Electriciteit HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 26 JUNI 1928 Heringa Wuthrich, Haarlem W (Adv. Ing. Med.) JAARVERSLAG VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. BRUTO WINST VAN RUIM f 10 MILLIOEN. Heden had te Amsterdam de Jaar- lyksche Algemeene Vergadering van aandeelhouders plaats van de Nedèr- landsche Bank. Aan het jaarverslag van den President Mr, G. Vissering, ontkenen wij het vol gende: De terugkeer tot meer normale om standigheden heeft zich gelukkig ook in het algemeen in 1927 voortgezet. Na tuurlijk zfjn in velerlei opzichten de ge volgen van den oorlog en van de daarop gevolgde crisis nog niet geheel geweken; aan den wederopbouw wordt met ijver gewerkt. Het idee van herstel van vriendschap komt meer en meer op tusschen vroeger elkaar vijandige landen. De besprekingen in Genève doen krachtig werk In die richting. Ook op bank-gebied wordt die samen werking meer en meer doelbewust en met goeden uitslag nagestreefd. De president herinnert aan de stabi lisatie in België, gevolgd door die in Polen, terwyi ook in Italië de stabili satie volkomen Is gelukt. In Zuid-Ameri- ka zyn tot het goud als standaard over gegaan: Argentinië, Chilli, Columbia, Ecuador en Venezuela. In Europa ging Griekenland op 4 Mei 1928 nog tot den gouden standaard over. In het afge- loopen jaar brachten Denemarken en Noorwegen hun Kroon door revalorisatie weder op de oude goudbasis. Het geld is in het afgcloopen jaar op onze markt bijna doorloopend schaar- scher geweest, dan de beide vorige jaren. Naar Amerika werd in 1927 voor f 31.438.000 aan goud verscheept. Door door de afgifte van Dollars en Ponden in chequevorm werd de stand van onzen gulden gesteund. Onze buitenlandsche saldi zyn daardoor in de maanden Mei, Juni en October 1927 zeer belangrijk teruggeloopen. Toen de wisselkoersen zich later weer in ons voordeel keerden, heb ben wij daarvan gebruik gemaakt om langzaam aan onze buitenlandsche wis selportefeuille weder te versterken. Het wissel-disconto werd op 13 October 1927 van 31/2 op 41/2 procent ge bracht. Het boekjaar dat was aangevangen met een bedrag van f 59.585.620 aan gouden munt, eindigde met f 67.707.325. Door de circulatie hier te lande is aan gouden munt opgenomen f 1.326.650. Het winstsaldo bedraagt f 1.503.929.56 na aftrek van 3 1/2% aan aandeelhouders en de uitkeeringén aan directie, commis sie van advies, commissarissen enz. en afschrijvingen. Het totale wintcyfer be droeg f 10.662.345.34. De balans sluit met een bedrag van f 903.088.913.40. De balans en de winst- en verliesreke ning werden goedgekeurd, evenals het jaarverslag. Het dividend werd vastge steld op 10.4%. DE SCHUTTEVAER- MISèRE. WAT KAPT. SMIT EN KRUITHOF ER VAN ZEGGEN. Kap. H. J. J. Smit en stuurman E. Kruithof van de Schuttevaer hebben uit Plymouth een brief aan de Voorwaarts geschreven over de mededeelingen vaar Schuttevaer Sr.; volgens hen hebben de strubbelingen aan boord van de Schut tevaer geen maanden maar slechts en kele dagen geduurd. Verder schryven zU: Daartoe hadden wij reden want Schut tevaer Jr. beloofde ons steeds dat hij alles in orde zou maken wanneer wy de haven maar verlieten, d,w.z. wy zouden dan gage krygen voor onze vrouwen! Wy leefden dus steeds met de gedachte, dat alles in orde zou komen, want geld was er genoeg, zeide Schuttevaer Jr. Wy aten en sliepen steeds in de boot zoowel in Margate als thans hier in Plymouth, terwijl wy leefden van bus eten en zee-beschuit. En Schuttevaer Jr. liep ons maar steeds te beloven, dat wanneer wij In Plymouth zouden zyn gekomen, dat de boot dan op de werf zou worden gebracht om geschilderd te worden. Wy zouden dan zoo lang in een hotel gaan logeeren tot alles klaar was, Schuttevaer Jr. had reeds voor het een en ander gezorgd. Aangekomen te Plymouth op 7 Mei jl. was het echter geheel anders. Onze vrouwen hadden haar geld nog niet ont vangen en zagen Schuttevaer Jr. op geen velden of wegen. Ook wy hadden het lilor niet best. De oude Schuttevaer zeide maar steeds, dat hij geen geld had". Den eersten Juni vroegen wy den con sul over het geval te spreken. Dit le verde geen resultaat op, en toen zyn wU gegaan naam den heer Davids, een ad vocaat en tevens consul van verschillen de landen. De heer Davids zeide, dat hy den heer Schuttevaer tot betalen zou aan zetten, anders moest de boot maar verkocht worden. Den Gen Juni hebben wy een aanplakbiljet aan den mast ge hangen. Nu liggen wij hier al van den 6en Juni af op het geld te wachten, daar Schuttevaer Sr. hier ter plaatse aan verschillende personen heeft verteld, dat hy geld genoeg kon krygen, doch hy moest naar Holland gaan. om het even te halen. Dan was dat papier zoo van den mast. Maar tot heden nog niets. Geachte redactie, hiermede hebben wy u eenlge Inlichtingen over den toestand van de strubbelingen der „Schuttevaer" gegeven. Nog kunnen wy u mededee- len .dat wy in het geheel geen vrienden hebben die gaarne de boot zouden willen hebben .terwyi van een voorop gezet plan absoluut niets waar is. Wy wenschen tenslotte niets anders dan geld voor onze vrouwen, en vcrscli eten aan den wal. „DE VEENDAMMER". „VERD. M. KENT ZIJN EIGEN BEDOELINGEN NIET MEER." AMSTERDAM, 25 Juni (Vaz Dias). Do achtste dag van de „Vecndammer"- affaire was, evenals de vorige, gewild aan het verhoor der verdachten. Vercl. A. C. M. was thans aan de beurt Verdachte verklaarde o.a. dat hy op uit- noodiging van Liebermann tot directeur der Veen dammer was benoemd, voorts dat hy vroeger accountant was" geweest van de Gooische Hypotheekbank en van de Discontobank voor Credietinstellin- gen. Liebermann vond hot o.a, geen hin derpaal dat hy, verdachte, niets van het hypotheekwezen afwist. Daarna verklaarde verdachte op een uitlating van den president dat hy wel móest weten dat Schim van der Loeff niet ka pitaalkrachtig was. dit toe te geven. Hy meende echter dat by het contract ook borgen zouden komen. De president zegt even later: Het komt me voor. dat u zoo langzamerhand uw eigen bedoelingen niet meer kent. Op een vraag van den president aan verdachte M. wat hy zou krygen voor zyn directeurschap antwoordde verdach te, dat dat. nog niet vast stond. Verder waagt de president liem of hjj niet wist waarom Liebermann zoomaar opeens over een paar millioen beschikken kon. Verö 'ite zegt dan eenige algemeene dingen waarop de president zich boos maakt en kort en goed vraagt hoe het nu zit. Verdachte antwoordt niet. - Het O.M Mr, Reilingh zegt tegen verdachte dat de hoofdcommissaris van politie te Den Haag tegen Liebermann gewaarschuwd heeft en hii voegt ver dachte toe, dat verdachte als toenmalig accountant van de Gooische Hypotheek bank en van de Discontobank voor Cre- dietinstellingen toch wel de waarschu wing van den hoofdcommissaris van po litic te Den Haag begrepen moest heb ben. EEN STEKELIG STUKJE OVER STEEKPENNINGEN Prof. ir. D, Dresden resumeerde vol gens het Hbld., in de vergadering der Ned. Maatschappy voor Nijv. en Handel als volgt de discussie over het onderwerp „steekpenningen". „De steekpenningen vormen blijk baar een stekelig vraagstuk, waarin de vergadering lang bleef steken. Erkend wordt, dat er op vele plaatsen een steekje los is, en dat er wel degelijk vaak wat in steekt, als een employé wat in zyn zak steekt. De commissie behoeft niet overal haar licht op te steken, maar behoeft slechts enkele steekproeven te doen. zy kan dadelijk van wal steken maar behoeft zich niet te steken in de moeilijkheden van een wetsontwerp, anders zyn wy over een half Jaar geen steek verder. Wat wy hier reeds heb ben kunnen opsteken, is de aanbeveling, niet alleen de wormstekige vruchten uit te schiften, maar ook de uitstekende firma'si die geen steekpenningen geven, in de hoogte te steken. Een dergelijke witte lijst zal den concurrenten onge- twyfeld de oogen uitsteken; vraagt men een „zwarte" firma, waarom zij er op. staat, dan is dat een gevoelige steek onder water, en ieder zal bemerken, dat- er positief voordeel in steekt, wanneer hy ook op de lyst komt. En dat zal het einde beteekenen van het steekspel der oneerlijk concurrentie. VERKOOP GROND B. en W. stellen voor hen te machti gen aan D. Appelboom alhier of zijn nader te noemen meesters of lastgevers te verkoopen pl.m. 437 M.2 grond aan de Oostzyde van de Brakenburghstraat. De grond is bestemd om er drie woonhuizen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin op te bouwen. DELÏ MAATSCHAPPIJ. In' de gisteren gehouden algemeene vergadering van stemgerechtigde aan deelhouders van de Deli Maatschappy werd het slotdivldend bepaald op 18%. EXCURSIE. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Vereenigingen van oud-leer lingen der Tulnbouwcursussen houdt een excursie naar huize „Bosch en Duin" van den heer W. Dyserinck te Aerden- hout op Donderdagavond 28 Juni. WIT WORDT GEEL. BIJ SEINPALEN DER N. S. Door de Ned. Spoorwegen is besloten by de seinpalen by het begin van stations- of rangeeremplacementen die nu zwart-wit geschilderd zyn, over het wit oen geel verfje te stryken. Hier ln Haarlem is dit dezer dagen reeds ge schied. HET JUBILEUM VAN DEN HEER J. L. TADEMA. Hedenmorgen uitte zich de belangstel ling voor het zilveren jubileum van den heer J. L. Tadema als secretaris van de vereeniging „Haerlem" reeds in vele schriftelyke en telegrafische gelukwen- schen en tal van bloemstukken, die ge zonden werden, waaronder een van het bestuur van „Haerlem". De officieele huldiging is echter he denmiddag vier uur in het vereenigings- gebouw „De Hoofdwacht", en daar zul len ongetwyfeld talloos velen komen om den heer Tadema persooniyk geluk te wenschen mot dezen byzonderen dag. HEEMSTEDE. SERENADE AAN DEN BURGEMEES TER. Heden. Dinsdagavond wordt door het Fanfarekorps van Overheidspersoneel „Excelsior", directeur de heer Reynier van 't Hoff een serenade gebracht aan den burgemeester, jhr. J, P. W. van Dcorn. Te 7 uur is de afmarsch van het Valkenburgerp'.ein naar de villa van den burgemeester aan dc Van Merlenlaan. De voorzitter, de heer J. B. Jonk man zal den bimgemeester namens het ccyps felic-i toeren- HET INTERNATIONALE TOONEELCONGRES. Louis de Vries in Parijs NATIONALE VERTEGENWOORDIGING. 221- (Van onzen Paryschen correspondent). Evenals het vorige jaar heeft de So- ciété Unlverselle du Thé&tre, gesticht door Firmin Gémier. haar congres in Parys gehouden Om den anderen dag kwamen de congressisten, menschen uit de verscliillende landen, die direct by het theater zyn gemoeid bijeen om over allerlei vakbelangen en ook artistieke belangen te spreken. Men vergeve het ons wanneer we een beetje sceptisch staan tegenover manifestaties als deze, Het moge heel ontroerend klinken in een toespraak: de Kunst is internationaal en kan de volkeren nader tot elkaar bren gen, maar achwe zyn gewend aan zulke speechen en weten maar al te goed dat dit heuseh niet de catastrophen kan afwenden. En wat het vakbelang betreft, of dat er nu bepaald mee gebaat zal zijn, dat wil er by ons nog niet geheel in. Toch zullen we de laats ten zUn om het congres onnuttig te noemen. Voor eiken kunstenaar is het goed om ook ec-ns artisten te .zien van een andere taal, van een andere mentaliteit, van een ander temperament, van een andere Ontwikkeling, kennis te maken met n'.eu we werken, nieuwe opvattingen. Die ge legenheid nu wordt dank zy de interna tionale byeenkomsten ruimschoots ge geven. Parys (en dat is zeker een voor deel) staat plotseling weer in de belang stelling van heel de kunstzinnige wereld en waar nagenoeg alle kunst-centra de beste troepen en artisten naar de Fran- sche hoofdstad hebben afgevaardigd ge noten we van een vreedzamen artistie- ken strijd, een concours van zoo'n om vang dat geen impresario liet zou heb ben aangedurfd dit te arrangeeren. De Mozart-cyclus onder leiding van Bruno Walter, de ideale vertolking van Don Giovanni, van Cosi fan tutte, van de Tooverfluit, van de Figaro en l'Enlève- ment au Sérail werd gevolgd door de opvoering van Strindberg's Doodendans door den beroemden Deenschen tooneel- speler Paul Reumert, toen kregen we het Russische gezelschap van Vahtan- gov, deze onvergelijkelyk mooie troep die ons o.a. Prinses Turandot van Carlo Gozzi, Het Wonder van den H. Anto- nius en de boerencomedie Virinea gaf en thans is Louis de Vries als vertegen woordiger van de Nederlandsche too- neelspeelkunst aan het woord. Daarna komt nog een Fransche troep d'avant- garde en tot slot het Éngelsche gezel schap van Leon Lion met twee stukken van Galsworthy. Wat ons natuurly'k het meest interes seert dat is de t-ournée van Louis de Vries en het zeer talrijke gezelschap (al leen Schakels van Heyermans reeds vergt 17 medespelenden) dat hy heeft meegevoerd, naar de stad waar hij ver leden jaar reeds met „Ghetto" triomfen, heeft gevierd. En ditmaal heeft men vcor de drie voorstellingen welke De Vries geeft (en waarvan er op het oogen- blik dat we deze regels schryven twee hebben plaats gehad) het groote theater de l'Odéon, een officieelen, gesubsidieer den schouwburg, aan hem afgestaan. De verklaring, in de programma's dat ook: de ni.et-Nederlander wanneer hij de ana lyse van het stuk kent makkélyk de voorstelling kan volgen meenen we te moeten bestrijden. En in dat opzich.t komt ons ook de keuze van de stukken niet erg gelukkig voor.. Maar.... er is De Vries. En dat heeft de leider zelf be grepen. Hy heeft stukken gekozen waar in hij, De Vries, kan uitblinken, waarin hy al zyn talenten kan ontplooien en we zullen de laatsten zyn om ons daar over te beklagen. Zeker, als vertegen woordiger van de Nederlandsche drama tische kunst hadden we tgenover de bui tenlanders liever een Royaards gezien met een opvoering van de Faust of de Middemachtsdroom, desnoods Verkade met zUn montecring van Hamlet, maar de tden zy ner niet voor om zulk een kostbare en riskante toumée op touw te zetten. De Vries heeft dus verstandig gedaan „Schakels" van Heyermans, „Hendrik IV" van Pirandello en „Sam son" van Henri Bernstein op zyn pro gramma te zetten. Niet alleen uit egoïs tisch standpunt is het te verdedigen maar ook omdat De Vries verder moest roeien met de spanen welke hy heeft, in quasu een gezelschap van zeer uiteen- loopende krachten (of zwakheden). De Vries is de man van de geweldige mi miek; hij heeft een expressie welke ook den niet-verstaander moet treffen. Zoo hebben we „Schakels" gekregen, een van De Vries' beste en meest gave creaties te midden van een anders dorre en in menig opzicht zelfs dwaasstuntelige opvoering. We willen dan nog een uitzondering maken voor Julia Cuypers maar die dan toch ook wel weer wat te oud was als jonge huishoudster van den verliefden Pancras Duif, voor Hein Harms en voor Ko van Dyk, die enkele gelukkige mo menten had als broer van Pancras. De regisseur heeft blijkbaar geheel op zich zelfs gerekend. Want van eenig harmo nisch samenspel was geen spoor te be kennen. Men schreeuwde, men deed on handig, de décors waren jammerlyk (stelt u de in-burgerlijke familie op het huwelyksfeestje voor in een uiterst ele gant en coquet Louis XV salonnetje) en tot overmaat van ramp, om tegemoet te komen aan de opmerking van ieder die nu „Schakels" ziet, dat het hopeloos verouderd is, had men de dames en hee- ren gestoken in de ons tot vrooiykheid stemmende kleederdracht van het begin van deze eeuw. Maarer was De Vries. Het derde bedryf waarin Pancras niet opkomt was dan ook werkeiyk be neden alles. Jetty Kremer die voor bak- visch moest spelen, Philippe de Vries als jeune premier, neen, het was zeer dun netjes. En dat in het land van de too- neelspelers, van de menschen die zich met een benijdenswaardige makkelijk- held op het tooneel bewegen, die into natie hebben, in het land waar zelfs het kléinste boulevardschouwburgje een op voering geeft welke op een veel hooger plan staat. Maarer was Louis de Vries. Moeten we hier zyn creatie nog roemen Ik meen dat het onnoodig is. Het blijft geweldig en 't maakte ook nu weer diepen indruk. Gelukkig zelfs zoo, dat we de rest zullen trachten te ver geven. We mogen echter niet vergeten dat 't een min of meer officieele toumée is waarby de naam van Nederland moet worden hooggehouden. Dezelfde op- en aanmerkingen zouden wé moeten maken over de opvoering van het drama van Pirandello .Hendrik IV". Er waren nu wat meer vreemdelingen gekomen en 't was héél typisch dat da delijk het gekuch, typisch verschynsel dat een publiek zich verveelt, ophield :zoodra Louis de Vries op 't tooneel ver scheen. Ook deze creatie, machtiger nog en aangrypender dan zyn Pancras (ook omdat het stuk van Pirandello beter in onzen tyd past) is in Nederland over- beroemd en overgeroemd, zoodat we er mede kunnen volstaan te vermelden dat men staande De Vries een spontane hul de bracht toen het doek over de laatste •acte viel. Moeten we pok maar -weer in dulgent zyn voor het houten Jan-Klaa- i sen-spel van de vier dienaars, Wim Kat, Akrl Eaars. Jacqfes Snoek en Hein Harms of van (niet eens genoemd ,in de programma's) die voor baron Tito Belcredi speelde? Ook onze groote Julia Cuypers schoot hier zwaar te kort en' Philippe de Vries als markies De Nolle. nou I Maar Enfin, u begrijpt het wel. Is 't niet de mooiste hulde ook welke men De Vries kan brengen wanneer men zegt dat hy alléén drie voorstellingen, in drie ge heel uiteenloopende creaties, in drie op eenvolgende avonden ophield, zoo, dat zelfs de meest-eischende zegt: Neder land is daardoor schitterend vertegen woordigd op het internationale con cours? HENRY A. TH. LESTURGEON. Parys, 22 Juni. INSTITUUT „ORANJE NASSAU". De jaarvergadering der sohoolvereerü- ging „Instituut Oranje Nassau" heeft plaats op Woensdag 27 Juni. Onder meer zal een inleiding gehouden wor den over het onderwerp „wat moet myn jongen of meisje worden?", door den heer W. F. Jansen, ambtenaar van het Gemeentelijk Bureau voor Beroeps keuze. MARKTNIEUWS. PURMEREND, 26 Juni 1928. Kaas. Aanvoer 78 stapels kleine, f 46 af f 50 per 50 K.G. Boter. Aanvoel' 2228 K.G., prijs f 1,75 a f 1.95 pér K.G. Vee. 505 runderen, waaronder zyn 230 vette en 26 stieren. 49 paarden f 100 a f 200 per stuk. 81 Vette kalveren f 1.10 a f 1.20 per K.G. 323 nuchtere dito f 9 a f 34 per stuk. 652 vette varkens f 0.60 a f 0.69 per K.G. 57 magere dito f 22 a f 32 per stuk. 209 biggen f 11 a f 18 per stuk. 413 schapen f 25 a f 39 per stuk. 760 Jammeren f 15 a f 20 per stuk. Kuikens f 0.10 a f f 2.50 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 5 a f 5.75. Vètte koeien, prijshoudend, f 0.75 a f 1.05 per K.G. Gelden koeien pryshoudend f 125 a f 230 per stuk. Melkkoeien prijshoudend f 185 a f 350 per stuk. SCHEEPSBERICHTEN Bandoeng 24 Juni te Soerabaja van Batavia. Christiaan Huygens p 23 JJuni Perim Amsterdam n. Batavia. Houtman 22 Juni v. Brisbane naar Singapore. Jacatra 23 Juni van Java. Karimoen 24 Juni te Batavia van New York. Krakatau 25 Juni van Batavia naar New York. Madioen 25 Juni te Marseille, Batavia h. Rotterdam. Oldekerk 25 Juni van Port Said, Japan n. Amsterdam. P. C. Hooft 25 Juni van Algiers, Batavia n. Amsterdam. Riouw 25 Juni van Londen, Batavia n. Amsterdam. Radnorshire 25 Juni v.m. teLonden, Pacifickust n. Rotterdam. Rotterdam 25 Juni vm. te New York v. Rotterdam. Samarlnda 24 Juni v. Batavia n. Rot terdam. Schlekerk p. 25 Juni Britsch Indië n. Rotterdam. TELEGRAMMEN OVERSTROOMÏNGEN RIGA, 26 Juni (B. T. A.) Tenge volge van groote overstroomingen werd de vlakte by Mitai veranderd in een meer van 30 Kilometer lengte. Een ri vier in Memel overstroomde de stad Bauska, waaronder een synagoge in stortte en een twintigtal huizen werden beschadigd. Honderden families zyn dakloos. PERSONENTREIN VERWOEST. MEXICO, 26 Juni (Reuter).— Een personentrein op weg van Laredo naar Mexico is nabij Vivorëjles verwoest. De machinist en tie stoker wei-den gedood, verscheidene reizigers gewond. Men schrijft het gebeurde toe aan de op standelingen, doch daar er bewaking in den trein aanwezig was werd hun de gelegenheid tot plunderen ontnomen. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DE VEREENIGDE STATEN. HOUSTON, 26 Juni (Reuter). Er zijn 25.000 personen in dit stadje aange komen, omdat hier heden conferentie van de Democratische partij gehouden wordt, waarop de Candida a tstelli ng voor het Presidentschap zal plaats hobben. Er heersc-ht een tropische hitte. Alles wijst op een succes voor Alfred Smith, die een anti-Dra nkwefcman is WEERBERICHT naai- waarnemingen verricht in den morgen van 26 Juni. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 746.1 mM. te Holyhead. 'Verwachting tot den avond van 27 Juni: Krachtige tot stormachtigen later af- nemenden Zuid-Westeiyken tot Noord- Westelyken wind, zwaar bewolkt of be trokken met regenbuien en kans op on weer, later opklarend, aanvankelijk veel koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 761 m.M. Stand van heden: 752 mM. Neiging: Achteruit. Opgave van: KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137. THERMOMETERSTAND 26 Juni Hoogste gisteren. F. 70 Laagste hedennacht F. 57 Hoogste heden 12 uur F. 60 BURGERLIJKE STAND HAARLEM 26 Juni Ondertrouwd: 25 Juni: P. Möhringer en M. Kerkhoff. Bevallen: E. J. C. Rohling—Bur german, d., 22 Juni: M. de Liefde Kolk, d„ M. B. VergersGefken, z„ 23 Juni: E. M. NieuwenhuysPickardt, -z. E. v. Poeterenv. d. Putten, d., C. H. Nijhuis—v. Alstede, z., 24 Juni: M. J. de Koning—Möring, d., G. M. Wesseling— Koopman, d., F. HartNiemann, d. Overleden: 22 Juni: W„ 20 d., z. v. J. Jansen, Helmbrekersteeg, 23 Juni: J. J. Nyssen, 49 j., Botermarkt, A. 3raaij Schagen, 62 j., A. L. Dyserinckstraat, 25 Juni: S. M. Mathot—Verhagen, 55 j„ L. Poellaan. Amsterdamsche Beurs Opgegeven door de Nat. Banbvereeniglng DINSDAG 26 JUNI 1928 1.30 uur 1.45 uur Staatsleeningen 5% Ned. 1923 6% Ned. 1919 102 Scheepvaart Onde Vaart 70 b. Scbeepv- Unie... 196* Holl. Lloyd 33 Paketvaart—»... 226 Onde Boot 86 1. Nievelt............ 107 180 b. Rotterd. Lloyd.. Stoorav. Ned 188 Marine Comm.. 6Vs Marine Pref 37* Industrieën Ned. Kunstsqde. 458-459 457 - 459 206 2U7 209 204-209 210 Holl. Kunstzijde. 733 7401 Gew. Jurgens.... 280 Ceatr. Suiker.... 78 - I 'd.Ond.Bnitenl. Anaconda copper 127 Steel Comm....... 134^ Bank Kol. Bank.... 246 174* 2441 175 b Indische Bank C- Hand. My. 172 173* b Petroleum Peudawa 21 Gec. Holl. Petr. 209i£ Kon. Petroleum. 306 406 b Geld 4% Cultuur Mij. H.V. A. 690 362* 691 Jara Cultuur Colt. Vorstenl... 165 Dito Actions 145 Kaliredjo 85* 111 Tabak Deli Mij 443 443* Seuembah 489 489* Deli Batavia»... 529 518 189 187 Robber Arasl. Rubber... 225* 225—226 Lnmpong Sum... 142 Wai Sumatra.... 182 Vico 121* 121* Silan Sumatra 108 Deli Bat. Rubber 146 Serbadjadi 180 Intercont, Rubb. s;» Amerika Southern Rails.. 145 Wabash 69* DE HULP-EXPEDITIE i VOOR DE „ITALIA". ONDERZOEK NAAR DE GROEP MARIANO. Aan den nauwen ingang van de Hin- lopen-straat bevindt zich de Zweedsche walvischvaarder „Boy" met een klein watervliegtuig, dat bestemd is om on derzoekingen te doen naar de groep Mariano. Aan deze nasporingen nemen verder nog deel twee Italiaansche ex pedities met vier hondensleden, vier Noorsche gidsen, kapitein Sora en twee studenten van de Alpen Club, die naby Beverly een basis met levensmiddelen- depot hebben opgeslagen. Morgen keert het Zweedsche stoom schip ..Tanja" te Koningsbaai terug. In de Virgo-baai zal alleen de „Cilta di Mi- lano" met twee Italiaansche en een Zweedsch vliegtuig blijven. Op de ,.Citta di MLlano" bevindt zich ook een Finsch vliegtuig, dat na van ski's voorzien te zyn, naar het stoomschip „Quest" zal vliegen, dat in de Hinlopenstraat - ligt. Vandaar zal het vliegtuig met de kleine Zweedsche watervliegtuigen trachten het overige (deel der bemanning van de ysscliotsen te redden. Morgen zal op de ..Citta di Milano" een bespreking plaats hebben om een verder plan tot redding op te maken. Het weder te Spitsbergen is slecht. De Russische ysbreker Krassin is Zondagavond van Bergen naar Trom - soe vertrokken. De reddingspogingen. STOCKHOLM, 26 Juni (V.D.) Üit Spitsbergen worden 'slechts zeer korte berichten ontvangen van het Zweedsche expeditieschip van kapitein Tornberg. Uit deze berichten blrkt. dat het Fokker vliegtuig, waarmede luitenant Lundborg Nobile gered heeft, totaal verwoest is. Vermoedelijk is ook de me tor bescha digd. Gemeld wordt dat de Zweedsche re geering zich heden in een. zitting van het kabinet zal bezighouden met de vraag, welke, maatregelen van Zweedsche zyde kunnen worden genomen om den verongelukten luitenant Lundborg en de Italianen te hulp te komen. Het voornemen bestaat nog twee vlieg tuigen en wel een Fokkermachine en een De Havilland-sportmachine naar Spitsbergen te zenden. De groep in het kamp van Nobile be schikt nog ovevr een levensmiddelen- voorraad voor den tijd van twee maan den. Bovendien bezit zij alle noodige ui tr us tings tukken De ysschots, waarop de eerste landing, welke leidde tot de redding van Nobile heeft plaats gehad, is ongeveer drie honderd meter lang en tweehonderd meter breed en is met ongeveer 20 cM. vaste sneeuw bedekt. Luitenant Lund borg heeft draadloos geseind, dat hy bezig is een geschikte landings plaats in te richten. Zoowel de Italiaansche als de Finsche vliegers hebben zich met hun toestellen naar de Virgo-baai begeven om met de Zweedsche ekpeditie samen te werken én zich voor de redding beschikbaar te stel len. OP ZOEK NAAR AMUNDSEN. NOG ALTIJD HINDER VAN HET IJS. ROME, 26 Juni (Stefani). Officieel. Het stoomschip ..Braganza", dat met twee Noorsche vliegtuigen nasporingen doet naar het Fransche vliegtuig „Latham" met Amundsen aan boord, is nog altijd door het ijs bij de Noordkaap geblokkeerd. TREINONTSPORING. ZESTIG GEWONDEN. NEW YORK, 26 Juni. (V.D.) Uit Iola wordt gemeld, dat meer dan zestig personen werden gewond by de ontspo ring van den trein uit Missouri zeven myi ten Zuiden van Yates (Kansas). DE MUITERIJ OP DE „JERVIS BAY" COLOMBO, 25 Juni (Reuter) Het biykt, dat de ruimte, waarin de verste kelingen waren opgesloten, een zeer be- langryk deel van het schip was, waar onder zich de afstandsmeter en de bui zen met het stuurmechanisme bevonden Indien zij die hadden beschadigd, zou het schip hulpeloos zyn geweest. Ook bestond het gevaar van brand, daar de electrische draden gemakkelyk zouden hebben kunnen smelten en het vuur naar ver verwijderde deelen van het schip hadden kunnen overbrengen. Bo vendien bevond zich een tanx met een grooten voorraad stookolie juist onder de ruimte waar de oproerigheid uit brak. DE DIEFSTAL OP DE „LEVIATHAN". NEW YORK, 26 Juni (Reuter). De Amcrikaansche postautoriteiten houden hun meening vol. dat de diefstal op de Leviathan moet hebben plaats gehad tijdens den trans-Atlantischen tocht,Men heeft hier vernomen dat twee postzak ken ledig te Berlijn zyn aangekomen, hegeen de autoriteiten als een nieuw be- wys voor hun meening beschouwen. De post-inspecteurs gelooven, dat de waar de der gestolen stukken zooals deze ge telegrafeerd werd. waarschynlyk zeer overdreven is. Men gelooft niet dat de waarde de 10-000 pond te boven gaat. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. AMSTERDAM. 26 Juni (V.D.) He denmorgen slipte op het Koningsplein een wielryder. Hy kwam te vallen en geraakte onder een vrachtauto die vlak achter hem reed. De poging van den chauffeur om door krachtig te remmen een ongeluk te voorkomen, mislukte. In bewusteloozen toestand werd de onge lukkige naar het Binnengasthuis ver voerd. VLIEGONGEVAL, POSEN. 26 Juni (V.D.) B'j een oefe ning op het militair vliegterrein te Posen stortte een militair vliegtuig naar be neden en werd totaal vernield. De beide inzittende officieren werden op slag ge dood.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2