BUITENLANDSCH OVERZICHT E. H. BROKMEIER 20 WIJNEN - BIEREN - LIKEUREN DE STABILISATIE VAN DEN FRANC. FEUILLETON De Dubbelganger ZAL MüLLER-FRANKEN SLAGEN? GECAMOUFLEERDE GROOTE COALITIE. OPENLUCHTVOORSTELLING „CREMER". INGEZONDEN MEDEDEELINCEN «1 CENTS PER REGEL. OPENING DONDERDAG 28 JUNI A.S. FILIAAL TE AERDENHOUT-HEEMSTEDE, ZANDVOORTSCHELAAN 167, TEL. 26440 Het opbouwende werk van Poincaré. VREUGDE. Van onzen Parijschen correspondent. HAARLEM'S DAGSLAD Van belang is het dat Stresemann als voorwaarde stelt dat Dr. Curtius, die zijn zienswijze deelt als rijksminister van economische aangelegenheden, zal aanblijven. Binnen afzlenbaren tijd mag men nu verwachten dat Müller Franken de lijst der uitverkorenen aan den Rijks president zal voorleggen. De oplossing is nabij. Er is wel een langen omweg voor noo- dig geweest. De toestand van Stefan Raditsj. BELGRADO, 26 Juni (V.D.) In den toestand van Stefan Raditsj is nog geen verandering gekomen; hy had gisteren een onrustigen nacht doorge bracht en zelfs zyn naaste bloedverwan ten werden niet toegelaten. De toestand van den andere gewonden afgevaardigde is achteruitgaande. Kellogg' s voor stellen. Alleen een wijziging in de preambule. Kellogg's ontwerp-verdrag tot uitban ning van den oorlog, zooals dat in de nieuwe nota, welke aan de verschillende regeeringen is toegezonden, is geredi geerd, is identiek aan het ontwerp, dat oorspronkelijk op 13 April JJ. is voor gelegd, aldus de Telegraaf. Een wijzi ging is slechts aangebracht in de inlei ding. teneinde aan het standpunt van de Britsehe en andere regeeringen tege moet te kamen. In de inleiding is name- ïyk een clausule opgenomen, waarin Uit het Engelsch van /JJCE EN CLAUDE ASKEW. Droge sokken en pantoffels zullen wel het meest noodige zijn, lachte Phi lip toen hy en zyn vriend hun gastheer naar boven volgden. Op de eerste verdie ping kwamen zy voorby een slaapkamer waarvan de deur otxm stond. Het was blijkbaar de mooiste kamer van het luns en de inrichting was, zooals de jonge man in een oogopslag zag, veel beter dan men in zoo'n eenvoudige herberg zou verwachten. Een groot an tiek bed was het meest in het oog val lende meubelstuk. Lord Raynours kamer, vermoed ik? vroeg Harry terloops. De herbergier sloot de deur alsof het hem hinderde dat deze open was biy- ven staan. Neen, antwoordde hij barsch, deze. kamer wordt door niemand ge bruikt en zal vermoedelijk ook nooit dcor iemand gebruikt worden. DINSDAG 26 JUNI 1928 Het W. B. meldt uit Beriyn dat voo: de groote strafkamer van het Landge richt I de wegens veemmoord ter dood veroordeelde en daarna tot levenslange gevangenisstraf begenadigde eerste- luitenant Fulirmann als beklaagde in een omkoopiagsproces heeft terecht ge staan. Luitenant Fuhrmonn heeft den ge vangenisbewaker Kehl er toe gebracht voor hem een brief uit de gevangenis verder te expedieeren. In den brief werd den geadresseerde terloops ver zocht om Kehl in verband met diens groot gezin een by baantje te bezorgen In de belofte van een bijverdienste ziet de justitie een actieve omkooperij. Kehl werd tot vier, Fulirmann tot een maand veroordeeld. In hooger beroep zijn thans de belde beklaagden vrijgesproken, daar de bewy zen niet voldoende werden geacht, (HMd.) Noodtoestand in Noord-C hina. De toestand in het door de achterge bleven Noordelijke Chineesche troepen bezette kolengebied van Tongsjan wordt, volgens berichten uit Tientsin, steeds ernstiger. Ofschoon het ge meentebestuur van Tongs jan en de bur gers reeds honderdduizend dollar aan den bevelhebber der Noordeiyke troe pen hebben betaald, eischt deze nog honderdduizend dollar. Zyn soldaten hebben reeds de belangrijkste mynen bezet, welke zy, wanneer de geëischte 90m niet betaald wordt, onder water zullen laten loopen. Men vreest voor het kolenigebied van Tongsjan, dat geheel Noord-China van kolen voorziet, 't erg ste. HOOFDSTUK V. Dat ls eigenaardig, zei Harry, toen de waard hen naar een zolderkamertje bracht, klaarblijkelyk zyn eigen kamer, en" by het licht van een kaars in een kleerenkast begon te rommelen. Ik bedoel de slaapkamer beneden. Wat is daar mee: spoken of zoo iets dergelijks? Neen was liet antwoord, ik kan niet zeggen dat het er spookt, tenmin ste ik heb nog nooit iets dergelijks ge merkt, maar ik woon hier nog geen jaar en het huis stond al jaren leeg voor ik het kocht. Ik richtte die kamer in als de mooiste slaapkamer; er was een massa oud wubüair achtergeble ven dat er wel voor geschikt was. Ik denk dat de menschen die me dit huis u-kochten, er niet veel om gaven, want alles was bij den koopprys inbegrepen. Ik geloof dat ze biy waren van alles af te zyn. Zooals ik later hoorde was er iets gebeurd, een paar oude men schen waren hier gestorven en gek ze stierven op een geheimzinnige manier in die kamer en het gevolg er van was, dat het huis een slechten naam kreeg. Buitengewoon interessant, zei Har fy, terwijl hy juist een wollen sok aantrok..Maar wat dacht u er zelf van? Dat wil zeggen, ais u er geen be zwaar tegen hebt, ons al die dingen te vertellen. Diefstal op reusachtige schaal. Postdiefstal aan boord der Le viathan. - Voor 1,2 mllliocn gulden gestolen. Aan boord van het stoomschip Levia than is een zeer belangrijke postdiefstal gepleegd waarover de N. R. Ct. nog weet te melden: Nadere berichten over de beroering van de post op de Leviathan verklaren, dat men te doen heeft met den groot- sten postdiefstal die ooit gepleegd is, en dat het geheele verlies op 1.2 millioen gulden geschat wordt. Ofschoon de zegels van de postzakken ongeschonden waren, zijn uit ongeveer 100 van de 3253 postzakken alle aange- teekende brieven en pakketten gehaald, geopend en leeggestolen. De diefstal werd te Londen ontdekt, toen daar de post van de Leviathan uit gezocht werd en Zaterdag is de sterke radio-inrichting van Scotland Yard voortduren'u met de New-Yorksche poli tie aan het heen en weer seinen geweest en zyn y lings speurders naar Southampton gezonden, om het onder zoek .te beginnen. Op het postkantoor in Islington (N.-O. Londen) stortte een oommies een zak uit, waarvan de ze gels ongeschonden waren, toen hy tot de ontdekking kwam dat alle aan ge- toekende brieven opgengesneden wareu en de inhoud verdwenen was. Terwijl Ijlings speurders van de post en van Scotland Yard naar Islington ontbo den werden, kwam bericht van drie andere Londensche postkantoren, dat men daar dezelfde ontdekking gedaan had. Later in den ochtend kwam een dergeiyk bericht uit de provincie. De post was Vrijdagavond uit het ruim van de Leviathan te Southampton aan wal gebracht en te middernacht met den posttrein naar Londen ver zonden. De post heeft een officieele mededee- ling verspreid, behelzende dat de dief stal op reusachtige schaal gepleegd is en zorgvuldig voorbereid moet zyn. De Sunday Express verneemt dat de politie geneigd is aan te nemen, dat de diefstal al in Amerika gepleegd is, vóór de zegels aan de postzakken waren aan gebracht. Nadat de postzakken immers in het ruim zyn gebracht, worden ook de luiken verzegeld en daarom is het vrijwel onmogelijk zulk een diefstal aan boord te plegen. De berooving kan ook moeilijk geschied zyn tusschen Southampton en Londen, aangezien de tijd voor het slaan van zulk een groo- ten slag niet voldoende geweest kan zyn. Een ambtenaar van de Engelsche post heeft uitdrukkelyk gezegd, dat de zegels aan de zakken eruit zagen als de oorspronkelijke, zocals de Amerikaan- sche post die alty'd aanbrengt. Waarom zou lk? De waard haalde een paar afgedragen pantoffels van on der het bed te voorschijn en bekeek ze eens kritisch. Ik zou mijn mond gehouden hebben als u er niet naar gevraagd had, maar nu mag u gerust alles weten. Ik zou er niet in willen slapen, als ik u was, dat zed de een na den ander tegen me nadat ik een paar uur in het huis woonde. Ik lachte er eerst om maar werd er langzamerhand toch zenuwach tig van, ik had me voorgenomen, zelf die kamer te gaan bewonen. Maar ik heb er van afgezien en wilde er ook niemand laten slapen, maar er kwam een moment dat het huis stamp vol was, net zooals van avond. Mijn broer kwam onverwacht uit Exeter over, een sterke en gezonde kerel. Ik bood hem mijn kamer aan, maar toen hy lioorde dat ik de mooiste kamer uit het huis leeg had staan, lachte hy me uit en zei: Silas Marden, je bent een oude gek. Mr, Marden hield even op. Hy zat op den grond by de ladenkast, een vreemde fantastische gestalte, tusschen den berg kleeren die hy er uitgehaald had. De kaars drupte op de toilettafel en door den tocht van het slecht-sluitende raam, flakkerde de vlam. Dat kon ik niet hebben, vervolgde Marden, en omdat ik nydig was op Bill zed ik, dat hy dan maar in de BLINDENZORG. EEN DEMONSTRATIE VOOR STAATSZORG. Zooals wy reeds hebben medegedeeld, zal morgen, Woensdag 27 Juni in het Gem. Concertgebouw de 33ste algemeene vergadering van den Ned. Blindenbond gehouden worden. De byeenkomst begint om 11 uur. Na een korte rede van den voorzitter den heer W. A. Jacobs, zal om 11 1/2 een openlyke demonstratie gehou den worden voor staatsblindenzorg, invoe ring van leerplicht voor het blinde kind, vakopleiding en werkverschaffing aan volwassen blinden en verleening van steun aan niet meer werkkrachtige en hulpbehoevende blinden. Ongeveer 300 a 400 blinden zullen aan deze betooging deelnemen. De stoet wordt voorafgegaan door het Politiemuzlekkorps, terwyl ook een aantal transparanten in den stoet medegenomen worden. NED. NATUURHISTORISCHE VER- EENIGING. Zondag ].l. maakte de afdeeltng Haar lem der Nat. Hist. Vereeniging met een groot aantal deelnemers een boottocht naar de Oosteinder moerasjes, de West einder plas en langs Leimuiden, de Kaag en de Ringvaart weer naar Haarlem. In het begin van den tocht hei-dacht de voorzitter Mr. J. D. v. d. Plaats het overly den van de oud-secretaresse en eerelid der af deeling mej. C. Cool, wier onjvermorid yveren voor de biologische werenschau als afdeeling- en hoofdbe stuurslid ongetwijfeld in herinnering zal blijven. .Even voor Aalsmeer bezichtigde het gezelschap het moeras, dat waar schijnlijk in handen der Vereeniging bot behoud van Natuurmonumenten zal overgaan Een menigte orchideeën thandekenskruid en welriekend nacht orchis) moeraslathyris dop- en struik- heide, veenbes met bes en nog in bloei, aronia enz. werden gevonden. De leider de heer Sipkes vestigde de aandacht op het zeldzame geval, dat een kalkryke en en kalkarme flora op één terrein ver- eenigd waren. By Leimuiden werd ge varen langs een terrein met konlngsva- rens. Onder het varen demonstreerde en verbelde de heer v. d. Wal eenige bijzon derheden van in de duinen by Halle- germ gevonden oudheidkundige voorwer pen, zooals hertegewei, steenen en bron zen byien, aardewerk. Mooi weer begunstigde dezen goed geslaagden tocht. kamer moest gaan slapen, als hy zoo graag wilde. Ik vind het best, had hy opgeruimd gezegd en dat waren vrijwel de laatste woorden die hy gesproken heeft. U kunt u indenken, wat er in nuj omging, toen wy hem den volgenden morgen dood in bed vonden. De herbergier sprak heersch en ontroerd. Wc vonden hem dood en we heb ben dien nacht toch niet het minste opvallende geluid gehoord. Er volgde een tastbare stilte en Mr. Manden speelde een roffel op den plan ken vloer met de toppen van zyn vin gers. Vreemd, mompelde Harry, en was de oorzaak van zyn dood niet vast te stellen? Mr. Marden schudde het hoofd. Neen, zei hy, alleen zag hy er uit alsof hij gewurd was. Het beddegoed lag overal in het rond verspreid en het klussen lag half over zyn hoofd. Het leek alsof hy gevochten had. Er is toch zeker een gerechteiyk onderzoek geweest? vroeg Philip. Wis en zeker, antwoordde Maiden, maar het is altyd een mysterie geble ven. Dat is alles. Na dien tyd heb ik nooit meer iemand in die kamer laten slapen. Philip en Harry keken elkaar in hun geleende kleeren geamuseerd aan. En nu, heeren, wanneer u klaar Gustave Téry, hoofdredacteur van l'Oeuvre is overleden. Er schuilt iets oneindig tragisch in dit verscheiden en dubbel tragisch trof het ons, toen we hoorden dat gisteren, op den historischen datum in Frankrijk's geschiedenis, Raymondo Poncaré zelf naar het sterf huis is gegaan om daar de nabestaanden van den grooten journalist te condo- leeren. Immers, het is niet zoo héél lang geleden dat Téry de groote politieke vyand van Poincaré was. 't Was in de dagen van de Ruhrbezetting. Téry en Poincaré hadden andere inzichten. De een; was radicaal-socialist de ande: vurig republikein, maar ze waren beiden bovenal Fransch. Het was dezelfde Féry die heeft meegeholpen aan den val van zUn tegenstander. Frankrijk ging ten on der, men stond aan den vooravond van een staatsbankroet. En toen is Téry weer gekomen en hij heeft al zijn macht en invloed aangewend dat Poincaré terug zou komen. Eerlijk heeft de hoofdredac teur van l'Oeuvre erkend dat de styf- koppige Lotharinger het land redde en dat hy er in zou slagen om binnenkort Frankryk's financiën te genezen en sta- blisatie te brengen. Op den dag dat de minister-president voor goed alle ge varen afwendde, op den dag dat hy een kroon op zyn werk kon zetten is Téry gestorven. Wonderlijke beschik king van het lot. De aangekondigde stabilisatie waarover we hier enkele weken geleden spraken toen nog de vreemdste geruchten de ronde deden is er dus. Ondanks de Zon- dangsrust zitten we voor heden weer in de Kamer want het wetsvoorstel dat zoo juist is aangenomen door de Finantie- commissie moet uiterlijk vanavond door de Kamer en dan door den Senaat zyn aangenomen opdat de wet morgenochtend Maandag, nog voor de opening van de Beurs in de Officiel verschynt en dus van kracht is. We waren er een beetje al op voorbereid dat gestabiliseerd zou worden op de koersen van de laatste maanden maar toch wachtte ieder met groote spanning op de bekendmaking van het cyfer waarop zou worden ge- stabiliceerd. Uit de telegrammen zal men hebben gezien dat Poincaré 124 frs. 21 voor het pond sterling en 25 frs. 52 voor den dollar heeft vastgesteld, het geen dus den gulden op ongeveer 10 fr. 27 centimes brengt. Het verschilt dus hoegenaamd' niet met de koersen welke de laatste maanden werden genoteerd, ondanks een hevige speculatie van bui tenaf. Aan experts nu om uit te maken in hoeverre de stabilisatie van invloed zal zUn op de zaken. Ik als leek mag my er niet aan wagen, maar wil alleen hier eens nagaan wat men er van zal mer ken, in welk opzicht de toestand zal worden gewyzigd en hoe het publiek het opvat. Het publiek, dat terecht in groote vreeze heeft geleefd, juicht natuurlijk. Met groote bewondering heeft het het opbouwende werk van Poincaré gevolgd en ongetwyfeld is de stabilisatie een bewys dat men er beter thans voorstaat dan twee jaar geleden, toen de franc een speelbal van alle buitenlandsche spe culanten was. Daarvoor zou men den minister wel in goud willen beslaan en zeker is er op dit uur geen man die meer populair is in Frankryk dan hij. Wel had de groote menigte liever ge zien dat de franc op een nog hooger niveau was gestabiliseerd, vindt men het een beetje vernederend om officieel aan te nemen dat de franc nog maar 20 centimes waard is, maar juist om haar gerust en tevreden te stellen heeft Poincaré talrijke maatregelen genomen welke de menigte zullen voldoen. Zoo krijgen we binnen korten tyd weer goud en zilvergeld. Wel krygt het goudstuk van 100 francs slechts de grootte van den ouden „louis", wel zal het vijf-francs- stuk van minder groot zilvergehalte zyn dan de populaire „thune" van voor den oorlog, maar het geeft dan toch de prettige gedachte om af te komen van de eeuwige papieren. De bronzen stuk ken van 50 centimes, van 1 en van 2 francs, uitgegeven door de Chambre de Commerce zullen met de biljetten van 5, 10 en 20 francs alle voor 1931 zyn ingetrokken en vervangen door zilver geld dat alleen door het mindere gehalte verschilt van het voor-oorlogsche. De menschen die hun oude „louis" hebben achtergehouden zullen ze niet meer kun nen benutten omdat ze van heden af aan buiten dienst zyn gesteld en om ze In bent, zullen we naar beneden gaan. Een oogenblikje, zei Harry, Mr. Marden, ik zou er buitengewoon veel voor voelen om dezen nacht in die be wuste kamer door te brengen. En ik weet zeker, dat mijn vriend er ook zoo over denkt. Het is geen misplaatste nieuwsgierigheid van ons, aar beiden gelooven wy niet aan bovennatuuriyke dingen. Het zou zonde zyn, wanneer deze kamen- ongebruikt zou bly'ven. Wat uw broer betreft, is het best mogelyk dat hy den avond voor zyn dood te veel gegeten en gedronken heeft en des nachts zichzelf in de lakens verstikte. Harry verstond uitstekend de kunst om zijn zin door te dryven en een bank biljet van vijf pond deed tenslotte de waard zwichten. —Zooals u wilt, heeren, mopperde hy. toen hy hun met de druipende kaars voorging, de krakende traptreden af, maar denk er aan dat ik u gewaar schuwd heb en niet verambwoordelyk ben voor de gevolgen. Hy bracht hen tot aan de deur van de kamer om vervol gens naar de gelagkamer af te dalen. De beide vrienden zagen het licht van zijn kaars verdwijnen. HOOFDSTUK V. Daar zyn we nu in de spelonk van het mysterie, zei Harry met een spot tende glimlach, terwijl hij de kaars die te wisselen zullen ze zich tot den bijoutier moeten wenden die ze in de smeltkroezen zal laten verdwynen. En dat is ongeveer het eenige wat men van de heele stabilisatie zal merken, Tenminste.... tenminste, wanneer Ray mond Poincaré werkeiyk gelijk krygt dat door een definitieve stabilisatie de levensstandaard niet omhoog gaat. En dat nu juist staat voor lang niet iedereen absoluut vast. Laten we maar eens naar één corporatie kijken: die van de huis eigenaren. De wet heeft precies voorge schreven aan hen, maar ook aan hen al leen, hoeveel verhooging ze mogen eischen op.* de huren van voor den oorlog (150 pet.). Een fabrikant, een winkelier, enfin iedereen die iets ver koopt mag den prys vragen welken hy wil. Uitgezonderd de huiseigenaren- Maai' nu officieel het coefficient 5 is vastgesteld, nl. officieel is verklaard dat de franc een rijfde van zijn waarde waard is, nu ziet men niet in waarom de huiseigenaar de eenige zou zijn, die niet met rijf de huren van voor den oorlog zou mogen verhoogen. En men weet uit ondervinding, dat niets zoo zeer op den levensstandaard drukt als juist de wo ningmisère. Vormen de huiseigenaren een corporatie, sluiten ze zich bij elkaar aan, beginnen ze een gemeenschap pelijke actie dan zou de sterkste regee ring zelfs voor haar moeten zwichten. Dat is aan geen twijfel onderhevig. En wanneer sleohts één ding in die fa tale richting glydit dan moet de rest volgen. Dus verhooging van de salaris sen? Niemand heeft het woord nog dur ven zeggen of zoo waar van „aller- höehsfce Stelle" hoort men vragen om een aanzienlijke verhooging van de sa larissen van de ministers en van den President van de Republiek. Slecht voorbeeld. Als zy beginnen dan hebben de klem-gesalarieerde ambtenaren ook het volste recht te reclaimeeren. Anderzijds willen de fabrikanten elke nieuwe verhocgJng omzetten in een sa- larisverhooging van 8 procent voor het personeel, hetgeen ze in veertig procent verhalen op den kooper. En hoewel Poincaré in zijn toespraak - toch weer kracht heeft ingeblazen aan het oude fabeltje dat het buitenland veel duurder is zou men zonder al te groot optimis me een werkloosheid kunnen vreezen, wanneer de bestellingen in portefeuille zijn afgewerkt. Het opgeschroefde doua netarief dat Frankryk toepast ter be scherming van een eigen industrie zou mede elke nieuwe prysverhooging voor export-artikelen onmogeiyk maken, wil men niet alles stil leggen. Zoo biykt dus dat de stabilisatie die morgen begint niet alleen reden tot vreugde zal geven ook al praat de groote menigte er over alsof thans de gouden eeuw weer is aange broken. Had men dus niet moeten sta- biliseeren? Neen, 't was noodzakelyk en we hebben verleden week nog hier uit een gezet, waarom het noodzakelijk was. De stabilisatie zal ongetwyfeld gewel dige moeilijkheden met zich brengen en we zyn er van overtuigd dat we to heel moeily'ken tyd tegemoet zullen gaan, een tyd nog moeilijker dan die welke achter ons ligt. Maar.... dat is ook al weer van voorbijgaanden aard en dat komt alles wel weer terecht, zooals het terecht is gekomen in alle andere lan den waar men tot stabilisatie moest overgaan. Poincaré heeft ons een ge zond geld, een natuurlyk betaalmiddel terug gegeven en ©enerzijds zal de mo- reele kracht daarvan goeden invloed uitoefenen en anderzijds zullen de ower- vragers ten slotte gedwongen worden door de omstandigheden te gelooven en te buigen voor de waarheid van het oude gezegde: het kruikje gaat net zoo lang te water tot het berst. Als deze crises voorbij zijn, wanneer we de eerste zilver en goudstukken zullen ontvangen, heeft Frankrijk weer de oude plaats op de wereldmarkt herwonnen. Dank zy Poincaré. Waar men dat weet of by in tuïtie voelt, heerscht er vreugde 'r Frankryk op dezen historischen dag. Farys, 24 Juni. HENRY A. TH. LESTURGEON. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON No. 10756 5 APEX STOFZUIGERS F. 90.- zy hadden meegebracht, met een aan stak. We zullen tenminste den nacht comfortable doorbrengen, beter don op het tochtige zolderkamertje van onzen gUgeloorigen gastheer. Ik vermoed ten minste niet. dat wy last zullen hebben van den geest van wylen den heer Wil liam Maiden, in leven vermoedelijk eerbiedwaardig drankconsument. Philip was het daar volkomen mee eens. Een nadere inspectie van de ka mer deed hen zien, dat de voornaamste deeien van het meubilair, zooals het ouderwetsehe bed. met zyn vier stylen. de eiken kleerkast, en eenige van de stoelen, niet van de soort waren, die men zou verwachten aan te treffen in een eenvoudige plattelands herberg. Ze leken afkomstig uit een of ander def tig landhuis, met hun onmiskenbare kenteekenen van verwaarloosde aristo cratie 1 Harry bekeek nauwkeurig een van de stoelen, een zwaar, eiken, antiek meu belstuk. Ik zou wel eens willen weten, waar dit vandaan komt. Het is achttiende eeuwsch en kyk eens. Phil, er staat hier een wapen op den rug, maar het is half afgesleten (Wordt vervolgd.) DERDE BLAD Een kabinet van persoonlijkheden. Stresemann's hulp. T BELANGRIJKSTE NIEUWS Het was de laatste dagen duid el yk dat na de groote coalitie, ook de zooge naamde kleine coalitie van Weimar geen levensvatbaarheid had, en dat Müller Franken, de Duitsche kabinetsformateur er naar streven moest om buiten het ver band der fracties om, een kabinet van persooniykheden te vormen. De Volks party zal dan toch aan het kortste eind trekken, immers, het is duidelijk dat dit kabinet van persooniykheden feite lijk niets anders zal worden dan in we zen een groote coalitie. De kansen dat Müller Franken zal slagen zyn thans aanzienlyk grooter daar hy geen over eenstemming behoeft te bewerkstelligen tusschen de verschillende partyen. Müller Franken heeft zich allereerst tot Stresemann gewend en van hem een antwoord gekregen waaruit biykt, dat S' semann het meest voelt voor de „ol'f.cieuze groote coalitie" in naam een „kabinet van persooniykheden", dat echter toch tot basis heeft samenwer king van sociaal democraten en Volksparty. Daartoe behoeven alleen bepaalde personen, en niet bepaalde fracties het op zekere punten eens te worden. Men leze slechts den tekst van Stre- Semann's antwoord: „Het is my onmogelyk my als vak minister beschikbaar te stellen voor de coalitie van Weimar. In de eerste plaats wegens myn positie in de par ty. In de tweede plaats komt mij de coalitie van Weimar als een te zwakke basis voor om daarop de groote quaesties op buitenlandsch polittok gebied en in het byzonder het vraag stuk van de definitieve herstelrege ling, met het voor de regeering nood zakelyk gezag met het buitenland te bespreken. Ik blijf gelooven. dat een samen werking van soc.-democraten met D. Volksparty noodig en mogelyk is. Deze samenwerking kan het beste tot succes leiden, wanneer personen uit de fracties van de groote coalitie het eens worden over een program, waarmede zy voor den ryksdag ko men en wanneer zy met dat program staan en vallen. De vorming van zulk een regeering is ook in overeenstem ming met den geest van de Duitsche grondwet, welke slechts de persooniy- ke verantwoordeiykheid van de ryks- ministers kent, niet die van de frac ties. Aangezien reeds over een groot aantal vragen volledige overeenstem ming bestaat, zou lk willen voorstellen zulk een poging te doen." nadrukkeiyk het beginsel wordt erkend, dat indien een staat zijn toevlucht neemt tot een oorlog en daarmede het verdrag schendt, de andere by het ver drag betrokken mogendheden ontslagen zyn van haar plichten tegenover dien staat. Voorts worden bepalingen getroffen voor de toetreding tot het verdrag van alle onderteekenaars van het verdrag van Locarno, en van de Britsehe Do minions, waardoor het aantal deelne mende mogendheden tot vijftien is ge stegen, nl. de Vercenigde Staten, Groot- Brittannië, Britsch-Iiucllë, de Ier- sche Vrijstaat,, Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland, de Unie van Zuid-Afrika, Frankryk, Duitschland, Italië. Japan, België, Polen en Tsjecho- slowakije. De drie artikelen van het eigeniyke verdrag veroordeelen het toevlucht ne men tot den oorlog, verklaren, dat de oplossing van alle geschillen moet wor den gezocht door vreedzame middelen en stellen bepalingen vast voor de ratifica tie en de latere toetreding van andere staten tot het verdrag. In de mededeéling, waarmede de Ame- rikaansche zaakgelastigde te Londen de nota overhandigde, citeerde deze ver schillende passages uit de rede van mi nister Kellogg voor het Aanerikaansche genootschap voor internationaal recht van 28 April j.l., waarin wordt uiteen gezet, welke uitlegging door de Amerl- kaansche regeering aan het voorge stelde pact wordt gegeven. Uit Parijs wordt be.oht, dat de nieuwe stap van Kellogg ten aanzien van het verdrag tot uitbanning van den oorlog daar een bevredigenden indruk heeft gemaakt. Het feit, dat Kellogg de inleiding van het pact heeft aangevuld met een clausule, waarin het principe wordt erkend, dat, indien een tot het. verdrag toegetreden staat dit verdrag schendt, de andere staten ontslagen worden van hun verplichtingen jegens dien stata, beschouwt men hier als een zeer groot belang. Thans immers zal het mogelijk zyn, het Volkenbondspact en de bestaande Europeesche verdragen en overeenkomsten tegen een aanvaller toe te passen. Intusschen worden door sommige bla den bedenkingen gemaakt en de „Temps" gelooft, dat de nieuwe nota, hoewel zij een groote stap voorwaarts is. nog niet het uur zal aankondigen van de uiteindelijke aanvaarding van het pact. Een „baantje" voor den bewaker. Slotgroep uit „Dokter tegen Wil en Dank" van Molière, dat hedenavond door „Cremer" by Kraantjelek als openluchtvoorstelling wordt gegeven. Een tooneel uit het 1ste bedryf van „Dokter tegen Wil en Dank". Van links naar rechts: Valere de heer Hirsch Szanarelle de heer H. Bakker en Lucas de heer Van Looy.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10