijkt het", zegt het naive journaal dat wij volgen, „dat het ver haal. alsof deze ganzen in Schotland aan boomen groeien welks vruchten, als ze in zee vallen, ganzekuikens leve ren, geheel onwaar en verzonnen is"; ..citselvige blijkt nu contrarie"; 't is echter geen wonder, dat men tot dusver de broedplaatsen nog niet heeft ontdekt, omdat de streek, waar zij hun eieren leg gen, op zoo noordelijke breed to wordt gevonden! 25 Juni verliet men Spitsbergen weer onder voortdurende oneenigheid. Barents en de Rijp konden niet tot overeen stemming komen. Tenslotte besloot men dat. ieder zijn eigen we? zou kiezen. De Rijp naar het Noord-Westen. Barents naar het Noord-Oosten. Het schip van Barents zeilde nu eerst in zuidelijke en daarna in oostelijke richting van 80 gr. tot op ongeveer 73 gr. N.B. Den 17en Juli zagen zij beoos ten van zich land, de kust van Nova- Zembla; twee dagen later kwamen zij bij het Kruis-eiland, waar zij door het ijs niet verder konden varen. Een boot met acht man werd naar den wal ge zonden om de beide kruisen te bezoe ken, waaraan het eiland zijn naam ont leende. Daarbij werden zij opeens twee beren gewaar „ende wij hadden gantsch geen gheweer bij ons". De dieren richt ten zich recht op en kwamen daarna op het volk toeloopen, „also dat ons het lachen wel verglngh". Het volk wilde naar de schuit snellen, maar Heemskerck wist hen te weerhouden: „die eerst be- ghint te loopen, dien sal ick met dien bootshaack in zijn huyt steecken, want tis beter dat wij bij maicanderen blijver, en (be) proeven alswy haer met ons ro?pen vervaert moghen maken. Also gingen wij soetgens ende ghestadich nae de schuyt toe ende ontquamen also. wc', verblijt sijnde. da» wij den kattendans ontspronghen waren ende dat wijt wij'.f vertellen mochten". 6 Augustus bereikte men eindelijk Kaap Nassau, Nova-Zembla's noordpunt. Het schip werd aan een ijsschots vast gelegd. Tobbende en vreezenc? werd ein delijk ondanks het vele pakijs de Oranje eilanden en den .Hoek van Begeerte" bereikt. Spoedig bleek het onmogelijk Straat Waigaisj te bereiken. ,.'t Was al vergeefschen arbeid". De mannen tracht ten tevergeefs een geul in het ijs te hak ken. Het ijs begon plotseling weg te drijven, gelukkig konden de mannen nog juist het schip grijpen en aan boord klimmen. „Godt ende raddichevt der handen hebben haer uyt dat gevaar verlost". In „IJshaven" werd het schip vier voet omhoog geperst. Het ijs drukte geweldig. 30 Augustus kwam de storm aanwervelen, die t ijs nog meer opzette. I-Iet schip werd hooger op ijsruggen ge stort „dattet alles begon te craken ende te bersten.Also dat een de haere te bergen stonden van sodanighe afgrij- selyck schouwspel" Het schip ging steeds scheever ligger en men ging voorraad aan land brengen en daar een tent bouwen. Gelukkig vond men aan land een ri viertje met zoet. water en veel drijfhout waaronder geheele boomen die met wor tel en al uit Siberië waren komen drij ven. In de eerste dagen van September begon men met den bouw van een huis Boomstammen moesten van takken en wortels worden ontdaan. Van de 17 man- werken. Men werd voortdurend door beren lastig gevallen. Enfin na veel leed kwam het huis klaar, Helaas stierf de scheepstimmer man; de grond was zoo hard dat men hem in de sneeuw moest begraven. Ma terialen van het schip werden gebruikt om het huis te voltooien. 24 October kwam de rest der bemanning, ook de zieke, die „seer teer ende swack was" per slede naar het nieuwe huis. genaamd „Het behouden Huys". De beren werden steeds lastiger. Men vond echter een middel om zich de dieren van het lijf te houden, door ze nl. met stukken brandhout te werpen, waar ze achter aanliepen als een hond achter een weggeworpen steen. Tenslot te begon ook dat spel echter te ver drieten. De poolnacht brak aan. Beren zochten hun schuilplaatsen op. poolvossen ver schenen. En er werden er vele gevan gen. De zonlooze dagen en nachten druk ten ae stemming buitengewoon. Het werd zoo donker dat men niet meer wist welk uur van den dag het was. en daar bij werd de koude steeds strenger. Ge- wasschen k tee ren waren stijf bevroren. Het bier was bevroren en smakeloos ge worden. Van een wijnvat maakte de barbier of chirurgijn een soort van zit bad; „ende wij vonden ons gantsch wel daerbij". Het lijden werd steeds grooter, het leven steeds ellendiger. Op 7 December besloot men den kleinen voorraad steen kolen aan te spreken. De eenzamen be sloten de „Ueffelycke warmte" zooveel mogelijk binnen te houden en zij stop ten deuren, vensters en schoorsteen dicht. Allen werden ziek wakker. Kolen dampvergiftiging! Net bijtijds werd een raam opengeworpen, allen kregen van den schipper een teug wijn om „het hert te verstorekor.". De sneeuw stapelde zich hooger en hooger, tot aan het dak. nen waren er slechts 15 capabel om te waar de vossen overheen liepen. „Afbeeldinghe van drie Beyren die omtrent, het schip quamen". Onbeschrijfelijke koude werd geleden. Kerstmis werd triest herdacht. En' eindelijk brak nieuwjaar aan. De leve nsm 1 dd elen v oo r raad slonk snel. Allerlei houten gebruiksvoorwerpen werd verstookt. 5 Januari trad iets beter weer in. De deur werd geopend, het op gehoopte vuil verwijderd, brandhout ge zocht. Driekoningen! Eén der mannen ontdekte na een dag van zwoegen da: het drie-koningen-dac was. Men had do laatste dagen wat wijn gespaard. ..Also dat wü or.s op dien avont wat verquick- ten ende Conixken speelden". Var. twee pond meel werd pannekoek gebakken, een beschuit werd in de wijn gesopt, de Constabel werd door het lot aangewezen om ..kcn'nck van Nova-Sembl?" te zijr. „ende wij lieten ons dancken. alsoff wij in ons Vaderiandt ende bij ons vrien den waren: so wel waren wij vennaeckt als off wü 't huys een heerllcke maei- fcüdt geh&dt hadden". Inmiddels verergerde de toestand van den zieken schepeling den 26s:en plotseling. Weinig na midder nacht stierf hij. Eten volgenden dag weid in de sneeuw een kuil gegravn „daerna deden wij een maniere van een lyck- predikinghe met lesen ende psalmen, sing hen ende ging hen alle tsamen met'.et iijck uyt ende begroevent. gingen daer na binnen ende aten de vroo-cost (hot ontbijt)". Toen Heemskerck eenige da gen later eens probeerde, of men niet beter door den schoorsteen de besneeuw de oppervlakte kon bereiken, zag hU tot zijn groote blijdschap de zon boven den horizon! Met de zon kwamen beren, en daarmee het ret. waarmee men de lampen kon laten branden Reeds had men herhaaldelijk getracht een beer te schieten. 12 Februari lukte het. nu konden de mannen 's nachts de lampen laten doorbranden, ja ieder kreeg in zijn kooi licht, zoodat de een zamen met lezen den tijd konden ver drijven. Maart werd een moeilijke maand, 't Schip zat nog vast. De lichamen der uitgeputte menschen werden steeds zwakker. De beren werden steeds bru taler. Menig angstig avontuur werd door deze monsters veroorzaakt. Wat men niet verwacht had geschied de. Het drijf u's sloot het schip meer en meer in. Mei werd het laatste vleesch verbruikt. De stemming bleef echter goed. Wel verzochten de maats aan Willem Ba rents om den schipper te bewegen tot vertrek, maar Barents wist hen tot ge duld te bewegen: nog altijd hoopte men. dat het schip zou losraken. Barents heeft tot het laatste de hoop gekoesterd dat zijn schip los zou komen, Maar 't geschiedde niet. 27 Mei gaf schipper Heemskerck to?. Men begon toen toebereidselen tot het vertrek t< maken. De mannen bleken echter tc krachte loos om de open bijboot te kunnen ver voeren. Men keerde bijkans radeloos naar het „Behouden Huys" terug. Des In de beide Poolzones vindt de onderzoeker nog een uit gebreid en bijkans onbekend arbeidsveld. Zoowel bij de Noord als bij de Zuidpool zyn mil- lioenen vierkante kilometer onbe kende aarde. In de eerste plaats hebben de onderzoekers de plicht om i wat de wetenschap vermoedt, (en waar op z yhaar stellingen betreffende de we- tensehao van onzen geheelen aardbei ge deeltelijk bouwt) tot zekerheid te maken De Physische aardrijkskunde immers zal buitengewoon gebaat zijn bij de ge gevens die de natuurvorschers van Noord- en Zuidpool bijeenbrengen. Ja zelfs de belangrijkste vraagstukken op dit gebied liggen voor een belangrijk deel ter oplossing aan Zuid- of Noord pool. Terecht wordt in het betreffende werk opgemerkt dat het zinneloos zou zijn als de jacht naar de Pcol zou ont aarden in een soort van sport om er zoo snel mogelijk te komen. Een dergelijk streven is even nutteloos als het alleen maar acht slaan op verschijnselen van de Poolnatuur en van meteorologie en aardmagnetisme, zonder acht te slaan op de geographische problemen die zich voordoen. Het doel van het Poolonder- zoek dan is in de eerste plaats van zui ver geographischen aard, en beoogt vast te stellen de verdeeling van land en water, de grootte, de hoogte, 't ka rakter van het landschap, kortom, het ven-olmaken van het Carthografisch beeld der Poolregionen, dus het doen verdwijnen van de landkaart, van al die hinderlijke nietszeggende witte vlek ken. Uit het geographisch onderzoek bleek alras dat bijvoorbeeld eilanden als Franz Josephsland. Groenland, Beren- Het wetenschappelijk nut van Poolreizen Eet gehouden Huys". Geheel rechts het bad van het wijnvat gemaakt. eiland enz. slechts voortzettingen zijn van het naburige vasteland. Het is over duidelijk gebleken uit een geologisch en bouw, en uit het planten- en dierenrijk dat genoemde eilanden voortzettingen van Skanöinavië zijn en dat zij er in voorhistorische tijden één geheel mee vormden. Nova Zembla is bijvoorbeeld weer een uitlooper van Oeral. Groenland schijnt alleen eenige aeltfstandige eigenschappen te bezitten, en toch heef; men daar punten van overeenkomst ge vonden met ae Amerlkaansche flora en fauna. Merkwaardig is verder dat men ontdekt heeft dat zoowel de Noord- als de Zuidpool in haar schoot fossiele res ten 'oereen. die niet alleen zeer belang rijk zijn voor de wetenschap van de ontwikkelingsgeschiedenis der ge heele organische wereld, maar ook bewezen dat aan de beide Polen vroeger een veel milder' klimaat beeft geheerscht. Men heeft in de poolstreken zelfs versteende resten van loofhout maar ook van palmen gevonden, streken, die als Groenland en Spitsbergen thans onder ijs en sneeuw begraven liggen. Na tuurlijk doet de vraag zich voor of deze resten niet. als drijfhout naar het hooge Noorden of Zuiden verzeild zijn geraakt. Dat is natuurlijk zeer goed mogelijk, doch dan blijven er nog genoeg door we tenschappelijke poolonderzoekers gele verde bewijzen over, die ons de overtui ging geven, dat het milde klimaat aan ae Pool in veel vroeger eeuwen inder daad bestaan heeft. De geleerde plant kundige wereld heeft zich ook steeds ijverig met poolonderzoek bezig gehou den. en men is er een schat van kennis rijker door geworden. Het is gebleken, dat streken, waar men den plantengroei voor onmogelijk achtte tcch een flora hadden .Ook de poolfauna is den onder zoeker 'n openbaring gebleken cn heeft geleerden tallooze gegevens be zorgd die het mogelijk hebben gemaakt, vraagstukken die men eertüds onoplos baar achtte, te ontraadselen. Voorts is het noodzakelijk om de hy- drographlsche wetten der Oceanen te kennen, dat men op de hoogte is van de zee stroomingen in de poolstreken. Op weerkundig gebied leverden poolexpedi ties informaties van onschatbare waarde op. Men mag verder niet verzwijgen de groote waarde die het diepzee-onderzoek, (door middel van peilingen en tempera- tuuropmetingen) voor de Oceanische wetenschap heeft. De „L. Z. 127" zal het volgend voorjaar twee onderzoek ingsreizen onder leiding van dr. Eckener ondernemen voor de „Internationale studievereeniging voor Poolonderzoek per luchtschip". De leden ren deze vereeniging zijn van 18 tot 23 Juni te Petersburg bijeen, om deze ex peditie wetenschappelijk voor te berei den en eenige technische vraagstukken op te lossen. De ..Aeroarktik". zooals de vereeniging bij afkorting heet. heeft uitsluitend we tenschappelijke doeleinden en wel in de eerste plaats onderzoek ren liet Poolge bied met behulp ren het luchtschip. Bo vendien beoogt men uitbreiding van 't onderzoekingswerk met *t luchtschip ock over andere deelen van het aard- oppen-lak. Dr. Eckener handelt in den geest van gTaaf Zeppelin door zijn nieuwste luchtschip ie stellen in dienst van het Poolonderzoek. Reeds in 1887 schreef Zeppelin in een memorandum, dat .de luchtscheepvaart nog onschat bare diensten zou bewijzen, niet alleen In den oorlog, maar ook voor het verkeer in het algemeen (kortste verbinding van gebieden, die door bergen of zee zijn gescheiden), voor onderzoek van de aarde (Noordpool, het binnenland van Afrika). Kort voor den oorlog nog heeft Zeppelin in gezelschap van eenige pro fessoren. die het P-&n hadden uitge werkt. een voorloopige expeditie naar Spitsbergen ondernomen. Na den oor log werden deze plannen weer ter hand genomen door den luchtschipkapitein Walter Bruns. Reeds in het jaar 1919 heeft hij in een vergadering van de ver eeniging voor natuuronderzoek te Gör- litz voorgesteld een verkeerslijn met luchtschepen in het leven te roepen tusschen de handelscentra van de Noord zee en die van den Pacifischen Oceaan vla het Poolgebied, omdat men langs den regelrechten weg over hooge bergketens zou moeten varen. Op de 170e meridiaan Westerlengte zou het dan gaan naar het eiland Unimak op de Aleuten, waar men zou moeten overstappen in de lucht schepen. die r.aar Oost-Azië en Amerika zouden ccan. De tijdsbesparing zou meer adn 14 dagen bedragen- De beroemde Poolreiziger Frldt- jof Nansen. die reeds in 3 pref. Herges teil op het wenschelUke ren pro'.onderzoek met luchtschepen had gewezen, nam het voorzitterschap op rich van de op 7 October 1924 gestichte internationale studievereeniging voor poolonderzoek met luchtschepen". Vete geleerden uit alle beschaafde landen traden tot deze vereeniging toe. De eer ste ledenvergadering in 1926 te BerlUn had groot, succes: de ledenlijst bevat op het oogenblik 256 namen uit 21 landen, waaronder ook Nederland. Iedereen weet tegenwoordig, dat het weer in Europa voor een deel afhankelijk is van de lucht- stroomingen in het Poolgebied. Men leest herhaaldelijk van ..koudegolven' tengevolge van de verplaatsing van lucht massa's in de Poolstreek. De „Pooifront- theorie". die de meteoroloog Dove beeft gegrondvest en die door den Noor BJerk- nes verder is uitgewerkt, is van uiterst gToot gewicht voor de meteorologie. Het onderzoek van de Pooizee is eveneens van groot belang. De omstandigheden in de Noordpoolzee hebben grooten in vloed b.v. op de mogelijkheid van de scheepvaart naar Spitsbergen, verder op dc intensiteit van den Labradorstroom en daardoor indirect op de verspreiding •van de gevaarlijke ijsbergen in de buurt van New-Four.dland. Professor Heiland- Hansen te Bergen heeft gezegd dat ook het biologisch onderzoek van groote practische betcckenis is; de hoeveelhe den voedingsstoffen, die met dc Poo'.- z-estrocming in de Noordzee cn in den Atlantischen Oceaan terecht komcr. hebben den grootst mogelijken invloed op het voorkomen van visch. Om te kunnen vaststellen, of Inder daad het bestudceren van de Poolgebie den de verwachte voorrieden zal ople veren en om met deze bestudeerir.g een aanvang te maken, is men voornemens onafhankelijk ren het overige weten schappelijke werk in het Poolgebied het volgende voorjaar verscheidene stations op het ijs in te richten, die met dr'.c personen bezet zullen worden. Zij zullen daar één of twee jaar blijven cn regel matig draadlooze berichten over hun be vindingen uitzenden. Het luchtschip zal deze onderzoekers later weer afhalen. Als basis van de luchtscheepvaart zal Alexandrowsk aan de Moermanskust ri'onst doen. als tusschenlandingsplaats Petersburg. Deze weinige oppervlakkige gege vens zijn reeds het bewijs dat ce moed of overmoed van mannen als Nobile wel aan de wereld besteed is. Jacob van Heemskerck. middags trachtte men de kleine sloep, die ondersteboven lag. om te wentelen cn de boorden te ver hoogen om haar irewaardiger te maken. Terwijl men daarmee bezig was door leefde men nog een angsttg avontuur met een „vreeselijcken Beyr". Den volgenden dag werd he» werk voortgezet. Men werkte met den moed der wanhoop. Nog eens schoot men een beer. Dit keer at men den lover ren l>et dier op. Het voedsel smaakte voortreffe lijk. maar de menschen werden er dood ziek ren. Ecnigen vervelden van top tot teen Gelukkig liep alles goed af. De pot me: 'ever werd weggegooid. .AVij hadden genoech van cie sause". Eenige dagen lat r gelukte het de imootorc boot naar huls te steepen. ten einde haar daar te herstellen. He» werk slaagde! Eindelijk viel de dool in. En op 12 Juni was men gereed om te vertrekken. Het tn zee brengen der boo ten kostte ontzaevuike lnsnann'ng. En bovendienWillem Barents en de matroos Clacs Andriesz waren ziek geworden. Nu de tijd gekomen was om te ver trokken schreef Barents een drietal brieven, waarin in korte trekken het weewaren der expeditie werd saamgo- vats on beschreven werd. hoe men tot het laatst, toe gewacht had om te zien of het schip zou losraken, maar dat men wegens het vorderen ren het seizoen en het minderen van dc proviand besloten had den terugtocht te aanvaarden. Een dezer brieven werd in een kruithoorn In dra schoorsteen opgehangen; twee cn een halve eeuw Later teruggevonden, is dit document in zijn eenvoudige taal nog alt Md cm treffende getuigenis der doorgestane ellende. Toen alles gereed was. werden den !4<!en Juni de beide z.-.ken In sleden naar de booten gebracht: alles werd in geladen en „daerna hebben wü ons der ghenacie Gods bevolen en zün met een noordwestewin tseyl gegaen". De terugreis was eerst voorspoedig. Doch bij IJshoek werd de toestand uiterst gevaarlijk. Het Ijs kwam met ontzettend geweld aandringftn. De boo ten zouden te pletter geperst worden. Men moest ze op het vaste ijs brengen. Met groote moeite werden de booten op het vasteland gebracht. 20 Juni klaar te het wat cp. Men besloot te vertrek ken. Doch Barents sprak: „mij dunckfe tsai met mij ntet langh dueren". Inder daad. weinige oOgenblikken later stierf hij- En kort na hem Claes Andriesz. 26 Juni bereikte dc beproefde schare de open zee. Doch men moest uit lijfs behoud den ijskant houden. Wij hebben hier geen ruimte om alle avonturen die de dappere mannen nog ondervonden, to cit i-ren. Genoeg zij. dat 05) 5 Juli Jan Janssen van Haarlem overleed (een neef '.an den gestorven Andriesz. Op Kruisoiland vonden eenige leden der be manning zoo\*eel eieren van bergeen den. dat zij ze r.let vervoeren konden. Eén der mannen wist er iets op. HU trok zijn broek uit. bond de pijpen dicht cn stopte het kleedingstuk vol met eieren27 Juli ontmoetten de schip breuk r'r. gen een aantal Russen die den Hollanders te eten gaven. Tevens vond men op het strand lepelkruid, een uitnemend middel t-~.m scheurbuik, waar de meeste mannen in hevigen mate aan leden. 4 Augustus was de kust ren Rusland in 't r.cht: men - bi» den mond van de Petsjora een eind uit den koers aan gekomen. Nadat men van een Rus sisch schip victualiën had ingeno men g ns men verder, aldoor roelende! In 30 uren stak men de zee over. Do booten werden gescheiden. Doch do be manning vond elkander terug op Lap land, waar haar weer «enig comfort wachtte. En zie: daar ook vonden de ver latcnen Cornelisz RUp terug die met z!Jn schip zich weer in de wateren bU Spitsbergen had gewaagd, cm toch nog een doorgang tc vinden! Vergeefs ech ter. Hij keerde terug na- eerst nog ge zocht te hebben naar Barents en Heems kerck en wachtte betere tijden af op Kola. 29 October zeilden de geredden op RUp's schip de Maas op. Spoedig daar na was Amsterdam bereikt.... Het leed was geleden! De kaart gemaakt van Nova Zembla naar aanwijzingen van De Veer Een zeer Jijne stippellijn langs de kust en over de zee toont den ajgclcgden weg aan.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13