DATUMSTUKJES NOBILE GERED. É!5e Jaargang No. 13807 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 25 Juni 1928 ABONNEMENTEN per week f 0.2754, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32: per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.5754- Franco per post door Nederland f35754- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken f0.5754 franco p. post ƒ0.65 Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant buiten het Arrondissement dubbele prijs. Drukkerij: Z. B. Spar.rr- 12. Telefoon 10122, 12713. DirMteuren-. J. C. PEEREBOOM en p. W PEEREBOOM Bij'antoor voor Santpoort, Velsen, Veisen-Noord, IJmuiden, Beverwijk onr. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Driehuizerkerkweg 2, Vclsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden: MAANDAG 25 JUNI Cinema Palace: „De Man zonder Ar- tnen"; „De Koning der Kellners", 8 uur. Luxor Theater: ,De Laatste Dagen van Petersburg" 8 uur. Rembrandt Theater: „De Schaduw zijden van Parijs". Tooneel: Hans Graf, trio, 7—9; 9.15—11.15. DINSDAG 26 JUNI Groote Kerk. Orgelbespeling, George Robert, 8.15—9.15 uur. Bioscoopvoorstel lingen. Hillegom, Raadhuis: Gemeenteraad. GYMNASIUM EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. DE TOELATING VAN „FRANSCHLOOZE" LEERLINGEN. Bij de behandeling der gemeenie-be- grooting voor het jaar 1928 werd in de raadsvergadering van 25 Januari j.l. dooi de heeren J. A. Seholl en A. G. Boes, in gediend, -- en door B. én W. overgeno men, hec navolgende voorstel: ,De Raad der gemeente Haarlem, Gehoord de besprekingen omtrent de maatregelen van schifting tot groepee- ring van leerimgen. toegelaten tot Gym nasium en Middelbare scholen, in ver band met de omstandigheid, dat niet al len eenzelfden tijd onderwijs in het Fransch hebben genoten; Burgemeester en Wethouders uit te noodigen vóór 1 Juli 1928, na ingewon nen advies van de Commissies van toe- aicht op het Lager- en Middelbaar on derwijs, benevens der onderwijzers-orga nisaties van het Lager onderwijs, over bedoelde aangelegenheid nader hun in zichten kenbaar te maken," Dientengevolge hebben B. en W. advies gevraagd aan genoemde Commissies van toezicht eu aan een drietal vakorganisa ties bij het Lager onderwijs. B. en W. schrijven nu aan den raad: Nu sedert eenige Jaren het Fransch als leervak op de lagere scholen is ver vallen, behoort er eenheid te zijn in de opleiding tot toelating als leerling aan de inrichtingen voor voorbereidend hoo- ger- en middelbaar onderwijs. Onder erkenning daarvan dient niet temin, wanneer naast het leerplan der lagere school door omstandigheden, vallende buiten de sfeer der gemeente lijke bemoeiing, die eenheid wordt verbroken, aan dit ieit In zijn gevolgen bij voortgezet onderwijs aandacht te worden geschonsen zulks uitsluitend ter wille van de belangen der leerlingen. Volkomen negatie van een eenigszins belangrijk verschil in kennis der Fran- sche taal zou er toe kunnen leiden, dat het tempo voor de Franschlooze leerlin gen onwillekeurig te hard en vcor hen, die reeds vorderingen van beteekenis op dit terrein gemaakt haden relatief zóó langzaam zou zijn, dat daardoor onop lettendheid en gemis aan toewijding in de hand gewerkt werden Een en ander neemt niet weg, dat wij als eisch meenen te mogen stellen, dat niet dan bij gebleken noodzakelijkheid, afzonderlijke klassen geformeerd mogen worden van leerlingen, die geen of al thans zeer weinig kennis van het Fransch hebben verkregen. Vorming van afzonderlijke klassen derhalve zij slechts toegelaten, indien andere maatregelen zeker of zoo goed als zeker zouden falen. Wij houden er ons van overtuigd, dat de docenten van Gymnasium en Mid delbare scholen, indien zij dit ons stand- pmit kennen, zich beijveren zullen, eenigszins doenlijk formatie van aparte klassen te vermijden. Evenwel volstrekt bindende regelen op dit stuk voor te schrijven lijkt ons niet aanbevelens waardig, ook al wijl dit getuigen zou van weinig waardeering van den goeden wil en het inzicht van hen, aan wie de op voeding voor een groot deel is toever trouwd en tot wier directe verantwoor delijkheid het behoort, de best mogelijke resultaten te bereiken. B. en W. deelen ten slotte mede. dat het in hun voornemen ligt. behoudens een imperatief besluit van den Raad, van vorenstaand inzicht aan Rector en Di recties, alsook aan het verder doe eerend personeel te doen blijken. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. Haarlém, „Da Costa Kweekschool". 22 en 23 Juni 192S. Geëxamineerd 11 can- öidaten. Geslaagd de dames G. E. Boe len.-. K. G, Boven, W. M. Buijze, H. Ho- geland. A. G. A. Kappers. B. T. van Melle, C. v. Dullemen. M. E. Paling, J. B. de Rooy. B. M. v. d. Steur, H. Vis ser. Haarlem, 25 Juni. Het Paard. Dit is het eenvoudige, onopgesmukte verhaal van een mijner vrienden om trent de moeilijkheden die hij onder vond met een paard. Het was een heel gewoon bruin paard, nogal dik, dat blijkbaar op weekdagen voor den een of anderen vrachtwagen loopt. Maar nu was het Zondag, en het paard had va- cantie. Het liep aan een lange lijn, de welke aan een paaltje bevestigd was, in het weiland achter den tuin mijns vriends. Aanvankelijk graasde het vre dig. Later liep het de volle lengte van de lyn uit, bereikte toen juist de heg van dien aardigen uin, vol bloemen pn heesters, stak er zijn hoofd over een paard heeft geen kop, maar een hoofd, zooals het ook geen pooten heeft, maar beenen en begon met smaak van zijn gladiolussen te eten. Mijn vriend ontwaarde dit weldra 'j is sportsman. Hij is vooral automo bilist, en dus niet voor een kleintje ver vaard. De Amsterdamsche straatweg en de Zeeweg hebben hem meermalen in een 90 K.M. gang over hun wegdekken voelen suizen. Maar hij is een* te mo dem man om iets van paarden te we ten. Wie weet er nog iets van paarden? Dadelijk begreep hij dat dit een moei lijk probleem zou worden. Hij aarzelde, maar zijn gladiolussen zijn hem dierbaar, en zijn vrouw riep ontsteld: „Wil je dat paard dadelijk even wegjagen, Charles? Hij heeft er al drie opgegeten". Charles trok vastberaden aan zijn pijp. blies een groote rookwolk uit er. ging recht op het paard af. Het keek zelfs niet op. en at bedaard door. „Ga weg!" zei hij op kracht,igen toon. Geen resultaat. „Kss. kss, kss'." Geen gevolg. Charles nam nog een langen haal en blies het paard de rookwolk recht in het gelaat (ik geloof niet dat „gezicht" een voldoende eervol woord is voor deze edelste aller diersoorten, maar weet dat niet zeker). Het paard knipoogde even met zijn linkeroog, en at door. Mijn vriend dacht na. Hij nam daar na een tak op, en gaf het paard er een zachte tik mee op den neus. Het hield op met eten, richtte langzaam het no bele hoofd op en zag hem verwijtend aan. Er is iets onzegbaar zachts en droe vigs in paardenoogen, er dat wordt erger als zij verwijtend kijken. Hef sneed mijn vriend door de ziel. Hij liet het takje vallen. Het paard boog het hoofd en at door. .Charles, doe niet zoo onbenullig", zei zijn vrouw hard. Hij vermande zich derhalve nog eens. nam de tak weer op en sloeg het paard ditmaal tegen den hals. Het hield weer op met eten en zag hem lang, doordringend en nogal nieuws gierig aan. Het verwonderde zich blijk baar. Het peinsde toen even, sloeg met zijn staart wat vliegen weg en briesch- te daarna plotseling, zoodat Charles drie stappen achteruitweek. Onverwachte geluiden bij motoren herkent hij oogen- blikkeiyk en zij ontstellen hem nooit. Maar niets is onverwachter dan het brie- schen van een paard, dat altijd zonder eenig motief schijnt te komen, en boven dien slechts zelden. „Charles, het lijkt wel of je bang bent", zei zijn vrouw, die op veiligen af stand bleef. „Is dat paard goed vastge bonden?" „Heel goed, maar de lijn is een meter te lang". „Waarom ga je dan niet bet weiland in. en trekt bet achteruit?" Het paard at nu weer door en lette niet op Charles, die over de heg sprong hij is een vlot sportsman, zooals ik u zeide zich naar het paaltje begaf en aan het touw ging trekken. Bij de twee de poging keek het paard even om. Het zette zich schrap en at £oor. Er was geen achterwaartsche beweging in te krijgen. Het was veel sterker dan Char les. die met tientallen paardenkrachten pleegt, te jongleeren en nu pas besefte hoeveel moeilijker, want hoeveel onhan delbaarder. een enkele is. Hij haalde een wortel en een klontje suiker en beproefde het paard daarmee weg te lokken. Het versmaadde den wortel, aanvaardde het klontje en keer- ie daarop terug naar de gladiolussen. Toen gaf hij het op. .Het kan zoo niet", jammerde zijn vrouw. ..Doe dan toch wat! Mijn mooie gladiolussen! Waarom eet hij die nu juist op?" „Hij is er blijkbaar dol op", meende Charles. „Merkwaardig. Nooit geweten dat gladiolussen lekkerder zijn dan wor telen". „Doe nu wat! Bel den eigenaar op!" „Geen flauw idéé wie het is!" Toen loste zijn vrouw zelf het pro bleem op. Haar intuïtie, die groote vrou welijke gave. bracht redding. Zij nader de het paard tot op een meter en begon het te fixeeren. Strak, onverbiddelijk. Eerst gaf het niets. Na een minuut even wel keek het op, zag haar vragend aan en aarzelde. Het trachtte door te eten. maar hapte tweemaal mis. Het keek haar nu schuw en zelfs angstig aan, het geen mijn vriend opnieuw door de ziel sneed. Toen hapte het nog een maal mis, draaide plotseling het edele hoofd en as ara zijn geheele zelf om en vertrok, het touw achter zich meeslepend. Char les haastte zich naar het paaltje en kortte het touw in. De strijd was gewon nen, ten koste van vele gladiolussen. „Zie je wel!" zei zijn vrouw triomfan- telijk. „Hij had geen honger meer", zei Charles minachtend Aan al zijn vienden en kennissen heeft hij nu gevraagd wat zij in dit geval ge daan zouden hebben, maar niemand wist het. Niemand onder ons had het flauw ste begrip van de behandeling van paar den. en iedereen had min of meer ver stand van motoren. Ket is wel een droevig verschijnsel van onzen tijd. dat door dit eenvoudige, on opgesmukte verhaal fel belicht wordt. R. P. EIKENHOUT. (De zware eik in het mid den van den ingang tot den Zeeweg zal worden geveld). Gij kent de Bloemendaalsche straat En d' oude eik. die daarop staat. Juist midden op den straatweg Die leidt naar zee een fraaie reus, Dat weet men, doch men heeft geen keus, Hij is teveel en gaat weg. Ik ging hem troosten d' andren dag, Zijn houding, zooals ik hem zag, Leek droef en machtig beide. Toen ik 't hem vroeg, wast hy het al, Dat men hem eerlang vellen zal, En dit is, wat hij zeide: Ach, eikenhout is eikenhout, Mijn tijd is om, ik ben zoo oud, Eens moet de sterkste sterven, Ik kan de overmacht niet aan, En moet nu voor een ganscheLaan. De vreugd van "t leven cerven. Als offer van 't modern verkeer. Velt straks een wreede bijl me neer. Het einde van mijn droomen, Als het gedaan is, is 't te Iaat, Dan kan de Bloemendaalsche Raad, Nooit meer over mij boomen. Ik klaag niet daarvoor ben Tc te trotsch. Tk stond te lang reeds als een rots, In deze wrakke gronden. Ik ben nu, als je 't goed bekijkt. Door den modernen mensch ge-ijkt, En "k ben te....zwaar bevonden. P. GASUS. GOEDKOOPE TREINEN. VERZEKERING TEGEN REGEN. Op 3, 10, 17, 24 en 31 Juli, 7, 14, 21 en 28 Augustus en op 4 September zullen oecteoopc vre:nen loopen van Am sterdam. Weesp, Naarden-Bussum, Hilversum, Baarn en Amersfoort naar Oosterbeek Laag, Arnhem, Nijmegen en terug. De deelnemers zullen zich bij het ne men van plaatskaarten voor deze reizen tegen regen kunnen verzekeren. De pre mie bedraagt 10 pet. van den prijs der plaatskaarten. De genomen plaatskaarten worden ten volle terugbetaald, onverschillig ol men zijn plaatsbewijs heeft gebruikt of nit, als te Oosterbeek, Arnhem en (of) Nijmegen op een der genoemde dagen, waarop d.' trein heeft geloopen, tus- schen 11 uur v.m. en 5 uur n.m. een re genval is geconstateerd van 3 m.M. of meer. OJ dit het geval is geweest wordt in hoogste instantie vastgesteld door of vanwege het Kon. Meterorogisch Insti tuut te Dc Bilt. PANNEKOEKEN MET MOTOROLIE GEBAKKEN. NOODLOTTIGE VERGISSING VAN EEN WINKELIER. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: In de woning van de V. aan den Ring dijk nabij Aalsmeer werden al de leden van het gezin ziek na gebruik van het middagmaal. Het geval droeg ach als volgt toe: De echtgenoote wilde eens op pannekoeken trakteeren en zond haar dochter naar een winkelier om bakolie te halen. Toen het meisje de olie zag vond ze deze wel eenigszins eigenaardig var. kleur, doch toen men haar verzekerd had dat zc- de goede olie gekregen had, was ze gerust gcateld. Aan het bakken zijnde, riep ze haar moeder toe. dat de olie zoo raar deed, doch de vrouw wist ook niet wat er aan haperde, liet den voorraad maar afbak ken en 's middags werden de pannekoe ken met smaak genuttigd. Al de huisgenoo'en verden echter spoedig daarna ziek. Vooral een 7-jarig Jongetje was er wel het ergste aan Er werd een onderzoek ingesteld en toen bleek, dat er in den winkel, waar de voor de pannekoeken benoodigde olie werd gehaald, twee vaten naast elkan der stonden en dat men de dochter bij vergissing motor olie had meegegeven. De ziekteverschijnselen waren geluk kig niet van crnsltgen aard en allen zijn de minder prettige gevolgen van de be gane vergissing weder nagenoeg «ehecl te boven. DE HAVENGELDEN. Het raadslid M. Meyers pleit voor verlaging. B. EN W. WILLEN EERST IN 1929 VERLAGEN. Bij de behandeling der gemeentebe- grooting werd door den heer M. Meyers voorgesteld B. en W. uit te noodigen met voorstellen te komen tot wijziging van de verordening op de heffing van haven gelden enz. en hiervoor als grondslag te nemen het voorstel van Liemt-de Braai ingediend Juni 1923. Op een zoo danig tijdstip dat deze wijziging kan in gaan op 1 Juli 1928. Dit voorstel werd in handen van B. en W. gesteld voor praeadvies. B. en W. schrijven aan den raad: Het komt ons College niet raadzaam voor tot eene verlaging van havengeld vóór 1929 over te gaan. Verlaging toch dor havengelden met ingang van 1 Juli 1928 zal de geraamde opbrengst voor 1928 ernstig in gevaar brengen. Wij achten het niet verantwoord in de bc- grooting van 1928 wijzigingen aan te brengen waardoor hetzij de inkomsten in gevaar worden gebracht, hetzij de uitgaven worden verzwaard. Het door ons College ingewonnen advies der Com missie van bijstand in het beheer der ge- meentefinanciën luidt eveneens in dezen geest- Bij het opmaken der begrooting voor 1929 zou er rekening mede gehouden kunnen worden, dat de opbrengst der havengelden lager geraamd werd in ver band ir.et eer.t eventueele verlaging van het havengeldtarief. B. en W. stellen daarom voor te be sluiten om hun college uit te noodigen bij het opmaken der begrooting voor 1929 rekening te houden met een verlaging van de havengelden. Tegelijkertijd is aan den raad gezon den een brief van den heer Meijers. waarin hy nu B. en W. nog niet met een praeadvies gekomen waren, zijn oorstel nog eens nader toelichtte. Hij schrijft, dat het gewenscht is geen havengeld te vorderen van schepen die hier komen om gerepareerd te wor den, omdat zulke arbeid voor een deel door ongeschoolde arbeidskrachten ge schiedt, zoodat 't raadzaam is mede te werken, dat zooveel mogelijk schepen voor reparatie naar Haarlem komen. Verlaging der haventarieven is ge wenscht om zooveel mogelijk scheep vaartverkeer in Haarlem te krijgen en tevens om de in onze gemeente aanwe zige industrie door verlaging van dit ta rief tegemoet te komen voor de te beta len vrachtprijzen waarin toch vanzelf sprekend met het te betalen havengeld rekening wordt gehouden. En dit vooral met de tegenwoordige vrachtprijzen oer 1000 KG. lading. Verder schrijft de heer Meijers: Begin Maart 1928 toch werd voor vrachtprijs van Amsterdam naar Velser. betaald per 1000 K.G. 0.40; IJmulden 0.42 12; Zaandam 0 40: Wormerveer 0 45 waaruit zeker wel blijkt- dat elke cent havengeld van invloed is op den vrachtprijs. Dat met deze vracht prijzen het doorgaand verkeer ten zeer ste wordt, belemmerd moge zonder dat dit in cijfers wordt uitgebeeld cok dui delijk zijn; toch zal dit nog duidelijker worden wanneer men ziet dat van Rot terdam naar Knollendam per 1000 K.G. begin Maart werd betaald 0.87 1. 2. r.aar Deventer 1; naar Meppel 1.42 1 '2. Het is aan ook n:et te ver wonderen dat ofschoon er vrijwel in het geheele land een opleving valt te con- stateeren op scheepvaartgebied, Haar lem in 1927 wéér minder doorvaart had dan in 1926 volgens de statistische ge gevens. Dat in het 1ste kwartaal 1928 er in het geheele land wéér drukker vorkeer is. Haarlem, ware de OvertoomsluLs niet gesloten geweest zeer zeker beneden de tonnenmaat van 1927 zou zijn gebleven. Op het op 12. 13 en 14 Juni 1928 ge houden scheepvaart congres te Maas tricht werd door den heer T. P. Keizer eene Inleiding gehouden over primaire vaarwegen in Nederland; deze inleider hield in hoofdzaak rekening met d:e vaarwegen waar het verkeer meer dan 2.000.000 ton was. In dit net van primaire vaarwegen komt Haarlem nog alleen in aanmerking voor zoogenaamd streekverkeer doch al niet meer voor landelijk verkeer. Dan dient er toch zeker in het belang van or.ze gemeente gezorgd te worden vooral voor de industrieele ontwikkeling van onze gemeente dat het scheepvaartver keer zoo toeneme dat ook Haarlem als gevolg daarvan aan een der toekomstige primaire vaarwegen komt te ligger.. Tenslotte wil ondergeteekende nog ir.ede deelen dat. gezien het feit dat de vaarweg van Amsterdam naar Rotter dam over Haarlem 75 KM. bedraagt en over de andere richting 90 KM., moge er in den eersten tijd een verlaging van inkomsten bij een tariefsverlaging van op 2 1/2 cent voor het doorgaand ver keer volgen, door het ongetwijfeld sterk toenemende verkeer zal dit in de toe komst een vergrooting van Inkomsten tot gevolg moeten hebben. Zwaargewond op de Quest ZEER BEHENDIGE REDDING DOOR EEN ZWEEDSCH VLIEGTUIG EEN TWEEDE LANDING OP HET VLOTTENDE IJS IN VOORBEREIDING Zwaar gewond OSLO. 25 Juni (VD, Nader wordt uit Spitsbergen gemeld, dat Noblle zwaar gewond is en zich aan boord van het expeditieschip „Quest" bevindt. Van daag zou men trachten zijn met gezel len af te halen. En Amundsen? OSLO 24 Juni (VD.) Het Noorecho ministerie van Defensie heeft voorts nog oen telegram van Riiser Larson ont vangen. waarin doze mededeeling doet, dat hij in de nabijheid van het Boren- eiland het verblyf van Amundsen zal trachten op te sporen. De draadlooze seinen, welke de .Maligin" heeft opge vangen zijn zoo meent men ook thans afkomst: g van Amundsen. De „Maligin" kan voorloopig niet verder komen, daar 't schip in de nabijheid van het Hope-eiland is ingesloten in het ijs. Getracht wordt een weg te banen in de richting van het Frans Jozefs- land. Een onbevestigd bericht. Ook de andere groep der Italia gered? BERLIJN. 24 Juni (VD.) Draadloos wordt gemeld, dat te Berlijn berichten zijn ontvangen (welke tot dusver even wel nog niet zijn bevestigd), dat ten Canaöeesch schip tegelijkertijd met het omhulsel van de ballon van de „Italia'* ook het afgedreven gedeelte van de bemanning heeft gevonden en aan boord genomen. (Zoolang bevestiging van dit l)cricht uitblijft publiceeren wij liet onder allo voorbehoud. Andere pogingen. KOPENHAGEN, 25 Juni (V.D.) Volgens berichten uit E jberg moest het Itaüaansche watervliegtuig „Marlna I" dat zich op weg bevindt naar Kingsbay om Nobile te hulp te komen, wegens defect aan dc magneet in do haven aldaar een noodlanding maken. Thans is ook het bericht binnengeko men. dat het vliegtuig daarna, d w z. Zondag na een tusschenlanding In Sta- vanger een noodlanding heeft moeten maken bU Haugcsund wegens benzinege brek. Panne bij Parijs. PARIJS. 25 Juni (VD.) Een Ita- ILaansch watervliegtuig dat met vijf ILallaansche officieren, o.w. ook een ge neraal aan boord van Italië over Parijs vloog, om zich naar Spitsbergen te be geven om aan Nobile er. den Frnnschen vlieger Gllbaud en aan Amundsen hulo te verleenen. moest ten? volge van een panne in de Seine dalen. Daar het vlieg tuig tengevolge van de zware belasting dreigde te zinken moesten de tanks ge deeltelijk worden geleegd. Later kon hot vliegtuig de vlucht liervatten. Umberto Nobile De redding van Nobile. Bij het Zweedsche ministerie van Defensie te Stockholm is van den leider der Zweedsche expeditie, Tornberg een bericht b:nnengekomen. dat Nobile is gered en dat het reddingswerk wordt voortgezet. Nobile werd aan boord van de „Quest" gebracht die in de Hinloopenstraat voor anker ligt. BERLIJN, 25 Juno (VD.) De „Montag" weet nog omtrent dc redding van Nobile te melden, dat hij opnieuw om hulp had geroepen omdat het ijs. waarop hü zich met zijn mannen be vond in Noordelijke richting begon weg te drijven; bovendien kwam het ln malende beweging. De ijsmassa's scho ven over elkaar en hierdoor kwam het ook. dat Nobile zelf bekneld geraakte, waarbij zijn been werd gebroken. Hli werd als eerste gehaald en aan boord van hot stoomschip „Quest" gebracht. De landing van het Zweedsclie vlieg tuig was een meesterstukje van vlieg kunst. daar de startplaats ieder oogen- blik van positie dreigde te veranderen. Na de start van de „Uppiar.d" ls het Zweedsche schip „Quest" vereer naar het Oosten doorgedrongen en in de Hln- lopenstraat voor anker gegaan. waar Nobile geneeskundig behandeld worde. Zijn toestand is verre van gunstig. BRAND TE HAARLEMMERMEER. EEN DUBBEL WOONHUIS IN ASCH GELEGD. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur ontstond brand in het aan den Vijfhuizerweg nabij Vijfhuizen in Haar lemmermeer staande dubbele woonhuis bewoond door de gezinnen van J. W. Overstegen ea H. Giescllng. De bewo ners wisten zich intijds in veiligheid te brengen. I" f vuur greep -jo snel om zich heen, dat aan redden niet meer viel tc den ken en het huis tot den gror.d toe af brandde. De brandspuit van Vijfhuizen en cl? brandweer van Hoofddorp arri- ,'erde. spoedig ter plaatse, slaagden er in dc aangrenzende perccelcn tc behou den. Een der inboedels werd geheel, de andere gedeeltelijk door het vuur ver nield. De oorzaak is onbekend. Het huis wr-s verzekerd. Het huisraad slechts gedeeltelijk. OVERDRACHT VAN GROND. De firma Gcbr. van Rijswijk willen om niet aan de gemeente overdragen 2382 M2 grond aan de van Oosten de Bruyn- straat, Irisstraat en Jasmijnstraat, welke grond vcor openbaren weg bestemd is. B. en W. stellen voor de gewone voor waarden te stellen. De firma moet f 18.250 bijdragen in de koeten van openbare werken. DE VERKEERSREGELING TE ZANDVOORT. B. en W. vragen den Raad het Raads besluit van 5 April 1928 Sn te trekken, waarbij besloten was om eer.'.ge wege.i in het belang van het varkeer geheel ot gedeeltelijk nf te sluiten - daar de uit voering in de praktijk op bezwaren stuit. B. en W. stellen voor hen in plaats hiervan te machtigen die maatregelen te nemen die in verband n et het te en rijw«elreglenv-nt noodzakelijk kun nen worden geacht. Tot zoover een ons gezonder, bericht. Bij nadere informatie vernamen wtj, dat liet niet de bedoeling is verandering te brengen in de bestaande verkeer.,, ling. Wanneer evenwel dc Raad B er. W. machtigt verkeersmaatregelen tc nemen, kunnen deze regelingen binnen zeer korten tijd van kracht ?Un. terwiji liet van kracht worden van een raadsbeluit soms geruirr.en tijd op zich laat wachten. De bedoelde machöging kan de raad. zoo werd ons metio: .L lei aan B. cn W. govern krachtens het motor- en r. reglement. dat spreekt van een ver keersregeling, te maken „door of van wege liet gemeentebestuur1'. Werden B. en W. door den Raad ge machtigd dan kunnen zij bij even tv. te plotecünge gevallen veel sneller opma tten. Het in de pracfijk stuiten op bezwa ren moet dus niet opgevat worden, dat de verkeersregeling zelve niet zou voldoen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1